Ad Tak verrast Wim de Waal in de sprint Sportieve De ronde van Oud-Vossemeer Spannende finale in 30ste ronde van Oud-Vossemeer Gouden flitsen B Zaterdag 13e ronde van St. Maartensdijk 31 augustus 1948 De eerste ronde van Oud-Vossemeer op Koninginnedag 31 augustus 1948. KAA BEE Donderdag 27 juli 1978 EENDRACHTBODE 11 Kopgroep snel gevormd CMODEBRILLEN ]ffderixa^mwUtr Junioren Ploegentijdrit Massasprint Benefietwedstrijd voor Philadelphia Nieuwelingen Dames om twee uur, amateurs om kwart voor vier Vijftig dames VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Zestig amateurs Tijdens een spannende finale is de Oud-Gastelse coureur Ad Tak zaterdagmiddag winnaar geworden van de dertigste ronde van Oud-Vossemeer. Vorig jaar moest hij nog genoegen nemen met een tweede plaats achter Jos Lammertink, maar nu was Tak in de sprint de sterkste. De amateurwedstrijd was het slot van een succesvol twee daags wielerevenement, dat Oud-Vossemeer ten deel viel omdat voor de dertigste keer de ronde werd verreden. Vrijdagavond werd de ploegentijdrit gewonnen door St. Willebrord en uit dat team kwam ook de winnaar van het criterium tevoorschijn: Kees den Brouwer uit Etten Leur. Het wier omité was volop tevreden over deze dertigste ronde van Oud-Vos semeer. Financieel was nen tevoren al helemaal rond dankzij de grote nede- werking van premieschenkers en inwo ners die een donateurskaart hadden ge kocht. Dit jubileum mocht ook wat geld kosten en daarom werd er vrijdag geen entreegeld gevraagd. Zaterdag gebeurde dat wel en gezien de grote belangstelling (ruim 2000) zal het Groene Kruis, dat de afgelopen jaren al 28.000 gulden ont ving, weer wel op steun kunnen rekenen. Ter gelegenheid van de jubileumronde zorgden de Ploetertoeters van de Oud- Vossemeerse muziekvereniging voor extra sfeer. Voor de start van de ama teurs, zaterdagmidag, speelden ze het "lang zal ze leven" voor de jarige Piet Franken uit Oosterhout, die zichzelf echter geen cadeau bezorgde, want hij slaagde er niet in om in de prijzen te rijden. De plaatselijke favoriet Thijs Fase, die vrijdag een actieve rol vervulde maar tijdens de finale in de massasprint werd verzwolgen, bereikte zaterdag een fraaie twaalfde plaats. Dat aantal bleef in feite ook maar over, want de andere overgeblevenen van de 90 gestarte ren ners, gingen pas met een ronde achter stand over de streep. Jammer is het, dat gedubbelde renners met flinke premies gaan strijken, waardoor de volhouders minder loon naar werken krijgen. Pre mies waren er weer genoeg, want de volgens de KNWU-reglementen maxi mum bedragen werden met de bekende superlatieven van microfonist Wim Hendriks aan de man gebracht. De ge bruikelijke prijsuitreiking in Hof van Holland werd traditioneel omlijst met muziek, in dit geval van Thoolse bodem: Anja en de Edger Boys. Langs de route hadden nog enkele verenigingen een tent met attracties om de clubkas te spekken. Wethouder A.J. Scherpenisse, die na mens het gemeentebestuur woorden van waardering sprak voor het wieier- comité, loste het startschot, waarna Pe ter Gödde uit Hulst en Bas van Lamoen uit Rosmalen al spoedig een voorsprong namen. Toen zij gezelschap kregen van cracks als Ad Tak, Wim de Waal, Kees van Dongen, Henk Mutsaars, Jan van Tilborg, Peter Hofland en Adrie v.d. Poel was er na zo'n tien ronden al een beslissende kopgroep ontstaan. In hoog tempo werd de voorsprong op het pelo ton uitgebreid, want de achtervolgers weigerden eensgezind op te treden om het gat te dichten, ondanks nog enkele pogingen van Thijs Fase. Ronden lang handhaafde zich die situatie, waarbij het Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM M Advertentie IM peloton tenslotte helemaal verbrokkelde toen de koplopers de achterblijvers dreigden in te halen. Thijs Fase toonde karakter door op het beslissende mement de dans te ontspringen en met Koersen, Heeren en de Nieuw-Zeelan- der Roger Summig een tweede groepje te vormen. Bart van Est deed nog een poging met Jonkers en Van Peer de groep van Fase te bereiken, maar hij legde tenslotte het moede hoofd in de schoot en liet zich inlopen door de kop lopers. Daarbij had Mutsaars door een lekke band moeten afhaken, zodat de kopgroep nog uit acht man bestond. Met nog dertien ronden te rijden zorgde Wim de Waal voor wat strijd door een voorsprong te nemen. Hij werd echter gevolgd door Tak, Van Lamoen, Van Tilborg en Hofland. Tak probeerde het nog een keer, evenals Van Lamoen, maar niemand slaagde erin om los te komen. Toen de Waal in de laatste ron de na de afrit van de Hiksedijk de licht afgescheiden v.d. Poel wilde bereiken, sprong Tak over hem heen en besliste met een wiel voorsprong de sprint. Wethouder Scherpenisse reikte de dr. Renes-wisselbokaal van het Groene Kruis uit aan de winnaar, terwijl ronde miss Ria de Jager voor de zesde keer bloemen en kussen uitdeelde. 1. A. Tak, Oud Gastel; 2. W. de. Waal, Axel; 3. A. v.d. Poel, Hoogerheide; 4. B. van Lamoen, Rosmalen; 5. J. van Til borg, Bergen op Zoom; 6. P. Hofland, Roosendaal; 7. op 40 sec. C. van Don gen, Oud Gastel; 8. P. Gödde, Hulst; 9. op 2 min. E. Koersen, Emmeloord; 10. R. Summig, Nw. Zeeland; 11. P. Hee ren, Sprundel; 12. M.W. Fase, Oud- Vossemeer; 13. op 1 ronde A. van Peer, Sprundel; 14. C. de Jong, Schijf; 15. Jan Jonkers, Oud Gastel; 16. H. Frijters, Moerdijk; 17. B. van Est, Dinteloord; 18. K. de Brouwer, Etten Leur; 19. J. Verbrugge, Putte; 20. J. Kuiken, Breda. Voor de amateurs reden de liefhebbers en de junioren. Bij de laatste categorie waren maar liefst 83 deelnemers en de in het programma als laatst aangekondig de renner, J. Hanegraaf uit Rijsbergen, werd eerste. Voorzitter G.P.A.M. Uijt- dewilligen huldigde hem als een formi dabele winnaar. Hij was in het begin van de wedstrijd met een gretpjo wegge sprongen, waarna Hanegraaf nog de kracht had om alleen weg te gaan. 1. J. Hanegraaf, Rijsbergen 60 km in 1.27.02 u.; 2. op 15 sec. P. Pieters, Eind hoven; 3. M. van Rijsbergen, Sprundel; 4. op 20 sec. A. van Asten, Vlaardingen; 5. H. Akkermans, Zevenbergen; 6. P. Schroen, Eysden (kampioen van Ne derland); 7. G. Visscher, Hoofddorp; 8. W. Bouman, Sittard; 9. R. Koppert, Poeldijk; 10. H. Havik, Zaandam; 11. R. Snijders, Zwanenburg; 12. L. Gödde, Zwijndrecht; 13. M. Boeren, St. Wille brord; 14. J. Lammerts, Bergen op Zoom; 15. G. Boer, Bergen op Zoom; 16. C. Lazeroms, Zegge; 17. B. Zoontjes, Tilburg; 18. M. Mulder, Honselersdijk; 19. B. v.d. Boom, Geleen; 20. J. Steen bergen, Kaatsheuvel. Vijftig jaar geleden, eind juli 1928 werden de tramtarieven drastisch verlaagd. Mogelijk was de voor naamste oorzaak het toenemend openbaar busvervoer. Er kwa men 10 verbindingen naar Berg en op Zoom en omgekeerd. On dertussen bleef het ruziën tussen de verschillende busdiensten. De opnieuw door ondernemer M.J. Mallekoote aangevraagde con cessie werd door gedeputeerde staten van Zeeland geweigerd en ook W. Klippel Co kreeg geen vergunning voor de lijn Sint An- naland - Tholen. Ondertussen had de bekende Le ver's zeepmaatschappij nieuwe wasmiddelen als "Sneeuwwit" en "Rinso" geintroduceerd. Oma's zullen dat ongetwijfeld nog we ten. Naar Sint Philipsland werden kabels van de P.N.E.M. gelegd en via het Zijpe ook naar Schouwen Duiveland, terwijl Nieuw Vosse- meer poogde eveneens van deze elektrische hoofdkabel gedruik te maken. Het elektrisch licht deed ook in die regio zijn entree. Op de nationale veetentoonstel ling te Den Haag kreeg J.F. Brooijmans uit Sint Annaland voor een hengst in de categorie 5 jaar en ouder een eerste prijs en eervolle vermelding. In Stavenisse besloot de gemeen teraad ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van H.M. ko ningin-moeder Emma aan de schoolkinderen een in kleuren gedrukt portret van de koningin moeder aan te bieden, formaat 48 bij 30 cm. Daartoe moest 30,— worden uitgetrokken. Het raads lid D. Stoutjesdijk maakte be zwaar, dat sommige niet op de waterleiding aangesloten inwo ners daarvoor met 75,— waren beboet, anderen niet. Hij was niet voor dwang, maar wel voor ge lijke monniken, gelijke kappen. De voorzitter kon er zich gemak kelijk afdoen: dat is een zaak voor de politie, was zijn ant woord. De huidige ir M.A. Geuze uit Wouw, voorheen Poortvliet werd een halve eeuw geleden na exa men toegelaten tot de rijks H.B.S. Om ir Geuze's geheugen op te frissen. Daarbij waren ook nog J. Klompe en H. Lanting uit Tho len, J. de Rijke uit Poortvliet, M. Groenewege uit Sint Maartens dijk, Johanna Ridderhof en J. Vermet uit Oud-Vossemeer. Je kon ze nog op twee handen tellen zo'n HBS lichting. Moet je nu eens zien, hoeveel er middelbaar onderwijs volgen. In Scherpenis se was er meningsverschil over steun aan het nieuwe werkloos heidsbesluit 1917. Als het toch geld moest kosten, vond wethou der De. Graaff, dan kan men be ter inwoners in de winter daar voor aan het werk zetten. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten het ministeriële stuk voor kennis geving aan te nemen. Daarvoor stemden de raadsleden Keijzer, Keur, Bolier en De Graaff. Kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. Gemeente te Sint Maartensdijk kondigden aan bij inschrijving te zullen verkopen (na het aangebrachte elektrisch licht) de buitendienst gestelde bronzen kerkkronen met houders en lampen. Kleermaker P. Schot uit de Da- lemsestraat 44 te Tholen adver teerde met prima sigaren van 4 tot 7 cent per stuk. 5en half pond rooktabak was voor 30 cent ver krijgbaar. In Scherpenisse werd bouwland verkocht voor 1425,— per ge- met en het huis, schuur en erf van de wed. C.A. Geuze-Schot in de Lentestraat voor in totaal 2600,- In Tholen kwam het einde van de brugwerken in 't zicht. Vrijdag werd er voor het eerst in Oud- Vossemeer een ploegentijdrit verreden over 4.9 km. Totaal waren er tien ploe gen die elk drie ronden aflegden. Tel kens streden er twee teams tegen elkaar die met een minuut verschil waren ge start. Het noemen van de tussentijden bracht de spanning erin. De cracks ont braken echter en achttien in het pro- grammabcekje aangekondigde renners onder wie de winaar van zaterdag Ad Tak, waren er vrijdag niet bij. Van de eerste-elf van zaterdag was er vrijdag niemand van de partij. Niettemin was het toch een aantrekkelijk onderdeel. De groepen bestonden uit 4 tot 8 ren ners, waarbij de tijd van de derde man telde. De Windmolens uit Geffen zorg den voor een eerste snelle ronde van 2.14.3 min., gevolgd door Willebrord Wil Vooruit met 2.14.6 en de Zuidwest hoek met 2.14.8 min. De ploeg van Thijs Fase, wielervereniging Roosendaal, kwam wat later op temperatuur want na de eerste ronde van 2.15.3 had men bij de tweede ronde 4.28.2 om tenslotte met 6.38.7 als tweede in het totaalklassement te eindigen. St. Willebrord had na twee ronden zich reeds als winaar aangediend met 4.25.4, terwijl de Windmolens en de Zuidwesthoek elk 4.26.4 noteerden. In de laatste ronde drong de ploeg van Thijs Fase sterk op, zodat de Windmo lens en de Zuidwesthoek gepasseerd werden. Rondemiss Ria de Jager kreeg het druk bij het huldigen van de uit zes man be staande ploeg van St. Willebrord net C. den Brouwer, A. van Peer, M. van Vlimmeren, D. Evers, L. Binken en Vergouwen. 1. WWV St. Willebrord 6.34.7 min.; 2. WV Roosendaal 6.38.7 min.; 3. Wind molens Geffen 6.40.0 min;; 4. Zuid westhoek, Hoogerheide 6.40.1 min.; 5. 't Snelle Wiel Bladel 6.40.5 min.; 6. West- land Wil Vooruit Poeldijk 6.41.5 min.. 7. Fortuna, Zundert 6.42.4 min.; 8. Theo Middelkamp, Middelburg 6.43.7 min.; 9. De Jonge Renner Oosterhout 6.46.1 min.; 10. Wielervereniging Breda 6.55.6 min. Na de ploegentijdrit volgde nog een cri terium over 75 km waarbij Thijs Fase een actieve rol speelde. Na tien ronden leidde de plaatselijke favoriet een kop groep van zes man, die later groeide tot acht en twaalf man. Alle renners kwa men echter weer bij elkaar en ondaks nog enkele.pogingen van Thijs Fase - hij 29 juli:- Deltatocht vrije toertocht 150 km. Startplaats en inl. zie boven. 30 juli: Merglandroute. Org. en inl. toerclub Zeelands Welvaren Scherpe nisse. Op 5 aug. organiseert Activa, St. Anna land de Thoolse touwtrekkampioen schappen. Hiervoor kunt u zich opgeven bij dhr. Mosselman, tel. - 01665-2412 met 5 personen per ploeg. Iets voor ver enigingen, bedrijven of hele familie's. Vooraf oefenen is wel gewenst. Ten bate van de oudervereniging voor gehandicapten Philadelphia Tholen en Sint-Philipsland wordt er zaterdag 5 au gustus in Stavenisse een Benefietwed strijd gespeeld. Op het terrein van S.C.Stavenisse aan de Pilootweg speelt om half zeven een selectie-elftal van Thoolse voetbalverenigingen tegen een selectie-elftal van de campings. Mede werking verlenen de muziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk en het majorettenkorps The Rainbows uit Roosendaal. De bekende eredivisie- scheidsrechter Frans Derks uit Breda zal als fluitist optreden. Om half vier wordt er een voorwedstrijd gespeeld tussen dameselftallen van de campings De opbrengst van de wedstrijden is be stemd voor Philadelphia, die het geld o.a. kan gebruiken voor de wekelijkse clubavonden voor gehandicapten in "Ons Huis" te Scherpenisse. reed nog wel met een paar man los - bleef het peloton bijeen. In de laatste ronde reed Thijs Fase voor de jurywa gen aan kop, zodat het publiek op een overwinning ging rekenen, 't Werd ech ter een teleurstelling, want in de laatste ronde werd Thijs in de massasprint ver zwolgen, zodat hij zelfs niet meer bij de 21 prijswinaars voorkwam. Kees den Brouwer was de sterkste spurter. 1. C. den Brouwer, Etten Leur, 75 km in 1.42.43 u.; 2. P. Koppert, Monster; 3. W. de Laat, Geffen; 4. P. Roymans, Bladel; 5. P. Franken, Ooste-hout; 6. R. Tuyl, Breda; 7. C. Dietvorst, Bergen op Zoom; 8. K. Roks, Sprundel; 9. W. v. Dongen, Breda; 10. P. v.d. Pluijm, Hank; 11. Hooydonk, Den Hout; 12. W. de Laat, Geffen; 13. G. den Besten, Monster; 14. J. Gommers, Roosendaal; 15. A. Hoe zen, St. Michielsgestel; 16. Stroosnijder, Breda; 17. H. de Jong, Middelburg; 18. T. Appeldoorn, Roosendaal; 19. H. van Kuyk, Geertruidenberg; 20. Hoogge- vers, Monster; 21. A. van Elzakker Roosendaal. Rondemiss Ria de Jager doet haar best om winnaar Ad Tak een jubileumzoen te geven na afloop van de amateurcours, die zaterdagmiddag de afsluiting vormde van de tweedaagse wedstrijden ter gelegen heid van de dertigste ronde van Oud- Vossemeer. Voorzitter G.P.A.M.Uijtde- willigen kijkt met o.a. drie politiemannen belangstellend toe. Het tweedaagse Oud-Vossemeerse wie- Ierprogramma werd vrijdag om vijf uur geopend door vijftig nieuwelingen on der wie Paul Goorden uit Oud-Vosse- meer en Nap Hage uit Sint-Maartens dijk. Beiden slaagden er echter niet in om een prijs te veroveren. De finale werd beslist door een massasprint, waarbij tot ieders verrassing R. Thijs uit Etten Leur won. Hij had deze overwin ning niet verwacht gezien de gunstige positie van J. de Crom uit Hoogerheide, maar deze gooide zijn zege te grabbel door achterom te gaan kijken. T. v.d. Vliet uit Maasland reed'een geweldige wedstrijd. 1. R. Thijs, Etten Leur; 2. J. de Crom, Hoogerheide; 3. T. v.d. Vliet, Maasland; 4. M. Verhagen, Schaijk; 5. A. Claeys, IJzendijke; 6. J. v.d. Poel, Hoogerheide; 7. G. van Mieghem, Etten Leur; 8. A. de Maesschalk, Axel; 9. K. Mol, Etten Leur; 10. K. van Goethem, Klooster- zande; 11. N. v.d. Klundert, Hoogerhei de; 12. J. van Opstal, Etten Leur; 13. B. Lambregts, Den Bosch; 14. H. Bone, Bergeijk; 15. R. Groot, Fijnaart; 16. M. Stroosnijder, Kruiningen; 17. J. Acker- mans, Kerkdriel; 18. M. Deelen, Zwijn drecht; 19. H. Bouwens, Steenbergen. De Thoolse wielerwedstrijden volgen dicht op elkaar, want na de 30ste ronde van Oud-Vossemeer wordt zaterdag a.s. al de 13e ronde van Sint-Maartensdijk verreden. Het programma verschilt echter nogal wat, want in de geboorteplaats van de natio nale en wereldkampioene komen natuurlijk de dames aan de start. Bella, Keetie en Heieen Hage ontbreken zaterdag om twee uur niet, terwijl om kwart voor vier Thijs Fase bij de amateurs een gooi naar de zege doet. 41 ronden. Bij de vijftig deelneemsters is nationaal kampioene Bella v.d. Spiegel- Hage uit Sint-Maartensdijk, evenals Keetie van Oosten-Hage uit Kloetinge, die onlangs nog een zevendaagse wed strijd in de V.S. won. Bella werd daar negende, maar dit weekeind won ze een cours in Oeffeit, terwijl Keetie derde werd. Verder doen mee: Heieen Hage, Marion Bax, Marian Bik, Minie Brink hof, Tineke Fopma, Truus v.d. Plaat, Anne Riem rsma, Nel Streef, Nita van Vliet, Annelies v.d. Weegberg en Betsy van Yken. Bella en Keetie blijven aan de top, maar vader A.L. Hage heeft als voorzitter van het wielercomité plaats gemaakt voor een jongere kracht: M. Andriesse uit Scherpenisse. Zijn functie van secreta ris-penningmeester is overgenomen door zijn broer W. Andriesse. Voor de tweede achtereenvolgende keer krijgen alle deelnemers reiskostenvergoeding. Door het gunstig resultaat van vorig jaar kon het bedrag opgetrokken worden tot tien gulden. Start en finish is weer in de Sportlaan bij Haestinge, waarna de renners rechtse bochten moeten maken om het parcours over de Haven, Molenstraat, Molendijk en Nijverheidsweg te volgen over totaal 1350 m. De dames rijden om twee uur 55 km in \I LI SOOR I I /.uid-OoMsinqcl 43 I cl. 34368 BERGEN Ol* ZOOM Advertentie IM De amateurs beginnen om kwart voor vier aan 85 km in 63 ronden. De rivalen uit de zaterdag verreden ronde van Oud-Vossemeer, Ad Tak en Wim de Waal zijn present, zodat de coureur uit Axel revanche kan nemen. Ook Kees van Dongen is er, Peter Gödde, Jan van Tilborg, John Akkermans, Jack Bodifee, Ad Cloots, Arie Deusing, Ad van El- zakker, Piet Franken, Gerard van 't Ge loof, Ton ter Harmsel, Wil van Helvoirt, Johan Kuiken, Heddie Nieuwdorp, Ad van Peer, Kees Spaans, Johnny Verbe- ke' Mario van Vlimmeren en - lest best - Thijs Fase uit Oud-Vossemeer, voor wie in St. Maartensdijk eens de victorie be gon. Het comité is uiterst tevreden met dit rennersveld en hoopt op goed weer en veel belangstelling. Het is niet nodig nogmaals te getuigen van het schitterende zomerweer, dat het Nederlandse volk op de 31ste augustus ten deel viel. Het was voorspeld, het was zo en zelden is er zo een dankbaar ge bruik van gemaakt. Ook te Oud-Vosse meer. Daar stond immers voor deze dag een evenement op het programma: De eerste ronde van Oud-Vossemeer! En het is voor de organiserende vereni ging hetwielercomité aldaar, een suc ces geworden. Voot de middag werd het aangekondigde programma vlot afge werkt. Er waren herauten, die het feest aankondigden, er was de tractatie van de schoolkinderen, de aubade voor het ge meentehuis door de diverse verenigin gen en schoolkinderen en niet te verge ten de gymnastiekdemonstratie; dit al les, het bracht de stemming er in. Na de middag kwam echter het door velen lang verwachte ogenblik. De te volgen route was afgezet, het podium voor de jury en omroeper opgeslagen,de politie zorgde voor de orde, de baan commissarissen hielden de route vrij en het was burgemeester Versluijs, die deze eerste ronde met het volgend welkomst woord opende. Dames en Heren, Wij staan aan het begin van een grote gebeurtenis. Nog enkele ogenblikken en de eerste ronde van Oud-Vossemeer zal werkelijkheid zijn geworden, dank zij de enorme inspanning en de onafgebroken voorbereidende arbeid van het Wieler comité "de Ronde van Oud-Vosse- meer". Renners van naam hebben ge hoor gegeven aan de uitnodiging en zullen in eerlijke kamp elkander de be schikbaar gestelde prijzen betwisten en wij hopen vurig dat het welslagen van deze eerste ronde het Comité een prik kel geven zal het gestelde doel - de'jaar- lijkse ronde van Oud-Vossemeer - te verwezenlijken. Wat is eigenlijk die ronde van Oud- Vossemeer? Welk doel beoogden de or ganisatoren, met dit hun grootse plan? Zeker niet, datgene, wat verschillende couranten na de onlangs plaatsgevon den persexcursie op het eiland Tholen, er achter gezocht hebben. Het Vrije Volk ziet de ronde als een kris en kras doorkruis van wielrenners van het vro me eiland Tholen en durft te schrijven dat op dit eiland voor vermaak slechts in aanmerking komen café en hooiberg, maar toont daarmede tevens 't eiland Tholen in het minst niet te kennen en begaat een misstap door te beweren dat de bevolking uit beginsel alle openbare vreugde schuwt. Juist deze ronde zal het Vrije Volk in 't ongelijk stellen. Het is hier in Tholen geen bizonder land; sport en spel vinden ook hier plaats, getuige voetbal, en gymnastiekverenigingen, wandel- en motorclubs, wij zijn niet tegen de sport, maar wij roepen haar 'n halt toe zodra zij zich te buiten gaat aan verafgoding van de sport en haar beoefenaars, zodra zij de dag des Heeren, de Zondag aan randt door haar demonstraties. Vroomheid en sportbeoefening sluiten elkander niet uit, ook het Christendom laat plaats voor de ontwikkeling van het lichaam en de lichaamskrachten, maar het stelt de geest boven het lichaam, de De eerste ronde van Oud-Vossemeer viel dertig jaar geleden gelijk met de jubileumviering van H.M. de Koningin op 31 augustus. Ook bij de premiere waren de grote coureurs van die tijd aanwezig zoals D.Wagtmans uit Breda, die in dat seizoen reeds veertien overwinningen had geboekt. Verder B.Ouwehand uit 's Gravenhage. B.Keijzer uit Amsterdam, Mittertreiner uit 's Gravenhage en niet te vergeten de bekende W. van Est uit St.Willebrord. Een renner van klasse die kort voor de Oud-Vossemeerse ronde vierde werd bij de wereldkampioenschappen in Valkenburg. Hij kwam daar als eerste Nederlander over de streep en daarom huldigde het wielercomité Oud-Vossemeer Wim van Est voor de start. Na de finish moest dat opnieuw gebeuren omdat Wim van Est de eerste ronde van Oud-Vossemeer had gewonnen. Elk jaar is hij nog op de Hiksedijk te vinden om de cours te volgen en de renners de nodige aanwijzingen te geven. De Hiksedijk was ook in 1948 al in het parcours opgenomen en de afrit naar de Dorpsweg (op de foto met Thijs Fase in de bocht) biedt altijd een kleurig schouwspel. In verband met het dertigjarig bestaan van de ronde van Oud-Vossemeer hier een terugblik naar 31 augustus 1948. zorg voor het lichaam verre beneden de zorg voor de ziel. Wij hebben de wielerronde niet nodig' om ons, zoals het overigens hoogstaande dagblad de Maasbode ons wil doen ge loven, weder terug te geven wat op dit eiland reeds lang uitgestorven schijnt te zijn - het actieve vreugdevolle leven van een positief christendom. De vreugde,de activiteit van het ware christendom be rust op hogere waarden, heeft diepere gronden. Arm Christendom, dat voor zijn vreugde, daarin voor zijn activiteit daarin zijn heil zoekt' zijn positief zijn ziet, daarop zijn vreugde grondt. Als dat inderdaad het ware doel van de wielerronde was was zij tot mislukking gedoemd, behoefden wij haar niet te openen, maar nu het doel der organisa toren eenvoudig nuchter is geweest een nieuwe tak van sport op het eiland in gang te doen vinden en te tonen dat het hier een bevolking als elders in ons vaderland, dat het hier geen honderd jaren te achterkomend land is, met mannen en vrouwen uit het verleden, mogen wij geloven dat ze slagen zal. Van harte wensen wij dit het Comité toe. Na deze toespraak was het de voorzitter van het Wielercomité, dhr.Th. Hage, die de bekende renners W. van Est en Voorting huldigde in verband met hun prestaties in de ronde van Valkenburg en Londen. Een hartelijk applaus viel de renners daarbij ten deel. Veertig maal werd daarop de route ge reden: Dorpsweg Achterweg, Villawijk, Coentjesweg, Vogelsangdijk, Hiksedijk, Dorpsweg een totale afstand van 102 km. Langs de gehele route de mensen, die met belangstelling deze eerste ronde van Oud-Vossemeer volgden. Vanzelf sprekend was het meeste publiek in de Dorpsweg aanwezig. Als sportevene ment bracht deze ronde geen grote strijd. Bijna onmiddellijk na de start nam de bekende renner uit St.Wille brord Wim van Est de leiding. De eerste 5 ronden had hij moeite deze toen nog kleine voorsprong te behouden, daar de niet minder bekende amateurs Wagt- mans, Voorting en v.d. Veeken ernstige pogingen in het werk stelden hem van de kop te rijden. Maar spoedig daarop was het duidelijk, dat tenzij van Est ban- denpech had, hij aan de kop zou blijven en de vastberaden Brabander bleef dan ook tot het laatste toe zijn tenslotte be hoorlijke voorsprong behouden. De vele uitgeloofde premies aan de verschillen de groepjes brachten nog al eens span ning in de lang niet gemakkelijke baan, 2 uur, 49 minuten en 26 seconden deed de winnaar van Est over deze 102 km, een gemiddelde snelheid dus van onge veer 37 km per uur. No. 2 was v.d. Vee ken, no.3. G.Voorting. No. 4. W.Wagt- mans en no.5, de winnaar van de sprint van het grote peleton: Langelaar. "Voor de tweede maal", aldus de voor zitter van het Wielercomité tot Wim van Est bij de slottoespraak, "heb ik het ge noegen u te mogen toespreken als win naar van een ronde, nu van de Ronde van Oud-Vossemeer. Spéhoopte dat het een stimulans mocht zijn om ook vol gend jaar weer naar Oud-Vossemeer te komen. Hij dankte alle renners voor hun prestaties en verder alle medewerkers tot deze geslaagde ronde, bood Wim van Est een bouquet bloemen aan, waarmee deze eerste ronde van Oud-Vossemeer weer tot het verleden behoorde. Tijdens het rijden deed zich nog een vrij ernstig ongeluk voor, toen één der ren ners omkeek en tegen een paaltje op reed. Met een gebroken sleutelbeen werd hij door dhr. Treurniet te St.Maartensdijk en zijn mede-Rode Kruishelper opgenomen en eerste hulp verleend. Ook de medewerking van de politie droeg er toe bij deze ronde te doen sla gen. Naar wij vernemen waren er een 2300 betalende bezoekers,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 11