Vlotte instemming plan bestrijding waterverontreiniging Kees Meijer en Wim Biesheuvel exposeren in de Gasthuiskapel Doorgaan met plan Noord voor uitbreiding St.-Maartensdijk nërhorsE 1 Nieuwe waterschapstaak: kwaliteitsverbetering polderwater Zomeraanbiedingen van Modehuis RITA KAA BEE Donderdag 22 juni 1978 EENDRACHTBOQE 9 Urgent voor scholieren Te geringe dijkversterking Nieuwe zuiveringsinstallatie in Sint Philipsland Zoetwater-taak. Salarisverhoging JAPONNEN: de tweede japon voor helft van de prijs MANTELS en MANTE1KOSTUUMS: de COATS en JACKS: 25% KORTING 25% KORTING k modehuis Verbetering Eeweg Waterzuivering Bijdrage vervalt. Bezwaren gemeente Tentoonstelling van 27juni t/m 8juli in Tholen Het kunstenaarspotentieel op Tholen blijkt groter te zijn dan men misschien denkt, want de Beheerscommissie van de Gasthuiskapel in Tholen slaagt er telkens in nieuw ta lent te ontdekken om een ten toonstelling te houden. De verrassing die nu uit de bus kwam, wordt gevormd door het duo Kees Meijer uit Tholen en Wim Biesheuvel uit Oud-Vossemeer. De twee vrienden van de academie voor beeldende kunst uit Rot terdam komen elk met heel verschillend werk o.i. inkt-pa- pier en objecten (kasten) van Meijer en grafiek, kleurenlit ho's en etsen van Biesheuvel. Niet ideaalmaar behalve Muye niet veel mogelijkheden Grote bezwaren Bouwcapaciteit 90 Niet mis Beroeps en amateur. 0.1. inkt-papier Kleurenlitho's Autodidact HEREN KOSTUUMS ook grote maten Hontenisse won veteranenconcours Vosmeer VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD "Wanneer in 1985 de Philips- en Oesterdam zijn voltooid, komt de oostzijde van Sint Philipsland en Tholen aan zoet water te liggen. In samenwerking met land- en tuinbouworganisaties en voorlichtingsdiensten willen wij nagaan welke mogelijkhe den dit biedt. Voor de toekomst zien we een geheel nieuwe taak voor het waterschap, nl. de kwaliteitsverbetering en peilbeheersing van het polderwater door middel van het inlaten van zoet water." Dit kwam dinsdagmiddag naar voren in het openingswoord van dijkgraaf I.C. Hage, tijdens de algemene vergadering van het waterschap Tholen in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. Daarbij werd een 17 punten tellende agenda in vlot tempo afgewerkt, ook al was daaronder de vaststelling van het herziene plan tot uitbreiding van de waterverontreiniging, een toch vrij ingrijpend plan voor afvoer en reiniging van het afvalwater in het gehele waterschapsgebeid. In dat openingswoord werden zowel de voornaamste hwidige werkzaamheden als de inmiddels uitgevoerde plannen even genoemd. Het was voor het dage lijks bestuur een genoegen, zo deelde de heer Hage mee, de rekening 1977 te kunnen aanbieden met een batig slot voor zowel de traditionele taak van het waterschap als de jongste twijg aan de boom: de zuiveringstaak. De bestem mingsreserves konden nog wat worden verstevigd, mede een gevolg van een la gere rentestand en de niet direct vervul de vakature bij de technische dienst. Het normale onderhoud aan wegen en wa terlopen werd volgens plan uitgevoerd en de staat van onderhoud is goed. Bij de grote waterlopen werden boordvoorzie- ningen aangebracht, over zo'n 20 km. dank zij het feit dat in het kader van de werkloosheidsbestrijding 6 mensen te werk gesteld konden worden. Van de wegen werden in 1977 verbeterd de Schoondorpsweg. de Brijhoekseweg en de Hartogsweg over bijna 5 kilometer in totaal. Er kwamen nieuwe dek- en slijt lagen op de Kleine Dijk, de Weihoek- weg, de Boneputteweg, de Pelleweg, de Kalverdamseweg en de Langeweg (wei- hoek) over een totaal van 9.300 m. Mo menteel is er wegverbetering aan de Engelaarsdijk. Zwarteweg. Roolandse- dijk en Bartelmeetweg. Aanbesteed zal nog worden de wegver- breding van de Konings- en Krengeweg, terwijl nieuwe dek- en slijtlagen komen op de Veerhoekseweg en Veerhoekse- dreef. de Langeweg Scherpenisse, de Lage Broekweg en Lage Broekdreef. Dat wordt een totale lengte van 4.550 meter. Dijkgraaf Hage wees er vervol gens op, hoe ook de verbetering van de Eeweg onder Tholen een urgente zaak mag worden genoemd. Van deze weg maken immers dagelijks vele scholieren gebruik. Met het andere weliswaar veelal langzame verkeer is die verbin ding toch te smal om ze verkeertech- nisch up to date te kunnen noemen. Niet alleen het wegdek is smal, maar er zijn ook slechte bermen. Het waterschaps bestuur weet dat verbetering dringend gewenst is. De vergadering kon al direct een plan ter goedkeuring bespreken en daarmee ook instemmen, waarbij ook het aansluit-gedeelte van de Molen- vlietsedijk zal worden verbreed. Van de waterkeringen kon in 1977 al leen de zeedijk aan de 1.500 gemeten- en aan de Deurloopolder worden versterkt. Op zichzelf weliswaar een goede zaak, maar gezien de noodzaak van het geheel in 1980 voltooid te hebben, is dit voor een jaar met een lengte van 3,5 kilome ter toch te gering. Er is overigens thans nog 13 km. dijkverbetering aan de gang en 24 km. in voorbereiding. Dit jaar wordt de gehele zuidzijde van Sint Phi lipsland versterkt, eveneens de haven van Tholen en de dijk bij de Razernij- en Schakerloopolder. De werken aan de Sint-Philipslandse zuidzijde vorderen goed en die lijken volop klaar te komen voor het winterseizoen. Dat kan ook met de Thoolse haven het geval zijn. Bij Ra zernij - en Schakerloo zijn er meer pro blemen door de slappe ondergrond. Men had al rekening gehouden met de onstabiliteit van de bodem daar, maar het valt nog meer tegen dan was ver wacht. Het werk stagneert wat zonder dat er reden is voor paniek, maar de aannemer zal zich wel extra moeite die nen te getroosten om het tijdschema aan te kunnen houden. Binnenkort wordt het dijkvak Strijen - Gorishoek aanbe steed, maar de uitvoering komt dit jaar niet meer aan de orde. Er zijn voorts besprekingen eveneens voor verbetering van de zeeweringen vanaf Sint-Anna- land tot aan de Krabbekreekdam en de gehele noordzijde van Sint Philipsland. Met nog steeds de regeringsbelofte van 1980 voor ogen, staat vast dat er hard aangepakt zal moeten worden. De mi nister houdt nog onverminderd dat jaartal vast, maar even zeker is, ook al vanwege de algemene bezuinigingen, dat de laatste loodjes van de dijkverbe- teringen zwaar zullen wegen. Aan wa terschapszijde wordt alles gedaan om die streefdatum geen strobreedte in de weg te leggen. Daartoe deed de dijk graaf nog eens een beroep op de mede werking van degenen van wie de grond of gebouwen nodig zijn. Wil die zaken niet langer ophouden dan strikt nodig is. Als het in de toekomst niet anders is dan tot dusver het geval was, dan mag er volop vertrouwen zijn. Tot dusver heb ben alle grondgebruikers zonder enige uitzondering hun medewerking ver leend. De dijkgraaf vond een woord van dank voor die allen volop op zijn plaats. Aan de orde kwam het herziene bestrij- dingsplan waterverontreiniging. Om te beginnen zal de installatie te Sint Maar tensdijk worden uitgebreid en daarop zal behalve de Smalstad zelf ook worden aangesloten via persleidingen de woon kernen Scherpenisse, Sint Annaland en Stavenisse. Oud-Vossemeer krijgt in de toekomst een aansluiting op de zuiveringsinstal latie van Tholen, maar voor Sint Phi lipsland en Anna Jacobapolder moet in de omgeving van het dorp een geheel •nieuwe zuiveringsinstallatie worden ge bouwd. Dat zou dan allemaal ook in 1983 gerealiseerd moeten zijn. Dan ech ter zijn zeker overheidssubsidies nodig, want zonder een rijksbijdrage zal het onmogelijk zijn die dure installaties te bouwen. Het zou een onverantwoord hoge zuiveringsheffing vergen. De dijk graaf bepleitte niet alleen een ruime bijdrage uit de algemene middelen, maar ook maximalisatie van de heffing per i.e. Tenslotte tipte de dijkgraaf de in de toekomst wellicht nieuwe waterschap- staak aan vanwege de mogelijke zoet watervoorziening. Door middel van het inlaten van zoet water aan de oostzijde van de regio. Een taak dan van kwali teitsverbetering en peilbeheersing. Voorbeelden van elders leren dat het van onschatbare waarde is over vol doende water van goede kwaliteit te kunnen beschikken. Daartoe moet ook voor dit gebied iedere kans worden aangegrepen. Het is nog niet zover, want de problemen zijn vele en de beschik bare hoeveelheid water beperkt. Al is 1985 dan nog wat ver af, men zal daar door ook de tijd krijgen het alles rustig te overwegen, zo meende dijkgraaf Hage in zijn openingswoord voor de algemene vergadering. De eigenlijke agenda vergde weinig dis cussie. Hoofdingelande J. Versluijs uit Scherpenisse haakte in op de ontsla gaanvraag van -burgemeester J.E. van Boeijen als hoofdingeland voor de ge bouwde eigendommen. Het dagelijks bestuur wil in deze vacature pas voor zien als er een nieuwe burgemeester is, maar in elk district is er toch een reserve en in district II is dat dhr. Noom. De dijkgraaf antwoordde bevestigend, maar bij het bestuur gaat er een zekere voorkeur uit voor vervulling van de va cature door de nieuwe burgemeester. Met dhr. Noom is dat besproken en die vond dat voor de hand liggend. Het gaat er alleen om of een nieuwe burgemees ter ook bereid is die functie te aanvaar den. Daarop kunnen we niet vooruit lopen, maar als dat niet het geval is, wordt dhr. J. L. Noom uit Scherpenisse automatisch hoofdingelande, zei de dijkgraaf. De algemene vergadering stemde in met (mits van gelijke prijs of lager) Wees er snel bij: Nu is er volop keus!!!! Juist in de grote maten. bosstraat 27 bergen op zoom het volgen van de overheidsregeling voor ambtenaren, zodat in gevolge de trend met terugwerkende kracht tot 1 januari het salaris van de waterschap- medewerkers werd verhoogd met 1.31% met een minimum van 23,47 per maand. Een gedempte sloot in plan d'Ee Poort- vlie) van totaal 600 m2 werd voor 60 gulden aan de gemeente verkocht. De pachtovereenkomst met J.C. Moerland uit Stavenisse werd wegens bedrijfs beëindiging overgeschreven op zijn zoon C.A. Moerland voor 325,-per ha Vispercelen in Sint-Philipsland werden opnieuw aan gebr. de Jonge uit Tholen verhuurd voor 3500 gulden per jaar. Voor verbetering van quartaire wegen was grond nodig aan de Roolandsedijk van dhr. J. Elenbaas te Poortvliet. In clusief het rooien van tien bomen en opnieuw beplanten kwam de schade vergoeding op 1200 gulden. In de om geving van de Kruytenburgseweg bij Poortvliet kreeg dhr. J.H. van Nieuwen- huyzen jachtrecht voor 25 gulden per jaar. Dat gold ook voor dhr. J.J. Ver maas te Stavenisse voor wegen en sloten in de Veerpolder. De Eeweg, die de verbinding vormt tus sen de provincialeweg (Postweg) en de Molenvlietsedijk in Tholen, was aan vankelijk een niet-planweg, maar werd daarna door G.S. van Zeeland als quar taire weg opgevoerd. De weg loopt pa rallel met de nieuwe rondweg. Van die Eeweg wordt druk gebruik gemaakt: niet alleen gemotoriseerd verkeer, maar vooral door fietsende scholieren naar de Mavo's. Omgekeerd is dat ook het geval met leerlingen uit Tholen die de LTS in Sint-Maartensdijk bezoeken. Op be paalde tijden is de smalle Eeweg dan ook vrij druk. Streekbewoners hebben al eens op het gevaar gewezen en ook in de gemeenteraad werd daarvoor aandacht gevraagd. Het waterschap was het daar mee eens en nu men 80% van de kosten vergoed zal krijgen vanwege de quartai re aanwijzing, kan de verbreding van 1132 m weg plaats vinden. De Eeweg wordt 4.50 m in plaats van nu 3.00 m. De kosten zijn 226.000 gulden. Zonder dis cussie ging de vergadering met het voorstel accoord. Vierder kwam het jterziene plan tot be strijding van de verontreininging aan bod. Afgezien werd van de eerste opzet om in Scherpenisse, Stavenisse en Sint- Annaland zuiveringsinstallaties te bou wen. Vanuit die plaatsen zullen nu per sleidingen aangelegd worden naar Sint- Maartensdijk, waar de bestaande instal latie fiks uitgebreid wordt. Eerder wer den er al persleidingen aangelegd vanaf de Gorishoekse campings en de bedoe ling is, dat vanaf Oud-Vossemeer een persleiding naar de zuiveringsinstallatie in Tholen wordt aangelegd. Sint-Phi lipsland krijgt een eigen installatie. Uiteraard gaat ook dit herziene plan nog wel een lieve cent kosten' maar toch wel minder dan wanneer men overal die dure zuiveringsinstallaties had moeten bouwen. Niettemin zullen de zutve- ringslasten in de loop der tijd wel klim men van de 117 gulden nu naar 150 gulden per gezin. Dhr. M. Verduit vond de sprong voor volgend jaar al vrij groot. Hij zag er als het ware een verdubbeling in per vervuilingseenheid I.E. de Dijk graaf zei, dat niet mag worden vergeten dat er voor de zuivering een investering van drie miljoen gulden moet worden gedaan. Voor 1985 zou immers al het afvalwater in den lande gezuiverd moe ten zijn. Hij vreesde dat het nog duurder zal worden wanneer het telkens met kleine stapjes gebeurt. Er worden wel pogingen gedaan om subsidie van het rijk te krijgen, terwijl er misschien ook op andere wijze nog wat verlichting in zit, aldus de Dijkgraaf. Aanleg van de persleiding Oud-Vosse- meer/Tholen betekent dat de bijdrage aan het rijk voor de lozing op rijkswate ren vervalt. Op vragen van dhr. Versluijs zei technisch hoofdambtenaar M.J. Gil- jam da-t in de begrotingen voor de in stallaties uitgegaan is van het huidige prijspeil met een verhoging van drie procent. Hij liet verder op vragen van dhr. A.C. Breure weten dat de uitbrei ding van de zuiveringsinstallatie Sint- Maarténsdijk nog in ontwikkeling is, zodat er nog niet over problemen voor de landbouw gesproken kan worden. Mevr. M. Dijkslag-Jansen noemde de informatie over het herziene plan uit stekend en duidelijk leesbaar. De dijk graaf was erkentelijk voor dit compli ment en deelde mee, dat er ook geen bezwaren waren binnengekomen. Una niem werd daarom ingestemd met het herziene plan voor de waterzuivering. De bestaande zuiveringsinstallaties zijn juridisch nog eigendom van de gemeen te Tholen aangezien de overdracht aan het waterschap nog altijd niet heeft kunnen plaatsvinden wegens verschil van mening over de prijs. G.S. van Zee land traden daarvoor onlangs als scheidsrechter op, maar het Thoolse ge meentebestuur heeft nu per brief aan het waterschap laten weten, dat men niet accoord gaat met die arbitraire beslis sing van G.S. voor het waterschap blijft het een langdurige en zeker niet voor delige zaak. De rekening 1977 ga^jjeen aanleiding tot opmerkingen. Het "overschot wordt bestemd voor de bouw van nieuwe zui veringsinstallaties. Bij de gewone dienst was er een voordelig slct van 167.232.84 door 9.168.883.71 ont vangsten en 9.001.650.87 uitgaven. Van het batig saldo kwam 137.249.58 van de zuiveringstaak en 29.983.26 van de traditionele taken. Bij de rondvraag wilde Mr. W. Loof nog weten of de prikkeldraadafzetting in de omgeving van de dijkwerken bij Tholen van tijdelijke aard is. Dat bleek inder daad het geval te zijn. De algemene vergadering van het wa terschap Tholen was ook met zeventien agendapunten nog om vier uur afgelo pen. Advertentie IM Kees Meijer en Wim Biesheuvel leerden elkaar in 1959/1960 kepnen op de aca demie voor beeldende kunst in Rotter dam, waar ze de opleiding tekenen en schilderen volgden. Meijer had eerder de Mulo gevolgd, Biesheuvel de LTS. Op grond van zijn tekencapaciteiten kwam hij toch op de academie. Ze be gonnen samen een klein atelier en waren ook allebei nachtwaker in het museum Boymans van Beuningen en het histo risch museum. Tijdens dit nachtwerk kon men in de bibliohteek z'n hart op halen, want er was literatuur in over vloed. Meijer trouwde met een vrouw uit OuÖ-Vossemeer en toen kwam Tholen in zicht, want negen jaar geleden kon hij aan de Puitsedijk een huisje huren om er een atelier in te vestigen. Dit atelier De commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad heeft B. en W. geadviseerd door te gaan met de voorbe reidingen voor plan Noord, over de pro vinciale weg bij Sint-Maartensdijk. "Niemand zal hoera roepen, maar alles is goed bekeken en de tweede mogelijkheid, de Muyepolder, is te beperkt". Raadslid M.P. van Dijke (SGP) bracht de stem ming in de commissie daarmee goed on der woorden, want niemand was er en thousiast gezien de verkeersveiligheid op de provinciale weg, maar voor de toe komst is er nu eenmaal bouwgrond no dig, met name voor vrijstaande wonin gen. Raadslid P. van Schetsen (PvdA) wees erop, dat er tijdens de hoorzitting over plan Noord nogal wat bezwaren naar voren werden gebracht in verband met de verkeersveiligheid. Worden die op merkingen omgezet in bezwaarschrif ten? Ook vanuit Middelburg wordt op het verkeer gewezen. De provinciale weg kun je niet wegdenken en een ge lukkige situatie wordt het nooit, want verkeerslichten of een tunneltje hebben ook bezwaren. Juist bij een lage ver- keersfrequentie wordt het volgens de rapporten van deskundigen gevaar lijker. We zijn nu al jaren met plan Noord bezig en een jaar geleden is ge zegd, dat er aan plan Muye gewerkt wordt, - dan kun je tien jaar vooruit - maar er is nog niets aan gedaan. We dienen ook rekening te houden met een steeds kleiner contingent woningen, ter wijl we moeten trachten hard te maken, dat de huizen gelijkmatig over de kernen verdeeld worden, aldus Van Schetsen. Wethouder L.J. Koopman liet weten, dat de Muyepolder alleen achter de hand gehouden was, maar ook daar kan men niet goed uitbreiden gezie. het vlakbij gelegen natuurgebied. Dan zal- de rest van de panden in de Bosstraat aangekocht moeten worden, anders is er geen bouwgrond meer. Er zijn ook grote bezwaren aan uitbreiding bij de zuive ringsinstallatie of in plan Zuidhoek. Als er bezwaarschriften ingediend worden, kan een kroonprocedure wel 3 a 4 jaar duren. Er moet dus iets gebeuren opdat men het college straks niet verwijten kan dat er geen bouwgrond is, aldus wet houder Koopman. Raadslid J.L. van Gorsel (VVD) onderschreef het stand punt van collega Van Schetsen dat er in alle kernen gebouwd moet worden. "In elke kern moeten ook allerlei soorten bouwmogelijkheden zijn. Aan Noord en Muye zitten bezwaren vast, maar we moeten doorgaan met Noord en tege lijker tijd ook de Muyepolder aanpak ken. Verlaging van de maximum snel heid op de provincialeweg tot 50 km kan een verbetering zijn, maar de praktijk leert dat men op zo'n wegprofiel min stens 75 km rijdt", zei Van Gorsel. Wethouder Koopman deelde mee, dat er momenteel in Sint-Maartensdijk nog een bouwcapaciteit van 90 is. Daarin zit de Blauwstraat (waarvoor al plannen bestaan), de Bosstraat (waar nog enkele huizen gesloopt moeten worden) en de Wilhelminastraat (een nog te saneren wijk). De gemeenteraad heeft echter bepaald, dat de oudere mensen in die saneringsgebieden zo lang mogelijk in hun huis mogen blijven. Gezien de nota Bewoningspatroon hebben we bij G.S. geen voet om op te staan, maar als G.S. ook plan Noord afwijzen, dan zullen ze toch zelf bouwgrond moeten aanwijzen. In de vrije sector zijn er vele gegadigden voor plan Noord. Er zijn zelfs mensen uit Sint-Maartensdijk vertrokken omdat ze geen goede bouwgelegenheid had den. Ieder wil natuurlijk z'n volkstuin of het uitzicht bij z'n vrijstaande woning houden, maar we moeten bouwgrond hebben. We zijn met plan Noord nu op stap en moeten doorgaan", vond wet houder Koopman. Raadslid Van Schetsen noemde de be zwaren van Middelburg tegen plan Noord niet mis, evenmin als de opmer kingen tijdens de hoorzitting, 't Wordt een hele lange procedure - dat weet ik voor honderd procent - zodat het nood zakelijk is dat we hard werken aan een alternatief plan, aldus de PvdA-fractie- voorzitter. Gemeentesecretaris T.C. Benou bracht naar voren, dat het onmogelijk is om twee plannen, tegelijk in procedure te brengen. Niet alleen formeel, maar ook gezien de nota bewoningspatroon. Wel is het mogelijk een ander plan achter de hand te houden. Wethouder Koopman noemde het ver gaand, dat G.S. op alle manier plan Noord tegenhouden. Hij vond dat er daarvoor wel zwaarwegende motieven zouden moeten zijn. Raadslid Van Schetsen meende dat Middelburg wel wat mag zeggen als men eventueel een omlegging van de provinciale weg zou moeten betalen. Stedebouwkundige Kelderman wees op de mogelijkheden van het Kroonberoep en zei dat de ju risprudentie uitwijst dat de provincie niet altijd gelijk krijgt. Raadslid J. Versluijs (CDA) noemde het uitstel van executie wanneer men plan Noord opzij zou schuiven. Ook al zou er nog voor drie jaar bouwgrond zijn. dan nog moet men nu met plan Noord be ginnen. Raadslid Van Gorsel zei dat de meerderheid van de VVD-fractie ook wil doorgaan met plan Noord. Ondanks alle bezwaren durfde ook raadslid Van Schetsen deze laatste stap nog wel mee té doen. maar bij het verder gaan zou hij de situatie toch gdêd in de gaten houden. wordt in feite gesubsidieerd door de ge meente Rotterdam, zodat de lange arm van Maecenas Andre van der Louw zich zelfs tot aan de Puitsedijk uitstrekt. Biesheuvel kwam in 1970 naar Tholen, toen hij werk had gevonden bij het van oorsprong Rotterdamse koeltechnische bedrijf van Goedhart in Sint-Maartens dijk. Hij werd actief bij het verenigings leven betrokken in S.C. Stavenisse, maar zijn scheppingsdrang bleef niet beperkt tot de groene mat. Na enkele verhuizin gen streek Biesheuvel uiteindelijk neer aan het rustige woonerf in de Weel- hoekstraat te Oud-Vossemeer. Terwijl Biesheuvel de kunst duidelijk als vrijetijdsbesteding ziet naast zijn dage lijks werk aan de koelers, is Meijer be roepskunstenaar. Hij maakt al 10 jaar gebruik van de beeldende kunstenaars regeling (BKR). Hij krijgt een vast salaris waarvoor dan jaarlijks zo'n dertig werkstukken ingele verd moeten worden. De helft gaat naar de gemeente Rotterdam, de andere helft naar het rijk. Financieel neemt het rijk 75% voor z'n rekening' de gemeente 25%. Elk half jaar moet er een collectie ingèleverd worden. Meijer ligt nog al eens in de clinch met de beoordelings commissie, maar aangezien hij voor honderd procent achter z'n werk staat, durft hij 'het gevecht' wel aan. De com missie is ook steeds overstag gegaan. Biesheuvel heeft nooit van de B.K.R. gebruik gemaakt en ziet er ook niet veel in. 'Ik zie de B.K.R. meer als een sociale regeling, maar je werk wordt in de kel der opgeslagen. Ik heb meer werk ver kocht dan Meijer. Als je echter werkelijk van de kunst moet leven, dan doe je concessies. Het werken bij Goedhart is alleen een manier om centen te verdie nen. Natuurlijk wreekt zich het overdag werken wel eens, maar voor de B.K.R. voel ik toch niets', zegt Biesheuvel. Meijer maakt uitsluitend werken met O.I. inkt op papier. Geen tekeningen, maar dingen met de bamboepen en nu veel met de kwast en de verfspuit. Sta pels met mislukte werkstukken heeft hij bewaard, want een tekening kun je uit gummen, maar bij o.i. inkt staat het let terlijk zwart op wit. Dat levert ook een zekere spanning op. Uitgaande van de gedachte dat alles nep is, zoekt hij naar de realiteit, waarbij een grapje als een spinneweb met weeffouten een ieder wel aanspreekt. Volgens Meijer heeft z'n Wim Biesheuvel maakt een litho met de handpers, terwijl Kees Meijer het resul taat bekijkt. werk veel met het eiland Tholen te ma ken: een gat in een schuur, een geknipte heg, ploegsporen aan de Puitsedijk. In 't begin werkte hij veel mét rechte streep jes. Behalve de werkstukken in o.i. inkt op papier, zijn er ook objecten te zien in de Gasthuiskapel. Vierkante en drie hoeks kasten met kleine variaties en ruimelijke effecten, puur abstract en constructivistisch. Biesheuvel werkt niet abstract, maar probeert op z'n eigen manier vorm te geven aan bestaande landschappelijke dingen. Veel van z'n werk heeft betrek king op Tholen, o.a. Gorishoek. Hij bofte destijds dat een unieke handpers van ruim 800 kg op de kop getikt kon worden, maar je moet er alleen niet te veel mee verhuizen. Op de handpers worden de litho's gedrukt. Meestal maar zes of zeven, maar er zijn er wel honderd mogelijk. Litho's werken volgens het principe dat water en vet elkaar afstoten. Met vette inkt of krijt wordt op een steen getekend, waarbij er voor elke kleur een aparte steen nodig is. 'T is een precies werkje, want de kleuren moeten goed in elkaar passen. Een kleurenlitho vergt ongeveer drie weken. Biesheuvel vindt het een voordeel dat hij volledig vrij is bij het maken van z'n litho's' grafiek en etsen, waarbij ook wat figuratief werk is. Zijn grote voorbeeld is Hendrik Nico- laas Werkman: die werkte ook overdag. Meijer en Biesheuvel zijn grotendeels autodidact, want het werk dat ze in de Gasthuiskapel laten zien, hebben ze niet op de academie geleerd. Van beiden zit er ook werk in de kunstuitleen van Goes en Gouda, waarvoor men tien procent van de waarde krijgt. Zoiets is ook altijd leuk. Meijer heeft pas geëxposeerd in de Vleeshal in Middelburg en daarvoor in Goes en Apeldoorn. De tentoonstelling in de Gasthuiskapel wordt maandagavond geopend door lo co-burgemeester C.J. Moerland, waarna de expositie van 27 juni t/m 8 juli voor het publiek te zien is. Elke middag van half drie tot' zes uur kan men van maandag t/m vrijdag in de Gasthuiska pel terecht. Verder nog vrijdagavond van zeven tot negen en zaterdag van tien tot twaalf en van twee tot zes uur. Alleen de laatste dag, zaterdag 8 juli. is de ex positie al om twaalf uur gesloten. Kremerstraat 11-13 BERGEN OP ZOOM Advertentie lM Hontenisse is zaterdag winnaar gewor den van het jaarlijk veteranen tounooi bij een deelname van 8 teams. Er waren twee poules en in de beslissing ont moette Hontenisse het elftal van Lepel- straatse Boys. De uitslag was 0-0, maar met strafschoppen bleven de Zeeuws Vlamingen de baas. In poule A had Vosmeer met 0-3 verlo ren van CHP: WHS speelde 1-1 tegen Lepelstraatse Boys. Lepelstraatse Boys - Vosmeer werd 1-0 en WHS - CHP werd 1-0. Vosmeer - WHS 0-0, CHP - Lepel straatse Boys 0-1. De eindstand in deze poule was Lepelstraatse Boys 5 punten. WHS 4 punten. CHP 2 punten. Vosmeer 1 punt. In poule B speelde RSV gelijk tegen Hontenisse 2-2. Smerdiek - NAM Breda 3-2. Hontenisse - Smerdiek 1-0. NAM - RSV 0-1. Smerdiek - RSV 1-1. NAM - Hontenisse 1-1. Eindstand in deze pou le: Hontenisse 4 punten. RSV 4. waarna Hontenisse met strqj'schoppen werd ge plaatst, Smerdiek 3 punten. N.A.M. 1 punt. Om de 7e en 8e plaats verloor Vosmeer van NAM met 0-1, om de 5e en 6e plaats won Smerdiek met 3-1 van CHP. Om de derde en vierde plaats spelend bleef WHS winnaar op Rucp- hen met 2-0 en van de eerste en tweede plaats is al gesteld, dat Hontenisse na strafschoppen winnaar werd. Voorzitter P.J. Hommel reikte de prijzen uit na dank voor deelname van de elftallen en arbiters, terwijl hij de oudste deelnemer, de 57 jarige Briël Heijboer van WHS een bloemetje overhandigde, omdat het voor die speler nu toch wel het laatste tournooi was. ALLE SOORTEN Zuid-Oostsingel 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 9