Mengelmoesje in Buitenzorg Tholen? MOOR Het verschil met Schelde Rijnkanaal en Schelde Rijn-verbinding lërhorst Bungalowwijk of gemengde bebouwing Kantongerecht Tholen Feest rond kleuterleidster in Scherpenisse Gouden flitsen Tholen niet te klagen over tandarts voorziening. Donderdag 22 juni 1978 EENDRACHTBODE 7 Wijzigingen CMODEBRILLEN Goede week voor 't Streekmuseum Stadskern Oost Verwondering Thoolse excursie voor Zeeuwse bedrijfsverzorgings dienst MANTELMODE in uw speciaalzaak Kremerstraat 11-13 BERGEN OP ZOOM Voorrang is wel voor-rang Brommer moest rechtdoor. Andere eigenaar. Onvoldoende verlicht. De meningen over een aparte bungalow- wijk ten westen van de R.K. begraaf plaats aan de Hertenkamp in Tholen liepen donderdagavond uiteen in de commissie Ruimtelijke Ordening van de Gemeenteraad. Ook de vijf ambtelijke deskundigen, die zich herhaaldelijk in de discussie mengden, bleken niet op een lijn te zitten. PvdA en CDA wilden de boomgaard van dhr. v.d.Berge nog niet opofferen voor woningbouw, SGP en VVD wel. Het zal niet lang meer duren of alle grond in de bungalowwijk van plan Buitenzorg aan het Groot Verrehof is uitgegeven. De 4 5 percelen zullen dit of volgend jaar wel verkocht zijn. In één jaar zijn er 15 a 20 kavels uitgegeven, dus behoefte is er, zo liet wethouder Koopman weten. Gemeentesecretaris Benou wees er echter op, dat men ook jaren nee heeft moeten verkopen. Een nieuw bungalowwijkje in de boomgaard van dhr. v.d.Berge zou 40 huizen kun nen omvatten. Tegelijk zou dan de ont- sluitingsweg van plan Buitenzorg naar de Ten Ankerweg aangelegd kunnen worden. Raadslid P. van Schetsen(Pv- dA) vroeg of er in de boomgaard geen gemengde bebouwing kon plaatsvinden. Hij wilde geen aparte bungalowwijk, en zei geen behoefte te hebben aan het boomgaardplan. Van Schetsen zei in het bestaande plan Buitenzorg II bungalows te willen bouwen. CDA-raadslid J.Versluijs ging daarmee accoord. Hij wilde geen grond in ex ploitatie nemen wanneer dat niet nodig is. 'Als we echter toch de ontsluitingsweg in de boomgaard moeten maken, waar zijn we dan beter mee?', vroeg VVD-raadslid J.L. van Gorsel zich af. Wethouder Koopman bracht naar vo ren, dat over plan Buitenzorg II - waar voor een beroepsprocedure bij de Kroon loopt - in februari/maart een uitspraak wordt verwacht. Ambtenaar C.Nuyten merkte op, dat wijzigingen in plan Bui tenzorg II door B en W mogelijk zijn, zonder dat er bezwaren ingediend kun nen worden. Deze handelswijze is echter sneller dan het boomgaardplan. Stedebouwkundige J.Kelderman ver zette zich tegen veranderingen. Hij vond tt SfcciihorysfMrjirtf - l ol. 34228 M BKRGKN /.OOM M Advertentie 1M De vorige week was goed voor het streekmuseum. O.a. kwamen er 22 da mes uit Scherpenisse woensdagmiddag op bezoek en donderdag 42 deelnemers aan de jaarlijkse excursie van de vereni ging voor bedrijfsverzorging in Zeeland. Dat zijn dan wat extra ruggesteuntjes. Van de heer A. Moelijker uit de Jan van Bloisstraat te Tholen - die gaat vertrek ken, kreeg De Meestoof in bruikleen zijn grote en interessante verzameling schelpen, gecatalogiseerd en geborgen in een zes-laden-kast. De collectie is uitgebreid, zeer gevarieerd en een ver haal op zichzelf. dat de Raad bepaalde uitgangspunten is overeen gekomen en dan moet men die niet nu al gaan wijzigen. Aan de rand van Buitenzorg II is er grond voor vrij staande woningen ten behoeve van mensen met een wat smallere beurs. In Buitenzorg I is er nog voldoende capa citeit voor rijenbouw. Er is gewoon erg veel belangstelling voor vrijstaande bouw, aldus de stedebouwkundige. Raadslid van Gorsel zei nee tegen bun galows en een rijtje huizen bij elkaar, maar ja tegen grote en kleine bunga lows. Hij wilde geen mengelmoesje. Van Schetsen pleitte juist voor een mengel moesje, want de man met de kleine beurs komt niet in een bungalowwijk met grond van 70, 80 ja 90.000 gulden. Uit menselijk oogpunt ben ik voor ge mengde bebouwing. In de ambtelijke stukken wordt een aparte bungalowwijk in scherpe bewoordingen afgewezen, waarbij zelfs over een sociaal getto be schreven wordt(overdreven voorgesteld, zo stond er bij in de ambtelijke stukken), aldus de PvdA-fractievoorzitter. Het is nu afwachten met welk voorstel B en W naar de gemeenteraad zullen komen. G.S. hebben hun goedkeuring onthou den aan enkele delen van plan Stads kern Oost Tholen en daar moest de commissie R.O. zich donderdagavond ook over uiten. Het pand op de hoek Wal/Kaay moet volgens G.S. blijven staan, terwijl de Oostelijke weg van de Eendrachtsweg naar Buitenzorg er niet volledig zou mogen komen. Raadslid van Gorsel noemde de weg onontbeerlijk voor de ontsluiting van de stadskern en daarmee voor de leefbaar heid van Tholen. Mevr. J.M.Deurloo- van Broekhoven(CDA) daarentegen, was blij met de besljssing van G.S. Ze wilde het mooie hoekje ook wel hand haven. Volgens raadslid van Schetsen kwam de mening van G.S. erop neer: welk gemeentebestuur haalt zoiets als de oostelijke weg in z'n hoofd. Hij vond dat b en w maar niet aan gezichtsverlies Bredaspstraat 25 Tel. 01fil<>-.'!5!tIO Bergen op Zoom moesten denken en de situatie opnieuw in overweging nemen. Wethouder Koopman zei dat er wel enige verwondering is over het stands- punt van G.S., want bij twee eerdere besprekingen had men toegezegd in principe accoord te gaan met de ooste lijke weg. Nu hangt men deze weg op Volgens de commissie preventieve ge zondheidszorg van de raad voor de volksgezondheid in Zeeland (Ravoz) zou er in 1985 een tekort van 40 tan dartsen dreigen in deze provincie. De gemiddelde praktijkgrootte van de Ne derlandse tandartsen zou dan 2500 pa tiënten bedragen. In de landelijke pers was er zelfs de suggestie dat er op Tho len en Sint Philipsland een noodtoe stand bestaat op tandheelkundig gebied, omdat er maar één tandarts werkzaam is. Gaan we echter af op berichten uit de Randstad, dan valt het in deze regio best mee. Vanuit grote steden hoort men vaak dat menige patiënt met klachten geen hulp, laat staan directe hulp kan krijgen. In het rapport van bovengenoemde commissie wordt dan gesteld, dat er op Tholen en Sint Philipsland maar één tandarts is op de 19.976 inwoners. Er wordt inderdaad nog wel bij aangete kend dat een belangrijk deel van de be volking van Tholen en Sint Philipsland zich voor tandheelkundige verzorging wendt tot de tandartsen in Bergen op Zoom en dat is inderdaad het geval, want bijvoorbeeld tandarts A.M. Mes, die vele jaren spreekuren had op Tho len, met name dan in Sint Annaland en Tholen-stad heeft nog altijd volop praktijk en nog menige patiënt uit deze contreien. Daarnaast is er de in Tholen gevestigde tandarts E. Van Tuijn, waar voor geen moeite te veel is om patiënten te helpen. Zelfs op feestdagen worden door hem nog spreekuren gehouden voor dringende pijnklachten. Het is ook de bijna enige tandarts in de omgeving die zijn praktijk nooit gesloten heeft voor ziekenfondspatiënten. Bij elkaar genomen is Tholen en Sint Philipsland zeker geen witte vlek te noemen, als het op tandheelkundige verzorging aankomt. Daarom kunnen blote cijfers ook wel eens een vertekend beeld geven, zodra die niet zijn getoetst aan de werkelijkheid in de praktijk. De leden van de Zeeuwse bedrijfsver- zorgingsdiensten brachten met bestuur ders en dames een bezoek aan de Thoolse/Fliplandse zustervereniging. Vanuit 't Veerhuis in Anna Jacobapol- der werden de dijkversterkingen en de werkzaamheden aan de Philipsdam be zichtigd. Dhr. M.J. Giljam van het wa terschap zorgde voor de toelichting. Daarna werd het warenhuis van G. Dijkman bij Oud-Vossemeer bezocht, waar dhr. F. van Treyen deskundige in formatie gaf over de bloementeelt. Op camping de Pluimpot bij Scherpenisse kreeg het gezelschap van exploitant H. Zwikker het een en ander te horen over de recreatieve ontwikkeling. In Tholen volgde nog een plezierige ontvangst bij banketfabriek de Waal, waarna men tenslotte in de historie dook in- het streekmuseum de Meestoof in Sint-An- naland. Voorzitter Ir. M A. Geuze wist met een humoristische inleiding het ge zelschap te boeien. In restaurant de La gune op de jachthaven volgde het af- scheiddiner. Voor de leden van de Zeeuwse bedrijfsverzorgingsdiensten was dit dagje een goede kennismaking met Tholen en Sint-Philipsland. De woningbouw rukt op in plan Bui tenzorg en heeft nu ook beslag gelegd om het weiland voor de boerderij bui tenzorg van de fam. van Gorsel, tot voor enkele maanden nog een oord van rust waar de schapen liepen. Karakteristieke plaatsen moeten echter wijken voor mensen, die een steeds groter beslag op de ruimte leggen. aan de ontsluiting van plan Buitenzorg naar de Ten Ankerweg. Er zijn een hoop verkeerde begrippen bij G.S. 't Wordt geen snelweg, maar een weg die nodig is om de stadskern te kunnen bereiken. De Ten Ankerweg moet een uitweg zijn naar het buitengebied. G.S.staan er niet afwijzend tegenover en willen 't op nieuw bekijken. Daarom volgt er een bespreking met de Provinciale Water staat en de stedebouwkundige, aldus wethouder Koopman. Ambtenaar Nuyten vulde nog aan, dat G.S. eerst zekerheid willen dat de ont sluitingsweg van Buitenzorg naar de Ten Ankerweg wordt aangelegd, zodat de Oostelijke weg in de stadskern geen drukke verbinding wordt. en vervolgens bij Bergen op Zoom De watersporter L. van D. uit Ovezande wilde dan wel het voor deze zaak zwarte schaap zijn, als maar duidelijk werd of men als pleziervaarder ook in overtre ding is als men nog niet op het eigenlijke kanaal is, maar wel op het water dat on der Schelde Rijnverbinding wordt ge rangschikt. Zowel de kantonrechter mr. A. Veenhoven als de officier van justitie mr. J. Kolkman vonden het de moeite waard eens precies uit de knobbelen of er in de zin van het nieuwe reglement op de Schelde Rijnverbinding, gepubliceerd in het staatsblad van 19 september 1975, inderdaad verschil kan worden gemaakt tussen Schelde Rijnkanaal en Schelde Rijnverbinding. Watersporter Van D was bekeurd, toen hij zich op de Schelde Rijnverbinding bevond, maar volgens zijn stelling niet op het Schelde Rijnkanaal. Op die plaats dan ook geen enkele gevaar opleverde voor de broodvaart. Een nader onderzoek zal uitwijzen of Van D toch strafbaar was. De watersporter was uit de Thoolse ha ven gevaren en bleef buiten de tonnen van het Schelde Rijnkanaal, maar had op zeker ogenblik toch de rivierpolitie langszij gekregen en een bekeuring om dat hij zich met zijn pleziervaartuig op hield in een gebied, dat voor de recrea tievaart verboden water is. De verbali seerde zag dat niet zo zitten en vond het daarom beter maar geen schikking te treffen, c.q. te betalen, maar het via een verschijning voor het kantongerecht vrijdagmiddag te Tholen, haarfijn te la ten uitpluizen. Aan de hand van een door de politie gemaakte kaart gaf ver dachte de plaats aan, waar hij zich had bevonden en waar hij volgens eigen mening dan niet in overtreding was. Voor de officier van justitie mr. Kolk man rees ook de vraag, wanneer men zich nu precies op het kanaal bevindt. Is men daar dan pas als men zich binnen de boeien bevindt of ook nog daarbui ten? Kantonrechter mr. A. Veenhoven merkte op, dat er in het reglement wordt gesproken over de Schelde-Rijnverbin- ding en niet over het afgebakend kanaal. De officier verklaarde in deze niet an ders te kunnen doen dan afgaan op de deskundigen, dus verbalisanten, maar ging overigens bij zijn eis niet verder dan een waarschuwing, namelijk het opleg- Advertentie IM Vrijdag 16 juni gingen de kleuters van de chr. kleuterschool uit Scherpenisse met enkele moeders naar de Residentie om het grote gebeuren mee te maken dat juf Ploni ging trouwen met Han Heij- boer. de bouwkundig tekenaar bij ar chitectenbureau Boelhouwers in Tho len. Het huwelijk werd voltrokken in de zo genaamde Blauwe of Schepenkamer van het oude Haagse stadhuis. In deze zaal gaven in 1937 ook Prinses Juliana en Prins Bernhard elkaar het ja-woord en daarom was het voor de jeugd ook wel extra attraktief dat daar nu ook hun eigen juf ging trouwen. De kerkelijke bevestiging werd voltrok ken door de oom van de bruid. ds. P. Honkoop. Uiteraard waren er bij het stadhuis ere- bogen voor bruid en bruidegom via de Scherpenisse jeugd, die laer het bruids paar toezong en bij het aanbieden van cadeautjes gedichtjes lieten horen. Op de terugreis naar Scherpenisse waren ze allen een extra zakje versnaperingen en boyendien een bijzondere belevenis op hun nog prille levensweg rijker. gen van een voorwaardelijke straf van 1 jaar met een boetebeding van 50,— De Kantonrechter vond het met zo'n vrij nieuw reglement wel noodzakelijk een nader onderzoek in te stellen, om precies te weten, wat onder het Kanaal wordt verstaan, zodat de uitspraak werd ver daagd en de heer Van D met al zijn collega's een volgend maal wel zullen horen of het toch juist of nog juist geen overtreding was. De gepensioneerde rijksambtenaar F.C.P. uit Scherpenisse had geen ge noegen genomen met de hem opgelegde schikking van 150,—nadat hij een aanrijding had veroorzaakt bij de Veer- hoeksedijk. De verdachte was namelijk van mening dat enerzijds het uitzicht daar vrijwel nihil is en vervolgens, dat de andere partij een te hoge snelheid had. Het was gebeurd op 12 augustus van vorig jaar, toen de heer P in de richting Spuidam reed, maar geen voorrang ver leende aan een van rechts komende personenwagen. De verdachte noemde het een levensgevaarlijk kruispunt met aan de ene kant een 4 meter hoge Stoofdijk en bossages, die alle uitzicht belemmerden en ook onmiddellijk na die aanrijding waren gesnoeid. Boven dien stond daar ook nog een vrachtwa gen geparkeerd en dat alles bij elkaar betekende, dat de verdachte geen ande re aankomende auto had gezien. De be stuurder van de andere auto van zo rond de 25 jaar had een volgens verdachte hoge snelheid en die pakte de wagen van P aan de achterzijde. Laatstgenoemde moest na de botsing bewusteloos wor den weggedragen en had verder flinke materiële schade. Mr. Kolkman vond het wel goed nu de toelichting van verdachte te hebben aangehoord, maar het waste toch het water van de zee niet af of de jongere autobestuurder had daar voorrang. Die hoefde dan ook niet te remmen, omdat P. aan kwam rijden. De officier vond dat in deze door P. onvoldoende voorzich tigheid in acht was genomen en hield het op de schikking van 150,— boete of 3 dagen hechtenis. De kantonrechter wil de nog wat rekening houden met de uit de aanrijding voortgevloeide misère en financiële schade en vonniste 100,— of 2 dagen F. van D uit Bergen op Zoom had op 23 januari rijdend op de Thoolse Grindweg het afslaan richting geen voorrang "ver leend aan een rechtdoor rijdende brom fietster. Een aanrijding was het gevolg. Verdachte verklaarde het meisje op de brommer niet te hebben gezien, ook al omdat ze een zwarte helm had en een zwarte bromfiets bereed. Zelf had hij voor 1800,— schade aan zijn auto op gelopen. De officier constateerde dat verdachte niet voldoende had uitgekeken, want men moet er wel helemaal zeker van zijn, dat er geen ander verkeer komt, wil men gaan afslaan. Hij hield het op 200,— boete op 4 dagen. De kanton rechter hield opnieuw wat rekening met de al zware financiële consequenties na deze aanrijding en vonniste 125,- of 2 dagen. Winkelier A.A.D. uit Oud-Vossemeer kon al vlug naar huis, toen hij er op had gewezen, dat het niet zijn auto was, die in üud-Vossemeer geparkeerd stond, waar dat niet was toegestaan, maar die van zijn zoon. Daarom werd deze zaak aangehouden. Ook D. v.d. S. uit Tholen had op 21 oktober van vorig jaar, komend vanuit de Kon. Julianastraat geen voorrang verleend aan vanaf de Grindweg ko mend verkeer. Verdachte vond dat de andere auto al snel had gereden en vroeg zich vervolgens af of de politie nog wel proces verbaal kan opmaken als het een uur later is en dan verdachte daartoe aan huis wordt bezocht inplaats van dat op het punt van de aanrijding de bekeuring viel. De officier van justitie herhaalde dat men er wel helemaal zeker van moet zijn, dat geen ander verkeer nadert, wil men een vocrrangsweg of kruising op rijden. Hij was het niet met verdachte eens, dat in zo'n geval een boete van 150,— veel is en hield het daar dan ook op. De kantonrechter deelde de mening van de officier, dat verdachte in deze zaak helemaal fout zat, maar deed er tenslotte toch 25 gulden af. A.L.K. uit Tholen had op 16 december op de provinciale weg gereden met een landbouwvoertuig zonder voldoende verlichting. Hij had ook alleen maar vergeten de opgelegde boete van 75,— te betalen en had daarna ook de oproep gekregen voor de Kantonrechter te verschijnen. Voor de officier bleef de boete toch op die 75,— staan, terwijl de Kantonrechter, het verlet van de middag wat vergoede door er 50,— of 1 dag van te maken. Vijftig jaar gelden was er in de Tweede Kamer een interpellatie van ds. G.H. Kersten (SGP) waarin hij het recht van de on dernemer bepleitte om zonder beperkingen een autobusdienst te exploiteren. Wel wilde ds. Kerst en er de voorwaarde aan verbin den, dat er zondags niet zou wor den gereden. Hij bracht ook des betreffende aanvragen van het eiland Tholen ter sprake. Voor openbaar vervoer op het eiland waren 4 aanvragen ingediend voor een autobusdienst. Twee werden geweigerd, twee andere toegestaan, één voor het zuidelijk en één voor het noordelijk ge deelte van het eiland. Ds. Kersten achtte dit onjuist, maar de minis ter antwoordde, dat volgens de wettelijke bepalingen is gehan deld. Hij wees er voorts op niet te kunnen verbieden, dat er 's zon dags wordt gereden. In die perio de was er niet alleen, maar toch ook wel op Tholen een strijd gaande van autobusonderne mers. De ministers beperkte ech ter de vergunningen tot twee, zo dat we er nu van moeten uitgaan, dat de busdienstondernemers Van de Klundert en Krijger zo'n halve eeuw op Tholen het open baar vervoer in handen hebben. De brugwerken liepen een 7 tal weken vertraging op, omdat er verschil van mening was over het heiwerk, In Oud-Vossemeer slaagde de heer J. Hommel Czn voor de onderwijsakte. Hij was leerling aan de R.K. Kweek school te 's Hertogenbosch. Bij het openbaar vervoer was voorgeschreven, dat men niet in een auto of autobus mocht blij ven zitten voor de overtocht met de veerpont bij Tholen. Een uit zondering mocht worden ge maakt voor zieken. In het bericht lezen we dan verder, hoe don derdag 21 juni 1928 een dame, die beweerde ziek te zijn. in de auto bus van Mallecoote (ook dat was dus een autobusondernemer of alleen maar een chauffeur?) was blijven zitten. Bij het de pont af rijden liep de autobus ineens wat achteruit en tot vermaak van het toekijkend publiek kwam de zie ke dame als een haas uit de bus. ook al had de chauffeur die al tot stilstand weten te brengen. Molenaar Van der Slikke uit Sta- venisse, die een halve eeuw gele den dan toch ook al een vracht auto had, liet de 66 jarige J.v.d. B meerijden, omdat die anders naar zijn akker moest lopen. De chauffeur kwam echter na een bocht in de sloot terecht en de meerijder liep gekneusde ribben oP- In de Gouden Leeuw te Scherpe nisse werd door notaris Meulen- berg uit Sint Maartensdijk een woning op de Hogemarkt ver kocht met stenen schuurtje voor 2530,- aan K. Hansens. De ge meenteraad in dat dorp besloot om de sloot bij de kerk te dempen na van rioolbuizen te zijn voor zien. In Stavenisse was er een nog aanmerkelijk groter riolerings plan aan de orde. De gemeente raad moest er 8700,-. voor op tafel leggen en dat was voor die tijd niet gering. De Voorstraat en het gedeelte tot de bewaarschool werd geheel vernieuwd, terwijl ook werd voorzien in de afwate ring van de mestputten, die er nog in behoorlijke getale in de ge meente waren. Meen niet, dat er in die tijd maar één vergadering voor nodig was om zo'n plan er in de raad door te krijgen. Raadslid Van IJsseldijk constateerde dan ook bij de beslissing, dat het voor de 12e keer was, dat het riole- ringsontwerp in de raad kwam. Denk evenmin dat iedereen blij was met riolering, want het me rendeel van de bewoners gaf voorkeur aan open goten. Het werd een lange discussie en toen moest worden gestemd was het 3-3 raadslid Tazelaar was afwe zig. Voor uitvoering van het rio leringsplan waren Van IJsseldijk, evenals D. en Joh. Stoutjesdijk. Tegen stemden Van Iwaarden, Leune en Potappel. In een vol gende vergadering sloot ook de neer Tazelaar zich aan bij de tegenstemmers. Daarmee was het b en voorstel verworpen en weer werd gedokterd over een tussenvorm. In de Geref. Kerk te Oud-Vosse meer werd na het overlijden van Anth. Jeroense als koster diens zoon H. Jeroense benoemd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 7