(D Nieuwkerk van bakker naar verpakker C.N.S. de Regenboog wil spoedig een kleuterschool Commissaris der koningin opende Budelpack Poortvliet Krijgt Thoien een R.K. basisschool? Inspectrice opende nieuwe zesklassige lagere school in Thoien Menselijke marge to'1 Donderdag 22 juni 1978 34e Jaargang no. 32 Thoien heeft miljoen over op begroting 1977 open haard geeft sfeer en warmte De Schelde Met een druk op de knop van de Bonitos-verpakkingsmachines heeft de commissaris der Koningin dr.C.Boertien vrijdagmid dag de nieuwe fabriek van Budelpack b.v. aan de Paasdijkweg in Poortvliet officieel in gebruik genomen. "In de Thoolse maat zijn wij een belangrijke bron van werk geworden, wat een noodzaak is voor een verantwoorde opbouw van de bevolking", zei directeur E.Ph.Nieuwkerk in zijn openingswoord tot de vele genodigden en 75 medewerkers in de kantine. Perspectief achtte hij volop aanwezig, zij het met bloed, zweet en tranen. Gedurfde uitbreiding Zeer arbeidsintensief Creativiteit Verpakking positief Zonder subsidie Inspectrice: zonder strijd, zonder narigheid 'Zou het niet verstandig zijn om in Thoien een Rooms-katho- lieke basisschool te stichten nu de tienklassige openbare lagere school Ter Tolne gesplitst gaat worden?. Die vraag wil pastoor P.A. van Osta bespreekbaar maken met dhr. Peters van de R.K. schoolraad uit Breda en R.K. ouders in Thoien. 'Als we het nu niet proberen, bestaat de kans dat men ons een verwijt maakt en dat wil ik niet' aldus pastoor van Osta. Meer profiel Veilingberichten. Enquete ziekenhuisbus DEZE WEEK 'Luchtaanval' bij Anna Jacobapolder 'Op ons verlanglijstje staat nog een grote wens: het bijbouwen van een kleuterschool'. Inspectrice Mevr.Drs. W.P.Bouwman had nog maar net de nieuwe christelijke nationale school aan de Molenvlietsedijk in Thoien geopend, of voorzitter B.Baijense legde dat verzoek voor aan het gemeentebestuur. De inspectrice onderstreepte dat nog eens in haar toespraak: 'Als de gemeente ja zegt, kunt u nog dit jaar starten met de bouw van een tweeklassige kleuterschool. In gedachte zie ik de Merel in de Klimroos al onder de Regenboog zitten', zei Mevr. Bouman. Wethouder van onderwijs A.J.Scherpenisse kon er toen moei lijk omheen. Hij bevestigde dat de aanvraag van de C.N.S. voor een kleuterschool binnen was. 'Persoonlijk ben ik ook een groot voorstander van kleuter- en lager onderwijs onder een dak, maar de oude gebouwen moeten dan wel een bestemming hebben', zei wethouder Scherpenisse. Ballonwedstrijd Teken van hoop Eendrachtbode Postbus 5. 4697 ZG Smt-Annaland Telefoon 01 665 2752 - Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Thoien en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 2 00 per halfjaar, per post' 1 5 00, losse nummers 0 55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00- uur Advertentieprijs 0 26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5 25 contant inclusief btw Op rekening 6 50 ^Hoofdredacteur G Heijboer In het zakenleven en daar niet alleen wordt met een marge gewerkt. Er moet een marge, er moet ruimte zijn tussen in- en verkoop. Anders is de bestaansbasis ondermijnd, de bestaanszekerheid twij felachtig. Marges zijn er in het zakenleven ook nodig om niet van de een op de andere dag te moeten liquideren. Wie daarin dagelijks leeft kan daaruit ook volmon dig spreken. Deze week heeft ons echter vooral de menselijke marge getroffen. Een marge die dan niet uitsluitend op de zakenlijke pijler is gefundeerd, maar tegelijkertijd een ruimte die een niet minder grote zakenlijke marge hoeft in te houden. Om het de lezer meteen veel duidelijker te maken, wijzen we op de deze week officieel geopende nieuwe fabriek in Poortvliet: Budelpack B.V. Niet alleen in deze kolommen vermeldenswaard omdat de officiële opener niemand minder was dan de Commissaris der Koningin in deze provincie. Dat is wel vrij uniek, omdat de gouverneur van het gewest gewoonlijk wel wat anders, daarmee zeggen we niet ook altijd wat beters te doen heeft dan bedrijven te openen. Maar dan toch zeker uniek in een tijd dat in de lande heel wat meer berichten ons bereiken over bedrijfs sluitingen dan bedrijfsopeningen. Onze streek mag er blij mee zijn. dat dit kon. Het heeft dat naar we vernamen ook laten blijken door een ongekend grote belangstelling, die vanuit de regio is getoond bij de door de directie in dat openingskader georganiseerde 'Open avonden'. Die belangstelling lag wel enigszins voor de hand. Al meer dan 25 jaar spant een Nieuwkerk sr. zich in om niet alleen ei gen bestaanszekerheid te verschaffen, maar in die zekerheid ook menig mede burger of burgeres mee te sleuren. Hij had het geluk tijdig een zeker niet min der tiktief medewerker of opvplger in het kielzog te krijgen. Vooral dit nieuw perspectief maakt dat duidelijk. Er mag niettemin voor zowel de een als de ander waardeting blijven, dat sinds de tijd dat er een expositie was onder de noemer 'Dit maakt Thoien' werk voor velen, is gebleven in een hetzij Nieuw- kerk's banketfabriek, l.B.C. of zoals op dit moment 'Budelpack'. Zonodig werd Bakens tijdig verzet. Afgezien echter van al dit zakenlijke heeft ons deze officiële opening nog het meest geboeid door de uitspraak van een official: cfie directeur Seno senior ci teerde in zijn beslissing: hoe dan ook, de nieuwe fabriek moet in elk geval in Poortvliet komen. Soms willen we ons wel vel vleien met de gedachte daartoe ook een steentje te hebben bijgedragen, maar in elk geval distilleerden we daaruit een zo oprechte menselijke marge, dat niet alleen de za kenlijke ruimte daarbij tegelijkertijd verdiend is, maar het warm meeleven van deze week vanuit de regio het di recte disconto genoemd kan worden. Beide directeuren en in hen ook alle medewerkers alle perspectief toege wenst in een tijd dat het echt verdiende weekloon een weer meer menselijke marge krijgt dan het had. De gemeente Thoien heeft volgens de 203e en laatste wijziging van de begro ting 1977 een overschot van 1.201.046.31. Er is echter nog genoeg te doen en daarom stellen b en w de gemeenteraad (die maandagmiddag om twee uur vergadert in het stadhuis aan de Hoogstraat) voor, aan de reserve openbare werken, dorpshuis en sport- voorzieningen elk vier ton toe te voegen om investeringen in die sector enigszins veilig te stellen. En De Schelde geeft ook nog eens vormge ving en kwaliteit op de koop toe. Een bezoek aan onze showroom zal u laaiend enthousiast maken! bouwmaterialenhandel Bergen op Zoom Tel. (01640) 36910 Advertentie IM De commissaris der Koningin in Zee land, dr. C. Boertien, stelde vrijdagmid dag met een druk op de knop van de Bo nitos verpakkingsmachine, de nieuwe contractverpakkingsindustrie aan de Paasdijkweg in Poortvliet officieel in gebruik. Nieuwkerk sr. en jr. met hun echtgenotes en mevr. Boertien wachten af, of de commissaris z'n werk goed doet. Ongeveer twee jaar geleden namen de heren Nieuwkerk sr. en jr. de principiële beslissing om nieuwbouw te overwegen, want de oude banketfabriek aan de Paasdijkstraat bood veel te weinig ruimte voor de toenemende verpak kingsactiviteiten. "Wie ons de afgelopen twee jaar heeft bezig gezien of heeft ge werkt in het oude bedrijfspand, zal graag bevestigen dat 16 juni 1978 een belangrijke en blijde dag is. De com missaris vergroot die vreugde door zijn aanwezigheid en onderstreept het be lang van deze bedrijfsvergroting naar Thoolse maat en schaal in zijn bereid heid de officiële opening te verrichten", aldus dhr. Nieuwkerk. Budelpack contractverpakkingsindus trie, ontstaan uit een oorspronkelijk be scheiden banketfabriek - 'de koekfa- briek' - met een vestiging in Poortvliet en Budel(vandaar o.a. de naam) is een vrij exclusief bedrijf, dat opereert in het grensgebied tussen productiebedrijf en dienstverlening. Wat beweegt de onder nemer en wat schenkt haar medewerkers vertrouwen om in deze tijd een gedurfde uitbreiding en nieuwbouw te realiseren? Wat aanwezig moet zijn, is een realisti sche toekomstverwachting, voldoende moed, het aankunnen van een uitdaging en vanzelfsprekend een dusdanige com merciële opzet dat in het vrije spel der machtsverhoudingen een rendabele be drijfsvoering mogelijk is en blijft", zei de directeur van Budelpack. Het Poortvlietse bedrijf heeft nu al meer dan 75 medewerkers waarmee de opzet - 80 en meer in 1979 - vrijwel is gereali seerd. De nieuwbouw heeft per nieuw te scheppen arbeidsplaats 60.000 gulden gekost, lager dan het landelijk gemid delde van een ton. Budelpack is echter een zeer arbeidsintensief bedrijf, waar bij de factor loon boven de 50% van de toegevoegde waarde van de produktie ligt. "Dit arbeidsintensieve karakter houdt in, dat van alle medewerkers een goede inzet moet worden verondersteld en daar is geen twijfel om dat niet te mogen verwachten, integendeel. Uit de belangstelling, die zonder één perso neelsadvertentie voor ons bedrijf is ge bleken, mag worden geconcludeerd dat men dit bedrijf positief beoordeelt", al dus dhr. Nieuwkerk. "Uit het oogpunt van het milieu zijn wij bijna optimaal. Wij roken niet en ver spreiden geen onaangename geuren. Bodem noch water worden door ons verontreinigd, geluidshinder ontbreekt, een groenvoorziening - hoewel nog pril - is aangebracht en voorbaan- en afvoer zijn wij zonder overlast bereikbaar. Een /.eer verantwoorde vestiging in het hart van het eiland. Naast het nu bebouwde terrein ligt nog circa 60.000 m2 grond waarop zo nodig - en verantwoord - een forse uitbreiding mogelijk is. Wij opere ren in het grensgebied van het niet of net wel kunnen. Wij leven bij de gratie van inventiviteit en creativiteit. Er zijn mensen die in verpakking niet veel meer zien dan dat wat men weg gooit. Een onnodige verkwisting die wel de prijs, maar niet de waarde van het produkt verhoogt. Men ziet de bergen afval die overblijven, nadat eerst schaarse grondstoffen zijn gebruikt. Daarmee wordt voorbijgegaan aan zo veel positiefs wat aan verpakking is ver bonden. Dankzij verpakking kunnen wij levensmiddelen het gehele jaar door consumeren in zijn meest originele vorm, die normaliter alleen in het sei zoen beschikbaar is. Dankzij verpakking bereiken produkten over de gehele wereld ons en de ander. Dankzij ver pakking zijn vele produkten goedkoper. Denk aan het bederfwerende, het houdbaarheid verlengende, bescher mende en de doelmatige distributie methodieken. Dankzij verpakking wordt honger in de wereld bestreden. Men schat dat 10 tot 25% van de totale levensmiddelenoogst in de wereld de mens niet ten goede komt omdat deze door knaagdieren, insecten en micro- organismen worden vernietigd. Verpak king kan een belangrijk deel van dit verlies voorkomen. Budelpack kan aan dit alles, hoe bescheiden ook, meewer ken en alle beetjes helpen immers", al dus dhr.Nieuwkerk. Hij vroeg er nog speciaal de aandacht voor, dat Budelpack gewoon een geld lening heeft moeten afsluiten tegen normale condities omdat men niet voor een premie- of subsidieregeling van de regering in aanmerking kwam. Bij de eerste schets voor de nieuwe fabriek stond een prerrtie van 10.000 gulden per te scheppen arbeidsplaats op papier, maar toen kwam het besluit dat er voor Zeeland geen bedragen meer uit de werkgelegenheidspot beschikbaar kwa men. Inmiddels lag het ontwerp voor de wet op de investeringsrekening(WIR) ter tafel, wat voor vestigingen als Bu delpack een belangrijke investeringsbij drage zou kunnen opleveren. Helaas heeft de Tweede Kamer pas enkele we ken geleden de WIR goedgekeurd, na dat onze investering was voltooid. Zo ging ook deze stimuleringspremie ons voorbij of beter gezegd, bleef achter ons aan. Zouden wij vandaag onder de hui dige WIR-condities investeren, dan zou dat tot een premie van ruim 400.000 gulden leiden. In Bergen op Zoom zelfs zes ton. terwijl een bedrijf als Budelpack in Zuid-Limburg of in het noorden van ons land. driekwart miljoen gulden als investeringspremie zou krijgen. Dat is Budelpack voorbij gegaan. Ik zou willen volstaan met de opmerking, dat in het overgangsgebied van fiscale investe ringsaftrek naar investeringpremie be langrijke concurrentieverstorende ver houdingen kunnen ontstaan, die wel eens onvoldoende zouden zijn door- vervolg op pagina er wordt meer godsdienstonderwijs ge geven, de missie krijgt meer kansen en het godsdienstig leven krijgt meer pro- Inspectrice mevr. drs. W.P. Bouwman bracht de plannen voor de R.K. basis school donderdagmiddag in de open baarheid tijdens de opening van de nieuwe C.N.S. de Regenboog in Thoien. In een toespraak over de integratie van het kleuter- en iageronderwijs, wees ze erop, dat er hier geen problemen zijn met andere levensbeschouwingen. 'Wat is Thoien toch bevoorrecht. De Eben Haezerschool heeft reeds een basis school. De O.L.S. krijgt binnen twee jaar ha verbouwingen een geintegreerde school en dan is er aan de burg. van Berchemstraat nog plaats voor een R.K. basisschool met drie klassen voor de la gere school en een klas voor de kleuter school. Dat kan allemaal zonder strijd, zonder narigheid en met respect voor ieders levensbeschouwing. Dat kan nog in deze tijd', zei mevr. Bouwman. Die mededelingen werden de inspectrice door de vertegenwoordigers van het openbaar onderwijs niet in dank afge nomen. Ter Tolne en de gem. Mavo vrezen voor een teruggang wanneer de R.K. basisschool er komt, wat met name voor de momenteel groeiende gem. Mavo gevolgen zou kunnen hebben. De wettelijke norm voor het stichten van een nieuwe school is vijftig leerlingen. Op het ogenblik krijgen 75 leerlingen van de 2 t/m 6 klas R.K. godsdienston derwijs van de pastoor. In de le klas zitten 14 R.K. leerlingen, terwijl de prognose op 111 uitkomt. Volgens pastoor van Osta is de geplande splitsing van de steeds groter wordende O.L.S. Ter Tolne - in plan Buitenzorg zou een tweede O.L.S. komen - de aan leiding voor een discussie over de stich ting van een eigen R.K. school. Hij heeft daarover contact gehad met wethouder A.J. Scherpenisse. 'Er zijn veel dingen voor een R.K. school: de bisschoppen pleiten ervoor, fiel. Er zijn ook veel dingen tegen: voor de oecumene is 1 school met R.K. en protestants godsdienstonderwijs beter. Verder heeft een grotere school qua on derwijs betere kansen, zegt men. Ten slotte worden de ouders actiever bij de godsdienstige opvoeding als er geen katholieke schooi is', aldus de pastoor, die als voorzitter van het R.K. kerkbe stuur in Thoien het initiatief voor de discussie heeft genomen. 'Nieuwe inwoners van Thoien vragen bij hun komst: waar staat de R.K. school? Dan moetje nee verkopen en dat is niet prettig. De grote vraag is natuurlijk of de 111 kinderen ook werkelijk naar een R.K. basisschool zullen komen. Kijkt men niet veel meer naar de kwaliteit dan naar de confessionaliteit van het onder wijs?, aldus de Thoolse pastoor. Eind volgende week zal misschien uitkomen of de plannen vastere vormen krijgen of dat een R.K. basisschool in Thoien on haalbaar is. Veiling van woensdag 21 juni Sint Annaland Dore 0.80 tot 1.17 per kilo drielin gen 0.31 -'A 0.50 kriel 0.42 tot 0.60. Aanvoer 44 ton. Met het oog op het bezettingspercentage van de ziekenhuisbus, hebben b en w besloten de enquete over deze dienst verlening in september, oktober en no vember te laten plaatsvinden. De enquete zal mondeling plaatsvinden om een zo goed mogelijk beeld te krij gen van de mensen en meningen van de gebruikers van de ziekenhuis. De menselijke marge 0 Commissaris dr.Boertien opende Budelpack 0 De Regenboog kleurrijk geopend 0 Komt er nu ook een R.K.basis- school in Thoien? 0 Thoolse dagen op bredere basis met gevarieerd programma. 0 Gewijzigd plan voor waterzuive ring op Tholen/St. Philipsland. 0 Gemeente Thoien met overschot van 1 miljoen. Wie biedt er geld voor? 0 Neem een kijkje in de Gasthuis kapel voor 8 juli Wordt het een Buitenzorg? mengelmoesje in Wat precies onder het Schelde- Rijnkanaal wordt verstaan, gaat de kantonrechter uitzoeken. 0 Competitie-indeling 1978/1979 0 THOOLSE DAGEN: ER GAAN VEEL MAKKE SCHAPEN IN EEN HOK Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's Het opleidingscentrum van de aan- en afvoertroepen uit Tilburg en de Ko ninklijke Luchtmacht houden donder dag 29 juni een militaire oefening bij Anna Jacobapolder. Over het Veer Zijpe zullen een dertigtal militaire vrachtauto's komen die op de rijksweg bij Anna Jacobapolder 'aange vallen' zullen worden door straaljagers. De Starfighters zullen de pseudo luch taanval twee keer uitvoeren, zodat de laag overkomende vliegtuigen niet onopgemerkt zullen blijven voor de in woners. De oefening vindt volgende week don derdag 's middags tussen 16.00 en 17.00 uur plaats. Ook schoolhoofd J.Fondse noemde het niet niks om nu al om een kleuterschool te vragen. 'Voor goed onderwijs, gericht op de toekomst van de ene basisschool voor 4-12 jarigen, is een kleuterschool naast een lagere school echter een eerste vereiste. Temeer nu overwogen wordt deel te nemen aan het experiment fun derend onderwijs. Daarom wil ik ook graag, vanuit de onderwijssector, pleiten voor een spoedige totstandkoming van een kleuterschool naast onze school', al dus dhr. Fondse. De leerlingen van de C.N.S. maakten van de opening van hun nieuwe school een groot feest. Met hun feestmutsen op en hun blauwe T-shirts met het woord 'De Regenboog' aan, spoorden ze de Inspectrice door middel van enkele liedjes aan om de naam te onthullen door het wegtrekken van een doek. 'Toe mevrouw, doe nu uw plicht, hieperde- piep. hoera'. Toen 'De Regenboog' in derdaad zichtbaar werd. gingen de bal lonnen de lucht in na het zingen van: 'Ballonnen waaien met de wind. dat is een feest voor ieder kind. hieperdepiep hoera'. De kinderen, vele ouders en de genodigden staarden de ballonnen na in de blauwe lucht. Over een paar weken zullen we wel horen welke ballon de langste afstand heeft overbrugd. Don derdagmiddag was het in elk geval al een keurig gezicht en iedereen had er plezier mee. Hoe kon dat in feite ook anders bij de opening van zo'n mooie school op zo'n stralende dag. In de C.N.S. boden leerlingen van de kleuter scholen De Merel(Oudelandsepoort) en De Klimroos(Burg. van Berchemstraat) een wandkleed aan. Tevoren had Jacco Gunter de Inspectrice een boeket bloe men aangeboden met een(direct klaar) foto van de openingshandeling. Dennis Contant en Jannie Gaakeer onthulden door het wegtrekken van een gordijn, een groot wandkleed: het geschenk van alle leerlingen bij deze officiële opening. 'Slechts een kenner van handwerktech- Inspectrice Mevr.Drs.W.P.Bouwman onthulde de naam voor de nieuwe C.N.S., waarna de leerlingen ballonnen loslieten om een verre reis te maken. Voorzitter B.Baijense (bij de vlaggestok) en schoolhoofd J.Fondse(op de voorgrond) kijken de ballonnen na. nieken kan enigszins bevroeden hoeveel uren werk aan dit kleed zijn besteed', zei schoolhoofd Fondse. Het ontwerp was van Mevr.Hettema-Pieterse, terwijl het kleed in elkaar werd gezet door enkele ouders: de dames Scherpenzeel. van Huizen en Hoogstrate o.l.v. de lerares handvaardigheid Rinie Francken. Na het vertrek van de leerlingen - vrij dag kregen ze nog een feestdag - wees voorzitter Baijense erop, dat het bij de opening van een school met de bijbel goed is om de bijbel te laten spreken. Daarvoor las hij Genesis 9: 8-17 en na het openingsgebed bracht dhr.Baijense naar voren, dat De Regenboog het teken is van het eeuwig verbond tussen god en de mens. De Regenboog, een teken van hoop en een teken van de herstelde brug tussen de hemel en de aarde. Ten tweede vonden we De Regenboog een mooie vervolg op pagina

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 1