Met 22 sollicitanten mogelijkheid om aantal wensen fracties in te willigen Sint-Annalandse veiling bijna een ton verlies Wordt het voor Tholeneen C DA een A' burgemeester? Schoolreizen en werkweek Oesterschelp Aanbod produkten in 1977 te groot Donderdag 1 juni 1978 EENDRACHTBODE 7 Profielschets Inenting SGP met burgemeesters onderbedeeld. Frontale botsing met zwaar gewonden. Zaterdag braderie met rommelmarkt in St. Philipsland. Steun voor T.H.D. Zeeland PvdA vindt middenmoter niet onaanvaardbaar. SGPer past niet in PvdA conseptie. Vertrouwenscommissie gewenst. CDA: vertrouwensman voor alle inwoners. Met CDA burgemeester kan gros bevolking instemmen. KWALITEIT BOVEN ALLES. CMODEBRILLEN 72 sollicitanten voor burgemeestersambt in leeftijd variërend van 27 tot 57 jaar. Welzijnswerk en werkgelegenheid. Procedure snel vervolgen. EVERS geeft nu al 20% korting op zomerkostuums EVERS MODEBOETIEK Aardappelen Uien Groenten Pallets Areaal 1978 De taal mag rijk zijn, er wordt telkens nog wel een of ander woord aan toege voegd. Nieuwe uitdrukkingen zijn vaak in. Sinds enkele jaren kennen we ook het woord profielschets. Het wordt gebruikt voor een raadsbijeenkomst. waarin ken baar wordt gemaakt welk soort burge meester men graag benoemd zou zien. Het gebeurde maandagavond in de Thoolse raadszaal, op een geëffend pad. zonder extremiteiten. Waar zouden die in zo'n geval ook goed voor zijn. De vraag is alleen, of het zin heeft om een profielschets te maken. Inspraak schijnt tegenwoordig zo niet gelukkig te maken, dan toch bevrediging te geven. We he rinneren ons een inspraak van enkele jaren geleden met betrekking tot de he rindeling van gemeenten. Moeten we daaraan nog wat toevoegen? Het lijkt ons overbodig. Het bleek een zo wassen neus te zijn, dat menig inspreker in dat opzicht voor goed was genezen. Er was opnieuw inspraak, nu voor een nieuwe burgemeester. Men kon zich gevleid voelen door de conclusie van de com missaris: een goede bijeenkomst, gewel dige publieke belangstelling,. Maar dan moetje er verder maar ook niet te zwaar aan tillen. Niet omdat geen wensen ver vuld zouden worden. Natuurlijk worden er vervuld. Hoe zou het anders kunnen met een zo breed scala van verlangens. Je zou de eerste sollicitant naar het bur gemeestersambt met een lantaarntje moeten zoeken, die niet aan meerdere van de geuite wensen zou kunnen vol doen. Maar heeft daarmee die inspraak, die profielschets, zin? Het mag van ons gerust als het enige bevrediging schenkt, maar meet daar dan toch niet de werke lijke waarde aan af. Of was bijvoorbeeld Steenbergen de grote uitzondering op de regel? Nou dan. Inwoners tot 27 jaar krijgen een oproep (zie Tholenderwijs) voor inenting tegen polio. Dat gebeurt niet zo maar om zich uit te sloven voor een bepaalde tak van de gezondheidsdienst. Dat is een wel overwogen zaak, nadat op de Veluwe een aantal polio-gevallen niet alleen maar schrik, maar ook beroerde gevol gen heeft voor hen die er door zijn ge troffen. Ouders kunnen zich in dat op zicht december 1963 in deze regio he rinneren. Daarbij waaide veel vuil stof op en er werden milieu-bedervende uit latingen gedaan. Ons advies is er niet te veel woorden aan te wijden, maar doen wat de hand vindt om te doen met als goede basis, gezond verstand. Pressie of wat dan ook dient liever achterwege te blijven. De laatste jaren wijzen erop, dat inderdaad op dat gezond verstand mag worden afgegaan. Voor de commissaris van de koningin is er de mogelijkheid altijd aan wensen van de Thoolse raadsfracties te voldoen. In de eerste plaats omdat er een keuze mogelijkheid is uit 22 sollicitanten en vervolgens omdat er van die wensenverscheidenheid altijd wel hij zijn, die tot de talenten van de op de voordracht geplaatste kandidaten behoren. Een andere vraag is of tegelijkertijd alle wensen vervuld kunnen worden. Dat zal niet het geval zijn, want met name ten aanzien van de politieke kleur was er duidelijk verschil tussen de voorkeur van SGP enerzijds en de PvdA, CDA en VVD anderzijds. Eerstgenoemde fractie stond op een kandidaat uil de SGP gelederen, die door de andere drie fracties weer werd afgewezen en waarvoor een CDA man hetzij voorkeur, hetzij aannemelijk bleek te zijn. Wat de commissaris betreft wordt het een snelle procedure en als men daar in Den Haag ook zo over denkt is het binnen een halfjaar wel bekeken. Een goede bijeenkomst, vond de com missaris van de koningin in de provincie Zeeland, dr. C. Boertien het maandag avond in het Thoolse stadhuis. Positief enerzijds omdat de profiel-inbreng zich beperkte tot wat door de vier fractie voorzitters werd gelanceerd, positief vervolgens ook vanwege de grote pu blieke belangstelling, die er voor dit openbaar gebeuren bestond. Inderdaad een volle publieke tribune met uiteraard wel een aantal ambtenaren, maar toch ook de gewone burger in behoorlijk aantal belangstelling tonend voor dat gene waaraan een nieuwe burgemeester voor Tholen volgens de politieke verte genwoordigers in de raad moet voldoen. Loco-burgemeester C.J. Moerland, weer ongeveer hersteld van de korte inzin king. richtte zich met een welkomst woord tot allen en uiteraard inzonder heid tot de commissaris der koningin en kabinetssecretaris mr. F.H.M. van der Heijden. De Loco-burgemeester verklaarde dat het voor wat hem betreft een week later had mogen zijn, dus na de gemeente raadsverkiezingen, maar dat was voor de commissaris niet mogelijk, die graag nog voor de vakanties de zaak wil af ronden. De heer Moerland hoopte dan ook op een succesvolle procedure en gaf vervolgens de verschillende fractievoor zitter gelegenheid achtereenvolgens hun wensen op tafel te leggen. Eerste woordvoerder was wethouder L.J. Koopman namens de SGP fractie. Zijn fractie toonde zich tevreden met de snelle behandeling door de commissaris. Weth.. Koopman hoopte dat de verdere Aan het eind van het schooljaar is het gebruikelijk voor de 1 e, 2e en 3e klas een reis te maken. Voor de le klassers was het reisdoel Rotterdam, waar o.a. een bezoek aan Blijdorp en een rondvaart op het programma stonden. De leerlingen van de 2e klassen ver trokken vanuit Gorkum per boot en be zichtigden Slot Loevesteyn. Voor de 3e klassers werd het Dinant, dat dit nogal een flinke afstand was, bleek geen be zwaar. Onderweg genoot ieder van de onbekende omgeving en zo tegen 12.00 uur arriveerde men in Dinant. Hier werden de grotten bezocht en men probeerde de kabelbaan. Aan het eind van het dagprogramma keerden leerlingen en docenten huiswa arts, terugziend op een fijne dag. De 4e klassen moesten ten tijde van de schoolreizen van de overige klassen ge woon naar school. Zij gingen echter in de week van 8 tot 12 mei naar Hoeven. Hier werd een week gebivakkeerd in kampeerboerderij "De Olmen". Na de 40 km. lange fiet stocht binnendoor via Halsteren, Heerle en Wouw. werd 's middags de omgeving verkend. Dinsdagmorgen ging het per fiets naar Oud Gastel voor een excursie naar de zuivelfabriek, 's Middags ging ieder, gewapend met opdrachten en studiemateriaal, naar de bossen. Al gauw bleek, dat nu mede door het prachtige weer. Kennis der Natuur een machtig vak is. Woensdag bezochten we "Bosbad Hoe- Zonder ooggetuigen zijn maandag avond omstreeks kwart over zes op de Poortvlietsedijk, evert buiten de be bouwde Kom van Poortvliet ter hoogte van de Koningsweg, twee personenau to's frontaal tegen elkaar gebotst. De dichtbij wonende familie Niemants- verdriet was snel ter plaatse voor eerste hulp, terwijl vanwege brand de korpsen Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland werden gewaarschuwd. Garagehouder G. de Jonge zag echter kans met een snelblusser het vuur te doven, zodat de brandweer zich kon beperken tot het bevrijden van de beknelde inzittenden, die er ernstig aan toe waren. Mohammed Ben Abdelkarin uit Rot terdam kwam met nog een Marokkaan se medepassagier vanuit Scherpeni-se, Scherpenisse, terwijl H.J. Poot van de randweg vanuit Poortvliet kwam. Door de frontale botsing werden met name de twee Marokkanen ernstig gewond in verband met lever- en hersenletsel. Dhr. Poot had een zware hersenschudding, maar geen inwendige verwondingen. Dr. R H. Padt uit Poortvliet verleende eerste hulp. De ambulance van het Thoolse Rode Kruis bracht twee ge wonden naar Lievensberg. terwijl een ziekenauto uit Bergen op Zoom de der de gewonde vervoerde. De auto's wer den geheel vernield. De bocht bij de Koningsweg is gevaarlijk, mede door de beplanting. Op dit punt zijn al verschil lende ongelukken of bijna-ongelukken gebeurd. ven" hier werd naar hartelucht ge zwommen, gesport en ook "gezond", 's Avonds was er de "Bonte Avond" en wat enig. we konden bijna alle docenten verwelkomen. Donderdagmorgen bekeken we een champignonkwekerij, 's middags be zochten we het Natuurhistorisch vogel museum en de Basiliek te Oudenbosch. Pastoor Kloeg vertelde over het ontstaan van dit bouwwerk, welke zijn vorm ont leent aan de St. Pieter te Rome. Na een maaltijd in een Chinees restaurant, fiet sten we terug naar Hoeven. Donderdagavond was er evaluatie voor de groep. Waren onze verwachtingen uitgekomen? Vrijdagmorgen na het ontbijt en het on vermijdelijke corvee, vertrokken we huiswaarts. Na een stop in "Het Anker" fietsten we door de stromende regen naar Tholen, waar we op school ont haald werden op koffie. Het was een heel plezierige week. waar in leerlingen en begeleidende docenten elkaar erg leerden kennen en waarde ren. Wanneer het zonnige weer aanhoudt, wordt de braderie van de Fliplandse middenstandsvereniging zaterdag on getwijfeld een succes. Van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds vindt men in de Voorstraat tal van attracties van winkeliers en verenigingen. De gymnastiekvereniging de Flippers is er met een hometrainer, de jeugdvereni ging Major Tom met een rommelmarkt (borrelglazen tot t.v.'s) het Rode Kruis is er met welfare-artikelen, de dam- en schaakvereniging Flipland met een ver loting, de jeugdbrandweer en de voet balvereniging Noad'76. Ook een skoot- erbaan voor de jeugd en 's avonds de tiroler muziek van de smalstad's kapel ontbreekt niet. Daarnaast bieden ver schillende bedrijven uit St. Philipsland en de regio een grote variatie aan arti kelen aan. zodat het zaterdag bij de vijfde Fliplandse braderie ongetwijfeld gezellig zal zijn in de Voorstraat. Mevrouw J.B.Boertien heeft namens de Vereniging voor Vrouwelijke Handwer ken een bedrag van lOOO.aan de Te lefonische Hulpdienst Zeeland over handigd. Deze gift was afkomstig uit de opbrengst van de bazar die de vereni ging elk jaar organiseert. De voorzitter van de THD, J.Meiresonne. nam het bedrag graag in ontvangst en bedankte mevr. J.Boertien. en daarmee de Vere niging voor Vrouwelijke Handwerken van harte voor de bijdrage. In 1977 heeft de vereniging ook al een bedrag aan de THD-Zeeland geschonken. De financiële steun is, gelet op de be groting van 1978 bijzonder welkom. Bovendien betekent dit gebaar een mo rele ondersteuning voor de 50 vrijwillige medwerkers die geheel belangeloos het THD-werk doen. procedure in eenzelfde tempo zou ver lopen. De SGP vond het jammer dat. men nu een profielschets moest geven, al werd burgemeester Van Boeijen de pro motie wel gegund, maar men had in hem een goede burgemeester. We wisten wat we hadden en weten niet wat we krijgen, vervolgde de heer Koopman zijn be toog. De SGP fractie bleek voorstander te zijn van een burgemeester met bes tuurlijke ervaring, ongeveer van mid delbare leeftijd. Een harde werker ook, die zich wil inzetten voor de gemeente met niet teveel nevenfuncties. Iemand ook die boven de politieke partijen staat. Gezien de kerkelijke geaardheid van de gemeente iemand die kerkelijk meeleeft, zo luidde de SGP voorkeur. Weth. Koopman wees er hierbij op, hoe onge veer 60 a 70% op Tholen Hervormd-ger. bond is, zodat de voorkeur daar ook naar uitgaat of behorend tot een aan verwant kerkgenootschap. Met gevoel door de monumenten, met bijzondere aandacht voor de werkgelegenheid, ie mand die openstaat voor alle lagen van de bevolking, een ware burgervader, oog voor minderheden in de raad en tact bij het leiding geven aan het besturen van de gemeente. De minister van binnen landse zaken, de heer H. Wiegel zei on langs te zullen zoeken naar een evenre dige verdeling van burgemeestersposten in den lande. Bekend is dat de CDA is overbedeeld. Daarom pleiten wij voor een S.G.P. burgemeester, de partij die in ons land is onderbedeeld. Geen verzoek voor eigen parochie, maar een verzoek, naar ministers Wiegels woorden geba seerd op gelijkheid en billijkheid. Onze fractie, zo vervolgde weth. Koopman, verlangt geen schaap met vijf poten. Wel een schaap met vier goede poten, die poogt wat te halen uit provinciale en rijkspotten ten bate vgn de gemeente. De heer Koopman twijfelde er niet aan. of zo'n profielschaap was te vinden en had tenslotte nog een paar vragen. De SGP zou het op prijs stellen om met een vertrouwenscommissie uit de raad te spreken over de door de commissaris voor te dragen kandidaten. Een tweede vraag is of bekend mag worden hoeveel sollicitanten er zijn, welke leeftijden en tot welke kerkformaties zij behoren, al dus de SGP inbreng, waarbij weth. Koopman zijn betoog besloot met de wens, dat de Heere wijsheid en verstand mocht geven voor de zo belangrijke voordracht. Tweede woordvoerder was de fractie leider vah de Partij van de Arbeid, de heer P. van Schetsen. De PvdA zag het als een ernstig bezwaar niet te worden ingelicht omtrent de personen, die solli citeren. Daardoor ontbreekt voor de raad de mogelijkheid een oordeel te vormen omtrent persoonlijke capacitei ten en bestuurlijke ervaring. Het gevolg is, dat de profielschets wat gedetailleerd moet zijn, vond de heer Van Schetsen. De PvdA vond het tijdstip van deze consultatie, zo vlak voor de verkiezingen, hoogst ongelukkig. De heer Van Schetsen verzocht de commis saris ernstig rekening te houden met de uitkomst van de raadsverkiezing op 31 mei. Immers, bij de twee laatste verkiezingen verenigde de PvdA de meeste stemmen op haar lijst. Daarom meent de PvdA ook recht te hebben op een kandidaat uit die gelederen en als dat niet haalbaar zou zijn, een vertegenwoordiger uit het politieke midden. De heer Van Schetsen vervolgde zijn betoog aldus: De nieuwe burgemeester dient respekt en begrip te hebben voor de geestelijke vrijheid en voor de verscheidenheid van levensbeschouwelijke en politieke over tuiging van de bestaande groeperingen in de Thoolse samenleving. Hij dient bij het te voeren beleid in overeenstemming hiermede te handelen. De burgemeester is voor iedereen. Hij moet dus in staat zijn zich in te leven in verlangens van andersdenkenden en waar mogelijk daaraan te voldoen, zelfs als die tegen zijn persoonlijke opvattingen indruisen. Voorzitter, dit punt is voor onze fraktie van essentieel belang, uit een en ander volgt dat een kandidaat van de Staats kundige Gerefomeerde Partij, of ie mand die daar verwant mee is niet in onze conceptie past. De burgemeester moet kunnen aanto nen, dat hij zich inzet voor de gewone mens. Hij moet dus duidelijk belang stelling hebben voor de welzijns-sector, met name voor zorg voor de bejaarden, voor voorzieningen voor de jongeren (vrijetijdsbesteding en sport; woon voorzieningen voor de jongeren; onder wijs, zodanig in experimentele vorm, enz) opvang van tijdelijke werklozen en arbeidsongeschikten. Voorzitter, de nieuwe burgemeester zal oog noeten hebben voor het vraagstuk rond de werkgelegenheid. Hij moet die kunnen stimuleren, maar dan op een wijze die past in onze gemeente en waar de bevolking van Tholen vcordeel van heeft. Hij dient ervaring te hebben op het ter rein van Ruimtelijke Ordening in een landelijk gebied; hij moet oog hebben voor natuur, milieu en landschap en ge voel hebben voor het handhaven van de landelijke rust. Nieuwe economische activiteiten in het landelijk gebied dient hij kritisch te kunnen begeleiden. Hij zal ervaring moeten hebben in het behoud van de leefbaarheid in de kleine kernen. Dit houdt in dat hij in samen werking met wethouders en Raad alles in het werk stelt om: -de woonomstandigheden in die kernen te verbeteren en dit niet uitsluitend door nieuwbouw in het buiten gebied; -kleinschalige economische activiteiten moet kunnen aanmoedigeij en bevorde ren f -oog hebben voor de onderwijsproble men in zulke kernen. De nieuwe burgemeester dient voor stander te zijn van openbaarheid van bestuur. Dit geldt niet alleen de beraad slagingen in het raam van de Raad. Inspraak van de gewone burger dient hij waar mogelijk te bevorderen. Hij dient gevolg te kunnen geven aan de groeiende behoefte van vrouwen om maatschappelijke en bestuurlijke taken op zich te nemen. Tot slot menen wij ons te mogen ve roorloven nog even terug te komen op het gesignaleerde bezwaar niet op de hoogte te zijn van de kandidaten en hun bestuurlijke ervaring. Wij zouden de Commissaris der Konin gin dringend willen verzoeken met de minister van Binnenlandse Zaken over leg te plegen om na het beschikbaar zijn van de t.b.v. de kandidaten verzamelde gegevens, en voor het opmaken van een aanbeveling, een vertrouwenscommissie uit de Raad aan de hand van nader te verstrekken gegevens zijn visie daarop kan geven. Alleen op deze wijze wordt o.i. aan de gewenste inspraak van onze Raad vol doende recht gedaan, aldus de heer Van Schetsen namens de PvdA fractie. De derde fractie die aan het woord kwam, mocht al CDA heten, al ver klaarde de heer J. Versluijs dan nog wel. nu het nog een paar dagen voor de ver kiezingen was, dat hij mocht spreken namens KVP. ARP en CHU. Met de deur in huis vallend. ?:éi de CDA Woordvoerder dat zijn partij een vak bekwaam bestuurder wenst, die ver trouwensman mag. kan en wil zijn voor alle inwoners. Het vakbekwaam kan toegespitst wor den op capaciteit, ervaring, werklust, interesse en ongetwijfeld nog veel meer, veronderstelde de heer Versluis. Hij had het vertrouwen dat de commissaris ie mand zou voordragen, die zoveel mo gelijk van deze eigenschappen in zich verenigt. Om vertrouwensman te kun nen zijn. zal de burgemeester in het col lege vap b en w nooit als een vertegen woordiger van één van de gemeente raadsfracties mogen worden gezien en optreden. De burgemeester dient boven de par tijen te staan. Zijn benoeming moet dan ook los gezien worden van het kiezen van de wethouders naar het afspiege lingsprincipe, zo vindt de CDA. Ten aanzien van de politieke achter grond is de CDA van mening, dat het merendeel van de Thoolse bevolking kon en kan instemmen met een CDA burgemeester, zou het niet zijn in eerste, dan toch zeker in tweede instantie. Dat ook gezien in het licht van de al eerder genoemde vertrouwensfiguur van de bevolking en het feit, dat er in de Thoolse raad 10 van de 17 confessionele zetels zijn. Daarbij is het gerechtvaar digd een burgemeester uit de christelijke partijen te vragen. De heer Versluijs meent dat alleen het CDA in aanmer king komt, omdat de SGP in artikel 2 van haar gemeenteprogram de burge meester afzonderlijk genoemd, bindt aan het nastreven van het uitgangspunt, de grondslag van de SGP. Op die basis zal het voor een burgemeester uit de SGP in een gemeente waar de partij een minderheid vormt, vrijwel onmogelijk zijn besluiten te nemen, overeenkomstig de mening van de meerderheid van de gemeenteraad, zo oordeelde CDA woordvoerder. De VVD woordvoerder M. van Damme. als laatste van de vier aan het woord komend, vond dat in wezen kwaliteit voor alles gaat en dus voor de politieke kleur. Voorts meent de heer Van Dam me dat iedereen wel zo ongeveer aan dezelfde kwaliteiten denkt. Voor wat de al eerder genoemde wensen door zijn collega's betreft, hoeft hij dan ook niet in herhaling te treden, al wil de VVD daar toch wel graag aan toevoegen: ver draagzaamheid en respect voor anderen. De heer Van Damme vond het belang rijk. dat het karakter en de levensver- M Sti-fiiluTUM-Mratii Id. U228 M BKR(.Ï\/OOM M Advertentie 1M Op vragen met name van S.G.P. zijde verklaarde de commissaris van de koningin, dr. C. Boertien, dat er 22 sollicitanten zijn voor de burgemeesters- vakature Tholen, te beginnen met een van jongsaf 27 jarige, 37 jarige, 39, 40, twee van 41, twee van 42. twee van 43, twee van 46 jaar, 47,48,49,4 van 50 jaar, 51,52, 56 en 57. Van de 22 behoren er 7 tot de Ned. Herv. Kerk en nog 1 hervormde midden- orthodoxe. 4 tot de Geref. Kerk en I Geref. Kerk synodaal. 5 van de Ger. Gemeente, 2 van de Chr. Geref.Kerk, 1 van de Geref. Gem. in Nederland en 1 zonder opgave van kerkgenootschap. Een vrouwelijke sollicitant is er niet bij. houding van de nieuwe burgemeester respect zou kunnen afdwingen bij de burgerij. Gewenste capaciteiten voor de VVD zijn dan ook een behoorlijk ge routineerde in de bestuurlijke sfeer en ambitie voor ruimtelijk ordenings-werk. Voor de nieuwe leidinggevende is ken nis nodig van de problematiek van de kleine kernen en hij moet vertrouwt zijn met het platteland. De VVD voorziet door een nieuwe re geling een belangrijk omvangrijker ge meentelijke taak liggen bij het welzijns werk, zodat de nieuwe burgemeester ook daarvoor interesse zou moeten heb ben. Met anderen zou hij de problema tiek van de werkgelegenheid op het hart willen binden, tegelijkertijd erkennedM erkennend, dat iedere gemeente schreeuwt om werkgelegenheid. De verworvenheden op Tholen zullen be schermd dienen te worden en de nieuwe burgemeester zal noch te oud, noch te jong moeten zijn. maar zeker niet te be houdend. Iemand die de raad opnieuw zal weten te aktiveren voor datgene wat op Tholen kan. Hij zal begrip moeten kunnen opbren gen voor het geloofsleven op Tholen en in die lijn zou het een kerkelijk gebon- dende kunnen en mogen zijn. Die men-, sen vindt je overigens ook bij PvdA en VVD, voegde de heer Van Damme er aan toe. Mensen die intensief kerkelijk meeleven. Het zou dus voor ons iemand kunnen zijn uit de VVD. PvdA of CDA. Onze fractie heeft bezwaar tegen be noeming van een SGP-er omdat men toch verantwoordelijk moet zijn. zonder de ander een mening op te leggen. De VVD zou het een kwalijke zaak vinden hetgeen anderen als de jus en franje van het leven vinden beknot zou worden. Een eventuele P.v.d.A. burgemeester zou zeker niet een zgn. congres-gebon- dene moeten zijn. Voor de bevolking behoeven er geen geheimen te bestaan in een besturen van een gemeente vond de VVD woordvoerder. Commissaris dr. Boertien meende Tho len te kunnen feliciteren met de grote belangstelling die er van de burger is voor de profielschets van de gewenste burgemeester Een zelfs uitpuilende pu bliek tribune. Hij wees er vervolgens op, dat het snelle aanhoren van de fracties niet was bedoeld om er politieke munt uit te kunnen slaan, maar om de proce dure zo snel mogelijk te vervolgen. Als steeds wordt gesteld, dat het in Den Haag zo lang duurt, moeten we er zelf toch mee beginnen ons werk zo snel mogelijk te doen. Hij had begrepen, dat Tholen er ook alles aan wil doen om de duur van de vakature te beperken. Zuivelstraat 17 BERGEN OP ZOOM Advertentie Bovendien wenste hij eerst de profiel schets te beluisteren en daarvan verslag te krijgen, eer hij de sollicitanten zelf op kwaliteit ging toetsen. De commissaris verklaarde zich neutraal op te stellen tegenover een vertrouwenscommissie. Kandidaten solliciteren bij de Kroon en dan heb ik niet de vrijheid met namen te gaan spelen. Ik heb er geen moeite mee als een vertrouwenscommissie uit de raad met de kandidaten gaan praten, die daar geen bezwaar tegen hebben. Zou de Thoolse raad iemand van dezelfde politiek kleur hebben aangewezen, dan was het snel voor elkaar, misschien ook nog als het nu om 4 gemeenten en 4 burgemeesters ging, want dan kon elke partij er bij wijze van spreken ééntje krijgen. De commissaris was de raad dankbaar dat men zich zo per fractie had opgesteld, terwijl er niet het minste bezwaar is tegen een zich rechtsreeks wenden van kandidaten tot de raad of een raadsfractie om te willen aanbeve len. De commissaris poogt nog voor de va kantie de voordracht in het bezit van minister Wiegel te hebben. Wethouder Moerland dankte fracties en commissaris voor het vlotte verloop van deze bijeenkomst. De naakte cijfers van het boekjaar 1977- 78 van de land- en tuinbouwvereniging "Veiling Sint Annaland en omgeving" tonen een verlies van 95.035,63 tegen over de winst in een vorig boekjaar van 172.291,17. De mineuruitkomsten voor land- en tuinbouw van afgelopen seizoen waren al bekend. Via de veiling- cijfers wordt het alleen nog eens onder streept, dat het voor de boeren niet uit komsten als afgelopen seizoen niet lang vol te houden zou zijn. In het veiling- jaarverslag wordt dan ook gehoopt, dat men evenals deze organisatie nog wat kan teren op wat het voorafgaande jaar wel positief heeft opgeleverd. Die naakte cijfers van bijna een ton ne gatieve uitkomst worden voor de veiling dan ook weer wel wat aangekleed door het feit, dat men van vorig jaar betaalde vennootschapsbelasting door het verlies van dit jaar een bedrag terugkrijgt van 67.863,— Daarmee wordt dan de ne gatieve 95 mille teruggebracht tot een werkelijk verlies van nog geen 23 mille. Dan ziet het er weer wat anders uit dan bij die naakte cijfers. Zo kan het ook met de belastingheffingen van de leden in dividueel gaan. Zij zullen toch ook al eens gehoord hebben over het gemid delde inkomen over 3 jaar. Uiteraard valt dat wel niet willekeurig te doen, maar daardoor zijn er wel mogelijkhe den om ook tot een wat meer gemiddel de heffing te komen, dan alleen van een piekjaar. Het veilingjaarverslag, dat de leden werd toegestuurd brengt een uitvoerig jaaroverzicht van veilingdirecteur A.J.Duijzer. Hij wijst daarbij op de scherpe tegenstelling met het boekjaar 1976. Met redelijke kilo-opbrengsten werd het een prijsmisère voor zowel de aardappelen als de uien. De heer Duijzer stelt vast dat het met name in de agrarische sector toch altijd wel zo zal blijven, dat goede en slechte jaren elkaar afwisselen. De eerste doré's'werden ondanks een late pootdatum op 21 juni geveild, maar drie dagen later dan in het veel vroegere pootjaar 1976. Het prijsniveau lag aanvankelijk niet slecht, 1.15 tot 1.23 per kilo. Tot 1 juli lag de doré-prijs nog boven de gul den. tot 19 juli rond de 75 cent, tot I augustus 45 cent gemiddeld, maar ten slotte kwam het gemiddelde van de vroege (tot 6 oktober) niet boven de 22 cent. Het Bintje lag 2 augustus al op 2 dubbeltjes en zakte snel naar 10 cent. dus ver beneden de kostprijs. De eerste eigenheimers - een toch nog gewilde (lekkere) aardappel - werden 27 juli voor 55 cent geveild. Op het eind van het seizoen was er ook maar een paar dub beltjes de kilo van overgebleven. Het totale aardappelareaal lag voor de Sint Annalandse veiling met 319 hectare iets lager dan in 1976 met 330 hectare. Maar op 12 augustus van beide jaren was de prijs voor de doré in 1977 slechts 20 cent en in 1976 een gulden. Zo'n ver schil geeft uiteraard een negatieve doorslag. Met de uien lag het niet anders. Men wist het eigenlijk al dat het met de prijs mis zou gaan, toen bekend was, dat het CBS de opbrengst 1?77 op 550.000 ton schatte tegenover in 1976 maar 330.000 ton. Men zou immers 220.000 ton meer moeten exporteren en dat was een on mogelijke opgave, gezien ook de be hoorlijke opbrengsten in andere landen. Op 14 juli werden de eerste uien geveild voor 60 cent per kg en zaaien kwamen op 25 augustus voor het eerst aan bod met 23 cent. terwijl ze op 12 september maar 8 cent per kilo meer waren. Het liep terug tot 6 cent, zodat het voorkwam dat telers nog geld op de veiling moes ten brengen, omdat ze produkten, in dit geval uien, hadden aangevoerd. Van zelfsprekend loopt het dan voor de boer wel flink uit de hand. In het veilingverslag staat dan ook, dat men voor een dergelijke uienprijs 30 jaar terug moet in de geschiedenis, toen de lonen nog op 75 cent per uur lagen en nu inclusief sociale lasten 22 maal zo hoog liggen. Het uienjaar 1977 zal de teler dan ook nog langer heugen dan het zoveel betere 1976. Heel wat juuntjes zijn dan ook op de mesthoop of in de koei- enmaag terecht gekomen. Prijsvorming van kasprodukten was over het algemeen niet slecht. Met name voor radijs werd grote afzet gevonden. De prijs van sla deze winter matig, witlof daarentegen ligt vrij goed in de markt.De spruitenprijs deed het niet, die van verse groenten over het algemeen redelijk goed. Uiteraard wordt een goed verzorgd produkt verlangd. De verzor ging is bepalend voor een betere finan ciële uitkomst. In het jaarverslag wordt er met klem op aangedrongen bij de be voegde instanties al het mogelijke te doen om de zoetwatervoorziening voor de land- en tuinbouw zeker te stellen. Voor wat de bloemendrogerij betreft was er op zeker moment overal ruimte tekort. Altijd in sterke mate een gevolg 'van weersomstandigheden en wel of niet gespreide rooitijd. Er waren opnieuw 32% minder gladiolen met een lage prijs. Voor het merendeel ook geen rendabele teelt meer. De veiling kocht 400 nieuwe pallets aan, maar vooral ten aanzien van de door de telers gebruikte pallets waren er klach ten van misbruik maken. Dat kan zo niet meer doorgaan. Zou er in die situatie geen verandering komen, dan gaat het ook in de richting statiegeld en dat is niet in het belang van de teler. Maar dan zal die waarschuwing ook ter harte geno men moeten worden. Voorzitter A.L.C.Brooijmans had in zijn openingswoord ook wel even het con trast 76 - 77 aangetipt, maar meende er vanwege het jaarverslag verder aan voorbij te kunnen gaan. Toch wilde hij benadrukken, dat de veiling ook in dit slechte prijzenjaar zijn bestaansrecht bewees, want vooral met de uien werd er van alle kanten geprobeerd of in laatste instantie de veiling nog redding kon brengen. Verstandiger en zake&lijker zou zijn het ook in eerste instantie al te doen. Over de werking van de vereni ging kon men dan ook niet ontevreden zijn. Het personeel deed ook alles wat in allerlei omstandigheden mogelijk was. De nieuwe sorteermachine heeft aan de verwachtingen beantwoord, al kwam ze pas op het laatst van het seizoen. Ook de voorzitter tipte het pallets-misbruik aan. Het ledental bedraagt 179 tegenover vorig jaar 189. De terugloop is een ge volg van bedrijfsbeëindiging zonder op volger. In totaal werd 14 miljoen kg. produkten geveild voor 3.981.482,57 en via andere (groenten) veilingen nog een bedrag van 6.011.221,'01. Af schrijvingen werden volledig toegepast. De winst- en verliesrekening lag met bijna 7 ton ruim een ton lager dan vorig jaar. Aan salarissen lonen werd met ruim 3 ton meer uitbetaald dan vorig jaar, toen öet beneden de drie ton bleef. De ontvangen inventarisatiegegevens wijzen er op, dat er dit jaar heel wat doré's zijn te verwachten. Er werd 174 hectare uitgepoot tegenover 143 hectare vorigjaar. De Lekkerlanders bleven met 5 hectare ongeveer op hetzelfde niveau. Eigenheimers zijn er met 14 dit jaar 4 hectare minder. Ook het aantal hectaren bintje is voor 1978 teruggelopen van 103 hectare en nu 87 hectare. De gloria's handhaven zich half de veertig hectare, Barima's zijn met 2 hectare te verwaar lozen. evenals de soort Irene met 1 hec tare. Aan plantuien werden 20 hectare uitzaai opgegeven tegenover 15 vorig jaar, maar met de zaaiuien is men te ruggezakt van 92 naar nu 80 hectare. Van de 174 hectare doré is 7 hectare onder plastic geteeld. Het totale aard appelareaal is 328 hectare tegenover 320 in 1977. In het bestuur werd A.A.Goe- degebuure Lzn herkozen en in de vaka ture A.J. Boogaard werd voorzien door benoeming van de heer A.C.Wessels. Voor de heer C.Scherpenisse Pzn kwam de heer Th. Overbeeke in de financiële commissie. Een aanpassing van de statuten was no dig vanwege een wijziging in het bur gerlijk wetboek. De provisie bleef voor leden op 6 en voor niet leden op 8%. Een voorstel van de heer C.J.Bevelander om er 10% provisie van te maken ontmoette bij de vergadering geen steun. In zijn dank- en slotwoord wenste de heer Brooijmans de leden een belangrijk be ter boerenjaar dan 1977 werd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 7