Grootste compliment voor van Boeijen: Zeeuw met de Zeeuwen geweest Minister Wiegel zorgt dat Tholen goede burgemeester terug krijgt VVD-lijsttrekker bekritiseert ruimtelijk beleid gemeenteraad Thoolse huisarts had in Dalempolder woning/praktijk moeten kunnen bouwen TIMMERLIEDEN METSELAARS Smid Gebraad uit Tholen 60 jaar getrouwd Donderdag nei t978 ,34e jaargang no 2} Woningstichting Vaarwel Goed bestuurder Trots Geef vanavond bloed voor het Rode Kruis Arts in Scherpenisse. Hoedster individuele belangen Aann.bedr. Moerland B.V. vraagt en Kantooradres: 01665-2854. Bierensstraat 13, Sint-Annaland, tel. Vrijheid van schoolkeuze Maandagavond debat Thoolse verkiezingen DEZE WEEK Waterleiding Veel operaties tbode Postbus 5 7 ZG Sim Annaland Telefoon 01665 2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phihpsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 12 00 oer halfjaar per post' 1 5 00. losse nummers ƒ0 55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur. Advertentieprijs 0 26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 5 25 contant inclusief btw Op rekening 6 50 Hoofdredacteur G Heijboer 'Ik heb een goede burgemeester op Tholen weggehaald, ik zal zorgen dat jullie een goede burgemeester terugkrijgen'. Minister H. Wiegel van binnenlandse zaken zei dat onlangs op een VVD-verkiezingsbijeenkomst tegen statenlid L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse, die dat op zijn beur/t vrijdagavond in Haestinge te Sint-Maartensdijk doorgaf aan de velen die afscheid kwamen nemen van het burgemeestersgezin van Boeijen. Nadat eerst nog gedurende een halfuur een aantal sprekers dankwoorden tot de scheidende Thoolse burgemeester had gericht, schuifelden er anderhalf uur vereni gingsbestuurders voorlangs de tafel van dhr. van Boeijen om hem en zijn echtgenote de hand te drukken. Na tien uur pas, kon de nieuwe burgemeester van Harderwijk rustig gaan zitten om een sigaartje op te steken en de stroom van geschenken te Vrijdagmiddag vond het meer officiële afscheid plaats met een bijzondere raadsvergaderihg en sprekers namens gemeentebesturen en andere instanties, 's Avonds was het de beurt aan de in woners en bestuurders van Thoolse ver enigingen, waarbij de sportorgisaties en het bedrijfsleven zich niet onbetuigd lieten. Ook was er een zes man sterke delegatie van predikanten present. Als eerste spreker dankte dhr. L.A.M. Elenbaas namens de Thoolse Raboban- ken de burgemeester voor de goede contacten. 'We hebben altijd een bij zonder spaarzame bevolking gehad, ter wijl de uitleningsmogelijkheden niet bijzonder groot zijn. Daarom waren we blij met de leningen aan de gemeente, evenals met de medewerking voor de nieuwbouw van de Rabobank Sint- Maartensdijk. Van harte geluk gewenst met uw promotie. Harderwijk mag zich gelukkig prijzen met uw komst. Ook daar is er een Rabobank, die u zeker van dienst zal zijn voor een hypotheek ten behoeve van uw nieuwe woning. Het ga u goed in Harderwijk. Als klein aan denken bieden de Thoolse Rabobanken u deze schrijfmachine aan', aldus dhr. Elenbaas. 'Werkelijk geweldig', zei burgemeester van Boeijen. 'Ons pad heeft zich nog al eens gekruist, want u bent een van die typisch Zeeuwse gezichten, die allemaal bij elkaar een stuk van m'n leven ge worden zijn. Het grootste compliment dat me vandaag te beurt is gevallen, is dat ik Zeeuw met de Zeeuwen ben ge weest. Ik ben blij dat ik er in velerlei gezichten in geslaagd ben om in de huid van de bevolking te kruipen. En wat de Rabobank betreft, een van de wethou ders in Harderwijk zit in de raad van toezicht, maar ik ben veel meer om grond dan om een hypotheek verlegen', aldus de scheidende Thoolse burge meester. Namens de stichting Beter Wonen bood secretaris A. van den Hoek burgemees ter van Boeijen een diascherm aan, wat goed aansloot bij de diaprojector die hij donderdagmiddag van het gemeente- personeel had gekregen. Dhr. van Boei jen zei altijd een groot voorstander van een zelfstandige woningstichting die wat Advertentie IM kon, te zijn geweest. Als het gemeente huis klaar is, hoop ik dat voor de be woners een herkenbaar huis krijgt met een woningraad. Hopenlijk mag ik er ook getuige van zijn dat u de 2000ste woning in gebruik neemt. Een van de steunpilaren van Beter Wonen is onge twijfeld dhr. Klippel, ambtenaar van het eerste uur in mijn Thoolse periode, een fijne vent van kwaliteit, een echte Thoolse binnenvetter. Ik hoop dat de woningstiching nog een lang leven be schoren blijft, aldus de burgemeester. Voorzitter C.J. Moerland kwam dhr. van Boeijen bedanken omdat hij het Thoolse Groene Kruis altijd een goed hart had toegedragen. 'Daar zijn we erg dankbaar voor, want nooit hebben we aan een gesloten deur geklopt bij het gemeentebestuur. Hartelijk dank voor uw steun', zei voorzitter Moerland, die drie flessen wijn aanbood. De burgemeester vond dat het Groene Kruis als grootste vereniging op Tholen belangrijk werk deed voor jong en oud. Namens de hervormde gemeenten en deelgemeenten, de predikant van de ge reformeerde gemeente en de pastores van de R.K. parochies sprak ds. G.H. Abma uit Poortvliet. Hij wees erop dat er vele loftuigingen tot dhr. van Boeijen gericht waren, waarbij men tot de con clusie kwam: een betere burgemeester hadden we niet kunnen hebben. 'U heeft echter ook veel kritiek gehad. Niet in alle opzichten konden we uw beleid de len, zoals de stiefvaderlijke bedeling van de kleine kernen met woningen. Er was echter ook veel om dankbaar voor te zijn. Met de inzet van uw hele persoon hebt u zich gegeven voor de eenwording van de gemeente. Wij hebben het als een ereplicht beschouwd om voor de burge meester te bidden, want zonder god is het onmogelijk om iets goeds te doen. We zijn blij dat u in de spreuk op de eerste steen bij het gemeentehuis iets van uw persoonlijke overtuiging hebt laten doorklinken. Wij zeggen u nu vaarwel, maar god zij en blijve met u', aldus ds. Abma. In een reactie zei de burgemeester dat er teveel een status quo was tussen kerk en gemeente. 'U was een van de weinigen die vanuit de kerk een maatschappelijk signaal gaf. Ik heb er meer van genoten dan me eraan geergerd. Ik dank u ook dat u het bestuur in uw gebeden ge denkt' aldus dhr. van Boeijen, die zei de eerste predikant nog te moeten zien die veertien jaar op Tholen blijft. Namens het Thoolse N.V.V. sprak dhr. J. Snoep uit Sint-Annaland een felicita tie uit. 'U was een goed bestuurder, want slechte bestuurders maken geen promo tie. Het moet voor u een grote voldoe ning zijn, Tholen financieel gezond achter te laten. Uw taak was overigens nog niet klaar, o.a. op het gebied van de decentralisatie. De vraag is: Wie zal er als opvolger komen? Als vakbeweging hebben we steeds met'het gemeentebe leid, zoals woningbouw e.d.. te maken. Daarom als aandenken dit boek over de geschiedenis van de vakbeweging', aldus dhr. Snoep. In een dankwoord zei de burgemeester dat het gemeentebestuur ook oog had voor het consumentenbelang gezien het Mevr. van Boeijen neemt de bloemen in ontvangst van burgemeester A.G.O.A. Remery uit Nieuw-Vossemeer, een van de velen die het scheidende Thoolse bur gemeestersechtpaar met goede woorden en cadeaus kwam uitzwaaien. distributie-planologisch onderzoek dat momenteel gaande is. 'Er is veel geld voor uitgetrokken, maar er komt iets goeds uit. Van rijkszijde is men stom verbaasd over de grote medewerking. Praktisch honderd procent. Van de middenstanders heeft aan het onderzoek meegewerkt en het ziet er naar uit, dat het resultaat van het con sumentenonderzoek ook goëd is', aldus dhr. van Boeijen. De laatste spreker was de voorzitter van de stichting gemeenschap Sint-Maar tensdijk, dhr. T.C. Benou. Hij zei er trots op te zijn dat dit afschèid in Haestinge plaatsvond. 'Verontschuldigingen voor het ongerief vanwege de verbouwing, maar daar heeft de burgemeester zelf aan meegewerkt. Er was niets anders over dan deze zaal. Uw vertrek was ei genlijk wat te vroeg, want de burgerzaal in het gemeentehuis is nog niet klaar. Namens de stichting, waarin alle ver enigingen in Sint-Maartensdijk verte genwoordigd zijn, onze hartelijke dank voor de medewerking, zo besloot voor zitter Benou, waarna hij nog enkele flessen wijn aanbood. Daarna vormden velen een lange rij om burgemeester en mevrouw van Boeijen de hand te drukken, waarbij nog ver schillende geschenken werden overhan digd. 'U allen heeft ons gevormd. In deze veertienjarige Thoolse periode. We hebben stomme fouten gemaakt, veel geleerd en een hoop goed kunnen doen. Dat maakt alles zo waardevol' zei bur gemeester van Boeijen vrijdagavond bij zijn afscheid van de Thoolse bevolking. Het Thoolse Rode Kruis houdt van avond vanaf half zeven een donoravond in de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat in Sint-Maartens dijk. Zorg dat u het Rode Kruis niet met lege flessen terug laat gaan, want uw bloed is hard nodig. Van half zeven tot .negen uur verwacht het Rode Kruis u in de voormalige kleuterschool te Sint- Maartensdijk. Uw bloed kan een leven redden. 'Het zal velen bezuren dat de planologie niet opzij gezet is, zoals deze destijds voor de Thoolse beton industrie in Sint- Maartensdijk moest wijken voor de werkgelegenheid. Straks moeten zieke bejaarden en alleenstaanden in Tholen voor het spreekuur en het ophalen van medicamenten naar Buitenzorg, de an dere kant van de stad. Reeds uit de bin nenstad is men ontevreden, dat een an dere arts zover uit de kern woont. De overgrote meerderheid van de gemeente raad wilde de plannen van een Thoolse huisarts om aan de Molenvlietsedijk een praktijk/ woning te bouwen echter niet honoreren. Alleen de WD-fractie hield voet bij stuk. Volgens onze mening moest planologie wijken voor gezond heidszorg. Laat men op 31 mei hieraan eens denken in Tholen.' VVD-lijsttrekker M. van Damme zei dat dinsdagavond in zaal de Kroon in Tho len op een verkiezingsbijeenkomst, die door 25 belangstellenden werd bijge woond. Hij wilde na zijn inleiding over de liberale beginselen, vrijetijdsbeste ding en financien nog enkele voorbeel den geven, hoe de VVD praktische po litiek bedrijft. Omdat er in Tholen werd vergaderd, noemde van Damme enkele specifieke punten van de stad zoals de jachthaven, de sporthal, de koopgraven en de nieuwe woning/praktijk van dr. E.N. Mellema. 'Vooral dit laatste voor beeld moet de inwoners toch aan het denken zetten', vond de VVD-lijsttrek ker. Dr. Mellema had zijn oog laten vallen op een perceel grond aan de Molen vlietsedijk, maar volgens het bestem mingsplan was dat agrarisch gebied en geen bouwgrond. De commissie ruimte lijke ordening boog zich over het ver zoek en later de g. eenteraad, maar de meerderheid wilde het bestemmings plan niet wijzigen. Men achtte in Da- lempolder nog wel andere bouwmoge lijkheden aanwezig. Volgens van Damme hoort een arts midden z'n patiënten te wonen. 'De grote woonbuurt Dalempolder met ongeveer 2500 inwoners, als ook de aanwezigheid van een groot aantal scholen, het zwembad en de toekomstige sporthal, vereisen een huisarts vlak in de buurt', aldus de liberale voorman. Er wordt nu wel over de bouwplaats voor een woning van een van de twee huisartsen in Tholen gesproken, maar is het voor de VVD dan niet mogelijk om voor de kleinste kern voor een huisarts te zorgen? Of is er in de grootste kern meer stem menwinst te behalen? Een huisarts is toch van groot belang voor de leefbaar heid van de kleine kernen, zo sloegen de heren H. Sauer en M.C. Hage op het aambeeld. Lijsttrekker van Damne wees erop, dat arts een vrij beroep is, zodat het van het particulier initiatief afhangt of er ergens een huisarts komt. 'Toen Scherpenisse vacant kwam, had het gemeentebestuur hiervoor wel initiatieven kunnen ne men. Er is wel wat gebeurd, maar mo gelijk is dat in een te late fase aange kaart. Dat is nu niet meer terug te draaien en ik geloof ook niet dat er een boterham in zit', zei van Damme. Voorzitter L.A.M. Elenbaas uit Scher penisse vulde aan. dat er buitengewoon veel pogingen gedaan zijn om in de kleinste kern weer een huisarts te krij gen. 'Er is zwaar aan getrokken en de gemeente stelde zelfs twee woningwet woningen naast elkaar beschikbaar, maar het is niet gelukt, 't Is vervelend, maar welke jonge arts krijg je naar een dorp waar reeds twee huisartsen wer ken? Gelukkig zitten we niet in een staat, waar men zich in een bepaald ge bied moet vestigen', aldus voorzitter Elenbaas. De als Tinus van Damme, Bram Scher penisse, Hans van Gorsel.en Wim Hil- bron door voorzitter Elenbaas aange- kondigde inleiders, hadden hun huis werk goed gemaakt. In anderhalf uur belichtten ze vele facetten van het Thoolse VVD-beleid. Van Damme liet weten dat er met name voor de liberalen, een dankbare maar moeilijke taak ligt om als hoedster van de individuele belangen vragen van de burgersnn te beantwoorden. Hij kon digde opnieuw een motie over spreek recht voor het publiek bij commissie vergaderingen aan. De lijsttrekker zette in dit verband nog even de tekst van een VVD-advertentie recht, door de aanwe zige PvdA-raadskandidate mevr. Bois- sevain te laten weten, dat alleen de PvdA de liberale motie destijds steunde. Van Damme pleitte voor een eerlijker ver deling van de arbeid, voor sportaccom modatie en met name ook binnensport- voorzieningen. Wat de financien betrof, stond het voor hem vast, dat de uitke ringen uit het gemeentefonds bij de be zuinigingsoperatie van het kabinet niet buiten schot kunnen blijven. 'Wij zou den in de toekomst het lage OGB-tarief (Tholen 8,25, Axel 17,50) zoveel mogelijk willen handhaven. Daar realisering van de op stapel staan de plannen zal zeker een bres slaan in onze financiële mogelijkheden. Het zal bestuurskracht, stuurmanskracht vergen om aan alle verlangens die geld kosten het hoofd te bieden. Zeker wanneer we de belastingen zoveel mogelijk op de zelfde hoogte willen houden. Twee le den van onze fractie en misschien straks drie, komen uit het bedrijfsleven en we ten uit ervaring van wanten. Het gaat in het bedrijfsleven niet altijd voor de wind en dan weet men de tering naar de ne ring te zetten en prioriteiten te stellen', aldus de VVD-lijstaanvoerder. Wethouder Scherpenisse hield een goed doortimmerd betoog over kleine scholen in kleine kernen. Hij wees op de pro blemen die kunnen ontstaan door het dalende geboortecijfer. 'Om de leef baarheid van de kleine kernen op peil te Advertentie IM houden, dienen er minimale voorzie ningen als kleuter- en basisonderwijs te zijn. Wat moet er van de kleine kernen terecht komen als daar geen onderwijs meer mogelijk is? Ook de inwoners van deze kernen hebben hier recht op. Het is dan ook een landelijk belang, dat maa tregelen worden getroffen om de kinde ren in deze kleine kernen gelijke kansen van onderwijs te bieden als in grotere plaatsen en steden. Degenen die in deze kernen blijven wonen, hebben dezelfde rechten als andere Nederlanders en mogen beslist niet achtergesteld worden. De kleine scholen functioneren overi- qens voortreffelijk, vooral dankzij het aanpassingsvermogen en de inzet van de leerkrachten. Toch blijft onderwijskun dig een 3 of 4-klassige school de mini- vervolg op pagina 9 Maandagavond om acht uur is er in Haestinge te Sint-Maartensdijk een in formatie- en discussie-bijeenkomst van de vijf politieke partijen die aan de Thoolse raadsverkiezingen meedoen. Alle vijf lijsttrekkers spreken zes minu ten, waarna iedereen nog twee minuten krijgt om op een van de inleiders te rea geren. Bij loting is de volgorde vastge steld: eerst komt de VVD-lijsttrekker, M. van Damme aan bod, dan L.J. Koopman (SGP), B. Baijense (RPF), J. Versluijs (CDA) en C.J. Moerland (PvdA). Na.de pauze is er gelegenheid om vragen te stellen en discussie. Er zijn microfoons aanwezig, alsmede folders e.d. van de partijen. Wie deze avond wil bijwonen en met vervoersproblemen zit, kan de gemeentesecretarie tel. 01666 - 2955, toestel 34 bellen. Naam het burgemeestersgezin af scheid van een 14j.arig Thools werkverband 0 Waren er vriendelijke woorden en waardevolle geschenken voor een op Tholen vergrijsde eerste burger 0 Had een dik 200 koppig gemeen- tepersoneel ook een gezellige af- scheidsmiddag 0 Bleek Van Boeijen een goede Thoolse diplomaat te zijn ge weest, want vrijdagavond kwamen velen voor een persoonlijk af scheid 0 Was er gisteren in Harderwijk de installatie, waarover we dan in het volgend nummer nog wat aan dacht vragen 0 Kwam de propaganda voor de ge meenteraadsverkiezingen op gang, want de tijd staat niet stil 0 Vond in VVD-kring een discussie plaats over een dokterswoning in Tholen en een huisarts in Scher penisse 0 Maar maandagavond is er een als het ware oecumenische verkie zingsbijeenkomst in Haestinge en daar mag u best aanwezig zijn. 0 Ook zonder echte burgemeester is er maandagmiddag raadsvergade ring met voor de inwoners be langrijke beslissingen over onroe rend goedbelasting en wame maaltijdenvoorziening. 0 Vergeet ook niet te lezen over een Rode Kruisloop en het resultaat daarvan Er was opnieuw bruidspaar een diamanten Afscheid Tholen van Ds. Bierman in De Eendrachtcup draait 0 Een kort weekje met nog heel wat nieuws-variatie 0 DIE ZIJN EIGEN HERT DOORZIET EN SPOT MET ZIJNEN BUURMAN NIET Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's "Ze moesten Kees overal voor hebben", zegt de nog kwieke 82-jarige C. Gebraad uit Tholen, die gisteren met zijn vrouw M.L. Gebraad-De Graaf het zestigjarig huwelijksfeest vierde. Smid Gebraad was namelijk niet alleen de man voor de kleine karweitjes, maar ook voor de bouw van de brug in 1928, de aanleg van de waterleiding op het eiland Tholen en reparaties aan de gasfabriek. De smidse op de hoek van de Boter markt is inmiddels een levensmiddelen zaak geworden, maar tientallen jaren was de voormalige paardenstal een werkplaats waar paarden werden besla gen of schrabbers werden gemaakt. Grootvader Gebraad was kleermaker in Poortvliet, maar de vader van de huidige diamanten bruidegom begon een smidse in Tholen. Zoon Kees werd ook smid en volgde cursussen hoefbeslag, waarvoor hij twee diploma's behaalde. In de mo bilisatie van 1914-1918 moest hij vier jaar in militaire dienst. Twee jaar was hij werkelijk militair, o.a. in Zeeuws Vlaanderen en twee jaar werkte hij in een constructiewerkplaats van het leger in Delft. Daar wist hij al van wanten, want smid Gebraad smeedde het ijzer werkelijk wanneer het heet was. Hij had er zicht op en terug in Tholen maakte hij vele schrabbers voor andere smids op het eiland omdat hij een goede vakman was en snel kon werken. Bij de aanleg van de brug werd hij ook overal voor ingeschakeld en Gebraad moest zelfs nog voor de rechtbank als getuige optreden, toen er met het hei werk wat mis was gegaan. Toen de wa terleiding op Tholen kwam, moesten al le buizen geperst worden. Vader Geb raad werkte toen nog in de smidse, zodat zoon Kees het eiland introk voor een gulden per uur. Voor die tijd was dat een formidabel loon, want het normale ta rief was maar een kwartje. Van 's mor gens vijf tot 's avonds acht werd er toen heel wat afgewerkt. In 1938 kwam Geb raad heel goed weg toen hij een explosie in een carbietvat overleefde. Hij had een schedelbasisfractuur en was er slecht aan toe, maar na het noodverband van dr. P.J. Duinker herstelde hij toch weer in het ziekenhuis. Overigens hield hij er wel een beschadiging aan z'n linker oog aan over. Gebraad had af en toe wel een knecht, maar nadat zijn vader zich in 1929 terugtrok uit de smidse, werkte hij toch meest alleen, en dat met 300 klan tenrekeningen per halfjaar. Tussen de bedrijven door was de heer Gebraad als goede ambachtsman lid van de brand weer. Hij diende de gemeenschap op die manier veertig jaar en daarom draagt Gebraad nog met trots de brandweer medaille die hij daarvoor kreeg. Geb raad werkte veel voor schippers en boe ren en behalve het loodgieterswerk, was hij ook op het gebied van elektriciteit goed thuis. Zijn broer had een smidse in Stavenisse, die nu nog bestaat. Ook de uit Sint-Maartensdijk afkomsti ge Maria Leentje de Graaf - achter de wal geboren - wist van wanten. "Ik had het wel hardstikke druk, maar ik kon goed met m'n klantjés opschieten", zegt de tachtigjarige diamanten bruid. Haar vader was barbier en kleermaker in Smerdiek, maar aangezien moeder De Graaf al jong overleed, moest dochter Mevr. M.L. Gebraad-de Graaf (80) en de voormalige smid C. Gebraad (82) uit Tholen waren gisteren zestig jaar ge trouwd. Maria al op negenjarige leeftijd voor het huishouden zorgen. Werken deed ze echter graag en dat kwam ook in de smidse goed uit. Een grote was, voor eten zorgen, schoonmaken en dan alles in de winkel nog bijhouden' het was mevrouw Gebraad allemaal wel toever trouwd. "Ik ben altijd opgeruimd en vrolijk geweest", zegt ze in haar bejaar denwoning aan de Machteld van Gelre- straat, waar het diamanten paar nu al weer dertien jaar woont. Met grote geestkracht is ze weer aan het herstellen na haar zevende heupoperatie, want hoewel beiden overigens goed gezond zijn, waren de heupen van mevrouw Gebraad versleten. Ze heeft veel pijn geleden en inmiddels al 1.80 m. aan operatiesneden gehad, maar met kunst heupen probeert ze toch weer aan de weg te timmeren. Mevrouw Gebraad kan niet bij de pakken neerzitten. Zes tien jaar geleden werd ze voor het eerst geopereerd en sindsdien lag ze maanden in het gips en in het ziekenhuis. Tot overmaat van ramp brak ze vorig jaar een been, maar klagen doet ze niet. De heer en mevrouw Gebraad houden er de moed wel in en daarcm waren ze ook blij gisteren met hun drie dochters (twee wonen er in Tholen en een in Bergen op Zoom) en in Tholen woon achtige zoon met kleinkinderen en ver dere familie, het zestigjarig huwelijks feest te kunnen vieren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 1