Voorzitter J.E. van Boeijen bij overdracht nieuwe ambulance Uiterst belangrijke dienst verlening aan Thoolse gemeenschap mag blijven Voor commissie O.W. viel er weinig te adviseren Lege geldpotten belemmeren ontwikkelingen 45 jaar organist en 41 jaar ontvanger Hervormde Gemeente Poortvliet Koninklijk zilver voor A. W.Nortier Heeft het nog zin? Vrijdag 5 mei 1978 34e Jaargang no. 25 \/6<zo "4_" Tr' Gefeliciteerd Lege spaarpot Trouw Wethouder Koopman krijgt portefeuille R.O. erbij. Officiële bevestiging Pluim op de hoed Voorrecht Drie in Zeeland Zuurstof Misverstand Vrijdag 12 mei afscheid burgemeester van Boeijen Toch al duur DEZE WEEK Rampenregeling Schelde-Rijn Tot grote tevredenheid Overtreding Reformatie Eendrachthodn 4697 ZG Smt-Annaland Telefoon 01 665 2752 - Tele< 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Phihpsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 2 00 oer halfjaar, per post- 1 5 00. losse nummers 0 55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0 26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 5 25 contant inclusief btw Op rekening 6 50 Hoofdredacteur G Heijboer Met het zovele gedoe dat bij een blik buiten het raan de mei-maand open baart, blijft daar nog altijd de herinne ring aan de in feite symbolische vierde mei 1945. De dag voorafgaande aan de bevrijding van een onderdrukkiög die niet meer voor mogelijk werd gehouden, werd bestemd als een dag van herden king. Herdenking van doden. Dat is voor een levende een altijd zeer moei lijke opgave. Laat staan dat dit met een afstand van 33 jaar nog algemeen ge meend kan zijn. Er zijn immers al neer Nederlanders na 1945 geborden dan er nog leven, die daarvoor de Tweede Wereldoorlog beleefden. Dat laatste ge tal wordt ook jaarlijks en met rasse schreden kleiner. Toch nog altijd 4 mei herdenken. Is het voor menigeen een last? On zich respectvol aan te passen bij de meer vergrijsde, de kalende, die zich wil vastklampen. Die vijf jaren hebben zich ook zo in dat leven gegrift, dat ze er nooit over uitgepraat komen: gruwelen, onrecht, willekeur. Daarom noeten die jongeren het maar vergeven, dat de gruwelen van toen niet kunnen verjaren, gun dat steeds kleiner wordend getal, het gaat jaarlijks sneller, dat moment, die dag, die ene avond. Of het zin heeft, durven we ook nauwe lijks meer te verdedigen, maar het mag nog wel worden gegund. Jaarlijks zo rond koninginnedag zijn er vreugden. Niet alleen voor de jeugd vanwege zijn inspannende onderwijs krachten of oranjecomitees voor kin derspelen. maar ook vanwege erkennin gen voor verdiensten. Natuurlijk mag men verschillend oordelen over de wijze van koninklijke onderscheidingen. Het is niet voor niks een probleem voor een al viertal na-oorlogse regeringen. Maar het blijft wel een generatie-1 trapper, die anderen vreugde misgunt. Met een meer steviger lintjesregenbui dan vorig jaar, bleef de druppel in ons gebied beperkt. Dat kan echter wel de waarde verhogen. Daarom vooral onze enige streekgenoot gelukgewenst met de koninklijke onderscheiding. Daarnaast waren er echter ook buitenlanders, die de eer ten deel viel en die we eigenlijk geen buitenlanders, laat staan buiten staanders willen en durven noemen. Het waren immers oudstreekbewoners, die vooral door hun arbeid in ons gebied thans werden gehuldigd. We hoeven niet minder te zijn in een gulle geluk- Jaren al werd het door pessimisten ge profiteerd en op den duwr krijgt ieder een keer gelijk. De economische situatie van ons land is nu inderdaad zover dat na een al lange tijd potverteren de bo dem steeg. Het geld is op. Dat is nu ook duidelijk merkbaar bij gemeentelijke voorstellen. Aan welvaart raakt men snel gewend en daar gaat men dan ook van uit bij planning voor de toekomst. Maar dan blijkt dat de handrem is aan getrokken. Het voertuig stokt. Schokt. Staat stil. Dit nummer getuigt er van na commissievergadering. Met veel wel- vaartsbravour hebben we al langer uit gebazuind dat de riem wat strakker moet worden aangehaald. Ja, zolang de ander dat moest doen was er geen vuiltje aan de lucht. Maar nu iedereen. Dan wordt uit een ander vaatje getapt. Wees in zoverre gerust, dat ook armoe geluk kige momenten beleeft. Niet minder dan rijkdom. Wie is er eigenlijk bereid een stapje terug te doen? Dat mag kwalijk worden genonen, maar de bezettingsomstandigheden hebben daartoe aanleiding gegeven, dat we een zwak hebben voor het nog altijd ver schijnend dagblad "Trouw", Die om standigheden waren nu eenmaal' dat de illegale edities vooral in onze contreien onder oog kwamen. Daarom zijn we ook wat gevoelig voor het feit, dat er bij de uitgeverij Kok in Kpen is verschenen een boek over de oprichting van dat he dendaags dagblad met alle landelijke nunmers van het illegale Trouw. Als het hier als bezit wordt aanbevolen, is dat niet bedoeld met enige politieke opzet, naar zuiver als een herinnering aan wat in die tijd zo'n houvast bood. Elk ander illegaal blad niet te na gesproken. In verband met het vertrek van burge meester J.E. van Boeijen hebben de drie wethouders zijn taken overgenomen. Wethouder L.J.Koopman krijgt daar van de zwaarste portefeuille, Ruimte lijke Ordening, wat wel aansluit bij zijn taak als wethouder van openbare wer ken, Volkshuisvesting en onroerende zaken. Loco-burgemeester C.J.Moer land krijgt de portefeuille van openbare orde en veiligheid erbij, terwijl wethou der A.J.Scherpenisse nu ook economi sche zaken gaat behartigen. r Het Thoolse Rode Kruis begon met een V.W. busje. Daarna reed men negen jaar met een 'echte' ambulance, de P ugeot en op 11 maart 1972 kwam de eerste Mer cedes' die tot en met vrijdag dienst deed. Zaterdag 29 april kon het Thoolse Rode Kruis z'n tweede Mervëut V ambulance in gebruik nemen. Daarmee kon men bogen op een ambu lance-historie, wat een belangrijke factor bleek te zijn in de handhaving van deze dienstverlening aan de Thoolse gemeen schap. Met de wet op het ambulancever voer kwam de ambulance van het Thool se Rode Kruis namelijk op de tocht te staan. Niet voor niets was er daarom zaterdag morgen dubbele blijdschap bij de over dracht van de nieuwe ambulance, bij het Rode kruisgebouw aan de Radda Bar- nenstraat in Sint-Maartensdijk. Bes tuurders en colonneleden van het Thoolse Rode Kruis waren bij de fees telijke plechtigheid aanwezig, huisart sen, brandweer, politie en gerheente- bestuurders. Om iedereen in de vreugde te laten delen, zorgden de Rode Kruis- helpsters voor gebak bij de koffie en smakelijke hapjes bij de feestdronk. De voorzitter van het Thoolse Rode Kruis, b gemeester J.E. van Boeijen, sprak van een herhaling van de nog jonge historie van de nieuwe gemeente Tholen nu de tweede ambulance in gebruik kon wor den genomen. 'We verkeren in de gelukkige omstan digheid dat we tijdig voor vervanging konden zorgen. Heel plezierig is ook, dat zeer onlangs de officiële bevestiging kwam, dat er op Tholen een eigen am bulance mag blijven. Het hart van ons bestuur was daar altijd erg vol van, want met de wet op het ambulancevervoer vreesden we het ergste. Iedereen in onze gemeente was er echter van overtuigd dat de ambulance moest blijven. Deze voorziening was zeer gewaardeerd bij de bevolking. De huisartsen gingen erach ter staan en het gemeentebestuur. Bij het provinciaal bestuur hebben we erin ge hamerd, dat de omvang van ons eiland en het verkeer in de Halsterseweg, het beslist noodzakelijk maakten dat er een ambulance op Tholen bleef. Een pluim op de hoed van de beman ning, die het waar gemaakt hebben, dat een ambulance in een kleine gemeen schap met parttime krachten goed te runnen is. Deze uiterst belangrijke dienstverlening aan onze bevolking, voldoet aan redelijk door de wet te stel len eisen. De nieuwe auto is weer veel beter dan de vorige, want al onze erva ringen zijn er in verwerkt. In kwalitatief opzicht zijn we dan ook heel duidelijk stappen vooruit gegaan. De uitrusting is up-to-date en onze wagen kan zich met elke ambulance meten. Ook financieel hebben we de auto goed kunnen aan schaffen dankzij de parttime krachten, het zuinig beleid van onze penning meester en de vergoedingen van de ziektekostenverzekeraars. Aan enkele bestuursleden, de beman ning en medisch adviseur dokter Padt is het te danken, dat de ambulance zo goed toegerust voor de deur staat, overigens in de wetenschap dat er echt nog wel wat wensen waren. Vandaag is het echter een blijde dag voor het RodeJCruis, de bemanningen en de gemeenschap van Tholen. Hulp verlening staat op het lijf van het Rode Kruis geschreven. Een onmisbaar stuk service is vernieuwd, zodat we met ver trouwen de toekomst tegemoet kunnen gaan, aldus voorzitter van Boeijen in zijn toespraak. 'Het gemeentebestuur vindt -het een voorrecht dat de Thoolse bevolking een eigen ambulance heeft', zei wethouder C.J. Moerland. 'Dat hebben we te dan ken aan het Rode Kruis, dat destijds het initiatief nam en daarvan plukken we nu nog de vruchten. We zijn er bijzonder blij mee dat Tholen nu officieel opge nomen is in de regio voor het ambulan cevervoer. Het gemeentebestuur heeft dat ook bij verschillende instanties aan gekaart en gelukkig heeft dat resultaat gehad. In de toekomst kunnen we nu op deze dienstverlening doorgaan. Voor de zieke inwoners en voor hen, die bij on gelukken betrokken zijn, is de ambu lance onmisbaar. Daarom kunnen we er niet dankbaar genoeg voor zijn' dat het ambulancevervoer op Tholen zo mooi is opgelost. Hartelijk gefeliciteerd daarom, 't Is een pracht wagen, een van de modernste ambulances in ons land. Er rijden er nog maar enkele van. Ook de bemanning geluk gewenst met de nieuwe ambulan ces', zei wethouder Moerland. De kringsecretaris van het provinciale Rode Kruis, dhr. J.J. Marteijn uit Mid delburg, bracht allereerst z'n gelukwen sen over voor het feit dat de ambulance op Tholen mag blijven en ten tweede met de nieuwe auto. Hij wees erop, dat er maar drie Rode Kruisafdelingen in Zeeland zijn die een eigen ambulance hebben: West Zeeuws Vlaanderen (2 wagens), Schouwen-Duiveland en Tho len. Er worden namelijk nogal wat re gels gesteld aan het ambulancevervoer. Dhr. Marteijn dankte de afdeling Tho len tenslotte voor de goede contacten en de financiële hulp die onlangs verleend is. Ondanks de nieuwe ambulance hoopte hij toch steeds in zijn eigen auto het eiland op en af te rijden. In een dankwoord zei voorzitter van Boeijen dat de afdeling Tholen financiële facili teiten voor het nieuwe kringkantoor had gegeven om de verbondenheid met de provinciale afdeling van het Rode Kruis uit te drukken. De voorzitter zei zich steeds te verheu gen in de ondersteuning van dit stukje Rode Kruiswerk door het gemeentebes tuur. 'We houden ons voortdurend aan bevolen in uw sympathie en steun', zo besloot dhr. van Boeijen. De nieuwe Benz ambulance 2000 heeft een 2500 cc Mercedes motor, 6 cylinders, met automatische versnelling. De vering is ten opzichte van de vorige wagen, aanmerkelijk verbeterd. Nieuw is de automatisch opvouwbare brancard, evenals een mobiele, gecom bineerd slijmafzuiger/zuurstofapparaat met 2.8 liter zuurstof. Het inbouwen van De bemanningen bij de nieuwe ambulan ce voor het Rode Kruisgebouw aan de R&dda Barnenstraat in Sint-Maartens dijk, v.l.n.r. dhr. A.A. van der Staay, C.G. Hage en J. de Viet, mevr. E.M. van Ak kerenvan Ast, C. Anthonisse-den En gelsman en J. v.d. Schaaf-de Viet. een mobilofoon bleek nog niet tot de mogelijkheden te behoren vanwege verschillende mobilofoonnetten. Daar om is gekozen voor een semafoon, waarbij de alarmcentrale codelampjes in de ambulance kan laten branden om een bepaalde boodschap aan te geven. De eerste bemanning van de ambulance word\ gevormd door dhr. C.G. Hage en mevr. E.M. van Akkeren-van Ast. De ploeg van het eerste uur is dhr. J. de Viet en mevr. J. v.d. Schaaf-de Viet. De derde bemanning wordt gevormd door dhr. A.A. v.d. Staaij en mevr. C. Anthonisse- den Engelsman. Het is tegenwoordig mode alles op een rijtje te zetten en in dat opzicht had de commissie openbare werken best een vergadering kunnen overslaan. De leden waren van oordeel dat ze dinsdagavond in het Thoolse stadhuis toch wel voor minstens 3 agendapunten een advies moesten uitbrengen, maar dat werd ge reduceerd tot minder dan een derde. Wie kon het helpen? B. en W. niet, de com missie nog minder, want de spaarpot is leeg. Dat was de grootste rem. Een klein karwei bij de Thoolse (vml.) Oesterput ten kan doorgaan. Meer kon er dinsdag avond niet uitkomen. Over het eerste agendapunt was er al enig misverstand, want de commissie voorzitter wethouder L.J. Koopman had de aanleg van de sportvissershaven Sta- venisse alleen maar bedoeld als een Burgemeester J.E. van Boeijen neemt vrijdagmiddag 12 mei om half drie in Haestinge te Sint-Maartensdijk afscheid tijdens een buitengewone openbare ver gadering van de Thoolse gemeenteraad. Na afloop is er gelegenheid om de scheidende burgemeester en zijn gezin toe te spreken, 's Avonds om half acht is er voor alle Tholenaren gelegenheid om in Haestinge het gezin van Boeijen de hand te drukken in verband met hun vertrek naar Harderwijk. Hoewel Haes tinge momenteel verbouwd wordt, ne men b en w de wat moeilijke entree voor lief omdat men elders qua ruimte geen geschikte zaal kon vinden. Donderdag 11 mei hebben de Thoolse ambtenaren 's middags om half drie in Haestinge nog een afscheidsbijeenkomst met burge meester van Boeijen. Woensdag 17 mei volgt de installatie in Harderwijk. mededeling, terwijl de leden zelf van oordeel waren, dat ze dan toch in elk geval zouden moeten adviseren over weliswaar geen 315, maar dan toch wel over minstens 150 ligplaatsen. De heer Koopman maakte echter al snel duidelijk dat er voorlopig ook geen en kele kans bestaat, dat dit Jdeine sport vissersplan door CRM zal worden ge subsidieerd en zonder geld verliest zelfs een keizer zijn recht. Het werd alles nog wel wat franjevol omkleed. B. en W. ga t het lijk ter harte dat Stavenisse uitgerekend als eerste de dupe is van bezuinigingen. Dat moet niet zo verwonderen, want het ga#t altijd eerst ten koste van de kleine man. In het Thoolse bestel is Stavenisse die kleine man. B. en W. doen nog een poging. Het kan zijn, dat die sportvissershaven nog in twee fasen te realiseren is.'Als we be ginnen met de helft van de eerste moge lijkheden, komt er later misschien een tweede kans. Een zijdelings overleg met -het CRM ministerie toonde echter aan, dat er voorlopig nergens op gerekend moet worden. Dat prikkelt dan wel om de eigen borst vooruit te zetten. Daarom gaven B. en W. opdracht aan de Gront- mij na te gaan, wat de kosten zijn van een "halve" sportvissershaven in Stave nisse. Als dat niet teveel tegenvalt, zal men het uit eigen middelen doorzetten. Er is dan wel de voorwaarde, dat de ex ploitatie kostendekkend moet zijn. Met andere woorden: de sportvissers zelf zullen het moeten gaan betalen. Het commissielid M. van Damme had aL direct bedenkingen wat de laatste con clusie betreft, omdat hij zich herinnerde, hoe zijn collega P. van Schetsen had gesteld, dat zelfs met ,75 procent rijks subsidie die exploitatiekosten per vier kante meter jachtberging nog niet zo laag kwamen te liggen. Met de voorzit tersmededeling, dat er helemaal geen overheidssubsidie te verwachten is, had hij wel een zwaar hoofd in de kosten voor betrokkenen. Niettemin bleef hij van oordeel, zoals destijds de commissie het vrijwel unaniem stelde, dat een sportvissershaven Stavenisse geheel wat Heeft dodenherdenking nog zin? Gefeliciteerd met onderscheidingen Koninklijke Een juweel van een nieuwe ambu lance Commissie O.W. adviseren kreeg weinig te Ook kamervragen over werkgele genheid Thoolse aannemers 0 Sint-Philipsland zorgde goed voor de schippers 0 Advies 2-klassige school met 2S leerlingen geeft Anna Jacobapol- der hoop. 0 Vrede rond onroerend goedbelas- ting 0 Woningwetwoningen en nieuw bouw Chr. school St. Philipsland 0 Ds. Wullschleger nieuwe voorzit ter Philadelphia 0 Stemmen van lezers Smerdiek blijft derde klasser Moed is bijna evenveel waard als geluk 0 Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's zou kunnen oppeppen. Hij verwoordde vervolgens de gedachten van de andere leden, dat men deze avond een advies had moeten uitbrengen over een welis waar beperkte, maar dan toch wel aan leg van een sportvissershaven in Stave nisse. Nu hij hoort van de voorzitter dat CRM voorlopig zeker niets zal bijdra gen, lijkt de commissie ook helemaal niets te moeten adviseren. De heer Koopman beaamt dat en licht toe, dat het ook veel meer om een me dedeling gaat. De mededeling namelijk, dat B. en W. van de Grontmij de cijfers willen hebben om dan het plan even tueel in de commissie te brengen dat voor eigen (gemeentelijke) rekening te gaan uitvoeren. Het gaf allemaal nogal wat discussie, waaruit bleek dat de1 stuurgroep Oosterschelde het oorspron kelijke Thcolse sportvisser-havenplan te groot vond in het kader van de complete Oosterschelde-toekomst. Het lid M. van Dijke meende dat het SGP standpunt in deze wel bekend zal zijn, nl. een afwij zing van de totstandkoming hiervan. Daarom kon hij ook het minst ongeluk kig zijn met de huidige rem van de vervolg op pagina 9 De werkzaamheden voor een rampen regeling ten behoeve van het Schelde- Rijnkanaal zijn in het eindstadium. G.S. van Zeeland hebben dat meegedeeld nu de overeenkomst voor hulpverlening bij ongevallen op de Westerschelde, het kanaal Terneuzen-Gent, het kanaal door Zuid-Beveland en het kanaal door Walcheren in werking is getreden. Dhr. A.W. Nortier was er helemaal be duusd van, toen hij vrijdagmorgen de deur van 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet opende en z'n hele gezin zag zitten met de kerkvoogdij en kerkeraad van de Hervormde Gemeente. Er moest vast wel iets bijzonders aan de hand zijn, maar dat hij zelf de spil was, waar alles om draaide, dat overviel Nortier wel het meest. En dan had hij tegen de kerkvoogdij nog wel gezegd, dat men 'niet teveel geram mel moest ophangen'. President-kerkvoogd J.K. Krijger ve rontschuldigde er zich voor: "Ik hoop dat je het niet kwalijk neemt dat we op deze wijze onze erkentelijkheid betui gen, maar 45 jaar organist en 40 jaar ontvanger, gebeurt niet veel. Daarom is deze kleine bijeenkomst ook niet over dadig", zei dhr. Krijger. Burgemeester J.E. van Boeijen wees erop, dat H.M. de Koningin ter gele genheid van haar verjaardag juist een accent wil leggen op hen die zich bui tengewoon verdienstelijk hebben ge maakt. Trouwe dienst, over zoveel jaren bewezen, stelt Hare Majesteit op hoge prijs. Daarom is het me een grote vreugde, u de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver te kunnen opspelden", aldus de Thoolse burgemeesjer. De 69-jarige rustend timmerman/aan nemer Abraham Willem Nortier was er verbouwereerd van, maar niet iedereen is ook 40 jaar organist op 1 janurai j.l.) en 41 jaar ontvanger (sinds 1 mei 1937) van de Hervormde gemeente Poortvliet. "En dat tot grote tevredenheid", zo had de burgemeester van de kerkelijke au toriteiten vernomen. "De kerk is er dankbaar voor, dat u deze functies zo trouw uitoefende. Kerk en gemeente leiden wel een gescheiden leven en ver vullen ook eigen taken, maar beide zijn we opgenomen in de gemeenschap en dragen we bij tot het leven zoals dat in onze natie reilt en zeilt. Nortier is daar bij een voorbeeld voor anderen die in stilte en met grote trouw hun werk doen. Vandaar de blijk van waardering van H.M. de Koningin voor zijn werk", al dus de burgemeester. Dhr. Krijger bracht namens de kerk voogdij zijn hartelijke felicitaties over aan dhr. Nortier en bood hem een draagmedaille aan. U hebt nu een on derscheiding van de aardse koning ont vangen, fnaar we wensen u toe, dat u ook een onderscheiding van de Koning der koningen mag ontvangen, die recht vaardig is", zei dhr. Krijger. Ook ds. G.H. Abma was erg blij dhr. Nortier te kunnen feliciteren met de heugelijke onderscheiding, na een lange staat van dienst. "Ik hoop dat het u niet kwalijk wordt genomen omdat u als organist in overtreding bent met een oorspronkelijk beginsel van de Reformatie, waarbij het orgel in de eredienst geweerd moest worden. We zijn echter dankbaar dat u het orgel 45 jaar in onze kerk bespeeld heeft, want dat betekent een waarde volle bijdrage aan de eredienst, God met de stem te kunnen loven. U heeft wel eens laten merken, dat u met uw kerkelijk» functies zou willen stop pen, maar gelukkig hebt u het volge houden, zodat vandaag de koninklijke onderscheiding kon worden opgespeld. Als het orgel zeven weken niet bespeeld wordt, vervalt het aan de eigenaar, maar gelukkig hebt u het zover nooit laten komen. Ruim 5000 keer hebt u kerk diensten op het orgel begeleid, waarbij u De enige koninklijke onderscheiding in onze streek ter gelegenheid van Konin ginnedag en het laatste lintje van burge meester J.E. van Boeijen kwam in Poortvliet terecht bij timmerman/aan nemer, maar in dit geval vooral orga nist/kerkelijk ontvanger A.W. Nortier. Naast de met koninklijk zilver gedeco reerde organist mevr. Nortier en burge meester van Boeijen. onder zes zeven predikanten diende. Dat de Heere God uw werk mag bekro nen. Het is zaliger te geven, dan te ont vangen", zo besloot ds. Abma zijn feli citatie namens de kerkeraad van de Hervormde Gemeente Poortvliet. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 1