Raadscommissie r.o. wil alle kolen en geiten sparen Diamanten bruidspaar van de week Tarief onroerend goed belasting f 8,25 per 3000 gulden waarde Gezakt Arbeidsplaatsen bij Thoolse aannemers lopen gevaar Commissie financien legt eerst berekeningen b en w naast die van bedrijven en particulieren L.A.M. Elenbaas (VVD) kandidaat gedeputeerde Raad Tholen wil verbetering Tholenseweg/Noorderkreekweg Moeizame discussie over bezwaarschriften plan Kom Scherpenisse Donderdag 20 april 1978 34e Jaargang no. 23 Nog geen proef met glascontainers Geen subsidie voor kleinere werken vanwege Philips- en O est er dam Alleen wijzigingen in RPF-kandidatenlijst Naar de Filistijnen DEZE WEEK Mededelingen van het streekmuseum. Knap eenzijdig Evenwichtig Vêrvólg ö0 pagi 9 E e n d 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 - Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen. en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 2 00 Der halfjaar, per post- 1 5 00, losse nummers 0 55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0 26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 5 25 contant inclusief btw Op rekening 6 50 Hoofdredacteur Heijboer Het is weer al de tijd van de (schrifte lijke) examens, al moet de niet-ingewij- de van vandaag zich, daar een wat ande re voorstelling van maken dan de eer tijds voorgelegde lijst met vragen-som- men-opstelopdracht of het vertalen van een thema. Ook bij het onderwijs - en daar zeker niet in het minst - is wel zo het een'en ander veranderd. Dat neemt niet weg, dat examentijd - om dat woord dan toch nog maar te handhaven - een voor de jongeren zware por is. Menig extra uurtje wordt opgeofferd aan de studie en bij het zich buigen over de uit te voeren taak, ontbreekt evenmin de spanning als destijds bij het zo gewichtig bevonden schriftelijk examen oude stijl. We kun nen niet anders doen - en jammer ge noeg hebben ze er niet veel aan, maar men mag zich gesteund weten door de achterban - dan allen sterkte toe te wensen. Iri wezen gaat het daarbij toch nog om voldoendes of onvoldoendes. Wie naar onze mening dinsdagavond voor het ex amen zakte - maar we zijn geen bevoeg de rijksgecommiteerde - was de com missie ruimtelijke ordening bij de be handeling van bezwaarschriften tegen plan Kom Scherpenisse. Een onvol doende vanwege de outillage, want wie sommige raadsleden wilde verstaan, moest zich van een gehoorapparaat voorzien. Een onvoldoende ook vanwe ge de besluiteloosheid en het gebrek aan durf om adviezen te geven. Wanneer men misschien vanwege de komende verkiezingen dacht alles in het midden te kunnen laten, dan heeft men dat mis. Men kan niet ongestraft met belangen van burgers omgaan, voor wie het op een bepaald moment alles kan beteke nen. Een burger is veel meer gediend met een klaar en helder advies van raadsleden aan B en W, ook al is dat eventueel negatief. Dan weet men ten minste waar men aan toe is. Nu kreeg de commissie in het Holland Huis een on voldoende vanwege het ontbreken van de bij de herindeling zo geroemde bes tuurskracht. De voorzitter had gelijk, dat men geen kool en geit kan sparen. Men moet de verantwoordelijkheid wil len en durven nemen om een keuze te doen. Nu was er sprake van een slappe vertoning in het Holland Huis. Met een onvoldoende en zelfs een heel laag cijfer voor bestuurskracht voor het examen gezakt. Hopelijk brengt de schooljeugd het er beter af. De kans is toch nog aanwezig, dat Tho len en Sint-Philipsland een zetel krijgt in het college van gedeputeerde staten van Zeeland. Door het afscheid van de Thoolse CDA-gedeputeerde J. van den Bos leek die verloren te gaan, maar dhr. L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse maakt kans om die stoel over te nemen. De statenfractie van de VVD heeft hem namelijk aangewezen als tweede kandi daat van de liberalen voor een g.s.-zetel naast lijstaanvoerder J. Hoekstra. Overigens hangt de verkiezing van dhr. Elenbaas af van de vraag, of de WD met zijn acht zetels in de Zeeuwse staten, twee gedeputeerden krijgt. Het CDA met zéventien zetels zou er dan ook twee krijgen, evenals de PvdA met zestien zetels. De drie partijen beraden zich nu over deze verdeling. B en W van Tholen vinden het niet juist op gemeentelijk niveau proeven met glascontainers te nemen. Ze geven er de voorkeur aan, het resultaat van de ini tiatieven van rijk en provincie af te wachten. Het college antwoordt dat op schrifte lijke vragen van KVP-raadslid mevrouw J.M. Deurloo- van Broekhoven. Zij had gewezen op een initiatief van de Pro vinciale Staten van Noord-Brabant om een proef met het hergebruik van glas te nemen. "Willen B en W de proef volgen en bij gunstig resultaat overnemen", al dus mevrouw Deurloo. Volgens het college gaat het om een landelijk proefproject op initiatief van de rijksoverheid. In West-Brabant wordt het gehouden in een gebied met 1 mil joen inwoners. De provincie begeleidt de proef en heeft 530.000 g den subsidie beschikbaar gesteld, wat het rijk zal terugbetalen. Uit het bedrag worden de publiciteitskosten Betaald alsmede de tekorten die ontstaan bij de bedrijven die het glas ophalen, het pró- ject duurt een jaar. Hierna wdfdt beke ken óf het gescheiden ophalen van di verse soorten huisvuil in de praktijk Uit voerbaar is en weliifcht landelijk gedaan kan Wotden. 'Uit betrouwbare bron vernamen wij, dat een groot aantal arbeidsplaatsen - genoemd wordt een aantal van 60 - op de tocht komen te staan. Met name bij de kleinere aannemers en hun werknemers uit onze gemeente heerst grote ongerustheid'. De WD-fractie in de Thoolse gemeenteraad vroeg maandagavond met die schrifte lijke vragen aandacht voor het feit, dat Tholen (heel Zeeland zelfs) niet in aanmerking komt voor de onlangs aangekondigde rijkssubsidie voor aanvullende werken. De VVD-fractie had van bevoegde zijde vernomen, dat het met de werkgelegenheid in grond-, water- en wegenbouw droevig is gesteld. 'Wanneer de nota bewonings- patroon volgens de letter wordt uitgevoerd, zal door het kleinere aantal huizen dat gebouwd kan worden, het bestratings- en rioleringswerk evenredig afnemen. Verder komt Zeeland niet in aanmerking voor de aanvullende werken vanwege de te verwachten vraag op de arbeidsmarkt voor de aanleg van Philips en Oesterdam. Het valt te voorzien, dat bij de realisering van deze grote werken de aannemers uit onze regio niet of nauwelijks in aanmerking zullen komen. Wij hebben begrepen dat Tholen door de Oosterscheldewerken de laatste tijd niet meer in aanmerking is gekomen voor de zogenaamde Dacw- of E-werken. Waar in onze gemeente nog een groot aantal werken op realisering wacht, is het voor velen een benauwende ge dachte, te moeten verwachten dat vele werknemers bij de Philips- en Oesterdam te werk gesteld zullen worden en een aantal Thoolse bedrijven zullen moeten liquide ren. Zijn b en w met ons van mening, dat alle kanalen zullen moeten worden aangeboord en alle registers zullen moeten worden opengetrokken om te voorkomen dat deze sombere vooruitzichten bewaarheid worden. Welke actie denkt het college te on dernemen om zoveel mogelijk werkgelegenheid in deze bedrijfstak veilig te stellen', aldus de VVD-fractie in de schriftelijke vraag. Tijdens de rondvraag kwam fractievoorzitter M. van Damme er nog even op terug. Wethouder van Openbare Werken L.J. Koopman liet weten, dat de kleine aanne mers inderdaad niet meer van de Dacw profiteren. Hierover is reeds een bespreking geweest met de Dacw in Den Bosch, maar de pot was helemaal leeg. Burgemeester J.E. van Boeijen vulde aan, dat momenteel aan de Thoolse aannemers gevraagd wordt, hoeveel werk ze nog voorhanden hebben. Als die opgaven binnen zijn, dan gaan we er met die harde gegevens tegenaan bij de Dacw in Den Bosch, zei de Thoolse burgemeester. Voor het front van de betrokkenen heeft de commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad dinsdagavond in het Holland Huis een moeizame dis cussie gevoerd over plan Kom Scherpe nisse. De ditmaal kortaf aangebonden burgemeester J.E. van Boeijen - hij liet tevoren weten dat er onverbiddelijk om kwart over tien zou worden gestopt - moest de adviezen als het ware uit de raadsleden trekken. "Het is volstrekt onmogelijk om alle kolen en geiten te sparen", hield de burgemeester de raadsleden voor. Bij de 25 belangstellenden ontstond bovendien nog irritatie over de slechte verstaanbaarheid. Er was 1 microfoon aanwezig, die af en toe werd verschoven, maar de meesten moesten het met hun eigen stem doen. Sommigen spraken daarbij zo zacht en onduidelijk, dat het publiek veel miste. De burgemeester concludeerde dat het toch beter is dit soort vergaderingen in het stadhuis in Tholen te houden omdat daar voor iedereen een microfoon is. Belangstel lenden moeten dan wel een eindje rij- Bij de kandidaatstelling voor de ge meenteraadsverkiezingen op Tholen en Sint-Philipsland is er dinsdag alleen een wijziging gekomen in de vorige week gepubliceerde lijst van de reformatori sche politieke federatie, die op Tholen voor het eerst aan de verkiezingen mee doet. Overigens is de RPF er niet meer in geslaagd kandidaten uit Sint-Anna land en Oud-Vossemeer te vinden. Vandaag wordt er beslist over de lijst- nummering, waarbij de PvdA en het CDA (die nu elk vier zetels in de Thoolse raad hebben) moeten loten om de tweede en derde plaats. De SGP krijgt nummer 1, de VVD 4 en de RPF 5. In Sint-Philipsland wordt het: SGP 1, PVAB 2 en CDA 3. 1. Baijense, B., Tholen 2. van Wieringen, G.C.M., St.Maar tensdijk 3. Quist, S.W., Poortvliet 4. Donken, W.A., Scherpenisse 5. Nieuwenhuize. W„ Stavenisse 6. Kalle, geb.Verheij, W„ Tholen 7. de Wilde, geb. Slager, W„ St.Maar tensdijk 8. Krijger, J.K., Poortvliet 9. van Belzen, P., Tholen 10. van Prooijen, K.C.(Rina), Stavenisse 11. Hameeteman, C.j. tholen 12. den Hertog, G.J., Tholen 13. Vis, P., Tholen den, maar dat za! men liever doen dan de helft van de discussie te missen. In 2 14 uur behandelde de commissie 19 bezwaarschriften tegen plan Kom Scherpenisse. De meeste kunnen vol gens de ambtelijke planologische werk groep gegrond worden verklaard en de commissie nam dat over. De zes com missieleden, vanwie er twee eerder ver trokken, en er een later kwam, lieten heel wat stiltes vallen voordat er een advies over hun lippen kwam. Boven dien werden er nog dikwijls vragen op geworpen, waarbij een advies in de lucht bleef hangen. De burgemeester wilde duidelijkheid. "Ik heb liever staande de raadsvergade ring nog wijzigingen dan nu een einde loos ping-pong spel, anders praten we in 1995 nog over plan Kom Scherpenisse. De kans is dan levensgroot dat de Kom naar de Filistijnen geholpen wordt. Het gaat er niet om, om onze burgers dwars te zitten. Het gaat om behoud van de kommen, ter voorkoming van beschadi gingen. Zolang er geen bestemmings plan Kom is, kun je - als ridicuul voor beeld - de situatie krijgen dat bijvoor beeld de Hema alle panden aan de Ring in Oud-Vossemeer opkoopt en daar een winkel vestigt. Dan doe je daar helemaal geen klap aan zonder een bestemmings plan Kom", aldus de burgemeester. Hij benadrukte dat er goed stedebouwkun dig gewerkt moet worden, waarbij indi viduele belangen dienen te worden af gewogen. Het is onmogelijk om alle be langen samen te brengen, aldus de heer Van Boeijen dinsdagavond in Scherpe nisse. Aangezien de tijd met plan Kom Scher penisse tot kwart over tien vol was, moest de behandeling van de ontwerp- bestemmingsplannen Kom Stavenisse en Kom Sint-Annaland worden uitges teld. De commissie R.O. gaat nu eerst onder deskundige leiding een rondgang maken om zich ter plaatse beter te oriënteren. Dinsdag vierde het bruidspaar M. van Ast/C. van Ast-Feijtel de diamanten bruiloft. Zestig jaar getrouwd te zijn is niet niks. Onder omstandigheden als voor dit bruidspaar van de week zelfs een extra voorrecht, want de gezondheid van de bijna 88 jarige Marinus van Ast en zijn 82 jarige bruid Cornelia van Ast-Feijtel laat niet te wensen over. "Nou ja", vult de in onze ogen nog zo vitale bruidegom er dan wel aan toe", de laatste tijd gaan de benen toch wat zwaarder wegen dan ze gedaan hebben. Ondertussen leest Van Ast nog zonder bril en is er van enige doofheid om maar een paar heel normale oudere(dagman- kementen aan te duiden, nog geen spra ke. Het feest werd dinsdag te Sint An- naland gevierd in hei atelier van Bram Rijnberg op het Havenplein, want die is met de kleindochter van het jubilerend bruidspaar getrouwd. Het enige achterkleinkind vertikte het zaterdagavond wel om bij overopa en overoma op de foto te willen staan. De enige zorg van Marinus van Ast om in de krant te komen was een rond dit gebeuren wat overdreven verhaal. Hij en zijn vrouw zijn er zich namelijk ter dege van bewust, dat het niet hun ver dienste is zo'n jubileum te mogen vieren. "Wat moeten ze er dan in Scherpenisse wel niet van denken", veronderstelt Van Ast, die daarmee toch ook nog wel.de zorg heeft van de sociale controle in de kleine gemeenschap. Hij kan gerust zijn. De ophef rond zijn persoon en die van zijn bruid mag beperkt blijven. Dat neemt niet weg, dat men rond de een voud van dit leven, zonder veel uit springers, het bijzondere voorrecht had zelden door ziekte of andere diep in grijpende tegenslagen te zijn geteisterd. Beiden geboren te Scherpenisse. De bruidegom in Westkerke, de bruid in het dorp zelf. Vandaar dat de bruidegom het zo goed weet, dat de loopafstand van de Westkerkse terp naar de Scherpenisse Kerkstraat 20 minuten is. In de lagere schoolperiode moest hij immers die af stand dagelijks twee keer afleggen. 1978 min 60 is 1918. Inderdaad trouwde het echtpaar op het Scherpenisse gemeen tehuis na beëindiging van de eerste wereldoorlog. Toen had de bruidegom er een 3 'A jarige mobilisatie opzitten. Vanaf een periode in de Julianastraat is het al sinds 1936 wonen in de Kerkstraat nummer 20. Marinus van Ast is toch ook een keer in het ziekenhuis terecht geko men, maar op zijn 84-ste jaar stond hij nog wel een sloot te maaien. Dorpsbe woners maakten er nogal wat ophef van. dat een al zo hoogbejaarde dat werk nog deed, maar dat deerde Van Ast niet. want zolang hij gezond was, was het werken zijn goedbesteed tijdverdrijf. "Zet nu niet in de krant, dat ik land bouwer was, want ik had maar 8 geme ten", waarschuwde ons de bejaarde, maar zo vitale bruidegom. Nou ja, maar met wat los werk tussendoor bij deze en gene heeft hij als klein landbouwer dan toch altijd in de dagelijkse boterham kunnen voorzien. Nee, echte armoe ei genlijk nooit gekend, al rrtoet je de hui dige weeldetijd niet vergeleken met het geen waarmee we 50 jaar geleden volop tevreden waren, zo vulde Marinus van Ast het lange levensverhaal aan. Hij vroeg zich af of bij het wel goede van de welvaart de geslachten, de generaties er zo wel bijvaren als het lijkt. Afgezien nog van ontevredenheid, van het door sommigen parasiteren op de gemeen schap, lijkt het gulle van deze tijd hem vooral lichamelijk en geestelijk een be paalde aftakeling van het menselijk ge slacht. Waartegenover dan gelukkig weer wel een belangrijk betere volksge zondheid ten dienste staat, maar toch moeten we oppassen onszelf niet al te veel te verwennen, zo was het wijze en toch ook wel reeële advies van een 88 jarige Scherpenissenaar, die tijdens de evacuatie in Halsteren geen enkele re den tot klagen had. Nog vitaler lijkt de 82 jarige bruid, die in haar huwelijk - ze Geen antwoord gekregen van Rijkswaterstaat op brief uit 1975 Naar aanleiding van het ernstige ver keersongeval bij de splitsing Tholense weg/Noorderkreekweg, waarbij drie Thoolse meisjes betrokken waren van wie er een om het leven kwam, hebben alle fracties in de Thoolse gemeenteraad maandagavond aandacht voor dit ge vaarlijke punt gevraagd. Overigens werd in 1975 ook al op verbetering aange drongen, maar rijkswaterstaat reageerde nooit op dit verzoek van dht. L. Robbe uit Tholen, dat vergezeld tvas van een on dersteunende brifef vdh de burgemeester j.E. van Boeijeh. Op initiatief vari mevr. j.M. Deurioo: san Broekhoven werd maandagavond rianiehs dllë frdcties de vóigeridë schrif telijke vraag aan b en w overhandigd: 'De raad der gemeente Tholen in verga dering bijeen, verzoekt het college er opnieuw bij rijkswaterstaat op aan te dringen, dat er een wijziging wordt aan gebracht in de voorrangsregel op de splitsing Tholenseweg/Noorderkreek weg, gemeente Halsteren, alsmede een beter zichtbare aanduiding afslag Tho len. Dit herhaalde verzoek bereikt u naar aanleiding van het ongeval met dodelijke afloop daar ter plaatse op woensdag 12 april j.l.' Thoolse wegge bruikers weten, dat 99% van het verkeer vanuit Halsteren de afslag naar Tholen neemt, hoogstens 1% rijdt rechtdoor, de doodlopende weg in waar voorheen de aansluiting met de oude Thoolse brug wds. woonden al in de Kerkstraat - wel een keer slecht wegkwam, toen ze door een ongeval een ernstige verbranding op liep. Van mevrouw Van Ast-Feijtel is er ook de bijzonderheid, dat ze 30 jaar na het verlies haar trouwring weer terug kreeg. Bij het spitten in een tuintje werd die ring door een kennis gevonden en het leverde zelfs een bericht op in de Eendrachtbode, nu zorgvuldig in een plakboek van de kleindochter bewaard. "Bijna was ik nog burgemeester van Scherpenisse geweest", grapt Van Ast, "maar ik ben er niet ingetrapt. Ik werd jaren geleden aangezocht om voor de SGP kandidaat voor de raad te staan. In de tijd nog dat men via een zekere op volging van wethouder zelfs burge meester kon worden. Denk maar aan burgemeester Kleppe. Maa.r ik bedank te, omdat ik zei te weinig politiek min ded te zijn en me er ook onvoldoende geschoold voor achtte, al kon je in die tijd met goede kennis van je eigen ge meente en gezond oordeel, wel een heel eind komen. "Dat hoeft nu allemaal niet in de krant, het is zomaar wat vertellen", vond Van Ast. Maar ja, je weet hoe die verslaggevers zijn. Het was een plezierig gesprekje met mensen die in alle een voud toch een goed leven in hun dorp hadden. Gefeliciteerd namens velen. Gezakt 0 't Wantenwevertje nog neutraal 0 Geen uitbreiding ziekenhuisbus 0 Weer vragen over gevaarlijke splitsing Tholen/Halsteren 0 Werkgelegenheid kleine aanne mers slecht 0 Advies onroerend goedbelasting uitgesteld 0 Scherpenisse niet naar de Filistij nen 0 Ds. Geuze kwam naar Hervormd Sint-Annaland 0 Een diamanten bruidspaar in Scherpenisse 0 Drie cent garantie oud papier voor meerdere verenigingen 0 Uitbreiding tuintjes Garnalen- straat 0 Solist Wim van Boven in Holland Huis 0 Zaterdag degradatie-duel Smer- diek - The Gunners 0 INGEZAAID: DOE UW BEST, GOD DOET DE REST 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's De oproep van vorige keer bracht al goede gevolgen. De tentoonstelling 'Vosmeer en zijn ambachtsheerlijkheid' zal op 6 mei a.s. officieel geopend wor den door een der bestuurlijke ambacht sheren, jhr. Mr. D. van Doorn uit Kou- dekerke en zal vervolgens geopend zijn van 13 mei (zaterdag voor Pinksteren) tot begin september. Het beulszwaard en de schandstenen zullen niet ontbre ken. Ook een andere oproep leverde succes op en met genoegen kunnen wij melden dat er weer een eikenhouten Thoolse kabinet in bruikleen is, met dank aan de heer J. Sturmvan Dalen te Middelburg. Eveneens apart en met dank wordt ver meld een gift van 311 prentbriefkaarten door de heer C. van Veen uit Amster dam. De kaarten hebben alle betrekking op Zeeland, waarvan de nodige van Tholen en Sint Philipsland, meest uit de periode 1902-1903. Als het aan b en w van Tholen ligt, wordt het tarief voor de onroerend goedbelas ting vastgesteld op 8,25 per 3000 gul den economische waarde. Hiervan komt 5/9 of 4,58 ten laste van de eigenaar van 4/9 of 3,67 ten laste van de ge bruiker. Oorspronkelijk was er uitgegaan van 10,80 in een behoorlijke verlaging van het tarief. Dit is mogelijk door de mee gevallen taxaties. Netto (na aftrek van scholen e.d„ afrondingen en ontheffin gen) is er bijna 465 miljoen gulden ge taxeerd aan panden op Tholen. Hiervan is ruim 104 miljoen gulden bedrijfspand. De gemeenteraad beslist in de mei-ver gadering of het tarief werkelijk 8,25 wordt en volgens welk systeem dat toe gepast wordt.: bij zelfbewoonde eigen panden of in gebruik zijnde de volle JT 8,25 betalen of het systeem Goes waarbij het gebruikersdeel van het be- drijfsgedeelte van het pand vervalt. Zover is het nog niet, want eerst moet de commissie financiën nog een advies uit brengen aan b en w. Dat had tpaandag- middag moeten gebeuren, maar dit is nu uitgesteld tot vrijdagmiddag 28 april om vier uur. De commissieleden hadden namelijk geen tijd gehad om de stukken goed te bestuderen. CDA-raadslid J. Versluijs kreeg tenslotte de hele commissie mee om eerst de berekeningen van b en w te bestuderen en die te vergelijken met ge gevens van bedrijven en particulieren. Met name het bedrijfsleven meent na melijk dat men veel meer moet gaan betalen en door vergelijking van de ei gen berekeningen met die van de ge meente, moet daarover duidelijkheid komen voordat de commissie advies uitbrengt. Het gaat tenslotte om de be lastingheffing voor de komende vijf jaar, zei Versluijs. Voordat tot uitstel Werd besloten, vond er een pittige dis cussie plaats, met name tussen Versluijs en wethouder C.J. Moerland. De laatste suggereerde dat het CDA-raadslid de zaak tot na de verkiezingen wilde uit stellen, maar Versluijs zei geen behoeft te hebben aan een verkiezingsstunt. 'Het is onredelijk om een advies van ons te forceren omdat de procedure vertraagd is door het langer uitblijven van de tax aties. Ons wordt niet de gelegenheid ge geven om de cijfers fatsoenlijk te bestu deren', aldus het CDA-raadslid. PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde was het wel een beetje met Versluijs eens, M. van Damme (VVD) voor hon derd procent en SG P-raadslid M. Dijke vond de O.G.B. zo'n ingrijpende zaak voor de bevolking, dat hij ook geen be zwaar had tegen verdere studie. Wet houder Moerland noemde dat uitstel spijtig. 'We praten al een half jaar over deze zaak en op de nu getaxeerde be dragen kunt u heel goed varen. Al tijden hebt u de oude en nieuwe belasting kunnen vergelijken', aldus de wethou der. Aan het begin van de vergadering was een lijst met taxaties uitgereikt van wo ningen en bedrijven, waarbij de huidige belastingen werden vermeld en de toe komstige onroerendgoedbelasting. 'Dit is een greep en het ene bedrijf moet wat meer en de ander wat minder betalen. Wat wil je nou eigenlijk nog meer dan deze informatie?', vroeg de voorzitter. Versluijs liet weten dat er op de lijst za ken voorkwamen die hij kende, waarvan de gegevens verkeerd werden weerge geven. Hij wilde die cijfers van b en w kunnen vergelijken met dié van betrok kenen. 'Wethouder Moerland legt het eenzijdig uit en ook het ambtelijk advies is knap eenzijdig. Als zo de basis voor vijf jaar belasting wordt vastgesteld, ddn distancieer ik me daarvan. Tekenend voor de gedachte van b en w is, dat het inkomensbeleid bij de O.G.B. betrok ken wordt. Het college zegt, bij het be drijfsleven komt toch een deel via het rijk terug', aldus Versluijs. Van Damme wees erop, dat besloten is om gescheiden taxaties te laten plaats vinden voor woningen en bedrijven of woon- en bedrijfsgedeelten. De lijst die aan het begin van de vergadering was verstrekt, vermeldde alleen incidentele gevallen, maar het gaat juist om hele bedrijfsgroepen, zoals de ZLM-afdelin- gen en het overlegorgaan industrie Tholen gevraagd hebben. Overigens tilt men in de agrarische werel') te licht aan het woongedeelte, want dat is juist doorslaggevend, aldus het VVD-raads- lid. Hij bracht verder naar voren, dat invoe ring van het systeem Goes een verzwa ring van de woonsector zou betekenen. Volgens Versluijs zouden de bedrijven veel meer moeten betalen met de O.G.B. en daarover kwamen ook signalen van buiten Tholen. Je moet een evenwichti ge belastingheffing hebben. Wanneer ik inzicht heb in het totaal, dan zal ik naar eer en geweten een standpunt bepalen. Ik heb er grote moeite mee wanneer een verlichting van de ene groep - zoals in het systeem Goes - ten koste gaat van de andere. Voor woningen vanaf 100.000 gulden moet er aanmerkelijk meer belasting betaald worden, daar moeten we ook terdege rekening fnee houden. Wat de industrie betreft, daarbij heb ik overwe génd bezwaar tegen eeri groot aantal takaties. te zijn te hoog iri relatie tot \Vat de Iriatste jarètt in Het econoniisch ver-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 1