Thoolse raad verleent medewerking aan stichting bijzonder kleuterschool SGP boekte succes met oud-papier-amendement Z99.- Maar 't Wantenwevertje in Poortvliet nog even vastgehouden Enquete onder passagiers over uitbreiding ziekenhuisbus. Atletiek Internationale jeugdprijsvraag Youth for Christ W.Rikken bv. Donderdag 20 april 1978 EENDRACHTBODE 11 Een tweedelig voorstel. Brief van oudercommissie MODEBRILLEN Walw<»w-|fem>rfiterj STEMMEN VAN LEZERS ISRAEL Vrijheids-les. Steun ook van CDA. Voortvarend. Voortvarendheid. Sint- Philipsland VVD initiatief. Rikken bv. brengt een zig-zag naaimachine Twee keer per dag in alle kernen kost 2700 gulden meer. Advies commissie B.A. kwam verkeerd over. Kleine oorzaken, grote gevolgen. Discriminatie WEDVLUCHTEN Zodra er zien ergens onderwijsontwikkelingen voordoen, worden wat men kan noe men schapen van bokken gescheiden. Dan mag in het midden worden gelaten wat de schapen en de bokken zijn, maar schoolsplitsing brengt vrijwel steeds enig geharre war. Het is niet eenvoudig om vrijheid, ook dat van onderwijs, door dik en dun te honoreren. In de Thoolse raadszaal maakte maandagavond zo'n onderwijskwestie deel uit van uitvoerige discussie. In wezen het gevolg van een door Van Kemenade aangekondigde integratie kleuter basis-onderwijs. Het hoeft persé geen maart te zijn om dan de onderwijsstaart te roeren. Vanuit Poortvliet lag er bij b en w het wettelijk gegrond verzoek medewerking te willen verlenen aan stichting van een bijzondere kleuterschool. Een voortvarend Thools b en w deed meteen een stapje verder en becijferde op reeële grondslagen, dat in die kern het chr. kleuteronderwijs mogelijkheden had voor twee leslokalen (leer krachten) en aangezien 't Wantenwevertje" - nog altijd een van de mooiste kleuter schoolnamen - buurvrouw is van de chr. nat. school in Poortvliet kon dat gebouw meteen wel naar die schoolstichting worden overgeheveld, zo was een nuchtere b en w gedachte. "Niet al te overhaast", bleek de raads-rem te zijn. De gedachte is niet onlogisch, maar even aanzien hoe het zich allemaal zal ontwikkelen, was het oordeel van de raadsmeerderheid. Zo zat men volop in de discussie. Vorige week is het verzoek van het bes tuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bij bel op Gereformeerde grondslag te Poortvliet en het daaraan gekoppelde b en w voorstel voldoende omschreven om nu meteen tot de discussie te kunnen overgaan. Daartoe kwam de P.v.d.A.-fractie bij monde van de heer J. de Bres als eerste aan bod. De heer De Bres vond dat het hier om twee hoofdzaken gaat. Ten eer ste het verlenen door de raad van me dewerking aan het schoolbestuurver- zoek en in de tweede plaats het beschik baar stellen van het thans goed florerend 't Wantenwevertje. Met een oplossing voor een toekomstige openbare kleuter school. De PvdA wil best verklappen, zo vervolgde dhr. de Bres, dat wij het jam mer vinden, dat er in dit dorp 2 kleuter scholen moeten gaan draaien, maar uit gaande van het respect voor de mening van de ouders dat onderwijs te kunnen kiezen, wat ze wensen, is het bij onze fractie geen punt daaraan medewerking te zullen verlenen. Dat doen we dan ook. De heer De Bres willen voorts wel ver nemen of b en w al kennis hebben ge- c - l el. A422K M BKKt.KN <>l' ZOOM M Advertentie IM Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de staat Israël heeft het Israël Co mité Nederland een felicitatiebloemen- actie gelanceerd. Deze actie wordt in Is raël en in ons land met groot enthou siasme ontvangen. De eerste bos bloe men zal op la mei a.s. officieel namens het Nederlandse volk door de Neder landse ambassadeur in Israël aan mevr. Golda Meir worden overhandigd. Vele andere autoriteiten zullen op het vlieg veld van Tel Aviv aanwezig zijn als het gezelschap met de bloemen aankomt. De bloemen zullen in ziekenhuizen en verzorgingstehuizen in Israël worden uitgereikt en aan elke bos zal een kaartje met een naam Van de gever bevestigd zijn. Juist in deze tijd, nu Israël zich weer zo bedreigd en in de steek gelaten voelt, is een dergelijke geste niet alleen een bemoediging, voor Israël, maar ook een constructieve poging om Israël uit het isolement waarin dit land gedreven wordt te halen. Informatie kunt u krijgen bij het bureau van het Israël Comité Nederland post bus 1072 te Leidschendam. Hier zijn ook de speciale bloemenfolders waarop ook veel andere informatie staat, te verkrij gen. U kunt ook uw bijdrage voor één bosje of meerdere, direct storten op postreke ning 3924878 van de SOLIDAR1TEIT- SAKTIE NEDERLAND-ISRAEL, postbus 93105, Den Haag. De prijs per bosje is 6,50. W.Jobse, Haltestraat 33, Rilland, tel.01135-790. Jaarlijks organiseert de Rabobank met de zusterorganisaties in Europa een in ternationale jeugdprijsvraag. De prijs winnaars uit onze streek zijn inmiddels bekend. Ze gaan dinsdag 2 mei naar het vliegveld Lelystad, waar de prijswin naars een dag te gast zijn bij Marti nair.Er is zelfs een rondvlucht van een halfuur bij met een demonstratie show- vliegen en reclame-sleepvliegen. Ook de lunch wordt niet vergeten, terwijl de luchtreizigers bij hun vertrek een lucht doopcertificaat krijgen. Marleen, Hoogmoed (13) uit Tholen en Marijn van Beek (7) uit Sint-Annaland, en Lian Gebraad (8) uit Sint-Maartens dijk hebben een kampeertent gewon nen. Een klok is er voor Karina van Belzen (12) en Karin Scherpenzeel (10), beiden uit Tholen. Jos Schot (6) uit Sint-Maartensdijk krijgt een voetbal en Wim Hoogedeure 11) en Hanifi Benjelalje (13), beiden uit Tholen, een legpuzzel. Edward Jan v.d. Broek uit Sint-Anna land (12) won tenslotte een boek. Het b en w voorstel om van gemeentewege een minimumprijs voor oud papier te garanderen, ontlokte maandagavond in de Thoolse raadsvergadering scherpe kritiek van SGP zijde. Het SGP bezwaar bestond in het door b en w voor die subsidiering uitsluiten van andere dan de toch al door de gemeente gesubsidieerde sport- en culturele verenigingen. Met name dan de inzameling van oud papier voor de zending. Het SGP voorstel om alle vereningen die op vaste tijden oud papier inzamelen voor een gemeentelijke garantie in aanmerking te laten komen kreeg steun van het CDA en daarmee w^is er een voldoende meerderheid om van stemmen over dit voorstel te kunnen afzien. nomen van een brief van de oudercom missie van "De Eevliet", de school voor openbaar basisonderwijs, waarin er op wordt geattendeerd, dat het helemaal niet zeker is, dat in 1980 een lokaal van die openbare school voor kleuteronder wijs kan worden afgestaan en daarmee ook dat openbaar kleuteronderwijs in gevaar kan komen. Gepleit wordt dan ook door de oudercommissie om eer men 't Wantenwevertje aan de stichting voor chr. kleuteronderwijs beschikbaar stelt, de huisvesting van het openbaar kleuteronderwijs toch veilig zal stellen. Toegelicht wordt nog, hoe de openbare lagere school op 1 augustus 1980 nog altijd 3 klassig zal zijn. Het gemiddelde aantal leerlingen in 1977/78 is 61. Er vertrekken 9 en er komen 13 nieuwe leerlingen. In het schooljaar 1978 zullen er gemiddeld ruim 64 leerlingen zijn. Op 1 augustus 1979 verlaten 11 leerlingen de school en komen er 11 nieuwe bij, zo stelt de oudercommissie, waardoor er 1 augustus 1980 nog recht is op 3 leer krachten. De heer De Bres vond wel, dat nu er nog geen overleg plaatsvond met de inspec tie men zich als raad alleen zou moeten beperken tot het verlenen van de ge vraagde medewerking door het chr. schoolbestuur. Als de raad dan later kan vernemen, dat er ook voor het openbaar kleuteronderwijs voldoende is inges peeld, kan punt 2 van dit voorstel alsnog aan de orde komen. We zullen als raad toch eerst wel moeten weten of er in 1980 voor openbaar kleuteronderwijs ook een mogelijkheid is, zo vond dhr. De Bres. VVD-woordvoerder M. van Damme was het met vorige spreker eens, dat het voorstel b en w toch wel in tweeën uiteenvalt. Voor hem was het ook een vraag of het verstandig was nu al te gaan beslissen over 't Wantenwevertje. Het gegeven "vrijheid" zo vervolgde de heer Van Damme een zijspoortje in slaande, spreekt ons wel aan. Dus ook de vrijheid bij het onderwijs. Vrijheid is immers een van de items van ons begin selprogramma en kreeg een zodanige beklemtoning, dat het in de naamgeving van onze partij tot uitdrukking is geko men. We zijn ons echter bewust van het feit, dat vrijheid pas goed tot z'n recht komt, wanneer vrijheid zijn beperkin gen kent. Geen vrijheid dus tot elke prijs. Uit deze woorden, zo vervolgde de VVD woordvoerder, mag blijken dat wij met de vrijheid voor onderwijs, met de schoolkeuze, weinig moeite hebben. Ware het zo,dat het aanbod van leerlin gen in Poortvliet groot genoeg was om twee types kleuterscholen te rechtvaar digen (zoals enkele jaren geleden in Sint-Maartensdijk), dan zouden wij aan het eerste deel van het b en w voorstel - nedewerking verlenen - stilzwijgend kunnen voorbijgaan. Wel moet worden vastgesteld, dat vers nippering van onderwijs de gemeente handenvol geld kost. Bij' bestudering van het b en w voorstel dringen wel een aantal vragen aan ons op. Het zou inte ressant zijn te weten, hoe de initiatief nemers (voor een chr. kleuterschool) denken over integratie, met name in een zo kleine kern als Poortvliet. Is het wel verstandig om nu al vooruit te lopen op de integratiewet. Vraag is bij voorbeeld of de mogelijkheid bestaat dat er voor het openbaar kleuteronder wijs straks te weinig leerlingen in Poort vliet zullen zijn? Ontstaat er bij een mo gelijkheid van al of niet voortbestaan van openbaar kleuteronderwijs in Poortvliet geen schoolstrijd, waarmee de leefbaarheid van een kleine kern niet gediend kan zijn? Zijn initiatiefnemers doordrongen van het feit dat splitsing vaak onverdraagzaamheid bevordert? Is er gestreefd naar samenwerking tussen beide stromingen? Waarom dit alles zo ongëduldig, geforceerd, onverdraag zaam door te zetten? Daarom roept het tweede deel van het b en w voorstel (overdracht 't Wantenwevertje) als het ware de gedachte op van: hoor je niet bij ons, dan er maar uit. Zo komt het alt hans over. Waarom niet eerst overleg met de inspectie? Cijfers tonen aan, dat de openbare school kan blijven bestaan, maar b en w doen daarover zo somber, dat ze zich moeten beraden of er wel een openbare kleuterschool kan komen. Het leerlingental voor de chr. kleuterschool kan ook wel eens lager uitvallen, dan thans handtekeningen doen vermoeden. De heer Van Damme vond het waard te pogen om grote financiële offers achterwege te laten. De heer J. Versluijs had enkel maar een opmerking ten aanzien van punt 2 van het b en w voorstel, de overdracht 't Wantenwevertje. Hij was het niet eens met dhr. Van Damme als zou het initia tief van overname van die kleuterschool van de initiatiefnemers zijn uitgegaan. Dat is duidelijk een b en w suggestie. Hij kon het namens zijn fractie wel met vo rige sprekers eens zijn, dat men tege lijkertijd een oplossing moet zoeken voor de openbare kleuterschool. In dat verband zou er eerst overleg kunnen zijn met de inspectrice, eer punt 2 van het b en w voorstel wordt overgenomen. De heer M. Dijke (SGP) zag een verzoek liggen dat aan de wet voldoet, waarop niet anders dan medewerking kan wor den verleend. Ook de SGP fractie is er voor dat gezorgd wordt voor een goede huisvesting van het openbaar kleute ronderwijs, maar hebben daartoe dan ook wel het volste vertrouwen in b en w. Wethouder A.J. Scherpenisse zei in zijn antwoord dat hij heeft begrepen uit de reacties van de fracties dat iedereen met het eerste punt van het b en w voorstel om medewerking aan de schoolstichting te geven, akkoord kan gaan. Het is ook een zuiver wettelijke aangelegenheid. Men kan inderdaad betreuren dat er op zulke kleine kernen splitsing moet ko men, maar de onderwijsvrijheid is er volgens bij de wet gestelde minima. Het tweede punt, de overdracht van 't Wantenwevertje is er bij gekomen om ook zo snel mogelijk te kunnen zorgen voor het openbaar kleuteronderwijs. Gezien immers het te verwachten aantal leerlingen voor de chr. kleuterschool, zal men recht hebben op 2 lokalen, 't Wan tenwevertje staat bij de chr. lagere school, dus wat lag er praktisch anders voor de hand dan deze oplossing te zoe ken. Gaan we dat pas over enkele maanden doen, dan kunnen we ook daarna pas weer maatregelen gaan ne men voor het openbaar kleuteronder wijs. Wethouder Scherpenisse wees er op, hoe er een brief ligt van de inspectie om toch aan de integratie gestalte te geven. Er is overigens over de Poortvlietse zaak dinsdag al een bespreking. Daarom wil den we graag nu een beslissing van de raad over dit geheel, waarbij het college uiteraard straks nader zal horen over de plannen openbaar kleuteronderwijs. Dan kunnen we ook de financiële con sequenties invullen, aldus weth. Scher penisse, die vond dat de bij de raad ont vangen brief van de openbare school slechts suggereert ook de belangen van dat onderwijs niet te vergeten. In de tweede ronde stelde de heer De Bres opnieuw, dat met betrekking tot punt 2 van het b en w voorstel, de over dracht 't Wantenwevertje thans nog geen beslissing behoeft te worden geno men. Hij wil daarom namens zijn fractie voorstellen omtrent dat punt de beslis sing uit te stellen tot er met de inspectri ce is overlegd en meer concrete mede delingen gedaan kunnen worden met betrekking tot de voorziening openbaar kleuteronderwijs. De heer Versluijs ver klaart dat de CDA bereid is dat amen dement te steunen. De heer Van Damme blijft het spijtig vinden, dat dit moet gebeuren. Hij zou ook wel eens willen weten, hoe het moet als het aantal kleuters er voor een open bare kleuterschool niet zou komen. Hij wil overigens voorlopig ook het amen dement De Bres steunen. Hij kan zich wel indenken, dat het college in de rich ting zoals voorgesteld, heeft gedacht, maar zonder dat er overleg met alle partijen is geoverd, lijkt hem dat wat voorbarig. Hij wil de heer Versluijs wel toegeven, dat hij ook niet zo bedoeld heeft, dat 't Wantenwevertje overname is uitgegaan van de initiatiefnemers. Hij kan het antwoord van wethouder Scherpenisse in zoverre niet overnemen, dat er alleen maar bij aanvaarding van punt 2 met voortvarendheid gewerkt kan worden voor de openbare kleuter school. Wethouder Scherpenisse zegt, gehoord de fracties, is b en w bereid punt 2 thans terug te nemen (overdracht 't Wanten wevertje) en eerst met de instanties te overleggen. De heer M. Dijke infor meert wat dit voor consequenties kan hebben voor het chr. kleuteronderwijs. De voorzitter zegt dat dit geen conse quenties heeft. Wij zijn als college wat voortvarend ge weest, omdat een en ander voor de hand lag. Hij vindt het wel jammer uit de dis cussies te moeten proeven, dat men ook niet met de grootst mogelijke zorg zou waken voor het openbaar onderwijs. We zagen alleen voor de hand liggende oplossingen. Hij verzekerde de raad dat er in 1979 ruimte geschapen zal zijn voor het openbaar kleuteronderwijs. Nu de raad vraag om eerst nog een to taal beeld te krijgen, kunnen we voor wat punt 2 betreft later met nadere voorstellen komen. Daartoe wordt dan zonder hoofdelijke stemming besloten. J. Joppe sneldamkampioen Na een spannendé strijd is J. Joppe ver diend winnaar geworden van het jaar lijkse terugkerende clubsneldamtoer- nooi van D.S.V.F. Bij de senioren deden slechts 10 spelers mee. Bij de junioren, waar slechts 5 strijdlustigen aantraden, versloeg W. Kempeneers alle anderen, zelfs favoriet Bram Noorthoek. De eindstand van het toernooi was als volgt: 1. Joppe 13 punten; 2. J. v.d. Velde 12; 3. A. Verwijs jr. 12; 4. J. Noorthoek 11; 5. L. v.d. Velde 11; 6. J. den Braber 10; 7. P. Reijngoudt 8; 8. L. ten Hove 6; 9. J. Suurlant5; 10. H. Wagemaker2 punten. Junioren: 1. W. Kempeneers 8; 2. A. Noorthoek 6; 3. R. Vermaas 4; 4. Arjan Verwijs 2; 5. E. van Duuren 0. Voor de gewone competitie verloor J. den Braber verrassend van de laatste tijd sterk opkomende P. Reijngoudt. Senioren: J. v.d. Velde - J. Joppe 1-1; J. den Braber - P. Reijngoudt 0-2; P. Reijngoudt - L. v.d. Velde 1-1. Junioren: W. Kempeneers - R. Vermaas 2-0; E. van Duuren - Arjan Verwijs 0-2. Joppe is uitgespeeld en heeft 20 punten behaald uit 16 wedstrijden. J. v.d. Velde maakt met 18 uit 13 de meeste kans hem voorbij te streven, terwijl J. den Braber met 14 uit 11 en in mindere mate A. Verwijs jr. met 14 uit 12 ook nog een kansje hebben. Collecte De collecte voor de Hartstichting heeft in Sint-Philipsland 890,18 opgebracht worden. Voor de bejaarden De commissie open bejaardenwerk or ganiseert woensdagmiddag om half drie weer een bijeenkomst in de Wimpel. Het programma wordt opgeluisterd door het kinderkoor 'Van knop tot bloem'. Daarna worden er filmbeelden vertoond over koninklijke bezoeken. Voor vervoer kunt u mevr. Bakker bel len: tel. 620. Het is allemaal alweer zo'n week of drie geleden, tijdens de paasvakantie om precies te zijn. Toen kon het plotseling gebeuren dat er zo'n groot rood ding, een dubbeldekkerbus, noemen ze dat, bij jou de straat indraaide en dat er jon ge mensen aan de deur kwamen net een uitnodiging voor de koffiebar en het Youth for Christmaandblad "Aktie". Ben je in de koffiebar geweest? Nee? Jammer, want het zijn twee fijne avonden geworden. Op de bus, tijdens de koffiebar in Sint-Maartensdijk kampten we helaas een beetje met ruimtegebrek maar de koffiebarboot, de "Flora Bastiane" in Tholen, mogen we gerust een succes noemen. Het resultaat van de aktie: het doel van de aktie was, om wat meer bekendheid aan ons werk te geven en er wat meer jonge mensen bij te betrekken en we kunnen wel zeggen dat dat aardig gelukt is. Ook aan de deur bleek er veel be langstelling en waardering, dat bleek wel uit de vele giften, voor deze manier van evangeliseren te bestaan en het ge volg van de beide koffiebars is, dat we binnenkort met twee nieuwe Bijbelstu diegroepen kunnen starten. Verder ho pen we na de zomervakantie met een eigen Thoolse koffiebar te kunnen be ginnen. Tot slot willen we nog bedanken de ge meente Tholen, enkele kerken en ieder een die door gebed en financiële hulp deze aktie mogelijk maakte. Ben je door het lezen van "Aktie", ook geïnteresseers in Youth for Christ of zou je misschien graag eens naar zo'n Bij belstudiegroep willen komen, bel dan gerust eens op naar Hannie Droogers tel. 01667-735 of Nel v.d. Bogert, tel. 01666-3321. Verder willen we je er op attent maken, dat de "Flora Bastiana" om de veertien dagen een weekend in de Theodorusha- ven in Bergen op Zoom ligt. A.s zater dag van 20.00 uur is daar ook koffiebar. Het was de heer M. van Dijke die op de bres sprong. Hij constateerde dat b en w nogal wat argumenten aandragen om die minimumprijs voor oud-papier te garanderen. Daarmee kon de SGP fractie zich ook wel verenigen. Maar verder hield de heer van Dijke het niet voor mogelijk, dat de commissie bes tuurlijke aangelegenheden b en w had geadviseerd alleen de sport- en culturele verenigingen een gemeentelijke bijdra ge te verstrekken, omdat die een plaat selijk gemeenschapsbelang dienen. Hij hield het nog meer voor ongerijmd, dat b en w dat advies in meerderheid over nam. Er zijn immers ook nog andere verenigingen, die regelmatig oud papier ophalen voor andere doeleinden dan sport en muziek. Onder meer voor de zending van de gereformeerde gemeen ten. Met dit b en w voorstel komt het er op neer, dat verenigingen die jaarlijks uit de gemeentepot handen vol geld kosten nog eens een gemeente lijke bijdrage krijgen in de vorm van oud-papierprijs garandering. Vereni gingen die de gemeente geen cent kosten moeten de nek xorden omgedraaid. In die mening wérd de heer van Dijke nog gesterkt door de opmerking van het col lege in het pre)advies, waar staat dat het bovendien aanbeveling verdient en van invloed is op de oud papier prijs om het ophalen gecentraliseerd te doen plaats vinden. Wil het college daarmee een bepaalde vereniging als het ware al leenrecht toekennen voor ophalen van oud papier in een kern? Als er inderdaad maar een vereniging per kern gemeen telijke bijdrage krijgt, zal de ander wel genoodzaakt zijn te stoppen. De heer van Dijke deed tenslotte een dringend beroep op de raad het voorstel van het college niet te steunen, maar zodanig te wijzigen, dat alle verenigingen die thans periodiek oud papier ophalen, voor de gemeentelijke bijdrage in aanmerking te laten komen. De heer M. van Damme (VVD) wees er op, hoe een aantal verenigingen die sinds jaar en dag oud papier ophalen met zorg de prijs daarvan zagen dalen. De animo daalde sterk en het gevaar was niet denkbeeldig, dat we als gemeente met die vele tonnen oud papier in de maag kwamen te zitten. Onze fractie geheel compleet van 389,- tijdelijk voor officieel dealer voor BERGEN OP ZOOM Korte Meestraat 17 tel. 01640- 35878 De meerderheid van b en w wilde de ziekenhuisbus niet uitbreiden, waarom de SGP-fractie had gevraagd. Fractie voorzitter Th. Aarnoudse herinnerde aan het verzoek om de mogelijkheid te onderzoeken, twee keer per dag de zie kenhuisbus over het gehele eiland te la ten rijden. Bovendien zou er een enque te gehouden moeten worden onder de passagiers om te peilen of de uitbreiding op prijs zou worden gesteld. Aarnoudse had daarvan niets in het voorstel van b en w gelezen. Hij liet weten, dat de des tijds door van Schetsen voorgestelde ziekenhuisbus steeds de volle instem ming van de SGP had gekregen en zijn fractie wil daarvoor op de bres blijven staan, 't Gaat weliswaar om een niet zo groot aantal inwoners, maar toch wel om die burgers die niet over eigen vervoer beschikken, zodat men wel wat over het hart kan strijken. Ik zou er prijs op stel len als de enquete alsnog wordt gehou den. Als er straks na de eventuele uit breiding een gelijk aantal passagiers zou zijn dan nu, bij de ene dienst, dan zou de SGP het geld er wel voor over hebben (2700 gulden). Ik vraag me af, of de wat langere rijtijd vanwege het rondrijden voor inwoners van Sint-Annaland en Stavenisse een groot bezwaar zou zijn, als men daar door de zekerheid krijgt twee keer per dag rechtstreeks naar het ziekenhuis te kunnen rijden. Bij de normale dienstregeling zou men immers nog meer tijd kwijt zijn, aldus Aarnoudse. Service in gevaar PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen verklaarde dat zijn fractie elke verbete ring voor ziekenhuisbezoek wel wil steunen. Destijds suggereerden we ook, dat de ziekenhuisbus de wat tijd betreft, als het ware moest kunnen concurreren met particulier vervoer. Dat heeft tot gevolg gehad, dat men voor Jjet zieken huis en het A.B.G. kan uitstappen en ook weer instappen. Als echter een tweede bus aan die service afbreuk zou doen - en daarmee ook de service van de ene rit wat in gevaar brengen - dan zou ik het liever tot de huidige regeling be perken, zei van Schetsen. De burgemeester liet weten, dat b en w het ook zo hebben gezien. Het ging in de eerste plaats nog niet om de kosten, maar het was meer een kwestie van de grotere afstand. Als college zijn we in de tijd blijven steken. Zodra er meer tijd mee gemoeid is, gaat dat ten koste van de populariteit van de ziekenhuisbus. Als we zo ongeveer de huidige bezetting kunnen handhaven, willen we er ook als b en w mee doorgaan. De enquete is nog niet uitgevoerd, en men ziet het ook niet zo zitten. Het is een beperkte momen topname. De mensen die deze week zonder dat ze particulier vervoer hebben naar het ziekenhuis moeten, zijn er de volgende week weer vanaf omdat hun familielid weer thuis is. Daarom is zo'n enquete een betrekkelijke zaak. Het is een groep die telkens wisselt. Niettemin willen we daar wel gevolg aan geven. Wanneer er een dienstregeling komt die twee keer per dag alle kernen aandoet, zou dat 2700 gulden meer kosten. Daar om gaat het ook niet zozeer om de prijs, maar wel om de deelname, aldus de burgemeester. heeft zich daarover beraden en via de VVD wethouder is het voorstel bij b en w gedaan om tot een garandering van een minimumprijs te komen, waarmee alle partijen, dus zowel verenigingen als gemeente gebaat zouden zijn. Een vier tal muziek- en 2 voetbalverenigingen hebben al sinds jaar en dag dat oud-pa- pier opgehaald. Er is, zo vond dhr. van Damme, iets voor te zeggen om zoals collega van Dijke wil, ook andere verenigingen te steunen. Het college blijkt echter het ophalen wel graag zoveel mogelijk geconcentreerd te zien gebeuren, want anders is het geen haalbare kaart. Hij zag in het preadvies, dat Scherpenisse een witte vlek is en daarom heeft hij SPS gepolsd als zijnde ook een Scherpenisse-vereniging. Die club is bereid ook Scherpenisse van oud-papier te verlossen, aldus dhr. Van Damme en ik zou dat voorstel hierbij maar willen doen. Hij vond dat men overigens de marktprijs van het oud papier goed in de gaten moet houden want de gemeente hoeft niet zover te gaan om handelaren in oud-papier ge meentelijk te gaan steunen. De heer J.C. Bevelander (SGP) waarschuwt dat de pakhuizen bij de oud-papier handelaren vol liggen en wat doet de gemeente als er geen afnemers meer zijn. De voorzitter: dan uiteraard ook niet meer betalen aan verenigingen. De SGP fractiewoordvoerder Th. Aar noudse zei in een wat moeilijk parket te zitten. Als hij zou spreken als lid van de commissie bestuurlijke aangelegen zou hij gaan klappen uit een besloten verga dering. Toch meent hij er dit van te moeten zeggen, dat hij in die commis siebijeenkomst geen enkele vereniging die regelmatig oud papier ophaalt, heeft willen uitsluiten. Integendeel, met zo veel woorden heeft hij in die commis sievergadering juist het zonder onder scheid subsidiëren bepleit. De heer J. Versluijs (CHU) was er ook zeker van, dat op die commissieverga deringen niet exact andere verenigingen van subsidie zijn uitgesloten. Hij kan het principe van de heer van Dijke dan ook wel onderschrijven en wil als CDA dat voorstel ook wel steunen. De heer P. van Schetsen (PvdA) vindt dat het wel een goed omlijnd voorstel moet zijn, want wat doen we dan met scholen, die ook oud papier ophalen en mogelijk nog wel andere groepen. De bedoeling van gemeente%wege om de zaak nog enigszins te redden, was im mers een zo geconcentreerd mogelijk ophalen. De voorzitter meent dat ieder in deze zaak ter goeder trouw heeft willen han delen. De heer van Schetsen informeert of er overleg met de verenigingen is geweest of men wel happig is om meerdere hoe veelheden oud-papier te moeten opha len en in de boekhouding te betrekken. Mevrouw J.M. Deurloo-van Broekjo- veüDeurloo-van Broekhoven (KVP) weet dat in het seizoen in Tholen bij voorbeeld ook de duivenvereniging oud papier ophaalt. De heer M. Dijke (SGP) wil de heer van Damme wel de kennis bijbrengen, dat er in Scherpenisse twee kerkelijlce-c.q. vrouwenverenigingen al jaren oud papier ophalen. Wethouder C.J. Moerland vindt dat de raad van een kleine zaak nogal een grote wat opgeblazen affaire maakt. Volgens het pre-advies wordt voor de zending nog eens 50.000 kg oud papier opge haald buiten de grotere hoeveelheden door muzieken voetbalverenigingen. Hij weet niet beter of het ben w voorstel werd gebaseerd op het advies commissie bestuurlijke aangelegenheden. B en W vonden het ook redelijk te doen, zoals het voorstel aangeeft. Bij inschakeling van ook de inzameling voor de zending is dat een regelrechte subsidie voor een of ander ontwikkelingsbeleid, niet voor de eigen kern. Dit was voor ons mede het motief om het enkel tot door ons toch al gesubsidieerde verenigingen te beperken. Hij heeft inmiddels echter begrepen, dat het voorstel van Dijke een meerderheid krijgt, dus hoeft er verder niet meer over gepraat te worden. Wethouder L.J. Koopman wil nog wel aanvullen, dat hij dhr. van Damme niet begrijpt, als die zo maar 2 verenigingen in Scherpenisse die al lang oud papier ophalen over het hoofd ziet. De heer van Damme haakt er op in en zegt te zijn benaderd door iemand die zijn oud papier niet kwijt kon. Mogelijk zijn dus die verenigingen er mee gestopt. Hij zag bovendien in het pre-advies dat Scherpenisse niet op het lijstje stond en heeft het daarom SPS willen toespelen. Hij verzekert dat het eigenlijk ook niet aantrekkelijk is om voor 3 cent de kg oud papier te moeten ophalen. Vandaar dat er ook al velen zijn afgevallen, die eerder wel oud papier ophaalden. De heer Aarnoudse zegt Mte houden, dat het advies van de commissie anders luidde dan het in het pre-advies is over gekomen. Hij ziet het als een soort dis criminatie, wanneer men als gemeente verenigingen zou gaan uitsluiten. Als wethouder Moerland vindt dat er te zwaar aan getild wordt, waarom tillen b en w dan zo zwaar aan die 50.000 kg. die door andere -dan de te subsidiëren ve renigingen - instellingen wordt opge haald. De heer van Dijke herinnert er aan al leen maar te hebben gepleit voor die verenigingen die frequent, dus periodiek ophalen. De heer Moerland weet dat men er in Stavenisse mee is gestopt en van Sint Annaland stond dat van de zending ook in de krant. De heer M. Dijke: dat laatste is maar voor een maand geweest, toen de han delaar weigerde nog op te halen. Daarin is echter weer voorzien. De oud-papier afóaire werd afgesloten, want het voor stel van Dijke kreeg voldoende steun zodat er verder door niemand een hals zaak van werd gemaakt en naast de al genoemde oök andere verenigingen die periodiek bij 'aankondiging oud papier inzamelen voor de 3 cent minimumbij- drage in aanmerking komen. Amigos heren Amigos (2e op de ranglijst) heeft in een spannende wedstrijd met 2-2 gelijk ges peeld tegen Tobec II (3e op de ranglijst). Amigos slaagde er in de eerste set niet in het vereiste spelpeil te bereiken, zodat terecht met 15-2 werd verloren. De tweede set gaf een herboren Amigos te zien, dat de tegenstander verpletterde met 3-15. De derde set bood echt mooi volleybal met een aanvallend Amigos en een zeer sterk verdedigend Tobec. De strijd ging lang gelijk op,'maar de iets betere aanval gaf Amigos winst: 12-15. De vierde set gaf hetzelfde beeld. Alleen had Tobec toen voordeel: 15-12. Amigos II heeft maandagavond in Haestinge met 1-2 verloren van De Berk II. Het duurde heel lang voordat Amigos op temperatuur was, want de eerste twee sets werden met 4-15 en 5-15 verloren. In de laatste set kwam het tegenoffensief eindelijk op gang. De Berk raakte uit z'n ritme, waardoor Amigos toesloeg met 15-10. Amigos III leed in de snikhete zaal van Gageldonk een onverdiende 3-0 nederlaag tegen Block II. De eerste set werd gekenmerkt door een wat moeizaam op ang komend Amigos, dat terecht met 15-11 verloor. In de tweede set kwamen de Tholenaren echter ge weldig terug door vanuit een 13-6 achterstand door te stomen tot 14-15 voorsprong. Kennelijk werd de span ning iets teveel, want men maakte en kele foutjes en Block won met 17-15. De derde set ging gelijk op, maar Amigos speelde duidelijk beter, blokte en sloeg goed, maar door een niet direct aan te wijzen oorzaak werd toch verloren: 15-13. Wel moet gezegd worden, dat het Oud-Vossemeerse team wat onzorgvul dig te werk ging door teveel te rekenen op uit-ballen van de tegenstander die toch erg vaak net op de lijn terecht kwamen. Dames en jeugd De dames van Amigos hebben met 3-1 verloren van~Diomedon. De eerste set was nog goed met een 15-17 overwin ning, maar de andere drie sets werden met 15-10, 15-13 en 15-11 verloren. Aangezien niemand de stand in de jeugdcompetitie meisjes kende, bleef het vorige week onopgemerkt dat de meisjes van Amigos 1 voor de tweede achter eenvolgende keer kampioen werden. Met nog twee wedstrijden te spelen, be draagt de voorsprong 9 punten op West I en Deko. In deze competitie heeft Ami gos slechts elf punten verloren, wat een grandioos resultaat is. Zaterdag werd de voorlaatste wedstrijd tegen Apollo Stampersgat gemakkelijk met 0-4 gewonnen: 0-15, 8-15, 4-15, 8-15. In de eerste set presteerde invalster Annelie van Treijen het zelfs om in een opslagbeurt van 0-0 naar 0-15 te serve ren. Volgende week de laatste wecjstrijd thuis tegen Deko. Amigos meisjes II speelde met 2-2 gelijk tegen Rapid. Helma Mosch maakte haar debuut en dat ging erg goed. Het sterke Rapid (5e op de ranglijst) had veel moeite met Amigos. De thuisclub moest in de eerste set het samenspel nog zoe ken en verloor met 5-15. In de tweede set was er leuk aanvalsspel te zien van Mieke v.d. Klundert, Bea van Mierloo, Marie-Louise Verhees en José v.d. Zan- de op set ups van Helma Mosch en Sonja de Klerck. 't Was erg spannend en Amigos won met 16-14. In de derde set zakte men wat af, 10-15, maar de vierde set werd alles weer goedgemaakt: 15-7. Programma 24 april Sint-Maartensdijk 20.00 uur, Amigos 3 - Amigos 2 (P.v.d.Ree) Bergen op Zoom 20.00 uur, Berk I - Amigos 6 1 (F. Apers) Halsteren 20.00 uur, Tobec 3 - Veronica dames (De Kunder). P.V. de Zwaluw 16 april, Soignies, in koers 103 duiven I.Kwaak, 1,8,20,29, L.v.d. Berge 2,6,7,9,12,13,15,16, 17,28 A.Bijl, 3,5,27,34, A.Zwagemaker, 4,331 D.Muskee, 10, 19,24, OV F.v. Beveren. 11,14, 18, D.de Wilde 21, A.v.d.Ree 22, C.Andriesse 23,25,26,30 L.Riedijk 31, J.M.v.Beveren 32. Marechaussee Rien Jeroense is bij de Nederlandse politiekampioenschappen in Apeldoorn tweede geworden door 8 km te lopen in 28.7 min. Hij werd 20e in 56.27 min. bij de tien Engelse mijlen in Roosendaal. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 11