Burgemeester peuterde 40 mille extra los van Plomp B.V. voor gymzaal "Voor uw kracht in het verleden, die ons in het heden draaat' 1WH M. MUNS CHAFF) Oesterdam. Verkeerstellingen rijkswaterstaat pakken anders uit dan prognoses prov. waterstaat UITNODIGING!! Z Provincie blijft bij 3500-4500 auto's(mvt-etm) over BLOEDDRUK METEN....ZEKER WETEN! KAA BEE DINSDAG 4 APRIL Donderdag 30 maart 1978 EENDRACHTBODE 7 Overeenkomst met aannemer voor plan Steintjeskreek Anna J acobapolder Eerste ere-penning voor gepensioneerd bibliothecaresse Maar Blaas Compliment. Kinderen. Woningwetwoningen. Niets te verdienen. Industrieterrein. GA VOOR AL UW ELPEE's EN MUZIEKCASSETTES EENS SNUFFELEN BIJ COR VIV Rl mimi i II Wk\ Feleus en Clysan. Neutronenbom. Adviescommissie CNV De aansluitende weg. Blijvend gestalte aan vrijwilligerswerk. Heel blij mee. f Kunststuk. Mooi randschrift Verkorting boogstralen. Op hoorzitting Raad v.d. Waterstaat Nederlandse Hartweek 3 t/m 9 april 1978 VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Huurders voor V.A.C. woningbouw Tholen bent U tussen 1 9.00 en 20.30 uur welkom om onder genot van 'n drankje, onze vernieuwde zaak te komen bekijken. i?APPER de kapper voor heren Antwoord G.S. op vragen van statenlid H. Venekamp. 50 Aannemingsbedrijf Plomp B.V. uit Heinenoord gaat in plan Steintjeskreek Anna Jacobapolder acht woningwetwoningen bouwen, die de gemeente gaat kopen en daarna verhuren. De gemeenteraad van Sint-Philipsland besloot daartoe donderdag avond een exploitatie-overeenkomst aan te gaan met Plomp. Alleen wethouder L. Walpot hield zijn afwijkend standpunt.vast. Hij zag aan deze zaak teveel bezwarende kanten nu het aannemingsbedrijf de grond voor de neus van de gemeente van de Duitse eigenaar had gekocht. Wat de Thoolse erepenning betreft kan iedereen er in de gemeente prijs op stellen, want kunstenaar E. van Steenbergen uit Bergen op Zoom wist op deze legpenning het schoons van alle zeven kernen uit te beelden. Daarnaast gaat het wel de geschiedenis in, dat Maar Blaas, zoals vrienden en vrien dinnen haar kennen of officiéél mevr. M.W. Blaas altijd de eerste zal blijven aan wie dit ereteken werd uitgereikt. In wezen een ereteken voor vrijwilligerswerk en wat ons betreft mag die achtergrond er ook voor de toekomst aan worden verbonden als het om onderscheidingen gaat. Als men zich in een gemeenschap alleen maar inzet voor betaald werk, kan men door die inzet een pluim verdienen, maar een ere-penning hoort wel duidelijk bij een de gemeenschap belangeloos of vrijwel belangeloos dienende aanpak. Daarmee zijn we dan vrijwel toe aan richtlijnen geven voor onderscheidingen. Laten we veel eerder vaststellen, dat het gemeentebestuur de eerste ere-penning op het juiste adres depo neerde, want het is voor mej. Blaas vrijwel dertig jaar vrijwilligerswerk geweest. SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman zei er eigenlijk net zoveel moeite mee te hebben als zijn wethouder, maar hij zag geen andere mogelijkheid dan deze ex ploitatie-overeenkomst aan te gaan. Zijn partijgenoot P. van Hekken wilde de voorwaarden bij de overeenkomst be slist bespreken, maar de burgemeester zei dat te zijner tijd een concept van de overeenkomst aan de raad zal worden voorgelegd. Hij kon al zeggen dat alle kosten voor de aannemer zijn. Met de bouw van premiewoningen loopt hij bovendien het risico van leegstand. Het met het oog op plan Steintjeskreek reeds aangekochte pandje voor de ontsluiting, wat nieuwe muren aan belendende per celen vanwege de sloop van het pandje en de weg neemt Plomp ook voor z'n rekening. Bovendien is met de directeur afgesproken dat zijn aannemingsbedrijf boven de 2,50 per m2 voor het fonds dorpsuitleg nog eens 40.000 gulden extra betaalt aan de gemeente. Dat zou als aanz'et'kunnen dienen voor een gymzaal in Anna Jacobapolder, als de nieuwe school tenminste gerealiseerd kan wor den. Aan buskosten van Anna Jacobapolder naar de gymzaal in de Wimpel zijn we nu ook jaarlijks 8000 gulden kwijt. Bovendien treedt daarbij nog tijdverlies op. Die veertig mille hebben de secreta ris en ik er als harde eis uitgesleept, zei de burgemeester. PVAB raadslid C. den Braber compli menteerde b en w. Hij vond het na alle moeilijkheden een hele prestatie dat het college die 40.000 gulden er nog uitge haald had. Van Hekken meende dat er in deze situatie van complimenten geen sprake kon zijn, want hij had de ont wikkeling van plan Steintjeskreek liever heel anders gezien. De burgemeester ook wel, maar hij zei dat b en w helaas aan een raadsvoorstel ten aanzien van grondaankoop vast zaten, waarmee niet te exerceren viel. Den Braber legde nog in het midden, dat het uitzicht van een aantal bewoners van de Noord weg en Langeweg belemmerd wordt. "Daar ontkom je niet aan", zei de burgemees ter. Hij zei dat de belanghebbenden twee keer gehoord zijn en daarna is er een keuze gemaakt. Nu was er niet meer te schuiven met het aan de structuur van Anna Jacobapolder aangepaste plan. PCG raadslid C. van Strien informeerde of Plomp in de premiewoningen die hij naast de woningwetwoningen gaat bou wen ook mensen van buiten Sint-Phi lipsland mag toelaten. De burgemeester antwoordde ontkennend. 'Plomp moet zich aan de gemeentelijke richtlijnen houden, maar dat kun je niet volhouden. We moeten de situatie na een jaar be kijken. Wanneer je de huizen niet vol krijgt met eigen mensen, dan moeten we wel selectief zijn: alleen mensen toelaten met drie of vier kinderen of nieuwe in woners die bereid zijn om kinderen te krijgen. Ook wethouder Walpot is be reid voor dit kleine plan bewoners van buiten toe te laten, aldus de burgemees ter. De woningbouw werd nog meer bes proken naar aanleiding van een mede deling van b en w om drie aannemers uit te nodigen voor de bouw van zeven wo ningwetwoningen in plan Luijster: 1 aannemer van St. Philipsland, 1 van Tholen en 1 daar buiten. Den Engelsman was hier niet over te spreken. Hij wilde ook aannemingsbe drijf Ligtendag B.V. een kans geven. Die heeft nog geen enkele woningwetwo ning in het eigen dorp gebouwd. Wel maakte Ligtendag onlangs de nieuwe o.l.s., terwijl men in een moeilijke pe riode ook een hoekje aan de Oostdijk bebouwde, aldus de SGP-fractievoor- zitter. De burgemeester antwoordde, in goed over leg met de plaatselijke aannemers gevraagd te hebben wie de woningwet woningen wilde bouwen. 'Ik voel er niets voor om met m'n petje onder de arm weer naar een ondernemer te gaan. Dan moeten alle plaatselijke aannemers een kans krijgen", zei de raadsvoorzitter. Volgens Den Engelsman is het toch een ieder bekend dat er aan woningwetwo ningen geen stuiver te verdienen is. Lig tendag heeft een aantal jaren geleden werk in St. Philipsland gekregen omdat hij anders mensen moest ontslaan. Aan de nieuwe o.l.s. heeft het aannemings bedrijf wel een paar druipstuivers ver diend en wat is er nu tegen om Ligten dag mee te laten doen als er werkelijk niets aan woningwetwoningen te ver dienen is. Of zit er nu weer achter dat er premiewoningen bijkomen?, aldus de SGP-fractievoorzitter. De burgemeester zei dat er een afspraak bestaat met de plaatstelijke aannemers dat die onderling uitmaken wie een be paald werk wil en kan doen. In de vol gende raadsvergadering hopen we de rehabilitatie van de woningwetwonin gen Pr. Hendrikstraat 15 en Voorstraat 7 en de premiewoningen Langeweg 15 A.J.P. en Voorstraat 25 te bespreken. Dat gaat Ligtendag doen, dus we gun nen hem wel wat, zei de raadsvoorzitter. Geen moeite had de raad met de ver koop van grond op het industrieterrein aan bouwbedrijf Feleus en aan witlofk wekerij A. Verwijs. Op een klein perceel na naast het terrein van rijkswaterstaat is nu alles verkocht, maar ook voor deze grond is er al een liefhebber: provinciale waterstaat. Deze instantie neemt 1 ja nuari de rijksweg van rijkswaterstaat over. Op het vrijkomende terrein van rijkswaterstaat wilde de burgemeester vrachtauto's laten parkeren. Hij deelde verder mee dat Ligtendag voor de nieuxbouw op het industrieterrein reeds een bouwvergunning heeft en dus zo kan beginnen. Reijngoudt heeft nog een m Botermarkt 5 - Tholen Advertentie IM Het was vorige week dinsdag, dat deze cijfers op tafel kwamen, nadat tijdens de hoorzitting van de raad voor de water staat eerst de instanties aan het woord kwamen, maar daarna ook particulieren die mogelijkheid werd geboden. Daar van profiteerde statenlid de heer H. Ve nekamp, zoals hij ook tijdens de voor lichtingsavond te Poortvliet met een suggestie kwam omtrent weg-aanslui- ting over de Oesterdam op Tholen. Het Thoolse statenlid benadrukte nog eens de algemene wens ten aanzien van het oostelijk tracé. Hij vond dat de sluis in de Oesterdam een kleine moet zijn voor een zo gering mogelijke zoet-zout- uitwisseling. Van een grotere sluis gaat bovendien een scheepvaartaantrekkende werking uit en de hoofdroute via Stavenisse, Mastgat, Zijpe zou dan vrijwel komen te vervallen. De smalle vaarweg door het Thoolse Gat naar het Schelde Rijnka naal is niet ongevaarlijk. Het herhaal delijk vastzitten van schepen op de hoek van het Bergse diep en het Schelde Rijnkanaal zegt genoeg. Voor de Oes terdam gaat het om schepen die uit de optie van drie maanden voor een perceel naast zijn bedrijf, maar hiervoor zijn nog meer gegadigden. Daarom beraden b en w zich over renteberekening. Den Engelsman merkte nog op, dat de laatste passage in de brief van bouwbe drijf Feleus hem bijzonder vreemd voorkwam. Is er dan al eerder een verzoek om grondaankoop gedaan? Het tegenoverstelde is waar, zei de bur gemeester. In een vergadering van b en w was er een optie van Feleus aan de orde, toen bekend werd dat hij helemaal niet meer geïnteresseerd was. De ge meente is altijd bijzonder coulant ge weest ten opzichte van Feleus. Die laat ste zinnen in de brief staan er dan ook zeer ten onrechte. Het is een slechte passage die nergens op slaat, zei de bur gemeester. Raadslid van Hekken noemde het een vreemde zaak dat Clysan B.V. uit Nu- mansdorp op het industrieterrein bezig is met de bouw van een bungalow. Als men kwaad zou willen, zou men met een woning op goedkope grond kunnen volstaan. Komt er nog een bedrijf?, vroeg het SGP-raadslid. De burgemeester maakte zich daar geen zorgen over. De fundering voor het be drijf is gestort. Bovendien hebben er al twee werknemers van Clysan om een woning gevraagd. De raadsvoorzitter vond het ook wel wat merkwaardig dat eerst de bedrijfswoning wordt gebouwd, maar hij voegde er direct aan toe, dat als je eisen gaat stellen die niemand stelt, je nog moeilijker komt te zitten met het aantrekken van bedrijven. De gemeente Hoensbroek vroeg steun van SintPhilipsland voor een motie van de P.v.d.A. en PPR-fracties in die Lim burgse gemeente tegen de neutronen bom. Zonder enige discussie werd dit verzoek voor kennisgeving aangeno men. De burgemeester zei met de Vere niging van Nederlandse Gemeenten te vinden, dat dit onderwerp niet tot de competentie van de gemeente behoort. Blij was de raad met de vlotte goedkeu ring van de begroting 1978 door g.s. De vergoeding voor het kleuteronder wijs 1977 werd bepaald op 64,50 per leerling en 3535 gulden per lokaal. Een enorme verlichting voor de gewone dienst 1975 betekende de lokatiesubsi- die van 18 x 7544 135.792 gulden van het ministerie van volkshuisvesting. Overigens werd de rekening 1975 na het werk van de commissie van onderzoek voorlopig vastgesteld. Geen moeite had de raad met de afbetaling van de keu ringskosten voor invaliden die een par- keerkaart bij de gemeente aanvragen. SGP-raadslid P.J.v.d. Reest stelde ten slotte nog vragen over problemen van sluis bij Wemeldinge komen en daarom qua grootte en diepgang beter de hoofdroute kunnen volgen via tenslotte de Philipsdam. Het derde punt dat door de heer Vene kamp werd geaccentueerd, was de aan sluiting van de Oesterdam op Tholen. Hij wees op de voordelen van een oos telijke aansluiting: 10 miljoen goedko per, 120 hectare getijdewater meer. Die oostelijke aansluiting ligt na vrijwel al gemene instemming wel voor de hand, maar dan gaat het ook nog op het ver volg. De heer Venekamp vond de ver binding tussen aansluiting T 1 en weg- verloop T 2 gewenst. Om nog meer aan de landbouwwensen tegemoet te komen en aan de bezwaren van de haakse bochten (prov.waterstaat) was er het Venekamp voorstel de tussenverbinding te realiseren over de te verhogen dijk. Met wat te buigen in westelijke richting kan de bocht verflauwen en worden minder karrevelden gebruikt. De heer Venekamp meende, dat minder zwaar moet worden getild aan die 2 extra bochten omdat tellingen van rijkswater staat duidelijk maken, dat het wel zal loslopen met de verkeersfrequentie. Inderdaad was ook de Raad van de Rijkswaterstaat wel onder de indruk van het verschil tussen rijkswaterstaat tellin gen en provinciale waterstaat prognoses. Daarom gaat men die verkeerstellinge nuitkomst nog eens extra bestuderen. De Oesterdam moet een weg blijven met plaatselijke betekenis, waar men een .paar bochten voor lief moet nemen, omdat het in het andere geval zoveel nadelen oplevert. Uiteraard zullen dag jesmensen worden aangetrokken, als die verbinding er eenmaal is. Maar ook met een verdubbeling is men nog lang niet aan de 4000 verwachte auto's per et maal. Het moet zeker geen doorgaande route worden, vond dhr. Venekamp. In zijn oplossing kan het langzaam verkeer via de Korte en Oudelandsedijk. het CNV met de intergemeentelijke so ciale dienst. De burgemeester zei dat het CNV vindt, niet voldoende bij de voorbereidingsfa se betrokken te zijn geweest, maar vol gens wethouder Rijstenbil (bestuurslid van de intergem. soc. dienst) hebben ze wel de kans gehad. Er is nu een patstel ling. De plaatselijke adviescommissies zijn opgeheven omdat er nu één centrale commissie is in Zierikzee met o.a. vak bondsvertegenwoordigers. Het CNV heeft echter besloten z'n vertegenwoor diger terug te trekken wanneer er Fli- plandse zaken behandeld worden. Wat hiervan de consequenties zijn, wist de raadsvoorzitter nog niet, maar wel is de beheerscommissie met klem verzocht om met het CNV en b en w van Flipland rond de tafel te gaan zitten om een brug te slaan. Wethouder Rijstenbil meende dat er met twee maten gemeten wordt als Flipland een aparte adviescommissie krijgt. De burgemeester zei dat voor het CNV het onvoldoende betrokken te zijn ge weest bij de voorbereidingen, het meest principiële is. Niet de opheffing van de plaatselijke commissies. Dat juist St. Philipsland uitgekozen is, schreef de burgemeester toe aan het vertrouwen in b en w en het grote aantal CNV leden in Flipland. Dat accent lag er ook bij het gemeente bestuur van Tholen en het werd don derdag op de Thoolse vierschaar ver woord door burgemeester J.E. van Boeijen. Met zijn echtgenote bestond het gezelschap voorts uit de wethouders Moerland, Scherpenisse, secretaris Be- nou, raadsleden mevr. Deurloo, van Damme, Rijnberg en Versluis. Verte genwoordigers van het gewestelijke, Bergse- en Thoolse bibliotheekwezen, het personeel uit deze regio, oud-bes tuurders van het Thoolse Nutsdeparte- ment, vrienden en kennissen. Burgemeester Van Boeijen wees terecht op het unicum, dat de ere-penning voor het eerst werd uitgereikt. Hij vond dat alle begin moeilijk is en daarom was er in een raadsvergadering van enkele maanden geleden al besloten Maar Blaas dit ereteken toe te kennen, maar de pennin9 zelf was nog niet klaar. De eerste burger memoreerde de 36 jarige bibliotheekperiode van zij die in het middelpunt stond. De2bibliotheekeü Dat bibliotheekwezen was aan het begin van de Blaas-periode nog lang geen ge meengoed, zoals thans het geval is. Be gonnen werd in wat men ook in dat op zicht kan noemen heel magere tijd. De omstandigheden waren ook heel wat moeilijker dan de huidige professionele bibliotheekaanpak. Er werd in die be gintijd meer liefde voor het werk ge vraagd dan uurvergoeding mogelijk was. Maar Blaas heeft het pionierswerk ech ter ook tot volwassenheid zien komen. Het overgrote deel van haar 36 jarige periode was echter wel vrijwilligerswerk. Zonder noemenswaardige perspectie ven. Die langdurige als het ware belan geloze inzet mag worden bekeken en gewaardeerd, vond de burgemeester. Die waardering is er dan ook en vandaar de ere-penning. Ik hoop, zo besloot burgemeester Van Boeijen zijn toes praak, dat juffrouw Blaas, zoals we haar allen kennen, nog lang getuige mag zijn van een bloeiend bibliotheekwezen. Na overhandiging van de erepenning en oorkonde was het woord aan de voor zitter van de stichting gemeenschap pe- lijke openbare bibliotheek eiland Tho len, de heer R. Weijler uit Poortvliet. Onze stichting is blij met deze onder scheiding, verzekerde de bibliotheek- stichtingvoorzitter, want we zien daarin toch vooral waardering voor vrijwilli gerswerk. Van dichtbij hebben we de inzet van juffrouw Blaas kunnen volgen en dat leerde ons, dat naast een profes sionele aanpak, het vrijwilligerswerk gestalte moet houden. W'e willen dat ook gestalte blijven geven, want inzonder heid mevr. Blaas was in het biblio theekwezen een symbool van vrijwillige inzet, vond dhr. Weijler. In haar weerwoord zei juffrouw Blaas toch wel geweldig trots te zijn op deze onderscheiding. Daarom ook ging haar dank uit naar b en w en het is bovendien wat geschiedenis, omdat het de eerste erepenning is. Vereerd was de gepen sioneerde bibliothecaresse eveneens met de fraaie oorkonde, die A.K.Weijsters had getekend en waarvan zij dan het origineel in handen kreeg. Als men zijn werk met liefde en interesse doet, vraag je niet zo naar onderscheidingen. Later ben je er dan toch wel blij mee. Ik denk de liefde voor het boek van huis uit te hebben meegekregen, eerstens toen mijn moeder(96 jaar en nog in leven red) mij al zo vroeg verhaaltjes voorlas. Het Provinciaal bestuur van Zeeland blijft uitgaan van ongeveer 3500 motor voertuigen per etmaal over de Oester dam als werkdagjaargemiddelde in 1985 en ca. 4500 in het hoogseizoen. Twijfel aan de juistheid van deze cijfers op an dere dan technische gronden, zou bete kenen dat getwijfeld wordt aan de des kundigheid van de betrokken ambtena ren. G.S. van Zeeland antwoordden dat op schriftelijke vragen van het PvdA-sta- tenlid H.Venekamp uit Tholen. Volgens G.S. is de prognose van de om vang van het over de Oesterdam ver wachte verkeer door deskundigen van verschillende ambtelijke diensten(Rijks- en Provinciale Waterstaat en de Provin ciale Planologische dienst) opgesteld. Als zodanig zijn deze prognosecijfers een typisch technisch uitgangspunt bij een beleidsafweging De cijfers zijn als volgt berekend: Het totale verkeer van en naar Tholen over de brug gen bij Tholen en Oud- Vossemeer bedroeg in 1975: 6857 mvt/ kan worden afgeleid dat hiervan 20-25% ofwel ca. 1500 mvt/ de aanleg van de Oesterdam tot gevolg zal hebben, zal het verkeer ca. 20% doen toenemen, terwijl de toename van het verkeer van 1975 tot 1985 op ca. 50% wordt geschat (4% per jaar, dus de helft van de huidige toena me). Dit brengt het totale verkeer over de Oesterdam in 1985 op 1500 x 1.2 x 1.5 ca. 2700 mvt/etm. Van het externe verkeer van Tholen richting Antwerpen, Halsteren en Tweedens omdat mijn vader al zoge" naamd bibliothecaris was ter steun van de bibliotheekvoortrekkers Hellestelle en Laban. De Volksbibliotheek was er al in 1835(Departement van het Nut voor het algemeen). De Maar Blaas-fase be gon een eeuw later (1936). Reeds toen al werd voor studieboeken gebruik ge maakt van de volksbibliotheek in Am- sterdam(lening). Het leesgeld bedroeg 2 cent per boek en dat was heel wat meer dan nu het tientje per jaar. In de tweede oorlog waren er top-uitleningen tot 15.000 boeken per jaar toe. Mej. Blaas memoreerde nog wat meer Thools bibliotheek wel en wee en daaronder dan ook vier verhuizin gen: Hoogstraat, Stoofstraat, Doelweg en weer Stoofstraat. Werkzaamheden ook aan de bibliotheek Bergen op Zoom bracht mej. Blaas heel wat inzicht in ru bricering, voorlichting, enz. Cursussen werden gevolgd en brachten praktische voorlichtings revenuen. Er kwam een voorleesuurtje en veel vragen van kin deren. Er was ook humor, zoals van die juffrouw die haar bril moest opzetten, omdat ze tot dusver niets anders dan boeken in de bibliotheek zag. Misschien had ze er de nieuwste auto's verwacht of dat knaapje, dat een dubbeltje gaf voor een boek, terwijl de lening nog maar 7 cent kostte: hou het maar, want ik trouw later toch met je. Die knaap wist dat hij het met rente zou terughalen. De tijd van armoe en tegelijkertijd van tevre- denheidsweelde/ Maar Blaas verhaalde van de subsidie-verhoging onder burge meester Van Boeijen van honderd naar vijfhonderd piek en dan tenslotte de veel meer professionele aanpak vanuit Midd.elburg, subsidiëren, nieuwe stich tingsvorm en een heel ruime keuze voor iedereen. Dat was ook de reden, dat 4 jaar geleden "De Twee Stoven" in Tho len werd geopend. Juffrouw Blaas be sloot haar dankwoord met de wens dat de bibliotheek in toenemende mate een plaats zou vinden in de gemeenschap. Dat doel hadden destijds de pioniers al voor ogen, meende de eigenares van de eerste ere-penning, want: wie eenmaal lezen kan, die leert het nooit meer af. De ontwerper en vervaardiger van de Thoolse ere-penning, de heer E. van Steenbergen uit Bergen op Zoom vond het plezierig dat burgemeester Van Boeijen de oude code weer in ere her stelde om bij een eerste penning-uitrei- kin8 de vervaardiger uit te nodigen. Hij had zoveel moois op Tholen gezien, dat het hem niet zo moeilijk viel veel moois op de penning vast te leggen. Voor een leek blijft het niettemin een wonder, dat zo'n verscheidenheid kan worden ge symboliseerd, want op de penning valt terug te vinden de historische uitsprin gers van elke kern: smidsklokje, non netjeshuis, molen Stavenisse, kerk Tho len, kortom van elke Thoolse kern een symboliek. De andere zijde toont de vrije vogel met brede wiekslag over wij de en luchtige Thoolse polders. Een ge slaagd werkstuk, vond burgemeester Van Boeijen en daarover waren allen, die de eerste-erepenning even later konden bewonderen het wel eens. Voor juffrouw Blaas, haar familie én vrienden waren het goede uurtjes met fraaie bloemstukken van de provinciale bibliotheek centrale, het Thoolse bi- bliotheekbestuur en van het Thoolse bi bliotheekpersoneel. Het randschrift op de ere-penning is een vondst die met ere mag genoemd. Daarop staat: Voor uw kracht in het verleden, die ons in het heden draagt.Heel mooi. Woensdrecht zal naar verwachting ca. 50% (t.w. 650 mvt/etm in 1990) gebruik gaan maken van de weg over de Oester dam. Uitgaande van een bescheiden re creatieve ontwikkeling op Tholen zal dan het werkdagjaargemiddelde in 1985 ca. 3500 mvt/etm gaan bedragen; terwijl in het hoogseizoen een werkdaggemid delde van ca. 4500 mvt/etm verwacht wordt. Bij de beslissing over het tracé van een aan te leggen weg(zoals over de Oester dam van Tholen naar Rilland-Bath) is uiteraard de verkeersveiligheid een be langrijk aspect. Op basis van weten schappelijke analyses wordt een sterke verkorting van boogstralen voor secun daire wegen beschouwd als een factor die de kans op ongevallen verhoogt. Dit is een technisch gegeven, met een dui delijk emotionele lading. Bij de beleids matige afweging van alle belangrijke factoren zal ook aan dit aspect een be paald gewicht moeten worden toege kend. Uiteraard zal het belang van de verkeersveiligheid bij de oordeelvor ming bijzonder zwaar dienen te wegen. Bij tijdige ontvangst van het advies van de Raad van de Waterstaat over de da- maansluiting op Tholen en het tracé van de op dat eiland aansluitende weg, zul len wij de gehele materie op 26 mei a.s. in Provinciale Staten aan de orde stellen, waarna wij het definitieve standpunt aan de Minister zullen meedelen, aldus G.S. van Zeeland in hun antwoord op de schriftelijke vragen van het Thoolse sta tenlid Venekamp. In april 1977 heeft het bureau verkeerstellingen van rijkswaterstaat uit Den Haag een enquête verricht onder bestuurders van motorrijtuigen. Daaruit bleek dat 190 auto bestuurders van Tholen en Sint Philipsland naar Zuid Beveland reden. Totaal dus 204 en eenzelfde aantal terug maakt 408. De telling werd verricht tussen 7.00 's morgens en 19.00 uur 's avonds. Dat geeft dus wel een heel ander beeld van de verkeersintensiteit die op de aan te leggen weg over de Oesterdam te verwachten zou zijn, althans volgens de prognose van de provinciale waterstaat, die spreekt over 3000 ik 4000 auto's per etmaal. Het ziet er naar uit, dat de intensieve voorlichtingsaktiviteiten van de Neder landse Hartstichting vruchten gaan af werpen. Uit recent cijfermateriaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de sterfte aan hart- en vaat ziekten gedurende de laatste jaren da lende is. Natuurlijk is ook het omvangrijke pro gramma van door de Hartstichting gefi nancierde projekten (snelle hulp na hartinfarct, hartrevalidatie, bevordering open-hartchirurgie en wetenschappelijk speurwerk) mede debet daaraan. Dui delijk is echter dat, mede door de aktie- ve inzet van bijna 900 plaatselijke groe peringen van de "Vrienden van de Hartstichting" zich een wijziging aan het voltrekken is in het voedings- en leefpa troon. Uil NOOR I I Zuid-Oostsingcl 43 I cl. 34368 BERGEN OP /OOM Advertentie IM De reacties op Popcomer nemen toe. Van heel Tholen en Sint-Philipsland kwamen er oplossingen binnen voor de prijsvraag over The Eagles. De gelukkige winnaar van de L.P. is Jan v.d. Kleijn uit de Mosselkreekstraat 21 in Sint-Philipsland. Zijn antwoorden op de eerste vraag waren: 1. Eagles 2. Des perado 3. On the border 4. One of these nights 5. Hotel California. De oplossing van de tweede vraag was: Glenn Frey en Don Henley. Alle andere inzenders, dank voor jullie deelname en de volgende keer beter, want er zijn nog meer L.P.'s te winnen. Bewoners van huurwoningen op het ei land Tholen die belangstelling hebben voor de vrouwenadviescommissie (VAC) woningbouw, kunnen contact opnemen met voorzitter mevr. van El- sacker-Brandt uit de Oudelandsepoort 17 in Tholen (tel. 2970) of secretaresse mevr. A.F. van Nieuwenhuijzen-Nele- mans, Kruytenburgseweg 4, Poortvliet (tel. 403). Ook elders in de wereld heeft zich - met name daar waar Hartstichtingen aktief zijn - een soortgelijke ont wikkeling voorgedaan. Hierdoor aangemoedigd wordt in 1978 op wereldwijde schaal een aktie ingezet ter bestrijding van de hoge bloeddruk (hypertensie). Hoge bloeddruk is een ernstige risicofactor voor het oplopen van beschadigingen aan hart, hersenen, ogen en nieren. Men kan lange tijd rondlopen met hoge bloeddruk zonder het te weten. Er zijn namelijk geen symptomen. "Als het maar een beetje pijn deed", is de ondertitel van een voorlichtingsfilm, die over enkele maanden gereed komt. Om meer bescherming te verkrijgen van één op de vijf landgenoten, die veelal ongeweten hoge bloeddruk heeft, voert de Hartstichting haar voorlichtingsaktie in de aanloop naar en tijdens de Neder landse Hartweek 1978. Dan wordt er ook weer gekollekteerd in deze gemeente. Om aan de winnende hand te blijven in de strijd tegen de hart- en vaatziekten zijn tenminste evenveel kollektanten nodig als verleden jaar; maar liever nog vindt het plaatselijk comité méér vrij willigsters op haar pad. Kandidaat-kollektanten kunnen zich melden bij: Mevr. Deurloo-v/d Velde, Schuttershof 7, Tholen, tel.01660-2645. Mevr. Klippel-de Vries, Burg v/d Hoe- venstr. 2, Tholen. tel. 01660-2679. Bloeddruk laten meten Wat kan nu de Hartstichting doen en wat kunnen de "Vrienden van de Hart stichting" doen om te zorgen dat het beter gaat? Welnu, we hebben hier een uniek the ma, dat zich onderscheidt van alle vorige thema's, doordat daarin de huisarts centraal staat op een wijze, die de hele aanpak bepaalt. Dat hebben we nog niet eerder gehad. -We kunnen bevorderen, dat de bevol king meer gaat bewegen, zonder de huisartsen daarbij actief te betrekken. -We kunnen bevorderen dat de bevol king zich beter gaat voeden, -We kunnen trachten te zorgen dat de jeugd niet begint te roken, zonder de huisartsen in te schakelen, maar we kunnen in dit land momenteel niets doen aan de behan deling van de ver hoogde bloeddruk zonder de inzet van de huisartsen. De huisarts houdt de centrale sleutel in de hand tot de oplossing van het pro bleem. Alleen het corps van ongeveer 5000 huisartsen heeft voldoende man kracht om het probleem van de behan deling aan te vatten. En toch: officieel hóeft de huisarts het niet eens aan te pakken. Preventieve maatregelen wor den hem door het ziekenfonds niet ver goed. Hoge bloeddruk kan gemakkelijk, snel en pijnloos worden gemeten. Vraag er bij gelegenheid uw dokter eens om. Ren niet allemaal tegelijk nu naar hem toe, maar als u er toch eens bent, vraag het hem dan! Een normale of genormaliseerde bloed druk geeft een heel stuk levensverzeke ring onder het motto: Bloeddruk om laag? Het loont de moeite! r Buitenvest 36, Telefoon (01640) 4 01 82 Bergen op Zoom Donderdags de gehele dag volgens afspraak Advertentie IM 19*28 19T8 Op 4 april 1 978 hoopt de heer W. Rikken te herdenken dat hij 50 jaar aan de PFAFF organisatie verbonden is. Ter gelegenheid hiervan zal een receptie gehouden worden op dinsdag 4 april a.s. van 16.30-18.00 uur in Hotel "De Draak Grote Markt 37, Bergen op Zoom. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 7