18 MAART OPENBARE LES Afdeling motorvoertuigentechniek technische school officieel van start De Meestoot kreeg aarde werk les Koninklijk zilver voor Izak Quist In Scherpenisse ging M iddenstandsvoorlichting van start Belangrijk voor de landbouw, de school en de zangvereniging Deskundige L. J. Weys met boeiende voordracht Distributie planologisch onderzoek Donderdag 9 maart 1978 EENDRACHTBODE 9 Er blijft behoefte aan geschoold personeel. Zonderhuisvestings mogelijkheden vyas het niet gelukt. Zwembadtarieven met 7% omhoog. D'66, SGPen VVD Bijeenkomsten voor Statenverkiezingen Thoolse ambtswoning met gebreken. Zestien kinderen Verdiend Ambachtsheerlijkheid. Aardewerk Bach's Johannespassie Het gebeurde al bij de aanvang van het cursusjaar 1977/78 dat aan de Burge meester Bouwense school voor technisch onderwijs de afdeling motorvoertuigen techniek van start kon gaan. Die afdeling werd ondergebracht in de dependance van de school en dat is in het gebouw "Sassegrave" te Scherpe- nisse, de voormalige landbouwschool, waar de l.t.s. al eerder ruimte benutte. De nieuwe afdeling vergde echter eniqe verbouwing en uitbreiding om niet al leen die motorvoertuiqentechniek een goede huisvesting te bezorgen, maar te vens het natuurkunde prakticum lokaal te kunnen vergroten. Beide kregen in middels hun beslag en vandaar was er afgegelopen vrijdag de officiële start van de nieuwe afdeling. Daarvoor zorgde burgemeester J.E. van Boeijen in aan wezigheid van hen die met deze tak van beroepsonderwijs van doen hebben. De nieuwe afdeling betekent nieuwe moqelijkheden voor onze jongeren en zoals burgemeester Van Boeijen hoopte, dat velen er in hun verdere loopbaan plezier aan zouden beleven. In elk geval zal de opleiding op zichzelf voor die jongeren aantrekkelijk kunnen zijn. Het is immers een vooral praktisch onderdeel, die nieuwe opleidinq en dat wil er gewoonlijk wel in bij toekomstige technici. Daartoe is er in "Sassegrave" inderdaad wel alles erop en eraan. Nieuwe instrumentaria, maar ook een oude gebruikte motor uit elkaar te halen en weer in elkaar te zetten. Een brom mer-motor of van een personenwagen, van een tractor of ander gemotoriseerd landbouwwerktuig. Een brede basis dus voor dit onderdeel motorvoertuigen techniek en mogelijk dat het betreurd wegvallen van het landbouwonderwijs destijds zijn steentje bijdroeg tot de mi nisteriele goedkeuring van deze nieuwe l.t.s. tak. in het overblijflokaal van "Sassegraeve" waren vrijdagmiddag de genodigden bijeen. Het college van b en w van de gemeente Tholen, de oudercommissie van de l.t.s. evenals de docentenstaf, maar ook de inspecteur van het beroep sonderwijs in Zeeland, de directrice van de landbouwhuishoudschool, de afge vaardigde van het leerlingenstelsel, het hoofd van het gewesteijle arbeidsbureau bijkantoor Tholen, enkele mensen uit het bedrijfsleven en nog wat andere be trokkenen. Voor de ouders .komt er 18 maart een openbare.les. De voorzitter van de oudercommissie, de heer J.K. Elenbaas uit Poortvliet T" vVWSCWCC078 &mmm styung START MOTORVOERTUIGEN TECHNIEK In de voormalige landbouwschool te Scherpenisse nam de lagere technische school vrijdag de afdeling motorvoertui gentechniek ingebruik. sprak een xelkomstxoord en vond de uitbreiding een prettig gebeuren voor onderwijsmogelijkheden in de streek zelf. Beroepsonderwijs is al eeuwen oud, zij het dat het ook een evolutie door maakte, maar in de oude tijden wordt toch al over het gildewezen gesproken. De heer Elenbaas was er van overtuigd, dat er voor goed geschoold personeel ook in deze tijd van minder gunstige economie en van veel werklozen moge lijkheden overblijven. Hij hoopte dan ook dat vele jongeren deze nieuwe stu dierichting zouden volgen en afgestu deerd zijnde daarvan dan ook volop profiteren. Burgemeester Van Boeijen kon zich bij de laatste wens van de oudercommissie voorzitter volop aansluiten, maar wilde De bedoeling is om langzamerhand te groeien naar gelijke tarieven voor de zwembaden de Spetter in Tholen en Haestinge in Sint-Maartensdijk. Een eerste aanzet daartoe gaf de commissie financiën van de Thoolse gemeenteraad door het Haestinge-tarief met 7% te verhogen en eenzelfde aantal centen op de tarieven voor de Spetter te leggen. Momenteel kan men met zwemkaarten voor het duurdere Thoolse bad wel in Sint-Maartensdijk terecht, maar omge keerd kan dat zonder bijbetaling niet. P.v.d.A.-raadslid M.A.J. van der Linde had een vorige keer al voor gelijkschali- ging gepleit, terwijl J. Versluijs (CHU) en M. van Damme (VVD) dat geleide lijker wilden. 'Het verschil in beide ac- cpmmodaties is miniem. Het zijn allebei gemeenschapsvoorzieningen en admi nistratief werkt een bedrag gemakke lijker. Bovendien kan men dan met een kaart in beide baden zwemmen', aldus v.d. Linde. Wethouder C.J. Moerland vond dat Tholen voor de geoefende zwemmer toch veel aantrekkelijker is. 'De zwem mers betalen inderdaad maar een bij drage omdat we op allebei de zwemba den een berg toegeven, maar de Spetter heeft toch iets meer te bieden. Daarom willen we met een gelijk tarief wachten totdat de kleedgelegenheid bij Haestin ge klaar is', zie dhr. Moerland. VVD- raadslid Van Damme liet weten, dat er een enorm verschil tussen beide accom modaties is. 'Als je de kleedaccommo- Met het oog op de statenverkiezingen van 31 maart worden op Tholen nog drie bijeenkomsten gehouden. Nadat eerder PvdA en CDA al acte de presence gaven, toont voor de eerste keer in onze streek cok D'66 activiteiten. Deze partij heeft als enige een vrouwelijke lijsttrekker voor de provinciale staten en deze me vrouw J.L.A. Boogerd-Quaak uit Zaamslag is maandagavond om half acht in zaal De Kroon in Tholen aan wezig. Verder zal de derde kandidaat E.J. Grootaarts uit Middelburg van de partij zijn. De SGP komt met de lij staanvoerder R. van Ommeren uit Zie- rikzee maandagavond om half acht in het dorpshuis te Stavenisse. Ook burge meester G. van den Berg uit SintPhi- lipsland en wethouder H. Cornelisse uit Yerseke, beiden statenkandidaat, zullen het woord voeren. De VVD sluit de rij op maandag 20 maart om acht uur in Tolrust te Poort vliet. Ook de liberalen komen met 'grof geschut', want behalve luitenant-gene raal b.d. J.E. van der Slikke uit Veere (tiende op de kandidatenlijst) komt lij staanvoerder J. Hoekstra met natuurlijk de Thoolse kandidaat L.A.M. Elenbaas (4e) en mevrouw L.J. Mol-de Jager (9) uit Wolphaarsdijk. datie in Sint-Maartensdijk ziet, dat is niet meer van deze tijd. Voor het om kleden is 't een rommeltje. V.d. Linde: als dat zo is, moeten we bij Haestinge eerst voorzieningen aanbren gen, maar we moeten nu wel afspreken, dat de bedragen voor De Spetter en Haestinge in de toekomst recht getrok ken worden. SGP-raadslid M.P. van Dijke wilde het verschil in tarief nog wel handhaven. De commissie financien toonde zich be reid vijftig gulden subsidie te geven aan de stichting tot instandhouding van ob jecten van culturele waarde in Zeeland. Men wilde wel aandacht van de stichting vragen voor Thoolse objecten. in zijn speech toch ook graag de inspec teur van het beroepsonderwijs in het zonnetje zetten vanwege voor de minis teriele goedkeuring. Het gemeentebe stuur is er blij mee, verzekerde de heer Van Boeijen, de die iedereen dank bracht voor de medewerking. Hij meen dat het moeilijk zou zijn geweest dit on derdeel nu al van de grond te hebben gekregen zonder dat deze huisvestings mogelijkheden er waren geweest. Het feit dat destijds de landbouwschool moest sluiten heeft deze mogelijkheid in elk geval dichterbij gebracht, want met dat wegvallen van het landbouwonder wijs, viel ook de kennis in tractoren, die op die school werd bijgebracht weg voor de jongeren. Nu mag op zichzelf een dependance niet de meest ideale situatie zijn en we hopen ook nog eens tot de definitieve allesonder-een-dak oplos sing te komen, dat neemt toch niet weg, dat we hiermee hoogst tevreden kunnen zijn. want met toewijzing van schoolge bouwen wordt er van bovenaf flink op de rem getrapt. Het zou een slechte zaak zijn om zo'n gebouw onbenut te laten. Wel, nu wordt het volop benut, ook als is door een dependance een directeur, le raren en ook wel de leerlinqen zelf van wege de pendel wat extra belast. We zijn volop erkentelijk, dat ons deze moge lijkheid is geboden. Een l.t.s. is voorts hands nog een jongensaangelegenheid, maar als er ook al een vrouwelijke kraanmachinist bestaat, dan hoeft de tijd niet meer zover af te zijn voor vrou welijke cursisten in de l.t.s., want tussen diè kraanmachiniste en huisvrouw ligt zoveel ruitme, dat een auto-monteuse helemaal niet meer zo vreemd aandoet. Met een zo grote mobiliteit als heden ten dage is daar nog wel ruimte voor. Hulde bracht de burgemeester eveneens aan de docent van dit nieuwe onderdeede heer Goeree en die uit alle schroefjes en bouten dan toch maar weg weet. De burgemeester besloot zijn toespraak met de wens dat vele jongeren van dit onderwijs zullen profiteren en dat het de Burg. Bouwense school verder goed mag gaan. Directeur C.G. Meyer trok nog even een vergelijking tussen de die dag op Scher penisse ook weer draaiende molen, dank zij het aanwezige vleugje wind. Zo is het ook met de school gegaan. Als er maar een vleugje wind was, werd geprobeerd dat op te vangen en de molen te laten draaien, ook naar dit nieuwe onderdeel en wat dat betreft is het ons voor de wind gegaan, zo zei de die middag ook ver heugde l.t.s. directeur. Een officiële handeling in het praktij klokaal door burgemeester Bouwens betekende de echte start van de nieuwe loot aan de l.t.s. stam: de afdeling mo torvoertuigentechniek. Ook wie zich nooit iets van aardewerk- ontstaan aantrok, laat staan zich voor oude vondsten interesseert, zou enthou siast supporter worden, als hij nu en dan een voordracht over aardewerk mag be luisteren van de aan het Bergse Markie zenhof verbonden uiterst jeugdig des kundige L.J. Weijs. Hij hield vrijdag avond voor De Meestoof-leden een voordracht met dia's, bracht vervolgens uiterst deskundig door leden meege brachte voorwerpen in de tijd waar ze thuishoorden en had ook op elke vraag een klaar antwoord. Het was weer een interessant agenda-onderdeel, die de Meestoof-jaarvergaderingen boeiend maken en volop waard er aanwezig te zijn. Dat waren er dan ook zo'n veertigtal en dan valt er in onze tijd over opkomst niet te klagen. Dat vond ook voorzitter ir. M.A. Geuze, die er blij mee was. Een bijeenkomst ditmaal in het verenigingsgebouw aan de Brugstraat, misschien wat primitief in de pauze, maar overigens knus «n voor zo'n gezelschap en onderwerp geschikt. Het huishoudelijk deel van de agenda was vrij snel afgewerkt. Secretaris Bijl bracht een uitgebreid jaarverslag, waar van al eerder een samenvatting onder de aandacht van de lezers is gebracht. Met een toch wel aardig muse&mbezoek van zo'n paar duizend kijkers, valt nog altijd de animo van scholen in de regio wat tegen. Met de ogenschijnlijk zo ruime vaR marge van lesgeven, zou het voor de hand liggen, dat er voor elke school en zeker voor de hogere klassen toch min stens eenmaal per jaar een paar uur "museumles" zijn nut kan hebben. Het bestuur kon nog niet alle ontvangen voorwerpen en artikelen registreren, al loopt men wel in en zijn er inmiddels 1150 geboekt. Men kwam, zo deelde de voorzitter mee, wat beter in de financië le middelen, omdat men enerzijds voor zichtig was met aankoop en anderszijds de gemeente Tholen de bijdrage ver hoogde, zoals mogelijk ook Sint Phi- lipsland zal doen. Het ledental blijft vrij constant (wie wil nog graag dit streek- museumwerk steunen?) Het kabinet dat men in bruikleen had, is verdwenen, maar voor een oude secretairë.heeft men een restauratiebijdrage gekregen van het Anjerfonds. Een bestuurs-vergrij- Burgemeester J.E. van Boeijen betaalt de hoogste huur van het gehele eiland, maar hij heeft een bungalow met gebre ken. Tot die conclusie kwam de com missie financiën van de Thoolse ge meenteraad bij de bespreking van een voorstel om de ambtswoning aan het hertenkamp in Tholen te Verbeteren door o.a. het toepassen van isolatie en het aanbouwen van een slaapkamer. Wethouder C.J. Moerland zei dat er destijds maar 100.000 gulden beschik baar was voor de bouw. 'Daar mocht men niet over heen, maar zo zou men een bungalow nooit meer opzetten', al dus dhr. Moerland. VVD-fractievoorzitter M. van Damme liet weten dat de burgemeester nooit veeleisend is geweest en nu eigenlijk schoorvoetend om de verbeteringen had gevraagd. Wethouder Moerland beves tigde dat. 'Het burgemeestersgezin met drie kinderen heeft geen logeerkamer. Als er gasten komen, ligt de burgemees ter in de slaapzak op zolder', zei dhr. Moerland. PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde sprak zonder meer van een bungalow met gebreken.: er is heel weinig accom modatie. Met van Damme was hij echter van mening dat de verbouwing op een psychologisch vreemd moment komt nu burgemeester Van Boeijen grote kans maakt om in Harderwijk benoemd te worden. 'Gezien die sollicitatie kunnen we beter wachten, want we weten niet wat de gezinssamenstelling van een eventuele nieuwe burgemeester is. We kunnen de ambstwoning ook verkopen, want misschien wil de nieuwe burge meester wel in Sint-Maartensdijk wo nen', aldus v.d. Linde. Wethouder Moerland meende dat de verbeteringen ongeacht de benoeming moeten doorgaan. Als een nieuwe bur gemeester niet in de ambstwoning wil, dan moet de gemeenteraad daarvoor ontheffing geven. Van Damme merkte op, dat de nieuwe burgemeester wel heel wat meer woon- accommodatie zou kunnen vragen dan dhr. van Boeijen. Dan zou je misschien opnieuw een verbouwing moeten doen. De commissie besloot tenslotte maar af te wachten of minister Wiegel snel werk maakt van de burgemeestersbenoeming in Harderwijk. Vijftig jaar bij de boer. De langere leerp licht en'het feit dat er steeds minder lan darbeiders zijn, maken dat jubileum steeds meer tot een zeldzaamheid. In Anna Jacobapolder is er echter al meer dan eens een gouden boerenknecht ge weest en woensdagavond was het op nieuw feest in de kleinste kern van onze streek. De 63-jarige Izak Quist stond in het middelpunt van de belangstelling, want hij was vijftig jaar werkzaam op Hof Rumoirt, het landbouwbedrijf van de familie Wisse in de Langeweg te Anna Jacobapolder. "Een halve eeuw bij Wisse gewerkt, dat is een hele bijzondere gebeurtenis. Zul ke gelegenheden doen zich steeds min der voor", zei burgmeester G. van den Berg, die de jubilaris de zilveren me daille in de Orde van Oranje Nassau opspeldde. "Quist is met hart en ziel aan Hof Rumoirt verbonden. Belangrijk daarbij was de goede verstandhouding tussen werkgever en werknemer. Naar allebei de kanten is 't goed gegaan, 't Heeft geklikt in een periode dat er heel wat veranderd is in de landbouw. Er was een grote uitstoot van mensen, maar degenen die de landbouw trouw zijn gebleven, zijn ook aan 't land verk nocht", aldus de burgemeester. De eerste burger van Sint-Philipsland wees er verder op, dat het echtpaar Quist veel voor de gemeenschap van Anna Jacobapolder betekent met hun zestien kinderen. "Helaas blijven ouders in deze tijd wat dat betreft wel eens achter. Men spreekt wel over minder leefbaarheid, maar men is er zelf medeschuldig aan. De Fam. Quist houdt met het nageslacht de leefbaarheid in stand en het culturele leven op peil. Zonder de Fam. Quist zou de zangvereniging in Anna Jacobapol der niet bestaan. Ondanks die grote kinderschaar had mevr. Quist altijd alles keurig in orde. Dat is een grote prestatie, waarbij gezondheid heel wat waard is", zei burgemeester v.d. Berg. Hij vond dat dhr. Quist zijn koninklijke onderschei den met ere mag dragen. "Echt, je heb hem verdiend", vond werkgever A.C. Wisse, die dhr. Quist hartelijk feliciteerde met zijn uitzonder lijke onderscheiding. Hij schetste hoe de jubilaris in 1928 op Hof Rumoirt was gekomen. Tien jaar bij de vader van de huidige werkgever en daarna bij A.C. Wisse. "We wisten wat we aan elkaar hadden en rustig ging je je gang, ook onder ber oerde omstandigheden. Je was een evenwichtig mens en nooit kwaad. Ik ben er dankbaar voor dat we lief en leed, blijde en droeve dagen; samen hebben gedeeld", aldus dhr. Wisse, die het echtpaar Quist-Moerland een prachtige klok aanbood. De voorzitter van het CNV-district, dhr. 0 Dhr. en mevr. Quist-Moerland in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder, nadat burgemeester G. van den Berg de zilve ren medaille in de Orde van Oranje Nassau had opgespeld voor vijftig jaar landbouwwerk op Hof Rumoirt van de familie Wisse. Abr. Kosten, wenste de jubilaris van harte geluk en overhandigde hem een zilveren couvert. Met de zestien kinderen en verdere fa milie bleef de fam. Quist daarna nog gezellig bijeen in Ons Dorpshuis. zing baart wat zorg, daarom een beroep ook op jongeren mee te willen doen. De dames Klompe, Versluis en Mol offer den uren rond de kerst tijdens de foto tentoonstelling. De vrije contributie boven het tientje werpt vruchten af. Er kwam 1295,— aan giften binnen en er was het douceurtje van de Rabobank Sint Maartensdijk, waarvan inderdaad wordt gehoopt,dat goed voorbeeld goed zal doen volgen. De gemeentelijke sub sidie bedroeg 15.165.50 met nog een te goed van 1918,-. Aan totale ontvang sten noteerde men in 1977 een bedrag van 21.939.71. Er restte na reservering voor een mogelijk weer echt Zeeuws kabinet een bedrag van 702,15 als ba tig slot. In 1977 werd voor nog geen 8000,— bijgekocht. Nu moet in de schuur echter wel de oude veilingklok van Tholen worden gemonteerd, even als een torenuurwerk uit Stavenisse. Dat kost geld. In het bestuur werden her- noemd de heren A.J. Smits, P. van Schetsen, A.J. Scherpenisse en L. Wal pot. Voor de in vorige vergadering gedane suggestie tot het verzamelen van veld namen heeft het bestuur zich gewend tot de heer J.D. Jagt te Sint-Annaland, ge- pensio neerd hoofd technische dienst waterschap Tholen. Hij kon over oude kaarten van voor de herverkaveling be schikken, maar bleek bij zijn eerste ak- tiviteiten wat teleurgesteld, dat de men sen weinig meer van de oude veldnamen afweten. De voorzitter meende, dat dit van gebied tot gebied wel zal verschillen. Dit jaar wordt een expositie ingericht over de Ambachtsheerlijkheid van de Vossemeren. Achivaris Zuurdeeg zal in ventariseren en hopenlijk komt er uit de Vossemeren ook heel wat los van de in woners uit de oude doos. De bedoeling is de tentoonstelling te laten lopen vanaf Pinksteren tot de eerste september week. De heer Geuze wees er op, dat mensen, die iets hebben gegeven en datop zeker moment in De Meestoof niet tegenko men niet ongerust behoeven te zijn. Het is er wel en goed bewaard, maar zo nu en dan zijn er veranderingen, omdat niet alles tegelijk kan worden geexposeerd, xant dan zou men van de bomen het bos niet meer zien. Ter zijner tijd zal men het weer terugzien. Men kan in de oude schuur ook een oude klompenmakers- hoek tegemoet zien, zo bleek voorts uit de mededelingen van de voorzitter, die nogmaals een beroep op jongeren deed om medewerking te verlenen. Een bijna 2 uur durende voordracht van de heer L.J. Weijs uit Bergen op Zoom over aardewerk en daarmee vanzelf over het pottenbakken in het algemeen en het op dat gebied Bergse centrum in het bijzonder, verveelde geen moment. De daarbij vertoonde dia's maakten het ge heel wel levendiger, maar de deskun digheid van de spreker was op zich wel voldoende om de aandacht te houden. De pottenbakkersattributen van af de oude tijden weden vertoond en daarbij ook de verschillen in schijven (en aan drijving). Spreker ging voor wat die ou de ambacht betreft terug tot de 15e eeuw, maar behandelde ook voor het latere "steengoed", dat bij 1200 graden werd gebakken. Het bekende Keuls aardewerk, het Delfts blauw, het Jaco- ba-kannetje, overigens geen produkt van Jacoba van Beieren, het passeerde allemaal de revue vanaf de oude "vuur- klok" tot het meer recente pottenbak- kersprodukt. Tenslotte het verifieren van door de le den meegebracht materiaal. Een bij zonder boeiend onderwerp met tenslotte dankbaar applaus voor een zo interes sante kennisverrijking. Een bijeenkomst, De Meestoof volop waardig. Zou elke ondernemer uit Scherpenisse, die een publiekvoorzienende functie in zijn bedrijf vervult, maandagavond in de bovenzaal van "De Gouden Leeuw" zijn geweest, dan had men ook meteen kennis kunnen maken met drs. P. Dormans, die vandaag begint met de inventarisatie van winkelbedrijven in de kleinste kern van Tholen. Die kennismaking moge op zichzelf niet het belangrijkste zijn, maar men had dan ook een volledige toelich ting kunnen horen op het deze week dan in feite officieel gestarte distributie pla nologisch onderzoek op Tholen. Immers, met de eerste van de zeven voorlich tingsavonden voor de ondernemers werd in Scherpenisse een begin gemaakt en dat is in feite de eerste stap van dat on derzoek. De opkomst van die ondernemers bleef echter beneden de 50% en de Midden standsfederatie hoopt nu maar dat dit geen afspiegeling wil zijn van de mede werking aan het onderzoek. Daartoe is aller deelname gewenst en omdat het in het belang van elke onder nemer zelf is, valt die medewerking ook wel te verwachten. De komende weken zullen die voorlichtingsavonden in elke kern worden gehouden, zoals vanavond - donderdag 9 maart - in Sint Maartens dijk in De Stadsherberg, maandag 13 maart te Poortvliet in Tolrust, dinsdag 14 maart te Oud-Vossemeer in de Vos- senkuil, donderdag 16 maart te Stave nisse in het dorpshuis, maandag 20 maart te Tholen bij Hof van Holland, en dinsdag 21 maart te Sint-Annaland in 'het dorpshuis, telkens om kwart voor acht, behalve in laatstgenoemde kern, waar de bijeenkomst om half negen be gint. Zoals bekend kwam het onderzoek fi- Met begeleiding van het Dordrechts ka merorkest en onder leiding van Gert Hubers, hoopt op maandag 13 maart de Christelijke Oratorium Vereniging in de Lourdeskerk te Bergen op Zoom, de traditionele jaarlijkse uitvoering te ge ven van Bach's Johannespassie. Hoewel de C.O.V. reeds meer dan 25 maal dit meesterwerk van J.S. Bach heeft gezongen, is er door de vereniging ook dit jaar weer op gestudeerd alsof het een eerste uitvoering betreft. Het bestuur is er wederom in geslaagd bijzonder goede solisten aan te trekken, voorwaar geen eenvoudige taak in deze Paastijd, nu er in alle delen van het land een beroep op oratorium-zangers van naam wordt gedaan. Verschillende na men hebben diverse malen op het Berg se programma geprijkt, een bewijs dat men blijkbaar graag in de Schelde-stad te gast is. De tenor Gerard Honig zingt al voor de 14e keer de evangelisten partij. Een bij zonderheid is, dat Dhr. Honig dit jaar zijn 30-jarig jubileum viert als concert zanger. Dit feit zal in intieme kring door de C.O.V. herdacht worden. Nel Wisse, zelf oud Bergse, zingt de alt aria's. Berna Kousemaker de sopraan aria's. De Christuspartij wordt vertolkt door Bernhard Kruysen, terwijl de tenor en bas aria's gezongen worden door res- pektievelijk Hein Meens en Wout Oos terkamp. De uitvoering begint om 20.00 uur, terwijl in de pauze koffie verkrijg baar is. De kaartverkoop is in handen van het V.V.V., de plaatselijke muziek handels en 's avonds aan de kerk. nancieel rond via medewerking van het gemeentebestuur, het Ontwikkeling en Saneringsfonds van het Midden en Kleinbedrijf, terwijl voor de onderne mers 5% van de kosten zou zijn over gebleven, ware het niet dat de eilande- lijke Rabobanken en de Kamer van Koophandel dit onderzoek de nodige steun hadden verleend. Voor de onder nemers rest dus slechts de daadwerke lijke medewerking aan het onderzoek zelf. Dat wordt geleid door drs. P. Dor mans van het Centraal Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf. In de werk groep hadden zitting namens de mid denstandsfederatie de voorzitter J.K. Elenbaas uit Poortvliet, vice-voorzitter G. Heijboer uit Sint-Annaland en B.S. Tack uit Sint-Maartensdijk. Verder mr. R. de Blij, adjunct secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in Zeeland, drs. J. Mertens van de Provin ciale Planologische Dienst, de Zeeuwse vertegenwoordiger van het Kon. Ned. Ondernemers Verbond en van de com missie bedrijfsleven eiland Tholen de heren M.C. Hage te Scherpenisse en P. de Wilde te Oud-Vossemeer. Drs. Dormans gaf voor de aanwezigen een toelichting op het onderzoek, zoals dat reeds in vele gemeenten in den lande en recent nog een Steenbergen plaats vond. Hij benadrukte hoe alleen de beëdigde CIMK ambtenaar kennis neemt van de ondernemersgegevens en de heer Pols van het KNOV. Het totaal van die gegevens wordt door een com puter verwerkt, waarna een eilandelijk rapport en 7 deelrapporten verschijnen van elk der kernen op Tholen. Het on derzoek begint met inventarisatie en re gistratie door Drs. Dormans zelf, die daarmee donderdag reeds in Scherpe nisse begint en die inventarisatie al bin nen een paar weken afrondt. Daarna worden de enquete-formulieren aan de ondernemers ter invulling toegezonden, die een paar weken later worden opge haald, waarbij dan eventuele moeilijk heden nog worden opgelost. Het gaat daarbij om de aard, omvang en plaats der voorzieningen, eventuele toekomst plannen ten aanzien van uitbreidingen, bedrijfsbeëindigingen of wat dan ook. Het platteland heeft nu eenmaal op dat gebied nogal wat problemen als gevolg van bijvoorbeeld een zich niet qua aan tal inwoners uitbreidende kern of ge meente, de grotere mobiliteit van de consument, waardoor knelpunten kun nen ontstaan tussen vraag en aanbod. De vraag kan verschralen, het aanbod eveneens, anderszijds kan het aanbod te groot zjn en daarom geen bestaansmo gelijkheid voor een aantal ondernemers betekenen. Het onderzoek blijft daarom niet beperkt tot de ondernemers in de detailhandel, horeca en campings, maar strekt zich ook uit tot de consument. Dit laatste waarschijnlijk april/mei. In Scherpenisse wordt dat consumente nonderzoek bepaald in de verhouding 1 2, in grote kernen kan dat bijvoorbeeld 1 op de 5 gezinnen zijn. Daarbij gaat het vooral om het koopstramien. Waarom en hoeveel in eigen woonplaats wordt gekocht, waarom en waarvoor elders wordt ingeslagen. Drs. Dormans ging vooral wat dieper in op de ondernemers-enquête omdat zulks voor de aanwezigen van heteer ste belang was. Na de pauze waren er volop mogelijkheden om vragen te stel len, waarvan dan ook gebruik werd ge maakt. Het begin is gemaakt. Het onderzoek staat of valt met de medewerking van de ondernemers. Maar daarvoor is het ook een eigen belang.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 9