De Luyster: een grote "bungalow" voor het moderne groepsonderwijs Tërhorst A. A. Rijstenbil staat weer voor het algemeen Fliplands belang Moerland neemt woning toewijzing over van wethouder L. J. Koopman Weinig enthousiasme voor professionele van vrijwilligerswerk op Tholen aanpak Burgemeester opende nieuwe o.l.s. in Sint-Philipsland Gouden flitsen KAA BEE Meer duidelijkheid bij Stichting Beter Wonen Donderdag 9 maart 1978 EENDRACHTBODE 7 Kosten noch moeite Gedurfd plan Gelukkig niet te snel Vioolrecital in Vrederust Unieke entourage Vooruitziende blik Tuin juweeltje Nieuwe voorjaarsmode koopt U bij Sublieme school VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Vier nieuwelingen Maatschappelijke visie Geen rechten Vervolg van pag. 1 Is dit wel urgent? Behoefte kweken Gemis op Tholen Er kan veel meer Niet overtuigd Belastingaanpassing Recreatie Ondernemerscursus dicht bij huis Sint-Philipsland heeft vrijdagmiddag een heel bijzondere school in gebruik geno men. De drie lokalen, de gemeenschaps ruimte en het handenarbeidlokaal scheppen optimale mogelijkheden voor het geven van modern groepsonderwijs. IVIet de vloerbedekking en het aparte meubilair lijkt de luyster ook meer op een grote bungalow dan op een lagere school. Bovendien is er rond de school een speels tuinplan uitgevoerd, waarbij de ouders een belangrijk handje hebben geholpen. Voor schoolhoofd J. Plekken- pol en zijn collega's mevrouw Malis en de heer Luijsterburg was de officiële opening dan ook een feestelijke dag. De geschenken bleven niet uit: pantoffels, een klok, een barometer en een flinke envelop met inhoud. De opening droeg overigens een sober karakter vanwege het plotseling overlij den van de vijftienjarige Marcel van Duuren. Er was geen vlagvertoon, ter wijl de kinderen ook geen feestmutsen hadden. De burgemeester zei dat men als dorp met elkaar moest meeleven. Nadat hij in de Schoolstraat door het wegtrekken van een doek de naam "de 'de Luyster' had onthuld, werd er in de Wimpel nog uitvoerig bij de officiële opening van de nieuwe openbare lagere school stil gestaan. De burgemeester schetste de moderne onderwijsontwikkelingen van het klas sikale systeem naar het individueel wer ken in niveaublokken. "Je voorkomt daarmee dat kinderen die het gemid delde van het klassikale systeem niet konden volgen, afknappen of meer be gaafde leerlingen, afgeremd worden. De hele integratie van het kleuter- en lager onderwijs is daarop gericht. Als men vier jaar wordt, gaat men straks direkt naar de basisschool. We hebben geprobeerd om een school te bouxen die ook bouw kundig aan de moderne onderwijsont wikkelingen voldoet. Dit hebben we be reikt met een zware inbreng van de on derwijskundige kant: de inspectrice in 't bijzonder en daarnaast oudercommissie en ouders. Dit is echt een inspraakschool in de goede zin van het woord. Het re sultaat kunt u bewonderen. In de oude ruimte zaten we erg moeilijk, maar hier kan een kind optimaal aan z'n trekken komen. Van een koude, kale school zijn de leerlingen in een grote, warme bun galow gekomen. Het gemeentebestuur heeft kosten noch moeite gespaard om deze school te bou wen. De gemeenteraad heeft er alles voor over gehad en niet op de cepten gekeken. Alles zit "erin tot en met een geluidsinstallatie toe. Architectenbu reau Klap heeft een mooi ontwerp ge maakt en aannemer Ligtendag heeft er een juweel van gemaakt. De mensen van dit Fliplands bouwbedrijf hebben voor treffelijk gewerkt. Zelfs onder de vloe ren is er vakwerk geleverd. Dank ook aan de onderaannemers woninginrich ting Kramer, schilder Walpot, de instal lateurs Verwijs en Neele, straatmakers- bedrijf Reijngoudt en &hoolmeubelle- veranciër Marco. Voor het inrichten van de tuin waren er wilde ideeën, waarbij directeur ge meentewerken P.A. Boot met zijn ruime ervaring waarschuwde en remde. Toch kwamen er nog heel gedurfde plannen op tafel, maar de prijs viel tegen. Bij de gemeenteraad, die zoveel geld beschik baar had gesteld, durfde ik niet meer aankloppen. Toen hebben we de ouders ingeschakeld en door dat te wagen heb ben we veel geld verdiend. Bovendien geeft dat een band met de school. De Luyster is nu het eerste resultaat van de onderwijsvernieuwingen die in Sint- Philipsland op stapel staan. De schets- plannen voor verbetering van de chr. school (die samen met de o.l.s. in één gebouw zat en nu meer ruimte gekregen heeft) zijn klaar en naar het ministerie verzonden. We hopen dat deze school na de renovatie zal kunnen wedijveren met de Luyster. Ten derde hebben we plannen voor de chr. school in Anna Ja- cobapolder. Na gerpedkoming van die drie projecten staan we dan met onze schoolaccoDodatie beslist bovenaan, zo besloot burgemeester v.d. Berg. Hij bood de drie onderwijzers tenslotte pantoffels aan, want in de nieuwe school moeten de schoenen uit om de vloerbe dekking te sparen. De voorzitter van de oudercommissie, de heer Ph. van den Hoek, was bijzonder verheugd na de benarde situatie, in de oude school op de hoek SchooTTWilhel- minastraat nu over zo'n prachtige school te kunnen beschikken. Door ruimtege brek moest men in het oude gebouw In de Sprenge te Vrederust wordt zater dagavond om half acht een vioolrecital gegeven door Theodore Mamlock uit New York. De pianist David Alpher, eveneens uit New York, treedt als bege leider op. De toegang is gratis, terwijl het toch om een violist met internationale reputatie gaat. Mamlock, geboren in Berlijn, kreeg zijn opleiding bij Yehudi Menuhin. Er worden werken uitgevoerd van Ludwig van Beethoven, Ernest Bloch, Antonin Dvorak, Mare Lavry, Peter Tschaikowsky, Friedrich Smetana en Fritz Kreisler. Dit is het eerste concert van Mamlock in Nederland. Burgemeester G. van den Berg heeft met het wegtrekken van het doek de naam van de nieuwe openbare lagere school in Sint-Philipsland officieel geopend. Rechts wethouder L. Walpot, school hoofd J. Plekkenpol en wethouder A. A. Rijstenbil. zelfs op de gang werken, waardoor een snelle beslissing om een noodlokaal te bouwen voor de hand lag. "Ik ben blij dat het besluit niet te snel genomen is, want een noodlokaal zou een jammer lijke situatie zijn geweest. Het langer werken onder moeilijke omstandighe den was het resultaat van vandaag wel waard. Verder ben ik verheugd dat de gemeenteraad op 11 augustus 1976 besloot om een drieklassige school te bouwen, want twee klassen waren snel onvoldoende gebleken. Rond de school hebben we een unieke entourage gekregen: een speelse plaats met niveauverschillen, sintelpaden en lesterrassen, wat na het aanbrengen van de beplanting nog beter zal uitkomen. Als ouders zijri we tróts op die tuin, want er zit een enorm stuk eigen arbeid in. Er is spontaan en plezierig gewerkt en met medewerking van de gemeenteraad is het totaal een geweldige school gewor den. We zijn er heel erg trots op", aldus voorzitter v.d. Hoek. Hij deelde nog mee, dat de inspectrice een bloemstuk was gestuurd, terwijl de heer v.d. Hoek de burgemeester het boek "de geschied kundige beschrijving van Tholen en omstreken" van Hollestelle aanbood alsmede een bord met naam en adres van het schoolhoofd om voor de school te plaatsen. De burgemeester wilde ten aanzien van de inspectrice niet achterblijven en liet weten dat het gemeentebestuur haar een fruitmand zou sturen. Inspectrice me vrouw Drs. W.P. Bouwman zou name lijk de Luyster officieel openen, maar door een ongeluk kon dat niet doorgaan. Schoolhoofd J. Plekkenpol herinnerde eraan hoe burgemeester v.d. Berg bij zijn sollicitatiebezoek de bouw van een nieuwe school al aankondigde. "Toen lachten de mensen erom, maar nu is het toch werkelijkheid. De huizenbouw deed de o.l.s. barsten, want bij m'n komst waren er 47 leerlingen en nu 79. 't Is te danken aan de vooruitziende blik van de raad dat we geen noodlokaal kregen. Voor hetzelfde geld staat er nu een prachtige bungalow. Ik kreeg wel folders in de bus zoals 'uw school in 50 dagen', maar gelukkig zijn we bij dit ontwerp terecht gekomen. Al onze on derwijskundige wensen zitten erin, me de dankzij de grote inspraak van de ou dercommissie. De vloerbedekking geeft rust, de kleuren zijn warm en in de half open lokalen is het leuk en gezellig wer ken. Alles is gebaseerd op het groeps werk. Er zijn geen leerlingensets, maar groepstafels. Het plan was in een verba zingwekkend tempo terug uit Den Haag, zodat de inspectrice daar vast kennissen moet hebben. Met genoegen heb ik de zeven bou- wyergaderingen meegemaakt. De in richting van de tuin was een belangrijk punt van bespreking. Op twee bielsen na, is de zaak klaar, 't Is een juweeltje geworden. Ik vind 't verschrikkelijk jammer dat dit werk klaar is, want de aanleg van de tuin was machtig gezellig met borreltjes op de paaltjes. Thomas Tel. 01640-35476 Kremerstraat 11-13 - BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Bakker en de heer Kooy hebben er de laatste hand aan gelegd. Ook schoon maakster mevrouw Hage willen we be danken. Wij hebben haar in 't zieken huis een bloemstukje gestuurd. In de Luyster heeft de inspectrice veel van haar ideeën kunnen verwerken, 't Is haar eigen schooltje geworden. De ge meenteraad wil ik danken voor de me dewerking, want hoewel er een kredie toverschrijding was, ging men toch ac- coord. Ook dank aan de peuterleidsters voor het prachtige werkstuk en mej. van Strien voor het aange' kondigde wand- kleedje. Ook de burgemeester als motor van deze scholenbouw dank voor alles wat u voor het openbaar onderwijs hebt gedaan", zo besloot de heer Plekkenpol. De hoofdleidster van de kleuterschool, mej. Maan, bood de heer Plekkenpol mede namens de twee chr. lagere scho len en de peuterspeelzaal een barometer aan. Zij wenste haar collega's veel succes en plezier in de nieuwe school. Architect Klap bracht naar voren, dat het werken in teamverband tot het suc ces van de Luyster heeft geleid. Hij sprak van een sublieme school en dankte in het bijzonder aannemingsbedrijf Lig tendag voor het voortreffelijke werk. Namens architectenbureau, aannemers en onderaannemers bood de heer Klap een bedrag onder couvert aan. Namens het bestuur van de Rabobank, die de school heeft gefinancierd, sprak de heer J. Ligtendag een felicitatie uit. Hij wees erop, dat hij met de ene hand geld verstrekt en met de andere hand het grootste deel weer terug kreeg. Rabo- bank-directeur A.W. Beurkens over handigde het cadeau: een klok. De heer Plekkenpol bood de voorzitter van de oudercommissie in zijn functie van bestuurslid van de V.O.O. (vereni ging openbaar onderwijs) een thermo meter aan. De burgemeester zei tenslotte, dat Sint- Philipsland als tweede gemeente in Zeeland de snelle goedkeuringsproce dure had toegepast. Dat is een foef ge weest, waarvoor de inspectrice de weg had gewezen. Hij vond dat niet alleen de accommodatie, maar ook het bedrag per leerling er in Flipland mag zijn. Wethouder A.A. Rijstenbil en raadslid C. den Braber voeren voor de gemeente raadsverkiezingen in Sint-Philipsland de kandidatenlijst weer aan van de Partij voor Algemene Belangen (PVAB). De kop is dus onveranderd, maar ten op zichte van vier jaar qeleden zijn er toch enkele wijzigingen. De PVAB heeft vier nieuwe kandidaten, onder wie ook 'nieu we' Fliplanders. Daarbij is ook een vrouw, Ann Vrolijk, zodat er op 31 mei uit twee vrouwen kan worden gekozen. Ook het CDA presenteerde vorige week immers een vrouwelijke kandidaat. De emancipatie slaat zo dubbel toe in Sint-Philipsland, waar de raadsverkie zingen met buitengewone belangstelling tegemoet worden gezien.De grote vraag is immers of de SGP de meerderheid behoudt of dat de koers om gaat. De kansen daartoe stijgen nu het aantal lij sten tot drie beperkt schijnt te blijven. Dhr. M. Reijngoudt die vier jaar geleden met een eigen lijst uitkwam, ziet er nu vanaf. Dhr. C. Kosten, die graag de 281 PvdA-stemmers van mei vorig jaar wilde mobiliseren, heeft die slag verloren. De doorgewinterde wethouder Rijstenbil is er nu immers weer in geslaagd met een PVAB-lijst uit te komen waar zowel VVD-als PVDA-leden op staan. Splin- terlijsten zouden de SGP in de kaart ALLE SOORTEN Zuid-Oostsingel 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM spelen voor het binnenhalen van een restzetel, maar kansen op die vierde ze tel heeft de SGP nog wel deqelijk. Waar gaan immers de 99 stemmen die oud- SGPwethouder M. Reijngoudt vier jaar geleden vergaarde nu naar toe? De kandidatenlijst van de PVAB ziet er als volgt uit, met tussen haankjes de plaats vier jaar geleden,: 1(1) A.A. Rij stenbil, 2 (2) C. den Braber, 3(-) A.Ph. Kornaat, 4 (5) Jac. Reijngoudt, 5(6) M.A. Mol, 6 (9) A.H. Fontijne, 7(11) K.A. Reijngoudt, 8(-) J.C. van der Vel de, 9(10) J.M. Quist, 10 (-), K.A. IJzer man, 11 (-) Ann Vrolijk, 12 (8) A. Wa- gemaker. Er zijn dus vier nieuwelingen waarbij dhr. Kornaat zelfs eerste reserve is. De drie anderen zijn de heren v.d. Velde en IJzerman en mevr. Vrolijk. Van de lijst van vier jaar geleden zijn niet terugge keerd: W.A. Stols(toen 3), J. Verwijs (4), W.M. Quist (7) en G. Meijer (12). Volgens het verkiezingsprogramma van de PVAB hangt de politiek in Sint-Phi lipsland samen met de maatschappelijke visie, maar voor een belangrijker deel met de levensbeschouwing van de be- volkinq. De PVAB zal, als Partij met een een maatschappelijke visie, zich inzetten voor het algemeen belang. We mogen ons niet laten beinvloeden door tegen stellingen van niet-politiek(levensbe- schouwelijke aard). We mogen echter dan ook niet het belange van welke le vensbeschouwelijke groepering dan ook, uit het oog verliezen, aldus het PVAB-program. Men wil het eigen woningbezit in Flip land op heel korte termijn stimuleren door verkoop van woningwetwoningen aan de huurders en het optimaal ge bruiken van rijkssubsidies. Daarnaast wil de PVAB een gedetailleerd plan voor een lange periode om ongewenste ont wikkelingen te vermijden. Men wil de uitbreiding zodanig in de hand houden, dat het karakter van gehandhaafd blijft. Sint-Philipsland De Thoolse -fcethouder van huisvesting L.J. Koopman heeft een belangrijke be voegdheid overgedragen aan de voorzit ter van de Stichting Beter Wonen, wet houder C.J. Moerland. Het gaat om de toewijzing van woningwet- en bejaarden woningen, waarmee het vestigingsbeleid ten nauwste verband houdt. Volgens dhr. Moerland zal er in het toewijzingsbeleid geen verandering ko- men.'Tn de regel deden xe het samen, maar Koopman was toch eerst verant woordelijk. Er ging echter een onna tuurlijke situatie ontstaan. Ik zal nu nog wel eens overleg plegen met Koopman, maar voor de huurders wordt het dui delijker dat ze voor huizen bij Beter Wonen moeten zijn", aldus de voorzitter van de woningstichting. Wethouder Koopman zegt de woning- toewijziging altijd graag gedaan te heb ben. Elke maandagmiddag gingen er wel twee uur in zitten, terwijl er dan ook nog mensen kwamen op het spreekuur bij gemeentewerken in Tholen. Het wegvallen van de woningtoewijzing geeft dus wat ruimte, maar dhr. Koop man zegt nog drie zware portefeuilles over te houden. Volgens de wethouder van volkshuis vesting zijn er tussen hem en de voorzit ter van Beter Wonen geen verwikkelin gen geweest over de woningtoewijzing geweest. Wel werden er onlangs in b en w een paar moeilijke gevallen bespro ken. Iemand vroeg een woningwetwo ning aan, terwijl hij zijn oude huis via een makelaar aan iemand van buiten Tholen wilde verkopen. Het beleid van het college was, in deze gevallen geen woning toe te wijzen. In werkelijkheid deed het college echter iets waar men geen recht toe had. De huizen zijn van Beter Wonen en niet van de gemeente. Als ik ergens geen recht toe heb, dan wil ik er liever van af. Moerland oefent die bevoegdheid nu ook niet als wethouder uit, maar als voorzitter van de wonings tichting. De woningtoewijzing heb ik altijd zonder moeilijkheden kunnen op- losssen, hoewel ik wel eens persoonlijk heb moeten bemiddelen. Mensen die werk hebben of dat konden krijgen heb ik geprobeerd voorrang te geven, even als de eigen burgers, aldus wethouder Koopman. moeten we als gemeente beginnen. In de post van 110.000 gulden zit 20.000 gul den voor huisvesting, maar aangezien de beroepskracht toch in het kantoor van het Welzijnsorgaan komt, kan dat be drag vervallen, aldus wethouder Moer land. Versluijs: als ik in het rapport zie wat er voor wensen zijn, dan valt het aantal hiaten wel mee. In Stavenisse wil men een lokaal om met elkaar te kunnen praten, in Scherpenisse wil de bejaar- densoos meer leden en verder wil men nog een biljart. De bejaarden zelf heb ben niet veel meer te wensen en daarom ben ik niet onder de indruk van de be hoefte aan een beroepskracht. V.d. Lin de: als je wat dieper graaft, komt er wel meer boven, maar ik vraag me ook wel af, of we een beroepskracht nodig heb ben. Versluijs: voor mij is er niet gauw geld voor bejaardenzorg teveel, maar als ik nu lees dat de situatie bij de gezins zorg zorgwekkend is omdat CRM daar voor de subsidie verminderd heeft, dan vraag ik me af, of daar niet veel meer een taak voor ons ligt. Dat zijn mensen die elke dag hulp nodig hebben. Ik ben niet overtuigd of deze 110.000 gulden met gecoördineerd bejaardenwerk op de beste manier besteed worden, aldus het CHU-raadslid. Wethouder Moerland vond dat je het Welzijnsorgaan toch een stuk vertrou wen moet geven. Dit gecoördineerd be jaardenwerk willen we al jaren en de Rijksbijdrageregeling is er. Alleen kun nen we daar vanwege de personeelsstop nu. geen gebruik van maken. Hopelijk over een jaar wel. 't Is een hele hap, maar laten we die 110.000 gulden maar op tafel leggen, aldus de voorzitter. Versluijs: er zijn geen overlappingen geconstateerd van verenigingen die zich op hetzelfde terrein van bejaardenwerk bevinden. Dan hoeft er ook niet gecoör dineerd te worden. Wat er nu bijvoor beeld in Stavenisse gaat gebeuren, is het kweken van verlangens. Van Damme: daar ben ik 't mee eens. Je brengt wat op gang en gaat behoeften kweken. De vraag is, of een fulltime beroepskracht gerechtvaardigd is. Als zo'n medewerker er is, zullen er zeker behoeften gestimuleerd worden. Ik zie ook wel tekorten, maar de vraag is: wil len de mensen dat? Wethouder Moerland: toch worden we met problemen van bejaarden geconfronteerd. Als een beroepskracht dat zou kunnen coördi neren en oplossingen activeren, is dat een goede zaak. B en w zijn hiermee ook pas gekomen na vragen in de gemeen teraad. V.d.Linde: inderdaad, maar niet dat daar nu een fulltime beroepskracht voor nodig was. Moerland: er is op verschillende gebie den op Tholen een gemis in de bejaar denzorg. Het Welzijnsorgaan en b en w constateren dat regelmatig. Versluijs: er liggen wel leemtes, maar de inkrimping van de gezinszorg spreekt mij meer aan. De hiaten in de bejaar denzorg worden blijkens de enquete nog niet gevoeld en daarom weet ik niet of dit nu wel het meest urgente is. Moerland: als je nu al wat aan het ge coördineerd bejaardenwerk doet, zal het Rijk veel sneller met een bijdrage ko men. De bejaarden mogen ook wel wat geld kosten en als je ziet dat de inkrim ping van het kruiswerk teruggekomen is - dat doet de regering toch terwijl men bezuinigen moet - dan hoop ik dat er ook voor het gecoördineerd bejaarden werk een verruiming komt. V. d. Linde: als ik wist dat die fulltime kracht nodig was, dan ging ik wel ac- coord. Moerland: Sint-Philipsland heeft voor het open bejaardenwerk een fulltime stagiaire, zodat onze grotere gemeente dan ook wel iemand in volledige dienst nodig heeft. In Flipland organiseert de stagiaire bejaardenmiddagen en reizen. Versluijs: de bejaardenreizen en soos- middagen lopen toch goed op Tholen. Er zijn ook leuke contacten tussen de soos van Scherpenisse en Sint-Maar tensdijk. Moerland: er kan veel meer gebeuren als de Rijksbijdrageregeling maar benut wordt. De bejaarden zullen er wel bij varen als er iemand is die hun belangen behartigt. Versluijs: wordt de top niet verzwaard, terwijl er aan de basis niet voldoende mee wordt bereikt. Van Damme: de eenzaamheid e.d. bij de bejaarden, die kan die beroepskracht toch niet oplossen. Wethouder Moerland noemde het jam mer dat de noodzaak voor gecoördi neerd bejaardenwerk nu nog. in twijfel getrokken werd. 'De noodzaak is al ja ren vastgelegd, toen dhr. v.d. Stel nog directeur was van het Welzijnsorgaan'. V.d. Linde: dat was alleen omdat dhr. v.d. Stel een deeltaak had: opbouwwerk en directeur. Daarom was er een aparte kracht nodig. Moerland: hoe langer we dit uitstellen, hoe moeilijker het wordt. Het rapport van het Welzijnsorgaan hebben we in oktober al gehad. Van Damme: twijfelt het college toch ook niet omdat het rapport nu pas in de commissie financiën besproken wordt. Moerland: het stuk is in januari door b en w behandeld, maar in februari kon er geen vergaderdatum voor de commissie financiën vastgesteld worden. Laten we nu niet meer aan de behoefte punniken. De discussie over de noodzaak van be jaardenwerk moet al lang voorbij zijn. We kunnen nu beginnen of de zaak uit stellen tot het Rijk de vacaturestop op heft en een bejaardenwerker met Rijks subsidie benoemd zal worden. Versluijs: het is inderdaad de hoogste tijd dat er een antwoord komt op het verzoek van het Welzijnsorgaan. De burgemeester heeft het ook al toegezegd voor de december-raadsvergadering, maar het is niet de schuld van de com missie financiën dat het nu pas bespro ken wordt. Van Damme: we zouden er zo overheen stappen, als de beroeps kracht door het Rijk gesubsidieerd werd. Vrijwilligerswerk schijnt niet meer. te kunnen tegenwoordig. Laten we dan maar een zet in de richting van het ge coördineerd bejaardenwerk geven om de vereenzaming te doorbreken. M.P. van Dijke(invaller voor de SGP) liet weten dat zijn fractie wel beëwaren zal hebben tegen bepaalde activiteiten van de fulltime kracht. Aangezien verschillende leden zonder fractieoverleg geen definitief advies wilden geven, besloot wethouder Moer land een tweede vergadering aan deze zaak te wijden. Volgens het PVAB-program zal het achterwege laten van noodzakelijke en redelijke aanpassingen van de gemeen telijke belastingen een evenwichtiq be leid weldra schaden en onredelijk op de burger 'verhaald' worden. Men denkt daarbij aan sociale, culturele en educa tieve aktiviteiten. De PVAB is blij met de onderwijsac- commodaties die gerealiseerd zijn of op stapel staan. Men wil echter ook het leerlingenaantal uitbreiden of tenminste stabiel houden, want als er van een leegloop zoals in Anna Jacobapolder sprake is, is men ook minder snel bereid betere behuizing en uitbreiding van moderne leermiddelen toe te staan. Vrijheid van onderwijs is door de be perking van een kleuterschool in het dorp reeds onmogelijk. Wij willen dus zeker pleiten voor tenminste nog een openbare kleuterschool, zodat er enig zins een keuze kan bestaan tussen openbaar en bijzonder onderwijs. Voor het vervolgonderwijs willen wij betere vervoersfaciliteiten, zodat er minder tijd verloren gaat met onnuttig en nodeloos wachten van onze kinderen, aldus de PVAB. De Partij Voor Algemeen Belangen wij de sport in principe stimuleren en mo gelijkheden scheppen, daar waar be hoefte is geconstateerd. Een open subsi diebeleid voor bestaande en nieuwe ve renigingen is daarbij nodig. Recreatieve voorzieningen zijn onmis baar voor het welzijn, maar een te grote toeloop is schadelijk voor het milieu en het karakter van Flipland. Plannen zo maar terzijde schuiven zal geen succes hebben, want dan kunnen er projecten uitgevoerd worden waar de gemeente geen contror le op heeft. Dan kan het rustieke dorpskarakter in ernstige mate aangetast worden. Bij een positieve aanpak moeten we voor ogen houden: kleinschaligheid, toegankelijkheid voor de inwoners en zakelijke zowel als niet zakelijke belangen voor onze gemeente, aldus het verkiezingsprogramma van de PVAB Sint-Philipsland. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Zeeland is bereid om bij vol doende deelname op Tholen een on dernemerscursus te organiseren, waar van zeker jongere middenstanders kun nen profiteren, want dichter bij huis kan men het nooit meer gedaan krijgen. Het is een 4-daagse cursus, maar dan ook wel verdeeld over 4 weken en de data daar voor zijn al bekend, nl. maandag 22 en 29 mei, 5 en 12 juni. In die 4 dagen (van omstreeks 10 tot 4 uur) worden behan deld a. veranderingen in het midden- standsbestel, b. financiering, c. ver- koopkunde. Gegadigden, hetzij geves tigde ondernemers en daarvoor is geen maximum leeftijd, hetzij toekomstige ondernemers kunnen zich opgeven bij de plaatselijke middenstandssecretaris of eventueel ook tijdens de voorlich tingsavonden, die thans gegeven worden in het kader van het distributie planolo gisch onderzoek. Dan kan men ook meer inlichtingen verkrijgen. Vijftig jaar geleden richtte het bêstuur der vrijwillige verkeers-inspectie in Zeeland zich met een oproep tot ouders en onderwijzers van de Zeeuwse jeugd met het volgende (zij die een halve eeuw later ook het verkeer nog mogen aanschouwen, mogen glimlachen): "De dagen beginnen gelukkig weder te lengen en daarmede krijgt de school jeugd weer gelegenheid om na de schooltijd buiten zijn ontspanning te zoe ken. Is het wonder, dat hunne levenskracht zich moet uiten, nadat zij den heelen langen winter zaten opgesloten. Een deel van hen uit zich echter op een wijze, welke gevaar kan opleveren voor leven, lichaam en bezit van anderen en wel door het gooien van allerlei voorwerpen, het in het wilde schieten met pijl en boog, enz. Als een auto passeert ontwaakt in velen van hen het jagersinstinct en deze voortrijdende auto wordt dan het doelwit van hun krachtuitingen. De jeugd snapt niet met welk een kracht zulk een geworpen voorwerp de inzittenden of de auto moet treffen, door de snelheid van den auto en aan welke gevaren de inzittenden worden blootgesteld. Hetzij zij zeiven getroffen worden, hetzij gewond worden door gebroken glas. Het is de plicht van ouders en opvoeders hun pupillen te wijzen op de gevaren die de kinderen in hunne onwetend- en onnadenkendheid door hun gooien en schieten kunnen veroorzaken. Het bestuur van de V.V.I.Z. doet dan ook een dringend en vriendelijk beroep op hen om medewerking in deze." In Tholen moesten alle stoepen in de Kerkstraat verdwijnen en werden trottoirs aangelegd. Dat alles gebeurde vanwege de reconstructie van de Kerkstraat, Eendrachtsweg, Doelweg en Vossemeersepoort in het kader van de brugverbinding. Aan de Botermarkt werden de huizen afgebroken voor de doorbraak naar de brug. In maart 1928 was de grootste pijler aan de Bra bantse kant klaar. Door G. Engelvaart werd de laatste hand gelegd aan de vernieuwde slagerswinkel van de heer H. Meerman in de Brugstraat. Op de hofstede 'de Gortzak' van J.N. Polderman was er een openbare verkoping door notaris Ed.v.d.Velde. Te Sint-Annaland werd door het gemeentebestuur het vergroten van het haventerrein aanbesteed. Er waren zeven inschrijvingen uit den lande, maar ook twee plaatselijke aannemers, de heer J. Elenbaas noteerde 37.895 gulden, terwijl de aannemers KJ. Moerland en Joh. van Vossen ingeschreven voor 34.993 gulden. Aan deze laatsten werd het werk gegund. In Scherpenisse telde de coöperatieve Boerenleenbank vijftig jaar geleden 137 leden en werd I.K. Hage in het bestuur benoemd. In Stavenisse was een paard en wagen en later ook een auto door de riolering in de oostelijke Achterweg gezakt. Voor verbetering werd 10.000 gulden uitgetrokken. In Oud-Vossemeer werd het huis van de landman P. Uijl wegens diens vertrek naar Noord-Amerika verkocht voor 5.245 gulden aan C. van Vossen. Dat huis stond aan de Ring.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 7