aanpak van vrijwilligerswerk op Tholen Volop leven in Anna Jacobapolder Weinig enthousiasme voor professionele Eerste steen van 125 kg voor gemeentehuis Verslagenheid over verdrinking van Marcel van Duuren(15) uit Flipland Subsidie voor warme maaltijden accoord, maar nog vraagtekens bij open bejaardenwerk wie aan tegels eisen stelt! 1/S7 Donderdag 9 maart 1978 34e Jaargang no. 17 De Schelde Welzijn dure zaak 't Is zo gemakkelijk Gecoördineerd bejaardenwerk Grote verslagenheid was er vorige week woensdagavond in Sint-Philipsland, toen bekend werd dat de vijftienjarige Marcel Van Duuren tijdens een brandweeroefening was verdronken. De jeugdige leerling van de chr. mavo in Tholen was een van de steunpilaren van de Fliplandse jeugdbranweer. Samen met een vriend was hij die woensdagavond met de 'grote' brandweer - waarvan zijn vader commandant is - meegegaan naar een oe fening bij de vlasfabriek aan de Steenbergse Vliet, aan de weg Steenbergen/Dinteloord. Het korps uit Sint-Philipsland ging zover buiten z'n grenzen omdat men in de regio Roosendaal is opgenomen en bij grotere branden in omliggende gemeenten zal moeten assisteren. Vandaar dat er samen met het Steen bergse korps een oefening bij de vlasfabriek was gepland, ter wijl Flipland ook nog een oefening in Nieuw-Vossemeer op het programma had. De brandweerauto werd dichtbij de Vliet ge parkeerd om water te kunnen aanzuigen. Pompbediende J. Wolse was alleen bij de wagen achter gebleven. Met Marcel van Duuren. Of de jongen daarna uitgegleden is over slangen of verblind is door de schijnwerper van de brandweerauto is onbekend, maar Marcel viel in de zes meter diepe Steenbergse vliet. Pompbediende Wolse hoorde de plons, deed snel z'n brand- weerkleding uit en sprong in het water. Zijn duikpogingen hadden echter geen succes. Vanuit Steenbergen werd de cen trale in Roosendaal ingelicht waarna duikers arriveerden om het slachtoffer te kunnen bergen. Diep onder de indruk keerde de Fliplandse vrijwillige brandweer naar huis terug. Zaterdag middag vond onder zeer grote belangstelling de begrafenis plaats vanuit het kerkgebouw der Oud Gereformeeede Ge..e nte. Leden van de brandweer fungeerden als dragers, terwijl ook de jeugdbrandweer en de klas van Marcel van Duuren van de chr. mavo aanwezig was. Verder waren aanwezig: de voor malige Fliplandse burgemeester G. van Velzen, de voormalige gemeentesecretaris en nu burgemeester A. Verbree, de pas vertrokken adjudant G. Remmelzwaal, de commandant van de Regionale brandweer Roosendaal en leden van het brand weercorps Steenbergen. Op de begraafplaats was een geluidsinstallatie aangebracht om de sprekers voor iedereen hoorbaar te doen zijn. Burgemeester G. van den Berg sprak de hoop uit dat de Heere de familie zou sterken na dit groot verlies. De plaatselijke Oud-Gereformeer de predikant Ds. L. Gebraad hield de rouwdragenden een bijbeltekst voor uit het oude testament, waar beschreven werd hoe twee zoons van Aaron gedood waren. 'En Aaron zweeg stil', zo hield Ds. Gebraad de schare voor. Een oom van de fam. van Duuren, dhr. A. Neele uit Rotterdam, sprak tenslotte een dankwoord. Onroerend goedbelasting Tholen kan omlaag van 10,50 naar 8,50 DEZE WEEK Reumacollecte Het weer overwegen waard KVP kandidaten voor CDA lijst De Schelde heeft nu eenmaal een tegel- en plavuizenkollektie die klinkt als een klok. Voor een goede prijs en een prima kwaliteit. Voor wand en vloer. Voor kenners. Dus voor In onze showroom. Eendrachtbode. Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01 665-2752 - Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 2 00 per halfjaar, per post1 15 00, losse nummers 0 55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0.26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 5.25 contant inclusief btw Op rekening 6 50 Hoofdredacteur G Heijboer bouwmaterialenhandel Bergen op Zoom Tel. (01640) 36910 Twijfel aan het goede doel was er bij niemand. Twijfel of de oplossing de juiste was bij alle partijen. Het gaat om het gecoördineerd bejaardenwerk, zoals dat in de raadscommissie financiën werd besproken naar aanleiding van een sub sidieverzoek van het Welzijnsorgaan. Weliswaar speelde het bedrag van 110.000 gulden een rol, maar het geld was niet het doorslaggevend vraagteken. Wel of het juist was professionele in breng te gaan verwisselen met mogelijk inderdaad wat gebrekkiger vrijwilli gerswerk. Min of meer dus een princi pieel uitgangspunt. Gebleken is dat het Welzijnsorgaan er aanvankelijk ook wat moeite mee had, B en W eveneens en tenslotte ook de commissie financiën. Eigenlijk ook nog de kerken, maar dat ging over een ander onderdeel (de warme maaltijden ver strekking) maar met toch wel hetzelfde principe: vrijwilligerswerk. Op een rijtje gezet, is het goed te weten, dat onze samenleving met heel wat meer sociale voorzieningen dan ooit, bepaal de knelpunten kent die juist daardoor moeilijk oplosbaar zijn. Het steeds meer wegvallen - o.a. door het werken van de vrouw - van burenhulp en andere spon tane hulpmogelijkheden, schept proble men die weinig menslievende, maar veel meer realistische bijstand inhouden. Daarmee zat in wezen ook de commissie financiën wat overhoop. Liefdevol be zorgde bruine bonen zijn smakelijker dan een in de moderne warmhoudbus op de minuut afgeleverde cotelet. In wezen zat daarmee de commissie in de maag. Het valt in te denken. Het doet herinneren aan de eertijds achteloos door de rijke op tafel geworpen stuiver om de armoe te bedenken. Geld gaat dan zo langzamerhand alles verzoenen. Dat nu is onmogelijk. Willen we daarmee het Welzijnsorgaan afvallen, dat voor ogen had, dat het be ter is iets te doen, dan de kans te lopen dat er niets gebeurt. Willen we daarmee een krachtig pleitende voorzitter van de commissie financiën tegenspreken? Nee, maar onze samenleving zal zich toch dienen te bezinnen om niet alles (financieel) hard te willen maken. In de commissie werd de gedachte nog geopperd, om het geld van het bejaar denwerk over te hevelen naar de ge zinszorg, maar dat is in onze maat schappij niet mogelijk. Inderdaad is er in de sector gezinszorg een grotere be hoefte dan ogenschijnlijk in het bejaar denwerk. Maar als we het ene nalaten, houdt dat niet in het andere te kunnen doen. Mogen we ons toch opnieuw gezamen lijk bezinnen over dit onderwerp. Wel heel voorzichtig zijn als het dan toch ten koste zou gaan van wat we allen nodig vinden. Maar even voorzichtig om overal het menselijke uit te halen. Moeten vrijwilligers die helpen bij het rondbrengen van warme maaltijden naast hun kilometervergoeding nog uurloon krijgen, wat ook in de vakantie doorbetaald wordt? Moet goed lopend bejaardenwerk met soosmiddagen en jaarlijkse reizen gecoördi neerd worden door een beroepskracht, waarbij dan nieuwe behoeften worden ge kweekt? Die vragen werden maandagmorgen opgeworpen in de commissie financiën van de Thoolse gemeenteraad, die b en w moest adviseren over twee subsidies aan het Welzijnsorgaan Tholen. Ten eerste 43.000 gulden voor het verstrekken van warme maaltijden en ten tweede 110.000 gulden voor gecoördineerd bejaardenwerk. Met het eerste bedrag ging de commissie uiteindelijk accoord, maar het tweede punt wilde men eerst nog eens in de fracties bespreken. Overigens vond de commissie dat het in beide gevallen om "hele goede zaken" ging, maar moet het nu wel op deze manier aangepakt worden. Is de be hoefte aan financiële steun bij de ge zinszorg niet veel groter dan bij het be jaardenwerk? De verstrekking van warme maaltijden over november en december 1977 heeft een bedrag van 5100 gulden gevergd. Er zijn 33 deelnemers, wat naar verwach ting binnen twee jaar zal uitgroeien tot 50. De bejaardentehuizen in Sint-An- naland, Sint-Maartensdijk en Tholen zorgen voor het eten, waarna bezorgers dat in warmhoudbussen bij de bejaar den brengen. De rondbrengtijd is ge raamd op 1 Vi uur per dag per tehuis. In Tholen en Sint-Annaland zijn er twee bezorgers, in Sint-Maartensdijk drie. De regeling draait de volle week, behalve in Sint-Annaland, waar een enquete uit wees dat de behoefte op zaterdag en zondag gering was. De werkgrcep van het Welzijnsorgaan die zich speciaal met de maaltijdver strekking heeft belast, had bij de ge meente Tholen om 43.000 gulden subsi die gevraagd voor het bezorgloon van 15 gulden(bruto) per uur en de autover goeding van 36 cent per km(boven de 5000 km 30 ct). Op de kerken is een beroep gedaan om 7.000 gulden bijëen te brengen voor de eenmalige aanschaf van de materialen zoals warmhoudbus- M. van Damme(VVD) vond het ver strekken van warme maaltijden een hele goede zaak, maar hij was toch wel ge schrokken van het bedrag. 'Welzijn wordt een dure zaak. Je gaat een nieuwe kraan openzetten en de straal wordt steeds groter. Ondanks de christelijke en sociale grondslag van onze bevolking komen we nu toch weer op beroeps krachten en geld terecht. Vrijwilligers werk en burenhulp, alles wordt in geld omgezet. Er is tegenwoordig sprake van een verharding van alles', aldus de VVD-fractievoorzitter. Wethouder C.J. Moerland(voorzitter) wees erop dat de maaltijdenregeling el ke dag moet draaien. Het is gebleken dat Het voorjaar kondigt zich overal na drukkelijk aan. Personeel van gemeente, waterschap en provincie zijn druk bezig met snoeiwerk om nieuwe takken de ruimte te geven. In de weilanden darte len de lammetjes in het zonnetje. Het nieuwe leven doet iedereen goed. Ook in het kleinste dorp van onze streek, Anna Jacobapolder, is er volop leven. Ten minste wat de schapenwereld betreft, want moeder Moor (een kruising van een Texelaar met een Hollander) scfyonk het leven aan vier lammetjes. Dat aantal is op zich al een bijzonderheid, maar uniek is het grote gewicht: 4 lA kg per stuk en dat is ontzettend veel. Met die zeldzame 'vracht' had de verschrikkelijk dikke Moor het de laatste weken dan ook moeilijk. Schapenkenner-bij-uitstek de heer Boudeling assisteerde dan ook, toen 's morgens om half negen de lam metjes op de boerderij van de heer M. Lindhout in de Lageweg ter wereld kwamen. Dat was nog prachtig op tijd voor de veertienjarige Els Lindhout, die voor haar dagelijkse rit naar de rijks scholengemeenschap in Bergen op Zoom, de vier lammetjes nog kon aan schouwen. 't Is voor haar een heel huis houdentje, want het schapenbestand van de familie Lindhout is bijzonder vruchtbaar. Voor Moor namelijk vier lammetjes ter wereld bracht, hadden Mieke al voor drie, en Flores al voor twee lammetjes gezorgd. De drie scha pen die Els Lindhout onder haar hoede heeft, waren dus goed voor negen lam metjes. Daarvan mag er maar een blij er erg in, dat de kerken geen algemene bijdrage geven, terwijl men voor de ei gen leden desnoods al het materiaal wil aanschaffen. Versluijs: er is uitgerekend dat de alge mene bijdrage voor de Thoolse kerken op/ 1,50 per dooplid komt. Tenslotte kon de raadscommissie toch een positief advies aan b en w uitbren gen, zij het dat op voorstel van Versluijs dit niet met vrijwilligers te doen is en dat kost geld. Toch kon CHU-raadslid J. Versluijs zijn collega van Damme wel aanvoelen. 'Het verstrekken van warme maaltijden is een hele goede zaak, daar twijfelt nie mand aan. De km-vergoeding is ook geen twistpunt, maar wat voor prece dent schep je bij het vrijwilligerswerk? Ik ben bang dat je een stuk ongenoegen krijgt bij de groep die elke week de be- jaardensozen laat draaien en reisjes or ganiseert. Is er werkelijk geen groep van vrijwilligers met reserves te vormen voor de maaltijdenverstrekking? Van het uurloon ben ik bang. Verder heb ik ook bedenkingen gehoord van de kerken om een algemene bijdrage te geven voor de materiaalkosten', aldus Versluijs. Van Damme vond wel dat de maaltij denregeling moet doorgaan als er geen vrijwilligers te vinden zijn die het gratis doen. 'Een profesionele aanpak is ook wel de beste oplossing, maar 't is zo ge makkelijk als het toch allemaal betaald wordt', zei het VVD-raadslid. M.A.J. van der Linde (PvdA) zag toch geen an dere mogelijkheid, want anders zal de regeling in de praktijk weer verwateren. 'Als je in het rapport van het Welzijn sorgaan ziet er er 'ondervoeding' gecon stateerd is, dan moeten we dit toch maar doen', aldus v.d. Linde. Wethouder Moerland vond ook dat de organisatie zo sterk mogelijk opgezet moest worden, zoals in Bruinisse ook gebeurd is. Versluijs: maar die doorbetaalde va kantie, moet dat nou zo nodig? Als je uit je werk moet, kun je het voor die uur vergoeding niet doen. Van Damme: met betalen krijg je, dat het contact met de mensen minder wordt. De liefde wordt minder. Wethouder Moerland: ik wil toch niet meer naar vroeger terug: alles voor niets, 't Is goed dat er nu mensen voor betaald worden. Wat de bijdrage van de kerken betreft: met een collecte hebben ze de 17.000 gulden bijeen. Als ze dat niet meer doen, begrijp ik het niet meer. C. Meertens(chef financiën): de kans zit De 14-jarige Els Lindhout uit Anna Ja cobapolder met vier lammetjes en moe der Moor, die van een last van dertig kilo was verlost. ven. 't Kost wel eens tranen als de lam metjes verkocht worden, maar vier schapen vindt de familie Lindhout vol doende om het een hobby te laten blij ven. Van de huidige drie schapen zijn er twee van de eigen fokkerij. De schapen houderij is een plezierige hobby. Me vrouw Lindhout verzorgde twee jaar geleden een verstoten lammetje zelfs met een luier en een kruik. Ook lam metjes worden zo wel eens in de watten gelegd, maar de vier van Moor springen al vinnig in de wei aan de Lageweg in Anna Jacobapolder. aangedrongen wordt op besparingen in de uurlonen. Het tweede subsidieverzoek van het Welzijnsorgaan betrof 110.000 gulden voor het gecoördineerd bejaardenwerk. Wethouder Moerland wees erop, dat het niet de bedoeling is de vrouwenvereni gingen buiten spel te zetten, maar om deze nog meer te stimuleren en te bege leiden. Het Welzijnsorgaan wil daarvoor een fulltime beroepskracht aantrekken. Het Rijk heeft voor dit werk een bijdra geregeling, maar omdat er nu een vaca ture-stop is, komt er uit Den Haag voorlopig geen geld. Als we wachten op het Rijk, duurt dat lang en daarom Vervolg op pag. Dhr. M.G. van As uit Scherpenisse, me dewerker van bouxbedrijf Uytdewilligen, heeft een zware til aan de eerste steen voor de uitbreiding van het gemeentehuis inSint-Maartensdijk. "Waar gij niet zijt is het bestaan, is alle denken, alle doen zo leeg en woest, zo dood als toen gij, geest, nog niet waart uitgegaan" Dat gedicht van Ad den Besten staat op de eerste steen voor de uitbreiding van het Thoolse gemeentehuis in Sint- Maartensdijk die gistermiddag werd ge legd door burgemeester J.E. van Boei- jen. 'Aangezien het maar een kleine stap in de totstandkoming van de uitbreiding is, zal er niet te veel aandacht aan deze gebeurtenis worden besteed', kon men vorige week in Tholenderwijs lezen. De grootte, het gewicht en de tekst op de steen toonden echter weinig van die be scheidenheid, maar liepen veel meer parallel met de 5 '/i miljoen gulden die het totale project vergt. Het Thoolse gemeentebestuur heeft ook niet bepaald een gemakkelijke tekst ge kozen van de 55-jarige dichter Ad den Besten, die o.a. de uitvoerige bloemle zing uit de poezië van de na-oorlogse dichtersgeneratie in Noord-Nederland 'stroomgebied' samenstelde. Toch zal iedere bezoeker van het ge meentehuis volgend jaar de tekst wel onder de knie krijgen, want de steen is bij de ingang in de Ds. de Bresstraat ingemetseld. Half januari zal de uitbreiding klaar zijn, waarna begonnen wordt met de verbouw van het bestaande gemeente huis. Tegen koninginnedag volgend jaar zal de officiële opening plaatsvinden. Het ,olgens B en W fraaie ontwerp van architectenbureau Dingemans, De Vries en Heemskerk uit Utrecht zal dan kun nen schitteren met 75 ambtenaren in het twee verdiepingen tellende gemeente huis. Bouwbedrijf Uytdewilligen uit Oud- Vossemeer werkt nu met 15 man aan dit karwei, maar dat aantal wordt nog op gevoerd. Als de bouw klaar is, zal de arkt in Sint-Maartensdijk opnieuw een ver betering hebben ondergaan. De taxaties voor de onroerendqoedbe- lasting op Tholen vallen zo mee, dat het tarief per 3000 gulden economische waarde wel teruggebracht kan worden van/ 10,50 naar 8,50. Tot die conclusie kwam chef financien C. Meertens maandagmorgen in de commissie financien van de Thoolse ge meenteraad. De taxaties in Tholen, Poortvliet, Sint-Annaland en Oud-Vos- semeer zijn klaar. Door ziekte van de taxateurs is het allemaal wat vertraagd, maar Scherpenisse en Sint-Maartens dijk zijn bijna klaar. In Stavenisse moet alles nog gebeuren,. VVD-fractievoor zitter M. van Damme constateerde dat het optimisme over het gereedkomen van de taxaties niet is waargemaakt. CHUfractievoorzitter J. Versluijs was wel blij met de mededeling van dhr. Meertens, maar hij liet toch weten dat het grote debat over de definitieve vast stelling van het O.G.B.-tarief nog moet komen. Het overdenken waard 0 Open bejaardenwerk op de wip 0 Eerste steen voor uitbreiding ge meentehuis 0 Koninklijk zilver voor vijftig jaar landbouwwerk 0 Bloemen en bonbons voor de honderdjarige in Ten Anker 0 Vijftienjarige Fliplander verdron ken 0 Nieuwe predikant voor Hervorm de Deelgenoten 0 Nieuw lenteleven in Anna Jaco bapolder 0 Thoolse onroerendgoedbelasting kan omlaag 0 Zwembadtarieven omhoog 0 Nieuwe "bungalow"-school in Sint-Philipsland 0 Streekmuseum komt met exposi tie ambachtsheerlijkheid 0 De Thoolse V.A.C. van start 0 In Sassegrave motorvoertuigen techniek 0 Een nieuws-variatie met toch ook sterke contrasten van lief en leed 0 NEEM ALS RICHTSNOER VOOR UW LEVEN... PLICHT EN GIJ VINDT RUST EN EVENWICHT 0 Dit nummer bestaat uit 20 pagi na's Van 13 t/m 18 maart wordt ook op Tholen en Sint-Philipsland de landelijke Reumacollecte gehouden. Op de meeste plaatsen wordt een zak jesactie gehouden zodat ook u het goede werk van het Reumafonds kunt steunen. Raadslid J.M. Deurloo-'van Broekho ven uit Tholen voert de KVP-lijst weer aan voor de komende gemeenteraads verkiezingen. Deze lijst wordt ingepast in de Thoolse CDA-lijst, die op zijn vroegst eind deze maand bekend zal worden. ARP en CHU moeten hun kandidatenlijsten namelijk nog vaststel len. De KVP besloot hiertoe maandagavond in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer. Vier jaar geleden had men nog een lijst met tien kandidaten, maar voor het CDA waren er maar zeven nodig. 1 J.M. Deurloo- van Broekhoven (vorige keer eveneens 1). 2 (4) A.P. Hommel, Oud- Vossemeer,3(3) A.G.J. Leemreijze, St. Maartensdijk, 4(6) A.P. van der Vloet, Tholen, 5(-) A. van Elzakker, Tholen, 6 (2) A.A.J. Hommel, 7(8) M.J. van der Zande, Oud-Vossemeer. De enige nieuweling is dhr. van Elzak ker, maar vorige keer stond zijn vrouw als vijfde op de lijst. Niet teruggekeerd zijn verder A.J.J. Schotanus uit Sint- Maartensdijk (naar elders vertrokken), oud-raadslid M.A. van Tilbeurgh en oud-wethouder C.W. de Leeuw, beiden uit Oud-Vossemeer. NKV-voorzitter A.A.J. Hommel, oud voorzitter van de oudercommissie van de l.t.s., is gestegen van de vierde naar de tweede plaats. Deze plaats is van groot belang, aangezien de KVP de vierde plaats op de CDA-lijst inneemt de eerste reserve dus na de drie raadsleden die het CDA nu heeft.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 1