INTERIEURTIPS 7 Nieuws voor de amateur fotografen I- mop RENAULT NIEUW PONTON VOOR GROND ONDERZOEK 00STERSCHELDE Boekennieuws MEDIO 1978 NIEUWE KENTEKENS Vervolg plaatselijk riieuws U kunt niet alles weten Donderdag 2 februari 1978 EENDRACHTBODE 9 Filterkeuze Gewoon op het oog EEN HANDIGE FILTERSET VOOR HET BEOORDELEN VAN KLEURVERGROTINGEN Zes filterkaarten oud- £-\ vosstuttR gg- Maartensdijk RENAULTS OP L.P.G. Garage BIJL Sint- Philipsland Poortvliet GELDLENINGEN j G. LINDHOUT witte bruidsjapon met accessoires. Maat 38. Effect medicijnen hangt af van tijdstip toediening. l I Het maken van kleur- vergrotingen is sterk in opmars, en heeft de alou de zwart-witprent naar het tweede plan verwezen. In het kielzog van deze snel le ontwikkeling komen de nieuwe hulpmiddelen voor deze boeiende hobby. Door Kodak wordt een spe ciaal 'filterset voor het be oordelen van kleurvergro- tingen' in de handel ge bracht. Bij het maken van kleurvergrotin- gen gebruikt men vaak bepaalde doorzichtfilters. Om de waarde en de kleuren van deze doorzichtfil ters te kunnen bepalen voor de 'volgende vergroting' heeft men deze set gelanceerd. Bij het gebruik van het filter dient men de proefstrook te bekijken bij hetzelfde licht als waarbij de ui teindelijke afdruk beoordeeld wordt. Men bekijkt de foto dan door het filter dat de beste resulta ten geeft. Neigt de kleurbalans naar de war me kant, dan is het het beste om de foto door een groen, cyaan of blauw kleurenfilter te bekijken. Neigt de kleurenbalans naar de koele kant, dan bekijkt u de foto door het magenta, rode of gele filter. U zult ontdekken dat in bepaalde gevallen een combinatie van warme en koele kleuren nodig is om uiteindelijk een optimaal resultaat te bereiken. Kijk naar de lichte middentoon van de foto terwijl u het filter zover van de foto houdt, dat het op de foto vallende licht niet eerst het filter gepasseerd is. Bekijk de foto vlug achtereen afwisselend door het filter en het directe licht, om zo de kleurcorrectie in u op te nemen die het filter veroorzaakt. Doorzichtfilters zullen de hoge lichten overcorrigeren en onvol doende correctie geven in de scha duwpartijen. Deze uiterste toon- waarden dienen in de beoordeling buiten beschouwing te blijven, zo dat de waardering uitsluiten de middenpartijen betreft. In deze set van zes filterkaarten heeft elke kaart een van de zes filterkleuren: magenta, rood, geel, groen, cyaan en blauw. Élk filter is aanwezig in de densiteit Een handige filterset voor het be oordelen van kleurvergrotingen. van 10, 20 en 40. De kaarten worden geleverd via de fotohandel. Informatie kan men verkrijgen bij Kodak Foto Service, Postbus 1000Driebergen. 0 SWYEHISSE^J! so \jk\ ANNA JACOBAPOLD Uitvoering muziekvereniging Euterpe. Vrijdagavond 27 jan. werd er een uit voering gegeven van muziekvereniging Euterpe in Haestinge. De avohd werd geopend met een vrolijk deuntje, waar na voorzitter M. van Damme iedereen hartelijk welkom heette, het bijzonder de 2 ereleden dhr. J.C. Geluk en dhr. C.L.M. Andrjesse. Daarna kwam het optreden van de muziekvereniging wat htj/dnder in de smaak viel. Na de mooie rfyuziekklanken kwam de voorzitter weer han het woord met de mededeling dat er weer 2 nieuwe oud leden waren bijgekomen, nl. de heren M. van Driel en C. de Nooy uit Stavenisse. Ook waren er dit jaar 2 leden 25 jaar lid van de muziekvereniging, de heren C. Ver meulen uit St. Maartensdijk en L. Bolier uit Scherpenisse. Zij kregen allebei een speldje en een oorkonde. Hierna volgde een koet optreden van de drumband. De toneelvereniging A.l.O.S. kwam vervol gens aan de beurt met het mooie to neelstuk "Een mandje eieren", wat ook gewaardeerd werd. Korte inhoud van het stuk was over een ambtenaar in Den Haag öie getrouwd was met een Zeeuws vrouwtje. De ambtenaar leefde boven zijn stand in een duur flatje en een dure auto. Hiervan was het gevolg dat hij veel schulden had aan een zekere mevr. I Een pasklare gas-installatie voor Uw Renault kan door ons worden ingebouwd. Voor geïnteresseerden heb ben wij uitgebreide docu mentatie gereed liggen. De installatie is van: LANDI - HARTOG De beste keus voor U en voor uw Renault Renault-dealer St. Maartensdijk tel. 01666-2370 Gerritsen. Met behulp van de Zeeuwse neef en de chef van de ambtenaar zijn ze tenslotte verhuisd naar Goes, dus alles kwam weer op zijn pootjes terecht. In de pauze speelde het Smalstads Blaaskapel enkele mooie meezingers. Ook werden er nog loten verkocht, waarvan de trekking na het tweede be drijf van het toneelstuk was. Tenslotte was het nog gezellig bal met de welbe kende band van The Gold Stars. Het was een 'druk bezochte en geslaagde avond. keuken. Na de pauze werden de vragen van de leden uitvoerig beantwoord. De presidente bedankte de heren voor de leerzame avond en bood ze een doos bolussen aan. De plattelandsvrouwen houden in fe bruari de gezinsavond in samenwerking met de ZLM. Heer in 't verkeer Th. J.J. uit Sint-Annaland reed in dichte mist tegen de verkeersheuvel aan de Paasdijkweg/Postweg waardoor een ANWB bord vernield werd. Ook zijn eigen auto liep schade op. J. meldde dit vrijwillig aan de politie. De fiets van I.K. werd vernield toen ze in de Molenstraat links van de rijbaan tegen de auto van E.C.P. uit Tholen botste. Er waren geen persoonlijke on gelukken. S.P.S. haalt elke eerste dinsdag van de maand, dus nu 7 februari a.s. oud papier op. Advertentie IM Voorlichting naslagwerken De plattelandsvrouwen zijn woensdag avond in Tolrust voorgelicht over de in houd en het gebruik van encyclope dieën. De opkomst was zeer goed. Een mede werker van uitgeverij Oosthoek gaf met film en dia's een duidelijk beeld van het nut van naslagwerken. In de pauze was er een aantrekkelijke verloting met een wereldatlas en handwerkencyclopedie als prijzen. Na een film werden drie vragen gesteld, waarbij het goede antwoord werd be loond met een kookboek voor de fijne ~T"" I Voor een persoonlijke lening óf financiering van uw auto, boot, bromfiets, T.V., meubelen enz. naar Sint- Maartensdijk Oudestraat 10 tel. 01666 - 2454 Tevens het adres voor al uw Verzekeringen. TE KOOP: Te bevragen bij: R. MOERLAND, Oesterstraat 22, Tholen. Ouderavond peuterklas De peuterklas Turn Turn heeft 25 ja nuari de eerste ouderavond in de kleine zaal van dorpshuis De Wimpel gehou den. Voorzitter J. Neele kon een groot aantal ouders en enkele genodigden van harte welkom heten. Na de jaarversla gen en de controle van de kascommissie overhandigde mevrouw S. van Dijke- Stehouwer, presidente van de Flipland- se Vrouwenraad, een bijdrage uit de opbrengst van de Zeeuwse collecte als mede een bedrag uit de kas van de Vrouwenraad. Vervolgens werd een filmpje getoond van een morgen in de peuterklas Turn Turn. Na de pauze ver telde bibliothecaresse mej. Rozendaal uit Steenbergen over boeken voor peu ters. Ze had hiervoor een collectie peu- terboeken meegebracht, terwijl ze ook nog dia's vertoonde. Van de mogelijk heid om vragen te stellen, werd druk gebruik gemaakt. Na de rondvraag dankte de voorzitter alle medewerkers en de aanwezigen voor hun belangstelling. Te Sint-Annaland hebben wij voor U beschikbaar: straatklinkers Regelmatige aanvoer van onderhoudsgrind! l CEBECO=! - district Tholen coöperatieve vereniging verenigde land- en tuinbouwcoöperaties g a. Postbus 1, SINT-ANNALAND, tel. 01665-2550 Iedereen die wel eens de koortsthermo meter gehanteerd heeft, weet dat de li chaamstemperatuur 's ochtends lager is dan 's avonds. Biologen brengen dit in verband met ee soort biologische klok die in het lichaam aanwezig is. Niet al leen voor de temperatuur is er zo'n in wendige klok, maar voor tal van andere eigenschappen van mens, dier en plant. Deze kennis kan voor de gezondheids zorg gunstige gevolgen hebben. Het feit bijvoorbeeld dat er een dagelijkse schommeling bestaat in de gevoeligheid voor medicijnen, zou het mogelijk kun nen maken geneesmiddelen effectiever toe te dienen. Op het eerste gezicht is men geneigd om de temperatuurverschillen tussen och tend en avond toe te schrijven aan het lichtverschil tussen dag en nacht. Het blijkt echter dat die temperatuur schommelingen, ook wanneer iemand een tijd in een donkere kamer wordt opgesloten, nog een aantal dagen door gaan. Het is dus een inwendige klok die de temperatuurswisselingen dicteert. Hoe deze klok precies werkt en waar hij zich bevindt is nog steeds onzeker. Bij de mens wordt het aannemelijk geacht dat hormonen, de chemische boodschap pers in het bloed, een belangrijke rol spelen in het mechanisme van de klok. Wanneer iemand met een straalvliegtuig van Europa naar Amerika vliegt, zullen een aantal lichaamseigenschappen (ak- tiviteit, temperatuur) zich eerst niet zo veel van het tijdsverschil aantrekken. Na enige dagen echter zal de klok van de meeste eigenschappen zich aan het Amerikaans ritme aanpassen. De wij zers van de klok blijven dus niet altijd De aannemerscombinatie Dosbouw heeft een ponton in gebruik genomen, xaarmee grondonderzoek zal worden gedaan voor de bouw van de storm vloedkering in de Oosterschelde. Deze ponton is nodig om binnen korte tijd intensief grondonderzoek te kunnen uitvoeren in de diepe geulen van de Oosterscheldemonding. Hij is 50 meter lang, 20 meter breed en heeft een wa terverplaatsing van 700 ton. Hij heeft een bemanning van twaalf koppen. De ponton is voorzien van omvangrijke technische installaties, die meer moge lijkheden bieden voor grondonderzoek dan met andere pontons tot nu toe het geval was. De verkenning van de ondergrond met behulp van deze ponton kan op twee manieren geschieden: Met behulp van een zogenaamde sondeer/boortoren, die aan de achterzijde van de ponton op de zeebodem wordt neergelaten. Daar na begint vanaf pontonniveau het gron donderzoek; door een van de toren neergelaten geleidebuis wordt de appa ratuur de grond ingedrukt. Bij de andere methode wordt een dui kerklok gebruikt Daarmee kan onder water op de bodem grondonderzoek worden verricht. Deze bemande duiker klok kan door een gat in de ponton worden neergelaten op de zeebodem en tot ongeveer 60 ton worden geballast als tegendruk voor het in de bodem persen van de apparatuur. De sondeer/boortoren is ontwikkeld door het Laboratorium voor Grondme chanica en werd in de afgelopen jaren met succes toegepast op andere pontons. Het gebruik van de duikerklok voor di verse methoden van grondonderzoek werd in opdracht van de Deltadienst van Rijkswaterstaat getest. Het grote voor deel van het werken met de duikerklok is, dat in principe net zo gewerkt kan worden als op het vaste land; namelijk snel en met de beste controlemoge lijkheden. Bij het werken vanaf de toren moet al tijd éérst de afstand tot aan de bodem worden overbrugd, terwijl geleidebui- zen het gevaar van knikken moeten ver minderen. Met behulp van de toren kan worden gewerkt tot waterdiepten van maximaal 50 meter; de duikerklok kan in principe werken tot diepten van 200 meter. Met de nieuwe ponton zal in de komen de jaren op veel plaatsen in en in de nabijheid van de sluitgaten grondon derzoek worden verricht. Hij is genoemd naar ing. Johan Vermeiden, hoofd van de buitendienst van het Laboratorium voor Grondmechanica, wegens diens belangrijke verdiensten op het gebied van de ontwikkeling van apparatuur en de uitvoering van grondonderzoekin- gen. De kosten voor de bouw bedroegen ruim drie miljoen gulden. Het kan handig zijn als we het inkijken voorkomen kunnen door de vitrage te sluiten. In dat geval kunt u veel plezier heb ben van vitrage ophangen aan rails met glij ders of runners. Hebt u de vitrage afwisse lend open en dicht kies dan rails met inge bouwd trekwerk. U trekt aan het koordje en de vitrage gaat open en dicht. Doet u dit met hand dan wordt de vitrage spoedig smoezelig. Bij het gebruik van openweaves kan in sommige gevallen het gebruik van overgor dijnen overbodig zijn. Leuke effecten kun nen worden bereikt als een goed door zichtige openweave wordt gecombineerd met een aluminium jaloezie en sluitgordij- nen in afwijkende kleur. Laten we het jaloe zie neer en sluiten we de openweaves dan schijnt de kleur van het jaloezie door de transparante gordijnen. Wanneer een meubel als afwerking in de was of olie is gezet dan moet zo'n meu bel met was of olie worden onderhouden. Is een laklaag aanwezig, dan zal het op brengen van was niet zoveel helpen, want de was blijft dan op de laklaag zitten. Een goede laklaag mat of glanzend is zo sterk dat bijvoorbeeld een plasje pure alko- hol urenlang geen kwaad kan. Op een meubel komt dezelfde aanslag als op het raam en moet derhalve ook zo nu en dan met een vochtige doek worden afgeno men. Een bedekking van echte biezente- gels doet het goed, alleen moet uitdrogen worden voorkomen anders gaan de biezen breken. Zo nu en dan bevochtigen met zeepwater. Deze tegels niet vergelijken met rijststrotegels en andere inferieure tegels, die eigenlijk meer geschikt zijn voor de wand dan voor de vloer. Een belangrijke zekerheid bij de keuze van tapijt is het etiket op de rug van het tapijt of karpet. Op het etiket staat de naam van de fabrikant vermeld en tevens de sa menstelling van de poolgarens. Staat op dit etiket bijvoorbeeld 100% scheerwol, dan is de fabrikant garant voor deze aan duiding. Tapijttegels in zuiver scheerwol ber berkwaliteit, die wanneer ze in schaakmo tief worden gelegd het bijzonder goed doen en tapijttegels met een geometrisch dessin zijn een andere mogelijkheid. De meeste wollen tapijttegels kunnen echter ook zo worden gelegd, dat het tegeleffect ontbreekt. Zeer voordelig zijn nog steeds de haarvilttegels, die op een formaat van 50 x 50 gebracht worden. Ondertapijt is alleen nodig als het tapijt geen foamrug heeft. De moderne getufte tapijten kunnen in kamers tot 20 m2 los worden gelegd en dit geldt dus voor vrijwel alle slaapkamers. Er moet gerekend worden op een paar milimeter's krimp. Grote ramen in moderne huizen worden vaak doormiddel van een horizon tale plank in tweeën gedeeld. Er kunnen dan niet alleen planten en spulletjes op de vensterbank worden gezet, maar ook op de plank. Wanneer de zon schijnt, denk er dan aan om de was vroegtijdig af te halen, eigenlijk voordat ze volkomen droog is. De bij fabrikatie van textiel en wasmiddelen gebruikte "optische oplichter" kan lijden tot "verzilvering" van de was en maakt tevens het strijken moeilijker. Na het wassen van een spijkerbroek. blijkt hij veelal een paar centimeter te zijn gekrompen. De beste remedie hiertegen is, na het uitspoelen en centrifugeren even in de lengte op te rekken. Wel doen als het kledingstuk nog nat is, anders helpt de kuur niet; bovendien zou het kunnen scheuren. Sommige handdoeken hebben in plaats van lussen een pool. Dat voelt lekker zacht aan, maar droogt slechter dan een lussendoek. Daarom zijn er handdoeken met aan de ene kant een pool en lussen aan de andere. De velourskant (met pool) is be doeld voor lichaamsdelen, die zacht behandeld moeten worden, zoals het gezicht. De andere kant wordt gebruikt voor de huid die wel wat meet kan verdragen. De kwaliteit van een badhanddoek hangt af van het aantal lusjes in de badstof en hoe lang die zijn. Een goede doek heeft lange lussen, die dicht op elkaar zitten. Hij droogt nog beter als de draden iets gedraaid zijn. Donkere kleuren voor het gebruik wassen; om de kleurvastheid te bevorderen het klassieke "scheutje azijn" toevoegen. Goed spoelen in ruim water, niet wringen. Bij nieuwe spullen, zo uit het water op plastic hangertje hangen. Gekleurde hemden wassen in een wasmiddel dat zo weinig mogelijk of geen optische witmiddelen bevat, (zoals bijv. Fleuril) Polyester shirts wassen tot maximaal 60°. Vuile plekken uitsluitend be handelen met een washandje. Kleding die u zelf niet kunt wassen, zoals goede corduroy en costuums e.d. re gelmatig goed laten luchten. Buiten of in de badkamer, waar het gerust iets vochtig mag zijn. Daardoor verdwijnen de kreukels vanzelf. In ieder geval bij zuiver scheerwol. Regelmatig kostuums afborstelen en op tijd chemisch laten reinigen. Hang kledingstukken steeds goed op een degelijke kleerhanger, een pantalon bij voorkeur in een broekklem. Draag een kostuum nooit langer dan 2, hoogstens drie dagen achtereen. Ook een kledingstuk heeft rust nodig. Met een paar oude lakens en een slaapzak kunt u een goedkoop, dekbed overtrek fabriceren. Witte lakens kunnen ook nog eerst in de wasmachine geverfd worden en daarna opgefleurd met een bloemetjesband en contrasterende biezen. JOKE VOS (Nadruk verboden) FOLKLORE IN HET DAGELIJKS LEVEN We weten natuurlijk allemaal best dat het niets te betekenen heeft als een zwarte kat ons pad kruist. Hoewel, staat dat eigenlijk wel vast? Zijn wij daar ook nog zo van overtuigd als we nou net die dag een ongeluk krijgen? Of als we nou net die dag in het zakelijke vlak met een onverwachte tegenslag te maken heb ben? Als je de mens zo hoort in zijn gewone doen, met een goed glas en een prima sigaar bij zijn open haard, gelooft nie mand meer in voortekenen. Maar wie zou de mensen de kost willen geven die van de lotenverkoper een lot met een staartnummer verlangen? Wie roept niet "gezondheid" als er iemand niest, en wie gelooft niet dat er ruzie komt als er zout wordt gemorst? Ontelbaar zijn de voorbeelden van din gen die in het dagelijks leven gebeuren, waarbij wij zeggen, of in ieder geval denken: Je weet maar nooit.... De nieuwe kentekens zullen vanaf me dio 1978 bestaan uit een combinatie van twee groepen van twee letters en één groep van twee cijfers in plaats van twee groepen van cijfers en één groep van twee letters. In de toekomst komen de cijfers alleen in het midden, bijvoor beeld BK-24-DL. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft voor deze nieuwe combinatie gekozen nadat de Rijks dienst voor het Wegverkeer uit enkele alternatieven uiteindelijk deze had voorgesteld. Andere instanties, die met de kentekenregistratie te maken hebben, hebben eveneens hun voorkeur voor dit zelfstandig doordraaien maar kunnen verzet worden door invloeden van bui tenaf. De dagelijkse schommelinq in de ge- voeliqheid voor medicijnen kan in sterk overdreven termen tot gevolg hebben dat een slaapmiddel waar je het ene moment als een blok van in slaap valt, een ander moment geen effect heeft. Zo is van een geneesmiddel tegen huidaan doeningen gevonden dat eenzelfde dosis om zeven uur 's ochtends 15 uur werk zaam was en om zeven uur 's avonds maar zes uur. Het ziet er naar uit dat deze verschillende gevoeligheid voor de meeste medicijnen geldt. Mocht dit door nader onderzoek becestigd worden, dan kunnen geneesmiddelen in de toekomst wellicht op meer efficiënte en verant woorde wijze toegediend worden. systeem uitgesproken. Het voordeel er van is dat men met deze letter-cijfer- combinatie tien tot vijftien jaar vooruit kan. Men hoeft dus niet tussentijds op een andere combinatie over te schake len. Een ander belangrijk voordeel is dat het kentekenbeeld, zoals dat vanaf 1951 heeft bestaan uit drie groepen van twee letters of cijfers, blijft gehandhaafd. Daarmee is ook de herkenbaarheid ge diend. Het invoeren van een nieuwe combina tie is nodig omdat de huidige van twee cijfers-twee letters-twee cijfers naar ver wachting medio volgend jaar volledig zal zijn benut. Hieruit kunnen dus geen nieuwe variaties meer worden geput. De huidige combinatie met de twee let ters in het midden is de derde in een reeks van drie verschillende combinaties sinds men in 1951 van de provinciale op de landelijke kentekenregistratie over ging. Men begon in dat jaar met een heel nieuw systeem, xaarbij twee letters wer den gevolgd door twee groepjes van twee cijfers. In 1965 was deze combina tie uitgeput en kwamen de twee letters achteraan. Hiermee kon men tot sep tember 1973 voort. Daarna kwamen de kentekennummers met de twee letters in het midden. De mogelijkheden daarvan zullen bij de tegenwoordige toename van het aantal auto's medio 1978 zijn uitgeput. De nieuwe combinatie met de vier letters en twee cijfers biedt veel meer mogelijkheden en zal daardoor minder snel opraken. Over dit soort dingen gaat "Folklore in het dagelijks leven." En ook over allerlei voorwerpen en gebruiken met een fol kloristische achtergrond in en om het huis. Het is geen wetenschappelijke ver handeling over volkskunde en alles wat daarmee samenhangt. Het gaat gewoon oyer die dingen in het dagelijks leven waaraan vooral in vroeger jaren nogal eens een bepaalde - vaak bijgelovige - betekenis is verbonden. Over huwe lijksgebruiken, beschuit met muisjes en rouwgebruiken. Over dieren, planten, bloemen, eet- en drinkgewoonten, ge- luks- en ongeluksgetallen, symbolen van geluk, ongeluk, liefde en dood. Kortom, over alles waarmee wij alledag te maken hebben. Uitgave: A.W. Sijthoff. Auteur: Ton de Joode. 200 Illustraties, waarvan 50 in kleur. MORGEN, BIJ HET AANBREKEN VAN DE DAC! Door Dr. J.C. de Beus, Ambassadeur b.d. Dit boek beschrijft een vijftal kritieke episoden vóór, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog, waarin ons land met oorlogsgeweld werd geconfronteerd. "Dantzig. De dans op de vulkaan" Hierin schetst de schrijver de stemming die hij in Dantzig aantrof in augustus 1939 vlak voordat over die stad een wereldoorlog uitbrak. Het meest inte ressante onderdeel hiervan vormt de beschrijving van het "galgenmaal van de wereldvrede" ten huize van de Hoge Commissaris van de Volkenbond, één dag voor het uitbreken van de vijande lijkheden, op het ogenblik dat de ogen van de hele wereld in beklemde span ning gericht waren op dit nieuwste ob- jekt van Hitiers expansiedrang. Aan dit afschuwelijke diner zitten al de leidende plaatselijke figuren van het drama aan. Allen weten dat de laatste vredespogin gen mislukt zijri, doch niemand waagt het erover te praten. Het diplomatieke spel wordt doorgespeeld tot het laatste ogenblik, terwijl allen weten: morgen, bij het aanbreken van de dag, zal het afgelopen zijn. "Warschau. De Evacuatie" Dit tweede korte verhaal vertelt hoe tijdens de slag om Warschau in septem ber 1939 het diplomatieke corps en de buitenlanders aldaar op het laatste ogenblik veilig geëvacueerd werden, goeddeels door het toedoen van de jeugdige Nederlandse Gezantschapsat taché, Gevers. In de hierop volgende drie hoofdverha len van deze bundel vertelt de oud-Am bassadeur aan de hand van eigen erva ring en van de officiële documenten drie ingrijpende crises uit onze recente ge schiedenis waarin Nederland zelf oorlog onder het oog moest zien. "Berlijn. Morgen, bij het aanbreken van de dag!" De geschiedenis van de talrijke nauw keurige, maar steeds minder geloofde, waarschuwingen welke onze Militair Attaché te Berlijn, Majoor Sas, tussen oktober 1939 en 10 mei 1940 naar den Haag doorgaf over de komende aanval van Nazi-Duitsland is niet onbekend. Zij is beschreven in het rapport van de Parlementaire Enquêtecommissie 1940-'45, maar is in honderden folianten van dit zeer lijvige rapport wat verloren gegaan. Ook Dr. L. de Jong heeft het beschreren in Deel II van zijn stan daardwerk "Het Koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereldoorlog", en heeft zich wat de laatste fase betreft ge baseerd op de getuigenis van Dr. de Beus voor de Enquêtecommissie. Dit deel van de bundel eindigt met het afscheid van Sas vier maanden later op een dakterras in Londen op de avond dat de Luftwaffe haar massa-bombar dementen op Londen inzette. Een epiloog vormt de beschrijving van de afgrijselijke executie van de "relatie van Sas" in het concentratiekamp Flos- senburg, precies vijfjaar na Hitiers ver- radelijke aanval op Denemarken en Noorwegen, waarvoor de "relatie" te vergeefs had gewaarschuwd. "De Nieuw-Cuinea kwestie; een simultaan-treurspel op zes tonelen" De diplomatieke geschiedenis van de Nieuw-Cuinea kwestie wordt hier van begin tot eind geschilderd, zoals zij zich tot een treurspel ontwikkelde op zes di plomatieke tonelen, nl.: den Haag, Ja karta, Washington, Londen, Canberra, en tenslotte haar voor Nederland te leurstellend slot vond in New York. Aan de hand van de stellingname der meest betrokken staten, zijn eigen erva ringen en citaten uit de officiële tele grammen volgt het verhaal op de voet deze laatste grote diplomatieke operatie, waarin Nederland trachtte zelfstandig een politiek van emancipatie tot zelfbe schikking door te voeren, maar uit eindelijk door de internationale krach ten gedwongen werd tot een weinig be vredigend compromis. Het meest belangwekkend zijn de ont hullingen omtrent drie beslissende crises tijdens de onderhandelingen in de eind fase van het conflict. De eerste is de publikatie in het boek van een geheime brief waarmee Presi dent Kennedy het plan-Bunker aanbe veelt aan Ministej-President De Quay. De txeede is de beslissende crises van 26 juli 1962, wanneer Soekarno de Indone sische delegatie beveelt de. onderhande lingen af te breken, maar President Kennedy persoonlijk ingrijpt en in een dramatisch onderhoud de Indonesische Minister van Buitenlandse Zaken Soe- bandrio beweegt daaraan geen gevolg te geven. Het hoogtepunt van spanning wordt bereikt in de tweede week van augustus 1962, wanneer de overeenkomst al klaar is voor ondertekening, maar Soekarno op het laatste ogenblik weer een crisis schept door nieuwe eisen, terwijl inmid dels de invasievloot met 30.000 man aan ■boord al is uitgevaren. Hoe beide par tijen tenslotte aan een bloedbad zijn ontsnapt, vindt men in dit laatste deel van het boek. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 9