Commissie bedrijfsleven bekeek jachthavennota door plaatselijke bril Vijftig mille op tafel voor plan makerij renovatie chr. school Met minder leden en meer koeien gunstiger financiële uitkomst 1977 Toch nog kriebeligheden in raad Sint Philipsland 15e jaarvergadering fok- en controlevereniging 6 EENDRACHTBODE Donderdag 2 februari 1978 Nieuwe winkelsluitingswet zonder veel haken en ogen 600 tot 1000 boten is nogal wat. Rust voorkeur. Dicht bij aanvoerwegen. Liever gemeentelijke exploitatie. Eventueel bij de Oesterdam. Handelshaven. Winkelsluiting. Poortvlietse rondweg. Tevreden Nieuw nummersysteem RPCZ-aansluiting klopt niet helemaal Begroting ter inzage Verbouw en uitbreiding chr. school Nieuwe lap op oude broek P.J.Z. deed in architectuur en koken. De commissie bedrijfsleven van de ge meente Tholen kreeg op 25 januari twee niet onbelangrijke stukken op tafel, waarover hun zegje werd gevraagd. Een advies aan b en w voor wat betrof de nieuwe winkelsluitingswet leverde weinig moeilijkheden op. Van de Rijksover heidsregelen kan niet worden afgeweken, althans niet in grote lijnen en waar dat wel kan op een paar onderdelen, leverde dat geen bezwaren op bij de commissie. Meer verschil van inzicht bleek er te zijn over de Jachthavennota, die b en w pro duceerden en eertijds ook in de Raad komt. Met name de urgentie, over de prioriteit werd verschillend gedacht. Daaraan was de plaatselijke bril niet he lemaal vreemd. Met nu al een paar jaartjes draaiende openbaarheid van commissies, blijkt dat die zich veelal of in hoofdzaak beperkt tot de pers. Dat kan overigens op zich- zelf voldoende zijn, want daardoor kan ieder dan wel zo ongeveer op de hoogte komen van de voornaamste beslissin gen. Wellicht is dat ook het hoofddoel geweest van de voorstanders van open baarheid. Op zichzelf geen slechte zaak. Ditmaal was de publieke tribune dan wel bevólkt door 2 personen en daaron der burgemeester J.E. van Boeijen als de 'hoofddader': van de Jachthavennota. Die b en w notitie kreeg in elk geval uitgebreide aandacht van de commissie bedrijfsleven. Voorzitter A.J.Scherpe- nisse wees er op, hoe de jachthavenno titie een beleidsgedachte is op dit terrein op lange termijn. Het college van b en w stelt er echter wel prijs op thans het oordeel hierover van «de commissie te vernemen. Behalve de commissie-secre taris J.Leune was daarom op deze ver gadering ook aanwezig de heer Nuyten, medewerker van (Je afdeling gemeente lijke ontwikkeling, die het nodige van de inhoud afweet en daarom desgewenst voorlichting kan geven. Als voornaamste herinnering voor de lezers zij hier vermeld, dat b en w op bladzijde 32 van de notitie tot onder staande volgorde van eventuele uitvoe ring kwamen: a. Aanleg en inrichting sportvissersha ven te Stavenisse dat al een drie jaar aanhangig is. b. Inrichting van de handelshaven tot jachthaven te Tholen-stad. c. Het aanleggen van een jachthaven in de Joanna Mariapolder te Sint Anna- land en d. Medewerking verlenen aan het in ex ploitatie brengen van een jachthaven bij Gorishoek als daartoe van particuliere zijde belangstelling bestaat met dan dus ook de exploitatie geheel voor particu liere rekening. Het commissielid A.C. Breure uit Sint Maartensdijk (landbouw) bijt het spits van de discussie af. Hij vraagt of er al iets bekend is omtrent een subsidie toe kenning voor de sportvissershaven te Stavenisse. Dat blijkt dan nog niet het geval te zijn, al is het gemeentebestuur nog steeds doende de gewenste subsidie te krijgen. De heer J. Elenbaas uit Poortvliet(in- dustrie) vindt de nota een goed stuk werk met daarin een duidelijk beleids voornemen. Hij is in het algemeen van oordeel dat voor de gemeente de inrich ting van jachthavens belangrijk is, gelet ook op de bestedingen bij de midden stand. Wel meent hij dat bij een jacht haven-exploitatie de eigen burgers bij verzoeken om ligplaatsen voorkeur zouden moeten krijgen. Nu b en w exploitatie van een jachtha ven bij Gorishoek in particuliere handen willen geven, zou de heer Elenbaas daarbij ook eerder voorrang willen ge ven aan eigen inwoners boven een be leggingsmaatschappij van buiten de ge meente. Het lid J. Snoep uit Sint Anna- land(werknemersorganisaties) vindt de opzet van een jachthaven te Gorishoek te groots en veel te duur. Een ligplaats voor 600 tot 1000 boten is nogal wat. Ten aanzien van een eventuele jachthaven in Tholen informeert hij of de Schutsluis, die er in de Oesterdam zal komen, op regelmatige tijden geopend zal worden, daar er over de Oesterdam toch een se cundaire weg komt. Verder blijkt hij er voorstander van te zijn om het al jaren in de kast bewaarde plan uitbreiding jachthaven Sint Anna- land uit te voeren en dat dan maar zo spoedig jnogelijk, dan komt er tenmin ste wat om aan de grote vraag te vol doen. Hij meent dat dan met een part time havenmeester kan worden volstaan en de door b en w gesuggereerde jacht haven in de Joanna Mariapolder ziet hij niet zo, zeker niet op redelijke ter mijn,zitten. Het lid Th. Aamoudse(gemeentebe- stuur) uit Oud-Vossemeer constateerde in het rapport enkele tegenspraken. Enerzijds een handhaving van rustige recreatieve ontwikkelingen, anderzijds grote jachthavenplannen. De heer Aarnoudse neemt wel aan, dat er grote belangstelling is voor de water sport, maar hem gaat de rust op Tholen niet minder ter .harte. Daarmee blijkt de heer M.C.J. Kosten uit Tholen(land- bouw) het eens te zijn. Hij vreest dat er bij de totstandkoming van jachthavens, zoals in de notitie wordt aangegeven. veel verkeer op de landbouwwegen komt met alle gevolgen van dien. De heer Kosten erkent overigens dat een keuze moet worden gedaan wat men wil gaan aanpakken. Daarbij stelt hij zich op het standpunt dat men zo dicht mo gelijk bij de aanvoerwegen moet blijven. Daarom is hij ook van oordeel dat eerst een jachthaven moet worden aangelegd bij de kern Tholen. Bovendien vraagt hij zich af of de zgn. gemeenschapscom pensatie (voor geleden schade door ver dwijning oester- en mosselcultuur) niet in gevaar komt als eerst in andere ker nen jachthavens worden aangelegd. In geval van bevestiging zou het financiële schade opleveren. Hij kan de vrees van Rijkswaterstaat niet delen dat de druk bevaren Schelde-Rijn en een jachthaven bij Tholen elkaar in de wielen zouden rijden, maar pleit wel voor een jachtha ven zo dicht mogelijk aan de Brabantse kant van het eiland. In elk geval gaat zijn voorkeur uit naar eerst een jachthaven bij Tholen. Het lid J.Uijl te Poortvliet(werknemer- sorganisatie) vindt dat er bij realisering van de jachthavenplannen volgens de nota weinig ruimte overblijft voor de vestiging van bedrijven. Hij acht het van groot belang dat de concentratie van jachthavens op de kop van het eiland in de gaten wordt gehouden. Voorts infor meert hij of het haventje van Strijenham in de toekomst zal moeten verdwijnen. De heer M.C.Hage te Scherpenis- se(middenstandsfederatie) acht het be ter ook de eventuele Gorishoekse jacht haven in gemeentelijke exploitatie te houden. Hij is met de heer Kosten van oordeel dat aan de jachthaven in de kern Tholen voorrang moet worden verleend. Voorts wil hij weten of uitbreiding van de bestaande jachthaven in Sint Anna- land goedkoper zal zijn dan aanleg van een nieuwe in de Johanna Maria polder. De heer Nuyten de vragen beantwoor dend. stelt dat een uitkering van de zg. gemeenschapsschadecompensatie niet in gevaar komt, indien eerst andere jachthavens dan in Tholen zouden wor den aangelegd. Dat is bijvoorbeeld ge bleken bij aanleg van de riolering in Scherpenisse. B en w hebben evenmin de aspecten van de werkgelegenheid uit het oog verloren'(handelshaven in Sint Annaland). Voor wat een mogelijke verdwijning van het haventje Strijen ham betreft, zegt de heer Nuyten, dat het er van afhangt hoe de dijkverzwa ring daar tot stand komt. Een juist tracé is nog niet bekend. De heer Breure blijkt de jachthavenno titie met het beleid op langere termijn eveneens zeer te waarderen. Zijn voor keur gaat uit naar een jachthaven in Tholen en als dat onmogelijk zou zijn bij de Oesterdam. Hij verwacht grote moeilijkheden bij het inrichten van een jachthaven in de Joanna Maria polder te Sint Annaland. waarom zijn voorkeur ook zou uitgaan, evenals die van de heer Snoep, naar uitbreiding van de be staande jachthaven. Hij vindt bovendien dat als het nu helemaal'niet zou lukken met een sportvissershaven in Stavenisse er daar dan een jachthaven moet komen. De heer Kosten is van oordeel dat op langere termijn de functie van de Sint Annalandse handelshaven van minder belang zal zijn. De huidige drukte is veelal het geval van overslag vanwege de in uitvoering zijnde rijkswerken. Daar entegen is de heer Elenbaas van oordeel dat de enige handelshaven op Tholen ook in de toekomst van belang zal blij ven. De Thoolse Beton Industrie voert er materiaal aan, de vestiging Emmerzaal is er van belang en wie weet welke be hoefte er nog meer komt. Ook hij zou liever uitbreiding van de bestaande jachthaven in Sint Annaland zien dan nieuwe aanleg in de Johanna Maria polder. De heer W.C. van Kempen uit Poor- tvliet(gemeentebestuur) stelt dat het gaat om de vraag of men uitbreiding van jachthavens wenst op Tholen en in wel ke volgorde. De heer Aarnoudse herin nert zich de slogan'Tholen voor de Tholenaren', maar vreest dat het in de toekomst wordt 'Tholen voor de vreem delingen'. Hij herhaalt de rust hier te willen handhaven. De heer H.Zwikker uit Scherpenisse(re- creatie) meent dat het met de drukte wel zal meevallen. Ook wanneer de jacht havens gerealiseerd zullen zijn. De hui dige landrecreatie. brengt evenmin overtollige drukte mee. Alleen zaterdags kan het in de winkelcentra wat drukker zijn dan buiten de vakantiemaanden. De recreant past zich heus wel aan bij de mentaliteit van de inwoners. Voor de Stoofstraat in Poortvliet koes tert de heer Uyl in elk geval de vrees dat het er tijdens de weekenden nog al drukker verkeer zal worden dan nu in de zomer al het geval is. De heer Elenbaas blijkt in dat opzicht wat optimistischer. De voorzitter stuurt dan naar het eind van de discussie en vraagt of de com missie zich kan vereniggen met de b en w visie dan wel daarop nog kantteke ningen wil maken. De heer Kosten adviseert eerst inrich ting sportvissershaven te Stavenisse als er subsidie komt. Lukt dat niet, dan al aanleg van een jachthaven in Tholen, gevolgd door een project bij de Oester dam Dan uitbreiding jachthaven Sint Annaland volgens gereedliggend plan, tenslotte Gorishoek. De heer Breure is het met die zienswijze eens. de heer Zwikker schaart zich achter de visie van b en w, ook al komt er voor Stavenisse geen subsidie. Dan dus toch inrichting sportvissershaven De heer Elenbaas blijkt alleen moeite te hebben met het plan Sint Annaland. Hij blijft de functie van handelshaven van groot belang achten voor de op Tholen gevestigde bedrijven. Wel kan hij in stemmen met uitbreiding van de be staande jachthaven daar, maar wil het plan Joanna Mariapolder wat naar een verdere toekomst schuiven. De heer Aarnoudse wenst zich als ook raadslid zijnde thans nog niet uit te spreken, maar geeft vast wel aan niet positief te staan tegenover de totale b en w visie. Hij vindt wel dat de Sint Anna landse handelshaven volop moet blij ven. Het raadslid van Kempen vindt het eveneens moeilijk in twee functies een uitspraak te moeten doen. De heer Uyl vindt de handelshaven en eveneens van groot belang en stelt dat men de capaci teit van de secundaire wegen goed in de gaten dient te houden. De heer Snoep vindt de klaarliggende Sint Annalandse jachthavenuitbreiding als eerste uit te voeren en een vestiging in de Joanna Maria mag wat hem betreft op de derde plaats komen, die mening zijn ook de heren Hage en P.C. de Wilde uit Oud-Vossemeer(middenstandsfede- ratie) toegedaan. B en w moeten er na deze discussie toch wel wat aan hebben. De rijksoverheid wil nu toch eindelijk wel de reeds lang aangenomen Winkel sluitingswet in uitvoering brengen. Be kend is dat het daarbij gaat over een maximale opening van 50 uur. koop avond-mogelijkheid en gevarieerde winkelsluitingen met beperkingen. In middels hoorde de Kamer van Koop handel winkelierswensen aan, als gevolg waarvan b en w adviseren de vrijdag als koopavond vast te stellen, mede volgens de wens van de Middenstandsfederatie. De kappers mogen dagelijks tot 7 uur geopend zijn. Voor bijzondere omstan digheden, o.a. voor een winkelaktie, kunnen b en w het voorstel doen aan de raad winkelsluitingsontheffing te verle nen voor maximaal 10 dagen per jaar.De data voor te houden winkelak- ties moeten jaarlijks voor 1 maart wor den opgegeven aan b en w, terwijl de raad die dagen per kern moet aanwijzen. Enkele commissieleden vonden de 1 maart nogal vroeg, maar de voorzitter meende dat zulks wel went. De heer van Kempen vondt het wat overbodig, dat de raad de 10 dagen ontheffing, c.q. de winkelaktie periode moet inwilligen. Hij zou dat best aan b en w kunnen delege ren de andere leden zouden daartegen ook geen bezwaar hebben, maar de wet geeft het nu eenmaal aan. Als midden standsorganisaties daarin nog verande ring kunnen brengen is dat meegeno men. Overigens bleken er geen bezwa ren te zijn tegen deze nieuwe wetgeving. Bij de rondvraag suggereert de heer van Kempen te bevorderen, dat de rondweg bij Poortvliet zo snel mogelijk tot stand wordt gebracht. Elk duwtje kan mis schien wat helpen. De heer Hage vindt dat de gewenste ontsluiting ook wel no dig is voor andere polderwegen, waarop het zomers druk zo niet te druk is. De heer Kosten is het met vorige sprekers eens. De standsorganisaties van de landbouw hebben al geruime tijd gele den aangedrongen op ontsluiting van Gorishoek naar de Provinciale weg' o.a. via de Krenge- en Keizersweg. De voorzitter wil er nog wel eens de aandacht op vestigen. De heer Snoep herinnert zich het door de voorzitter aan de commissie gezonden vertrouwelijk schrijven over de nieuwe vestiging in Tholen(u.b. industrie) hij had graag ge zien, dat de commissie daaromtrent wat eerder was ingelicht. De voorzitter ver- •klaart dat dit niet mogelijk was, omdat er aanvankelijk nog wat onzekere facto ren waren. De heer J.Elenbaas borduurt daarop nog wat door met de opmerking het eens te zijn met de PvdA fractie in de jongste raadsvergadering, die uitvoerig geïnfor meerd wilde worden omtrent milieuge volgen, werkgelegenheid.enz. Men kan wel direct halleluja roepen bij nieuwe vestigingen, maar men dient uiterst voorzichtig te zijn met wat men in een gemeente binnenhaalt. Bovendien is het de vraag of nieuwe vestigingen weer geen mensen weghalen bij bestaande bedrijven, aldus dhr. Elenbaas. De voorzitter antwoordt dat de nodige voorzichtigheid door b en w heus wel in acht is genomen. Er is geen sprake van een milieuvervuilend bedrijf en het weghalen van werknemers bij bestaande -bedrijven zal ook wél meevallen, daar het bij de nieuwe industrie gaat om on geschoolden aan te trekken. De heer Elenbaas informeert voorts waarom b en w vergunning verleenden voor vestiging van een bakkerij in de Dalemsestraat te Tholen, terwijl in de nabije omgeving al een bakkerij staat. De voorzitter antwoordt dat b en w geen toestemming tot vestiging moeten ver lenen, maar slechts bij bouwaanvrage toetsen aan een eventueel bestem mingsplan en bouwvoorschriften. De heer Snoep werpt het medelid Elen baas tegen of hij normale concurrentie wil weren. Waar zitten we als commissie eigenlijk voor? Toch niet alleen voor de handel, maar evengoed voor de consu ment. De heer Kosten wilde weten, waarom er in Tholen geen schuren van witte betonstenen opgezet mogen wor den, maar dan zwartgemaakt moeten, terwijl daartegen in andere streken van het land geen bezwaren bestaan .De voorzitter zegt het is een eis van de Welstandscommissie en sommige zaken liggen ook voor b en w wel eens moeilijk. Een volle, wat familie-achtige, tribune vanwege de beëdiging van een nieuwe secretaris, belette de raad niet tot een wat kriebelig verweer tegen een ogen schijnlijk wat nonchalante voorzitter, die het ditmaal liever op een kwinkslag hield, dan op serieus zakendoen. Niettemin kwam er vijftig mille op tafel om op papier te kunnen zetten, op welke wijze de bijzondere school een grondige verbouwing moet ondergaan. "Nieuwbouw en renovatie is toch wel degelijk tegen elkaar afgewogen", infor meerde een even wat voor dit voorstel aarzelende SGP-woordvoerder P. van Hekken. Toen wel in alle ernst kon de voorzitter die vraag volmondig bevestigend beant woorden. De raadsvergadering begon woensdag 25 januari met een door de voorzitter gesproken herdenkingswoord vanwege het overleden oud-raadslid A.J. Guil- jam. Burgemeester G. van den Berg somde de periode op, toen de nu over ledene de gemeente als raadslid diende. Op principiële wijze heeft hij zich voor onze gemeente ingezet, zo besloot de voorzitter het herdenkingswoord, waar na het gemeentebestuur staande enige ogenblikken stilte in acht nam. Voor deze vergadering was de SGP-fractie voorzitter L. den Engelsman wegens opname in De Klokkenberg verhinderd. Het onderzoek heeft* een bevredigend verloop, vulde de voorzitter het absen- tiebericht nog aan en we wensen ons raadslid een spoedige terugkeer toe in zijn gezin en ons midden. Er werd vervolgens wat gebakkeleid over een onderdeel in de notulen rond de vaststelling van een legesverorde ning, waarbij de raadsvoorzitter het woord "gunst" gebruikte en waarvan het SGP raadslid P.J. van der Reest zich af vroeg of dat juridisch wel juist was om dat woord te gebruiken. De raadsvoor zitter: ik hoq het voor mijn rekeningud "Dan ga ik daarover een schriftelijke vraag stellen", waarschuwde Van der Reest. De heer Van Hekken had ook verwacht, dat de verordening op de hondenbelas ting aan de orde zou komen, zoals al eerder was toegezegd. Burgemeester van den Berg verzekerde dat de wijziging in voorbereiding is en het voorstel de raad spoedig zal bereiken. Nog steeds over de notulen wilde de heer Van Hekken ook weten of er al wat gedaan was aan de in de gemeente gesignaleerde verkeer sproblemen in sommige straten (eenzij dig parkeren e.d.) De voorzitter ant- maar uiteindelijk zijn het deskundigen. De heer van Kempen vindt wel, dat de Welstandscommissie het niet al te moeilijk moet maken. De heer Aarnoudse stelt dat de adviezen Welstandscommissie bovendien kosten verhogend werken. Daarmee moeten b en w ernstig rekening houden, zo besluit dit commissie- en ook raadslid deze be drijfsleven-bijeenkomst. De veehouders van Tholen en Sint Phi lipsland, aangesloten bij de gelijknamige fok- en controlevereniging, toonden op de 15e jaarvergadering in café 'Tolrust' een wat vrolijker gezicht dan we de voorafgaande jaren gewend waren. De wat zonniger veehouderij openbaarde zich ook in het openingswoord van voor zitter J J, van der Slikke en uit het jaar overzicht van secretaris G.A. de Hond. Niettemin daalde het ledenaantal van 44 naar 41, maar het aantal controlekoeien steeg van 1086 naar 1101. Zo langza merhand beseft elke veehouder ook wel dat elke liter melk meer per koe een daalder waard is. De heer van der Slikke kon 33 personen begroeten op de derde lustrumvergade ring, daaronder ook de heren van het consulentschap, de P.V.M., vertegen woordigers van de melkfabrieken en de spreker van de avond de heer M.A. de Hond. De heer van der Slikke hoopt dat de samenwerking zo zal kunnen blijven voor wat melkcontrole, fokkerij en stamboekhouder betreft. 1977 was voor de veehouders in het algemeen finan cieel gunstiger dan het jaar daarvoor. Er is nu ook een goede ruwvoederpositie wat een goede basis is voor een ook goede melkproduktie. In 1977 kwamen 5 deelnemende bedrijven beneden een produktie van 4000 kg melk, 7 tussen de 4000 en 4500 kg melk, 12 tussen de 4500 en 5000, 12 tussen de 5000 en 5500 en 4 lagen er boven de 5500 kg melk. Ho- penlijk blijft de produktie stijgen om de kosten te kunnen opvangen, zo besloot de voorzitter zijn openingswoord. Het jaarverslag van de heer de Hond toonde de tevredenheid over de resulta ten 1977. De koeien lang in de wei, goed kuilvoer, de prijzen van ruw- en kracht- voeders minder schrikbarend, de prijs van de melk viel niet tegen en nuchtere kalveren zijn duur. De uitstoot bracht ook meer op. Dat bracht de melkvee houderij enige verademing. Men kan er voor 1978 voor tekenen, bij wijze van spreken. De deelname aan de gehouden fokdag viel wat tegen, al waren er toch ook weer nieuwe deelnemers. De kwaliteit was redelijk goed. De heer de Hond vroeg hernieuwde medewerking aan de fok dag in 1978. De aangesloten leden had den een gemiddeld aantal koeien per bedrijf van 26,9. Er kunnen nog leden bij, want zelfs nu ziet ieder nog het pro fijt van de controle niet in. Gemiddels is ook de 5000 kg melk overschreden, nl. 5096 kg melk, 4,02 procent vet, 3,2<J procent eiwit in 302 dagen: 1233 vet en eiwitgrammen per dag. Dat was voor Zeeland: 5236 kg melk, 3,97 procent vet, 3,33 procent eiwit in 306 dagen: 1248 vet en eiwitgrammen per dag. Landelijk 5192 kg melk 4,03 procent vet, 3,36 pro cent eiwit in 309 dagen: 1242 vet en ei witgrammen per dag. Nog een rukje en de achterstand is weg. Bij de vereniging zijn er vanwege de benoeming van J. Potter nu 4 monsternemers. De secreta ris dankte alle medewerkers, inzonder heid ook stamboekhouder Ista en kreeg zelf via applaus de erkentelijkheid van de aanwezigen Voor zijn prima weerga- Stamboekhouder Ista zei in zijn over zicht dat een nieuw nummersysteem voor het schetsen was ingevoerd. Met de 9 cijferreeks komt er meer informatie uit. De fokvereniging leed weinig schade door de premieregeling, want het aantal gecontroleerde koeien is nog gestegen en overschreed de 50 procent van het totaal. Gerust was dhr. Ista niet op de fusering van gezondheidsdiensten. Dat kan voor een fokvereniging toch wel moeilijkheden opleveren. Hij hoopte dat er dit jaar weer voldoende deelne mers zijn voor de kalveropfokwedstrijd. De fokkersclub bestaat uit 20 leden die al verschillende bezoeken brachten aan K.I.-stations en bedrijven. Na het overzicht van de geschetste kal veren van K.I. en natuurdekkende stie ren, besloot de heer Ista met de wens op een ook dit jaar weer prettige samen werking. Ook hij krijgt applaus. Penningmeester Gaakeer moet melding maken van een klein nadelig saldo over het afgelopen jaar. In het bestuur wor den de heer A.J. Duijzer en A. Duin houwer herkozen. Als lid van de finan ciële commissie wordt A. Duine be noemd en als afgevaardigden naar de algemene vergadering van de P.V.M. de heren J. van Oorschot en J. Koese. De heer Stroo brengt vervolgens een overzicht over de produktie en prijst de Thoolse vooruitgang van de laatste ja ren. De heer M.A. de Hond spreekt daarna over melkveehouderij-mogelijk heden in de toekomst. Een knelpunt is de kostenstijging en het achterblijven van de prijzen. Dan zijn er bijkomstig heden zoals hinderwetbepalingen, ver ontreiniging oppervlaktewater, melk- heffing, kosten van melk ophalen, die het allemaal moeilijker maken een wa terhoofd te voorkomen. Vooral kleinere bedrijven wordt het moeilijk gemaakt. De kostenstijging ligt immers jaarlijks zo tussen de 10 en 15 procent. De burgers' zijn meer ongerust in hun voedselpak ket, maar inkomsten van ondernemers interesseert hun niet. Toch kan het ene moeilijk goed zijn zonder dat het andere behoorlijk is. Met cijfers toont de heer de Hond aan, dat er nog mogelijkheden zijn tot een relijk inkomen. Produktie- verhoging is onafwendbaar. Dat bete- ke.t er t goede stierenkeuze, melkcon trole, selectie. Men is beter met 30 koei en van goede produktie dan met 40 slechte. De heer de Hond waarschuwde voor een teveel aan jong vee. Er was na de inleiding nog wat discussie. Het zal voor de laatste keer zijn geweest, dat deze voorlichter voor de vereniging het woord heeft gevoerd, meende dhr. v.d. Slikke, die de heer de Hond harte lijk dankte voor het vele werk dat hij ook ten gunste van deze vereniging hqeft willen doen. Als bli k awaardering werd een boekenbon overhandigd, waarna de sluiting volgde. woordde dat de problemen aan de poli tie waren voorgelegd. De heer Van Hekken, die door de ab sentie van Den Engelsman, als SGP- woordvoerder optrad, informeerde ver der hoe het stond met de beslissing van 25 december inzake de bibliotheek voorziening. De voorzitter antwoordde dat G.S. dat besluit nog niet goedkeur den. De tienduizend gulden voor de bi bliotheekvoorziening hangen dus nog in de lucht. De heer Van Hekken begrijpt daaruit dat het opnieuw zal aanlopen, eer de bibliotheek draait. De heer Van Hekken had voorts in een commissieverslag (van Dorpsbelangen) gelezen, hoe kasten in het dorpshuis zwart geblakerd waren. Hij zou daar omtrent wel verder geïnformeerd willen worden. De voorzitter toonde zijn gezag: dat is een commissieverslag en daarover wordt niet gediscussieerd. "Daar mag je dan niks over vragen", concludeerde de in middels nu ook wat geprikkelde SGP- woordvoerder. De raadsvoorzitter: ik ben voor zoveel mogelijk openheid en daarom krijgt de raad ook kennis van de vergadering van "Dorpsbelangen", maar niet om over de verslagen daarvan te gaan discussiëren. "Vooruit dan maar", vond Van Hekken, het hoofd in de schoot leggend om de als wat feeste lijke samenkomst bedoelde raadsverga dering niet geheel te vergallen. De raadshemel bleek nog weinig op te klaren, toen de ingekomen stukken be handeld moesten worden met daarbij een schrijven van het overlegorgaan van de Stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland om toezending van een goedgekeurd raadsbesluit tot toe treding tot de gemeenschappelijke RPCZ-regeling. B en W deden het voorstel aan dit verzoek gevolg te geven. Dat op zichzelf vond de heer Van Hek ken uitstekend, maar verder vond hij dat het niet helemaal klopte met de aan sluiting bij die regeling door Sint Phi lipsland. Destijds meenden we dat kon worden volstaan met een bedrag per leerling en toen moest het een bedrag per inwoner worden. Dat vonden we te veel. Nu wordt gedaan alsof we zonder voorwaarden zijn aangesloten. Er klopt ergens iets niet, vond de heer Van Hek ken, die als invaller-fractiewoordvoer der niet altijd wist waar de klepel hing, maar toch wel de klok had horen luiden. De voorzitter: aanvankelijk hebben we het verzoek tot toetreding niet gehono reerd, maar op 26 april 1977 werd de raad opnieuw voorgesteld om aan te sluiten en dat gebeurde toen voor 5 jaar (volgens deze gemeenschappelijke rege ling), zij het dan met de restrictie dat men na 3 jaar zou bekijken of het Sint Philipsland zint, ja dan nee. In het ne gatieve geval zouden we dan opzeggen. Wethouder A.A. Rijstenbil: je kunt niet vandaag er in (in de gemeenschappe lijke regeling) en morgen er weer uit. De voorzitter benadrukte nog eens hoe de RPCZ de Sint Philipslandse voor waarden van het bedrag per leerling niet kon accepteren - want eenzelfde rege ling geldt voor alle deelnemers - waarna we overleg pleegden met de school hoofden. Die waren van oordeel toch mee te moeten doen en toen is dat ook door de raad besloten. Ik snap niet, wat de heer Van Hekken daarom nu te berde wil brengen, aldus de voorzitter, die nog grapte, dat het mogelijk weer een schriftelijke vraag van de heer Van der Reest kon opleveren. De burgemeester vond blijkbaar dat het toch wat minder op rolletjes liep dat hij zich op deze "beëdigingsvergadering" had voorge steld en plaatste dan ook de weinig steekhoudende opmerking, dat men voor deze avond juist zodanige (urgente) agendapunten had opgevoerd, waarover weinig discussie verwacht kon worden. Maar de raadsvoorzitter kon zo ad rem niet zijn, dat de wat grimmige SGP ge zichten vrolijker werden. B en W kregen de waarschuwing te horen, dat de heer Van Hekken er een volgend maal nog wel op zal terugkomen. Het simpele punt van een salariswijzi ging ambtenaren kreeg zelfs een nog wat geniepig trekje, toen de heer Van Hek ken constateerde, dat de jongste sekre- tarie-ambtenaar IJzelenberg dan waar schijnlijk een vaste benoeming had ge kregen, maar de raad daarvan niet op de hoogte is. De voorzitter: het is toch wel meegedeeld. Voor de heer M.v.d.Velde in de Volke- rakstraat 19 was er de garantie voor rente en aflossing van een lening voor de koop van het door hem bewoonde huis. Herbenoemd werden in het bestuur van 'de stichting Dorpsbelangen mevr. D. van der Reést-Moerland en de heer M.A. Schenk. Ze werden voorgedragen door de gym "De Flippers", de ZLM afdeling, de motor- en automobielclub en door de chr. kleuterschool "Pr. Ma rijke". Het overkoepelend orgaan Bejaarden- werk Schouwen Duiveland en Sint Phi lipsland te Zierikzee vraagt een subsidie over 1976-1978 0,10 per inwoner per jaar. De heer Van Hekken vindt dat men dan ook wel inzage moet hebben van de begroting van dat orgaan. Daartegen zal geen bezwaar zijn, meende de voorzitter en wethouder Rijstenbil vulde nog aan, dat het Orgaan nog moet gaan draaien. Aan het aannemingsbedrijf Ligtendag werd op zijn verzoek een perceel grond op het industrieterrein verkocht. Voor aankoop van een frankeermachine xerd 1.730,-gepland. Een aanpassing van de verordening be- graafrechten betrof slechts redactionele wijzigingen. Het bestuur van de Koningin Juliana- school voor chr. onderwijs ter plaatse deed het verzoek de lagere school, waarover men voorheen gezamenlijk met de o.l.s. beschikte, waarvoor inmid dels een nieuwe school werd gebouwd, het oude gebouw thans te willen aan passen en uit te breiden. Dan komt er meer gemeenschapsruimte, waarin ook een dokumentatiecentrum kan worden ondergebracht. Er kan ook handvaar- digheidsles in worden gegeven en)kun- nen er buitenschoolse aktiviteiten in plaatsvinden. De verbouw en uitbrei ding kan er een gebouw van maken, dat aan hedendaagse onderwijseisen vol doet. B en W overlegden met Inspectie, de stichting informatiecentrum scholen bouw en het plaatselijk schoolbestuur. Er werden een tweetal verbouwings- schetsen gemaakt en er werd het minis terie van financiën een principe uit spraak gevraagd. Het antwoord van het ministerie maakte duidelijk, dat een grondige renovatie geen grote financiële moeilijkheden zou opleveren. Daarom stelden B en W vorige week de raad voor vijftig mille te voteren voor plannenma kerij. De heer Van Hekken bleek als fractie woordvoerder al beter ingespeeld te ra ken, want hij herinnerde B en W eraan, dat er door het dagelijks bestuur altijd was gesteld, dat nieuwbouw voorkeur zou krijgen, als het maar even mogelijk was. Nu komt het college toch met een populair gezegd: nieuwe lap op een ou de broek. Hebben B en W wel alles goed overwogen wat betreft het voor en tegen van nieuw- of verbouw? De voorzitter: dat hebben we zeker. Er zijn 2 bouwplannen geschetst, een kleine en ook een ingrijpende verbouwing. Dit laatste gaat nogal wat kosten. Uit on derwijskundig oogpunt menen we toch voor het meest ingrijpende plan te moe ten kiezen en daartoe zetten de vereiste instanties opk hel licht op groen. We kunnen er als gemeente vrij redelijk uit springen. We moeten er niet alleen van uitgaan wat beter is, maar ook wat fi nancieel mogelijk zal zijn. Met de uit gebreide verbouw lopen we ook wat vooruit op de mogelijke integratie kleu ter- en basisonderwijs. Nieuwbouw zal een langere weg betekenen en deze re novatie lijkt volop verantwoord, maar daarover kan wethouder L. Walpot als technicus beter een toelichting geven. Wethouder Walpot wijst er dan op, dat er toch wel 9 belangrijke voordelen aan de renovatie zitten. Onder meer kan de fundering grotendeels dienstdoen, evenals bestaande vloeren. Verschillen de kubieke meters van het bestaande gebouw zijn dienbaar bij de renovatie. Dat betekent arbeids(loon)winst. Dus goedkoper. Chemische reinigingsmid delen voor muren verzekeren, dat er geen verschil valt te zien tussen het oude en nieuwe (gevelstenen). Met de toelichting van voorzitter en wethouder blijkt de raad voldaan en keurt dan ook het B en W voorstel una niem goed. In hotel De Gouden Leeuw te Süherpe- nisse was er een bijeenkomst van de Plattelands Jongeren Zuid om onder leiding van de heer W. van Doorn enig inzicht te krijgen in de huidige binnen- en buitenhuis architectuur. Aan de hand van een diaserie liet de binnenhuisar chitect een serie woonvormen zien, zoals die er vroeger uitzagen en zoals ze in de tegenwoordige tijd worden gebouwd, waarna hij een aantal plattegronden ui treikte van binnenhuis architectuur. Na een inleidend praatje daarover werden de aanwezigen in vier groepen verdeeld om aan de hand van de ter beschikking gestelde tekeningen met papieren meu bels de huizen aan te kleden. Dat dit nog een heel karwei was. bleek wel uit de hoeveelheid aanwijzingen, die de heer Van Doorn tussendoor moest geven. Uiteindelijk wist men het toch tot een dragelijk resultaa versieren. De woninginrichting had evenwel zo veel tijd in beslag genomen, dat men niet meer kon toekomen aan de nabespre king. Het onderwerp bleek toch wel zo interessant, dat men daarvoor nog een avond extra gaat beleggen. Ook togen 19 PJZ-ers naar de huis houdschool in Tholen om een zes lessen durende kookcursus te volgen. Docente was Ineke Schot. Onder haar leiding wist men tot een acceptabele maaltijd te komen, die in een gezellig onder onsje werd verwerkt. Mej. Schot, die als lera res is verbonden aan de huishoudschool te Goes, was duidelijk tevreden met het eerste resultaat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 6