In vier en een halve maand 300 m2 fabrieksruimte gebouwd en ingericht Hans van Gorsel of Mees Punt bestuurslid Waterschap Tholen ZLM dankbaar voor eensgezindheid bij wederopbouw na '53 Hoofdingelanden maken maandagavond aanbeling op Gouden flitsen Thoolse schooljeugd kreeg watersnood-bijlage E.B. na' Getij gekeerd. Pluumpotdeuren zwaaiden open Uienveiling 52 Beroepsvissers op Tholen/Flipland A M Donderdag 2 februari 34e jaargang no. 12 Uitbreiding al voorbereid Brandpreventie-installatie Van 28 naar 40 medewerkers. Prefab-werk De fabriek op zich De eerste steen Vervolg op pag. 7 De algemene vergadering van het waterschap Tholen stelt maandagavond om half acht in het Hollandhuis te Scherpe- nisse een aanbeveling op voor de bestuurszetel ongebouwde eigendommen district IV(Tholen/Oud-Vossemeer). Dit is no dig omdat bestuurslid I.C.Hage uit Oud-Vossemeer dijkgraaf geworden is. Hij leidt maandagavond zijn eerste algemene vergadering. Overname zuiveringsinstallatie. DEZE WEEK E. van Tuyn TANDARTS ïendrachtbode Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 - Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 2 00 oer half|aar, per post' 1 5 00, losse nummers 0 55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0 26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 5 25 contant inclusief btw Op rekening 6 50 Hoofdredacteur G Heijboer Vooral in deze ramp-herdenkingsdagen wordt het getij in velerlei vorm belicht Na een bijeenkomst als vorige week plaatsvond vanwege de komende aanleg van de Oesterdam moet worden vastge steld, dat het getij in vergelijking met 25 jaar geleden(of minder) in niet geringe mate keerde. Van hoge vloed naar lage eb. Het is nog geen kwart eeuw geleden dat ook de inwoners van ons gebied warm liepen voor een vaste verbinding met overig Zeeland. Men had zich im mers al zo lang gevoeld, er in het Zeeuwse maar wat bij te hangen. Zo'n vaste verbinding kon daarin grondige verandering brengen. Tot grote Zeeuwse wensen behoorde een Thoolse favoriet: Gorishoek - Yerseke. De tien vingers bleken tekort om daarvan voordelen te kunnen opsommen. Dan zit je onver wacht in 1978 en lijkt de verwezenlijking dichtbij. Wat is daarop de reactie? Koud noch heet. Vooral onze veel minder armoe kennende generatie heeft onderkend, dat elke medaille twee kanten heeft. Als er armoe heerst, wordt de schaduwzijde van de medaille-kant zo niet over het hoofd gezien, dan toch wel grif op de koop toegenomen. Als het de me ogenschijnlijk goed gaat, huivert hij of zij voor onvoorziene gevolgen. Tegen over uiteraard nog erkende, ook be staande voordelen van die vaste verbin ding met overig Zeeland, blijken ver wachte nadelen sterk te worden inge calculeerd. Dat is geen wonder in een tijd van genadeloze jachtigheid. Met neuroses, die kwalijk verwoord, de pan uitvliegen. Met zo'n vaste verbinding immers en de veel kortere afstand naar Goes, breekt men de zaak niet alleen open voor zich zelf, maar ook voor anderen. De vrees van 'teer en nicotine' spuitende auto- uitlaten is niet denkbeeldig. De juich toon van de vaste oeververbinding met het echte Zeeuwse is een gestamel ge«- worden. Met zelfs haakse bochten op een autpsnelweg als voor lief nemen. Als eb en vloed dreigt de mens snel van het ene in het andere uiterste te vallen. Voorzichtig met werkgelegenheid, want het kan milieuvervuilend werken. Dan maar werklozen. Hoeveel? Voorzichtig met ontsluitingen, want het vertrapt rust en vrijheden. Hoeveel? De vloed stroomt snel weg. Een te lage waterstand heeft vrijwel dezelfde nadelen. Uitersten zijn funest. Als vloed, dat gebeurde 25 jaar geleden. Als eb. dan wordt zelfs voor een vestiging van een schone in dustrie gehuiverd. Hoe kunnen wc de normale waterstand reguleren? De vaste verbindingsvloed van twintig jaar gele den is weg geëbd. Het getij kzerde. Laat het geen te lage waterstand worden. Dat kost cultures. 'De herdenking van het feit dat het dezer dagen 25 jaar geleden is dat de ramp zich over Zuid-West Nederland voltrok, zal door ieder op zijn eigen wijze beleefd worden. Sindsdien is er in ons gebied veel veranderd, met name door de her verkaveling en de uitvoering van het Deltaplan. Zeeland ls daardoor ontslo ten, waardoor verschillende ontwikke lingen versneld tot stand zijn gekomen. De eensgezindheid van overheid en be volking bij de wederopbouw, is iets waar je op de dag van vandaag met dank baarheid aan terug kunt denken'. Voorzitter A.J.G. Doeleman zei dat maandag in Bergen op Zoom in de hoofdbestuursvergadering van de Zui delijke landbouw maatschappij ZLM. Hij vestigde er verder de aandacht op, dat de bij het oorspronkelijke Deltaplan gegarandeerde veiligheid inmiddels door de veranderde opvattingen tot 1985 is uitgesteld. Dhr. Doeleman merkte nog op, dat de landbouw in grote delen van Zeeland verstoken blijft van zoet water, terwijl voor de Grevelingen een nadere studie nodig is om aan te tonen dat deze in de toekomst zoet moet blijven. 'De eensgezindheid van de jaren van de we- deropboux,lijkt in de huidige samenle ving onvoorstelbaar', aldus de ZLMvoorzitter. In zijn akkerbouwoverzicht wees dhr. H.C. van der Maas erop, dat met uit zondering van de graszaden, de prijzen onveranderd slecht blijven. 'Zoiets blijft niet zonder gevolgen. Sommige be- drijfsgenoten zijn nu al in dusdanige fi nanciële moeilijkheden geraakt, dat zij steun moeten zoeken via de R.Z.-rege ling. De uitspraök dat een slecht boe- renjaar nog geen slechte eeuw betekent, is pseudooptimistische struisvogelpoli tiek. De huidige akkerbouwproblema- tiek van de scheefgetrokken' kosten-op- brengsten relatie' is niet iets inciden teels, maar juist structureel. De harde cijfeës van het LEI en de ZLM spreken boekdelen. Zeker niet alleen voor dit jaar. Een kostenstijging per ha van 1961 tot en met 1976 en 1750 tot 4420 gulden is ongeveer 170%. De prijsindex voor akkerbouwprodukten geeft volgens het C*BS ten opzichte van 1961 een stijging aan van 123% voor het goede jaar 1976 en voor de slechte prijzen van oogst 1977 van slechts 46%', aldus dhr. v.d. Maas. Met de wetenschap dat gisteren ofTicieel de nieuwe deuren van een nieuwe timmer fabriek 'De Pluumpot' openzwaaiden, blader je onwillekeurig terug in een vorige jaargang en kom jc op 0 juni 1977 op de voorpagin4 tegen de op de foto als.een dreigende onweersbui boven de timmerfabriek hangende brandwolken. Je leest het verslag met aan het begin een Citaat van de zichzelf moed insprekende Sam Muller: "We moeten er weer tegenaan". Het was geen kreet van het toen zo wanhopige moment. Integendeel, de directie van timmerfabriek 'De Pluumpot' in Sint-Maartensdijk is er tegenaan gegaan. Met me dewerking van velen. Dat willen de broers Muller zelf en graag op de eerste plaats toegeven. Medewerking van de eigen mensen, medewerking van vele instanties. Die vrijdagavond 3 juni ging de 'oude' Pluumpotfabriek in een uur tijds door vlammen onder, maar het ongelooflijke gebeurde, de feitelijke nieuwbouw kwam in nog geen vijf maanden rond. Gisteren zwaaiden de Pluumpotdeuren weer officieel open, al draaide de nieuwe fabriek in de praktijk dan al enkele weken. Terug nog even naar die voorpagina van 9 juni, lezen we iq het hoofdartikel, dat voor een zo snelle positieve beslissinge heel wat moed nodig is. Die bezieling heeft de laatste maanden het Muller-gezelschap zeker niet ontbroken. In dat hoofdartikel staat tenslotte dat menigeen in ons gebied graag getuige zal zijn van het nieuwe begin. Dat nieuwe begin was er gisteren. Met vele getuigen. Gefeliciteerd "Pluumpot". Er was gisteren niet al te veel ceremo nieel. Eerstens omdat de directie met alle eigen problemen evenmin vergeet dat het 1 februari 1978 was en daarom een bijzondere datum voor onze streek. Tweedens wenste men geen uitbundige opening, omdat het nieuwe in feite het gevolg moest zijn van het niet gewilde oude. Maar vanwege de zo grote meele- venheid van zovelen, vanwege ook de welwillendheid van diverse instanties verdiende de nieuwe Opening dan toch wel enige aandacht. Het mag hier vooral aandacht verdie nen, omdat de geleverde prestatie op zo korte termijn vrijwel uniek is in de bouw-geschiedenis. De gewone burger ziet vanwege allerlei noodzakelijke goedkeuringen nauwelijks kans in de zelfde tijd een toilet met douche inclu sief subsidie té realiseren. Dit werd een fabriek van 300 vierkante meter met al les er op en er aan. Inderdaad alles erop en eraan. De foto toont nog maar de buitenkant, wel imposant, maar geeft geen details bloot van hetgeen er voor inrichting van een timmerfabriekbouw komt kijken. Met uitzondering van de utiliteitswerken bouwde "De Pluum pot" logisch zijn eigen fabriek. Tussen brand en nieuwbouw had men een goedgemeend, maar in feite toch wel zeer gebrekkig onderkomen in de voor malige groenvoederdrogerij en toekom stig verbouwde Gemeentewerken Bui tendienst. De nieuwe fabriekshallen beslaan 60 X 54 meter en daarmee zijn ze wel groter dan de oude hallen, maar toch wat min der dan de al voor de brand geplande uitbreiding. Zelfstandige ondernemers doen het als het goed is, altijd wat voor zichtig aan. Voor de oude fabriek was een uitbreiding gepland van 900 m2, wat overigens in gedeelten zou worden uit gevoerd. Een planning was er eveneens voor een nieuwe moderne brandbevei liging, het zgn. sprenkelsysteem. Begrij pelijk dat deze eis ook op tafel kwam te liggen van overheidszijde voor de bouw van de nieuwe fabriek. Dat kost wel een lieve duit extra, maar de directie toonde er niet alleen begrip voor, men wilde het zelf ook graag, want de materialenvoor- raad diende onder de kap geborgen te kunnen worden. Anders neemt een ver zekeringsmaatschappij geen enkel risi co. Bij de nieuwe fabriek is dan ook de voorraad onder de kap. Dit onderdeel op zichzelf vergt investe ring van een ton, maar het is er ook naar. Een formatie van buisleidingen op be paalde afstand door de gehele fabriek inclusief kantoor en zelfs wasgelegen heid met de zogenaamde glaasjeswek kers. Op afstanden in het buizennet zit ten glaasjes met een vloeistof, die bij verhitting springen en automatisch voor alarmering zorgen tot in Bergen op Zoom toe. Het is niet de enige preventie, want tegen een zijgevel van de fabriek binnenmuurs ligt een watertank, die met 90 atmosfeer druk het blussingswerk volop aan kan, tot eventueel andere bij stand aanwezig is. Naast deze noodzakelijke, - maar overi gens voor de feitelijke houtfabricage overbodige - installatie, blijkt ook het moderne afvalzuigapparaat aan alle ei sen te kunnen voldoen. Ondertussen is het afval- de houtkrullen en zaagsel - wel een nieuw probleem geworden. Dat afval bracht nog niet zo lang geleden zo'n zes gulden op per ku bieke meter, maar nu kost het de on dernemers vier gulden per kubieke me ter. Daarbij komt ook nog dat de expe ditie daarvan in de toekomst niet meer te verwezenlijken lijkt. Het 'tuttelhoekje' zou snel vol zijn. Bij ondernemers blij ven er nu eenmaal altijd problemen. Zeker, als het om zo'n vijftig kub per week gaat, zoals bij de 'Pluumpot'. Tot dusver zijn hiervoor eigenlijk alleen nog maar negatieve, maar daarom even noodzakelijke investeringen genoemd. Echter, ook voor een toenemende werk gelegenheid blijkt er perspectief in te zitten. Dat is bij de huidige zo omvang rijke automatisering het vermelden waard. 'De Pluumpot' begon 17 jaar ge- Sint-Annaland, 31 januari 1978 53 ton uien maat 40 klasse 2 nl 7,90 per 100 kg. Een beeld van de nieuwe 'Pluumpot' fa briek te Sint-Maartensdijk, waarvan gis teren de deuren officieel openzwaaiden. leden de houtverwerking met 14 man personeel. Nu zijn het er 30, ondanks de ook hier verdere mechanisatie en als het maar even wil, kunnen het er al snel 40. man zijn. De gebroeders Muller waren aanvankelijk ingesteld op het machinaal timmerwerk, maar de specialisatie zette door en daarom is ook de nieuwe Pluumpot geen fabriek van massa-pro- duktie, maar van veel meer kleinschali ger bouw. Het gespecialiseerd vakwerk speelt daarbij weer een grote rol, mede door de differentiatie van de woningty pen. Wie de Pluumpot-geschiedenis volgde, weet dat we enkele weken voor de brand een artikel brachten, waarin de fikse or der voor de prefabricage werd omschre ven. Dat programma nu kan waar schijnlijk op 1 maart weer worden op gepikt. De fabriek heeft een volle por tefeuille voor een jaar met totaal pro jecten tot zo'n vier miljoen gulden. Het lag voor de hand dat de directie voor de nieuwe fabrieksgebouwen eveneens zoveel mogelijk het prefabsysteem toe paste en bij de bezichtiging wordt die kwaliteitsbouw snel duidelijk. Vooral de isolatie en daarmee belangrijke (warm- te)energiebesparing speelt bij de prefab een grote rol. Na de hoofdingang voert een brede trap naar de verdieping waar de eerste ruimte voor de voorbereiding van werken wordt gebruikt, begrijpe lijker uitgedrukt de tekenkamer, daar naast een ruim kantoor en directie- ruimte. In het linkergedeelte gelijkvloers een moderne kantine, een keurige was gelegenheid en dan tenslotte de grote fabricageruimte met toch weer dezelfde machines, die in de oude fabriek zo goed hebben voldaan, met de platweg gezegd spuitinrichting voor het prepareren van de harde houtsoorten. In de kantine valt al snel op, de eerste steen die werd gemetseld toen de oude fabriek tot stand kwam. Dat is dan het enige overblijfsel van het oude, want die steen en het opschrift overleefde de brand en werd door het personeel als het ware gekoesterd als een kostbaar bezit. "Deze steen is gelegd op 31 augustus 1966 door D.C. Bouwense" staat er in- gegrift. Ja, die brand kostte geld. Men verspeel de relaties, omdat niet alle orders op tijd verwerkt konden worden in die noodsi tuatie, maar toch wel voor 80 procent. Het kostte geld, niet alleen omdat er voor tienduizenden guldens materiaal in voorraad lag, dat door brand werd ver woest en buiten liggend niet verzekerd De hoofdingelanden dienen voor elke bestuursvacature een aanbeveling van twee personen te maken, waarna de Kroon op advies van gedeputeerde sta ten voor de officiële benoeming zorgt. De hoofdingelanden van district IV hebben besloten in alfabetische volgor de J.L. van Gorsel en M.M.Punt, beiden uit Oud-Vossemeer, voor te dragen. De algemene vergadering maakt maandag avond via een stemming uit wie er nummer 1 wordt en wie nummer 2. Dhr. van Gorsel was ook kandidaat dijkgraaf, waarbij hij met één stem door dhr.Hage werd verslagen. Hij werd per 1 januari herbenoemd als derde hoofdin- gelande en werd eveneens onlangs her benoemd. Bij de waterschapsverkiezingen van eind vorig jaar werden voor de hoofdinge landen ongebouwd in district IV maar vijf kandidaten genoemd' zonder reser ves. Aangezien nu of dhr. van Gorsel of dhr. Mees bestuurslid wordt, moet er op nieuw een procedure beginnen om een nieuwe hoofdingelande te kiezen. Een vorige keer waren M.J.Stoutjesdijk en WH. van Gorsel uit Tholen en A.J. de Wit uit Oud-Vossemeer hiervoor kandidaat, maar bij de verkiezingen van eind vorig jaar zijn die drie niet op de kandidatenlijst geplaatst. In verband met de benoeming tot be stuurslid van de heren J.C.Kooyman uit Sint-Annaland en J.N. v.d. Slikke uit Poortvliet, moeten er twee nieuwe leden in de financiële commissie benoemd worden. Uit district I en III. Aan het begin van de vergadering zul len, na onderzoek van de geloofsbrie ven, nog enkele (her) benoemde hoofd ingelanden worden beëdigd. De zuiveringsinstallatie in de Slabbe- coornpolder bij Tholen is formeel nog steeds eigendom van de gemeente. Met het waterschap kon nog geen overeen stemming worden bereikt over de over nameprijs. Gedeputeerde staten van Zeeland moeten nu als scheidsrechter In de eerste februari van 1928 zei bur gemeester Mr. A.J. van der Hoeven in zijn Nieuwjaarsrede hoe de Oestercul tuur in 1927 op Tholen volop rendabel was geweest, maar de mosseluitkomsten bleven beneden de verwachtingen. Er was een Zeeuwse bond van mosselkwe kers opgericht. In het afgelopen jaar waren er tien huizen gebouwd. Met de uitvoering van de brugplannen was een begin gemaakt. In die januarivergade ring van 1928 schafte de gemeenteraad met zes tegen vijf stemmen de kermis af. Besloten werd aan de Bebouwdendam een nieuwe politiebureau te bouwen, daar het oude gebouw aan de brug ten offer moest vallen. In Sint-Maartensdijk was tot driemaal toe een verzoek om de kermis weer in te voeren, afgewezen. In Sint-Annaland besloot de raad het ha venplateau uit te breiden. De werken werden 28 februari aanbesteed. In Oud-Vossemeer was er een sterke af deling van de Bijzondere V ijwillige .Landstorm. Men mocht inclusief de plaatselijke muziekvereniging het tien jarig bestaan van de Nationale Vrijwil lige Landstorm in Den Haag bijwonen. In Scherpenisse keerde de varkenshond 231 gulden uit aan vijf leden bij wie het varken voortijdig dood ging. In $tavenisse telde de geitenvereniging 34 leden en 11 donateurs. optreden, maar om snel te kunnen han delen, vraagt het waterschapsbestuur machtiging van de algemene vergade ring voor een geldlening van twee mil joen gulden. In de meest ongunstige si tuatie vergt de overname namelijk een bedrag van 1.9 miljoen gulden. Daar naast is in de begroting 1978 een ton op genomen als voorbereidingskosten van nieuwe zuiveringstechnische werken. De beslissing van g.s. wordt op korte termijn verwacht en gezien de gunstige rentevoet wil het waterschapsbestuur dan direct handelen. In mei/juni krijgt de algemene vergadering een uitgewerkt voorstel over de eigendomsoverdracht. Op 20 januari zijn de standpunten van gemeente en waterschap nog eens dui delijk uiteengezet in Middelburg. De gemeente wil de installatie overdragen tegen de boekwaarde van 1 januari 1975, opgemaakt volgens een rapport van de vereniging van Nederlandse gemeenten. Dit naar richtlijnen van g.s. van Zee land. De overname kwam dan op 1.939.420,20. Het waterschap gaat uit van de cijfers in de gemeentebegrotingen 1976 en 1977, waarin voor de nog' niet afgeschreven boekwaarde 1.735.000 gulden is op genomen voor de zuiveringsinstallatie. De specialisten uit beide kampen wach ten met spanning af wie deze 'financiële wedstrijd' wint. Getij gekeerd 0 Weg over Oesterdam en aanslui ting op Tholen 0 Sint-Philipsland wil Chr. school grondig opknappen 0 Vrouwelijke gemeentesecretaris beëdigd 0 Commissie bedrijfsleven verdeeld over jachthavennotitie. 0 Nieuwe Winkelsluitingswet levert geen moeilijkheden op Melkveehouder niet slecht boerde in 1977 Thoolse schooljeugd kreeg Wa- tersnoodbijlage 1953 0 Nieuwe Pluumpot deuren zwaai den open CBTB trum afdeling met vierde lus- Het Thoolse vissersvlootje 0 Inbraken op industrieterrein Sint-Maartensdijk 0 ZLM dankbaar voor eensgezinde wederopbouw na 1953 Aanbeveling schap gezworene water- WHS blij met nul 0 DOOR ONZE OMGANG MET ANDEREN, MOETEN ZIJ EN WIJ BETER WORDEN Dit nummer bestaat uit 12 na's pagt- is afwezig op maandag 6 en dins dag 7 februari 1978. Eventuele acute pijnklachten: St.-Maartensdijk ma mo 9-11 u. Tholen ma mi 13.30-15.30 u, dinsdag 9-11 uur. Andere tijden bellen 01645-2388. Advertentie IM In het oudejaarsnummer 1953 van de Eendrachtbode was een bijlage gevoegd van vier pagina's op kunstdrukpapier met als inhoud, een samenvatting van het gebeuren op de 1ste februari van dat jaar. Een bijlage als herinnering aan een droef en ontzagwekkend gebeuren, schreven we in het hoofdartikel. In woord en beeld, want er werden ook enkele foto's in opgenomen. Een als voor Poortvliet aangegeven plaat was een Anp-foto van een dorp op Schou wen, die per abuis verwisseld werd. Een kwart eeuw later besef je toch, dat die bijlage wel uitgebreide informatie bevat. Vorige week was er een van de hoofd onderwijzers van de lagere scholen die deze bijlage onder ogen kreeg. Hij achtte het waardevol als die als herinnering na 25 jaar kon worden uitgereikt. Hij stelde zich in verbinding met ons en vervolgens met het gemeentebestuur van Tholen. Het college van B en W nam toen de beslissing voor rekening van de ge meente de leerlingen van de scholen voor lager en voortgezet onderwijs (ook huishoudschool, LTS en Mavo's) van een exemplaar van het ramp-herden kingsnummer te voorzien. Dat gebeurde dinsdag 31 januari. Een reproduktie van eind december 1953, eveneens weer op kunstdrukpapier. Het initiatief vanuit het onderwijs en de zo snel gevolgde medewerking van het gemeentebestuur, blijkt uit eerste reac ties van ouders, bijzonder op prijs te zijn gesteld. Men wilde dan ook graag de dank overbrengen aan het gemeentebe stuur, aan welk verzoek we dan langs deze weg voldoen, mogelijk namens nog heel wat meer inwoners dan die tot dus ver reageerden. Aan de triestheid van de inhoud kon en moet ook uiteraard niets veranderd worden, maar de erkentelijkheid was er omdat middels die bijlage een zo uit voerige informatie wordt verstrekt over een gebeuren, waarvan de tijdens 1953 nog zeer jeugdige generatie en degenen die daarna geboren zijn, de omvang via overleveringen moeilijk kunnen voor stellen. De rampbijlage blijkt overigens nog wel door heel wat oudere lezers te zijn be waard. Een tachtigjarige inwoonster, die in de familie ook zo werd getroffen, zei ons de inhoud al zo vaak te hebben her lezen en er bij het verdriet altijd troost uit te hebben geput omdat juist daar door de herkenning zo is bijgebleven. De herinnering aan wat zo dierbaar was. Ik bewaar die bijlage als was het goud, zo zei ze. Ongetwijfeld zullen er ook andere reacties zijn, die de wonde weer meer voelen schrijnen door dat te zien. Dat schrijnen is er toch voor velen in deze herdenkingsdagen. Niettemin doet het ons goed door mid del van wat in 1953 werd geschreven in ons nieuwsblad, 25 jaar later te hebben mogen bijdragen aan een waardige he rinnering en voor een nieuwe generatie omvangrijke informatie. Volgens een notitie betreffende de Zeeuwse visserij van het provinciaal be stuur zijn er op Tholen en Sint-Philips land 52 mensen in de beroepsvisserij werkzaam. Mét de Zeeuwse zeevisserij, kustvisserij en de visserij in de binnen wateren waren in 1976 gemiddeld 670 arbeidsplaatsen gemoeid. Dat is 0.8% van de totale bezette arbeidsplaatsen in Zeeland. Indien rekening wordt gehou den met de verwerkende sector, de toe leveringsbedrijven en het transport van de visserijprodukten, wordt dat getal enkele malen groter. Vergeleken met 1 januari 1974 telde Sint-Philipsland toen geen visserssche pen en in oktober 1977 1 schip van 27 pk en 1 bemanniögslid. Tholen had in 1974 totaal 23 schepen met 4654 pk en 63 bemanningsleden. In oktober 1977 waren er eveneens 23 schepen, maar met een groter vermogen (4735 pk) en met minder bemannings leden (51). In de kleine zeevisserij werkten in 1974 nog 7 Thoolse schepen en in oktober 1977 maar 3 meer. De garnalenvisserij steeg van 1 th in 74 tot 4 th in 77. De mosselen telden in beide periodes 2 schepen th. Onder de categorie overige vielen in 1974 13 th en in 1977: 1 ps en 14 th. De vier Thoolse garnalenvissers opere ren vanuit Colijnsplaat. In de zomer en het najaar komen er nog twee extra uit Tholen, maar dat zijn binnenvissers. Bij de 69 leerlingen van de Zeeuwse visserijschool voor de zeevisvaart in Vlissingen zijn geen leerlingen van Tholen en Sint-Philipsland. De notitie, die periodiek wordt bijge steld, is opgesteld door het provinciaal visserij coordinatie-orgaan in Zeeland, waarvan gedeputeerde J. van den Bos uit Tholen voorzitter is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 1