Ko Markusse spreekt "de taele van 't eiland" KYO Glass brengt werk op Tholen voor 20-50 man Jannie de Kok gemeentesecretaris van Sint-Philipsland Kerkelijke rubriek Nieuw bedrijf in de Slabbecoornpolder maakt vliegtuigglas Vrouw gaat toekomstig burgemeester A. Verbree opvolgen Mr. Ten Berge van 't oranje boekje doctor in de rechtsgeleerdheid Donderdag 12 januari 1978 34e jaargang no. 9 Zilveren landbouw-voorlichter onvoldoende voorgelicht Toch sprekende cijfers Licht aan....spot uit. Slechte voorlichting. Vervolg op pag. 7 Na verschillende klappen krijgt de werkgelegenheid op Tholen nu een impuls: Kyo Glass b.v. in oprichting wil in februari in de Slabbecoornpolder bij Tholen beginnen met de bouw van een fabriek van organisch glas. In eerste termijn denkt de directie werk te kunnen bieden aan 15 tot 20 vaste arbeidskrachten. Het ligt echter in de bedoeling op korte termijn uit te breiden, waar mee het aantal vaste arbeidsplaatsen wordt uitgebreid tot 50. Er wordt voornamelijk ongeschoolde arbeid verricht, waarbij met uitzondering van zondag in drie ploegendiesnst gewerkt wordt. Alternatief voor pendel Neef van ds. Kersten Gunstige ligging Plastic Platen Welvarend bedrijf DEZE WEEK Mej. J. P. A. de Kok (29) staat eerste op de voordracht om gemeentesecretaris van Sint Philipsland te worden als opvolger van dhr. A. Verbree, die dinsdagmiddag wordt geinstalleerd als burgemeester van Benthuizen. Zij is al ruim twaalf jaar amb tenaar op de Fliplandse secretarie. 'Mej. de Kok zal zeer zeker leiding kunnen geven aan de seretarie, temeer daar zij in Sint Philipsland met alle facetten van de administratie bekend is' schrijven B en W in hun voorstel aan de gemeenteraad, die vrijdagavond om half acht een beslissing neemt. Meekraptoets voor het Streekmuseum Aankoop Cafetaria Concierge/ schoonhoudster Eendrachlbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665 2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 2 00 oer halfjaar, per post' 1 5 00, losse nummers 0 55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0 26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 5 25 contant inclusief btw Op rekening 6 50 Hoofdredacteur G Heijboer De ZLM voorlichter J. Markusse had er werk van gemakkt. Dat doet hij altijd. Bovendien heeft Tholen een wat groter plaatsje in dat zo grote Zeeuwse hart. Daarom toch wel beslagen op het ijs komen om voor de ZLM kring Tholen en Sint Philipsland een lezing te gaan houden over "de agrarische ontwikkeling op Tholen na 1945." Eén avond, twee avonden, nog maar een uurtje extra om zo gedegen mogelijk voor de dag te kunnen komen. Met Tholenaren kon Markusse altijd wel goed opschieten, maar ze kunnen toch ook kritisch zijn. Daarom een zeer gedegen onderwerp op papier. Met exacte cijfers en met kennis van zaken. In Haestinge was het woensdagmiddag zo vol als een ei. Ko Markusse haalde op zeker moment zijn papieren uit de tas. Hij had er tevergeefs uren op gezwoegd. Waarom....? Dat is het verhaal van de zilveren voorlichter. Het doek gaat nog niet op. Omdat er aan het feitelijk doel van de bijeenkomst toch nogal wat vooraf ging. Er moesten nogal wat mensen worden ingeschakeld om het gedachte programma te kunnen realiseren en met het inschakelen van die velen, werd het risico groot dat de hoofdrolspeler niet meer onbenangen aan de tafel zou zitten. Het spel werd prima gespeeld. Zelden had een ZLM kringvergadering een zo grote opkomst. Markusse tot zijn vrouw: ga je mee naar Tholen, dan kijk je weer eens bij me vrouw Groenewege. "Dit keer maar niet", was het antwoord en het deed de echtgenoot een paar wenkbrauwen fronsen. "Wacht, laat ik Kosten nog eens bellen, want die bijeenkomst loopt in de soep", aldus Markusse. "Hoe kun je nu zonder enig overleg met zijn drieën (Geuze, Van Beekom, Markusse) over eenzelfde onderxerp gaan praten zonder vooraf enig contact te hebben gehad." "Komt wel goed", was het antwoord vanuit de Thoolse contreien. "Ze kun nen gemakkelijk praten," ver. weerde Markusse zich vervolgens nog wat tegen zijn metgezellin "maar ik zit er straks mee. Begrijpelijk kom ik het laatste aan de beurt en dan ga ik hetzelfde vertellen als mijn twee voorgangers, die het zo maar uit hun mouw schudden." Naast het wat speelse karakter, dat de prettige bijeenkomst in "Haestinge" uiteraard had en wat zijn weerklank heeft in het verslag op deze pagina, waren er uiteraard toch ook oprecht woorden van dank, die aan het adres van de heer Markusse werden gericht. Er kwamen ook cijfers op tafel, die on derstreepten, dat bij alle herverkavelingsproblemèn, storingen, teleurstellin gen en moeilijkheden de slotconclusie voor 90 procent een zodanig positief karakter had, dat het in rapportcijfers uitgedrukt kon variëren van voldoende tot zeer goed. Daarom toch nog maar een greep uit dit cijfermateriaal, al is dat in het verleden wel eens meer te berde gebracht. Een zo positieve herinnering mag wel eens worden herhaald. Immers, de wegen en waterlopen Tholen werden drastisch verbeterd, maar dat kostte dan toch ook wel cultuurgrond, zelfs al werden er aan de andere kant heel wat vierka meter greppels vervangen door de plastiek buizen, waarvan de Thoolse verkaveling de primeur had. Er waren echter ook in het licht van de zestiger jaren bekeken al heel wat bedrijven voor een normaal economisch rendement te klein. Naarstig werd naar mogelijkheden gezocht om gronden ter beschikking te krijgen voor noodzakelijke marginale ver grotingen. Men moet niet vragen, hoeveel avonden daarover met betrokkeR nen in bestuurlijk verband moest worden gepraat. Maar de uitkomsten zijn hier wel snel genoemd. 25 Bedrijven gingen er naar de Noord-Oost Polder (we hebben indat nieuwe land dan ook nu nog een Thoolse clan), waardoor er op Tholen 535.16 hectare werd ingeleverd. Door pachtbeëindiging (men kreeg 10 x de pachtwaarde vergoed,)kwam er via weer 25 bedrijven nog eens 63.70 hectare beschikbaar, door aankoop van ook die 25 bedrijven aan bestaande eigendommen, werd de herverkaveling nog eens 41.84 hectare rijker en door aankoop in de vrije sector (wat zullen die mensen er met de huidige prijzen spijt van hebben!) was er een grondverwerving van 21.14 hectare. Er gingen 2 bedrijven naar de Braakman en 5 naar Schouwen Duiveland, wat weer 38.47 hectare opleverde en toen had men 700 hectare op Tholen te verdelen. Die 700 hectare lag onregelmatig over Tholen verdeeld en om een redelijke vergroting te kunnen toepassen aan velen, was verplaatsing van velen weer nodig. Er werden dan ook 60 bedrijven verplaatst. Denk maar aan de Weihoek. Nu konden echter 161 bedrijven op Tholen worden ver groot, waarvan o.a. 84 gemengde bedrijven in de land- en tuinbouw, wat zich vooral te Sint Annaland afspeelde, die van 2.9 naar 4.9 hectare werden gebracht en 77 bedrijven van 7.9 naar 14.2 hectare. Er werden vele nieuwe teelten ingevoerd. In 1962 werd de heer Bayense tuinbouwvoorlichter, er kwam 2 jarig tuinbouwonderwijs en deelname aan de groenteteeltvakschool, er waren verschillende voorlichtingsobjecten, demon straties en utiliteitswerken. De streekverbeteringsperiode met als een onder deel daarvan ook de huishoudelijke voorlichting in de persoon van Mej. van Es heeft in de nazorg veel goeds gedaan. Deden in 1959 nog maar 8 scholen mee aan de beroepententoonstelling, in 1964 waren ze allemaal van de partij. De "Thoolse Dagen werden verder uitgebouwd. De 2 melkcontroleverenigingen vloeiden samen tot een eerste federatie in deze provincie. De bedrijfsstudiegroep telde toen al 192 leden en de vereniging voor bedrijfsvoorlichting zelfs 300 leden. Er waren gladiolen- tentoonstellingen, voorlichtingsavonden voor de bloembollen cultuur ratio nalisatie kernen, maar ook een afname van het aantal arbeidskrachten door een sterk ontwikkelende mechanisatie. De snelle ontwikkeling van die me chanisatie wordt onderstreept met het feit, dat er in 1959 voor een demon stratie van bietenschoffel en tang nog 700 bezoekers kwamen opdagen en dan moet men nu het mechanisch bietenrooien eens zien. In 1961 werd de eerste precisie bietenzaaimachine getoond. Samenwerkingsvormen werden krachtig gestimuleerd, er kwam mechanisatie in de hooibouw, in de melkerij en van dat alles heeft voorlichter Markusse, hetzij bij de rijksoverheid, hetzij bij de ZLM niet alleen kennis kunnen nemen, maar ook het steentje bijge dragen. Dat moest ons dan toch ook nog wel vanuit de pen en vanuit het hart vloeien na die speelse huldiging, waarover men op deze pagina dan ook kan lezen. Markusse was tijdig in "Haestinge" en er stonden al heel wat auto's. "Er is no gal belangstelling", was zijn bemoedi ging tegenover de kringvoorzitter. On derweg had zich toch wel gerealiseerd, dat er wel wat worden gezegd over een 25 jarig voorzitterschap. De heer Kosten had toch wel een spierinkje opgegooid, maar de kabeljauw wilde niet bij ten."Geenflauwekul" was het hier keurig weergegeven verweer van een jubilaris. Als je dan tenslotte toch een zaal zo wol ziet stromen en dan met niet alleen grote en kleine boeren, maar ook met zoveel dames en wethouders, die je niet zo vaak op de normale ZLM kring vergadering tegenkomt, dan moetje wel enig lont ruiken. En Ko Markusse is niet van gisteren. "Inderdaad", vergoeilijkte secretaris Hans van Gorsel, zijn er nu wat meer genodigd. Het doek bleef nog dicht. Achter de tafel met nog slechts een paar ZLM bestuurders schuifelde ZLM voorlichter Markusse wat met de voeten heen en weer. "Gewoon is het niet." Je kan op Tholen heel wat verrassends tegenkomen, maar dat lijkt me voor een ZLM kringvergadering nogal gortig. Wat zal er m'n lieve help boven welk hoofd hangen? Figuurlijk gingen op dat ogenblik de lichten aan en gedachtig aan een bekende media-serie de spot uit. Het doek op: De heer M.C.J. Kosten, kring voorzitter van de ZLM Tholen en Sint Philipsland: geachte aanwezigen, de meeste aanwezigen zullen weten dat de aankondiging van deze bijeenkomst niet een juiste weergave was van het werke lijke doel daarvan. Onze excuses voor hen, die het niet wisten en nu een zwaarwichtige vergadering hadden ver wacht over de agrarische ontwikkeling op Tholen en Sint Philipsland na 1945. Houdt u dat nog maar voor te goed! "Onze excuses ook en vooral aan Ko Markusse, die ook niet weet wat hem vandaag precies boven het hoofd hangt, maar dat zal hij spoedig merken. We hebben hem met z'n allen ditmaal slecht voorgelicht en een voorlichter van zijn kaliber zal dat voorlopig niet vergeten," zo vervolgde de heer Kosten. Sorry Ko. Op 4 januari 1953 na het middagmaal begon de heer J. Markusse zijn werk zaamheden op Tholen als assistent bij de RLVD, standplaats Sint Maartensdijk. Exact op dit moment 25 jaar geleden, als het ware op de minuut af. Hoe is het mogelijk! Komend uit de zak van Zuid- Beveland werd hij uit de zak geschud op Tholen. Wie zou daarover beter zijn licht kunnen laten schijnen, dan hij die Kyo wil voor de nieuwe fabriek 4600 m2 grond kopen van de gemeente terwijl men nog 4950 m2 in optie wil nemen. De directie streeft namelijk naar een ver groting van'het marktaandeel van haar produkten, terwijl overigens een groei van de vraag voorzien wordt. De gemeenteraad beslist maandagmid dag over de grond verkoop. Volgens B en W brengt Kyo geen noemenswaardige belasting van het milieu teweeg. Door het stellen van redelijke en acceptabele voorwaarden is van een hinder in de zin van de Hinderwet of de wet op de luchtverontreiniging geen sprake. Kyo heeft in principe een uitgebreid as sortiment van produkten van organisch glas (vliegtuigglas). De nadruk ligt nu op het vervaardigen van plastic platen, rui ten, vaste vensters, dakramen en dub bele vensters voor caravans. Het stemt B en W tot voldoening dat in een betrekkelijk ongunstig economisch klimaat een gegadigde bereid is gevon den zich op Tholen te vestigen. Temeer, omdat met de uitbreiding van het aantal lokale arbeidsplaatsen met name voor de uitgaande pendel een aantrekkelijk alternatief kan worden geboden. De omvang van de het eiland uitgaande lange afstandpendel ligt nu op 700 man. Dat is ongeveer 20% van de mannelijke beroepsbevolking. De relatief grote om vang van de pendel heeft mede door de lange reistijden grc:. sociale gevolgen. Met name voor het gezinsleven kan dit onaangename gevolgen met zich mee brengen. Bij een onderzoek van de stichting Zeeland werd geconstateerd, dat ruim vijftig procent van de werkne mers/pendelaars op het eiland zou wil len werken indien er arbeidsplaatsen werden geschapen. De economische structuur van Tholen met jijn voorna melijk agrarisch karakter, heeft tot nog toe geen mogelijkheden geboden om een groot gedeelte van de werknemers voor het eigen gebied in te zetten. In dit opzicht verdient het aanbeveling de werkgelegenheid gezien het aanwezige arbeidspotentieel te vergroten. Aldus B en W in hun voorstel aan de gemeente raad. Commercieel directeur van Kyo Glass b.v. in oprichting is dhr. G. H. Kersten uit Schiedam, neef van de bekende ds. Kersten, oprichter van de S. G. P. Hij en zijn financieel directeur Veeneman hebben na een onderzoek van vier maanden, Tholen als vestigingsplaats gekozen voor de nieuwe fabriek. Houten in Utrecht en Essen in België vielen af. 'Dit was een belangrijke beslissing voor ons', zo vertelde dhr. Kersten. 'Tholen heeft in hoofdzaak gewonnen door de bijzonder goede maniër waarop men ons tegemoet is getreden. Het is geen kunst om in de Rijnmond een fabriek weg te zetten, maar de mentaliteit en inzet zijn doorslaggevend. De plaatse lijke bevolking, het toekomstige perso neel - trekt ons aan. Men wil hier graag werken. We zijn erg positief benaderd door de wethouders en de ambtenaren Nuijten en van Dijke. Dat zijn mensen waarop je kunt rekenen. We spreken zo'n beetje de taal van dit land', aldus dhr. Kersten. Volgens de directeur van Kyo Glass had hij de keuze tussen Tholen en Sint Maartensdijk. Het gemeentebestuur had een lichte voorkeur voor Tholen en de Slabbecoornpolder bij de Thoolse brug werd het ook. 'Dit terrein ligt ontzettend gunstig. Het id gemakkelijk bereikbaar, terwijl de lastige weg van Tholen naar Wie de eerste jaargangen van de Een- drachtbode nog bezit, kan nagaan, dat er aanvankelijk een wekelijkse bijdrage in was opgenomen van hervormde predi kanten. Een korte meditatie. Het "ver zandde" naarmate de hervormde Ring minder sterk was bezet en naarmate de regionale kerkbode als voldoende voor lichting op dat gebied werd gerekend. Van onze kant is er de bereidheid geb leven daarvoor ruimte beschikbaar te stellen. Een dertig jaar later bereikte ons dat verzoek opnieuw, een gevolg van aktiviteiten van jongere geestelijken en mede vanwege het feit, dat de kerkbode van de hervormde ring vaak evenals de EB met ruimtegebrek kampt. Bovendien kunnen kleinere kerkgenootschappen vanwege de kostenfactor niet even ge makkelijk een eigen voorlichtingsor gaan van de grond krijgen, laat staan bestendigen. Op een breder basis dan bij het ontstaan van ons blad, wordt vanaf heden de mogelijkheidó geboden voor een kerkelijke rubriek. Een rubriek, die niet gevuld moet worden met resultaten van kerkelijke collecten, maar meer ge baseerd is op geestelijke voorlichting (meditatie) en een visie vanuit de gees telijke hoek op het maatschappelijk le ven. Om dat als een wat vast kenmerk terug te kunnen vinden, kan men voor taan die bijdragen op pagina 5 lezen. Daar staat al de vaste berichtgeving "Tholenderwijs", daar komt ook het wekelijks vervolg-verhaal. Een pagina dus waarvan men kan weten, waar men aan toe is. Verder wordt de nieuwe ru briek toegelicht door hen, die daartoe hun bijdrage waarschijnlijk xekelijks zullen leveren. SintMaartensdijk bij minder gunstig weer tijd kost', aldus dhr. Kersten. Arc'v t Henri Keijzers uit Den Haag heeft het plan voor de bouw van de eer ste fabriek van 750 m2 al klaar. De be doeling is dat gebouw in 1980 te ver dubbelen, waarmee het personeelsbe stand tot 50 kan groeien. Eind dit jaar kunnen er bij Kyo 20 man werken. Van Lammeren uit Sint Maartensdijk maakt de staalconstructies, terwijl het bureau Marcus uit Schiedam het ont werp voor de betonconstructies maakt en het bouwkundig toezicht verzorgt. Kyo is nog met enkele Thoolse onde raannemers in onderhandeling. Kyo gaat in Tholen organisch glas (vliegtuigglas) maken: plastic platen die voor een groot aantal doeleinden kun nen worden gebruikt: ruiten, vaste ven sters, dakramen, dubbele vensters voor caravans, (enz. Kyo is dus in feite grondstoffenleverancier voor o.a. poly- plastics in Schiedam (waarvan dhr. Kersten ook directeur is) en collega fa brikanten. Kyo Glass in Tholen maakt dus geen kant en klaar produkt, zoals nu wel in Schiedam gebeurt en daar ook blijft geschieden. De plastic platen in Tholen worden ge maakt uit de vloeistof methyl metacly- laat een ester die onder invloed van warmte hard wordt. Deze vloeistof wordt met tankwagens aangevoerd uit de havens van Antwerpen en Rotter dam. Methyl metaclylaat wordt ge maakt in Japan, Duitsland, Italië en Engeland. De plastic platen worden per vrachtauto gedistribueerd. Directeur Kersten zegt dertig jaar gele den vanaf de grond te zijn begonnen en altijd een welvarend bedrijf te hebben gehad. Kyo is een kapitaalintensief be drijf met dure machines. Van polyplas- tics uit Schiedam komen er twee perso neelsleden naar Tholen, maar de overige mensen wil Kyp op Tholen aantrekken. De nieuwe fabriek heeft praktisch geen water nodig omdat het koelwater op nieuw benut wordtrecycling. Ten aanzien van de energie kan Kyo met 100 kva volstaan. Aangezien zowel de basis-grondstof methyl metaclylaat als het eindprodukt elders worden gemaakt, kan Kyo een schoon bedrijf worden genoemd. Daar om temeer is het Thoolse gemeentebe stuur verheugd over deze impuls voor de werkgelegenheid. Prettige bevolkingsgroei in 1977 0 Bewoningspatroon-maatregelen en vijftig jaar bevolkingsontwik keling in deze regio. 0 Nieuw bedrijf in Tholen 0 Dorpsweg-plan valt te Oud-Vos- semeer in goede aarde 0 Commissie R.O. positief over Ce- beco-uitbreiding 0 Zilveren voorlichter Ko Markusse kreeg "slechte" voorlichting 0 Bouwplan-vernauwing op minder cultuurgrond 0 Best verzorgde expositie in Gast huiskapel Restauratie Vossemeer T arieven omhoog Smidsklokje Oud verenigingsgebouwen C.I.M.K. onderzoek bij consu ment en winkelier 0 In nieuwe rubriek geestelijk voed sel voor de lezer 0 Donderdag begint de uitverkoop 0 Vosmeer stijgt op de ranglijst 0 Wiemzijn3geweten WIE ZIJN GEWETEN MIS HANDELT, BENADEELT ZICHZELF IN GROTE MATE 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi- B en W hebben in verband met het ver trek van gemeentesecretaris A. Verbree de visie van het secretariepersoneel ge vraagd Met het personeel zijn wij van mening, dat deze vacature intern ver vuld zal kunnen worden. Sedert 1 okto ber 1965 heeft Mej. de Kok zich be kwaamd in de secretariewerkzaamhe den en diverse akten behaald. Het ligt in de lijn der verwachting dat zij zich bin nen redelijke termijn bezitster kan noe men van het diploma gemeentefinan- cien. Zij verricht haar werk tot volle te vredenheid', aldus B en W. Mej. de Kok behaalde na de mulo het diploma ge meenteadministratie met de aanteke ning burgerlijke stand en archiefverzor ging. Voor het diploma gemeentefinan- ciën moet ze nog in een vak examen doen. Ze is momenteel commies-comptabele op het Fliplandse gemeentesecretarie en het ziet er naar uit dat ze vrijdagavond benoemd wordt tot gemeentesecretaris in haar geboorte- en woonplaats. Volgens de gemeentewet dient de voor dracht uit twee personen te bestaan. Ambtenaar A. B. den Boer (25) is die tweede man. Hij werkt al enkele jaren in Sint Philipsland en heeft het diploma G. A. I. hij studeert nu voor de akte hoger Het Streekmuseum De Meestoof is zeer gelukkig met een unieke gift van me vrouw Koopman-Dingemanse uit Mid delburg, Zij heeft een zilveren mee kraptoets afgestaan die afkomstig is van haar overgrootvader J. Noom. Hij kreeg de toets destijds van de Meestoof uit Sint-Maartensdijk. Uiteraard een zeld zaamheid dat zoiets het museum ten deel valt. Vanzelfsprekend is het bestuur mevr. Koopman zeer erkentelijk voor dit gebaar. Na de geslaagde tentoonstelling van de fotoclub Sint-Annaland krijgt de vol gende expositie in de komende zomer als titel "Oud- en Nieuw-Vossemeer en haar ambachtsheerlijkheid". Binnen kort wordt daartoe nog wel medewer king gevraagd van de inwoners uit deze dorpen. Het Streekmuseum beschikt nu ook over een belangrijke collectie prentbriefkaarten uit de Tweede Wereldoorlog, waaronder ook kaarten van de brand te Rotterdam na het bom bardement. Tijdens de bezetting was uitgifte van die kaarten verboden. Het Streekmuseum houdt 3 maart de algemene vergadering met dhr. Weijts uit Bergen op Zoom als spreker over "aardewerk". bestuursambtenaar G. A.I. gericht op de sector algemene zaken. Alle disciplines zijn zo naar behoren op de secretarie vertegenxoordigd. aldus B en W, die met de aanbeveling nadrukkelijk hun voor keur uitspraken voor mej. de Kok. Het college wil dhr. den Boer vrijdag avond door de gemeenteraad laten be noemen tot waarnemend - gemeentese cretaris en de scheidende A. Verbree per 16 januari eervol ontslag verlenen. De gemeenteraad beslist vrijdagavond om half acht verder over de aankoop van cafetaria 't Hoekje van dhr. C. van Naamen op de hoek Zuiddijk/Achter- straat. Er is overeenstemming bereikt voor een prijs van 150.000 gulden, in clusief alle vergoedingen. B en W vinden de situatie op die hoek ongewenst gezien de uitgangspunten van bestemmingsplan Kern. 'Planologisch gezien is erop dit moment geen behoefte aan twee horecabe drijven. Zowel het ontwerpplan Kern als het plan Voorstraat/Achterstraat staan meer horecabedrijven niet toe', aldus B en W. In Sint-Philipsland blijft dan al leen hotel de Druiventros en het ernaast gelegen cafetaria Noad '67 aan de Voorstraat over. Ook het gebouw van aannemingsbedrijf Ligtendag b.v. in de Achterstraat moet verdwijnen. Volgens B en W kan dit verplaatst worden naar het bedrijfster rein. In plaats van cafetaria 't hoekje en het aanne- mings-bedrijf komen er huizen en ga rages. 'Naar onze zienswijze zal hiermee meer recht gedaan worden aan de si tuatie ter plaatse', aldus B en W, die van de gemeenteraad een voorbereidingsbe- sluit vragen. De fam. van Naamen wordt echter niet werkloos nu hun pand aan de gemeente verkocht wordt. B en W zeggen in een voorstel aan de gemeenteraad, voor een passende oplossing te zorgen voor dit gezin, nu hun horecabedrijf gesaneerd wordt. Mevr. v.d. Jagt-den Braber heeft ontslag genomen als schoonhoudster van het gemeentehuis, terwijl mevr. Verkerke- Quaak stop met het schoonhouden van de Openbare Lagere School. Verder is er na de verbouwing van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder wijzi ging gekomen in de werksituatie van beheerster mevr. v.d. Velde ten Hove. Pogingen om tot overeenstemming te komen zijn met betrekking iOt haar sa laris op niets uitgelopen. B en W dragen mevr. M. E. van Naamen-Willemsen nu voor als concierge van Ons Dorpshui^ als schoonhoudster van de O.L.S. en in samenwerking met mevr. Mol-den Bra ber als schoonhoudster van het ge meentehuis. Dhr. C. van Naamen, die in het bezit is van alle papieren voor het horecabe drijf, kan als beheerder van het buffet van Ons Dorpshuis worden aangesteld. Als vergoeding krijgt hij de opbrengst. Wel zal dhr. van Naamen bij eventuele personeelsbehoefte zoveel mogelijk de vroegere hulpkrachten dienen in te schakelen. De Fliplandse gemeenteraad neemt vrijdagavond half acht een beslissing. Vele streekbewoners herrinneren zich ongetwijfeld nog mr. J.B.J.M. ten Berge als de man die na de gemeentelijke her indeling van het eiland Tholen met het oranje boekje een onderzoek hield naar de binnengemeentelijke decentralisatie. Mr. ten Berge zal woensdagmiddag ter verkrijging van de graad doctor in de rechtsgeleerdheid in het openbaar ver dedigen, het proefschrift "decentralise ren met commissies". Dat gebeurt in het academiegebouw van de Rijksuniversi teit aan het Domplein in Utrecht. Pro motor is prof. mr. R. Crince le Roy, ge woon hoogleraar in de bestuurskunde en het administratief recht, meer in het bijzonder het recht van de ruimtelijke ordening. Dhr. ten Berge (29), werd in Bilthoven geboren en woont nu in Vianen. Hij be gon in 1966 met de studie Nederlands recht en legde in 1972 Cum Laude het doctoraalexamen af. Van september 1972 tot september 1973 was hij werk zaam bij de gemeente Tholen. In op dracht van het gemeentebestuur ver richtte hij een bestuurkundig onderzoek naar de relatie bestuur-bestuurden. In het bijzonder kwam hierbij de vraag aan de orde of en zo ja, in hoeverre in deze heringedeelde gemeente tot binnenge meentelijke decentralisatie moet wor den overgegaan. Mr. ten Berge is sinds september 1973 verbonden aan het in stituut voor staats- en administratief recht van de R.U. Utrecht. Sinds 1976 i£ hij tevens plaatsv?rvangend griffier bij de raad van beroep en het ambtenaren gerecht te Utrecht. Het proefschrift "decentraliseren met commissies" heeft de ondertitel binnen gemeentelijke organisatiestructuren op basis van artikel 61 gemeentewet, mee gekregen. Er is ook een samenvatting in 't Frans gemaakt. Wetenschappelijke nieuwsgierigheid en maatschappelijke relevantie vormden voor mr. ten Berge de drijfveren voor dit onderzoek. Vol gens de promovendus dient het gebruik van de term binnengemeenlijkete de centralisatie overigens zoveel mogelijk achterwege te blijven omdat deze lange woorden doorgaans niet of slecht wor den begrepen.. Op de stellingen en het proefschrift komen we nog nader terug.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 1