Tarieven verenigingsgebouwen en liggeld jachthaven omhoog Weinig mogelijkheden voor bouwplan vernauwing Hoorzitting leverde geen kritiek tegen maagdelijk gebied 250 of 800 boten. Sint-Philipsland op de been voor actie Roeanda. Voor oude o.l.s. Scherpenisse en Stavenisse 169 gulden Studiedag vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholen/St.Philipsland Dorpsweg-plan Oud-Vossemeer kan doorgaan Donderdag 12 januari 1978 EENDRACHTBODE 11 Na de aankondiging in.de be groting en positief advies van de Commissie Financiën, be handelt de gemeenteraad maandagmiddag om twee uur een voorstel van B. en W. om de tarieven voor de gemeen telijke verenigingsgebouwen en het liggeld voor de jacht haven Sint-Annaland te ver hogen. Het gaat om de door de minister van financiën toe gestane stijging van 5%. Liggeld Jachthaven Grond- en woningbedrijf MODEBRILLEN föeri^-\^fmwdder Coveco Primaire Coöperatie Meevaller van 137 mille Niets extra voor godsdienstakte Bedrag per leerling Mensen in nood Hoe ver kunnen we gaan? Veel minder bedrijven Arbeidsproductiviteit Vakbekwaam ondernemer Gezonde bodem Grondontsmetting Levendige discussie Doeltreffender mechanisatie "Een algemene Zeeuwse manifestatie van hulp en dienstbe toon". Zo kondigde PVDA-fractievoorzitter W. Don namens alle fractievoorzitters in de provinciale staten van Zeeland de actie voor het Afrikaanse land Roeanda aan. Zeeland weet van de stormramp in februari 1953 wat het is, geholpen te worden in tijden van nood en grote ontreddering. De provincie Zeeland heeft in de begroting 1978 een post van 50.000 gulden uitge trokken om de actie "Zeeland helpt Roeanda" te kunnen voe ren. Nieuw is dat de tarieven voor de oude kleuterschool aan de Radda Barnen- straat in Sint-Maartensdijk nu ook gel den voor de voormalige openbare lagere scholen in Scherpenisse en Stavenisse. Hiermee had de commissie financiën wat moeite omdat de tarieven teveel het niveau van de dorpshuizen benaderen, die echter een betere accommodatie hebben. B. en W. menen evenwel, dat de tarieven voor de scholen (die niet inci denteel verhuurd worden, maar alleen in gebruik gegeven worden aan vaste huurders - verenigingen) beslist niet onevenredig hoog zijn. Een vereniging betaalt voor 1 avond per week gebruik voor een geheel jaar 169 gulden. Dat is toch wel zeer laag. Mede gelet op de energiekosten voor deze voormalige schoolgebouwen, stellen wij de ge meenteraad voor de wijzigingen op te nemen in de verordening, aldus B. en W. Enkele voorbeelden van de nieuwe ta rieven voor particulieren en verenigin gen voor bijvoorbeeld bruiloften en jaarvergaderingen: van 9-13 of 14-18 of 19-23 u: Dorpshuis Sint-Annaland 33,50 ge hele-gebouw, 28,50 grote zaal, 11,50 podium, Stavenisse 322,00 Dorpshuis en 11,50 oud gemeentehuis. Poortvliet en Scherpenisse gehele zaal 22,00, halve zaal of foyer 11,50, vereni gingsgebouw Tholen 11,50 per zaal, f 22,00 per 2 zalen, kleuterschool Sint- Maartensdijk en lagere scholen Scher penisse en Stavenisse 3,50 per kamer, 11,50 per enkel lokaal en 22,00 per dubbel lokaal, Qud-Vossemeer 28,50 grote zaal, 6, 11,50 podium, 17,— zaal 2e verdieping of foyer, 11,50 za len 1 e verdieping, Gasthuiskapel Tholen 22,00 grote zaal en 11,50 kleine zaal. Voor regelmatige gebruikers gel den er jaartarieven, terwijl commerciële huurders aparte tarieven hebben. Het tarief voor de jachthaven Sint-A'n- naland is momenteel nog 18 gulden per m2 ingenomen ruimté, terwijl voor een sluitende exploitatie 24 gulden nodig zou zijn. De minister staat die verhoging echter niet toe vanwege het maximum van 5%. Daarom wees men ook vorig jaar een liggeld van 19,10 af, zodat het 18 gulden werd. B. en W. willen het nu proberen met 23,30. Dat is meer dan 5%, maar B. en W. hebben daarvoor drie argumenten. Ten eerste wordt het sei zoen met een maand verlengd: 1 april t/m 31 oktober in plaats van 15 april t/m 15oktober. Dat levert 3 gulden op. Ten tweede willen B. en W. voor een redelijk inhaalprogramma 7% van 21 gulden (18 3) nemen of 1,50. Ten derde wor den de kosten van verbeteringen in de prijs verwerkt en dat levert 80 cent op. Totaal dus 5,30 boven het oude tarief van 18 gulden 23,30 per m?. De commissie financiën is reeds accoord gegaan met dit voornemen, terwijl ook minister Wiegel van Binnenlandse Za ken zich met het Thoolse voorstel kan verenigen. t B. en W. willen verder het reeds aange kondigde grond- en woningbedrijf per 1 januari 1978 instellen. Reeds geruime tijd wordt de behoefte gevoeld aan een grondbedrijf. Dit is speciaal van belang voor de gronden die bestemd zijn voor bouwterrein. Tot nu toe werden alle uitgaven en inkomsten voor aankoop, riolering, bestrating, beplanting en verkoop in de algemene dienst van de gemeente verwerkt. Hieraan zijn echter verschillende nadelen verbonden. Voor een doeltreffende grondpolitiek is het nodig doorlopend en volledig bekend te zijn met alle financiële gevolgen. De administratie en boekhouding behoren zodanig te worden ingericht, dat zij be- Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM advertentie IM Coveco wordt een primaire coöperatie, wat inhoudt dat de leden van de C. V. V. West Nederland nu rechtsreeks lid kun nen worden van de coöperatie Coveco. De afdeling Tholen/Sint Philipsland/ West-Brabant zal dinsdagavond in hotel van Tilburg te Steenbergen nader op deze nieuwe structuur ingaan. Aan de hand van een diaprogramma zal de betekenis van deze boerenorganisa- ties in beeld gebracht worden. Er zal in zicht gegeven worden hoe deze coöpe ratie organisatorisch gaat functioneren. Ook zullen de aanwezigen kennis ma ken met een uitgebreid assortiment vleeswaren en conserven. De leden met hun echtgenotes en gezin sleden en leveranciers zullen zo uitvoe rig geinformeerd worden over Coveco. trouwbare en volledige gegevens kun nen verschaffen. Een doelmatig systeem hiervoor is het grondbedrijf met een ei gen begroting, boekhouding en jaarre kening. Onnodige verliezen bij gron- duitgifte kunnen dan worden voorko men. De bedoeling is, alle gronden bin nen de nu in uitvoering zijnde bestem mingsplannen geleidelijk in het grond bedrijf in te brengen. Met het grondbedrijf gaat zich in 't bij zonder financiëel ambtenaar J.A. van Akkeren belasten. Ook de woningex ploitatie liep formeel nog via de alge mene dienst, hoewel praktisch al een gemeentelijk woningbedrijf werd ge hanteerd. B. en W. willen nu echter ook formeel een woningbedrijf willen in stellen volgens artikel 252 van de ge meentewet. Het gaat hier alleen om ambtswoningen, garages en panden in saneringsplannen. De woningwetwo ningen en bejaardenwoningen worden door de Stichting Beter Wonen beheerd. Financiëel blijft het de gemeente Tholen nog steeds voor de wind gaan. Uit enkele begrotingswijzigingen blijkt, dat de post onvoorziene uitgaven 1977 met 137.615,38 kan worden verhoogd. De ambtenaren hebben nog wat tegoed over 1977 wanneer de gemeenteraad de nacalculatie trend 1977 wil toepassen. Deze regeringsrichtlijn houdt verband met de loonontwikkeling in het particu liere bedrijfsleven over 1977. Op rijks niveau is er sprake van een aftopping van de uitkering in de hoogste inko menklassen, maar de gemeente Tholen heeft hiermee niet te maken omdat de bedragen lager zijn. Het college wil een mobiele schaftgele- genheid voor zes personen aanschaffen ten behoeve van E-objecten. Dit zijn kleine werken die met rijkssubsidie uit gevoerd worden ter stimulering van de \yerkgelegenheid. Tot nu toe werd die schaftwagen gehuurd, maar die kosten keren steeds weer terug. De gemeenteraad moet maandagmid dag ook nog stemmen want de heren H. Zwikker (recreatie) en J. Snoep (werk nemers) zijn aftredend in de commissie bedrijfsleven. Ze zijn echter beiden her kiesbaar met als tegenkandidaten J.C. v.d. Sanden en L. Kloet. De Chr. BLO "De Toetssteen" heeft een verzoek ingediend om de extra toelage - dfe men aan-het onderwijzend personeel- ge^ft voor de akte Godsdieost, te ver goeden. Het salaris wordt volledig door het Rijk vergoed, maar de toelage niet. Het besluit buitengewoon onderwijs 1967 opent echter de mogelijkheid voor de gemeenteraad toch een regeling te treffen. B. en W. menen echter dat de akte Godsdienst geen bevoegdheid is waar voor een wettelijke akte van bekwaam heid verkrijgbaar is. Evenmin wordt er in het bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948 een extra belo ning voor toegekend. Het Rijk acht het bezit van de akte Godsdienst niet van bijzondere betekenis voor het onderwijs. Bovendien maakt de structuur van bij zondere scholen, waaraan het geven van godsdienstonderxijs onlosmakelijk is verbonden, toekenning van een extra vergoeding niet gewenst. Tenslotte is er geen reden om voor de Toetssteen een uitzondering te maken nu voor de andere éhr. scholen op Tho len een dergelijke regeling ook niet aanwezig is. B. en W. stellen daarom de gemeenteraad voor, het verzoek van de Toetssteen af te wijzen. De gemeenteraad gaat verder het be drag per leerling 1978 vaststellen voor de Toetssteen. Het bestuur heeft om 1000 gulden gevraagd, maar B. en W. willen evenals voor het gewoon lager onderwijs slechts een stijging van 10% toestaan, wat neerkomt op 918 gulden. Voor administratiekosten wordt de mi nisteriële richtlijn van 60 gulden per leerling aangehouden. Voor gewoon lager onderwijs komt het nieuwe bedrag per leerling op 375,86 (was 344,52) voor eigendomsscholen en 284,56 254,82) voor bruikleen- scholen. De stijging ligt voornamelijk aan de hogere kosten van verlich ting/verwarming en schoonhouden. In het bedrag zit 83,70 (76,— voor de vervanging van versleten leer- en hulp middelen. B. en W. zijn hierbij uitge gaan van de opgaven van de school hoofden over 1976, waarbij dan de in flatiepercentages over 1977 (6) en 1978 (4) zijn gerekend. De begrotingen van de schoolhoofden vertoonden een stijging van 22% ten op zichte van 1976. B. en W. vinden dat niet verantwoord omdat de gemeente toch al aanzienlijke tekorten op het onderwijs moet bijpassen. De onderwijsuitkering van het Rijk gaat slechts met de infla tiepercentages omhoog: 6 en 4%. Om dezelfde reden wijkt het college af van een advies van de schoolraad om de post aanschaf leer- en hulpmiddelen (inclusief reserve vervanging van ver sleten methodes) op 95 gulden te stellen, voor 1977 werd 76 geadviseerd, zodat het advies 1978 een stijging van 25% in houdt. Evenals vorige jaren brengen B. en W. een splitsing aan in het bedrag voor leer- en hulpmiddelen: 2000 gulden per school, waarna het restant binnen de raming van 83,70 per leerling wordt omgeslagen. Dit komt neer op 69,70 per leerling. Het beschikbaar gestelde bedrag voor de o.l.s.en, vormt de basis voor de vergoeding voor het bijzonder onderwijs. B. en W. stellen de gemeenteraad ten slotte voor, een verzoek van de Stichting Hulpdienst Zeeland voor "Mensen in Nood" te Middelburg af te wijzen. Ten eerste is er reeds een door het ministerie van CRM erkende en gesubsidieerde instelling aanwezig, die zelfs tot heden zonder gemeentelijke subsidie werkt. Het gaat hier om de Telefonische Hulp dienst Zeeland (T.H.Z.) die sinds kort dag en nacht bereikbaar is voor mensen in geestelijke en/of sociale nood. Uit onze streek is burgemeester G. van den Berg uit Sint-Philipsland bestuurslid van de T.H.Z. Volgens B. en W. van Tholen wordt de nieuwe stichting "Mensen in Nood" blijkbaar niet door CRM gesubsidieerd. Men vraagt in elk geval nagenoeg alles aan de gemeente. Bovendien doet het zeer onprettig aan, dat men het bestaan van een instelling verzwijgt, waardoor men ook verzuimt de eigen bestaans noodzaak te motiveren, aldus de pittige bewoordingen van B. en W. van Tholen. De gemeenteraad mag er maandagmid dag om twee uur het zijne van zeggen. Januari vorig jaar stond er boven het verslag van de studiedag van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint Philipsland: "Er zit muziek in de juun". Die optimistische geluiden waren dinsdag in Haestinge te Sint Maartens dijk niet te horen tijdens de studiedag over bouwplanvernauwing. Het thema "aspecten van bouwplanvernauxing (in tensivering) en mogelijk andere aanpas singen" was daarvoor mikschien ook te abstract in vergelijking met aardappelen of uien. Voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen noemde in zijn slotwoord tegen vijf uur de studiedag een succes, terwijl werk groep-voorzitter M. Ph. van der Weele van een fijne dag sprak. De belangstel ling was echter na de maaltijd, zoals ge bruikelijk, behoorlijk verminderd, ter wijl er 's middags naarmate het langer duurde meer landbouwers de zaal ver lieten. "Deze dag is niet geheel naar verwach ting verlopen omdat er geen voldoende oplossing voor de intensivering gebracht is" zei dhr. Stouten uit Stavenisse, rap porteur van een van de zeven discussie groepen. "Als we met z'n allen door bouwplanvernauwing voor hogere op brengsten zorgen, zitten we met lagere prijzen. En wat is dan het onderste re geltje voor de boer? Moet 't niet meer gezocht worden in kostenbesparing?" De hoorzitting van de commissie Ruimtelijke Ordening van de gemeente Tholen in "De Vossenkuil" te Oud-Vos semeer maakte duidelijk, dat het uitbrei dingsplan "Dorpsweg" volgens de nor male procedure kan worden vervolgd. Het ging in deze hoorzitting meer om wat nadere inlichtingen, dan om serieuze bezwaren tegen het plan. Bij monde van zowel burgemeester J.E. van Boeijen als via de stedebouwkundige J. Kelderman was beklemtoond, dat het in dit dorp gaat om een wel tijdige bouwgrondvoorzie ning, maar overigens om een rustige, kalme groei. Deze dubbele verzekering kon OudVossemeerse gemoederen dan ook moeilijk in beroering brengen. Tot 1980 is men daar met een vijftigtal wo ningen immerS al gesteld. De voorzitter van de commissie Ruimtelijke Ordening stelde nog eens nadrukkelijk, dat het gaat om een rusti ge groei van het dorp. Maar in plan "oost" raakt het toch langzamerhand vol en om toch wat vooruit te kijken, lag het als het ware voor de hand, dat het oog viel op het gebied tussen Dorpsweg en Kalisbuurt. Met een 25 tal inwoners, al of niet wat nauwer bij deze uitbreiding betrokken, ontbrak van officiële zijde alleen het commissielid W.C. van Kem pen, die als fruitteler nu de mogelijkheid heeft elders wat te verpozen. Er kwam eerst nog een toelichting van de stede- bouwkundige, na hetgeen reeds over het plan Dorpsweg is gepubliceerd. Die deskundige kon daarover moeilijk nog veel nieuws brengen, dan het feit dat het om een rustige uitbreiding gaat en dat na "oost" nu toch de noordzijde wel een beurt moest krijgen om de kern in het midden te laten. Alle feitelijke gegevens werden duidelijk via de rubriek "Tho- lenderwijs". De. eerste burger in de regio, die de spits afbeet was een meneer Tange uit Bergen op Zoom. Had de voorzitter deze uit breiding niet spectaculair genoemd, voor mij is het dat in feite wel, zei de in Brabant wonende. Hij had namelijk kort geleden een 5 hectare grond van zijn broer gekocht, die naar Brazilië gaat verhuizen en kwam inmiddels te weten, dat hij in het uitbreidingsplan "Dorps weg" valt. De commissievoorzitter kon hem in zo verre wel geruststellen, dat het Dorps wegplan in fasen uitgevoerd zal worden en voorlopig is daar de boomgaard en bungalow Tange nog niet bij inbegre pen. Het gaat om het eerste Dorpsweg stuk. Met zo'n 33 wooneenheden. Ver der dan de watergang komt men niet. De heer Etienne informeerde of het met de nieuwe bestemming noodzakelijk is dat de Dorpsweg wordt verbreed. Er zal behalve de bus-passage toch ook wel wat meer personen-auto-verkeer komen. Dezelfde spreker informeerde naar het aantal parkeerplaatsen. De stedebouw kundige was van oordeel, dat een rij baan verbreding van de Dorpsweg niet noodzakelijk was en aan de eerste be hoefte van parkeerruimte wordt "voor zien. Er was ook een vrouwelijke in breng op deze hoorzitting, van welke zijde werd geïnformeerd wat de verbin ding gaat worden tussen Dorpsweg en Kalisbuurt. Uit het antwoord bleek dat dit voorshands nog niet aan de orde zal komen, maar in een later stadium is er inderdaad ontsluiting tussen die twee straten voor de hand liggend. De heer Frans Verhees hoorde dat de hoofdwa- fterafvoer in dit gebied zomaar niet zal verdwijnen, ook al zou dat toekomstige bouwers welkom zijn. Er kwamen nog wel enkele vragen, maar geen daarvan betekende een aantasting van het ge meentelijk voornemen om het plan "Dorpsweg" verder te gaan uitwerken. Wat deze hoorzitting betreft kreeg het Thoolse gemeentebestuur een vrij man daat. aldus dhr Stouten. "Er zijn weinig alter natieven in dit land", zei ir. C.A.A.A. Maenhout van het P.A.G.V. uit Lelys tad. Hij en zijn collega van het proefsta tion voor de akkerbouw en groenten- teelt, ing. O. Hoekstra, gaven de Thoolse en Fliplandse landbouwers ook niet veel perspectieven ten aanzien van de boux- planvernauwing. De grenzen van min der gezonde grond en lagere opbrengst liggen er duidelijk. Het vervelende is ook, dat resultaten van grondontsmet- ting moeilijk te geven zijn. Proeven hebben nog niet aangetoond, dat na grondontsmetting bijvoorbeeld tachtig procent van de aaltjes dood zijn. De Thoolse bedrijfsvoorlichter L.N. Bax kwam dan ook tot de conclusie, dat vakmanschap thans meer dan ooit be langrijk is nu er zo weinig mogelijkhe den zijn om het landbouwinkomen te verbeteren. Voorzitter van Nieuwen huijzen onderstreepte dat: het boer zijn is bijzonder belangrijk, evenals het zui nig zijn op de grond. ZLM-kringvoorzitter M.C.J. Kosten stelde in zijn openingswoord, dat de landbouwers hun bedrijf zo intensief mogelijk moeten voeren, willen zij nog in staat zijn de kost te kunnen verdienen voor hun gezin en bedrijf. Hoe ver kun nen we met deze intensivering of bouw planvernauwing nu nog gaan, zonder daarbij het opbrengend vermogen van de grond zodanig aan te tasten, dat het niet meer verantwoord is om verder te gaan op deze weg. Bovendien mag in tensivering niet zodanig kostenverho gend werken, dat het onderste regeltje daarbij geen beter economisch resultaat oplevert. Het rapport "Bedrijfsecono mische studie over de intensiviteit van het grondgebruik", dat een Thools/Fli plandse werkgroep o.l.v. dhr. M. Ph. van der Weele heeft gemaakt, begint met de opmerking dat zich in de laatste twintig jaar in de akkerbouw stormachtige ont wikkelingen hebben voorgedaan. Het akkerbouwareaal is met 25% inge krompen en omvat landelijk nu nog 66.000 ha. op Tholen is daarvan nauwe lijks sprake geweest. Alleen een lichte verschuiving in de richting van de tuin bouw, wat overigens weer gecompen seerd wordt door de afname van het grasland. Het aantal bedrijven daalde landelijk met 60%. Op Tholen is die da ling groter: in 1939 nog 2813 bedrijven, in 1952 een daling tot 1725, in 1962 wa ren er nog 1365 en in 1976 was het aantal landbouwbedrijven op Tholen maar 646 meer. Na de oorlog dus een daling van 62%. Relatief is de daling nog aanzien lijk groter omdat het areaal grond niet is verminderd en landelijk wel. Uit deze cijfers blijkt dat we ons bedrijfstechnisch zeker aangepast hebben, maar ons bouwplan is sinds 1939 qua intensiteit nauwelijk gewijzigd, de oppervlakte rooigewassen (aardappelen, bieten en uien) is vrijwel ongexijzigd gebleven, terwijl de oppervlakte granen licht is uitgebreid. De veranderingen zitten vooral in de kleinere gewassen als erwten en bonen, vlas en lucerne, die nu vervangen zijn door graszaad (700 ha) en snijmais. On ze aanpassing zat dus vooral in de enor me stijging van de arbeidsproductiviteit door mechanisatie en de chemische plantenziekten- en onkruidbestrijding. We presteren met weinig mensen heel veel, hoewel we daar zeker niet naar verhouding tot andere bevolkingsgroe pen voor betaald worden. Ieder jaar slokt "Brussel" onze gestegen arbeids productiviteit op. We vragen ons dan toch wel eens af, hoelang landbouw commissaris Gundelach ons nog langer cvv In het verslag over de zitting van de Raad van State ten aanzien van het door de gemeente Sint Philipsland ingestelde beroep tegen bestemming jachthaven plan werd door partijen pro en contra gesproken over respectievelijk 250 en 800 boten. Wethouder L. Walpot van de gemeente Sint Philipsland deelde ons mee, dat de door hem genoemde 800 geen onjuiste bewering was, zoals de andere partij liet blijken. In de huidige werkhaven kan een plan worden gerealiseerd van in derdaad een goede 250 scheper.. Maar op 13 december 1970 zijn in een vergadering van het dagelijks bestuur van het Kanaalschap twee alternatieven betreffende inrichting van de werkha ven als jachthaven overgelegd en be sproken. Alternatief I voorzag in een oppervlakte van 8 hectare en een capa citeit van 800 boten. Door het Kanaal schap werd tegenover de Raad van State benadrukt dat er geen sprake is van uit breiding. In een intervieuw met het pe riodiek "NoordBrabant van het Econo misch Technologisch Instituut, editie nummer 4, 20ste jaargang staat op pagi na 253 vermeld dat de haven voorlopig plaats gaat bieden aan 270 boten terwijl Met deze schets, die niet van vandaag of gisteren, is poogt weth. Walpot te on derstrepen dat het om meer gaat dan 250 jachten. men later de haven hoopt uit te breiden tot ca. 500 boten. Verder, zo deelt de heer Walpot ons mee, stelt het Kanaalschap dat tot van daag (29-12-1977) geen argument van werkgelegenheid bij het Kanaalschap is kenbaar gemaakt. In een aan het Ka naalschap gezonden motie van d.d. 21-11-1975 is duidelijk gesteld dat elke norm van werkgelegenheid, enz. dient te worden gesteund. Dit met betrekking tot de werkhaven, aldus weth. Walpot. Van Kanaalschapszijde werd gesteld, dat het bij beroep om "dit plan" ging en dat plan betrof 250 jachten. kan blijven activeren om steeds maar meer te geven en minder te ontvangen. Wij produceren in Nederland kwaliteit sproducten die over onze grenzen zeer in trek zijn. Deze studiedag zal ons op dit terrein, xaarin we binnen Europa al zo'n hoge plaats innemen, nog weer wat verder op weg moeten helpen, voorwaar een niet eenvoudige opgave. Gelukkig beschik ken we in ons land over een goed ont- wikkeld agrarisch voorlichtings en we tenschappelijk apparaat. Daarnaast een goede schoolopleiding en vakbekwame ondernemers. Dat alles tezamen maakt, dat wij toch binnen de EEG onze plaats als boer en tuinder veilig kunnen stellen. Tenminste, mits de voorwaarden waar onder wij moeten werken niet door al lerlei politieke maatregelen worden on dergraven. Laten wij ons vandaag echter bepalen bij het bedrijfstechnische en studeren op de grenzen waarbinnen wij nog verantwoord kunnen intensiveren, aldus ZLM-kringvoorzitter Kosten. Ing. Hoekstra ging als eerste inleider in op de grenzen van de bouplanvernau- wing. Hij wees erop, dat Nederland als enige land in de wereld met zo'n zware belasting van de landbougrond met aardappelen en bieten heeft te maken. Wanneer men meerdere keren dezelfde gewassen verbouwt, krijgtmen minde re opbrengsten, zonder dat men ziektes kan aanwijzen. Belangrijk is, dat de wortels goed uit de voeten kunnen. Aan de hand van proeven op "De Schreef' in oostelijk Flevoland lichtte ing. Hoekstra de verschillende proble men toe. Hij kondigde deze zomer aan naar Tholen en Sint-Philipsland te ko men om met mensen die zware bouw plannen hebben, nader op de proeven van "De Schreef' in te gaan. "Weet dat u veel kunt verdienen als u het bodemmilieu goed behandelt. Kijk wanneer de zaaiperiode begint, niet naar de buurman, maar benut het juiste moment binnen de mogelijkheden", al dus ing. Hoekstra. Ir. Maenhout droeg voorbeelden aan hoe men de grond gezond kan houden bij bouwplanvernauwing. Men heeft naaste specifieke moeheden te maken met o.a. aaltjes. Een ruimere vruchten wisseling is daarvoor een theoretische oplossing, terwijl er enig perspectief zit in resistente groenbemesters. Het gaat echter voornamelijk om chemische be strijding: 15-20 kg per ha om de schade redelijk te beperken. Grondontsmetting (kosten zo'n 700 gul den) biedt pas voordeel bij zwaar bes mette percelen. Het hoofdeffect is acht ton meeropbrengst. Uit proeven blijkt, dat de boer het van de neveneffecten niet moet hebben. Grondontsmetting geeft positieve invloed op stikstof, on kruid en aardappelopslag, maar nega tieve effecten zijn er ten aanzien van de bodemstructuur, het bodemleven, de plantengroei en de kwaliteit (smaak) van het produkt. Bij intensieve bouw plannen als 1 op 3 en 1 op 4 is echter schade te verwachten van bietenmoe heid, zodat dan wel maatregelen geno men moeten worden. Het effect van grondontsmetting op lange termijn, is echter nog niet bekend' aldus Ir. Maen hout. Na de maaltijd werd er in zeven groepen levendig gediscussieerd. De heren Hoekstra en Maenhout hadden gezorgd dat er stof te over was, evenals de werk groep die het rapport had geproduceerd. Dhr. Bax lichtte dat voor de middag pauze nog toe. Nagegaan werd hoe de verdere intensivering van het grondge bruik bedrijfseconomisch uitgepakt. Hiervoor was een 36 ha bedrijf geno men. zowel met eigen mechanisatie als met loonwerk, en een 12 ha bedrijf met vollegrondsgroeten an zaadteelten. Van de 36 ha bedrijven werd het hoogste arbeidsinkomen van de ondernemer (41.110 gulden) gehaald met 1 op 2 aardappelen (bintje en Gloria) en 1 op 4 suikerbieten (met uien en engels raai- gras) met eigen mechanisatie. Van de 12 ha bedrijven was 33.845 gul den het hoogst met een 1 op 3 bouwplan met zaadteelten: dore vroeg, dore laat, uien, blauwmaanzaad, tuinbonen, vio len, leeuwebekken, phloxen, winter bloemkoolzaad, en gladiolen (bijge- huurd land). De boer kan in het algemeen op de prijs weinig invloed uitoefenen, veel meer op de kg opbrengst. Dit laatste blijft voor de individuele teler dan ook van het hoog ste belang. Het effect van zo hoog mo gelijke opbrengsten is dermate groot dat het voor het arbeidsinkomen van min stens even groot belang is als de intensi teit van het het bouwplan. Een verschil van bijvoorbeeld 5% minder of meer, geeft een verschil aan arbeidsinkomen dat varieert van 10 tot 20.000 gulden. Een dergelijk klein verschil in kg-op- brengst is voor het oog nauwelijks waarneembaar, maar kan in de praktijk wel het boer-blijven of niet-blijven in houden, aldus het rapport van de werk groep. Rapporteur Stoutjesdijk uit Tholen vond dat het rapport in z'n algemeen heid nogal bedroevende resultaten geeft. Hij vroeg zich af, of er ten aanzien van de mechanisatie niet doeltreffender gewerkt kan worden. Ook dhr. Akker mans uit Sint-Annaland pleitte voor een betere intensivering van de machines. Als mogelijkheid voor een beter ar beidsinkomen werd nog de spruitkool- teelt genoemd. Forumlid L. Hage zag ten aanzien van de afzet in Barendrecht geen problemen. Wel vergt het behoor lijk veel arbeid, maar loonwerker Wie laard bood al direct z'n diensten aan. Zoet water en een regelinstallatie zijn heel belangrijk voor de vollegrond- stuinbouw. Dhr. Hage hield echter geen pleidooi voor flinke uitbreiding, want nu is 7% van de cultuurgrond groente teelt, maar bij 9% ontstaan er afzetpro- blemen. In zijn slotwoord zei voorzitter van Nieuwenhuijzen dat er geen nieuws on der de zon is, omdat vroeger (de bieten teelt rond 1920) bouwplanvernauwing niet ongestraft gebeurd is. Hij hoopte dat de studiedag iedereen wakker ge schud had om dit probleem verder uit te benen. Het hulpproject omvat het aanboren van bronnen om het platteland te voor zien van veilig drinkwater. Voor de actie wordt een provinciaal comité gevormd onder voorzitterschap van de commis saris der Koningin dr. C. Boertien. Zijn vroegere baan, minister van ontwikke lingshulp, zal hierbij goed van pas ko men. Ook van Tholen en Sint-Philips land zal er een vertegenwoordiger ko men, maar wie dat is, wordt pas op 2 februari bekend bij de installatie van het comité. De komende maanden zult u via de E.B. regelmatig op de hoogte gehou den worden van de actie "Zeeland helpt Roeanda". We kunnen nu alvast wat meer informatie geven: Roeanda is een erg arm land. Het be hoort volgens de Verenigde Naties tot de 25 minst ontwikkelde landen. Boven dien is het één van de landen, die het zwaarst zijn getroffen door de economi sche crisis in de wereld. Het land bezit geen natuurlijke rijkdommen, ligt niet aan zee en is dichtbevolkt. De regering van Roeanda heeft belang rijke stappen ondernomen tot verbete ring van het bestaan. Onlangs is een nieuw ontwikkelingsplan voor de ko mende vijfjaren gepubliceerd. Het heeft betrekking op de sociale en economi sche ontwikkeling en het op hoger peil brengen van de leefgemeenschappen. Het in 1975 door UNICEF goedgekeur de hulpprogramma van 2 miljoen dollar en de lopende hulp uit andere bronnen sluiten aan bij het beleid, dat de regering van Roeanda voert. Er bestaan gesubsi dieerde projecten voor het boren van 5.600 bronnen om het platteland te voorzien van betrouwbaar drinkwater, de bouw van opslagruimten voor voed sel, hulp voor activiteiten van vrouwen, onderwijs in voedingsleer, gezondheids zorg, scholing van jongeren buiten het gewone onderwijs en onderwijs van kinderen na de lagere school. Bij de uit voering van deze projecten zijn tot nu toe goede resultaten geboekt. Ter voortzetting van de projecten tot in 1979 is opnieuw geld nodig. Het pro gramma voor het boren van bronnen moet worden voltooid en nog eens 5.000 andere bronnen blijken nodig te zijn om leefgemeenschappen tot bloei te bren gen. Een speciale bijdrage van 1.633.000 dollar zal hiervoor nodig zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1978 | | pagina 11