THOLENDERWIJS EEN KIJKJE ACHTER DE SCHERMEN VAN HET STORMVLOEDWAAR SCHUWINGSSYSTEEM M. MUNS Sinterklaasprijsvraag voor de jeugd NATIONALE RODE KRUIS PUZZELSPELEN-AKTIE HerbersJenniskms JAZZ IN THOLEN Officiële publicaties Een diamanten Solitair-ring zegt zoveel meer dan "ik hou van je" lërhorsl Groei kleine kernen in de tang ZOEK DE ZIN! informatierubriek van de gemeente tholen CAR/LL ONBESPEUNG OP 5 DECEMBER Aanmelden voor sportopleiding kan nog PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 1 december 1977 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUREN B. EN W. Diverse bouwplannen De schouders onder negen Rode Kruis-taken! Speciale aanbieding PFAFF naaimachines met 200 gulden korting boven onder 200,— echte korting. W. RIKKEN B.V. 'NU: WINTERJASSEN Vervolg van pag. 1 Streekplan de kapper voor heren I Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel. 01 666-2955 Ter gelegenheid van St.Nicolaas verzorgt beiaardier Gerard de Waardt maandagmiddag 5 december weer een bespeling op de carillons van Tholen en Sint-Maartensdijk. In Sint-Maartensdijk speelt hij van 1 5.00 tot 1 6.00 uur en in Tholen van 16.30 tot 17.30 uur. Het programma voor beide bespelingen ziet er als volgt uit: 1. Gedeelte uit de Kindercantate "St.Nicolaasfeest" - Bernard Zweers. 2. a. Daar wordt aan de deur geklopt, b. Zie ginds komt de stoom boot, c. 0, kom er eens kijken. 3. Studentenliederen. a. Gaudeamus Igitur. b. Studio auf einer Reis. c. lo Vivat. 4. a. Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht, b. De zak van Sinterklaas, c. Zie de maan schijnt door de bomen. 5. Liederen. a. Hij komt, hij komt. b. Hoor wie klopt daar kinderen. c. Op de hoge, hoge daken. 6. a. Jongens heb je het al vernomen, b. Rommel de bommel, c. Sinterklaasje, bonne, bonne, bonne. 7. a. Hop Marjanneke. b. Altijd is kortjakje, c. In Holland staat een huis. 8. a. Sinterklaas kapoentje, b. Sinterklaas goed heilig man. c. Hop, hop, hop. Burgemeester J.E. van Boeijen houdt maandag 5 december zijn spreekuur niet 's ochtends, maar 's middags van 1 5.30 tot 16.30 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De wethouders CJ. Moerland en L.J. Koopman houden maandagmiddag eveneens van 15.30 tot 16.30 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Wethouder A.J. Scherpenisse rs dan afwezig. Wethouder L.J. Koopman houdt bovendien dinsdagmiddag 6 december van 14.00 tot 15.00 uur spreekuur in het kantoor van gemeentewerken' Molenvlietsedijk 5 te Tho len. Wilt u een afspraak op een ander tijdstip met een der collegeleden maken, belt u dan even naar het gemeentehuis, tel. 01666-2955, toestel 37. Nu de rust op Tholen na de vele stormnachten weer is er gelegenheid om u wat meer te vertelis teruggekeerd' len over het waarschuwings systeem van de gemeente voor de stormvloed. Verschillende Thole- naren zijn in de nacht van zaterdag 1 2 november en woensdagochtend 16 november uit het bed gebeld en sommigen wisten niet goed wat nu te doen. Gevaarlijk hoog water. Op basis van de waterstanden bij Vlissingen kan enigszins berekend worden of er voor Tholen hoog water verwacht kan worden. Over de radio hoort u wel eens dat bij hoge waterstanden "beperkte dijkbe waking" wordt ingesteld. Deze term heeft voor u niet zoveel te bete kenen, behalve dat u weet dat het behoorlijk aan het waaien is. Achter de schermen geeft het wel enige activiteit, want de plaatselijke water standen worden nu regelmatig gecontroleerd. Pas als het sein "uitge breide dijkbewaking" wordt gegeven, wordt het voor u als Tholenaar belangrijk. Ruim van tevoren kan berekend worden wanneer een eventuele hoge waterstand bereikt wordt en hoe hoog die waarschijn lijk zal zijn. Een aantal uren van tevoren wordt dan alarmfase 1zoals dat heet, ingezet. Het gemeentehuis is inmiddels bezet door een aantal ambtenaren onder leiding van de burgemeester. Deze ambtenaren gaan een aantal contactpersonen in de buitenpolders bellen. Deze contactpersonen bellen vervolgens 10 1 5 polderbewoners op en delen hen mede wanneer het hoge water verwacht wordt. Heeft men buren zonder telefoon, dan wordt men tevens verzocht die buren te waarschuwen. Dreigt het water hoger en gevaarlijker dan verwacht te komen, dan treedt ook fase 2 in werking. Woensdagochtend 16 november j.l.ge beurde dat voor het eerst. Omvat fase 1 alleen de inxoners van de buitenpolders (de poldersdie aan de zeedijken grenzen), faee 2 betreft élle overige polderbewoners, dus ook bv. mensen die midden in de Weihoek wonen. Ook zij worden met inschakeling van contactperso nen gewaarschuwd. In het alleruiterste geval, bv bij dijkdoorbraak treedt de laatste fase in: geluidswagens rijden door de straten van de bedreigde kernen en delen mede waar men zich naar toe moet begeven om veilig te zijn voor eventueel water. Gelukkig is deze fase na de ramp van 1 953 niet nodig geweest. Waarom nu die waarschuwing? Het is niet leuk om midden in de nacht uit bed gebeld te worden om te horen "zo en zo laat is het gevaarlijk hoog water, blijf attent". Ten eerste wil iedereen natuurlijk liever blijven slapen, maar voorts zult u zeggen: wat heb Ik nu aan die boodschap? Het gaat hier om een waarschuwingssysteem. Een van de pijnlijkste ervaringen van I953 was dat velen in hun slaap door het water werden verrast. De ge meente hoopt door tijdig te waarschuwen dit in ieder geval te voorko men. Het is niet de bedoeling dat u na het waarschuwingstelefoontje onmiddellijk met de auto naar het oosten van het land vertrekt. Het beste is gewoon thuis te blijven, eventueel op een boyenverdieping, maar wel waakzaam en attent te blijven. Meer kunt u niet doen, maar meer kunnen gemeente en waterschap ook niet doen. Water is on voorspelbaar, vooral als de wind een woordje meespreekt. Is het tijd stip van hoog water verstreken, en u hebt geen vreemde dingen zien gebeuren, dan mag u aannemen dat ook dit keer de dijken het water hebben kunnen tegenhouden. In dit geval kunt u beter een keertje teveel 's nachts uit bed geweest zijn dan een keer door het water te zijn verrast. Waar moet u verder rekening mee houden? Een van de belangrijkste punten in het waarschuwingssysteem is de telefoon. Krijgt u een telefoonaansluiting of een ander nummer, en u woont in de polders van Tholen, geeft u dat dan even door aan het gemeentehuis. Het systeem wordt dan gewijzigd of aangevuld. Bent u zaterdagnacht 1 2 november of woensdagmorgen 1 6 november niét gewaarschuwd en u xoont toch in een polder, geef dat dan ook even door aan het gemeentehuis (voorzover u dat al niet gedaan heeft). Voorts is het erg belangrijk dat u uw telefoon 's nachts ook kunt horen. Zet hem daarom op uw slaapkamer als dat mogelijk is. Anders is het misschien beter om de deuren in huis zodanig open te zetten' dat u toch wakker gebeld kunt worden. Het is geen kwestie van nachtrust- ontnemen: het gaat om een ieders leven, dus ook dat van u. Heeft u vragen of wilt u inlichtingen: belt u even naar het gemeente huis: tel.01 666-2955, toestel 33 of 34. STORMVLOEDWAARSCHUWING Gabiod behOf«nd« lot FASE I G«b'ed behorende tot FASE 11 1 Er is een aanvraag om een bouwvergunning ingediend door: a. de heer N.Snoei, Zuidplantsoen 1 te Poortvliet voorde bouw van een berging en künijnen/kippenhok op het perceel ka dastraal bekend Poortvliet, sektie N, nummer 41 7, plaatse lijk gemerkt Zuidplantsoen 1 b. de heer M.D.Moerland, Achter 't Bos 14 te Sint-Maartens dijk voor het verbouwen van een woning en het bouwen van een garage op het perceel kadastraal bekend Sint-Maar tensdijk, sektie G, nummer 1392, plaatselijk gemerkt Achtert Bos 14; c. gebrs.W. en D. Reeders, Oostsingel 44 te Sint-Maartensdijk voor het vergroten van een opslagruimte op het perceel kadastraal bekend Sint-Maartensdijk, sektie M, nummer 639, plaatselijk gemerkt Veerhoekseweg. Deze bouwplannen zijn in strijd met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing vèn artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, voor on derhavige bouwplannen vergunning te verlenen. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gelegenheid om van 2 december I977 t/m 15 december I977 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons college. Gedurende deze termijn liggen de bouwplannen ter gemeentesecretarie, afdeling ge meentelijke ontwikkeling, Markt 1-4 te Sint-Maartensdijk ter inzage. Sint-Maartensdijk, 1 december I977 Burgemeester en wethouders van Tholen, de secretaris, T.C.Benou de burgemeester, J.E. van Boeijen. Het is nog mogelijk zich aan te melden voor de cursus Algemene Basis Opleiding. Deze sportopleiding geeft u de basis om daadwerkelijk binnen een sportvereniging actief te kunnen zijn, bv. als leider. De cursus wordt bovendien door alle sportorganisaties verplicht gesteld voor trainersopleidingen. De cursus die nog dit najaar zal beginnen duurt 1 3 avonden en kost 40,inclusief boekengeld. De organisatie berust bij de Zeeuwse Sportraad, die medewerking krijgt van de Nederlandse Sportfederatie. Aanmeldingen kan men doen bij de sportambtenaar van de gemeente, P. van der Vlies (tel.01666-2955). Inlichtingen kunt u behalve bij hem ook verkrijgen bij de Zeeuwse Sportraad, Dam 31 te Middelburg (tel.01180-280 24). Het Nederlandse Rode Kruis is 'n eigen puzzelspelen-actie gestart met als doel een groot bedrag te vergaren voor de financiering van een negental belang rijke Rode Kruis-taken. Het Nederlands bedrijfsleven heeft hiervoor een enorm prijzenpakket met een totale waarde van 500.000 ter beschikking gesteld. Iedereen die dat wenst, kan bij het Ne derlandse Rode Kruis (Prinsessegracht 27 in Den Haag, tel. 070-469595) gratis een Puzzelspelenmagazine aanvragen, dat speciaal voor deze actie is vervaar digd. In dat magazine komen niet alleen kruiswoordpuzzels voor, maar ook re bussen en woordspelen. De deelnemers kunnen zelf het spel kiezen, waarin zij het meest zijn geïnteresseerd. Met elke inzending wordt dan ook meegedongen naar het ruime prijzenpakket. De taken die met behulp van de actie financieel zullen worden ondersteund, zijn de hulpverlening langs de wegen, aangepast vervoer voor gehandicapten, de Radio Medische Dienst van het Ne derlandse Rode Kruis voor de scheep vaart, de bloedtransfusiedienst, vakan ties voor chronisch zieken en invaliden, het Welfarewerk.jongerenhulpdiensten, internationale hulpverlening na rampen in het buitenland en de bevordering van orgaan- en weefseldonorschap ten be hoeve van transplantaties. Iedereen kan na een ongeluk op de weg, of op zee-de hulp van het Rode Kruis nodig hebben. Iedereen kan chronisch ziek worden en een vakantie bij het Ro de Kruis als enige mogelijkheid ervaren. Iedereen kan in een ziekenhuis terecht komen en een bloedtransfusie moeten ondergaan. Het Rode Kruis zorgt dat er steeds voldoende donors zijn, die hun bloed vrijwillig voor hun medemens in nood afstaan. Voor tienduizenden men sen in ons land is het welfarewerk een uitkomst. Voor honderdduizenden slachtoffers van rampen in het buiten land pleegt het Nederlandse Rode Kruis elk jaar op grote schaal hulp te verlenen. Het Rode Kruis is een organisatie die vooral dit soort hulp paraat is. Tiendui zenden vrijwilligers staan elk moment klaar om in te springen. Maar het va kantieschip Henry Dunant en de spe ciale tehuizen, de ambulances en de medische apparatuur, het bloedplasma en de rampendekens, het materiaal voor het welfarewerk en de organisatie van al dat werk blijven natuurlijk geld kosten. Vandaar deze grote puzzelactie, die de deelnemers een gezellig stuk vrijetijds besteding bezorgt (en de mogelijkheid prijzen te winnen), het Rode Kruis in staat stelt zijn werk met kracht voort te zetten en de hulp mogelijk maakt die talloze gehandicapte medemensen weer nodig hebben. Op de beroemde Pfaff 1212 met o.a. stoftransport, waarbij de stoflagen tijdens het naaien niet kunnen verschuiven, geeft RIKKEN zo lang de voor raad strekt Uw oude naaimachine, ongeacht welk merk kan worden ingeruild. Reservering voor latere levering mogelijk Alléén PFAFF heeft echt boven- transport Vraag om een vrijblijvende de monstratie bij Korte Meestraat 17 BERGEN OP ZOOM Tel. 01640-35878 Advertentie IM Scherpenisse 1 dec.: vergaderzaal Ger. Gem., studie ver. S.G.P. Sint Maartensdijk za. 10 dec.: sportver. N.A.K.S., schaat sen, zwemmen en chinezen di. 13 dec.: 19.30 uur café van Houdt, alg. verg. ZLM 24 en 26 dec.: Haestinge, duiventen- toonstelling en bazar Sint Annaland ma. 12 dec.: EHBO oefenavond in het Dorpshuis wo. 21 dec.: Chr. school, kerstavond za. 17 dec.: 20.00 uur Kerk, Urker Mannenkoor Oud Vossemeer za.mi. 17 dec.: De Vossenkuil, solisten concours, bond v. muziekgezelschappen Tholen en Sint Philipsland vr. 2 dec.: 20.00 uur zaal Saparow, feestavond Eendrachtrijders Bergen op Zoom Markiezenhof: 26 nov. - 9 jan.: amateurkunstenaars uit Bergen op Zoom, tentoonstelling van hun werk 3 dec. - 16 jan.: openbaar kunstgebit zo. 11 dec.: 12.00 uur H f aal, k ffiecon- cert door het Reger trio Luxor: di. 13 dec.: Jozefien en Jasperien, Jas- perina de Jong, 20.15 uur. Roxy Slap shot 16jdo20u,vr21.15u,za 18.45 18.45, 21.15 u, di wo 20 u 21.15 u, zo 16' Woody Woodpecker Festival a.l. zo wo 14 u Luxor Wilde Emmanuelle 16 j do, vr, za 20 u, zo 16.30 20 u Clockwork Orange 16 j di wo 20 u Sexroute Bangkok 16 j za 23.30 u Rabbi Jacob a.l. zo 14 u JUWELIERS DIAMANTAIRS GROTE MARKT S- TELEFOON 35514 BERGEN OP ZOOM Solitair-ring in wit goud, leverbaar als groeibriljant in diverse prijzen. Advertentie IM U SLAAGT BIJ: KREMERSTRAAT 11-13 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Onder het motto "Jazz in Tholen" brengt de Z.V.U vrijdag 9 december een primeur in Hof van Holland en zaal de v Kroon. Dan spelen namelijk tegelijker tijd twee bekende jazzorkesten: in Hof van Holland de South Jazz Band (die dit jaar haar 20-jarig jubileum viert) en in de Kroon de groep Joop Hendriks met zang van de Amerikaan Pete Grimston. In de ene zaal dus oude jazz en in de andere moderne. Deze aanzet voor een "jazzfestivalletje" is voor Tholen en no vum, ook al omdat een entreebiljet toe gang geeft tot beide evenementen, die beurtelings bezocht kunnen worden. De organisatoren hopen dat 9 december de Thoolse Kaay een levendige aanblik zal bieden van mensen die moderne en oude jazz willen afwisselen. Ook in de zalen zelf zal het niet alleen bij stil zitten luisteren hoeven te blijven. De beide groepen zijn zeer bekend bij bezoekers van het Bergse Jazzfestival, zodat ook uit West-Brabant op nogal wat belang stelling wordt gerekend. plaatsen alleen gehalveerd goedgekeurd worden. Tevens vragen wij ons af, of de com missie voor de gemeentelijke bestem mingsplannen te ambtelijk is samenge steld. Mogen wij G.S. een suggestie doen om 'aan de weg timmerende' bestem mingsplannen ook ter bespreking voor te leggen aan een statencommissie(bij- voorbeeld R.O. of streekplannen). Tij dens de behandeling van de regionale uitwerking van de nota bewoningspa- troon hopen wij hierop nader in te gaan, aldus de VVD-Statenfractie. De liberale statenleden wierpen verder de vraag op, wanneer Tholen en Sint- Philipsland in een streekplan zullen worden opgenomen. De voorkeur van B en W van Tholen voor opneming van Tholen in het streekplan Midden-Zee land komt de WD begrijpelijk voor. Temeer gezien de gemeenschap pelijke belangen door o.a. de ligging aan de Oosterschelde en de onderlinge be reikbaarheid door de toekomstige Oes- terdam. Wij menen dat voor het tot standkomen van een streekplan voor Tholen, het structuurplan voor die ge meente als leidraad zal dienen. Voor zover ons bekend, is dit structuur plan reeds meer dan twee jaar geleden bij de Provinciale Planologische Com missie ingediend, zonder dat hier offi cieel op gereageerd is.'Dit komt ons toch wel heel erg lang voor', zei de VVD- Statenfractie. Men vroeg wat Tholen betreft, ook nog om snelle besluiten voor de knelpuntzn bij de partiele dijkverzwaring. Besluiten die bestaande situaties het meest ontzien en die voor die plaatsen een kans op nieuwe ontwikkelingen in de toekomst bieden. De liberalen stipten ook het landbouwbelang aan bij het tracé van de aansluitende wegen op de toekomstige Oesterdam tussen Rilland en Tholen. r /Al I Buitenvest 36, Telefoon (01640) 4 01 82 V# Bergen op Zoom Donderdags de gehele dag volgens afspraak Advertentie IM Wat hebben al die Zwarte Pieten het druk! Ze lopen met al die zakken vol kadootjes van links naar rechts en van rechts naar links. Ze dragen allemaal een zak en hebben ook allemaal een nummer op een kaartje of vlaggetje staan. Wat moet je met dat alles doen? Zoek eerst het nummer 1 op. Kijk dan, welke Piet dat nummer draagt en kijk dan op de zak van die Piet, welke letter er op staat. Schrijf die letter op en doe daarna hetzelfde met de nummers 2 tot 23. Er zijn oolGzakken bij, waar niets op staat. Dat is dan de ruimte tussen de woorden van een zin. Die zin is de oplossing van deze puzzel De vijfde december blijft toch vooral de daq voor de jeugd. Daarom ook voor de jongeren een sinterklaaspuzzel. Met ook jeugdprijzen. Inzendingen van de oplossing, die uit een zin bestaat op een briefkaart aan "Een- drachtbode" Postbus 5 - Sint An naland. In aanmerking komt elke jongen of meisje tot en met de lagere school. Voor de ouderen komt er in een kerstnummer een heel moeilijke puzzel met ook beschikbare prij zen. De jeugd heeft voor de oplossing van deze sinterklaaspuzzel de tijd tot 10 december. Allemaal gezel lig zoeken naar de letters en naar de zin, die op de briefkaart moet worden vermeld. Veel plezier toegewenst door de Eendrachtbode-Sint. De prijzen ter waarde van een honderd gulden zijn: 1. Een vrouwtje van steen. 2. Een gezelschapsspel. 3. Een doos Monti sjablomen. 4. Een pak viltstiften met kleur- prenten. 5. Een fotoalbum, zelfklevend. 6. Een Ballograaf balpen. 7. Een pennenkoker. 8. Een portemonnee. 9. Een armband met kralen. 10. Een Sinterklaasboek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 5