THOLEN DERWIJS Om praktische redenen voor eigen soortige ontwikkeling Herhers 4 J Eenrichtingsverkeer in kom van Oud-Vossemeer Mevr. J.M. Deurloo- van Broekhoven (KVP) W.C. van Kempen (ARP) J. Versluijs (CHU) ■A Een diamanten Solitair-ring zegt zoveel meer dan "ik hou van je" informatierubriek van de gemeente tholen KEN UW RAADSLID: Zuidafrikaanse Subs Marais uit Pretoria in Poortvliet: Geen sloop meer in Raadhuis- en Vierwindenstraat Donderdag 24 november 1977 EENDRACHTBODE Parkeerverbod Pr. Margrietstraat en Pr. Christinastraat Tholen Binnenkort commissie financiën SPREEKUREN B. EN W. Alleen begrip Prachtige samenwerking Dappere nazaten Kleuterscholen Analfabetisme Dia's Hoek bebouwen Vier Tholenaren in Ondernemingsraad Bruynzeel Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel. 01 666-2955 Heeft u in de drie voorgaande rubrieken van "Tholenderwijs" steeds één fractievoorzitter kunnen aantreffen die wat meer aandacht kreeg, ditmaal zijn het er drie. Het gaat om de voorzitters van de fracties die straks vanaf de gemeenteraadsverkiezingen zullen gaan samenwerken in het CDA, nl. de ARP, de CHU en de KVP. Hiermee rekening hou dend worden zij gezamenlijk in deze "Tholenderwijs'' aan het woord gelaten. De beantwoording van de vragen door de drie fractievoorzit ters leest u overigens in willekeurige volgorde. Mevr. J. M. Deurloo-van Broekhoven, 53 jaar, is de enige KVP'er in ae Thoolse gemeenteraad. Zij is geboren in Halsteren, maar woont sinds haar trouwen in 1 947 in het stadje Tholen. Naast haar huishoudelijke werkzaamheden helpt zij haar man en zoon in de mosselhandel. Sinds de verkiezingen bij de herindeling is zij gemeenteraadslid en fractie voorzitster. Zij woont aan de Markt nr. 1 De heer W. C. van Kempen, 40 jaar, is geboren in Dirksland op Overflakkee. In 1 960 is hij op Tholen komen wonen. Vanuit de Kruy- tenburgseweg 1 te Poortvliet oefent hij zijn fruitkwekersbedrijf uit. Van Kempen is eveneens sinds de herindeling gemeenteraadslid en frac tievoorzitter. De heer J. Versluijs tenslotte, 41 jaar, is landbouwer. Hij is geboren in Fijnaart waar hij tot zijn trouwen heeft gewoond. Hij heeft zich toen gevestigd aan de Gorishoeksedijk 23 nabij Scherpenisse. Versluijs is sinds 1974 gemeenteraadslid. Het fractievoorzitterschap heeft hij in 1 976 op zich genomen, een half jaar voordat voorganger en fractie genoot J. D. de Korte de raad verliet. U bent alle drie als nieuweling op Tholen gekomen. Toch zit u volop in de Thoolse politiek. Hoe is dat gegaan Versluijs: Via mijn buurman die penningmeester was van de CHU- kiesvereniging van Scherpenisse bezocht ik de vergaderingen van de kiesvereniging. Tegen verwachting ben ik op de kandidatenlijst van 1974 terecht gekomen. Ik had wel politieke interesse, maar wilde aanvankelijk niet op de voorgrond treden. Van Kempen: Ook ik ben wat onverwacht op de lijst gekomen. De ARP-leden in de oude gemeenteraden van voor de herindeling wilden er langzamerhand mee stoppen. Toen kwam vrij gemakkelijk eigenlijk mijn naam naar voren. Na aandrang heb ik ja gezegd. Mevr. Deurloo: Ik was destijds gevraagd om als tweede op de KVP-lijst te gaan staan, achter iemand uit Oud-Vossemeer waar het grootste deel van de KVP-kiezers woont. Bij de samenstelling van de kandida tenlijst kwam ik echter plotseling als eerste uit de bus. Ik was wel op maatschappelijk terrein actief, maar was in feite een stil lid van de KVP. Maar waarom dan in de politiek Van Kempen: Vanuit onze levensovertuiging weten we dat we in deze maatschappij een taak hebben. Vanuit onze levensopdracht moet je dan op maatschappelijk en politiek terrein actief zijn. Volgend jaar zijn er gemeenteraadsverkiezingen waarbij u zich bundelt in het CDA. Volgens de prognoses behaalt het CDA 4 zetels net zoveel als KVP, ARP en CHU nu samen hebben. Hoe staat u tegenover die prognose en een eventuele wethouders zetel Versluijs: Wij gaan ervan uit dat we inderdaad met 4 zetels in de raad terugkomen. In de gaten moet wel worden gehouden dat gemeente raadsverkiezingen door allerlei kleine dingen beïnvloed kunnen wor den. Bij een uitslag van vier zetels voor het CDA zal er een wethou derszetel geclaimd kunnen worden. Alle partijen op Tholen willen een afspiegelingscollege. Als we daar vanuit gaan, wordt onze claim wel voldaan. Kandidaat-wethouder Van Kempen haalde het in 1974 net niet. Hoe kijkt u aan tegen drie jaar in de oppositie 7 W.C. v. Kempen Van Kempen: Onze gezamenlijke kandidaat werd door de raad niet geaccepteerd, zodat wij gedrieën in de oppositie terecht kwamen. Als ik eventueel als wethouder gekozen was, had ik het praktisch gezien wel kunnen combineren met mijn bedrijf. Dat bedrijf zou overigens op de eerste plaats blijven staan. Versluijs: Van echte oppositie is in de Thoolse raad natuurlijk geen sprake. We missen echter wel de gegevens die je via een wethouder kunt krijgen: achtergrondinformatie en dergelijke. Hoe liggen de onderlinge verhoudingen in de gemeenteraad Versluijs: De politiek spitst zich hier niet zo toe als in de landelijke politieke wereld. De leefbaarheid van Tholen staat bij alle raadsleden hoog in het vaandel. Soms zijn er wel eens verschillen. Van Kempen: Over het algemeen wordt nuchter geoordeeld over de voorstellen van B. en W. 99% zijn trouwens zakelijke, dus bestuur lijke, aangelegenheden waarover geen verschil van mening bestaat. Mevr. Deurloo: Daar heb ik weinig aan toe te voegen. Een bepaalde groep kiezers zou graag zien dat er wat hardere partijpolitiek wordt bedreven, maar dat komt de verhoudingen niet ten goede. Van Kempen: Wij hebben bewust gekozen voor het besturen in goed overleg. Hoewel een pittige discussie niet uit de weg wordt gegaan, is de gemeenschap niet gediend met conflicten. Wat staat bij u voorop in de Thoolse politiek Versluijs: Bij ons staat het welzijn van de inwoners van Tholen na tuurlijk voorop. De werkgelegenheid is bijvoorbeeld een punt van zorg. Daarnaast proberen we met belastingen een rechtvaardige ver deling aan te brengen Ten onrechte worden wij ervan beschuldigd bepaalde groepen daarbij te willen bevoordelen. Van Kempen: Ook ik vind die werkgelegenheid belangrijk. Door ver schillende grote projecten (kapitaalswerken) door de eigen inwoners te laten uitvoeren, kan de gemeente daar iets aan doen, maar het gaat eigenlijk om het aantrekken van blijvende werkgelegenheid. Er zijn te weinig bedrijven die zich op Tholen willen vestigen terwijl Sanbella en Prijsslag juist sluiten. Versluijs: Een ander punt is dat de armslag voor de gemeenten om beslissingen te nemen steeds kleiner wordt De provincie wil wat dat betreft nogal veel voor de gemeente regelen, terwijl het juist die gemeente is die de problemen van de kleine kernen in de gaten kan houden. Het CDA heeft al in een heel vroeg stadium gesteld dat de kleine kernen meer moeten kunnen groeien. Dat kan door het pakket aan voorzieningen wat aantrekkelijker te maken. Van Kempen: Een behoorlijke middenstand en het nodige kader zijn ook belangrijk. De nieuwkomers doen overigens goed mee in het maatschappelijk en culturele leven, ook op kerkelijk terrein. Versluijs: Met name in Sint-Maartensdijk vind ik dat er geen onbe perkte groei mag voorkomen, om de verhouding nieuwkomers en dorpsbewoners van oudsher niet te verstoren. Juist doordat Smerdiek een industrialisatiekern was, zijn er nogal veel mensen van buitenaf komen wonen. Mevr. Deurloo: In Tholen merk ik trouwens dat de nieuwkomers min der aan het verenigingsleven deelnemen Dit komt waarschijnlijk door het grote aantal pendelaars in het stadje. Er blijkt overigens onder de nieuwkomers veel behoefte te bestaan aan contact, zowel onderling als met de Tholenaren Een club- of buurthuis met betaalde krachten zou daaraan tegemoet kunnen komen De kleine kernen-problematiek kan worden aangepakt door het wat aantrekkelijker maken van de kernen J. Versluijs Versluijs: Er zou in de eerste plaats overal jaarlijks gebouwd moeten worden. Daardoor zorg je ervoor dat dorpsbewoners die bv. trouwen niet naar een andere plaats moeten verhuizen om aan een woning te komen. Leegstand van woningen gedurende een paar maanden moe ten we daarom ook in beperkte mate aanvaarden. Van Kempen: De huidige bouwwijze is eigenlijk niet verantwoord. Schoksgewijs (eenmaal per jaar) komen er woningen beschikbaar. Dat moet eigenlijk meer over het hele jaar worden verspreid. Nadeel is dan wel dat de bouwkosten hoger komen. Als het leegstaan van de wo ningstichting moeilijk wordt, moet bekeken worden of de gemeente daar iets aan kan bijdragen. Mevr. Deurloo: Naast dit alles moeten we er ook voor zorgen dat er voldoende onderwijs is, en een huisarts, een postkantoor, een wijk verpleegster, sportvoorzieningen zoals voetbalaccommodatie en een gymzaal. Wil je dit alles behouden, dan moeten er toch zeker 1 500 mensen in een dorp wonen. Van Kempen: Dat minimum hebben we destijds in het structuurplan vastgelegd en daar staan we nog steeds achter. Versluijs: Met dat minimum kun je bijvoorbeeld twee 3-klassige scho len in een dorp hebben. 3-klassige lagere scholen acht ik wel een minimale onderwijsvoorziening. In de kernen waar deze situatie mo menteel aanwezig is, moet getracht worden het zo ook te houden. Als het mogelijk is moet men een vrije schoolkeuze hebben. Mevr. Deurloo: Datzelfde geldt ook voor het kleuteronderwijs. Ik ben trouwens blij dat er in Oud-Vossemeer naast een openbare en een protestants-christelijke ook een katholieke kleuterschool en lagere school is. Ik zou trouwens graag zien dat er een HAVO-school op Tholen bijkwam. Voor het christelijk onderwijs zal dat wellicht meer haalbaar zijn dan voor het openbaar. Versluijs: Naast dit alles is de accommodatie voor vrijetijdsbesteding ook belangrijk voor de leefbaarheid op Tholen. Dorpshuizen zijn er bijna overal. Er zullen nu een sporthal en een sportzaal moeten komen. We hebben het geluk dat de gemeente het momenteel financieel op zich kan nemen. Mevr. Deurloo: Ook op het welzijnsgebied kan het nodige aan leef baarheid gedaan worden. Uitbreiding en opbouw van het open be- jaardenwerk vind ik dan belangrijk. Er moet meer aandacht worden besteed aan de bejaarden. Warme maaltijdverzorging kan er voor zorgen dat men zo lang mogelijk in de eigen omgeving kan blijven wonen. Dat geeft meer contact met andere mensen en dus ook meer levensvreugde. Zijn er nog andere zaken die u op het hart hebt Mev r. Deurloo: Er zou meer mankracht voor de rijkspolitie moeten komen. Voorts vind ik dat de gemeente Tholen meer en beter gekend moet worden in zaken die in onze omgeving spelen, zoals General Electric dat hemelsbreed erg dichtbij ligt, en waar we best eens last van kunnen krijgen Van Kempen: De gemeente moet meer informatie aan de burger ver strekken. Als nu de behandeling van een bepaalde zaak wat langer duurt, kan er best een briefje verzonden worden, dat is toch een stukje wellevendheid Dat soort kleine dingen moeten we niet vergeten. Versluijs: De parkeergelegenheid voor vrachtwagens in de verschil lende kernen moeten we nog eens bekijkfen. Van Kempen: De huisvesting van alleenstaanden verdient ook aan dacht. Er worden eigenlijk te weinig woningen voor hen gebouwd. Mevr. Deurloo: Het wordt tegenwoordig al gebruikelijk dat verschil lende bedrijven het personeel de gelegenheid geven om baaldagen op te nemen. Een zaak die de mensen meer raakt vind ik het feit dat de vrouwen op Tholen gewoon niet meer ziek mogen worden. Het mi nisterie van CRM heeft de financiële steun voor de gezinsverzorging zo beknot dat er nu zeer weinig aanvragen worden gehonoreerd. Het gezin is een belangrijke basis van onze maatschappij en dat moet zonder meer door kunnen blijven draaien, ook als de vrouw ziek is Deze vraag is ook aan de andere fractievoorzitters gesteld: heeft u een bijzondere wens Mevr. Deurloo: Ik hoop dat ik door mijn werk een steentje bij kan dragen aan het welzijn van alle Tholenaren. Van Kempen: Na de verkiezingen hopen we als CDA-fractie terug te komen. Als eenheid willen we de gemeente dienen. Sinds de herin deling treden we al zoveel mogelijk samen op, nu wordt het definitief. Versluijs: Ik zou nog wel eens een overdekt zwembad op Tholen gerealiseerd willen zien. Het is mij nog steeds een doorn in het oog dat er met name 's winters vele bussen naar West-Brabant heen en weer rijden naar de zwembaden aldaar. Tenslotte dit: alle drie verlangen wij ernaar om straks na de verkiezin gen als één fractie te kunnen optreden. Momenteel is het niet mogelijk om in de Prinses Margrietstraat in Tholen te parkeren: aan beide zijden van de straat ligt een gele streep. Dit zorgde ervoor dat er een tekort aan parkeermogelijkheden ter plaatse is ontstaan. Voorts is het in de Prinses Christinastraat toege staan om aan beide zijden te parkeren' terwijl de straat daar te smal voor is. Burgemeester en wethouders van Tholen hebben besloten in deze situatie verandering aan te brengen. Met ingang van vandaag wordt het parkeerverbod in de Prinses Mar grietstraat aan de noordelijke zijde opgeheven en wordt door middel van een gele streep een parkeerverbod ingesteld voor de zuidelijke zijde van de Prinses Christinastraat. Als u dus een van beide straten van de kant van de Koningin Wilhel- minastraat inrijdt, mag u alleen aan de rechterzijde parkeren en niet links I Woensdagavond 30 november a.s. om half acht vergadert de ge meentelijke commissie financiën. Deze openbare vergadering wordt gehouden in het stadhuis van Tho len, Hoogstraat 1 2. De agendapunten zijn: aanpassing tarieven gemeentelijke verenigingsgebouwen; invoering rioolrecht; subsidie aan de Middenstandsfederatie van het eiland Tholen voor een onderzoek naar de toekomstmogelijkheden voor de midden stand op Tholen en naar het gedrag van de inwoners van Tholen bij het doen van hun boodschappen. stand van zaken onroerend goed belasting. Burgemeester J. E. van Boeijen houdt maandag 28 november a.s. van 11 00 tot 1 2.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De wethouders houden allen maandagmiddag van 15.30 tot 16,30 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Wethouder L. J. Koopman houdt voorts dinsdagmiddag 29 november van 14.00 tot 15.00 uur spreekuur in het kantoor van de afdeling gemeentewer ken, Molenvlietsedijk 5 te Tholen. Indien deze tijden u niet schikken, kunt u een afspraak op een ander tijdstip maken. Belt u dan even naar het gemeentehuis, tel. 01 666 - 2955, toestel 37. Een afwerend gelach klonk op, toen donderdagavond in 't Ouwe Raed'uus in Poort vliet aan het einde van de NZAW-bijeenkomst nog het woord "apartheid" viel. Mevr. Duine-Geuze uit Scherpenisse koppelde dat geladen begrip vast aan haar vraag, of zwarten en blanken in Zuid Afrika niet in dezelfde kerk mogen. "Je moet nooit praten over apartheid. Om praktische redenen zijn we voor eigensoortige ontwikkeling, maar ik ben geen politiek persoon", zei mevr. Subs Marais, echtgenote van de Zuidafri kaanse theoloog prof. Ben Marais uit Pretoria op een vergadering van de stichting Nederlands Zuidafrikaanse Werkgemeenschap NZAW. Tijdens een drie weken du rend verblijf in Nederland spreekt ze over "Realiteit soos dit die lewe van die verskil lende vrouwegroepe in Suid-Afrika vandag raak" en "Nuwe uitdagings en geleenthede vir die vroue in Suid-Afrika". Mevr. Marais hield de 75 belangstellenden voor, dat het taalprobleem er o.a. de oorzaak van is, dat elke bevolkingsgroep zijn eigen kerken heeft. "Die swartmense willen dat ook zelf, want ze hebben eigen gewoonten. De diensten van de blanken vinden ze veel te saai. Een Bantoe kerkdienst duurt wel 3'A uur met zingen en klappen. Elk is trots op zijn gebied, de thuislanden, zoals de Molukkers ook graag een eigen plekje willen. Vlak voor ik naar Nederland kwam, hebben we echter in onze blanke kerk een bijeenkomst belegd van blanke, zwarte, kleurlingen en Indi sche vrouwen. Steeds moet dan alles vertaald worden, want er zijn o.a. negen etnische swartgroepe. Het is moeilijk om met anderen te communiceren, want het taalprobleem is in Zuid-Afrika een groot probleem. Toch komen we nogal regt met mekaar", aldus mevr. Marais, die vol overgave haar betoog hield. De voorzitter van de NZAW-afdeling Zeeland, dhr. N. Slingeland uit Goes, herinnerde aan oom Paul Kruger, die zijn mede-burgers steeds wees op het lezen van de Hollandse bijbel. "De Sa tan tracht echter het goede werk Gods te verstoren", aldus de voorzitter. Hij opende 1-11 en gebed. Dhr. Slingeland kondigde aan, dat het bestuur nieuw leven wil blazen in de NZAW. Daarvoor komt na de verkie zingen het Zuid-Afrikaanse volksraads lid (parlementslid) prof. de Klerk naar Nederland. We beleggen deze bijeen komst omdat zoveel mensen weinig we ten van Zuid-Afrika. De NZAW vraagt eigenlijk alleen begrip voor Zuid-Ajri- ka. dat is geen instemming. In een ver kiezingstoespraak had premier Vorster het over de dreiging van het rascisme en de dreiging van het communisme. Daar wil de regering Vorster een dam tegen opwerpen. Een delegatie van de Gere formeerde Bond in de Hervormde Kerk brengt momenteel een bezoek aan Zuid-Afrika. Ik ben benieuwd hoe ze bij terugkomst in Nederland worden ont vangen door hen die niets anders doen dan kappen op Zuid-Afrika", aldus dhr. Slingeland. Mevr. Marais, presidente van de vrou- wenzendingsbond in de Nederduits Ge reformeerde Kerk in Pretoria, ging uit voerig in op de hulpverlening van vrou wenorganisaties aan zwarten. Haar ge hoor bestond ook voor het overgrote deel uit vrouwen van het gehele eiland Tholen. Enkele Thoolse mannen bleken Zuid-Afrika al wat te kennen vanwege bezoeken aan daar wonende kinderen. "Als u de kranten leest en de t.v. ziet, denkt u misschien dat we gedurig met elkaar vechten, maar grote groepen vrouwen hebben een prachtige samen werking. We bespreken de problemen met de zwarte vrouwen en vinden samen een oplossing", aldus mevr. Mara Ze herinnerde eraan, hoe Jan van Rie- beeck in 1652 landde bij Kaap de Goede Hoop. "Dappere nazaten van die Ne derlanders trokken naar het noorden, maar er zijn nog steeds dappere vrou wen in Zuid-Afrika, die de grote ver scheidenheid van omstandigheden als een uitdaging beschouwen. Ze zitten niet met de handen over elkaar. De vrouwenorganisaties werken al heel lang; vanaf de tijd dat ze na de Anglo- Boerenoorlog uit de concentratiekam pen kwamen. Ze zien om naar het wel zijn van hun medemens: de swartvrouw, kleurvrouw en Indiërvrouw. De verste- 0Ï0Ë 0E003 JUWELIERS DIAMANTAIRS GROTE MARKT 5- TELEFOON 35514 BERGEN OP ZOOM Solitair-ring in wit goud, leverbaar als groeibriljant in diverse prijzen. delijking levert problemen op. De over gang van het stamverband naar de stad is een hele stap. In de stad ben je gauw eenzaam. Daarnaast heb je de genera tiekloof; hoe moet ik m'n kinderen beter verstaan. In Zuid-Afrika zijn we met bijna 5 mil joen blanken, 15 miljoen zwarten, Vk miljoen kleurlingen en 300.000 Indiërs. De bevolkingsaanwas is bij ons de hoogste in de wefeld. Een groot pro bleem zijn de ongehuwde moeders, die soms 4 5 kinderen hebben. Bij de zwarten hebben de mannen ook meer dere vrouwen, 't Is moeilijk om dat met geboortenregeling te veranderen. We richten ons werk er daarom op, ze verantwoord ouderschap te leren. Ge zien de vele kinderen zonder vader en het feit dat steeds meer vrouwen gaan werken, zijn kleuterscholen en crèches van groot belang. Onze vrouwenorgani satie heeft die opgericht en het was zo fijn, dat bij de onlusten in Soweto geen enkele kleuterschool of crèche werd be schadigd. De mensen zien het immers zelf dat die voorzieningen tot heil van allen zijn. Ook geven we studiebeurzen aan meisjes die maatschappelijk werk ster kunnen worden om hun eigen men sen te helpen. We hebben 3000 zwarte leerlingen. De vrouw neemt vaak het initiatief in dit soort zaken, want de vrouw heeft het hart en het oog om de nood van een ander raak te zien", aldus mevr. Marais. De Zuid-Afrikaanse bracht verder naar voren, dat er in haar land 2000 welzijn sorganisaties zijn die grote aandacht besteden aan de bejaardenzorg, doven, kreupelen en blinden bij de zwarten. "Onze vrouwenbond heeft 12 miljoen gulden besteed aan die zwart- en kleur- mens, behalve voor gezondheidszorg ook voor bijbelvertalingen. Een 48% van de zwarten in Zuid-Afrika is nog anal fabeet - in de rest van Afrika is dat 70% - maar dat getal is vinnig bezig te daal door de vele scholen. We hebben voorts een project, waarbij blanke orthopede- ten met een vliegtuig naar een zwart woongebied gaan om een hele zaterdag gratis te opereren", aldus mevr. Marais. Ze zei trots te zijn op de geschiedenis van Zuid-Afrika en eindigde met: "Ons sal leve, ons zal sterve vir jou, Suid- Afrika". In de pauze was er gratis voorlichtings materiaal en koffie, waarna mevr. Helen Theron, echtgenote van een Nederduits Gereformeerde predikant en secretares- se& van de NG-vrouwenbond, dia's vertoonde over het landschap en de re sultaten van het vrouwenwerk: kleuter scholen, instituten yoor blinden en kreupelen e.d. Mevr. Marais ging naar aanleiding van vragen nog in op de rivaliteit tussen de verschillende zwarte bevolkingsgroe pen. Ze is al 21 jaar voorzitter van een kraaminrichting in Pretoria. "Daar ben ik nog nooit geroepen voor problemen tussen blank en zwart, maar wel voor ruzies tussen een Zoeloe en een Swazi verpleegster. Eigen gewoonten en trots zijn soms aanleiding voor belediginge- n", zei mevr. Marais. De bijeenkomst werd besloten met het staande zingen van de zegenbede uit psalm 134 3 en gebed door dhr. Slingeland. Aan de uit gang was er een collecte. advertentie IM Advertentie IM Advertentie IM Het gemeentebestuur hoopt met een an dere verkeerscirculatie een oplossing te hebben gevonden voor de bezwaren tegen het ontwerp-bestemmingsplan kom OudVossemeer. De commissie ruimte lijke ordening gaf donderdagavond een positief oordeel over de wijziging. In de Raadhuisstraat en Vierwindenstraat moeten nu geen panden meer afgebroken worden om de straat te verbreden. Ook de Zilverstraat wordt niet afgesloten voor auto's. Door zo aan de bezwaren van verschil lende inwoners tegemoet te komen en daarmee nogal wat belangen te dienen, moet wel een offertje gebracht worden. Als je'niet breekt in de bebouwing, is eenrichtingsverkeer noodzakelijk, wa door men op bepaalde punten zal moe ten omrijden. In de F.D. Rooseveltstraat komt een richtingsverkeer vanaf de J.F. Kenne- dystraat, dus net andersom. In de Rooseveltstraat kan men dan rechtsaf de Zilverstraat in (1 richtingsverkeer) of verder doorrijden en rechtsaf de Raad huisstraat in (eveneens 1 richtingsver keer) tot op de hoek met de Voorstraat. Vanuit de Zilverstraat kan men niet linksaf de Voorstraat in, maar alleen rechtdoor de Ring op. De hele Ring wordt volgens het nieuwe plan eenrich tingsverkeer naar de Vossenkuil toe. Vanaf het Dorpshuis is de Raadhuis straat tweerichtingsverkeer tot aan de Voorstraat, waar weer eenrichtingsver keer wordt ingevoerd richting Ring. Va naf de Voorstraat kan men niet rechtsaf de Zilverstraat in, maar alleen de Ring volgen en via de Vierwindenstraat de Dorpsweg, J.F. Kennedystraat of Patrij- zenweg inrijden. Ook de Vierwinden straat is eenrichtingsverkeer naar de Dorpsweg toe. (juist andersom dan nu het geval is). De Bonenblokstraat blijft eenrichtingsverkeer naar de Bou Kooij- manstraat toe. CHU-raadslid J. Versluijs vond dat er op verantwoorde wijze tegemoet geko men was aan de bezwaren. VVD-raads- lid J.L. van Gorsel (die verhinderd was) had schriftelijk laten weten, zich in grote trekken met het gewijzigd plan te kun nen verenigen. Hij meende nog wel. dat de hoek Raadhuisstraat/Voorstraat ver ruimd zou kunnen worden door de peuterspeelzaal te saneren. Burgemees ter J.E. van Boeijen wilde die bebou wing niet opofferen. Hij zei dat open hoeken afbreuk doen aan de dorps kommen. Daarom kon de burgemeester zich ook goed vinden in het voorstel van PvdA-raadslid P. van Schetsen om de groenstrook op de hoek van de Vier windenstraat spoedig te bebouwen. Hier kan een kleine woning of een dienstver lenend bedrijfje staan. In het plan Kom is parkeerruimte ge- projekteerd aan de J.F. Kennedystraat en op het bestaande terreintje op de hoek van de Ring. De grootste ruimte is er voor de Vossenkuil, maar meer par keermogelijkheden in de Kom blijven een vrome wens, meende de burge meester. De nieuwe verkeerscirculatie wordt als zodanig niet opgenomen in het bestem mingsplan. Dit is alleen een toelichting bij het plan. De wijziging houdt dan ju ridisch ook alleen in, dat de panden in de Vierwindenstraat en Raadhuisstraat nu allemaal gehandhaafd blijven. ^modehuis rita bosstraat 27 berqen op zoom Advertentie IM, Van de vijftien leden van de onderne mingsraad van Bruynzeel Bergen op Zoom komen er vier uit Tholen. Bij de recente verkiezingen werden A C, Arts (potloden-vloeren) uit Sint-Maar tensdijk en J. Jansen (keukens-kasten) uit Poortvliet herkozen. Nieuwe leden werden J.M. Hartog uit Sint-Maartensdijk en C.A. Gunter uit Tholen. beide namens de afdeling keu kens-kasten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 5