Gouden N.M.B. en N.M.S Tholen/ St.-Philipsland Afscheid ds. H. Harkema van Hervormd Sint-Philipsland JAGUAR T ariefs verhogingen gemeente Tholen SPS zaterdag tegen oud-Feyenoord AANTAL WERKLOZE VROUWEN STEEG VAN 49 NAAR 63 JOS-KOOLEN Inbraken in Scherpenisse en Sint-Maartensdijk loopers Herbestratingen 1978 gemeente Tholen Donderdag 10 november 1977 EENDRACHTBODE 11 i modehuis ONTSTAAN ONTWIKKELING CARANTIEKREDIETEN SPECIALE PLAATS "Mijn liefde zij met u allen in Christus Jezus. Amen" Tot kerkelijken. Met vreugde gewerkt en gewoond. MODEBRILLEN Gaze nü passen bij: BERGEN OP ZOOM Containers gewild Begraafrechten Mozes- en Aaronstraat. De Nederlandsche Middenstandsbank (NMB) en de Nederlandsche Midden standsspaarbank (NMS) vieren 14 no vember hun gouden jubileum. Het NMB-kantoor Tholen aan de Een- drachtsweg (zie foto) werd in december 1969 geopend. Men begon met drie per soneelsleden maar door een gestadige groei is dat aantal nu uitgebreid tot vier. Tevens zijn er in onze streek ïijf agent schappen van de N.M.S., een dochte ronderneming van de NMB: in Sint-An- naland, Stavenisse, Poortvliet, Sint- Maartensdijk en Sint-Philipsland. De NMB blijft Middenstandsbank he ten. De deze maand vijftig jaar bestaan de Nederlandsche Middenstandsbank N.V.,vindt niet alleen de wortels van haar bestaan in de ontwikkeling van de middenstand, ook voor de toekomst blijft het grootste deel van het diensten pakket gericht op de financiering (met alles wat daêraan vastzit)van het mid- denen kleinbedrijf. Ruim 95% van al haar relaties behoort tot de kleinere en middelgrote bedrijven in handel, am bacht, horeca en vervoer. Met 450 kan toren heeft de Middenstandsbank een fijnmazig patroon voor de dienstverle ning aan de zelfstandige ondernemer én aan de consument ontwikkeld, waarmee zij zich op drie na de grootste bank van Nederland mag noemen. In de vijftig jaar van het bestaan zijn vooral de laat ste vijfentwintig jaar van groot belang geweest voor de expansie van de bank. In de periode van 1950 tot en met 1976 steeg het balanstotaal van 118.000.000,- tot 22.266.000.000,— breidde het aantal ve&tigingen zich uit van 94 naar 447 en groeide het aantal arbeidsplaatsen van rita bosstraat 27 berejen op zoom Advertentie IMj 1.372 tot 8.187. Ook gemeten naar in ternationale maatstaven won de Mid denstandsbank aan betekenis: "The American Banker" geeft de bank de 81ste plaats in de rij van de grote banken van de westerse wereld; in 1970 stond zij nog op de 128ste plaats en in 1959 op de 415e. Uit deze verschuiving komt dui delijk het dynamische karakter van de bank naar voren. De Nederlandsche Middenstandsbank is ontstaan in een tijd, dat er bij de des tijds grote bankiers nauwelijks of geen belangstelling bestond voor de financie ring van de kleinere o.derneming. De kredietverlening aan kleine onderne mers werd in die kringen weinig renda bel geacht door de gemiddelde kleine omvang en de naar hun mening relatief grote risico's. De werkloosheid van mannen steeg op Tholen en Sint-Philipsland tijdens de maand oktober van 125 tot 131. De vraag naar mannen daalde van 31 op 25. In vergelijking met het aanbod van oktober 1976 ligt het aanbod nu iets lager, t.w. van 133 op 131. De vraag naar mannen bleef ten opzichte van vorig jaar onveranderd. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer in vergelijking met het aanbod van eind september 1977 en met de overeenkomstige data van het vorige jaar. Beroepsgroepen sept. 1976 okt. 1976 sept, 1977 okt. 1977 Bouwnijverheid 10 11 3 2 Grondwerken 18 14 16 17 Kleding 10 9 6 5 Metaal 24 24 19 26 Landbouw 8 5 6 6 Niet varend verk. pers. 2 1 6 6 Kantoor/onderw. pers. 13 11 9 9 Los arbeiders 37 32 36 35 Overig los pers. 9 8 7 7 Overige beroepsgroepen 17 18 17 18 Totaal werklozen 148 133 125 131 Totaal aanvragen 22 25 31 25 Bouwnijverheid De bedrijvigheid in de bouw blijft groot. Het aanbod is van zeer geringe omvang en ligt aanzienlijk lager dan een jaar geleden. Er is dan ook een tekort aan timmerlieden en metselaars. Grondwerken Het huidige aanbod onderging weinig verandering in vergelijking met het aanbod van de vorige md. In vergelijking met vorig jaar oktober is het aanbod iets toegeno men. De vraag naar grondwerkers is thans nihil.Het ligt in de verwachting dat het aanbod in de komende maand wegens seizoensinvloeden verder zal stijgen. Metaalnijverheid Het aanbod van metaalbewerkers steeg doordat enkele personen, die elders werk zaam waren, werden ontslagen. In eigen rayon is nog wel enige behoefte aan geschoolde arbeidskrachten. In vergelijking met het aanbod op eind oktober 1976 ligt het aanbod nu iets hoger. Voeding- en genotmiddelenindustrie De vraag naar ongeschoold personeel voor de banketindustrie is thans nihil. Ook bij de verpakkingsbedrijven is de vraag naar inpakkers nihil. Landbouw Het seizoen in de landbouw en aanverwante bedrijven duurt nog steeds voort. Kantoor- en onderwijzend personeel Het aanbod onderging geen wijziging. De vraag naar dergelijk personeel is steeds zeer gering. In vergelijking met de overeenkomstige data van het vorige jaar ligt het aanbod op hetzelfde niveau. Los arbeiders Bij deze beroepsgroep is het aanbod zeer hoog. Ten opzichte van vorig jaar oktober is dit aanbod nog toegenomen. VROUWEN Het aanbod van werkloze vrouwen steeg tijdens de verslagmaand van 49 tot 63. Een toename van 14. De vraag naar vrouwen steeg van 5 op 7. In vergelijking met het aanbod op eind oktober 1976 nam het aanbod van vrouwen toe van 53 tot 63. De vraag is ten opzichte van vorig jaar oktober gedaald van 9 op 7. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer in welke beroepsgroepen het aanbod van vrouwen zich bevindt in vergelijking met de vorige verslagmaand en ten opzichte van de overeenkomstige data van het vorige jaar. Beroepsgroepen sept. 1976 okt. 1976 sept. 1977 okt. 1977 Kleding 1 3 Reiniging 3 2 3 4 Handel 3 9 8 10 Kantoor/onderw. pers. 23 23 16 25 Soo../geneerk. zorg 9 6 7 6 Huish. pers. 4 3 5 7 Los arb. en ov.los pers. 5 5 9 10 Overige beroepsgroepen 2 2 1 1 Totaal werkloze vrouwen 50 53 49 63 Kleding Het aanbod van modinettes is steeds nihil. Incidenteel is er bij enkele bedrijven nog wel plaats voor vakbekwame krachten. Handel- en kantoorpersoneel Voor deze categorieën blijven de plaatsingsmogelijkheden in eigen rayon als in de naaste omgeving zeer gering. Huishoudelijk personeel De vraag naar huishoudelijk personeel is van geringe omvang. Jeugdigen Het aantal jeugdige mannen beneden de 19 jaar betreft 8 en het aantal jeugdige vrouwen omvat 21. Van het totaal aantal werkloze mannen zijn 13 mannen en van het totaal aantal werkloze vrouwen zijn 3 vrouwen woonachtig in de gemeente Sint-Philipsland. De eerste middenstandsbanken, die veelal op een coöperatieve basis rustten, traden op als spaarbank om de tijdelijke overschotten van de één over te heve- le.:aar de ander die een tekort aan fi nancieringsmiddelen had. De ontwikkeling van de zelfstandig opererende middenstandsbanken, die vaak onder verschillende namen ope reerden en met sterke tegenwind en strubbelingen te kampen hadden, was aanleiding tot het instellen van een re geringscommissie (de zgn. commissie Van Doornick) die tot taak had een rapport op te stellen over het midden standsbankwezen in Nederland. Op grond van de conclusies en aanbevelin gen van deze commissie werd in 1927 de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. opgericht. De drie centrale Mid denstandsorganisaties kregen vertegen woordigers in de Raad van Commissa rissen en konden op deze wijze een bij drage leveren aan het beleid. Naast de NMB werd opgericht de Nederlandse Middenstands Spaarbank; doel daarvan was de spaargelden van de middenstand via de moederbank weer hun economi sche functie in het belang van de mid denstand te laten vervullen. De NMB startte met 70 kantoren en met 165 agentschappen van de Spaarbank. De eerste vijfentwintig jaar van het be staan van de Nederlandsche Midden standsbank NV stond vrijwel geheel in het teken van de consolidatie. De eco nomische^ situatie in het land en de ont wikkelingen in de middenstand noopten tot een in alle opzichten voorzichtig be leid. Tijdens de tweede wereldoorlog werd de in 1927 verleende staatsgarantie omge zet in een staatsdeelneming van 6.000.000,—plus 65.000,— prefe rente aandelen, waardoor de staat een belangrijke stem had in de raad van commissarissen en de raad van toezicht. In 1942 was het staatsaandeel in de Ne derlandsche Middenstandsbank NV 86% van het aandelenkapitaal. Op dit moment is het staatsaandeel te ruggebracht tot 22% van het aandelen kapitaal. De tweede vijfentwintig jaar lieten een geheel andere bank zien. De Midden standsbank ging met gunstige vooruit zichten de nieuwe periode in. De veel snellere expansie dan in de voorafgaan de periode ging tevens in de richting van het midden- en het middelgrote bedrijF. Nieuwe kredietvormen deden hun in trede om beter aan de veranderede fi nancieringsbehoefte van de cliënten te kunnen voldoen. Naast het traditionele bankkrediet werden vormen ontwikkeld als middellang krediet, huurkoop, lea sing, factoring, persoonlijke lening, hy potheek, gezinskredieten, de financie ring van winkelcentra, speciale bouw- kredieten en samenwerkingskredieten. Opgericht werden de Nederlandsche Middenstands Financieringsbank, de MBO, NMB-Heller Factoring en Alpha Computer Diensten. Het buitenlandbe- drijf is een expanderende sector van de bank, waarin kredietverlening en beta lingsverkeer op de voorgrond treden. De begeleiding en advisering van de im- en exporterende cliënt neemt daarbij een belangrijke plaats in. Deze groeiende belangstelling voor het buitenland leid de tot de oprichting van de Inter Alpha Bankengroep, waarbij de NMB een van partners van zeven internationaal sa menwerkende banken is. Om dit alles te financieren werden grote activiteiten op de creditgeldenmarkt ontwikkeld. Naast de Middenstands Spaarbank bouwde de bank een eigen spaargeldenafdeling op, terwijl zij op de depositomarkt één van de belangrijke Natuurschoenen.waardoor U veel liever loopt In onverwoestbaar Juchtenleder Alle maten marktpartijen werd. Vooral door het toenemende belang van dienstverlening aan particulieren werd in een hoog tempo gewerkt aan uitbreiding van het net van vestigingen. In de periode van 1960 tot 1970 werden 200 nieuwe vesti gingen geopend; in de periode van 1970 tot 1976 werden nog eens 100 vestigin gen aan het totaal toegevoegd. Opval lend is, dat de expansie van de Midden standsbank voor het overgrote deel op eigen kracht is gebeurd; bij grote fusies is de bank nooit betrokken geweest. Voor de normale financiering van de middenstand heeft de Middenstands bank de beschikking over de besparin gen van de middenstand zelf; waar het midden- en kleinbedrijf een tekortsector is, d.w.z. dat de middenstand als collec tiviteit te weinig geld bijeen kan brengen om het middenstandsbedrijf te financier n zijn in de loop van de jaren grote be dragen aangetrokken van het grootbe drijf, van institutionele beleggers en van andere instellingen. Voor de financie ring van de ondernemingen die wel een behoorlijke levensvatbaarheid hebben, maar over onvoldoende zekerheden be schikken om voor een normaal bank krediet in aanmerking te komen, bestaat de mogelijkheid van de kredieten met een garantie van de Staat. Toen de Staatssecretaris van Economi sche Zaken in de Tweede Kamer aan wezig was bij de behandeling van het voorstel ook andere banken bij de ga rantiekredietverlening in te schakelen, stelde hij volkomen terecht vast, dat de NMB haar taak op een voortreffelijke wijze heeft vervuld. De Nederlandsche Middenstandsbank wordt in kringen van het midden- en kleinbedrijf wel eens gezien als één van de instrumenten ten dienste van de on dernemers in het midden- en kleinbe drijf. Als instrument gaat haar betekenis voor de ondernemer ver uit boven die van alleen maar verlener van krediet. Daarvan getuigen de duizenden zelf standige ondernemers, die bij hun plaatselijke bankier een gewillig oor vonden voor hun problemen op tal van terreinen. De NMB neemt in het vrij sterk gecen traliseerde bankwezen een unieke plaats in. Als marktpartij voor de andere grote banken is zij van voldoende omvang om terdege met haar beleid rekening te houden waardoor zij een belangrijke rol speelt in de concurrentie tussen de ban ken onderling. Juist door haar speciale plaats wordt de NMB vaak door grote ondernemingen gekozen als tweede bank. Dat wordt bevestigd door pieken in de relatiewinst na belangrijke fusies van andere banken. De toename van personeel is de laatste jaren (uiteraard) wat minder snel gegaan dan in de voor gaande jaren. De verwachting is, dat het aantal arbeidsplaatsen in de komende jaren nog zal worden uitgebreid. Ook voor de komende periode zullen de ac tiviteiten van de Nederlandsche Mid denstandsbank voor het grootste deel gericht zijn op het middenen kleinbe drijf. Het meedenken met de ondernemer en - waar mogelijk - een stap vooruit denken blijft ook in de toekomst de rechtvaar diging van de naam Middenstandsbank. Ook de consistorie was zondagmiddag nodig om de zovelen uit eigen gemeente en omgeving een plaats te bieden in de Hervormde Kerk te Sint Philipsland, waar ds.H.Harkema afscheid nam. Warmte niet alleen door een stijgende temperatuur in de kerk met zovelen samen, maar gevoelswarmte eveneens bij dit afscheid van een sympathiek predikant, die omgekeerd ook uitstraalde vanaf de kansel. Immers, ook het gezin Harkema had in Sint Philipsland goede jaren. De afscheidstekst onderstreepte die goede contacten nog eens duidelijk, de groet van de apostel Paulus aan de Corinthiërs: "Mijne liefde zij met u allen in Christus Jezus. Amen". Van de genodigden was het voltallig college van burgemeester en wethouders aanwezig, ook de ringpredikanten en ds.Harkema sr. De afgevaardigden van classis, kerkeraaden Kerkvoogdijen uit de Ring en van de andere Sint Philip- slandse kerken, een afvaardiging even eens uit Brakel, de nieuwe gemeente van ds.Harkema. De afscheidsdienst werd begonnen met het zingen van Ps 147: 1 en 2. De Schriftlezing was uit 1 Corinthe 16 en daarvan werd vers 22 tot 24 als tekst gekozen: "Indien iemand de Heere Je zus Christus niet liefheeft, die zij een vervloeking: Maranatha!. De genade van den Heere Jezus Christus zij met u. Mijne liefde zij met u allen in Christus Jezus.Amen!" Voor de prediking werd nog gezongen ps 27:2 - 3 en 7. Ds Harkema begon zijn tekstverklaring met er op te wijzen, hoe Paulus zijn brieven gewoonlijk dicteerde aan een schrijver, maar zoals bij de Co rinthiërs er dan vaak nog een persoon lijke groet eigenhandig aan toevoegde. Die groet van Paulus is een afscheids- woorde, gericht tot de Corinthiërs, waarmee hij goede contacten had ge kregen. Een bewogen Apostel moet in de laatste paar verzen dan even wat persoonlijks kwijt. De'Oosterse groet is niet oppervlakkig, zoals dat in onze sa menleving vaak het geval is. Het is er meer een toebidden van een zegen. Aan die bede gaat wel een waarschuwing vooraf. Ds. Harkema wees er vervolgens op dat Paulus die waarschuwing niet richt tot wat thans buiten-kerkelijken genoemd worden, maar hij zegt het tot de christe nen, tot de kerkgangers: indien iemand de Heere Jezus niet liefheeft, die zij een vervloeking. Dan laat hij de uitroep er opvolgen: Maranatha! Heere, kom! De apostel vraagt in liefde met elkander te leven. Dat is dan niet een liefhebben van zichzelf, maar liefde in de Heere. Daar op volgt de bede met het woord dat Paulus zo veelvuldig in zijn brieven ge bruikt: "De genade van de Heere Jezus Christus zij met u."Geen wonder van een apostel, die zelf zoveel genade van de Heere mocht ontvangen. Zowel de eerste als de laatste daad van God is genade. Dat woord van genade is ook in onze Sint Philipslande onder u gepre dikt, namelijk de bron van genade, de Heere Jezus Christus. Die weet de dood te hebben verdiend, die zijn hoofd buigt onder het vonnis van God, krijgt o wonder van genade, het eeuwige leven. Dat is qenade die het verstand te boven gaat. Als een persoonlijke noot voegt Paulus aan die bede dan toch nog toe: "Mijne liefde zij met uw allen. Niet liefde voor een paar, niet mijn liefde voor alleen bekeerden, maar mijne liefde zij met u allen. Een mens kan alleen maar liefde voor allen toebidden, als hij doet zoals Paulus er aan toevoegt: in Christus Je zus. Met die woorden van Paulus, zo besloot ds Harkema wil ik ook deze af- scheidsprediking besluiten: "Mijne lief de zij met u allen in Christus Jezus.A men! Op de prediking werd ps.97:6 gezongen. Ds Harkema richtte zich vervolgens nog in een persoonlijk afscheidswoord tot de verschillende colleges en tot de ge meente. Daarbij was de burgerlijke 5 ente eerst aan bod. Zowel burgerlijke als kerklijke overheden hebben leiding te geven en wanneer het oed is dat op één lijn te kunnen doen. In Sint Philips land kon dat heel goed, verzekerde de scheidende predikant, die het burqerlijk bestuur de zegen toebad van de Koning VStcenbergscstraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM advertentie IM uw voetafdruk in leder'. Advertentie IM B en W hebben alle adviezen van de commissie financiën overgenomen om de reinigingsrechten, hondenbelasting en begraafrechten in 1978 te verhogen. In de meeste gevallen gaat het om de 5% die de regering als maximum heeft gesteld. "Het geringe effect dat zo'n tariefsaan passing oplevert, heeft ons nu er niet van weerhouden u een voorstel tot verho ging te doen. Het kan nog wel jaren voortduren eer er weer een wat vrijere tariefsaanpassing mogelijk wordt. Door dan steeds geen enkele verhoging toe te passen, zou de heffing veel in waarde verliezen", aldus B en W in hun voorstel om de hondenbelasting te verhogen: le hond 31,50 in plaats van 30,—.vol gende hond 52,50(50,—geregis treerde kennels 73,50(70,— Een pakje van 20 huisvuilzakken gaat volgend jaar 17 in plaats van 16 gulden kosten. De tarieven voor de gemeente lijke stortplaats Tuttelhoekje bij Scher- penisse gaan omhoog van 6,50 naar 7,—van 12,— naar/ 12,50 en van 23,50 naar 24,50. Het dit jaar inge voerde tarief voor containers blijft 350 gulden. Er worden volgend jaar tegen de 50 containers verwacht, terwijl volgens berekeningen in 1976 een dertigtal con tainers al kostendekkend zouden zijn. •De begraafrechten gaan in 1978 ook met 5% omhoog, maar op advies van de commissie financiën, willen B en W het recht voor uitgifte van eigen graven in de gehele gemeente gelijk trekken. Voor Tholen betekent dat een verlaging van 200 naar 150 gulden en voor de andere dorpen een verhoging van 137,50 naar 150 gulden. Het tarief voor het opgraven van lijken wordt uit de verordening ge haald. In de sporadische gevallen dat dit voorkomt, vragen B en W de werkelijke kosten van de dienstverlening. De gemeenteraad beslist maandagmid dag om twee uur over de voorstellen. der Koningen. Uitstekende samenwer king was er eveneens met de plaatselijke arts(dokter en mevr.Menger waren ook bij deze afscheidsdienst), waardoor zorg en hulp vaak werden verenigd. Hij hoopte dat de arts ter plaatse nog veel zegenrijk werk zou kunnen doen. Er was eveneens een goede verstandhouding met de andere plaatselijke kerken, on danks ook wel verschillend inzicht, maar liefde overwint ook op dat punt. In het gebed had ds Harkema inzonderheid de bejaarde plaatselijk predikant der Oud Geref.Gem. ds.Gebraad opgedragen. Hij hoopte dat de verstandhouding tus sen de kerken onderling in de toekomst zo z kunnen blijven. Dankbaar was ds.Harkema voor de aanwezigheid van zovele kerkeraadsleden uit de Ring en het nog wat te kleine getal Ringcollega's. We hebben een tijd gehad dat de Ring geheel was bezet, maar nu is dat weer minder. Niettemin is God doende te voorzien, verzekerde de vertrekkende predikant. Hij kon trouwens op deze af scheidsdienst ook een welkom toeroe pen aan de al weer nieuwe predikant van hervormd Sint Philipsland, die in december zijn intrede zal doen. De kerkvoogdij verzekerde hij met vreugde in de pastorie te hebben gewoond met veel onverdiende zegeningen. De ker- keraad bracht hij dank voor het met hem betoonde geduld, maar eveneens voor de vriendschap en liefde voor zijn gezin en de gemeente was hij zeer erkentelijk voor de trouw, waarmee men het gezin Harkema heeft omringd. Het werden jaren, die we nooit zullen vergeten. Het deed hem leed de groep jonge catechi santen te moeten loslaten. Er waren met hen en met de verenigingen vele qoede uren. Hij besloot met de gemeente ver draagzaamheid en onderlinge liefde toe te bidden. In een wederwoord zei burgemeester G.van den Berg namens de burgerlijke gemeente,hoe Amsterdam een Mozes- en ASronstraat heeft als een symboliek ook van een samengaan van kerk en staat. De verhouding ter plaatse met ds. Harkema was zo goed, dat er hier even eens wel van een Mozes- en Aüronver- binding mag worden gesproken, vond de burgemeester. Het meeleven van het echtpaar Harkema met alles wat in de gemeente aan lief en leed was, heeft iedere burger goed gedaan en vanzelfs prekend ook die burgerlijke overheid, verzekerde de heer Van den Berg. Hij wist uit de Sint Philipslandse historie, hoe er heel vroeqer een predikant uit Brakel was gehaald, die in Sint Philips land ook tegelijk gemeentesecretaris was. Laten we bij de weemoed van dit afscheid dan ook vaststellen, dat we de schuld aan Brakel van destijds nu weer inlossen, vond de burgemeester, die hoopte dat ds Harkema ook in Brakel tot rijke zegen zou zijn. Ouderling P.van der Welle sprak namens de plaatselijke ker ken en erkende de goede samenwerking onderling, waardoor verwijdering uit bleef. Ook deze woordvoerder gaf de beste wensen mee voor het werk in de nieuwe gemeente. Ds.J.Blom sprak als consulent, namens de classis en namens de ing. Hem waren in de persoon van ds Harkema twee dingen opgevallen, nl. zijn vriendelijk heid en zijn zelfverloochening. De min dere te willen zijn heeft zijn sporen in Sint-Philipsland nagelaten en zelfs in de gehele Ring. Het zal niet leeg weerke ren. Ds. Blom somde vervolgens de an dere aktiviteiten op van ds Harkema, evenals de bloemrijke notulen voor de Ring, waarvan hij scriba was. Bij tegen stellingen was u de verzoener, verklaar de ds. Blom die hem als consulent van Sint Philipsland ook alle goeds in Brakel toewenste. Waar hij in deze afscheids preek besloot met "mijne liefde voor ons allen", willen wij wederkerig toebidden: onze liefde zij met u in Christus Jezus." Laatste spreker was ouderling A.M.Guiljam namens de gehele ge meente. Hij herinnerde aan de bevesti ging op 8 april 1973, toen ds Harkema ook al over de liefde preekte. Die geest zal niet leeg weerkeren. Het waren ook voor hervormd Sint Philipsland goede jaren en in onze dank willen we ook graag Mevr. Harkema betrekken voor het vele dat zij op haar terrein voor de gemeente wilde doen. De heer Guiljam bracht eveneens dank aan de aanwezige ds Harkema sr., die nog enige tijd was ingevallen, toen zijn zoon elders ver toefde. Dankbaarheid mag inderdaad bij dit afscheid overheersen, verzekerde de hervormde ouderling, die tenslotte het gezin Harkema staande liet toezin gen de zegebede uit ps. 121 4. Het was een ontroerde predikant, die voor het laatst als herder en leraar van Sint Philipsland de zegen de gemeente oplegde. Vrijwel allen namen tenslotte in het verenigingsgebouw nog persoon lijk afscheid van ds en mevr. Harkema. Duidelijk bij dit afscheid was, dat er wederzijds gemis werd gevoeld door het vertrek. In de nacht van woensdag op donderdag zijn vorige week inbraken gepleegd in vier gebouwen in SintMaartensdijk en Scherpenisse. Door het forceren van kasten en apparatuur werden vernielin gen aangericht, terwijl ook geld werd meegenomen. Men is als het ware 'op ronde' geweest om de buiten van een nacht maar zo groot mogelijk te maken. Hoe vaak er tegenwoordig toch ook 's nachts nog verkeer is, aanwijzingen van een verdacht gebeuren hebben de politie niet bereikt. De daders opereerden in de meeste gevallen ook aan de achterkant van de gebouwen. Zo werd de L.T.S. in Sint-Maartensdijk binnengedrongen via de toegangsdeur op het grote plein, uit het zicht van de openbare weg. In het kantoor van de conciërge werd een bureau open gebro ken waaruit 78,50 aan kasgeld werd meegenomen. In het overblijflokaal werd een afgesloten stalen kast gefor ceerd, waaruit een stereo installatie ter Tholen: Parksingel(Molenvlietsestraat/Ten An- kerweg), Machteld van Gelrestraat(Jan van Bloisstraat/Molenvlietsedijk), Markt (Rijbaan Kerkstraat/Stoofstraat Farkeerstroken), Burg. van Ber- chemstraat(v.d.Hoevenstr./Waghto- plein), Ter Vate, Hofstraat(Ter Vate/ Schuttershof)., Regentessestraat(Mo- lenvlietsestraat/Plantagestraat), Bak- straat(Brugstraat/Dalemsestr.) Boter markt, Hertenkamp(Strook ter breedte van 1 xh m. langs Oostzijde Zuid-Ou- daan/Ten Ankerweg), Plantagestraat. Poortvliet: Zuidstraat (Schoolstraat/Langestr.), J.v.d.Slikkeplein, Paasdijk- straat(Deestr./Achterstr.). Scherpenisse: Langeweg(Wilhelminastr. Bushalte), Kleine Loo (Spuidam/Hoge Markt), Oprit Noordstraat(asfalt). Sint-Maartensdijk: Pres.Kennedystraat, Hogeweg(Jacoba van Beierenstr. tot asfalt), M.A.de Ruij- terstraat(Westvest/J.van Bei(Provincia- leweg-Oostsingel), Haven(bij de bus halte), Oudestr. Stavenisse: Beatrixstraat (Irenestr. Bernhardstr.), Poststraat (strook 2 m.breed aan de oostkant). Sint-Annaland: Ring(Verbinding Weststraat(Ring/ lendijk(slijtlaag). Oud-Vossemeer: Zilverstraat(V oorstr. Rooseveltstr.), Raadhuisstraat(Bou Kooijmanstr./ plein), Dorpsweg (Strook 2 m.breed langs sloot), Voofstraat, Ring, Raad- huisstraat(De Vossenkuil. met Weststraat), Julianastraat), Mo- waarde van 995 gulden en een platens peler van 379 gulden werd meegeno men. Vanuit die kantine heeft men het- buit gemaakte materiaal door het ope nen van een raam naar het plein ver voerd. Er werd met handschoenen ge werkt, maar er zijn wel sporen gevonden die in een bepaalde richting wijzen. In welke volgorde de inbraken precies gebeurd zijn, is niet bekend, maar in elk geval kreeg dezelfde nacht ook de vei ling Sint-Maartensdijk een beurt. Men wist via de veilinghal een deur open te krijgen die toegang geeft tot het kantoor. Een afgesloten kast werd open gebro ken, waarbij alles werd doorzocht. Er wordt een geldbedrag van 431.56 ver mist. Via een openslaand raam in het kantoor werd het gebouw verlaten. Het onderzoek wees uit, dat het om dezelfde sporen ging als bij de L.T.S. In Scherpenisse kreeg veiling de Hou wer ongewenst bezoek. Via de achter kant kon men de kantoortoegang force ren. Alles kreeg een beurt waarvan ver moed werd dat er iets van waarde zou kunnen zijn. Mèer dan 5,— wordt er echter niet vermist. Tegelijkertijd pikte men de buurman mee, het bedrijf van Meijer B.V. Aan de Veerdijkseweg. De deur werd met een schroevendraaier open gewrikt. Ook hier dezelfde sporen. De dieven namen 50 gulden mee. De officiële ingebruikneming van het SPS-sportcomplex gaat zaterdag gep aard met de wedstrijd SPS Oud-Feye- noord. De oudjes van de Rotterdamse eredivisieploeg waren al eens eerder op Tholen. Ze speelden toen tegen camping Irenehoeve uit Stavenisse ten bate van de geestelijk gehandicapten op Tholen en Sint-Philipsland en dan met name de oudervereniging Philadelphia. De wed strijd trok toen vele honderden toe schouwers. De foto geeft nog een beeld van het toenmalige elftal. SPS zorgt nu zaterdagmiddag om half drie opnieuw voor deze attractie. De af trap wordt verricht door de wethouder van Sportzaken, de heer C.J. Moerland. Muzikale medewerking wordt verleend door de Koninklijke Harmonie Concor dia uit Tholen. Scheidsrechter is de heer Pijper, voormalig eredivisie-arbiter. Het eerste elftal van SPS is vrij van compe titie, zodat men er op los kan scoren tegen Bouwmeester. Haak' v.d. Hoek. Kreyermaat. Lagarde, Lazeroms. Ro- mijn. Veldhoen, Van Woerden e.a. Tevoren verricht burgemeester J.E. van Boeijen de officiële ingebruikneming van de kleedgelegenheid, kantine en het tweede hoofdveld. r

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 11