THOLEN DER WIJS Toeristen kaart voor de Benelux officiële publicaties Welzijnsorgaan wil gecoördineerd bejaardenwerk aanpakken boulword J De stand van zaken rond het gemeenschapscentrum in Tholen "Tafeltje dekje" kreeg organisatorisch verband BALK EN SPLINTER informatierubriek van de gemeente tholen SPREEKUREN B. EN W. voor ieder bruidje dat echt mooi wil zijn PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 27 oktober 1977 EENDRACHTBODE 5 Diverse voorbereidingsbesluiten Bouwplan beiaardenwoningen Scherpenisse Bouwplannen in strijd met geldend bestemmingsplan Gecoördineerd bejaardenwerk Niet in ijskast Secties opgeheven Hulpverlening beperkt mode Triest Cemeentebestuur gaf meer ruimte Vanavond orgelconcert door G. Fortius X I i Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel. 01 666-2955 Hoewel het weer een tijd terug is dat u in deze rubriek iets over het gemeenschapscentrum voor Tholen hebt kunnen lezen, heeft de Een- drachtbode er onlangs nog uitvoerig over kunnen schrijven. In dit artikeltje willen wij u een inzicht geven hoe de stand van zaken nu precies is. s Nadat eind vorig jaar een hoorzitting is gehouden ten behoeve van alle verenigingen in de plaats Tholen, heeft de beheerscommissie voor de Gasthuiskapel (die zich in opdracht van het gemeentebestuur met de voorbereidingen voor het centrum bezighoudt) samen met de stichting Zeeland een enquete gehouden om te peilen aan wat voor ruimte die verenigingen in de toekomst behoefte hebben. Aan de hand van de uitslag van deze enquete kan bepaald worden hoe groot het gemeen schapscentrum moet worden om door de Thoolse verenigingen te worden gebruikt. Daarnaast heeft de commissie contact gezocht met instanties die mogelijk een vaste ruimte in het centrum willen hebben, die dan ook overdag in gebruik kan zijn. In eerste instantie hebben hierop positief gereageerd de P.T.T., de bibliotheek, het Zeeuws In stituut voor Kunstzinnige Vorming, het Welzijnsorgaan Tholen en de Zeeuwse Muziekschool. Ook de peuterspeelzaal "de Fabeltuin" heeft misschien belangstelling. Al de gegevens die hiermee verzameld zijn, zijn opgenomen in een rapport dat de behoefte aan een gemeenschapscentrum aangeeft. Dit rapport is aan het gemeentebestuur voorgelégd. Naar aanleiding van het rapport hebben burqemeester en wethouders op 1 2 september j.l. de gemeenteraad gevraagd een krediet van 20.000,* beschikbaar te stellen om de eerste teken-en ontwerpkosten te kunnen betalen. Het is de bedoeling van de beheerscommissie en van B. en W. dat aan de hand van het rapport verdere besprekingen met de belangstellende instanties worden gevoerd en dat de wensen van de verenigingen nader worden uitgediept. Tegelijkertijd kan een architect benaderd worden om de eerste schetsen voor het centrum op papier te zetten. U heeft in de Eendrachtbode kunnen lezen dat de gemeenteraad het voorstel om het krediet van 20.000,* beschikbaar te stellen, heeft aangehouden omdat er nogal wat vragen en onduidelijkheden bleven bestaan. Binnenkort vindt er op verzoek van de gemeenteraad een bespreking plaats tussen beheerscommissie voor de G sthuiskapel en raadsleden. Verwacht wordt dat dit gesprek meer duidelijkheid zal verschaffen, opdat verder gewerkt kan worden aan het gemeenschapscentrum. In deze rubriek zult u binnenkort nader worden geïnformeerd. Heeft u interesse in het rapport dat de stichting Zeeland samen met de be heerscommissie heeft gemaakt, dan kunt u gerust eens langskomen op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, waar het namelijk voor een ieder ter inzage ligt(op de afdeling Algemene Zaken). De aandacht wordt erop gevestigd dat er naast de bekende paspoorten en toeristenkaarten-B die door de Commissaris der Koningin worden afgegeven, ook nog een derde soort reispapier bestaat. Het is de zogenaamde toeristenkaart-C die door de burgemeester kan worden afgegeven. De kosten ervan bedragen 5,50 en de kaart is onbeperkt geldiq. Met nadruk wordt erop gewezen dat deze kaart uitsluitend geldig is voor België en Luxemburg. Ze kunnen niet worden gecombineerd met het bezit van een paspoort of gewone toeristenkaart, die wél voor meerdere landen geldig zijn. Bij afgifte van een paspoort of een ge wone toeristenkaart moet de toeristenkaart voor de Benelux worden ingeleverd. Verder gelden dezelfde regels als voor de afgifte van paspoorten en gewone toeristenkaarten, zoals inlevering van 2 ongekleurde recente pasfotp's, schriftelijke toestemming van de ouders of voogden van minderjarigen eri het betalen van een extra bedrag van 50,— als de kaart zoekraakt. Op de toeristenkaart voor de Benelux kunnen geen kinderen worden bijgeschreven. Burgemeester J E van Boeijen houdt maandag 31 oktober a s. van 15.30 tot 1 6 .30 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. U kunt ook een afspraak op een ander tijdstip maken. De wethouders houden allen maandag middag 31 oktober van 1 5 .30 tot 1 6 .30 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk (afspraken kunt u ook maken). Wethouder L.J. Koopman houdt bovendien dinsdag 1 november van 14.00 tot 1 5.00 uur spreekuur in het kantoor van de afdeling gemeentewerken, Molen- vlietsedijk 5 te Tholen. De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 28 okto ber 1 977 voor een ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1-4 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad der gemeente Tholen van 17 oktober 1977 waarbij wordt verklaard dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. Prinses Beatrixstraat te Stavenisse b. Julianastraat te Poortvliet c. Kaaij te Tholen De begrenzing van de bovengenoemde gebieden staat aange geven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zoda nig gewaarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 27 oktober 1977 De burgemeester van Tholen, J E. van Boeijen. Door de stichting "Beter Wonen", gevestigd te Sint-Maartens dijk, Markt 1 -4, is vergunning gevraagd voor het bouwen van 5 bejaardenwoningen aan het Anna van Burenplein te Scherpe nisse, op het perceel kadastraal bekend Scherpenisse, sektie E, nummer 51 0 (gedeeltelijk). Het bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan "West". De goothoogte van het onderhavige woningtype variëert van 2.50 m. tot 2.95 m. Ingevolge genoemd bestemmingsplan dient de goothoogte tenminste 4.80 te bedragen. Wij zijn voornemens op grond van artikel 1 1 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening te besluiten tot wijziging van het eerder genoemd bestemmingsplan "West" en na verkregen goed keuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland medewerking te verlenen aan vorengenoemd bouwplan. Alvorens hiertqe over te gaan stellen wij een ieder in de gelegenheid om van 28 oktober I977 tot en met 10 november 1 977schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons college. Het bouwplan ligt gedurende deze termijn ter inzage op het gemeentehuis. Markt 1-4 te Sint- Maartensdijk. Sint-Maartensdijk, 27 oktober 1977 Burgemeester en wethouders van Tholen, de secretaris de burgemeester T.V. Benou J. E. van Boeyen Er is een aanvraag om een bouwvergunning ingediend door: a. de Stichtinq Rusthuizen Gereformeerde Gemeenten in Zee land voor de bouw van 26 bejaardenwoningen op het per ceel kadastraal bekend Tholen, sektie F, nummer 2338 en 2510 gedeeltelijk, plaatselijk gemerkt Kaaij. b. bouwbedrijf Uytdewilligen B.V., Pelsendijk 13 te Nieuw- Vossemeer voor de bouw van 2 bungalows met garage op het perceel kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sektie K, nummer 767 gedeeltelijk, plaatselijk gemerkt Weelhoek- straat. c. de heer J .Jvan der Slikke, Sluitgatweg 9 te Nagele voor de bouw van 1 6 garages op het perceel kadastraal bekend Poortvliet sektie N. nummer 579, plaatselijk gemerkt Julia nastraat. d. bouwbedrijf Uytdewilligen g.V., Pelsendijk 13 te Nieuw- Vossemeer voor de bouw van 1 5 garages op het perceel kadastraal bekend Tholen, sektie N, nummer 81 3 gedeelte lijk, plaatselijk gemerkt Garnalenstraat. e. de heer M C. Andriesse, Pr. Beatrixstraat 13 te Stavenisse voor het uitbreiden van de woning op het perceel kadastraal bekend Stavenisse, sektie F, nummer 79, plaatselijk ge merkt Prinses Beatrixstraat. Deze bouwplannen zijn in strijd met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, voor on derhavige bouwplannen vergunning te verlenen. Alvorens hiertoe over te gaan stellen wij een ieder in de gelegenheid om van 28 oktober 1 977 tot en met 10 november 1 977 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons college. Gedurende deze termijn liggen de bouwplannen op het gemeentehuis, afdeling ge meentelijke ontwikkeling, Markt 1-4 te Sint-Maartensdijk, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 27 oktober 1977 Burgemeester en wethouders van Tholen, de secretaris de burgemeester, T.C. Benou J.E. van Boeijen De Stichting Welzijnsorgaan Tholen heeft donderdag 20 oktober het besluit genomen het gecoördineerd bejaardenwerk in haar verband op te nemen en daaraan uitvoering te geven als voor deze werksoort een functionaris is benoemd. Van het gemeentebestuur van Tholen was bij herhaling verzocht te bezien of deze werksoort door het Welzijnsorgaan ter hand genomen kon worden. Vooruitlopend op deze mogelijkheid werd reeds een van de doelstellingen uitgewerkt, namelijk coördinatie van maaltijdverzorging aan hen, die daaraan dringend behoefte hebben. Thans worden dagelijks 33 maaltijden verzorgd vanuit de keukens der drie bejaardentehuizen. De verwachting is, dat het er snel 50 zullen zijn. Van gemeente wege wordt bijgedragen in de vervoerskosten. Tot dusver werden al enkele jaren op vrijwillige basis' met name vanuit Oud- Vossemeer, voor een aantal behoeftigen warme maaltijden verzorgd, waarbij de keuken van het bejaardentehuis "De Schutse" te Sint-Annaland zich bereid had verklaard die maaltijden te verzor gen. De bezorging daarvan werd ten slotte voor de Vossemeerse hulpverle ners een knellend probleem en daarom werd op de algemene vergadering van het Welzijnsorgaan in 1976 een nood kreet geslaakt daarin wat te gaan doen. Via een werkgroepje uit de Stichting werd geiventariseerd en de mogelijkhe den besproken van de andere twee be jaardentehuizen. Het resultaat is een gecoördineerde samenwerking, waar door er mogelijkheden zijn dat inwoners van Oud-Vossemeer vanuit "De Schut se" hun maaltijden blijven krijgen, al is dat wel aan een maximum gebonden, dat behoeftige burgers in Tholen en Poortvliet vanuit "Ten Anker" de ge wenste voorziening krijgen, en in Scher penisse en Stavenisse vanuit "Maar- tenshof'. Mogelijkheden van. uitbrei ding zijn er in de keukens van deze be jaardentehuizen. Voor vervoer werd een "beroepskracht" of "krachten" aange trokken. Voor de maaltijden zelf wordt door betrokkenen de kostprijs betaald, maar in de vervoerskosten werd al eer der door het gemeentebestuur bijgedra gen en daar is men bereid dat ook te bestendigen. Welzijnsorgaan zit er nu nog wel mee, dat voor een 15.000,— gamellen aangekocht moeten worden, waarin het eten warm gehouden kan worden. Er is dubbel materiaal nodig om wat de ene dag is gebracht, de an dere dag weer te kunnen meenemen. Voor deze noodzakelijke aanschaf hoopt men een beroep te kunnen doen op de diaconieën van de kerken of de jaarlijkse bijdrage daarvan voor die aankoop te bestemmen. De algemene vergadering van het Wel zijnsorgaan vond het een goede zaak, dat er meer lijn in deze warme maal tijdverzorging is gekomen en hoopt dat zowel gemeenten als kerken bestendi ging van deze hulpvoorziening mogelijk zullen maken. Het nog belangrijker besluit dat door deze algemene vergadering werd geno men, was de aanpak van gecoördineerd bejaardenwerk. In 1973 was hiertoe al een verzoek gedaan door het Thools ge meentebestuur, maar een toen gedachte za%gezamenlijke aanpak met Sint Phi- lipsland strandde. Vorig jaar herhaalde het gemeentebestuur dit verzoek voor uitsluitend de gemeente Tholen. Een Advertentie 1M werkgroep waarin gemeentebestuur en welzijnsorgaan participeerde onder zocht de mogelijkheid. Vorige week donderdag kwam het eindrapport van deze werkgroep op tafel en het be stuursvoorstel deze werksoort op te "e- men bij de stichting. Er waren even wat vraagpunten, o.a. of men nu aan de ene kant weer een be paald bedrag moet gaan uitgeven, wat aan de andere kant door CRM wordt besnoeid: hulpverlening gezinszorg is door een CRM stop beperkt. Tenslotte was de vergadering toch una niem van mening' dat gepoogd moet worden deze werksoort van de grond te krijgen, mits een daartoe bevoegd func tionaris kan worden aangetrokken. In het eindrapport van de werkgroep wordt de doelstelling uiteengezet. Bejaarden werk is geen uitvinding van deze eeuw. Al generaties lang wordt er voor oudere mensen gezorgd door familieleden, or ganisaties, kerken, enz. Een vanzelfs prekendheid, die minder vanzelfspre kend werd naarmate de leeftijd klom en de samenleving ingewikkelder werd. Toch bleef bejaardenwerk de aandacht houden, van overheid en vrijwilliger (denk maar aan de vrouwenorganisa ties). De omvang van het geheel maakt coördinatie gewenst. Daarbij wordt geen enkele afbreuk gedaan aan hetgeen reeds tot stand is gebracht op vrijwillige basis. Gecoördineerd bejaardenwerk wil zijn informatie verstrekkend, advise rend, begeleidend, stimulerend als mid delen om het doel te bereiken. Het zelf doen moet boventoon blijven voeren. De werkgroep uit de stichting Welzijn sorgaan kwam tot de conclusie (en aan beveling), dat een project gecoördineerd bejaardenwerk binnen het werkgebied van het Welzijnsorgaan Tholen in een behoefte zal voorzien. Organisatorisch kan het goed bij dat Welzijnsorgaan worden ondergebracht. Dit kan de kos ten drukken. Daadwerkelijk starten is pas verantwoord als een functionaris is benoemd. Het aanvragen van subsidie voor deze werksoort bij CRM moet van gemeen tewege gebeuren. Verwacht moet wor den dat CRM toestemming vrij lang zal uitblijven. Om vrij snel te kunnen star ten verdient het aanbeveling het ge meentebestuur te vragen tijdelijk de kosten van het project te willen dragen. Het zou namelijk te betreuren zijn, zo meent de werkgroep, wanneer door ge brek aan middelen het project opnieuw in de ijskast moet verdwijnen. Een ges prek met vertegenwoordigers van CRM zal nodig zijn om te trachten de zaak voortvarend ter hand te nemen, zo be sluit de werkgroep haar conclusies en aanbevelingen. De algemene vergadering aanvaardde eveneens de concept nieuwe statuten van de Stichting. In tegenstelling met de eerste Statuten wordt in de nieuwe niet meer over de sectie-vorming gesproken, maar wel de mogelijkheid van aanwij zing werkgroepen. Mede met het oog op gecoördineerd bejaardenwerk is er v&or wat de bestuurssamenstelling betreft ook wat geschoven. Artikel 5 vermeldt dat het algemeen bestuur wordt aange wezen door het gemeentebestuur van Tholen voorzover het 4 leden betreft. De kerken mogen 8 leden leveren, de werk gevers- en werknemersorganisaties elk 2, het bedrijfsleven, gesplitst in midden standsorganisatie en standsorganisaties elk 2 leden, de vrouwenorganisaties 2 leden, kruisvereniging 1 lid en bejaar denorganisaties 2 leden. Om tot deze bestuurssamenstelling te komen zal binnenkort aan genoemde organisaties of instellingen worden gevraagd een af vaardiging te willen aanwijzen. De nieuwe Statuten passen voorts in de deelname federatie met Schouwen Dui- veland en Sint Philipsland. Vanwege de komende nieuwe bestuurs samenstelling vond thans geen perio dieke herverkiezing plaats. Via penningmeester A. v.d. Hoek werd financieel verglag uitgebracht. Per 1 ja nuari 1977 was er nog een algemene re serve van 90 mille. De algemene onkos ten beliepen in het verslagjaar 121.697,32, waarvan het grootste deel voor rekening komt van de gezinsver zorging met 82.741,79. Uit de reke ning gezinsverzorging blijkt, dat er al leen aan salarissen voor ruim 1 miljoen gulden is uitgekeerd. Het nadelig saldo bedroeg dan ook 35 mille. In totaal maakte deze instelling in 1976 bijna 2 miljoen gulden kosten en kreeg bijna eenzelfde bedrag vergoed via CRM, ge meente. bijdragen kerken en bijdragen particulieren. Directeur J. H. Stoutjesdijk gaf vervol gens een toelichting op de jongste CRM maatregelen en de gevolgen daarvan voor de gezinszorg. De gezinsverzorging is de laatste jaren sterk gegroeid. Er zijn meer bejaarden, die graag zelfstandig blijven en dat ook kunnen als ze een paar keer per week hulp krijgen. Er zijn helaas ook veel ge zinnen, waar de moeder om een of an dere reden uitvalt en waar hulp nodig is om het gezin draaiende te houden. Als de hulpverlening toeneemt worden de kosten uiteraard steeds hoger. In 1975 moest de minister zo'n 675 miljoen gul den aan de gezinsverzorging betalen. Daarvoor werd ruim 50 miljoen uren hulp gegeven aan gezinnen en alleen staanden. Dat gebeurde in den lande door 15.000 gezinsverzorgsters en 70.000 bejaardenhelpsters. Gezinsverzorging biedt dus vooral heel wat vrouwen werk. Een in 1976 ingevoerd nieuw systeem van retributie (betaling door de ver zorgden naar inkomen) bleek het best uit te vallen. Inplaats van de verwachte 30 miljoen bezuiniging via het nieuwe systeem kwam het ministerie 100 mil joen gulden te kort. Winkelcentrum De Rozelaar 27 Roosendaal, Tel. (01650) 3 62 89 Dat tekort moest uit de gezinsverzorging komen en bovendien moet voor ko mende jaren nog meer worden bezui nigd. Het gevolg is niet alleen een abso lute vakaturestop en voor 1980 zal het personeelsbestand zelfs mét 25% ge daald moeten zijn, maar erger is, dat de hoeveelheid gezinshulp komende jaren omlaag zal moeten. Het is bijzonder triest, als moeder in het ziekenhuis ligt en de dokter zegt: "me vrouw, u mag wel naar huis, maar alleen als er thuis hulp is." Blijdschap door het eerste bericht, maar een domper als ge zinsverzorging moet zeggen: "Wij heb ben geen hulp, want er is geen geld voor." Het maakt het noodzakelijk nieuwe aanvragen nog kritischer te bekijken dan tevoren en niet zelden zullen gezin nen zelf naar een oplossing moeten zoe ken. Het is voor Tholen een collectieve taak tot een zo goed mogelijke hulpver lening te komen. De voorzitter van de Thoolse Stichting had in zijn openingswoord ook een af vaardiging van de federatie begroet door aanwezigheid van voorzitter Ds. de Wit en secretaris de heer Ds. Vlieger. Wethouder A.J. Scherpenisse had*laar- bij de voornaamste beslissingen van 1976 gememoreerd en daarbij ook de aandacht gevestigd op de uitbreiding van de huisvesting in het stadhuis van Tholen. De voormalige trouwzaal kwam beschikbaar voor de gezinsverzorging en in de toekomst kan na een definitief ge bruik van het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk mogelijk op nog wat meer ruimte in het Thoolse stadhuis worden gerekend. Hij verzekerde de leden van het algemeen bestuur, dat er in federa tief opzicht een goede samenwerking tot stand was gekomen. In de slotfase van de bijeenkomst was er een weerwoord van de federatievoorzit ter, Ds. de Wit uit Schouwen-Duive- land. Hij was van oordeel, dat er met eenzelfde doelstelling zowel op Tholen als op Schouwen-Duiveland federatief goed werk gedaan kan worden in het belang van hen, die hulp behoeven. Advertentie IM Tholen en Sint-Philipsland woensdag 16 november: Dankdag THOLEN vr. 28 okt: Hof van Holland, Feestavond tennisver. Eegedima. SINT-MAARTENSDIJK 28 en 29 okt: 19.30 uur Haestinge, Is- raël-avond m.m.v. mevr. H. Stranders wo. 2 nov: 19.30 uur Gebouw Calvijn, tijdrede door Ds. Catsburg SINT-ANNALAND di. 1 nov: 19.30 uur Geref. Gem. SGP studiever. OUD-VOSSEMEER vr. 28 okt: 20.00 uur zaal Saparow, jaar- verg. Eendrachtrijders. vr. 4 mov: 20.00 uur De Vossekuil, Zjef Vanuytsel. 11 en 12 nov: 19.30 uur Gezamenlijke Koren Tholen/ Sint-Philipsland BERGEN OP ZOOM Markiezenhof: t/m 14 nov: van Genk, een kunstfclan uit de tweede helft 19e eeuw. 22 okt. - 28 nov: "'s Nachts als de ande ren slapen" zeefdrukgrafiek uit het ate lier van Harrie Schalken te Wouw. Luxor: do. 27 okt: 20.15 uur I Colombaioni, puur clownesk. do. 3 nov: 20.15 uur Funny Peculiar (goed gek) Toneelgroep Globe. di. 8 nov: 20.15 uur Stoelemat, Brabants Orkest serie 3 Roxy Soldaat van Oranje, 16 jaar, dagelijks 20.00 uur, za. 18.30 en 21.30 uur, zo. 16.00 en 20.00 uur The Getaway, 12 jaar, vr. 23.00 uur Peter en de vliegende autobus, a.l. za, zo, wo. 14.00 uur. Luxor Bruce Lee en ik, 16 jaar, vr. en za. 20.00 uur, zo. 16.30 uur 1001 perversiteiten van Felicia, 16 jaar, za. 23.30 uur, zo. 20.00 uur. Hang em high, 12 jaar, zo. 14.00 uur All the President's men, a.l. ma, di, wo. 20.00 uur STAVENISSE di. 8 nov: Oefenavond E.H.B.O. 5' ■I pi i MODEBRILLEN '1 Stcenbergscstraat - Tel. 34228 BF.RGEN OP ZOOM advertentie IM Louis Toebosch geeft vanavond om acht uur in De Ark te Vrederust een orgel concert m.m.v. Lies van der Pool, alt. Er worden werken uitgevoerd van o.a. Sweelinck. Handel, Dvorak, Peeters. Onder de plotseling zo gewijzigde omstandigheden had ze toch best een half jaartje kunnen wachten met haar huwelijk. VTot er een aannemelijke oplossing gevonden zou zijn voor wat betreft de huishouding het eten koken en de was. De enige, die de problemen in huize Boode onder kent. is Jeltje Kamphuizen. Daarom rijdt ze minstens één keer in de week naar Dorpsbergen en kookt eten. maakt het huis een beetje schoon en houdt dan 's avonds gezelschap. Er is dan weer een paar dagen eten wat hij enkel hoeft op te warmen, want de volgende morgen gaal ze weer weg. Bij een van die keren, dat ze er is. besluit ze de kleding van haar overleden zuster eindelijk maar eens op te bergen. Het is tenslotte eind april. In de hal hangt nog altijd een mantel en Jannie's overschoenen staan onder de kapstok. En boven in de kast rokken, jurken, truitjes en bloeses. van alles. Te zijner tijd moet Jan dan maar beslissen, wat er definitief mee moet gebeuren: het moet nu onderhand maar eens opgeborgen worden. Darartoe haalt ze de ladder omlaag om de vlie ring te kunnen betreden. Ze is er nog nooit geweekt, maar allicht is daar wel ruimte om de kleren netjes te deponefen. Als ze het allemaal inpakt in plastic zakken wordt het ook niet stoffig. Als Jeltje de vliering heeft betreden, zet ze grote ogen open op van verbazing, want de ruimte is bijna volledig in gebruik. Vol gestouwd met allerlei pakken en dozen, kisten en zakken. Jeltje Kamphuizen is als vrijwel iedere vrouw nieuwsgierig. Temeer, omdat het een en ander wat hier staat, er tamelijk nieuw uitziet. Misschien behorende tot de uitzet van Eefje, die volgende maand trouwt? Ze opent een grote doos en ziet tot haar verbazing nieuwe dameskleding, de prijskaartjes er nog aan en-die liegen er niet om. dat het allemaal eerste kwaliteit is. Een ander kistje bevat tot haar nog grotere schrik armbanden en hangertjes. Ze bekijkt er een paar en kan niet dadelijk zeggen óf het echt is of niet. al lijkt er bedriegelijk veel zilver tussen te zitten. Een grote doos bevat een bandrecorder, weer een andere een piek-up. Ze bekijkt een plastic- zak. die gevuld blijkt te zijn met langspeelplaten, -misschien wel een zestigtal als het niet meer is. In een andere kist zitten leren jasjes en daar heeft Jeltje wel zoveel verstand van om te constateren, dat elk jasje waarschijnlijk dik tweehonderd gulden kost. Is dit allemaal van Eelje? Het kan haast niet. Ze kijkt verder en ontdekt boeken. Er ligt een ouderwetse klok en er is een grote doos met zorgvuldig ingepakte antiquiteiten. Er zijn tenslotte enkele dozen met Hessen drank. Jeltje staat een poos stom verwonderd te kijken, want hier ligt zeker voor een waarde van enkele duizenden guldens, als het niet meer is. Die avond krijgt Jan Boode een nieuwe schok, als zijn schoonzuster hem mee naar de vliering neemt en laat zien. wat daar allemaal staat. Jeltje zelfheeft al haar conclusie getrokken, terugdenkend aan het dure horloge, dat Liset in haar kast verborgen had. tussen de kleren. Ze zegt het ook tegen de man: "Ik heb er geen enkel bewijs voor. maar je moet Liset maar eens duchtig aan de tand voelen. Het zal je wel een morele opdonder geven, want ik ben ervan overtuigd, dat ze er wel meer van zal weten." Hoofdstuk 16: Er blijft nog iets belangrijks over Liset Boode komt die avond niet thuis met etenstijd, maar dat is niets bizonders, want ze eet immers tegenwoordig vaak bij haar vriendin Erna. Mevrouw Filipsen schijnt Liset wel te mogen. Maar wie er wel komen die avond zijn drie rechercheurs en een geüniformeerde poli tieman. Jan laat ze met een ongerust hart binnen... vast weer nare berichten over Albert, is zijn eerste veronderstelling. Maar als de heren in de kamer gezeten zijn, begint een der rechercheurs te vertellen. Dat er al enige maanden een jeugdbende aan het opereren is in de stad en wijde omgeving. Een enkele keer wordt er wel eens een jeugdig boefje in de kraag gegrepen, maar de discipline onder de bendeleden is blijkbaar zo streng, dat de gearresteerde boosdoener altijd verklaart individueel geopereerd te hebben, dus nooit samen met anderen. Winkeliers en warenhuizen, supermarkten en zelfs marktkooplieden klagen steen en been. Horecabedrijven ondervinden, dat jongelieden uitgebreide maaltijden verorberen en dan ineens verdwenen zijn. Ui teraard zonder te betalen. Vooral dit laatste is tegenwoordig een soort sport geworden. Supermarkten verscherpen de kontrole en op de vrij dags markt wordt iedere jeugdige met argusogen bekeken, maar ja, er komen zoveel jongelui de zaken binnen, dat het schier onbegonnen werk is. Maar nu er sinds drie weken een speciale brigade in de stad aan het werk is, worden er resultaten geboekt, want men heeft eindelijk enkele boefjes op de korrel en die worden geschaduwd. Maar ze zijn uiterst geraffineerd, als ze er lucht van krijgen, dat ze Op welke wijze dan ook in het oog worden gehouden, verdwijnen ze op fietsen en bromfietsen. Een van die jongens heeft het al gepresteerd om vijf en veertig kilometer achter elkaar te rijden, om dan doodgemoedereerd in een restaurant wat te gaan eten. Zodat de politieauto, die hem een uur heeft achtervolgd, onverrichterzake terugkeerde naar de stad. Waar dan blijkt, dat het een afleidingsmanoeuvre is geweest, die vol komen geslaagd mag heten, want uit een magazijn is intussen een karrevracht elektronische apparatuur weggenomen, terwijl de politie de jon9en op de brommer achtervolgde. Tenslotte heeft men succes. Twee jonge meisjes zijn deze middag op heterdaad betrapt, toen ze doodleuk, elke met een gestolen fiets de dienstuitgang van het warenhuis verlieten. Jammer voor hen werden ze al enige tijd op de korrel genomen, vervolgd en uiteindelijk bij de woning van een hunner ge grepen. Het voorlopige onderzoek heeft intussen uitgewezen, dat on geveer twintig jongeren in leeftijd variërend van twaalf tot twintig jaar achter slot en grendel zitten. Waaronder de beide bendeleidsters. Ja zeker, de bende werd door twee jonge meisjes geleid op een wijze, die niet mis te verstaan was, want het is al eens gebeurd, dat een jongen, die een dag vastgezeten had en de naam van één medeplichtige had ge noemd, na zijn invrijheidstelling door een paar bendeleden zó was afgetuigd, dat hij in een ziekenhuis verbonden moest worden. "En nu komt voor u niet zo'n prettige mededeling, meneer Boode," besloot de spreker zo ongeveer zijn relaas, "want één der twee bendeleidsters is uw vijftienjarige dochter Liset. Ze heeft een volledige bekentenis af gelegd. De ander is haar vriendin. Erna Filipsen, 16 jaar oud. terwijl ook/de moeder van Erna gearresteerd is wegens het verbergen van gestolen goederen". De man haalt een papier uit zijn zak en legt dat voor de ontzettend geschrokken vader neer: "Bevel tot huiszoeking; bent u bereid uw medewerking daartoe te verlenen?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 5