Mogelijk consumenten- en middenstandsonderzoek op Thoien en Sint-Philipsland Sint-Philipslandse SGP- fractie komt met alternatief bibliotheekvoorziening \t>c?ieo EXPO BRUIDSPAAR IN DE CADEA US Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming Collecte dierenbescherming Nationale collecte voor het jeugd- en jongerenwerk Uienveilingen Donderdag 27 oktober 1977 33e Jaargang no. 49 ^Êt^k Organisator Brinkman ziet groot veld open liggen De eerste Expo Thoien, die van woensdag 19 tot en met zater dag 22 oktober werd gehouden, is met 16.800 bezoekers een ongekend succes geworden. Voor organisator P. Brinkman, die z'n tiende beurs op touw zette, was dit een record. Het vorige hoogste aantak bezoekers was 15.400 op Flakkee. "Ik zie voor Thoien nog een groot veld open liggo" want dit kan een nog groter evenement worden. Ik weet niet of er dan nog meer mensen komen, want nu is bijna de hele bevolking van Thoien naar de Expo geweest", aldus de heer Brinkman. Muziek Verwonderd Met open ogen Niet unaniem. Middenstand wel unaniem Kinderbroeken v.a. 4 jaar Wrangler - Pardo - Landlubber Corduroy en Jeans BLAUWSTRAAT 62 STEENBERGEN DEZE WEEK Jantje Beton zegt: de jeugd staat op het spet! NATIONALE JEUGD COLLECTE 31 okt. 6 nov. Vervolg op pag. ,13' éENGRAC C Lv £i£ELN' -MM Eendrachtbode, Postbus 5 Sint Annaland Telefoon 01 665-276? - Telex 54520 Het emcje nieuwsblad voor de streek Thoien en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrek 1 2 44 07 Bankrek 30 30 05 556 Abonnement 1 1,50 per halfjaar, per post 14.50, losse nummers 0,55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0.25 btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 5.00 contant inclusief btw Op rekening 6,00 Hoofdredacteur G Heiiboer Expo-Tholen grandioos met 16.800 bezoekers Vier dagen hebben de inwoners van Thoien, SintPhilipsland en daarbuiten de grote variatie aan artikelen en pro- dukten kunnen bewonderen. De bedrij ven zetten deze eerste keer hun beste beentje voor en de algemene opinie van de belangstellenden was dan ook: prima verzorgd. De stands waren professioneel opgezet. Na twee dagen al overtrof het aantal bezoekers (6.300) alle vorige beurzen, zo maakte organisator Brinkman donder dagavond tijdens een bijeenkomst van standhouders bekend. Hij schreef dit resultaat toe aan de bijzonder goede opzet en de samenwerking met de Thoolse middenstand. De heer Brink man achtte dit gezamenlijk optreden een belangrijk feit voor de toekomst van de Thoolse middenstand. De stroom van bezoekers liep wat uit de hand, want nadat al kaarten van andere beurzen waren gebruikt, moesten er zaterdag middag nog nieuwe toegangskaarten komen vanwege de overstelpende druk te. Ook waren er geen koffiebekers meer in het restaurant. Veel animo was er woensdag- en don derdagmiddag voor de modeshows van de fa. Pleune bij het restaurant. Daar speelde 's avonds de Boerenkapel uit Thoien en Smalstads Blaaskapel, terwijl Zaterdag Concordia en Oud-Vossemee- r's muziekvereniging hun medewerking verleenden. De laatste twee korpsen traden op in de hal met het waterorgel, dat als extra Expo-attractie ook bijzon der goed in de markt lag. Naast de vele verkoopstands van mid- denstandsbedrijven waren er ook diver se informatieve stands zoals die van de gemeente Thoien, de PZEM, het over legorgaan Industrie Thoien, enz. Ver schillende attracties als raadwedstrijden en prijsvragen maakten de Expo nog aantrekkelijker. De meesten van de 16.800 bezoekers waren kijkers, die ongetwijfeld veel po sitieve indrukken hebben opgedaan van het Thoolse bedrijfsleven. Toch waren er ook nog flink wat kopers, gezien de gunstige reacties van verschillende standhouders. Deze eerste Expo Thoien zal op langere termijn ongetwijfeld nog nawerken. Bij de sluiting van de Expo, zaterdag avond, uitte de voorzitter van de mid denstandsfederatie Thoien, de heer J. Elenbaas, zijn verwondering over het succes van deze beurs. Hij bracht naar voren dat de eerste contacten wat aar zelend waren, maar 't vervolg liep op rolletjes. Niemand had verwacht dat de opkomst zo groot zou zijn. Deze Expo Thoien is beslist voor herhaling vatbaar, aldus voorzitter Elenbaas. Organisator Brinkman noemde de sa menwerking grandioos. Hij meende dat er geen beurs in Nederland qua opper vlakte te vergelijken is met de Expo Thoien. De verzorging was ook opti maal. We hepen volgend jaar weer in aanmerking te komen voor de organisa tie. Wie nu de boot gemist heeft, zal volgend jaar willen meedoen. Ik heb nu al tien mondelinge aanmeldingen van De hoofdprijs van de eerste Expo-Tholen was voor mevr. M. van Dongen-Vis uit Thoien, die na een uur puzzelen de juiste slagzin vond en daarmee de draagbare T.V. won. Rechts organisator P. Brink man, links jurylid S. Geelbloed. niet-standhouders die een volgende keer dolgraag willen meedoen. Dit was ook buitengewoon, aldus de heer Brinkman. Hij is het publiek erkentelijk voor het goede optreden. "Het publiek heeft met de ogen open gestaan dat er zoveel be drijven zijn die zoveel te bieden hebben. Het heeft voor de standhouders veel in spanning gekost, maar 't is ook geslaagd. Er was geen concurrentiesfeer, maar een hechte eenheid van standhouders. Een betere plaats dan de hallen van Schot is er niet. Dit is een unieke gelegenheid. We hebben ook bijzondere medewer king gehad van Schot" vindt de heer Brinkman. Hij wil met de standhouders rond de tafel gaan zitten om te kijken wat er in de toekomst voor mogelijkheden zijn. De heer Brinkman is beslist weer bereid om mee te doen. Het Thoolse publiek heeft gezien de grote opkomst ook uitstekend gerea geerd op deze eerste Expo Thoien. Het parkeren op het terrein van Schot lever de met zoveel belangstelling wel pro blemen op. De auto's stonden een heel eind langs de Postweg tot aan de op slagplaats van Provinciale Waterstaat. Op de regenachtige zaterdag na, waren de weersomstandigheden ook uitste kend. De eerste Expo Thoien klonk als een klok. Er is een kans dat komende maanden het Centraal Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf (CIMK) een onderzoek gaat plegen in de gemeente Thoien en Sint Philipsland naar het consumentengedrag en de bestaansmogelijkheid, ook voor de toekomst, van middenstandsbedrijven. Op Thoien zijn daartoe al eerder besprekingen gevoerd tussen de Kamer van Koop handel, Rijksmiddenstandsconsulent en P.P.D. enerzijds en het gemeentebestuur plus middenstandsfederatie anderzijds. De voorbereiding zit daar verder nog wat binnens kamers, maar in Sint Philipsland komt er vrijdagavond al een subsidieverzoek ter sprake in de gemeenteraad. Een daaruit voortvloeiend rapport zou instellingen en organisaties, bestuurders en planologen duidelijk moeten maken, welke moeilijk-en mogelijkheden er liggen voor de detailhandel in een beperkt gebied, wellicht ook welke knelpunten er liggen bij consumenten, wanneer bijvoorbeeld niet meer zou kunnen worden voldaan aan een dagelijks voorzieningenpakket in de directe omgeving. Dit zijn dan grote lijnen, waaromheen tientallen detailpunten die eveneens uit zo'n onderzoek duidelijk kunnen worden, eveneens van belanq kunnen zijn. In het voorstel dat burgemeester en wethouders van Sint Philipsland de raad vrijdagavond voorleggen, wordt gesteld dat deze gemeente gelukkig nog kan bogen op een behoorlijk winkelappa raat. Het voorzieninqenniveau kan nog goed genoemd worden. Toch acht het college het gewenst inzicht te krijgen over het reilen en zeilen van de eigen middenstand evenals over het consu mentengedrag om daarop een beleid in de toekomst te kunnen afstemmen. Dit zal ook nodig zijn bij het ontwerpen van bestemmingsplannen, zo vindt het Fli- plands college. Bij planologische uit breiding of wijziging van het winkelbe stand zal een distributieplanologisch onderzoek nodig zijn. Soortgelijke on derzoeken worden op dit moment ook in omliggende gemeenten gehouden, zo vervolgt het college. Daarop aansluiten betekent kostenbesparing dan wanneer men later tot geheel zelfstandig onder zoek zou beslüiten. Het Centraal Insti tuut Midden-en Kleinbedrijf heeft aan geboden een dergelijk onderzoek in Sint Philipsland te houden. De kosten voor de ondernemersenquete, dat een deel van het gehele onderzoek vergt, komen voor rekening var) d' -rddenstand, zo wordt de raad van Sint Philipsland voorgehouden. Van de gemeente zal een bijdrage worden gevraagd van 14.042,- Overigens blijkt uit dat voorstel, dat b en w het niet unaniem eens zijn omtrent de noodzakelijkheid van een dergelijk on derzoek. Wethouder A.A. Rijstenbil van de Partij Voo Algemene Belangen is namelijk van oordeel, dat zo'n onder zoek in eerste instantie een zaak is voor de middenstand zelf en meent vervol gens dat de financiële positie van de ge meente het ook niet toelaat. Hij wil een dergelijk onderzoek dan ook voorlopig uitstellen. De raad zal nu vrijdagavond wel beslis sen of het wel of niet doorgang vindt, want vast staat dat het voor de midden stand wat al te pittig zou zijn geheel voor de kosten op te draaien. Het onderwerp kwam vorige week ook ter sprake op de najaarsvergadering van de Sint Philipslandse middenstandsver eniging. Voorzitter H. Bosman kon naast een 20tal leden ook begroeten de voltallige commissie voor het bedrijfsle ven met als voorzitter burgemeester G. van den Berg, evenals Drs. J. Blok de rijksconsulent voor handel, ambacht en diensten in Zeeland en de heer P. Dor- mans van het C.I.M.K. Voorzitter Bos man wees op de vele problemen waar mee het bedrijfsleven in deze tijd heeft te kampen. Er rijzen met name voor de toekomst zoveel vraagtekens, dat reeds thans meer vanuit wetenschappelijke basis een beslissing genomen zou moe ten worden. Het resultaat van een dis tributie-planologisch onderzoek (een D.P.O.) zou tot die wetenschappelijke basis kunnen bijdragen. Een onderzoek niet alleen nuttiê voor detaillist, maar evengoed voor een gemeentebestuur, die haar beleid eveneens op de toekomst moet richten. Het grootbedrijf in de grotere agglo.er ties hebben zich maar niet voor hun plezier omringd met al lerlei deskundige mensen, maar pogeri via onderzoek en marketing van moge lijkheden gebruik te maken. De mid denstandsvoorzitter brak dan ook dui delijk een lans voor de totstandkoming van zo'n D.P.O., omdat men ook altijd met cijfers bij de gemeente moet aan kloppen, wil men wensen hard kunnen maken. Advertentie IM Er zijn nog open plaatsen op bepaalde cursusavonden in het Kreatief Centrum "De Dragonder", Hoogstraat 4 te Tho ien. tel. 01660-3102. De cursussen in de Dragonder zijn on derverdeeld in twee vormen van kreati- viteitsbeoefening. 1. Kreatieve Handvaardigheid, o.a. Vormherkenning in hout Houtgravures maken en afdrukken Ruimtelijk werken met metaal (koper) Sieraden maken, eventueel emailleren. Voor bovenstaande cursus, welke tech nisch begeleid wordt door Martin Wijn- gaards, tevens lid van de werkgroep "De Dragonder", zijn nog open plaatsen en wel voor volwassenen op maandag avond 2 plaatsen en op donderdagavond 1 plaats, tegen een cursusgeld van 12,— per maand. De cursustijden zijn van 19.00 - 21.00 uur. Voor de vrijdag avond zelfde tijd is er bij voldoende aanmelding, nl. 5 personen, een cursus avond te organiseren voor scholieren vanaf 14 jaar. Het cursusgeld hiervoor bedraagt 7,50 per maand 2. Keramische Vormgeving, o.a. Werken met verschillende soorten klei Symbolische vormgeving Boetseren naar model Ruimtelijk werken, wandplastieken maken Mozaïk en glazuur mengen. Deze cursus zit momenteel vol, nl. 108 personen, dit wil nog niet zeggen, dat u niet aan bod zou kunnen komen. Er is een korte wachtlijst voor de vervolgcur sus in januari '78. Indien u zich zo spoe dig mogelijk laat inschrijven dan bent u van een plaatsje verzekerd. De algehele kunstzinnige begeleiding van beide cursussen is in handen van Gerrit van Engelenhoven, docent kunstzinnige vormgeving. Voor vrijblijvende inlichtingen kunt u deze bereiken via bovenstaand tele foonnummer. Adspirantcursisten kun nen eveneens op de cursusavonden, nl. maandag, dinsdag, woensdag en don derdag tijdens de lesuren een kijkje ko men nemen. De collecte voor de dierenbescherming heeft in de gemeente Thoien 1255,84 opgebracht. Er werd echter niet in alle dorpen gecollecteerd. De resultaten per kern zijn: Oud-Vossemeer 107,85, Poortvliet/ 28,50iStavenisse 199,38, Sint-Maartensdijk 162,89 en Thoien f 757.22. Het bruidspaar Sjacco Bliek uit Scher- penisse en Betsie Keur uit Sint-Anna- land is vrijdagmiddag gastvrij ontvangen op de eerste Expo-Tholen in de hallen van transportbedrijf Schot. De bruid noemde het geweldig na de huwe lijksvoltrekking op het Thoolse stadhuis deaus. Tijdens de rondgang volgden er zo ontvangen te worden op het Expo-po- noq vele geschenken van de standhou- dium, waar organisator P. Brinkman een ders. Voor het bruidspaar Bliek-Keur tuinameublement aanbood. kreeg de eerste huwelijksdag een extra Het jonge bruidspaar en dhr. Brinkman feestelijk tintje door de Expo -verrassin- met zijn echtgenote zitten hier in de ca- qen. De planologische deskundige van het C.I.M.K., de heer Dormans gaf daarna een uitvoerige uiteenzetting over zo'n planologisch onderzoek, waarin twee hoofdlijnen zijn te onderscheiden. Eer stens een onderzoek naar het gedraq van de consument, de behoeften daarvan en ook de mogelijkheden in de eigen om geving of de reden waarom elders wordt gekocht. De andere lijn loopt naar de detaillist en ambachtelijke sector, waar bij men via een vragenlijst noodzake lijke gegevens verstrekt, die overigens anoniem worden verwerkt. Burgemeester G. van den Berg gaf nog een toelichting op het tot stand komen van uitbreidingsplannen met daarin eventueel opgenomen winkelvoorzie ningen dan wel de noodzaak tot eén verdere concentratie van het winkelbe stand. Met betrekking tot het bovengenoemd onderzoek vond de burgemeester het ook voor de middenstand zelf nuttig een keer voor de spiegel te komen om ver volgens voorzien van een goed kompas verder te kunnen varen. Na enige discussie, waarbij uiteraard ook de kosten die het bedrijfsleven zelf moet bijdragen voor zo'n onderzoek ter sprake kwamen, werd unaniem besloten daaraan medewerking te verlenen. De middenstandsvoorzitter hoopte dat het nu ook in de gemeenteraad gunstig zal uitvallen, want uitvoering van dat onderzoek zal eerst dan mogelijk zijn als het gemeentebestuur bereid is tot een bijdraqe. Hoe de eerste Expo-Tholen draaide, wordt gevarieerd gemeld 0 Burgemeester: Consumenten beurs toonbeeld van springlevend ondernemerschap 0 Et was ook een Expo bruidspaar 0 Er waren 16.800 bezoekers 0 Er waren prijzen te winnen 0 Men keek in de spiegel van de middenstandsmogelijkheden 0 Sint-Philipsland wil voorzichtige financiële politiek in 1978 0 SGP Flipland wil alternatieve bi bliotheekvoorziening 0 Misschien ook nog wel nieuw bouw Chr. School Sint-Philips land Twee oud-wethouders streek overleden uit de Algemeen bestuur Welzijnsor- gaan Thoien vergaderde 0 Thoien en Sint-Philipsland krij gen mogelijk distributie-planolo gisch onderzoek Thoolse pen tenniskampioenschap- Smerdiek had meer verdiend tegen Dinteloord dan puntenver deling 0 EEN VLIEGENDE VOGEL VANGT ALTIJD WAT 0 Dit nummer bestaat uit {g pagi- Te Sint-Philipsland kwam in augustus van djt jaar een voorstel in bespreking tot vestiging van een filiaal van de Provinciale Bibliotheekcentrale Zeeland. De ge meente zou daartoe 15,— per inwoner beschikbaar moeten stellen en rekening houden met een jaarlijkse trendverhoging. De meerderheid van de raad, met name de SGP-fractie, had nogal wat moeite met dat voorstel. Bezwaren waren er vooral van financiële aard. Gezien voorbeelden rondom was er de vrees, dat het financieel wat uit de hand kon lopen, terwijl er dan moeilijk een weg terug is. Daarnaast bleken er onder de SGP-leden ook nog wel andere factoren een rol te spelen. Er was toch ook wel het bezwaar, ondanks te verwachten welwillendheid van de Provinciale Bibliotheekcen trale, dat men niet geheel in de hand zou hebben, wat kon worden aangeboden. Immers bij de provinciale voorziening is een gemeentebestuur niet de enige subsidie gever, maar past Rijk en Provincie ook een steentje bij, wat logischer wijze ook ruimte vraagt in het aanbod. Nu echter in Sint-Phlipsland door allerlei omstandigheden, ook die van ruimte, een bibliotheekvoorziening al een jarenlang slepende zaak werd, meent de SGP-fractie met een alternatief te moeten komen en met instemming van de raad nog dit jaar in een bibliotheekmogelijkheid te voorzien. De fractie heeft er rekenwerk van ge maakt en wil nog graag in de vergade ring van vrijdagavond het alternatieve voorstel behandeld zien. Ze vraagt het gemeentebestuur daartoe de middelen beschikbaar te willen stellen, beheer en uitgifte in handen te stellen van een door de raad te benoemen bibliotheekcom missie en op korte termijn met de eerste aanzet van start te gaan. De fractie meent, dat dit eerste jaar met 26.000,zou kunnen worden volstaan en dan 1.600 boeken aan te schaffen. Uit die 26 mille kunnen ook inrichting- en uitleenkosten voor dat eerste jaar wor den betaald. De jaarlijkse lasten zouden in het begin tien, daarna 12.000 gulden bedragen. Daarnaast zou een bijdrage in de exploitatie van de bestaande bibliot heekvoorziening in Anna Jacobapolder naar rato kunnen worden verleend, zo meent de SGP-fractie. Men weet daar mee in elk geval nog ruim beneden de 15,per inwoner te blijven, die nodig is bij provinciale aansluiting. Anderzijds moet wel de subsidie worden ontbeerd, die via de gewestelijke- en rijkspot toe stroomt. Vrijdagavond zal terzake het doek wellicht Er vallen vrijdagavond nog meer punten te behandelen. Niet alleen is er behan deling van de begroting 1978, maar ook het voorstel tot verlenging verordening onroerend goed-ljelasting en van de verordening begraafrechten. B en W hebben verder het voorstel drie nieuwe straten op het bedrijfs- of indus trieterrein de namen te geven van Kwe- kerijweg, Industrieweg en Nijverheids- weg. In de week van 31 oktober tot 6 novem ber a.s. wordt in ruim 700 plaatsen van ons land de nationale jeugdcollecte ge houden, meer en meer bekend als de actie van Jantje Beton. Gedurende deze week wordt huis-aan- huis gecollecteerd, voornamelijk door de jeugd zelf. Op zaterdag 5 november wordt bovendien een straatcollecte ge houden. - De opbre, gst van deze landelijke inza- melactie is voor de helft bestemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroe pen die meedoen. De andere helft wordt landelijk gebruikt voor financiële on dersteuning van tientallen concrete pro jecten voor gewone, gezonde kinderen, die echter wat hun ontplo iingsmoge- lijkheden betreft in de verdrukking dreigen te komen. Voorbeelden zijn: speelplaatsen, clubhuizen, kinderboer derijen en nieuw- en verbouwprojecten Sint-Annaland, 25 oktober 1977. Uien klasse 2 nl maat 40 opwaarts 8.80-9.80, drielingen 30/40 6,40, aanvoer 44 ton. Sint-Maartensdijk, dinsdag Uien klasse 2 nl maat 40 opwaarts 9.01, drielingen 30/40 6.30, aanvoer 40 ton. van allerlei jeugd- en speeltuinvereni gingen. Daarnaast zal dit jaar een deel van de opbrengst worden gebruikt voor de realisering van een aantal zgn. wa terspeelplaatsen. De jeugd komt speelruimte tekort, in oude en in nieuwe woonwijken, in de stad en op het platteland. Overal verrij zen immers nieuwe huizen en neemt het verkeer hand over hand toe. Ten koste van vele noodzakelijke voorzieningen voor de jeugd en met alle gevolgen van dien!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 1