Bestrating Anna Jacobapolder, stil alarm brandweer en uniformen voor Concordia k Jan Overeenkam.. GEMEENTEBEGROTING 1978 SINT.-PHILIPSLAND KAABEE VOETBAL Vervolg van pag. 9 Hee zeg! Computer voorspelt overlevingskansen van hartoperatiepatiënten Verpakkings-resten VOL LEY BAL Donderdag 27 oktober 1977 EENDRACH1 BODE VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Nationale collecte voor het jeugd- en jongerenwerk Vervolg van pag. 1 Alert beleid Philipsdam Nog twee nieuwe lagere scholen? Bouwactiviteiten Vosmeer reserves verlies en winst. Goedgekozen in dezegoedkepeke ti/d! ^22£> DIF0GA B.V. Rehabilitatie Sociale Dienst Uitbreiding bedrijfsterrein ZO OF ZO? Economische teruggang U B. en w. van Sint-Philipsland zijn van plan volgend jaar voor 45.000 gulden bestra tingen uit te voeren in Anna Jacobapolder. stil alarm aan te schafTen voor de brand weer (20.000 gulden), het dynamisch archief te reorganiseren (6000 gulden) en 1000 gulden te reserveren voor nieuwe uniformen voor de muziekvereniging Concordia. De gemeentebegroting 1978 geeft een post voor onvoorziene uitgaven aan van 21.788,13, wat neerkomt op 10,13 per inwoner. "In vergelijking met andere gemeenten moet dit bij normale omstandigheden voldoende worden geacht", aldus b. en w. De Fliplandse gemeenteraad behandelt de begroting vrijdagavond om acht uur tijdens de maandelijkse vergadering. Sinds de behandeling van de begroting 1974 zijn de belastingen in Sint-Philips land niet meer verhoogd. Sterker nog, bij de invoering van de onroerend goedbelasting per 1 januari 1976 is er, totaal gezien, een verlaging geweest van het belastingniveau. De stijging van de uitgaven zullen echter nu toch wel een kleine aanpassing noodzakelijk maken, aldus b. en w. Het college wil de hondenbelasting van 25 op 40 gulden brengen en de reinigings rechten van 40 op 42,50. Dit levert 2831,25 op. B. en w. kunnen het bij dit beperkt voorstel laten omdat het rijk Sint-Phi- lipsland volgend jaar 110.451,22 meer wil geven. De totale algemene uitkering ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Het Nationaal Jeugd Fonds doet er wat aan. Door oplossingen te zoeken voor financiële noodsituaties, experimenten mogelijk te maken en een nieuwe aan pak te stimuleren. Niet als een superor ganisatie die nu eefls zal laten zien hoe het moet, maar als een stimulerende or ganisatie op de achtergrond die finan cieel daar helpt, waar zinvolle initiatie ven steun verdienen. Soms gaat het daarbij om een geringe startbijdrage voor een veelbelovend'plan van een groepje ouders, soms ook om een fors bedrag voor een jeugdvereniging in nood. In alle gevallen is daarvoor geld nodig. Geld dat met bussen en lijsten bijeen moet komen via de nationale actie van Jantje Beton. Maar wanneer men geen collectant tegenkomt zijn giften ook welkom op giro 1247 t.n.v. Nationaal Jeugd Fonds te Utrecht. Een collecte die van harte wordt aanbevolen door het Comité van Aanbeveling, bestaande uit: Prof. dr. N. Beets, hoogleraar in de Psy chologie te Leiden. Prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland. Monseigneur drs. J.W.M. Bluyssen, bis schop van 's Hertogenbosch. Mevrouw dr. M.A.M. Klompé, oud-mi nister van CRM. Prof. dr. J.A. Stalpers, hoogleraar der Sociale Wetenschappen te Tilburg. Mevrouw Mies Timp-Bouwman. Gun de jeugd uw gulle gift! uit het gemeentefonds komt op 1.322.373,72. De vier genoemde beleidsvoornemens vergen 14.505 gulden aan jaarlijkse las ten: dynamisch archief 1680, stil alarm brandweer 2600, uniformen Concordia 1000, bestrating Anna Jacobapolder 9225 gulden. Reeds eerder genomen raadsbesluiten vergen 13.506,67: subsidie jaarvergade ring Schuttevaer 4000, dijkverhoging 4306,67, c.v. Ons Dorpshuis 5200 gul den. "Het is uw raad bekend dat er nog en kele grotere projecten op stapel staan. En omdat de economische situatie verre van rooskleurig is, en omdat nog niet is vast te stellen wat de exacte lasten zullen zijn, zijn b. en w. van mening dat fe zijner tijd bekeken moet worden of er tot belastingverhoging moet worden over gegaan. De afrekening in verband met de uittreding uit het sociaal werkvoor zieningsschap "De Zuidhoek" en de vleeskeuringsdienst Steenbergen kun nen de post onvoorzien nadelig beïn vloeden. Nadrukkelijk stellen wij, dat een eventuele lastenverzwaring tot het uiterste moet worden beperkt. Hierbij moet een alert beleid worden gevoerd", aldus b. en w. van Flipland. Het College wijst erop, dat men in de afgelopen periode veel contacten heeft gehad om het tracé van de Philipsdam en de toevoerwegen. Verwacht wordt dat de Raad van de Waterstaat dit na jaar haar advies zal uitbrengen, waarop spoedig het Koninklijk besluit tot vast stelling zal volgen. Daarna zullen de grondaankopen beginnen. De gemeente heeft zich over de trace ring duidelijk uitgesproken. "Het lijkt ons nuttig nu nog geen planologische maatregelen te nemen. Het is beter het advies af te wachten en zonodig een ad vies tot de Kroon te richt n", aldus B en W. Het werkeiland voor de Philipsdam en de hulpbrug vanaf Aqna Jacobapolder moeten 1 juli 1978 gereed zijn, waarna" met de bouw van de sluizen kan worden begonnen. Het gemeentebestuur heeft met de aannemer van de grondwerken contact opgenomen om het plaatselijk bedrijfsleven zoveel mogelijk in te scha kelen. Een en ander heeft in bepaalde branches al succes gehad. Zodra de aannemer voor het sluizencomplex be kend is wordt eenzelfde verzoek ge daan. "Ook de mogelijkheid voor totale nieuwbouw van de Chr. School in Sint- Philipsland wordt door ons serieus overwogen" schrijven B en W in hun begrotingsbrief 1978 naar aanleiding van de verbouwplannen. "Het is het college er alles aan gelegen, dat ook Anna Jacobapolder zal kunnen be schikken over een goed gebouw voor het Lager Onderwijs. Uw raad is recentelijk op de hoogte gesteld van de ontwikke lingen m.b.t. de nieilwbouw. Momenteel wordt hard gewerkt om het schoolbe stuur mogelijk van dienst te kunnen zij- n", aldus B en W. De nieuwe Openbare Koningin Julia- naschool in plan de Luijster kan in ja nuari in gebruik worden genomen. Het College is over de kwaliteit zeer tevre den. Hiermee samenhangend wordt er volop gewerkt aan de plannen voor ver bouw van de Chr. School, die nu samen met de O.L.S. in een gebouwencomplex zit. Nadat een eerste plan is bestudeerd, is er na overleg met de Stichting Infor matiecentrum voor Scholenbouw in Rotterdam een geheel nieuw plan ont wikkeld. Volgens de Stichting is deze opzet, die een totale renovatie behelst, verantwoord. Het gaat dan om het op hedendaags peil brengen van de ge bruikswaarde van het gebouw door ver andering van de bestaande indeling. Het interieur wordt aangepast aan de on derwijskundige eisen van deze tijd en van de nabije toekomst. Bij een verbouwing is het zaak, dat een verjonging van het stichtingsjaar wordt verkregen. Dat betekent een hogere jaarlijkse uitkering. Ervaringen elders wijzen echter uit, dat het begrip 'lokaal' nogal letterlijk wordt gehanteerd. Een schoolgebouw, waarvan de lokalen op zichzelf niet gerenoveerd behoeven te worden, maar waarvan de nevenruim ten absoluut ontoereikend zijn, komt in principe niet voor verjonging van stich tingsjaar in aanmerking. Vandaar dat B en W ook nieuwbouw overwegen. Op korte termijn hopen B en W de Raad hierover uitgebreid te kunnen informe ren. Het College hoopt dat de verbouw van ons dorpshuis, de goede accommodatie voor de kleuterschool en het Vormings instituut voor Werkende Jongeren een goede impuls voor Anna Jacobapolder zal zijn. B en W schrijven in de begrotingsbrief verder, dat Sint-Philipsland over een aantal jaren tot een van de weinige ge meenten zal behoren, die het gehele grondgebied in bestemmingsplannen heeft gevat. Daarmee heeft het gemeen tebestuur een handvat om een adequaat beleid te kunnen voeren. Het plan Noord is nagenoeg voltooid. Er is nog een aanvraag voor twee bunga lows in behandeling, maar dan is het vol. Een wijziging van het bestemmingsplan om de realisering van het Karreveld mogelijk te maken is ter goedkeuring naar G.S. van Zeeland gestuurd. Deze bevoegdheid kwam het College toe, maar desondanks is het een en ander in nauw overleg met de gemeenteraad verwezenlijkt. HKET VOOROVERLEG OVER PLAN DE Luijster heeft geen beden kingen opgeleverd. Helaas is over de exploitatie-opzet nog geen overeen stemming bereikt. Er zal een herziene opzet worden gemaakt. Voor het be- terecht kwam. Aanvoerder Kees Tim mermans nam plaats achter de bal maar schoot tegen doelman Maas óp en zijn 2e inzet ging net aan de verkeerde kant van de paal naast. Vosmeer bleek hier door niet aangeslagen en hield het beste van het spel waarbij aanval op aanval op het Cluzona doel golfde toch de resulta ten hiervan werden niet op het score bord terug gevonden. Cluzona moest het in de beginfase van uitvallen hebben waarbij het een hoekschop forceerde welke echter geen problemen voor de Vosmeer verdediging opleverden. In de 16e minuut kwam Hans Vaders oog in oog te staan met doelman Maas maar deze won dit duel; toen Vaders tegen hem opschoot. Na 22 minuten werd Andre Aarnoudse gewisseld voor Bram van der Zande, die direct gevaarlijk werd in een combinatie met Rien Vaders maar opnieuw stond doelman Maas op zijn plaats. Met nog een kwartier te spe len trok Vosmeer zich wat meer op eigen helft terug waardoor Cluzona meer in de aanval kwam en tien minuten voor tijd gevaarlijk werd door een vrije trap, die maar net door doelman Vaders gekeerd kon worden. In de slotfase werd Vos meer toch bij uitvallen nog gevaarlijk waarbij het 5 minuten voor tijd drie corners op rij forceerde. Hans Vaders slaagde er in om de Cluzona doelman te passeren, maar dit doelpunt werd om onduidelijke redenen afgekeurd. Vos meer rook zijn kans om poulewinnaar te worden en kwam in de 89e minuut nog eenmaal in gevaar bij een Cluzona hoekschop die echter bekwaam werd weggewerkt waardoor de beginstand ook de eindstand werd. Vosmeer 2 leed in de uitwedstrijd teqen Divo 2 een 2-1 nederlaag. In de eerste speelhelft zag het hier noq niet naar uit want toen nam het na 20 minuten een voorsprong door Jacky Mosch die een voorzet van Adrie Ligtendag inkopte: 0-1. In de 2e helft waren twee geweldige blunders in de Vosmeer verdediging er de oorzaak van dat men in de 20e en 30e minuut naar een nederlaag werd ge schoten. Vosmeer 3 kon al evenmin een vuist maken tegen het bezoekende Dosko 3. Reeds voor rust werd men in een kan sloze positie gemanouvreerd door vijf Bergse doelpunten. In de 2e helft kreeg men wel enkele kansen maar wist deze niet te benutten terwijl de Bergenaren wel 2 maal wisten te scoren waardoor een 0-7 eindstand op het bord kwam. Beter verging het Vosmeer 4 dat welis waar tegen Moe 5 eerst met een achter stand werd geconfronteerd maar via Toni Lindhout en invaller Jan Verreyen nog voor rust aan een 2-1 voorsprong kwam. Na de thee ging het spel goed op en neer en leek de ruststand de eind stand te worden maar in de 89e minuut was het Ad Schoep welke de Vosmeer zege veilig stelde met een derde doel punt. Vosmeer 5 blijft het goed doen getuige de 3-1 zege in de uitwedstrijd tegen W.V.V. Voor rust ginq het spel goed op en neer en in de 35e minuut benutte Jos Vaders een hoekschop van Ad Pland- soen: 0-1. Vijf minuten na de thee was het Sjaak Hommel Azn. die een voorzet gaf, welke door een W.V.V. verdediger in eigen doel werd geschoten: 0-2. 15 minuten voor tijd kreeg W.V.V. om on duidelijke reden een strafschop toege wezen hetgeen 2-1 betekende, maar en kele minuten later was het de jarige Sjaak Hommel A(zn. die zichzelf en zijn ploeggenoten een cadeautje verschafte met een derde doelpunt na een mooi schot uit een moeilijke hoek. Een slo- toffensief van W.V.V. werd door de Vosmeer verdediging bekwaam opge vangen waarna weer 2 punten aan het totaal van deze jonge ploeg konden worden bijgevoegd. Koop uw occasion bij Dlfoga met IaïI garantie Boven 10.000,- Simca 1100 GLS Tourist, okt. '76. Tau- nus 1600 L 3-drs., sept '76 Escort Francochamps '77, Opel Rekord 1900 4-drs '75. Van 10.000,- tot 8.000,- Austin Allegro 1100 '75, Datsun 120 Y de Luxe '75, V.W Polo '76, Escort 1300 L 2x, Ford Capri II 1600 XL '74 2x, Ford Taunps 1600 XL '74, Taunus 2000 XL '74 met gas, Taunus 2000 GXL 4-drs. '74/'75. Escort 1100 L'75 Van 8.000,- tot 6.000,- Datsun 120Y de Luxe '74, Opel Ascona 16S '73, Peugeot 204 '74 Peugeot 304 GLS '74, Renault R12 TL '74, Ford Es cort 1300 '74, Ford Taunus 1600 L 4-drs. '74, VW personenbus '73. Tau nus 1600 L Coupé '73, Taunus 2000 XL '74, Taunus 2000 GXL '72, Taunus 1600 L '75. Dat 46 super L 1975. Difogaatje v. d. week Toyota Carina 1600L '75, blauw vi- nyldak, met gasinstallatie. 32.000 km. 11.000,-. Van 6.000,- tot 4.000,- Peugeot 204 '73. Ford Taunus 1600 L 2-drs. '73. Van 4.000,- tot 2.000,- Citroën 2CV6 '73, Fiat 128 '72, Renault R4 '73, Simca 1100 LS '72 x, V.W. Ke ver '72, Fiat 127 '72, Ford Escort 1100 L '73. Van 2.000,- tot 100,- Audi 60 L '71Citroen 2CV '70, Fiat 850 '71, Vauxhall Viva '70, 12M Coupé '70, Bedford Bestel '72, Datsun Cherry '71, Simca 1000 Rally '71 Financiering mogelijk Hele week open - vrijdag koopavond - zaterdag 10.00 - 17.00 uur. Uw FORD-dialtr met 100'/. iwkeiHwlit Brsdnmtriit 25 - lel. (S1M0I 3 50 10 Bene* op Zeem. stemmingsplan Kern is het vooroverleg met de Provinciale Planologische Com missie gestart. Als te zijner tijd dit be stemmingsplan is vastgesteld en goed gekeurd, zijn er nog twee gebieden waar geen bestemmingsplan ingevolge de wet op de Ruimtelijke Ordening van kracht is: Kern Anna Jacobapolder en de Sluis. Wellicht ware het wenselijk ook deze gebieden in een bestemmingsplan op te nemen, aldus B en W. De rehabilitatie, de verbetering van ou de panden, is nu behoorlijk op gang ge komen. Twee panden zijn nu gereed, terwijl de plannen voor rehabilitatie van tien panden al in een dermate ver sta dium zijn, dat realisering in 1978 een feit kan zijn. Inmiddels zijn weer drie nieuwe geval len aangemeld. De nieuwe regeling voor woningverbetering, die o.a. ook de re habilitatievoorschriften heeft vervan gen, biedt meer ruimte voor de burgers en de mogelijkheden tot subsidiëring zijn belangrijk vergroot. Het ligt in de bedoeling 1 januari a.s. te beginnen met de Intergemeentelijke Sociale Dienst SchouwenDuiveland/ Sint-Philipsland. De voordelen zijn de Raad genoegzaam bekend, aldus B en W. Met betrekking tot de overname en inpassing van het huidige personeel is nagenoeg overeenstemming bereikt. Al leen de salariëring vormt nog een on derdeel van bespreking. Wel verwach ten B en W dat een verhoging van het geraamde bedrag per inwoner onver mijdelijk zal zijn. Definitieve cijfers zijn nu nog niet te geven. Ook de huisvesting is geen probleem meer. De dienst zal per 1 januari over een goed geoutilleerde ruimte kunnen beschikken. B en W spreken de wens uit, dat de Dienst goed zal gaan functioneren. Ze hopen dat la ter gezegd kan worden dat het een goede zaak was. De laatste jaren is de belangstelling voor het Fliplandse industrieterrein aanmer kelijk toegenomen. In 1976/1977 werd 9.605 m2 uitgegeven: Clysan B.V. 1.550 m2, Ligtendag B.V. 3.416 m2, Fa. Reijngoudt (Oostdijk) 925 m2, Fa. van Dijke (Stationsstraat) 1.800 m2, Gebr. Reijngoudt (Deensestraat/Eendracht- straat) 1.914 m2. Dit jaar is optie verleend voor 3.180 m2 aan Gebr. de Haan, 825 m2 aan M. Reijngoudt (Eendraehtstraat) en 1.500 m2 aan Clysan B.V. Er kunnen nog twee percelen van elk 925 m2 uitgegeven worden. Hoewel Sint-Philipsland geen faciliteiten kan bieden, blijkt dat vestiging van (kleine) bedrijven niet uitgesloten moet worden. Gezien de lange tijd van voorbereiding, lijkt het B en W wenselijk om nu reeds een begin te maken met de uitbreiding van het bedrijfsterrein en hiervoor pla nologische voorbereidingen te treffen. Bovendien gaat het parkeerprobleem voor vrachtwagens in Sint-Philipsland Advertentie IM EEN FOTOTIP VOOR U, MEVROUW Dichterby Is vaak beter Het probleem van veel fotografen is, dat ze vaak te veel dingen op de foto willen zetten, waardoor ze meestal op een grote afstand van het onderwerp gaan staan. Neem nu zo'n stel paarden in de wei. D'r kan een leuk plaatje inzitten, maar veraf be tekent meestal: verlies rfan duidelijkheid. Je ziet niet wat er precies gebeurt. Als u dicht bij uw on derwerp gaat staan komt elk detail tot z'n recht. Komt zo'n paard bijvoorbeeld echt tot leven. Voor al als u - zoals hier is gedaan - bij de opname een wat lager standpunt kiest, waardoor het beest vrij staand tegen de lucht wordt afgebeeld. Kom, als 't kan, dichter bij een onderwerp. Daar worden foto's meestal beter van. Jawel, ik zag je ook op de Expo. Geen wonder, er waren bijna 17.000 mensen uit deze omtrek. "Ik zat", zei m'n vriendje Kee, er wel naast met de prijzen. Ik had 20 liter water geraden, 5 meter vliegtuigsleep en de slagzin van de letters in de stands leek nergens op. Maar met 16.500 mensen was ik het wel eens, dat het er gezellig was. Nou ja, bij die andere driehonderd is het dan wat tegengevallen omdat ze net zo min als ik in de prijzen vielen. We zijn nu eenmaal fanatici. Uiteraard moet ik eerlijk bekennen tot voor zaterdag ook niet te hebben gewe ten, datje vlakbij zo goed terecht kon. Zelfs voor een spijkerbroek van de jongste dacht ik altijd veel verder van huis te moeten. Laat nou waarachtig m'n buur man volop keuze hebben. We zijn in heel wat op zichten bijziende. Neem nou zo'n vent als Niemants- verdriet, die poogt met een schaap wat extra te beuren voor het Rode Kruis. Noem het voor mijn part ver keerd idealisme, althans in het oog van een dierenbe schermer. Maar ik moet toegeven, dat ik zou wensen, dat ieder schaap het zo goed zou hebben als die van Niemantsverdriet op de Expo Tholen. Dan zou ik onmiddellijk als dierenbeschermster kunnen bedan ken. Nu blijf ik toch maar lid. Met instemming van Niemantsverdriet. om een oplossing vragen. Wellicht is een en ander te combineren. Het ziet er naar uit, dat de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten een niet gemakkelijke tijd tegemoet gaat, zo besluiten B en W hun begro tingsbrief. De druk van de economische teruggang zal ook naar de lagere over heden voelbaar worden. Bij de voortdu rende toeneming van omvang en diep gang van het ingrijpen van de nationale overheid in onze samenleving, wordt het moeilijker een krachtige stroom van algemene middelen te handhaven, die ten dienste staat van het eigen beleid van de gemeenten. Het is daarom zaak om in goede sa menwerking het goede voor ons Sint- Philipsland te zoeken. Dat God ons hiertoe de kracht schenke en de wijsheid verlene, aldus B en W van Flipland in hun begrotingsbrief 1978. Winst voor Veronica '74 Maandagavond leek het even of de for matie van trainer Huib Bocxe recht streeks op een 3 - 0 overwinning zou afstevenen in de wedstrijd tegen het Bergse Sic Pugno IV. De eerste set werd wat zwak gestart en bij de stand 2 - 6 was er een time-out nodig om de Veronica- mannen tot wat meer rust en accuratesse in het spel te manen. De aanvalsmachi- ne kwam wat stroef op gang, met name Wim Brevet kon niet imponeren, maar langzaam maar zeker trok Veronica het initiatief naar zich toe. De set werd met een 15 - 10 winst besloten. In de tweede set maakte Jan Dietvorst zijn opwach ting als spelverdeler. Deze oude rot in het vak trakteerde de aanval keer op keer op prima set-ups. Bij de stand 13-7 kwam de klad echter in het spel van de oranjehemden. Men ging wat lakoniek spelen en binnen een mum van tijd was het 13 - 14 in het voordeel van Sic Pug no. Aanvoerder Bakx redde voor zijn team deze set. Na een uiterst gave set-up van Johnny Vroegop trok hij de serves naar de Veronica-zijde om vervolgens via een harde smash en een taktische bal het pleit te beslechten: 16 - 14. De derde set was doffe ellende. Niets lukte de Veronica-ploeg, hoe de maten ook zwoegden, het was en bleef 'naatje k'. Setstand 7 - 15. De laatste set startte Veronica in zijn oude basisopstelling. Gemakkelijk spe lend met een geweldige inzet van beide spelverdelers Vroegop en Bocxe liep Veronica met name door toedoen van Rogier van Esch uit naar de fatale voorsprong van 14 - 6. Fataal, omdat in een tweetal voorgaande wedstrijden de Smerdiekenaars een dergelijke ruime voorsprong niet bleken te kunnen vast houden. Nog slechts één punt werd in dit geval aan Sic Pugno toegestaan. Met een doffe klap maakte Van Esch aan alle onzekerheid een eind: 15 - 7 en een 3 - 1 overwinning werd aan de statistiek toe gevoegd. Na 5 wedstrijden heeft Veronica '74 nu 12 wedstrijdpunten. Voldoende om de tussentijdse degradatie zoals deze voor de 1ste klasse geldt te ontlopen. Aanstaande maandag wordt in de sporthal te Halsteren de strijd aange bonden met de onbetwiste topploeg in deze klasse V.C. De Berk, welke ploeg ook eerder reeds het Oud-Vosmeerse Amigos met 3 - 0 in het stof heeft laten bijten. Amigos. Amigos 1 boekte de derde 3-1 overwin ning waardoor men 9 punten uit 4 wed strijden heeft. Debutant VVR moest het onderspit delven. Dit team speelde erg goed en snel, maar Amigos was gemoti veerd. Na een slechte start en een 7-0 achterstand werd het toch nog 8-15. De tweede set liep prima met een 0-9 voorsprong, maar VVR kwam terug. Toch won Amigos met 7-15. De derde set werd verdiend met 15-12 verloren. De vierde set verliep erg rommelig. Er werd weinig aangevallen, maar toch werd er met 12-15 gewonnen. Amigos 2 verloor met 1-2 van BerM 2, maar het derde Oud-Vossemeerse herenteam haalde de volle buit weer binnen met 0-3 tegen Sic Pugno 5: 9-15, 15-17, 9-15. Alleen in de tweede set liep het wat uit de hand, maar met negen spelers was er voldoende mankracht. Via twee wissels werd de achterstand na een nek-aan-nek race omgezet in winst. De Amigos dames speelden tegen Dio- medon een slechte wedstrijd. Technisch was de Steenbergse ploeg niet beter, maar wel qua inzet, 't Werd dan ook 3-0: 15-8, 15-12, 15-6. Amigos was na een 'snelle achterstand in de eerste set dui delijk aangeslagen, bij de geringste tegenslag lieten de dames het hoofd hangen. Nodeloos werden er punten weggegeven. Jammer, want dit team heeft inhoud. Vriendschappelijk won nen de Veronica dames met 3-2 van Amigos: 11-15, 15-10, 11-15, 15-10 en 15-lï. Voor beiden een leuke oefenpar tij, maar aangevallen werd er voor eerste klas teams te weinig. Programma maandag 31 oktober: Sint- Maartensdijk 20 u. Amigos 3-De Berk 2(A.Vroegop), 21 u Amigos 1-Sic Pugno 4 (A.Vanwesenbeeck). Halsteren 19 u. de Berk-Veronica (P.Bout), 19 u Olym pus 2-Amigos 2 (F.Pietjouw). Jeugd. In Haestinge speelden jeugdteams van Veronica en Amigos tegen elkaar. De Oud-V ossemeerse volleybalvereniging heeft reeds twee jaar ervaring in de jeugdcompetitie, terwijl de Smerdiekse teams wat dat betreft nog onervaren zijn. Amigos meisjes 1 won met 0-4 van Ver onica: 0-15, 2-15, 8-15, 3-15. Ook Amigos meisjes 1 won met 0-4 van de thuisclub: 0-15,0-15,0-15 en 9-15. Bij de jongens ging de strijd meer gelijk op, al trok Amigos opnieuw aan het langste eind met 0-4: 10-15, 8-15,10-15, 13-15. Ja, inderdaad.zo gezellig was de Expo. Verwacht er een volgende keer niet al te veel van. Dat heb ik nu ook niet gedaan. Alleen daarom was het een meeval ler. Met de groeten van Kee. En nu volgt er nog wat 'Beestenspul': In de Expo van de wereld op het volkerentournooi turnen heel wat grote mannen maar niet altijd even mooi. Jaren duurt hier al de wedstrijd vaak door politiek bepaald maar cijfers als de Expo Tholen zijn er zelden nog behaald. Vrije- en orde-oefeningen doen het lang niet al te best. Meestal is het er rumoerig met Baader Meinhof en de rest turners uit de grote wereld in de grote wereldhal. Laat ons dit eens duid'lijk merken wees sportief bij al uw werken wil de eenheid toch versterken die ons allen dienen zal. Een van de belangrijkste vragen waar voor chirurgen zich geplaatst zien, wan neer zij tot een openhartoperatie moeten besluiten, is of de patiënt na de ingreep voldoende overlevingskansen heeft. Als die overlevingskansen minimaal zijn, kan in het belang van de patiënt soms beter van de niet geringe chirurgische ingreep worden afgezien. Tot op zekere hoogte kunnen die kansen worden be rekend, reden waarom de groep medi sche specialisten van de New York State University onder leiding van dr. John H. Siegel, chirurg van het Buffalo General Hospital in Buffalo, in samenwerking met computerspecialisten van IBM's Thomas J. Watson Researchlaborato- rium, een experimenteel computerpro gramma hebben ontwikkeld om de overlevingskansen mede op een exacte basis te kunnen bepalen. Het computer programma is een verdere uitwerking van eerdere pogingen om met behulp van de computer het herstelverloop van hartpatiënten na een operatie te voors pellen. Het voorspellingsprogramma is geba seerd op feitelijke gegevens van 32 geo pereerde hartpatiënten. Getracht is mathematische verbanden te leggen tussen de algemene gezondheidstoe stand van de patiënten, de mate van het gebruik van medicijnen, narcosegassen en het herstelpatroon na de operatie. Dit voorlopige programma is vervolgens in de praktijk getoetst aan de feitelijke ge gevens van 54 hartoperatiepatiënten. Het bleek dat de computer voorspellin gen ko doen met een betrouwbaarheid van 72 procent, op grond van gegevens die direct na de operatie waren inge voerd. Dit betrouwbaarheidspercentage steeg tot 88, wanneer de computer de beschikking kreeg over de gegevens van de eerste twee dagen na de operatie: de zofcenaamde intensive care-periode. De volgende stap was het verder ont wikkelen van het voorspellingspro gramma om, vooruitlopend op een openhartoperatie, herstelpatronen per patiënt te kunnen voorspellen. Afhankelijk van de hoeveelheid en de kwaliteit van de historische en actuele medische gegevens was het mogelijk deze computervoorspellingen te doen met een betrouwbaarheid van 65 pro cent. Hoewel deze computervoorspellings- methode nooit doorslaggevend zal zijn voor het al of niet uitvoeren van een openhartoperatie, kunnen chirurgen de uitslagen van de computerberekeningen mede in hun overwegingen opnemen. Ook kan de computer extra aandacht vragen voor het operatieverloop en de nazorg, wanneer voor een bepaalde pa tiënt de ingreep, los van zijn overle vingskansen, absoluut noodzakelijk is. Belangrijke elementen in het nog steeds in de ontwikkelingsfase verkerende computerprogramma zijn een viertal metingen aan de hartfunktie, vier aan de conditie van de bloedvaten en de stof wisseling en drie aan de longfunkties. Daarbij kunnen hartpatiënten in drie groepen worden onderscheiden: - Patiënten, die snel tot vrij snel van een hartoperatie herstellen met een minimum aan medicijnen ter onder steuning van hart- en longfuncties. - Patiënten, die vrij snel herstellen, maar daarbij in hoge mate afhanke lijk zijn van medicijnen. - Patiënten met een geringe herstel kans, ondanks het intensief toedie nen van medicijnen. Verwacht wordt dat het computervoors- pellingsprogramma in de naaste toe komst nog verder verbeterd zal worden. Bijna iedereen zal zich er wel eens aan geërgerd hebben dat er tussen de plakjes worst resten van de omhulling, bestaan de uit plastic of darm. bevonden. Het gaat hier om verontreiniging van etens waren, die door wat zorgvuldiger optre den van de detailhandelaar (in casu de slager) vermeden had kunnen worden. Het is toch niet teveel gevraagd als men verlangt dat vóór hef snijden van de vleeswaren de verpakking volledig wordt verwijderd? Bijzondere aandacht hierbij verdient het "hygiënische aspekt. De verpakkking dient ervoor om de inhoud te vrijwaren van verontreinigingen. Bij het transport, de opslag en verkoop wordt deze ver pakking bacteriëel verontreinigd. Ko men er nu bij het snijden resten van deze verpakking tussen de worst terecht, dan is het de vraag in hoeverre deze nog voor consumptie geschikt is. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 13