ST.ANTHONIUSSCHOOL Ontheffingen tasten bestaan vormingsinstituten aan Tholen-stad zit boven de vijfduizend inwoners Zangkoren succesvol op vrij concours Nijmegen REUZE BINTJE Kandidaat-bestuurslid Kosten wil goede wissel werking tussen water schap en landbouwschap Economische terreur Derde 3-klassige school in Oud-Vossemeer Hervormd jeugdappel slaat aan Zeeuwse collecte Dependance Stavenisse met vijf leerlingen gesloten VZOS Sint-Maartensdijk zelfs met lof Donderdag 29 september 1977 33e jaargang no. 45 WSBÊË si Aanbesteding hulpbrug bij Anna Jacobapolder. Bestuur beslist Plannen voor nieuw dorpshuis in Stavenisse Nauwere binding DEZE WEEK Groei in alle Thoolse kernen Juryrapporten Eendrachtbode. Postbus 5 Smt-Annaland Telefoon 01 665-?75? - Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Smt-Philipsland. waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrek 12 44.07 Bankrek 30 30 05 556 Abonnement 11.50 per halfjaar, per post 14,50, losse nummers 0,55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,25 btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 contant inclusief btw Op rekenmo t 6,00. Hoofdredacteur G Heijboer Het woord terreur is in onze dagen een veel te actueel begrip. Een beklemmen de ontwikkeling die de volkeren beroert en beangst. Het leek er in de na-oorlogse periode even op, dat ook incidenteel het geweld plaats zou moeten maken voor de rede. Het Tweede Wereldoorlog bloedbad had schrik gezet. Een mens vergeet snel. Het streven naar ontwape ning op grote schaal kreeg weinig voet aan de grond bij de wereldmachten en het op kleinere schaal of individueel wapengebruik nam toe via extremisme van links of rechts, dat idealen met het pistoolschot wenste te realiseren. Ka pingen, gijzelir^en, maar altijd weer wapens, altijd weer bloed. In eigen land is er in dat opzicht juist deze week weer een zwarte bladzijde toegevoegd aan het al dikke boek. Gezocht wordt naar achtergronden: slapte van de justitie, gemakkelijke wa penaankoop, brute films of t.v.-beelden, maar het blijft terug te brengen tot het streven naar macht. Daardoor doodde eens Kaïn zijn broeder. Op het sociaal maatschappelijke vlak doet zich een andere ontwikkeling voor, die langzamerhand ook met terreur moet worden aangeduid. Economische terreur. Alsof men is teruggekeerd tot de armoe van de dertiger jaren. Het per centage mag dan gering zijn in vergelij king met de veel grotere massa goed- willenden, maar dat is ook het geval bij geweld-terreurgroepen. Niettemin ver oorzaken ze grote ellende. Met name in de grensprovincies zijn er Nederlandse burgers die als werkloos staan inge schreven, daartoe terecht in aanmerking komen voor de bij dat euvel behorende sociale uitkeringen, maar ondertussen, hetzij via koppelbazen, hetzij op andere wijze over de grens gaan werken en zwart geld beurend op velerlei wijze pa rasiteren. Parasiteren op Nederlandse overheids gelden, parasiteren op de pot van hun ook door eenzelfde lot getroffen colle ga's, belastingen ontduiken en ook nog eens werkgelegenheid in een ander land ongunstig beïnvloeden. Dan moet in derdaad zo langzamerhand ook van ter reur worden gesproken. Het is evenals bij gewelddadige terreuracties gemak kelijker gezegd dan gedaan, dat men maar dit of dal moet doen. Inderdaad, daartoe wel alles in het werk stellen. Maar de rotte plek snijdt men er niet zo maar uil. noch bij Kaïn eertijds, noch bij de huidige wereldburger. Het geeft wel voedsel aan onheilsprofe ten, dat het einde der dingen in het zicht komt. mmmm - 'i - m 4 Jgf Burgemeester J.E. van Boeijen en voorzitter G.P.A. Uijtdewilligen hebben vrijdagmiddag met vereende krachten de naam onthuld voor de nieuwe R.K. basisschool in Oud-Vossemeer. De met feestmutsen getooide leerlingen droegen o.a. met liedjes hun steentje bij aan de openingsplechtigheid. In het telefoonboek lijkt het nog heel wat. Bij Stavenisse sfa >t orv'er het hoofd Scholen zelfs Voortgezet Onderwijs: In- terlevensbeschouwelijke Vormingsinsti tuten voor Werkende Jongeren in Mid den- en Noord-Zeeland, Julianastraat 1. Binnenkort krijgt men er geen gehoor meer, want het Ministerie van Onderwijs Het eerste jeugdappèl van de hervormde gemeenten op Tholen en Sint-Philips- land is goed aangeslagen.' In de grote monumentale kerk in Tholen waren vrij dagavond ongeveer 450 jongeren pre sent. Uit Stavenisse kwamen bereidwillige autobezitters met vijftig jongens en meisjes naar Tholen. Ook uit Yerseke en Westkapelle waren er jongeren. Na het orgelspel van mevr. Hage was er eerst samenzang van Ps. 149 1 en 2. Ds. L. waarna enige jongens en Wullschle- ger verzorgde de opening' meisjes van de jeugdclubs uit Tholen de Schriftle zing voor hun rekening namen. Na samenzang van Ps. 119 65 werd het contact met het jeugdwerk van de HGJB in de classis Heusden (centrum De Cro cus in Doeveren) onderstreept door de medewerking van het Hervormd jeugd koor uit Andel en het jeugdkoor Tehilla o.l.v. dhr. H. J. Overweel. Ook de ge zusters Overweel zongen als duo enkele liederen. De laagste inschrijver voor de bouw van de hulpbrug van Anna Jacobapolder naar het werkeiland voor de Philipsdam, is het aannemingsbedrijf D.Verstoep uit Gouderak. Men wil dit karwei opknap pen voor 3.574.000 gulden, exclusief btw. De hoogste van de veertig inschrij vers was J.G.Nelissen en Zn. uit Haar lem voor 4.505.000 gulden. De gunning is door rijkswaterstaat nog aangehou den. De hulpbrug dient voor de aanvoer van materiaal voor de bouw van het slui- zencomplex in de Philipsdam. De trans porten lopen via de Lageweg in Anna Jacobapolder. die daarvoor inmiddels al verbreed is. De hulpbrug krijgt 26 over spanningen van ongeveer 28 m. De breedte van de brug tussen de vangrails is 3.70 m. Over 150 m wordt de breedte 6.10 m om het werkverkeer elkaar te kunnen laten passeren. De bovenbouw bestaat uit voorgespannen betonbalken, die later worden gebruikt voor het weg dek van de definitieve brug over de sluis in de Philipsdam. De onderbouw is ge fundeerd op stalen palen van een meter doorsnee, die later dienst gaan doen als onderdeel van de zogenaamde rem- mingswerken. Met het werkeiland voor de Philipsdam is enige maanden geleden al begonnen. De hulpbrug moet 1 juli volgend jaar klaar zijn Voor de aartVoer Van personeel en materiaal naar het werkeiland. Drs. A. de Reuver uit Capelle a/d IJssel hield het appèlwoord naar aanleiding van II Kronieken 14 1 met het thema "Wie niet sterk is, mag zwak zijn". Na samenzang van "Ik heb de vaste groond gevonden" was er nog declamatie voor dat ds. W. J. Gorissen uit Stavenisse het slotwoord sprak. De collecte bracht 441 gulden op. Na afloop van het jeugdappèl waren de jongeren nog enige tijd in het gezellige en sfeervolle verenigingsgebouw De Wingerd bijeen. De kerkvoogdij van Tholen stelde het kerkgebouw op spon tane wijze beschikbaar voor het jeug dappèl. De jeugdraad van de hervormde femeente Tholen komt alle lof toe voor e regeling in de kerk en het vereni gingsgebouw. Youth for Christ De interkerkelijke jongerenbeweging Youth for Christ is vanaf a.s. zaterdag om de veertien dagen in Bergen op Zoom met de tot koffiebarboot omge bouwde klipperaak Flora Bastiana. Zaterdagavond vanaf acht uur kan men in de Theodorushaven aan de Vier- linghweg terecht om kennis te maken met de beweging Youth for Christ. Men kan er koffie drinken, praten en luiste ren naar goede muziek. De prijzen vallen flink tegen, maar de opbrengst van de aardappelen js prima. De weersomstandigheden zijn ook gun stig voor de rooi-werkzaamheden. In tweede Exloermond werden twee reuze aardappelen van elk 1600 gram uit de grond gehaald, maar in Oud-Vossemeer zat men daar dicht bij. Dhr. Joh. Vroe- gop haalde uit zijn tuin een pieper van 1590 gram, terwijl dhr. M. van Daalen op het aardappelland van dhr. de Wit een reuzeknol van 1560 gram rooide. Schoolhoofd J.D. Vroege van de open bare Die Heenetrechtschool in Oud- Vossemeer heeft, een presentje uitge loofd voor de leerling die de grootste aardappel van dit seizoen meebrengt. Tot voor kort leidde jgita Roggebrand met 1200 gram de lijst aan, maar zij zal het nu met een troostprijs moeten doen. De kleinzoon van dhr. Vroegop, John van Daalen, bracht namelijk de pieper van 1590 gram mee. De prijzen op de Sint-Annalandse vei ling waren met een aanvoer van 40 ton niet zo reusachtig. Dore 20-21Bintje 11 Apart 9-10. Bonken 14, Drielingen 8, Kriel 20. Gloria 10 cent per kg. Er wer den ook 70 ton uien aangevoerd. Maat 40/60 bracht 12.10-12.70 op. Drielingen 30/40 9.40. stelt geen geld beschikbaar voor de vijf leerlingen die het Instituut in Stavenisse nu slechts telt. Het geld dat werd uitgegeven om de oude Openbare Lagere School in Stave nisse geschikt te maken voor het Vor mingsinstituut, lijkt voor niets te zijn geweest. Volgens de prognoses zouden er genoeg leerlingen moeten zijn, maar de praktijk wijst anders uit. De woon kern met het grootste aantal adspirant- leerlingen voor het Vormingsinstituut Stavenisse is Tholen. Dat ligt echter wat oienbaar en particulier vervoer betreft, veel dichter bij Bergen op Zoom, waar een Chr. Vormingsinstituut is aan de Bergsebaan en een Openbaar Vor mingsinstituut aan de Oberonstraat. In Stavenisse gaat het ook om een Chr. Vormingsinstituut. Voor een aantal ou ders waren geen van deze instituten echter goed genoeg. Op principiële gronden, werd ontheffing aangevraagd bij B en W van de partiële leerpFcht. Sinds september draait er nu in Anna Jacobapolder een dependance van het Reformatorisch Vormingsinstituut uit Goes. Ontheffingen gegrond Het Vormingsinstituut SKTAVENISSE SCHUIFT DE MISLUKKING IN DE SCHOENEN VAN HET Gemeentebe stuur van Tholen, dat te grif ontheffin gen zou hebben verleend, en de Chr. Mavo in Tholen, die het Instituut in Stavenisse in de wielen zou hebben ge reden. De Thoolse wethouder van Onderwijs, A.J. Scherpenisse, is ervan overtuigd, dat de verleende ontheffingen gegrond zijn. "Als men om principiële redenen ontheffipg vraagt, heeft het Gemeente bestuur dat maar te doen. We mogen volgens de wet niet eens onderzoeken wat de achtergronden zijn. We hebben nu 17 ontheffingen verleend, terwijl er 60 a 70 partieel-leerplichtigen zijn. Daarvan gaan er naar Bergen op Zoom en naar Anna Jacobapolder, maar ook werken er partieel-leerplichtigen volle dig vijf dagen, o.a. in de Thoolse be jaardenhuizen", aldus wethouder Scherpenisse. Combinatie onmogelijk De Thoolse wethouder heeft de hele problematiek onlangs besproken met de Onderwijsinspecteur en de hoofden van de Vormingsinstituten in Stavenisse en Anna Jacobapolder. De moeilijkheden waren volgens dhr. Scherpenisse te voorkomen geweest, wanneer de beide instituten in één ge bouw waren getrokken. Hij heeft daar destijds pogingen toegedaan. Bij het be zoek van de Thoolse wethouder aan de directeur van het Reformatorisch Vor mingsinstituut in Goes, kreegj echter te horen, dat de burgemeester van Sint- Philipsland twee dagen eerder oi de stoep had gestaan voor een dependance. DKE Fliplandse burgemeester had toen al zoveel toezeggingen gekregen, dat de zaak niet terug te draaien bleek. Boven dien wilde het Reformatorisch Instituut niet zo graag in hetzelfde gebouw als het Interlevensbeschouwelijke Instituut. Wethouder Scherpenisse bood nog aan om een gebouw in jtholen te plaatsen, terwijl nu de oude R.K.-school in Oud- Vossemeer gunstig zou zijn geweest, B en W van Tholen nemen het 't Refor matorisch Vormingsinstituut kwalijk, dat er later geen overleg meer is geweest, terwijl men het grootste aantal leerlin gen van Tholen verwachtte. Redelijke bestaansmogelijkheid In de praktijk blijkt dat ook te kloppen. Van de 28 ingeschreven partieel-leer plichtigen bij het Reformatorisch Vor mingsinstituut in Anna Jacobapolder komen er 15 uit de gemeente Tholen: Tholen 6, Scherpenisse 3, Stavenisse 3, Oud-Vossemeer, Poortvliet en Sint- Maartensdijk elk I. Verder nog 8 uit Sint-Philipsland. 3 uit Oosterland en 1 uit Bruinisse en Sirjansland. Volgens de prognose hadden er 40 leer lingen moeten zijn, maar dat aantal kon volgens leraar Walhout van het Reform. Vormingsinstituut niet worden gehaald, doordat B en W van Tholen voor juli nog 10 ontheffingen verleenden. De school in Anna Jacobapolder begon na een ingrijpende verbouwing op 6 september met 2 groepen op dinsdag en woensdag. Het gaat om jongens en meisjes die tien schooljaren achter de rug hebben. Er zijn twee vaste begelei ders en twee losse leerkrachten, onder wie mevr. v.d. Velde uit Tholen voor de naailes. Van de 28 ingeschreven leerlingen ko men er 24 regelmatig. De overige vier hebben er nog niet zoveel zin in omdat ze vijf dagen werken. Voor de Thoolse leerlingen rijdt er een busje van taxibe drijf Buron uit Steenbergen. Twee groe pen bieden volgens dhr. Walhout een redelijke bestaansmogelijkheid en wan neer er minder ontheffingen worden verleend en er meer tijd is om West- Brabant te bewerken, dan lukt het in Anna Jacobapolder Wel volgens leraar Walhout. De school besc ikt in ons dorpshuis over twee gesprekslokaien, twee handvaardigheidslokalen, een keuken en een ontmoetingsruimte. Dhr. M.C.J. Kosten (51) uit Tholen heeft het beroep dat van landbouworganisato- rische kant op hem gedaan is, aanvaard door zich kandidaat te stellen voor de bestuurszetel Ongebouwde Eigendom men in district III van het Waterschap Tholen. "Anderen hebben mij ertoe be wogen om te solliciteren", aldus de enige sollicitant naar een van de vijf per 1 ja nuari 1978 vrijkomende bestuurszetels in het Waterschap Tholen. De sollicitatie van de ZLM-kringvoor zitter Tholen/ Sint-Philipsland is in het algemeen als een verrassing ervaren, maar de kandidaat zelf heeft er achteraf nog niet zoveel van gehoord. "Ik ben ook als persoon niet zo ver schrikkelijk voor deze functie gepor teerd, maar als dagelijks bestuurslid van het Landbouwschap in Zeeland, vind ik het wel van belang dat er een goed con tact is tussen Waterschap en Land bouwschap. Dit met het oog op de we gen (verbreding en aanleg van nieuwe) en de dijkversterkingen. Tegenwoordig komt er veel meer bij kijken dan vroe ger. Daarom is het wel van belang datje weet hoe men van beide kanten over bepaalde zaken denkt. Het gaat om de belangen van een goede wisselwerking, die via deze combinatie van functies te verwezenlijken is. Het was geen goede zaak toen er gezegd werd dat de ZLM- kringvoorzitter anders dacht over de milieuheffing. Kortsluiting is niet be vorderlijk voor de landbouwbelangen", aldus de heer Kosten. Hoewel de landbouw in het dagelijks bestuur van het Waterschap - voorzich tig uitgedrukt - niet ondervertegen woordigd is, wijst de heer Kosten erop, dat daarbij geen mensen zijn die vooraanstaande functies in de land bouworganisaties vervullen. De Alge mene Vergadering van het Waterschap Er worden plannen gemaakt om in Sta venisse een nieuw dorpshuis te bouwen. Het na de ramp van 1953 geschonken houten gebouw aan de Poststraat dient volgens het gemeentebestuur vervangen te worden door een betere accommoda tie. De beheerscommissie denkt hierbij aan de speelplaats tegenover de school en de gymzaal aan de Schoolstraat Dit punt ligt centraal en is ook qua parkeergele genheid niet ongunstig. Andere plaatsen zijn nog het bos, waar eens een kasteel stond, en de oude Openbare Lagere School. Een gedeelte hiervan is in gebruik bij de Hervormde Jeugdvereniging en nu het Vormingsin stituut gaat verdwijnen, wil de Her vormde Gemeente wel over de hele school beschikken. In elk geval wil men de school handhaven en niet slopen, zoals het gemeentebestuur mogelijk in z'n achterhoofd heeft. De N.H.kerk voelde er niets voor om samen met de gemeente op de plaats van de oude school een nieuw dorpshuis/vereni gingsaccommodatie te bouwen. De kerk vond dat bezwaarlijk in verband met een mogelijke combinatie van een brui loft in het ene en een rouwdienst in het andere gedeelte. heeft toch de secretaris en oud-secretaris alsmede de vice-voorzitter van de ZLM-kring in z'n midden, maar volgens de heer Kosten komen de beslissingen en achtergronden vooral in het dagelijks bestuur aan de orde. "In dagelijkse bet- sturen worden in het algemeen de lijnen aangegeven en het komt maar zeer zel den voor dat de Algemene Vergadering of Ledenraad daarvan afwijkt. Zowel in het Waterschap als het Landbouwschap wordt er over wegen, dijkversterkingen en zuiveringsheffing gesproken en het is goed, dat van beide kanten te horen. Je kunt alleen goed meepraten als je er zelf mee bezig bent. Degenen die het bijvoorbeeld niet eens zijn met de zui veringsheffing kloppen bij ons aan. Dan ben je wel eens geneigd om te zeggen, dat komt me ook vreemd voor. Je kent dan de achtergronden niet en daarom moet er een nauwere binding zijn. Ik ben niet zo erg gelukkig met de sollici tatie, maar als men een beroep op je doet voor belangenbehartiging van de land bouw, dan diende ik me op deze manier kandidaat te stellen voor een bestuurs zetel. Ik heb echter al zoveel functies, dat ik er eigenlijk niets kan bij gebrui ken. Als ik benoemd wordt, moet ik voor andere dingen bedanken. Dan zal ik landelijke functies afstoten. Ik vind het ergens leuker om op Tholen wat te doen dan in Utrecht. Het gaat me er niet om om een mede collega (in district III is dhr. J.N. van der Slikke (60) door zijn mede-hoofdinge landen kandidaat gesteld voor de be stuurszetel) dwars te zitten. Dat zou ik jammer vinden. Als v.d. Slikke het me kwalijk neemt, dat ik gesolliciteerd heb, dan trek ik me terug", aldus de heer Kosten. Terreur 0 Voor en tegen van de auto in Kom Oud-Vossemeer 0 Ontsluiting van Buitenzorg Tho len 0 St. Anthoniusschool geopend 0 Voormalig Poortvliets burge meester jubileert Introductie van Achter 't Bos woonerf in plan Komende verbinding Kalisbuurt Dorpsweg/ Geslaagde middenstandsbeurs Oud-Vossemeer 0 Synoniem met economisch- en milieu-vriendelijk is ook het ver schil tussen 10 en 70 cent voor een kilo piepers 0 Inspraakgroep wil geen groeiker nen op Tholen 0 Zangsuccessen in Nijmegen 0 450 jongeren op jeugdappel 0 Nieuw dorpshuisplan in Stavenis se 0 Vormingsinstituten twist 0 Aanbesteding hulpbrug Anna Ja cobapolder WIK beheerste Thoolse kampioenschappen turn- Kandidaat-bestuurslid Kosten wil samenspraak tussen waterschap en landbouwschap 0 Tholen boven de 5000 inwoners ELK MOET DRAGEN ZIJN PAKJE Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's Het bevolkingsbeeld over de eerste 8 maandgn van dit jaar toont een groei in alle Thoolse woonkernen. De gespreide woningbouw lijkt te gaan doorsiepelen, ook voor de kleinere kernen. Opnieuw kreeg toch Tholen-stad van de 280 inwoners, die er nu meer zijn dan in het begin van dit jaar, het leeuwenaandeel. Het werd daar een groei van 91 en deze grootste kern zit nu stevig boven de 5000 inwoners. Het waren er per eind augustus 5059 en de vijfduizendste moet zo rond mei zijn geregistreerd. De geringste toename was voor Poortvliet met 5 inwoners, daarentegen kan Scherpenisse juichen met een groei van 33 burgers. Het plezierig beeld is althans op dit mo ment toch wel, dat er in alle kernen eni ge toename valt te bespeuren. Uiteraard is het bevolkingsbeeld 1977 nog niet rond. De plus kan nog een min worden, de aantallen kunnen nog belangrijk wij zigen, maar voorlopig kan men tevreden zijn. Tevreden enerzijds door de gelei delijkheid van de toename, tevreden vooral door het daarin door alle kernen meedoen. Het kan dat het gewijzigd beleid voor de kleine kernen een blijvende verbetering gaat worden, ondanks dc remmen van hogere overheden. Een toename dus in Tholen-stad van 91, in Poortvliet 5, in Scherpenisse 33, in Sint Maartensdijk 48, in Stavenisse 23, in Sint Annaland 37 en in Oud Vosse- meer 43. Zowel in 'Stavenisse als te Oud-Vossemeer is het ook al een tijd geleden, dat er een zo dikke plus was. Er valt nauwelijks aan te nemen, dat de resterende maanden een vervolg krijgen "De jury heeft aan de gemengde zang vereniging Vooruitgang zij ons streven uit Sint-Maartensdijk in de afdeling uit muntendheid met 365 punten een eerste prijs toegekend met lof der jury". Dat diploma bracht VZOS uit Nijmegen mee, waar het plaatselijke dameskoor Pleiade een zangconcours organiseerde met deelname van vier koren uit de streek. Het Smalstads mannenkoor kwam in de ere-afdeling met 3 3 punten ook aan een eerste prijs met lof van de jury De veteranen onder de zangers en zange ressen waren er zich van bewust dat het hier een zogenaamd vrij concours betrof en dat Nijmegen bekend staat om een goede kwalificering. Canticum uit Tholen kwam aan 325 punten in de afdeling uitmuntendheid, terwijl Maranatha uit Sint-Philipsland eveneens een eerste prijs won met 309 punten in de hoogste afdeling superieur. Uit de jutyrappoïten blijkt, dat VZOS SitU-Maartensdijk o.l.v. Iz.Riedijk als laagste cijfer een acht had. Een alleszins acceptabele uitvoering, was het oordeel van het ene jurylid. Alle waardering, was de conclusie van zijn collega. Voor het vrije werk psalmus 20 van Sweelinck constateerde een jurylid dat het verfijn der had gekund, maar de leiding was uitstekend. Het andere jurylid had alle waardering voor het toch wel moeilijke werk. Het verplicht nummer was Villa- nella a la Napolitaan van Donati. Het Smalstads mannenkoor zong als ver plicht nummer Het feest van de mus van Dvorak. 'Zuiver gezongen', luidde het jury-oordeel met 243 punten. Over het vrije nummer Chevaliers de la table ronde: goede muzikale opvatting. Op het verplicht nummer O musika, du edle kunst van Paul Peuerl van het ge- ref.gem.zangkoor Ganticum uit Tholen had de jury in zoverre enige kritiek, dat de inzet niet geheel zuiver was. 'Zachter zingen'.luidde de waarschuwing. Ook het vrije werk Matona mia cara van Orl. di Lasso kon niet geheel vlekkeloos worden uitgevoerd. Opgemerkt werd. dat er in ritmisch opzicht soms wat One venwichtig Werd gezongen. Van Maranatha Sint-Philipsland be reikte ons geen juryrapport. Wel deelde men ons mee. dat onder de bekwame leiding van dirigent C.den Braber weer voor een prachtige prestatie werd ge zorgd. Maranatha zong Hymnus de As- censione dommi van Joh.Wagenaar en Das ende des gerechten van Joh. Gott fried Schicht. Juryleden waren Jan Vermunt. Amps en Smeets. op deze acht positieve maanden. Dat hangt ook samen met het aantal wonin gen, dat in deze laatste maanden van 1977 nog in gebruik komt. Andere fac toren kunnen zijn een tenslotte wat gro ter vertrek. Dat moet allemaal nog wor den afgewacht. Daarom ook worden deze achtmaandelijkse uitkomsten 1977 ook nog niet te breed uitgesponnen. Sint Annaland bijvoorbeeld heeft op dit mo ment een vrij groot geboorte-overschot, nu er 27 geboorte-aangiften kwamen, wat een normaal cijfer is, maar met 13 overlevenden in acht maanden ligt dat veel lager dan de twee voorafgaande ja ren. Sint Annaland kreeg met 97 vesti gingen en 63 vertrokken personen ook in dat opzicht winst. Poortvliet had tot dusver 12 geboortes, 8 overlijdens, Scherpenisse 9 en 11, Sint Maartensdijk 38 en 22, Stavenisse 10 en 12, terwijl er in Oud-Vossemeer tot nu toe 18 zijn gebo ren en 10 overleden. Tholen-stad kreeg er door verhuizing binnen de gemeente, dus van andere Thoolse kernen 29 bij, terwijl Poortvliet,er 17 aan andere dor pen verloor, Scherpenisse won in dat opzicht 2 inwoners, Sint Maartensdijk noteerde maar een plus van 4, Stavenis se had in dit opzicht noch winst noch verlies, terwijl Sint Annaland er 12 en Oud-Vossemeer 6 inwoners aan andere Thoolse kernen moest prijsgeven. Met de grootste huizenvoorraad kreeg Tho len-stad begrijpelijk ook de meeste in woners uit de andere kernen. Het totaal van de Thoolse gemeente ligt op 17.742. Voor het officieel bondsconcours te Middelburg, dat het merendeel van de leden prefereerde, waren te weinig in schrijvingen. De koren kozen daarom nu de Pleiade Nijmegen. September en oktober zijn maanden waarin er vaak iemand bij u aanklopt met de vraag "het één of ander goede doel te willen steunen". Het is bepaald dus niet voor hei eigen plezier dat deze mensen op stap gaan. integendeel het blijft een noodzaak op deze manier geld in te zamelen! Volgende week van 3 tot en met 8 okto ber trekken er weer diverse dames op uit voor de ZEEUWSE COLLECTE, die wofdt georganiseerd door de STICH TING ZEELAND samen met de ZEEUWSE VROUWENRAAD De baten zijn bestemd voor MAAT SCHAPPELIJK WERK in onze pro vincie. Van de plaatselijke opbrengst blijft 18% in eigen gemeente. Zodoende kunnen er iedere winter kerstvieringen voor bejaarden georganiseerd worden, terwijl verschillende andere doelen ook verwezenlijkt worden, o.a. noemen we vacantieweken voor blinden, en nog steeds ook voor bejaarden. We noemden slechts een enkel aspect van dit werk. we hopen dat u ons in staat stelt dit werk voort te zetten, nurtiens de Zeeuwse Vrouwenraad. Me vrouw van Baeijen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 1