SGP recreatieverzet tot in de hoogste regionen Elektrische deken oorzaak van brand in woning Wethouder vereerd met overwinning Keetie NOG 27 BANEN VRIJ Vervolgverhaal. Zeedijk 8 Muskusratten bestrijding DEZE WEEK Beroepschriften zuiveringslasten 1(51-V' Donderdag 14 juli 1977 33e jaargang no. 34 Eerste deel van Sint-Philipslandse trilogie voor Raad van State Zondagsrust veilig houden Geen nieuwe planologische motieven Contracten afgesloten Onrust groot Brandweer kon Zeedijk 8 Oud-Vossemeer niet vinden Tijdens deze zomerse temperaturen houdt men het nauwelijks voor mogelijk, maar een elektrische deken was er de oorzaak van dat in de nacht van maandag op dinsdag de bovenverdie ping van de woning van de familie P. A. Ponsen aan de Zeedijk 8 te Oud-Vossemeer uitbrandde. Een neef maakte tijdens zijn verblijf in het weekend nog al eens gebruik van de elektrische deken. Vermoedelijk is vergeten deze uit te doen, zodat de met een thermostaat werkende elek trische deken het vuur langzaam deed ontvlammen. Het is nog onzeker of de woning, eigendom van de Belgische mevrouw Broos, tegen brand verzekerd was. Van 600 m water Meisje sloeg alarm Eendrachtbode. Postbus 5 Sint-Annaland Telefoon 01 665-27*? - Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholeri en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrek. 12 44 07 Bankrek 30 30 05 556 Abonnement 11,50 per halfjaar, per post 14.50, losse nummers 0,55 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,25 btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 contant inclusief btw. Op rekenina 6,00, Hoofdredacteur G. Heijboer Door de Raad van State werd vorige week donderdag het eerste deel gepu bliceerd van het vervolgverhaal, waar aan de titel kan worden gegeven: Sint Philipslandse SGP recreatie. Een ver volgverhaal omdat het onderwerp tot driemaal toe bij de Kroon aan de orde komt. zij het met verschillenden in de hoofdrol. Het eerste deel was een zuive re SGP aangelegenheid, zoals uit het verslag elders in dit nummer kan blij ken. Het vervolg is het beroep van het Sint Philipslands gemeentebestuur op het onthouden door gedeputeerde staten van Zeeland van de goedkeuring op een raadsbesluit tot intrekking van het be wuste bestemmingsplan. Tenslotte is er dan nog het beroepschrift tot uittreding gemeenschappelijke regeling Kanaal schap "De Eendracht." Het gaat nu om het eerste deel van het verhaal, al kan het niet los gezien worden van de ver volgen. Dat eerste deel bestaat uit het bezwaar van de SGP tegen het in 1974 goedge keurd bestemmingsplan. Vorige week donderdag kwam de bezwaarde groe pering niet bevredigd de trappen af van het gebouw in de Paleisstraat. Met name wethouder L. Walpot, die toch wel als de initiatiefnemer van de beroepsschriften mag worden gezien, uiteraard met vol ledige steun van zijn partijgenoten, zag een wat eenrichtingsverkeer in de toch democratische mogelijkheden. Naar onze mening was er weinig reden tot die conclusie. Voor de beroepscommissie van de Raad van State kregen alle be trokkenen wel dezelfde mogelijkheden. De een maakte er wat beter gebruik van dan de ander. In de eerste ronde kwam de SGP raadsman in elk geval behoor lijk voor de dag. In tweede instantie echter profiteerde men zowel van pro vinciale zijde als van de kant van de ontwikkelingsmaatschappij "Kavero" b.v. wat meer van zijpaadjes dan van SGP zijde gebeurde. Daardoor kwamen bijvoorbeeld de heren Walpot en Goedhart niet aan hpt woord. Dit belet sel kan moeilijk in de schoenen van de Staatscommissie worden geschoven. Van die zijde was duidelijk geen be hoefte aan nadere SGP informatie, om dat de beweegredenen van het beroep voldoende bekend zijn. Een SGP nadeel leek ons ook nog enigzins de absentie van het gemeentebestuur, althans als officiële woordvoerder. Men was er slechts bij op de publieke tribune. Alles bij elkaar lijkt het ons niet toe, dat de SGP door het verloop van deze proce dure behoeft te twijfelen aan een objec- tief oordeel van de staatscommissie, c.q. te twijfelen aan een objectief advies aan de minister. Maar daarmee is niet tege lijkertijd beweerd, dat de bezwaarden in het gelijk gesteld worden. Wel, dat ze er tijd door winnen en de andere partijen kunnen zich mogelijk afvragen of die vertraging nu wel zo democratisch is. Eén partij zal het in elk geval als scha delijk aanmerken. Die vertraging kan misschien mede als gevolg van de rest van het vervolgverhaal ook wel groter zijn. dan de niet bezwaarden lief is. Dat alles maakt de teleurstelling van met name dan wethouder Walpot, die er overigens een vakantiedag aan offerde, enigermate onredelijk. De vertraging kan er immers mede oorzaak van zijn, dat de winnaars van straks toch de ver liezers van vandaag zijn. Tenslotte zal het vervolgverhaal naarmate het tot de climax komt, zeer waarschijnlijk de be langrijkheid van komende raadsverkie zingen in Sint Philipsland onderstrepen. Ambtelijke proceduremolens malen niet al te vlug en technisch zal ook dit be roepsschrift tct op de letter worden uit geplozen, eer er een uitspraak volgt. Dat kan meer dan weken, dat kan maanden vergen. In 1978 zijn er nieuwe raadsver kiezingen. Geen Nederlander die aan de democratiewaarde daarvan twijfelt. Vo rige week donderdag werd in Den Haag gerept over een slechts 6 stemmen ver schil bij de raadsverkiezingen 1974, maar het Sint Philipslands verkiezings beeld 1977 (Tweede Kamer) werd er niet bijgehaald. De niet-recreatie bezwaarden vonden het blijkbaar geen zuivere graadmeter voor raadsverkie zingen of ze dachten er niet aan, dat het SGP stemmenverlies in Sint Philipsland op een 8% kwam te staan. Meer dan tevoren nog zal volgend jaar in Sint Philipsland de plaatselijke bestuursbe- noeming uitwijzen of het behoudende wordt onderstreept dan wel het pro gressieve weer de beurt krijgt. Men zou nu reeds kunnen verwachten, dat de opkomst naar de stembus daar groot zal zijn. Vraagt men tien willekeurige Tholena- ren, waar het perceel Zeedijk 8 in Oud- Vossemeer te vinden is, dan moet wor den betwijfeld of er 1 daarvan die niet in dat dorp of omgeving woont, het ant woord kan geven. Die wetenschap mag echter wel worden gevergd van brand weerkorpsen, c.q. commandanten. Maandagnacht bleek daaraan toch wel een en ander te haperen, zodat na een snelle opkomst verschillende zoek-mi- nuten verloren gingen. Oud-Vossemeer staat direct klaar met het antwoord: een van de concentratie-, één van de brand weerreorganisatie nadelen. Er valt aan zo'n antwoord weinig af te dingen, want plaatselijke bekendheid is - zeker in het buitengebied - een groot voordeel. Met een goede kaart kom je echter ook een eind. Donderdagmorgen 7 juli 1977 heeft zich het eerste deel van de Sint-Philipslandse SGP trilogie afgespeeld in het gebouw van de Raad van State aan de Paleisstraat in de residentie. Dat eerste deel gaat over het bungalowpark in uitbreidingsplan "De Krabbenkreek". Deze partij met een raadsmeerderheid wenst in Sint-Philipsland deze verblijfsrecreatie niet om de mogelijke gevolgen voor de zondagsrust, vervolgens vanwege milieuontsiering en in de derde plaats om uitbreidingsmogelijkheid over te houden voor normale bewoning. Daartoe moet dan een ook door gedeputeerde staten te Middelburg al goedgekeurd raadsbesluit worden teruggedraaid. Daartoe moet ontwikkelingsmaatschappij "Kavero" de al gevorderde plannen intrekken en daartoe moet dan een nieuw bestemmingsplan van kracht kunnen worden. De drie partijen: SGP, provinciaal bestuur en de ontwikkelingsmaatschappij zetten de standpunten, de motieven, de bezwaren nogmaals uiteen voor het hoge overheidscollege zonder dat nieuws kon worden toegevoegd aan reeds eerder bekende feiten en motieven. Het tweede deel van de SGP-trilogie is het bezwaarschrift van de gemeenteraad tegen het zelfde plan en een derde deel is dan weliswaar van wat andere orde, maar wel uit dezelfde koker, namelijk om de aanleg van de jachthaven in de Krabbenkreek door het kanaalschap "De Eendracht' te voorkomen. De rode draad van het gehele boek liep er don derdagmorgen nauwelijks zichtbaar, maar toch wel aanwezig, door, hoewel slechts het eerste deel van het SGP-boek werd behandeld. Een ijverige raad-van-state bode stond wat verwonderd te kijken over een zo grote belangstelling voor zaak 128 van de Raad. Hij is dat niet gewend. Ge woonlijk beperkt de partijen- en pu blieke belangstelling zich tot 3 tot 5 per sonen. Nu zat men volop boven de tien. Mr. G. Holdijk, verbonden aan het we tenschappelijk instituut van de SGP in Den Haag was woordvoerder van de bezwaarde partij. Zijn aanhang was wethouder L. Walpot, die zijn vakantie in Rijssen had onderbroken voor de persoonlijke aanwezigheid in de Paleis straat. Verder was ook de heer A. B. Goedhart uit Sint-Maartensdijk van de SGP Tholen als mede-deskundige van de partij, vergezeld van de heer Van Dijke uit Sint-Philipsland. De zuivere publieke belangstelling kwam van wet houder A. A. Rijstenbil, gemeentesecre taris A. Verbree en raadslid P. J. van der Reest. Belanghebbend landbouwer M. A. van Dijke was mede-toehoorder. Daarbovenop een viertal regionale persvertegenwoordigers. Het kon niet op, maar de publieke tribune was groot genoeg. Even voor elf uur was zaak 128 aan bod. De SGP-woordvoerder mr. Holdijk greep terug naar de voorgeschiedenis rond het project, dat zich afspeelde op 29 oktober 1973 toen de toenmalige ge meenteraad van Sint-Philipsland be sloot het plan Krabbenkreek onder te brengen in een bestemmingsplan. Dat plan schiep de mogelijkheid voor de bouw van 405 zomerwoningen, die dan evenveel recreanten kunnen bergen dan er inwoners zijn in dit dorp. De SGP heeft daartegen vooral bezwaar vanwe ge de zondagsrust, die ze voor het dorp veilig wil stellen. Zonder dat al vaste afspraken waren gemaakt, toonde in juli 1974 de SGP, die een meerderheid had verworven in de gemeenteraad na de verkiezingen van dat jaar, bezwaar te hebben tegen dat plan, temeer omdat de bevolking toenam en weer groei ver toonde met een taak als woongemeente en daardoor uitbreidingsmogelijkheden door het Krabbenkreek-plan in het ge drang kunnen komen. Met als afschrik wekkend voorbeeld Bruinisse - over stroomd door het toerisme - werden de nadelige gevolgen van het recreatieplan niet alleen bij leden van de SGP, maar ook bij andere bevolkingsgroepen on derkend. Er was toenemende aandacht en zorg voor het milieu in Sint-Philips land. Bezwaren zijn er ook van de zijde van de Stichting Zeeuws Landschap om afbrokkeling van de schorren te voor komen. In 1974 werd het plan door ge deputeerde staten goedgekeurd, behou dens de noordelijke ontsluiting. In au gustus vorig jaar heeft de raad het be stemmingsplan ingetrokken, maar men kreeg op deze beslissing geen provincia le goedkeuring. Daarop is het beroep bij de Kroon ingediend. Inmiddels zijn door de raad kredieten gevoteerd voor een nieuwe bestemming van dat gebied tot de oorspronkelijke agrarische doe leinden. Daarmee wordt het meest denkbare evenwicht bereikt voor de ruimte in deze samenleving. De meer derheid van de inwoners zijn tegen het recreatieve plan gekant, verzekerde mr. Holdijk tegenover de Raad van State. De vertegenwoordiger van het provin ciaal bestuur van Zeeland, mr. D. F. Vos herinnerde er aan, hoe in 1973 een raadsmeerderheid het bestemmingsplan vaststelde, dat door g.s. een jaar later na degelijk onderzoek werd goedgekeurd. Daarna hebben zich voor de provincie onvoorziene zaken voorgedaan. Echter de planologische omstandigheden zijn niet gewijzigd. De verkiezingen in 1974 brachten in Sint-Philipsland 6 stemmen De geregistreerde arbeidsreserve van mannen op Tholen en Sint-Philipsland daalde tijdens de maand juni 1977 van 157 tot 155. De vraag naar mannen verminderde van 35 tot 27. In vergelijking met de geregistreerde arbeidsreserve op eind juni 1976 ligt deze nu aanzienlijk lager, t.w. van 183 tot 155. De vraag is t.o.v. vorig jaar juni gestegen van 13 tot 27. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer omtrent de geregistreerde ar beidsreserve in vergelijking met de overeenkomstige data van het vorig jaar. Beroepsgroepen mei 76 juni 76 mei 77 juni 77 Bouwnijverheid 13 12 4 6 Grondwerken 33 30 29 23 Kleding 16 12 7 6 Metaal 29 36 17 25 Landbouw 8 10 7 6 Kantoor/onderw.pers. 13 12 9 11 Los arbeiders 30 36 49 47 Overig los arb. 17 9 15 9 Overige beroepsgroepen 26 26 20 22 Geregistreerde arb.reserve 185 183 157 155 waarvan werkloos: 171 169 141 139 Vraag: 14 13 35 27 waarvan jeugdigen: 3 10 8 Bouwnijverheid Arbeidsmarkt - en werkgelegenheidssituatie op de bouwmarkt blijft gunstig. Het aanbod is van zeer geringe omvang. Ofschoon de vraag naar bouwvakkers is afge nomen is er toch een tekort aan vaklieden. In vergelijking met de situatie van een jaar geleden is de werkgelegenheid nog toegenomen. Het aanbod van jeugdige schoolverlaters is vrijwel nihil. Water-, spoor- en wegenbouw Ook in deze sector nam het aanbod verder af. De vraag naar grondwerkers is nihil. Thans zijn er minder werklozen dan op eind juni 1976. Metaalnijverheid Door ontslagen elders en inschrijving van schoolverlaters nam het aanbod iets toe. De plaatsingsmogelijkheden voor afgestudeerden van de LTS zijn ruim. In verge lijking met vorig jaar zijn er nu minder werklozen in de metaal. Kantoor- en onderwijzend personeel De plaatsingsmogelijkheden voor de jeugdige mannelijke schoolverlaters zijn ge ring. Het ligt in de verwachting dat dit aanbod waarschijnlijk nog iets zal stijgen. Overig en los personeel Dit aanbod onderging weinig verandering. Dit aanbod beweegt zich op een hoger niveau dan een jaar geleden. VROUWEN De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen steeg van 42 tot 48. In vergelijking met het aanbod op eind juni 1976 nam het aanbod toe van 42 tot 48. Het huidige aanbod bevindt zich hoofdzakelijk in de dienstensector. De vraag naar vrouwen richt zich op modinettes en inpaicsters en in minder mate op vrouwelijk kantoor personeel. minder van niet-SGP-ers, zodat moeilijk kan worden beweerd, dat men in Sint- Philipsland niet achter dat recreatieplan kon staan. Ik moet daarom wel grote vraagtekens plaatsen achter de stelling dat Sint-Philipsland dit recreatieplan niet wil. De provincie heeft het besluit van de raad tot intrekking van dit plan naast zich neergelegd, omdat de raad daarvoor geen planologische motieven heeft aangevoerd. De voorzitter van de hoorcommissie vond het spijtig dat er geen vertegenwoordiger van de ge meente was aangewezen om het woord te voeren, al was het dan maar om ge wenste informatie te verstrekken. Voor mr. Holdijk gaf de hier gemaakte ope ning geen aanleiding om de aanwezige wethouder Walpot in te schakelen of eventueel de ook aanwezige gemeente secretaris. De derde partij op deze zitting was de Kavero b.v., vertegenwoordigd door zijn raadsman mr. A. L. Asscher. Hij schetste het ontstaan van het gebeuren op 13 mei 1971, toen het college van b. en w. aan Kavero berichtte in principe geen bezwaar te hebben tegen dit particulier initiatief. Vanaf die tijd zijn er door de ontwikkelingsmaatschappij contacten gelegd en contracten afgesloten. De raad stelde immers dat plan vast en ged. sta ten onthield slechts goedkeuring aan de noordelijke ontsluiting, in feite met in stemming van alle partijen om een an dere uitweg mogelijk te maken. Op 5 augustus 1976 werd in de raad een motie aangenomen aan het plan geen verdere medewerking te verlenen en van Kavero zijde is toen eigenlijk de raad wijsge maakt, dat dit zo m^ar niet kon, maar dat het bestemmingsplan dan moest worden ingetrokken. Dat voorstel lag er 2 dagen later. Het gaat de bezwaarden in de eerste plaats om de zondagsrust. Ka vero kan daar best inkomen en men mag aannemen, dat de toeristen, die een zo- merbungalow in Sint-Philipsland gaan huren er op uit zijn om rust te vinden. Met planologische bezwaren, zoals door de SGP aangevoerd kon spreker het he lemaal niet eens zijn. Kavero wil volop meewerken aan een ontsluiting met een zo min mogelijke verstoring van de woonkern. De gemeenteraad vond het destijds een uitstekend plan, dat dicht bij de kom gelegen mogelijkheden bood voor de plaatselijke middenstand en ook omdat kon worden geprofiteerd van dichtbijzijnde nutsvoorzieningen. Het aantal recreanten dat hierdoor Sint- Philipsland kan aandoen is belangrijk gunstiger dan de gemaakte vergelijking Bruinisse. De heer Asscher wenste zich volledig te distancieren van de uitspraak van mr. Holdijk, dat het aan 1 boer zou liggen, die goed geld van zijn grond kan maken. Men moet het plan zien in het totaal van de recreatieve ontwikkeling. Er zijn in die sector verwachtingen ge wekt door de gemeentelijke- en provin ciale goedkeuringen. Ik mag u dan ook namens onze maatschappij verzoeken het bezwaarschrift ongegrond te verkla ren, temeer waar contracten zijn afge sloten, die bij een ontvankelijk verkla ren van dit bezwaarschrift, belangrijke schade zou opleveren. Mr. Holdijk zei in de tweede termijn, dat de onrust bij de bevolking belangrijk verder gaat dan alleen vanwege de zon dagsrust en meende ook, dat de door Kavero genoemde samenwerking met het gemeentebestuur nog van zeer be trekkelijke aard is geweest. Er is geen gezamenlijk uitgewerkt plan tot stand gekomen. Een slotopmerking van mr. Holdijk was dat aan dit plan geen streek- of structuurplan in de gemeente ten grondslag ligt. Van provinciale zijde werd nog aange voerd, hoe de zondagsrust wettelijk vast ligt in de zondagswet. Mankementen die daaraan kleven kunnen niet worden veranderd door Kavero, gemeente of provincie, maar alleen door de Tweede Kamer. Dat is een nationale zaak. De provincie gaf pas haar goedkeuring na grondige overweging. Daarbij heeft het beleid van de gemeente in planologisch opzicht wel degelijk een rol gespeeld. Staatsraad Aalberse verwonderde er zich over, dat bij een dergelijke opposi tie geen aktiegroepen waren ontstaan, maar slechts het ene SGP-beroep. Hij begreep, zonder gemeentelijke voor lichting, dat de SGP de bedoeling heeft om met een nieuw voorbereidingsbe- sluit de agrarische bestemming te doen herleven. Hij had van provinciale zijde vernomen, dat de uitbreidingsmogelijk heden voor woningbouw voorshands verzekerd zijn. Destijds nam de ge meenteraad de beslissing uit economi sche noodzaak. Hij kreeg van de Kavero vertegenwoordiger nog het antwoord, dat een dergelijk plan toch wel aan een minimum van 200 k 250 zomerwoningen is gebonden voor economische be staansrechten. Van mr. Holdijk kreeg hij nog te horen, dat zich achter dit bezwaarschrift toch 870 inwoners stel den, die een handtekening plaatsten. De Staatsraad hoorde tenslotte van provin ciale zijde, dat bij een eventuele intrek king de bestemming 1961 (agrarisch) van kracht zou zijn. De voorzitter sloot de zitting af met de mededeling dat de commissie advies gaat uitbrengen aan de Kroon. De dele gatie stond nog even voor het midda guur buiten deze Paleisstoep. Een goed resultaat, was volgens rijks rattenvanger J. Meijll uit Poortvliet de juni-vangst aan muskusratten: 32 op het eiland Tholen. Volgens een opgave van de commissie muskusrattenbestrijding zijn er vorig jaar in onze streek 1646 muskusratten gevangen. De totale vangst in de provincie was 8847. Per kern was het resultaat: Tholen 188, Oud Vossemeer 296, Sint Annaland 230, Stavenisse 230, Sint Maartensdijk 263, Scherpenisse 183, Poortvliet 154 en Sint Philipsland 102. Vervolgverhaal SGP Sint-Phi lipsland en de recreatie 0 Wie vindt Zeedijk 8 0 Brand in woonhuis Hoog bezoek in Haagse Paleis straat 0 Keetie glansde in haar geboortes treek 0 Tholen wil nog een advies over binnensportaccommodaties 0 Grond blijft "in" 0 Meer pachtland op Tholen dan op Flipland 0 Zaterdag trimmen in de Smalstad 0 Jan Overeenkamtroep 0 Competitie Vosmeer I 0 De zomeropraiming start vandaag 0 VAKANTIE: OP EEN OOR LIGGEN IS EEN GENOT. BIJ MOOI WEER OP TWEE BENEN LOPEN IS EEN GRO TER GENOT. 0 Dit nummer bestaat uit 10 pagi- De heffing van de zuiveringslasten ver loopt volgens het waterschap Tholen naar wens. Deze nieuwe vorm van be lastingheffing wordt in het algemeen geaccepteerd, ook wat betreft de lasten verdeling. Er zijn over 1975 en 1976 acht beroep schriften in behandeling of reeds be handeld. Drie zijn er ongegrond verkl aard, terwijl er van vijf nog geen uits praak is gedaan. Twee keer is hoger be roep aangetekend bij de Kroon, maar ook hierover is nog geen uitspraak ge daan. Om 23.47 uur werd via 0011 alarm ge geven voor de brandweerkorpsen Sint- Annaland en Tholen. Het uitrukken ging snel, maar daarna trad er nogal vertraging op doordat de brandweer korpsen van Sint-Annaland en Tholen Zeedijk 8 niet konden vinden. Op de kaart stond alleen "voormalige zeedijk" en de brandweer meende de Zeedijk te moeten zoeken in de buurt van de an dere dijken zoals de Hiksedijk. Het korps Sint-Annaland reed daarom over de Broekseweg (de Provincialeweg) naar Oud-Vossemeer, waar men in de Hikseweg bij de molen arriveerde. Geen brand te zien, want die was men voorbij gereden. Vanaf de laag gelegen Broek seweg was de vuurgloed aan de Zeedijk, vlakbij de Krabbenkreekdam naar Sint-Philipsland, echter niet te zien. Wel vanaf de Broeksedijk en in de Hollaere- weg. Via de mobilofoon vroeg de Sint-Anna- landse brandweercommandant W. J. van Popering aan de alarmcentrale om een nadere melding, maar men kreeg geen gehoor meer bij melder W. A. Gaakeer aan de Zeedijk, die bij de brand was. Het politiebusje bracht uitkomst, want de twee agenten hadden rook gezien. Zo Wethouder van culturele zaken A.J. Scherpenisse kon na de verregende finale van de damescours in de ronde van Sint- Maartensdijk toch weer lachen, want oud-inwoonster Keetie van Oosten-Hage had gewonnen. Dhr. Scherpenisse vond het een eer Keetie bij herhaling met dit heugelijke feit te kunnen feliciteren. Zie voor het verslag van de twaalfde ronde van Sint-Maartensdijk pagina J reden er in 't nachtelijk duister vanaf de Hikseweg drie voertuigen met blauwe zwaailichten (politiebusje en de brand weerauto's van Sint-Annaland en Tho len) naar de Zeedijk. De Zeedijk die reeds lang als zodanig bekend is en ook officieel postadres is volgens de PTT. Zo verstreken er na de alarmering wel twintig minuten voordat het met een hogedrukspuit uitgeruste korps Tholen water kon geven. De Sint-Annalandse brandweerwagen, die geen watertank heeft met een hogedrukspuit, was verder doorgereden, want pas 600 meter van de plaats van de brand kon men water halen uit de watergang bij 't gemaal. Met de "slangenbak" had het korps Sint-Annaland in een mum van tijd een heel eind slang gelegd, maar men had toch ook de slangen van de Thoolse wa gen nodig om in aanjaagverband voor water te kunnen zorgen. De watertank van de Thoolse auto werd bijgevuld, terwijl daarnaast vier stralen lage druk werden ingezet. Volgens de Sint-Anna- landse commandant zou men, wanneer men rechtstreeks zonder te zoeken op de Zeedijk was afgereden, toch op het korps Tholen hebben moeten wachten om te kunnen blussen. Een gastank en een olietank elk met 1500 liter werden direct nat gehouden, terwijl al spoedig na het blussen het vuur terrein verloor. Dankzij het vrijwel windstil weer (windkracht 2) was de brand niet extra aangewakkerd, hoewel niet voorkomen kon worden dat de vlammen door het dak gingen. Bij de familie Ponsen was alleen de va der en dochter thuis. Het meisje speelde orgel, toen ze een brandlucht rook. 't Werd toen al spoedig duidelijk dat er op de bovenverdieping brand was uitge broken. Het meisje snel naar buiten, de dijk op, de weg over naar dhr. Gaakeer, die net bezoek had uitgelaten. Hij belde direct 0011 en meldde correct brand in het pand Zeedijk 8. Dhr. Ponsen pro beerde met een poederblusser zelf het vuur te bestrijden, maar dat lukte niet. De bovenverdieping brandde uit, terwijl er overigens nog veel brand- en water schade was. Het pand bleef, op het dak na, grotendeels intact. Om 00.19 uur werd het sein brand meester gegeven. Het korps Tholen rukte eerst in, terwijl om 3.15 uur de Sint-Annalandse brandweerlieden naar bed konden. Drie vrijwilligers bleven achter voor bewaking. Hoewel de Krabbenkreek vlakbij was - - bovendien was het hoog water - werd er niet met zeewater geblust. De pomp heeft namelijk maar 8 m zuigslang en dat is te kort. Overigens was de brandweer Sint-Phi lipsland qua afstand eigenlijk het dichtst bij de Zeedijk 8, maar Sint-Philipsland valt onder de brandweerregio Roosen daal en Tholen onder brandweerregio Bergen op Zoom. Loco-burgemeester C. J. Moerland en raadslid J. L. van Gorsel stelden zich ter plaatse van de brand op de hoogte.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 1