Weerzien na 10 - 20 - 30 of zelfs na 40 jaar Scherpenisse zet tijdig een keel op en niet zonder succes "THOOLSE DAGEN" HAD MEEST HISTORISCHE WAGEN IN OPTOCHT 850 JAAR SCHERPENISSE In Pluimpottent reunie-hoogtepun t KAA BEE Burgemeester bij opening historische tentoonstelling: Donderdag 23 juni 1977 EENDRACHTBODE 9 Trouwe supporters. VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Best gevonden. Bijzonder plaatsje Weegbrugbankje 850 joor Celedeh Oök Botovteren In sCotpemsse MoeuBotavteren Visten fiiet Met Pieren Concours hippique Feestavond Een uitspringer in het feestprogramma 850 jaar Scherpenisse is ongetwijfeld de reünie van oud-inwoners geweest, die zaterdagmiddag plaatsvond in de feesttent op het Pluimpotterrein. Waar een halve eeuw geleden kornuiten samen zwommen (in de haven) zat men nu aan een gezamenlijke maaltijd. "Ha, die Jan, hé Cor, ben jij dat. Nu had ik je toch eerst niet herkend, maar inderdaad... in levende lijve." Deze en nog veel meer uitroepen kon je zaterdagmiddag in de Scherpenisse straten en in de Pluimpot tent beluisteren. Een feestonderdeel van plezierige menselijke communicatie, van warmte. Een ontmoeting na soms een periode van 10 tot 40 jaar. "Je zou het eigenlijk ieder lustrum (5 jaar) moeten doen, verzuchtte aan het slot van de samenkomst een "oudgediende." Hou het er maar op. Een stukje levenswarmte als die zaterdagmiddag in de Pluimpottent is inderdaad een verre reis waard. Ze waren van ver gekomen. Uit alle windstreken van het land. De oud- Scherpenissenaars. Daarbij hoorden vanzelfsprekend ook de echtgenote of echtgenoot, de zoon of de dochter, een groep van een 140 personen met goede herinnering aan het dorp van hun jeugd. Zelfs de "aangetrouwden" waren er plezierig door verrast. Men voelde de vonken van herkenning overspringen als er weer nieuwe "ouwe" makker werd ontdekt. Het stond al bij voorbaat vast, dat dit onderdeel van het feestprogram ma een geslaagd nummer zou zijn. En kele jaren- geleden was daar bij Tholen 600 jaar en Sint Annaland 500 jaar al een sprekend voorbeeld van gegeven, dat zoiets vrijwel niet mis kan gaan. Het feestcomité en daarvan was met name de heer P. Jagt met dit onderdeel belast, die zich omringd wist door een aantal volijverige dames was met de organisa tie belast. Hij had zich nogal wat zorgen gemaakt of het niet te koud zou zijn in de tent, of het niet te rumoerig zou wor den door andere programma-onderde len, of het toch wel gezellig zou worden, het bleken zaterdagmiddag overbodige zorgen te zijn geweest. Men was immers weer onder elkaar. Na een soms heel lange tijd uit het oog verloren te zijn geweest. Burgemeester J. E. van Boeijen met echtgenote (i'n Thoolse klederdracht) aanwezig, verklaarde in een speechje onder de indruk te zijn gekomen van de belangstelling van zovelen en de trouw ook voor hun voormalig dorp Scherpe nisse. Scherpenisse is oud, maar het hart van haar inwoners klopt als van de jeugd. Ik hoop dat u vandaag iets proeft van hun gastvrijheid en ik weet dat Scherpenisse met zoveel trouwe sup porters als hier vandaag samen zijn, Scherpenisse zal blijven. Men heeft problemen, waar er op het platteland en dat wordt vooral in de kleine kernen gevoeld, geen emplooi is voor de jeugd, die dan genoodzaakt is weg te trekken. Er zijn ook problemen bij de overheid voor het leefbaar houden van de kleine kernen. Gesterkt door uw belangstelling zal Scherpenisse ook na 850 jaar door blijven gaan, hoe moeilijk het ook kan zijn. Ik hoop dat het voor u allen een schone dag op Tholen werd, zo besloot burgemeester Van Boeijen zijn toes praakje tot de oud-inwoners. De heer P. Jagt voerde het woord namens het co mité. Hij verklaarde verrast te zijn ge weest door al na de eerste oproep ont vangen spontane reacties. Het resultaat van deze middag overtreft dat alles nog. Er zijn er aanwezig tussen de 10 en 90 jaar. Voor de eerstgenoemden zal het dan geen herinnering zijn aan jeugdja ren in een voormalig dorp, maar onge twijfeld zullen ze deze samenkomst ook niet meer vergeten in hun leven, waar hun weg ook heengaat. Ze zullen zich herinneren die middag op dat land, waar het leven goed is en zullen er daarom van tijd tot tijd terugkeren. Voor de ouderen stromen de herinnering bo ven als eertijds het water van de Pluim- pot. De heer Jagt hoopte dat het voor ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Een ander staaltje van eigen initiatief in het 850-jarig Scherpenisse, de huiskamer met kolenkachel van smid Duine, die in zijn etalages bovendien een mini-ten toonstelling heeft ingericht. alleen een prettig beleven was en dankte iedereen, die daartoe had meegewerkt. Namens de gasten werd het woord ge voerd door oud-inwoner ir. J. Vinjé. Hij had gelezen, hoe een persman Scherpe nisse niet (direct) kon vinden, maar dat kostte de oud-inwoner niet de minste moeite, ook al waren er niet meer de bekende polderwegjes van weleer. Hij verzekerde de organisatoren, dat het voor allen een bijzonder plezierige bij eenkomst werd en vond dat zoiets voor herhaling vatbaar was. Daarmee kon een andere oud-inwoner de heer H. Ja ger, zoon van het eertijdse schoolhoofd meester Jager volop instemmen. Hij had op de tentoonstelling het Holland Huis eigenlijk een foto gemist van zijn oude Scherpenisse voetbalvereniging "De- vo", maar er nog wel vrienden van ont moet. Op de een of andere wTjze was hij destijds in het bezit gekomen van een prijs voor Devo in de vorm van een me daille. Die medaille werd overhandigd aan comité-voorzitter M. Hage als een blijvend souvenir aan deze reünie en als aanvulling op historisch materiaal Scherpenisse. Een aantal oud-inwoners moest dezelfde avond weer terug naar eigen home, anderen konden ook het vervolg meemaken, sommigen zelfs de volledige feestweek. Onder de gasten was ook de al 90 jarige C. Jobse uit Den Haag, zoon van de veldwachter Jobse, die een paar jaar geleden een stukje Scherpenisse geschiedenis bracht, dat in boekvorm is verschenen. Om half twaalf die avond was hij weer terug in de rei- dentie en al kende hij lang niet zoveel aanwezigen in de Pluimpottent als de in zijn ogen wat jongere garde, hij was enthousiast over het gebeuren in de Pluimpottent. Zoals zovele anderen met hem. De kleuters van de Blokkendoos ontbra ken niet in de fleurige optocht ter gele genheid van het 850-jarig bestaan van hun dorp. "Scherpenisse gedraagt zich ook als de benjamin. De inwoners zetten tijdig een keel op als ze denken dat er aandacht aan besteed moet worden en dat blijft niet zonder succes". Burgemeester J.E. van Boeijen zei dat zaterdagmorgen bij de opening van de historische tentoonstelling in het Hol land Huis, nadat tevoren herauten het begin van de feestweek 850 jaar Scher penisse hadden aangekondigd. De burgemeester noemde het een goed idee van de beheerscommissie om de expositie op te zetten en op deze wijze het historisch karakter in rustige sferen in beeld te brengen. "Hulde aan de or ganisatoren voor de bijzonder leuke en kwalitatief heel mooie tentoonstelling. Alle medewerkenden hartelijk dank, maar in het bijzonder de Belgische bu ren van de Kiekenhoeve uit Essen. Er is een goede doorsnee van waardevolle voorwerpen die herinneren aan het rijke verleden van Scherpenisse. 't Is altijd moeilijk om veel bijeen te brengen, want veel is verspreid geraakt. Dankzij veler medewerking is het toch gelukt. Ik hoop dat deze leuke tentoonstelling door ve len bekeken wordt", aldus de burge meester. Hij zei verder dat Scherpenisse in veler lei opzichten een bijzonder kind is, de Benjamin. In ieder gezin is er altijd een bijzonder plaatsje in het hart voor de jongste. Dat geldt ook voor het gemeen tebestuur. Scherpenisse zal de aandacht vragen die het verdient en tot in lengte van jaren zal het gemeentebestuur daar een antwoord op geven, zei de burge meester. Hij bracht vervolgens naar voren, dat Scherpenisse een eigen karakteristiek heeft. Bij calamiteiten moet uit Scher penisse het laatste restje water komen. Een ander markant punt naast de mo derne watertoren is het Cloveniersgilde. Alles bij elkaar een hele rijke schakering dat typisch is voor dit dorp. Een dorp dat de banden met de oude geslachten heeft gehandhaafd. Er zijn talrijke oud-inwo ners aanwezig. En dat is het beste bewijs dat Scherpenisse iets betekent voor al degenen die hier hun jeugd hebben doorgebracht. We hopen dat ze hier iets terugvinden van wat door de aderen vloeit. Ik hoop ook dat dit feest een ui ting is van zelfbewustzijn en een ont moetingsplaats voor velen. Hopelijk worden er oude banden aangehaald en nieuwe contacten gelegd, zodat het feest ver over 25 juni reikt. Ik wens tenslotte de beheerscommissie toe, dat deze kleine, smaakvolle exposi tie allerwegen bewondering oogst, aldus burgemeester Van Boeijen zaterdag morgen in het Holland Huis. De voorzitter van de beheerscommissie, mevr. P.C. Hage-Jansens, was erg ver heugd met de grote opkomst bij de ope ning van deze expositie. Zij reikte poor- tersbewijzen uit aan gemeentearchivaris J.P.B. Zuurdeeg en gemeentevoorlichter C.H.J. Lamers voor de medewerking bij het inrichten van de tentoonstelling. Op de expositie is o.a. een weegbrug bankje uit 1896 te zien met de namen van zes Scherpenissenaren erop. Verder schilderijen van W. v.d. Graaf en H. Keur, het vaandel van de muziekver eniging Eendracht, oude foto's en akten.. Ook is er een apart hoekje voor het Cloveniersgilde. Verder kan men een postkoets met postiljonlaars bewonde ren en de oudste Nederlandse postzegels uit 1852. Dit is een inzending van het postmuseum uit Den Haag. De Thoolse smid A. van den Hoven verleende medewerking met zijn hoefs mederij, hoefstal en wagenmakerij aan de zuidkant van de Markt in Tholen. Dit is het tweede werkstuk al, want het eer ste is in het streekmuseum onderge bracht. Dit tweede is echter nog com pleter en na Scherpenisse, gaat het kunststuk naar het Openluchtmuseum in Arnhem. De plaatselijke smid A. Duine heeft in zijn etalages een mini-tentoonstelling ingericht, waar vele interessante voor werpen uit het verleden zijn te bewon deren. In de smidse heeft hij bovendien een oude huiskamer ingericht met een kolenkachel. Mevr. Duine heeft die dertig jaar geleden nog gepoetst, deze naar de vliering verhuisde. V or het 850-jarig bestaan werd de kachel op nieuw gepoetst. Anneke Duine schil derde met haar vriend een prachtig de cor, zodat het geheel een mooi stukje zelfwerkzaamheid is in het kader van 850 jaar Scherpenisse. De vendel/waaiers uit het Brabantse Al phen vormden de finale van de optocht. Niet alleen hier Pluimpotterrein gaven ze een demon- op de Hoge Markt, maar ook op het stratie; De inzending van de hengelsportvereni ging de Zeebaars voor de historische op tocht. Niet alleen verenigingen, ook individueel had men zich ingezet voor de optocht zoals hier de familie Dane met de schandpaal. De inzending van "De Thoolse Dagen" in de historische optocht 850 jaar Scherpenisse, is zaterdagmiddag met een eerste prijs bekroond. Overigens gebeur de dat bij loting, want de Plattelands vrouwen waren eigenlijk even goed. De boterkarnsters met hun geit verloren zo via het lot van de veel kaf verspreidende dorsende mannen op de wagen van de Thoolse Dagen. De optocht trok veel belangstelling en hoewel het weer wat somber bleef, was de temperatuur toch prima om de zes tien wagens of groepen en de vijf mu ziekgezelschappen van Tholen en Sint- Philipsland gade te slaan. Het aantal vlaggen was aan de kleine kant, maar behalve de Gildebroeders waren ook verschillende andere inwoners in histo rische kledij gestoken. Dat zorgde nog voor extra fleur. Duidelijk werd, dat het organiseren van een optocht bij een dorpsfeest altijd aanslaat. Vele streekbewoners buiten Scherpenisse waren met hun aanwezig heid daarvan het bewijs. De optocht had nog een extra cachet doordat een groot aantal wagens werden getrokken door de Thoolse raspaarden van de bekende stallen Brooijmans. Dhr. A.L.C. Brooijmans zat zelf in gil- decostuum op de bok van de wagen van het Cloveniersgilde. De krijgshaftig be wapende en met vervaarlijke pluimen op de hoed getooide gildebroeders, marcheerden in hun nieuwe uniformen door de smalle straten van Scherpenisse. Dit was het eerste onderdeel na de koets met de comitéleden M.C. Hage en M.C.J. Kosten met hun dames. Afgewisseld door fanfares, drumbands en majorettenpelotons waren verder wagens te zien van de Plattelandsvrou wen, de in berevellen gestoken Batavie ren van de Hengelsportvereniging De Zeebaars, de kleuters van De Blokken doos, de schandpaal van de fam. Dane- Leendertse, de wagens van de ZLM-af- deling, en de jeugdvereniging Scarpe- nesse, de postkoets met een fraai geüni formeerde postbode H.C. Verkerke, de Oosterscheldeschool en het decor van het wagenspel, de camping De Pluimpot met "de kleinste kern in rust en gratie, de grootste recreatie concentratie", de duikers van het bungalowpark De Pluimpot en de vendeliers, tamboers en bazuinblazers van het gilde St. Willi- brord uit het Brabantse Alphen. De paarden lieten hun sporen in het dorp wel nazodat het een beetje duidelijk werd hoe de "straten" er in Scherpenisse 850 jaar geleden moeten hebben uitgezien. Rond het Holland Huis rustte de op tocht een poosje omdat men voorlag op het schema. Bovendien was er een auto beschadigd in de Langeweg. Het eind doel was het Pluimpotterrein, waar de vendelzwaaiers o.l.v. dhr. J. Bijlsma nog een extra demonstratie gaven. Het gilde stamt al uit 1400 1500, maar in 1966 is het heropgericht. Er zijn 63 leden, waarvan er 20 in Scherpenisse waren. Ondertussen boog de jury zich over de beoordeling van de optocht. Uitgangs punt was, welke wagen uit historisch oogpunt de beste was. Voorzitter dhr. Hout uit Bergen op Zoom en zijn assis tenten dhr. KJ. Schouten en Jos Rinses kwamen tenslotte tot de volgende uit slag: 1. Thoolse Dagen 2. Plattelandsvrouwen 3. Cloveniersgilde 4. Postkoets 5. Jeugd vereniging Scarpenesse 6. Oosterschel deschool 7. De Blokkendoos. Zij kregen geldprijzen uit handen van burgemeester J.E. van Boeijen. Hoewel de organisatoren van de dorpsversiering wat minder werk hebben gemaakt, zijn er op drie plaatsen (Langeweg, Spui- dam, Westkerkseweg) poorten geplaatst. Zaterdagmorgen om negen uur was op het Pluimpotterrein al begonnen met een Concours hippique, georganiseerd door De Eendrachtruiters. Na de dres- suurwedstrijden volgden 's middags de springnummers met na de aankomst van de historische optocht nog een spring- nummer en de ponyshow van De Een drachtruiters. De belangstelling was groot en vooral ook in verband met de optocht was het rond Scherpenisse alle maal auto. De dressuurproef voor achttallen werd gewonnen door de Zwinruiters uit Nieuwvliet, dressuurproef viertallen door L.R. Walcheren uit Nieuw en Sint Joosland, individuele dressuur klasse M Ben Boidin met Comme il faut (Zwin- ruiters), individuele dressuur klasse L II Suzan Malcorps met Linda (Zwinrui ters), dressuur groepsverband klasse L I Marjan Timmerman met Jolanda Joy (Paardebloem uit Goes), in ring 5A, Li- lianne de Feber met Barry (Hulst) in ring 5B, Nico van Kerkhoven met Ka- lovita (Honteruiters) in ring 6A, Jan Sars met La Goulue (Oranjeruiters, Axel) in ring 6B, M. de Nooijer met Noblesse (Gouwe Reijers uit Serooskerke) in ring 7A, Annemarie Beun met My Lord (Haringruiters uit Biervliet) in ring 7B. G. Punt met Grand Seigneur (Oranje- ruiters, Willemstad) in ring 8A en Loes van Dijke met Large (Weelruiters) in ring 8B. Het laatste programma-onderdeel van de eerste feestdag 850 jaar Scherpenisse en Thoolse Dagen 1977 vond in de overvolle grote tent op het Pluimpotter rein plaats. De organisatoren waren reuze tevreden met bijna twaalfhonderd betalende bezoekers, die luisterden naar of dansten op de muziek van het Kwar tet '67. Ter afwisseling zorgde de Jeugd vereniging Scarpenesse voor volksdan sen. Buiten bij de barbecue waren er hartige hapjes, zodat de feestgangers niets tekort kwamen. Gezien de weer somstandigheden, het bezoek en het programma was de eerste feestdag al leszins geslaagd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 9