De Fabeltuin en de Pluus moeten voordeliger werken Gereformeerde Gemeente bouwt 26 bejaardenwoningen in Tholen Thoolse raad blij met eigen aannemer voor uitbreiding gemeentehuis Eerste veiling met redelijke prijs en goed beschot. P.J.Z. sportte goed Peuterspeelzaal St-Maartensdijk heeft wel redelijk saldo Wielrennen Stoeien met de taille in het Markiezenhof Jan Zwart - herdenking 8 EENDRACHTBODE Donderdag 23 juni 1977 Wel bezuinigd Andere zaien. Schade ESLflflGD.... DUS GEFELICITEERD Niet in 't schip Tentoonstelling Kunst uit Tholen" goed bezocht. College blijft half miljoen beneden gesteld limiet van zes miljoen gulden Met zelfs nog een schorsing leverde de discussie rond de kredietvotering voor verbouw gemeentehuis weliswaar wat meer op dan het door ons aangekondigde fluitje van een cent, maar het eindresultaat was nauwelijks meer dan een halve cent. Waarom ook, als een dagelijks bestuur nog een half miljoen beneden een door de raad gestelde limiet kan blijven. Er was nog enig gekissebis over juiste cijfers. Over wel of niet doorgevoerde bezuinigingen, maar zoals bij monde van de SGP fractie werd betoogd: we hebben 6 miljoen gulden genoemd, het blijft nu bij 5,5 miljoen, wat wil je meer als bovendien ook nog is gerealiseerd dat een aannemer uit eigen streek het werk kan worden gegund. Ja, maar zo gemakkelijk liep met name de VVD en de PvdA fractie niet over dit fluitje. Wel wilde VVD woordvoerder M. van Damme erkennen blij te zijn, dat de aanneming binnen de raming is ge bleven, maar hij had daarnaast toch nog wat kritische kanttekeningen. Zo is in de decembervergadering 1976 gepleit voor een bezuiniging, die kon neerkomen op 4 tot 4,5 ton, maar of die bezuinigingen ook zijn aangebracht had hij noch uit de stukken, noch uit de cijfers kunnen ha len. Het verwonderde hem eigenlijk, dat die vergelijkende cijfers niet bij de stuk ken waren gevoegd. In wezen komt men immers aanmerkelijk hoger uit, dan uit vorige notulen valt te halen. De raad weet op dit moment dan ook helemaal niet of er en welke bezuinigingen zijn doorgevoerd. Als b en w met die cijfers op tafel waren gekomen, was deze vraagstelling waarschijnlijk voorkomen, meende de VVD woordvoerder. Ook van PvdA zijde waren er vraagtekens overgebleven. De heer P. van Schetsen wenste namelijk ook nadere informatie over de door de raad verlangde bezui nigingen. Hij wees er bovendien op, dat de raad eenstemmig was in haar advies^ tot het college om er zo mogelijk en zo veel mogelijk aannemers uit deze (grote) regio bij te betrekken. Een grotere regio is Bergen op Zoom, is ook nog Roosen daal, maar is dat niet met namen van aannemers uit Rotterdam, Breda en Vlissingen, vond dhr. van Schetsen, dat die procedure wat moeilijk is verlopen. Men schuift dat op een in een architec tenbureau gesteld vertrouwen, maar daarbij moet dan toch wel rekening worden gehouden met wensen van de raad. Uiteindelijk kwam het er immers op neer, dat er vier aannemers bij waren van ver, 2 uit een grotere regio en 2 uit eigen omgeving. Waren er bijvoorbeeld in Bergen op Zoom niet meer in aan merking komende bedrijven. Als we zien, hoe het Bergse stadhuis toch ook met uitsteke resultaat door een Bergs bedrijf werd gerestaureerd en uitgebreid is dat voldoende voorbeeld. Waarom die Bergse bedrijven gepasseerd zijn,is ons niet duidelijk, stelde de PvdA voorman. Hij had verder vernomen, dat er nog steeds onderhandelingen gaande zijn met onderaannemers, terwijl er toch reeds dit b en w voorstel ligt. Is nu toch al bekend wie de laagste inschrijver is voor de installaties? Mevrouw J. M. Deurloo-van Broekhoven (KVP) zei het eens te zijn met de kritische opmerkin gen van PvdA zijde. De heer J. de Bres (PvdA) wees er als aanvulling op van hetgeen door zijn fractieleider al was opgemerkt, dat de commissie bestuur lijke aangelegenheden ten aanzien van dit onderwerp toch goed functioneerde, zodat hij ook wel had verwacht, dat be- Dinsdag 21 juni, precies op de dag dat de zomer 1977 is begonnen, werden de eerste aardappelen voor de klok ge bracht in de Sint Annalandse veiling. Dat was dan weliswaar 4 dagen later dan vorig jaar, maar in het algemeen lag de plantdatum dit jaar minstens 14 dagen later dan vorig jaar. Er was meteen ook een flinke aanvoer van 32,5 ton Doré's. De prijzen liepen maar een dubbeltje uiteen met de eerste veiling in 1971. De opbrengst is aan kilo's ditmaal echter groter, want er is in het algemeen een goed beschot, zoals dat in vaktermen heet. Het was ook een belangrijk minder droog voorjaar en voorzomer dan in 1976. Acht telers zorgden dinsdag voor deze eerste aanvoer. De Doré gewone liepen van 1.15 tot 1.23 de kilo, drielin gen 65 tot 80 cent, kriel 75 tot 95 cent, Bariman drielingen 50 cent, kriel 72 cent. De eerste 1500 kisten hebben hun weg naar de consument al gevonden. Er wordt nu dagelijks geveild. Dinsdag was de belangstelling van de zijde der kopers groot, terwijl er ook belangrijk meer te lers dan aanvoerders getuige waren van de eerste klokaktiviteiten. Men kan de prijs niet ongunstig noemen, al moet terdege rekening worden gehouden met een zeer hoog betaalde prijs voor het pootmateriaal. Er is de laatste weken nogal wat aardappelimport uit Italië en Spanje, maar zodra men in stad en dorp de Alvantho (alles van Tholen) heeft geproefd, zal de kwaliteit wel doorslag gevend zijn. Het is voor de telers te ho pen, dat de prijs zich wat rond deze koers zal handhaven, zodat er meerde ren van kunnen profiteren. Dan zal er voor de zogenaamde rooidatum van 28 juni, wat inhoudt dat men dan om de 2 jaar op hetzelfde perceel aardappelen kan telen, nog menige pieper uit de grond gaan. Wel is ook door de veilin gen opnieuw verlenging van deze rooi datum aangevraagd, maar veel eerder dan die 28ste juni kan men niet op een beslissing daaromtrent rekenen. Dan zou er voor die datum ook weinig wor den gerooid, tenzij de prijs dat wel aan trekkelijk maakt. zuinigingscijfers enz. daar nog eens te berde zouden zijn gebracht. Er zijn bo vendien verwachtingen gewekt, waartoe men de notulen kan opslaan, dat het hl- lemaal ook tevoren nog eens zou worden doorgepraat met de raad. Die fase is dan kennelijk wat in de mist gegaan, vond dhr. de Bres. De raadsvoorzitter kon meteen aanto nen, dat er wel degelijk rekening was gehouden met de raadssuggesties tot bezuiniging. Immers met 3 ton voor een risicoverzekering, met een dubbele beg lazing die 35.000,— extra zal vergen en met inrichtingskosten van een 4 ton is men toch nog belangrijk beneden de li miet van de 6 miljoen gebleven in con crete is bezuinigd op de verlichting, op de aankleding, op een hoogteverminde ring van 40 cm, op het heiwerk, enz. voor een totaal bedrag van zelfs 706.000,— De heer van Damme vond het na deze toelichting van de voorzitter nog moei lijker geworden. Er is nu al een paar jaar over dit onderwerp gesproken, maar in wezen is het alsmaar duurder geworden. Als die meevaller van de aannemings som er niet was geweest, hoe zou men er dan hebben voorgestaan. De heer van Damme kon er dan ook niet geheel uit komen en verzocht schorsing voor na dere informatie en overleg. Na herope ning zei de heer van Damme dat zijn fractie kon instemmen met het voteren van een krediet van 5.1 miljoen gulden na de 4 ton voorbereidingskosten die al beschikbaar waren, maar dat hij nog wel de toegezegging verlangde van een na dere cijfer-analyse in de commissie openbare werken. Wethouder Koop man veronderstelde, dat dhr. van Dam me waarschijnlijk bedoelt de commissie bestuurlijke aangelegenheden omdat dit onderwerp daar altijd nog is besproken. De heer de Bres verzekerde dat er bij de PvdA wat aarzelingen overbleven, maar in dit stadium en met de zekerheid van de denkwijze der andere fracties, wil de PvdA ook verder geen spelbreker pro beren te zijn. B en w kreeg dus met al gemene instemming het gevraagde kre diet, want de SGP had zich al achter het b en w voorstel geschaard en de CDA had helemaal geen behoefte nog aan het voorstel te tornen. Alle fracties waren verheugd over het feit, dat de door de commissie b.a. genoemde en aan de lijst toegevoegde aannemer uit eigen gebied ook nog de laagste inschrijver werd. De andere voorstellen en agendapunten vergden minder debat, maar we plaat sen nog wat gemaakte opmerkingen uit deze raadsvergadering, waar wethouder A. J. Scherpenisse absent was door va kantie en het ARP lid W. C. van Kem pen door familie-omstandigheden. Zo kon de heer Aarnoudse wel instemmen met een bedrag voor nieuw of aanvul lend meubilair voor enkele dorpshuizen, maar verwonderde er zich wel over dat de voorzieningen, die op de hoorzitting te Oud-Vossemeer waren gevraagd voor het dorpshuis daar nog niet zijn gereali seerd. Hier gaat het nog om stichtings gebreken, zoals de deuren, enz. Wet houder Koopman deed de toezegging dat de euvels wel verholpen zullen wor den. Daarop wilde ook VVD-er J. A. van Gorsel aandringen. Die waslijst moet maar eens worden afgewerkt. Voor wat de nieuwe Chr. Nat. School Tholen be treft informeerde de heer M. Dijke wanneer daaraan kan worden begon nen. De voorzitter antwoordde dat dit mogelijk is als het krediet is goedge keurd. Voorzover het aankoop van grond betrof in het bestemmingsplan "Oost" te Oud-Vossemeer vroeg de PvdA-er M. A. J. van der Linde zich af, waar de grens zal komen te liggen van de grondprijzen. De heer J. Versluis (CHU) had gezien hoe bij de stukken alle taxa ties ter inzage lagen, maar hoe zo'n ta xatie was opgebouwd, had hij niet kun nen ontdekken. Hij vroeg zich daarom ook af hoe het zit met inkomen, schade, e.d. VVD-er van Gorsel vond het wel plezierig, dat er in Oud-Vossemeer weer bouwgrond beschikbaar is, wilde met raadslid van der Linde erkennen dat de grond peperduur is, maar aan de andere kant moeten we ook stellen dat die grond niet hoger ligt dan elders in Zee land. Er is voor deze aankopen veel werk verzet, zowel door wethouder Koopman als door de commissie, maar het resul taat mag er ook zijn. Dat vond de heer Aarnoudse ook, die nog wel aandacht vroeg voor toegang tot percelen onder aan de Hiksedijk. Daar kunnen de grote machines niet meer op de akkers komen en dus zal er wel wat aan gedaan moeten worden. De heer de Bres meende dat men voortaan bij vaststelling van be stemmingsplannen eigenlijk wel tegelij kertijd een onteigeningsbesluit zou moeten nemen. De voorzitter was daar voor huiverig, omdat tot dusver nog voor bijna honderd procent in der min ne, dat wil zeggen in onderling overleg kon worden geschikt. Wethouder Koopman was ook blij dat de aankopen mogelijk werden. Er zijn nog wel een paar knelpuntjes bij pachters, maar in het algemeen is er door betrokkenen goed meegewerkt. Op zeker moment moest hier wel een beslissing worden genomen, wilde men niet in het vaar water van beleggingsmaatschappijen verzeild raken. Hij wees er voorts op, dat de grondprijzen ook in de publieke sec tor sterk gestegen zijn. Zou er in dit ge val niet zijn doorgepakt, dan was het zeker misgegaan. Overigens was hij van oordeel dat met de huidige lage pacht prijzen in vergelijking tot de dure gron daankopen weinig gedaan kan worden om bijvoorbeeld een toegangsweg te verbreden. De heer van der Linde vond dat het college wel een grens voor zich zelf moet stellen hoever men gaat met een grondprijs, anders loopt het de pan uit. De heer Versluijs verzekerde er wel moeite mee te hebben om bij bestem mingsplannen tegelijkertijd een ontei geningsbesluit te nemen, zoals de PvdA dat wil. De heer de Bres vulde aan dat het hem niet direct om een onteige ningsprocedure gaat, maar wel om die mogelijkheid direct bij de hand te heb ben, als het niet op andere wijze lukt. De voorzitter vond dat jaren ervaring niet wijzen in een richting van meteen on teigeningsbeslissingen. Gemeen overleg is voor alle partijen het beste. Met een onteigeningsbesluit bederf je een goede sfeer. De heer van der Linde bleef zich bezorgd tonen over de krachten die zich voordoen op de grondmarkt,o.a. via ex ploitatiemaatschappijen. De voorzitter erkende dat het moeilijk punt is. Daar om vraagt ook het voorkeursrecht om een oplossing. SGP-er Bevelander con stateerde, dat de handel van oordeel is, dat men beter een dure koop kan doen dan wanneer iets dat men wil hebben helemaal niet te koop zou zijn. Op dat moment reliseerde het Poortvlietse raadslid zich waarschijnlijk niet dat er zelfs een kabinet kan duikelen op grondpolitiek. De heren de Bres en Aarnoudse verwoordden hun instem ming met de transaktie van het voor malige gemeentehuis te Stavenisse, te meer omdat er in dat dorp hierdoor ook een bedrijfsvestiging kan ontstaan. Bij het punt verkoop van grond "Achter 't Bos" te Sint Maartensdijk informeerde de heer de Bres hoe het erbij staat met de verwerving van de andere daar beno digde percelen. Wethouder Koopman antwoordde dat de gemeente die wo ningen ook wel nodig heeft, maar daar zijn nogal wat bejaarden en het beleid van het gemeentebestuur is er altijd op gericht geweest die zoveel mogelijk te ontzien, als het niet dringend noodza kelijk is om ze uit hun vertrouwde om geving te "verdrijven". De heer van Damme vond dat dit argument dan ook wel van toepassing is voor bewoners van de Wilhelminastraat. Wethouder Koopman vond dat er in zoverre ver schil is, dat het bij de Wilhelminastraat voornamelijk gaat om gemeente (huur) woningen. SGP-er Rijnberg informeer de bij het voorstel tot verkoop wohing Cromvliet 42 te Tholen of er nog meer pandjes zijn in die kern en in de andere kernen van de gemeente, waarop zo een woning kan worden betrokken. Wet houder Koopman antwoordde bevesti gend. De heer van Ast te Tholen vond schade te hebben geleden door het naburig woonwagenkamp. Bij controle achtte het gemeentebestuur dat niet bewezen. Wethouder Koopman zei dat toch wel een oplossing gevonden kan worden dóór de heer van Ast gedurende 2 jaar gratis gemeente-compensatiegrond toe te kennen. Benadrukt werd dat het hierbij ging om 2 onderdelen. Compen satie voor onteigening en tegelijkertijd een bepaalde tegemoetkoming voor De PJZ Tholen en Sint-Philipsland heeft zich goed geweerd op de agrari sche sportdag in Steenbergen. De voet balploeg werd nummer 1 met de spelers Tinus Suurland, Wim van Engelen, Ko Drogendijk, Wim Geluk, Matthé van Tilbeurgh, Adrie den Engelsman, Kees Westdorp, Kees Vroegop, Bram Rijn berg, Wim Snoep, Theo van Poortvliet. De volleybalploeg werd derde met Ma- rinus Geuze, John Potappel, Rien Hage, Menno Meeuwssen en Marcel en Jan de Wilde. Het damesteam met Kitty Stout- jesdijk, Maaike en Simone Polderman, Anke Groenewege, José van Engelen en Carlies Punt viel net buiten de prijzen. Het touwtrekken leverde een Thoolse zege op dankzij Kees Westdorp, Anke Groenewege, Kitty Stoutjesdijk, Wim Geluk, Ko Droogendijk en José van Engelen. Bij de individuele sporten won Tinus Suurland de 100 m, terwijl Ko Droogendijk tweede was bij het kogel stoten. Simone Polderman werd tweede bij het verspringen dames, terwijl Kees Westdorp en Tinus Suurland tweede en derde werden bij het verspringen heren. De estafette leverde een overwinning op voor Kees Westdorp, Simone Polder man, Tinus Suurland en Anke Groene wege. In zes afdelingen waren er 160 deelne mers. De finale was een sportbal. mogelijke schade. De heer de Bres vond het een wat gevaarlijke weg. De schade is niet bewezen en dan toch op bepaalde wijze compenseren, vond hij wat be denkelijk. Weth. Koopman benadrukte dat de gemeente daarmee geen schuld erkend. De heer van Gorsel vond toch wel dat de gemeente in zekere zin toe geeft dat er toch schade was. Mevrouw Deurloo kon wel met deze mogelijkheid instemmen als er met de heer van Ast overeenstemming was bereikt. De heer Versluis meende dat de gemeentelijke controle wel goed geweest kan zijn, zonder dat de heer van Ast het kan hel pen, dat hij toch schade aan zijn machi ne opliep. De voorzitter meende 2 zaken duidelijk te moeten scheiden: a. ge claimde schade die niet ontvankelijk wordt verklaard en b. compensatie voor onteigening. De heer de Bres vend dat er toch de indruk ontstaat dat er een zekere koppeling inzit. Mevrouw Deurloo vond dat de uitspraak van Wethouder Koop man het er niet eenvoudiger op maakt, maar wilde wel instemmen als er ook met dhr. van Ast overeenstemming is. De heer de Bres informeerde voorts bij behandeling van het beroepsschrift H. van Opstal of men afkan gaan op goede trouw. De voorzitter verzekerde dat in elk geval geen bewijs van het tegendeel kon worden geleverd. De raad kon grif instemmen met het verzoek van "Phila delphia" om subsiedeie voor dekking van de huurkosten eigen ontspannings ruimte. Die ruimet vond men in de vml. kleuterschool "Marijke" te Scherpenis se. De heer van Damme wilde hierbij weten of er ook al een oplossing kwam voor het sportveldje, dat toebehoort aan de Stichting "Volharding". Wethouder Moerland antwoordde dat gepoogd werd om enkele malen een afspraak te maken met de heer A. L. G. van Doorn, maar dat ging nog steeds de mist in. Wel kwam er onmiddellijk antwoord op het verzoek om de vml. kleuterschool voor Philadelphia beschikbaar te stellen. Bij het voorstel tot uitgifte van industrie- grond aan l.B.C. Budelpack te Poortvliet informeerde de heer Van Gorsel of de IBC zelf om erfpacht heeft gevraagd dan wel of de gemeente dit suggereerde. Hij vond dat er ten aanzien van de erf pachtkwestie wel eens een voorlichtend artikel moest komen in "Tholenderwij- s". Verder zou hij dit onderwerp ge schikt vinden om te bespreken door de commissie bedrijfsleven. Achter erf pacht moet namelijk in deze tijd toch wel een vraagteken gezet worden, vond de heer Van Gorsel. De voorzitter erkende dat het hier gaat om een uit het verleden onstane ge voelskwestie. De heer Bevelander toonde zich er ver heugd over, dat een bedrijf in Poortvliet deze grond nodig heeft. In een slotwoord van deze raadsverga dering voor de vakanties beginnen, concludeerde burgemeester Van Boeijen dat er in 1977 al heel wat is ver werkt en dat men ook na de vakantie als Thools gemeentebestuur niet werkloos zal zijn. Hij wenste vakantiegangers veel genoegen en voortgaande werkers goed resultaat toe. Mevrouw Deurloo had toen nog de vraag of er een stimulans was voor al ternatieve energie bij het bouwen van een woning, maar daarop kon de voor zitter niet concreet antwoorden. Wethouder Moerland wist zich wel de tolk van allen toen hij met wederkerig goede vakantiewensen kwam voor de raadsvoorzitter en gezin. Het vervolg komt in augustus bij gezonde hereni ging- €3 De volgende leerlingen van de Chr. school voor MAVO slaagden voor het diploma MAVO - 4: Tholen: Henri Aarnoudse, Johan v.d. Berge, Nico v. Belzen, Heieen Bogert, Els Contant, Liesbeth Deurloo, Rob Deurloo, Piet Jansen, Chris Kalle, Wil- ma Paans, Ans Quist, Anita Roggeband; Oud-Vossemeer: Marjan Aarnoudse, Aleid Biesheuvel, Coby Polderman, Nel v. Poortvliet; Sint-Annaland: Henny Aarnoudse, Heieen Duijzer, Lenny Gunst, Ria v. Iwaarden, Karla v.d. Re- pe, Lianne Vroegop; Sint-Maartensdijk: Jan de Graaf, Lia Koopman, Giel Ou- desluijs; Scherpenisse: Bram Bazen, Leen Bijnagte, Rita Hage, Marja v. Steenis, Truus v. Steenis; Poortvliet: Conny Andriesse, Fenny Meertens, In eke v. Oudenaarde, Robert Ribbens; Dinteloord: Ineke de Visser, Joke v.d. Welle; Halsteren: Irma Hemmelder, Jan Willem Heuseveldt, Karin Lucas; Sint- Philipsland: Ellie den Engelsman, Rien Neele, Gerrie Stek. Voor het diploma kraamverzorgster slaagde mej. J. Duine te Oud-Vosse- meer. Het examen werd gehouden in het opleidingsinternaat "De Besselaarshof' te Bergen op Zoom. Voor assistent-bibliothecaresse aan de Bibüotheek en Documentatie-academie Tilburg slaagde Sarian Everaers uit Sint-Philipsland. Nellie Ampt uit Sint-Annaland slaagde aan "De Driestar" te Gouda voor kleu terleidster. Ze kreeg een benoeming te Stolwijk. Aan de Petrus Oanisius sckool voor in dividueel en lager huishoud- en nijver heidsonderwijs slaagden Gré Dekker uit Poortvliet, Joke Keur uit Scherpenisse, Rian van Duivendijk uit Tholen, Anja Hommel, Elly Veraart, Petra de Koning en Maaike Quist uit Oud-Vossemeer. De volgende leerlingen van De Oester schelp te Tholen behaalden het l.h.n.o. diploma: Carin van Dijke, Adriënne van Dijke, Cobie Otte, Michella Hol, Sarina Istha, Simone Menheere, Wilma Schot en Co bie van der Maas, allen van Tholen. Anita van der Werff van Scherpenisse. Maya Bos van Sint Maartensdijk. Jannie Lindhout, José Leinse, Corrie Hout, Caty Snoep en Heieen den Engelsman, allen van Sint Annaland. Riekje Poot, Joke Hartog, Corrie Poot, Gea Antho- nisse en Mieneke Mol, allen van Poort vliet. Hennie de Ruiter en Bettie Potap pel van Stavenisse. Anne-Riet Geluk en Wilma Lobbezoo van Oud-Vossemeer. C. J. Niemantsverdriet te Poortvliet slaagde voor het schriftelijk eindexamen aan de Middelbare Technische School te Rotterdam. Aan het regionaal opleidingsinstituut voor de verplegende en verzorgende beroepen te Eindhoven slaagde mej. J. M. van Dieren, voorheen te te Poort vliet, voor de applicatiecursus wijkzie kenverzorgende. Zij is inmiddels aange steld tot wijkziekenverzorgende in het district Westerschouwen. Aan de St. Thomas MAVO-school te Halsteren slaagden A. van Treijen, F. Verhees en J. van der Zande uit Oud- Vossemeer. Te Utrecht slaagde voor apothekers-as sistente mej. Marian Douw uit Oud- Vossemeer. J. Vaders uit Oud-Vossemeer slaagde aan de R.K. LTS Onze Lieve Vrouwe ter Duinen te Ossendrecht voor de afdeling elektrotechniek. Johan Ligtendag uit Poortvliet slaagde aan de Roncalli scholengemeenschap te Bergen op Zoom voor MAVO 4 en Conja Steketee uit Tholen voor HAVO. "De Fabeltuin in Tholen en De Pluus in Oud-Vossemeer zijn gewaarschuwd dat ze de ouderbijdragen moeten afstemmen op de behoeften. Ze kunnen tot maxi maal 2500 gulden van het rijk krijgen en daarmee moet men rond komen. De peuterspeelzaal Sint-Maartensdijk werkt wel met een redelijk saldo, 't Is dus mogelijk, zodat de anderen moeten pro beren zich aan te passen". Wethouder C J. Moerland zei dat maan dagmiddag in de Thoolse gemeenteraad, die De Fabeltuin en De Pluus bij wijze van uitzondering elk 500 gulden extra subsidie wilde geven wegens een nadelig saldo in 1976. De beide peuterspeelzalen werken elk met twee groepen. In 1976 gaf het rijk een vergoeding van 1250 gulden per groep, voor dit jaar is dat 1500 gulden. Raadslid J.L. van Gorsel (VVD) noem de de 500 gulden terecht, maar hij was het er ook mee eens dat de ouderbijdra gen omhoog moeten. Tevens wilde dhr. Van Gorsel een subsidie van 2000 in plaats van 1500 gulden per groep. Het SGP-raadslid J.C. Bevelander was daar niet van gediend. "Wanneer het de bedoeling is om het bij deze uitzonde ring te houden, dan accoord met de 500 gulden. Anders komt er nooit geen end aan", zei de volksvertegenwoordiger uit Poortvliet. Dhr. M.A.J. van der Linde (PvdA) liet weer een ander geluid horen. "We moe ten vaststellen wat een redelijke ouder bijdrage is en dan pas de subsidie bekij ken". De burgemeester bracht naar voren, dat b. en w. node accepteren dat het rijk de gemeenten met een tekort op het on derwijs laten zitten. "Vanaf het begin moeten we hier daarom duidelijkheid scheppen opdat de overheid ons weer niet in 't schip laat zitten. De peuters peelzaal is wel geen onderwijs, maar we willen geen boom zien groeien waarvoor de gemeente financieel moet opdraaien. We meten 't niet op de millimeter, want met het beschikbaar stellen van de lo kaliteiten hebben we al begrip getoond voor de peuterspeelzalen", aldus de burgemeester Raadslid v.d. Linde noemde een peu terspeelzaal erg belangrijk voor de peu ters. Hij zou het erg jammer vinden als voor sommige groepen inwoners de peuterspeelzalen onbereikbaar worden door een te hoge ouderbijdrage. Dhr. Van Gorsel vond dat de peuters peelzalen een bepaalde plaats in de sa menleving hebben gewonnen. Hij wilde dat de steun van de overheid geen schijntje zou zijn, maar een reëele bij drage. Het VVD-raadslid wees er bo vendien op, dat het de eerste jaren fi nancieel nog wel draait met de peuters peelzalen, maar dan komt het. De burgemeester merkte op, dat er veel voorzieningen zijn die niet genoeg geld krijgen, maar door inventiviteit weet men fondsen te verwerven. Hij vond het ook primair de eigen verantwoordelijk heid van de besturen om een glijdende schaal voor de ouderbijdragen in te bouwen zodat de-peuterspeelzaal voor iedere portemonnee haalbaar blijft. Annemieke Lupker uit Sint-Philipsland is aan de Petrus Canisius MAVO te Steenbergen geslaagd voor MAVO 4. Aan de burgemeester Bouwense school voor lager technisch onderwijs te Sint Maartensdijk slaagden bij de afdeling bouwtechniek voor het einddiploma: Martie Aarnoudse, Theo den Engels man, Huib v.d. Klooster, Martin v.d. Klooster, Iman v.d. Rep en Johan van de Repe, allen uit Sint Annaland. André Bogert, Jan Copier, Wim Kot uit Tho len. Bram van Dommele, Bram Smits, Rien Oosdijk en Pim Potappel uit Sta venisse. René Jansens uit Poortvliet. Henk Kwaak, Piet Polderman en Shaun Mitchel uit Sint Maartensdijk. Wim Oudesluys en Jan Cees Moerland uit Scherpenisse. André Vaders uit Sint Philipsland. Afdeling mechanische tech niek: Martin van Driel, Johan Quist, Johan van Stee, Jos van Daalen, Peter Leij- dekkers, Paul Jan Overbeeke, Sjaak Quist, André Rijnberg en Berrie Veld, allen uit Tholen. Adrie van Duuren, Jo han Lindhout en Adrie Mol uit Sint Philipsland. Jan Elenbaas, Dirk Uyl, Wim van Vossen, Henry Elenbaas en Rens Elenbaas allen uit Poortvliet. Ci- ciel Harkhoe, Cor Polderman, Henk Reeders, Peter Roelse, Gert Dorst, Jaap Hage en Kees Koopman, allen uit Sint Maartensdijk. Theo Rijnberg, Dirk Westdorp, Wim Giljam uk Sint Anna land. Dirk Moerland, Wim de Vos uit Stavenisse. Sjaak Vogel, Jack den Hol lander, Bram Potappel en Marco Rij- stenbil uit Ous-Vossemeer. Ed Schouten en Jaap Duijnhouwer uit Scherpenisse. Aan de tweede klas voor Algemeen Vormend Muziek Muziek-onderwijs, van de Stichting Zeeuwse Muziek school, afdeling Tholen, kan vandaag (donderdag 23 juni) aan alle leerlingen het "Getuigschrift AMV" worden uit gereikt. De namen zijn: Janneke van Belzen, Margo Blaas, Krista Boerlage, Léon van Elzakker, Michiel Fondse, Jacco Gunter, Gerti Hack, Marja Jansen, André Kousema ker, Ingrid van Luinen, Lucie van Lui- nen, Gerda Mosselman, José Praat, Ne- ly Roggeband, Lianne Verhage, Ellen de Weerd. Corina Potappel, Dominique van Dam, allen uit Tholen. Frank Breu- re uit Sint Maartensdijk. Jeanette Gaakeer, Lejanne Gaakeer, Marjolein van der Slikke, en Peter Steendijk uit Stavenisse. Dhr. J. A. de Boe uit Poortvliet is aan de Eramusuniversiteit in Rotterdam ge slaagd voor het kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid, afdeling staats- en bestuursrecht. Henry Lindhout uit Sint-Maartensdijk is aan het I.H.B.O. te Breda geslaagd voor chemisch analist hbo-b. D. Verkamman uit Oud-Vossemeer is aan de M.T.S. te Dordrecht geslaagd voor het diploma weg- en waterbouw kunde. E. van Poortvliet uit Sint-Annaland en M. van Haaften uit Stavenisse zijn aan de Vakschool te Goes geslaagd voor het diploma dameskappen. M. Ampt uit Tholen en K. Dekker uit Poortvliet slaagden aan het Mollerly- ceum in Bergen op Zoom voor het di ploma havo, terwijl J. Smits uit Oud- Vossemeer het vwo-diploma in ont vangst nam. De Stiching Rusthuizen Gereformeerde Gemeenten in Zeeland wil op de plaats van de voormalige vis en gasfabriek in Tholen 26 bejaardenwoningen bouwen. Een schetsplan van architect J. Valk uit Soestdijk is reeds door de welstands commissie behandeld. Burgemeester J. E. van Boeijen deelde dat maandagmiddag in de Thoolse ge meenteraad mee op vragen van dhr. P. van Schetsen (PvdA). Hij zei verder dat b en w hun bereidheid hebben getoond in het contact met een werkgroep van de Gereformeerde Gemeenten. Het is wel een moeilijk punt, deze invuloefening Thijs Fase reed weer goed in de prijzen met een 2e plaats in Kwadendamme, een 3e in Zuiddorpe en een 18e in Os sendrecht. - Wim Evertse was 12e in Ossendrecht en 14e in Zuiddorpe. Bram Geense zult u een maand in de uitslagen missen, want hij is door de KNWU geschorst wegens gebruik van doping. Tot 5 september a.s. wordt in het Mar kiezenhof te Bergen op Zoom een ten toonstelling over mode gehouden, die de speelse naam "Stoeien met de taille" kreeg en een impressie geeft van het modebeeld in de 19e eeuw. Wat die naam betreft: bij het bekijken van deze tentoonstelling zal men vrij spoedig merken, dat de plaats van de taille bij het maken van een kledingstuk een voorname rol speelt. Omhoog, omladg, verdoezeld: de taille was er altijd bij betrokken. Hoofdbestanddeel van deze tentoon stelling is een grote particuliere verza meling modeprenten uit Bergen op Zoom, aangevuld met schilderijen, kos tuums en accesoires. Terwijl de nadruk van deze in de drie tuinzalen ingerichte tentoonstelling valt op de 19e eeuw is ter inleiding ook aan dacht geschonken aan de kleding in de voorafgaande eeuwen (Middeleeuwen tot en met de 18e eeuw), terwijl de ten toonstelling een uitloper heeft tot en met de twintiger jaren van onze eeuw. De eerste echte modeprenten ontstaan eerst rond 1770 en het is - men zou bijna zeggen uiteraard - het Franse hof dat de toon aangeeft. Het is boeiend om te zien hoe de mode, de damesmode vooral maar ook de kinder- en de mannenmo de, zich in de loop van de periode, die deze tentoonstelling bestrijkt, aan ver andering onderhevig is. Vanaf de frivool geborduurde aristocratische Rococokle- ding uit het midden van de 18e eeuw, via de hemdjurken, crinolines en tournures van de 19e eeuw naar het comfortabele luchtig geklede jongensachtige type uit de beginjaren van de bekende mode ontwerpster Coco Chanel en de Charle- stontijd in de gay twenties van deze eeuw. De tentoonstelling kwam tot stand dankzij vele bruiklenen van enkele par ticulieren te Bergen op Zoom en Etten- Leur, het Historisch Kostuum Centrum en het Centraal Museum te Utrecht, de Dienst Verspreide Rijkskollekties te 's- Gravenhage, het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum te Amsterdam. Een eenvoudige, geïllustreerde handlei ding begeleidt de tentoonstelling. Het museum is sedert deze week ook weer 's morgens geopend van 10.00-12.00 uur, (behalve op zaterdag en zondag) en voorts iedere middag van 14.00-17.00 van de oude kom, gezien de aanpassing aan de bestaande bebouwing, aldus de burgemeester. Raadslid van Schetsen wees erop, dat op hoorzittingen is ge bleken, dat er bijzondere belangstelling bij de bejaarde inwoners van Tholen bestaat voor dit terrein. Zijn de wonin gen, gezien het grote aantal ook voor andere gezindten bedoeld? Kun u daar bij het eerstvolgende raadsvoorstel over deze bouw nadere mededelingen over doen?, informeerde het PvdA-raadslid. "Hebt u daar zelf geen mening over? Dit is een belangrijke zaak", vond VVD- raadslid M. van Damme. De burge meester zei deze kwestie eerst met de betrokkenen te willen bespreken. Positief ontvangen In het algemeen bestuur van de Stich ting Rusthuizen Gereformeerde Ge meenten in Zeeland zitten uit onze streek dhr. J. C. Melse uit Tholen en burgemeester J. G. van den Berg uit Sint-Philipsland. Volgens stichtingsme dewerker G. Blankenstijn uit Kortgene is het plan positief ontvangen door b en w van Tholen. Het gaat om 26 bejaar denwoningen in twee bouwlagen, zoals de Stichting die ook heeft in Goes en Middelburg. De huurders daar zijn al lemaal mensen van de Gereformeerde Gemeenten, andere aanvragen waren er niet. De toewijzing gebeurt door het da gelijks bestuur. Het kan nog wel een paar jaar duren voordat de woningen er staan. We hebben nog geen lijst met adspirant huurders, maar we hopen dat deze bejaardenwoningen ook op Tholen een haalbare kaart zijn, aldus dhr. Blankenstijn. De reden dat de Stichting op Tholen de huizen bouwt is, dat men "wat voor de eigen mensen wilt doen". Dhr. Blankenstijn heeft geen aanwijzin gen dat er niet op andere wijze (Stichting Beter Wonen) in bejaardenwoningen wordt voorzien, maar wel is hem be kend, dat er mensen soms van de Gere formeerde Gemeenten niet worden toe gelaten in de bejaardentehuizen op Tholen. Bij dit plan gaat het overigens om huizen voor zelfstandige bewoning, zonder een dienstencentrum. De door de beheerscommissie voor de gasthuiskapel in Tholen georganiseerde tentoonstelling "Kunst uit Tholen" is bezocht door circa 550 belangstellenden. Het was de eerste tentoonstelling waar bij de bezoekers in de gelegenheid wer den gesteld een voorkeur voor een werk kenbaar te maken. De ervaring na deze tentoonstelling is dat de bezoekers de verschillende werken met extra aan dacht hebben bekeken. Om deze reden zal dit initiatief een volgende keer zeker herhaald worden. De cadeaubon voor het meest gewaardeerde werk is gewon nen door de heer C. Schot uit Tholen met zijn "haven van Veere". Ter nagedachtenis aan de in juni 1937 overleden organist Jan Zwart, hoopt or ganist Frans van Tilburg op zaterdag 25 juni een orgelbespeling te verzorgen in de Grote Kerk te Tholen. Uiteraard zal een belangrijk deel van het programma bestaan uit een aantal Ko raal- en Liedbewerkingen van Jan Zwart. De composities van Jan Zwart worden afgewisseld met enkele orgelwerken van Bach, Handel en Dubois. Ter opening en afsluiting staat samenzang op het programma. Aanvang 20.00 uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 8