Wat is er nu aan de hand met die kerncentrales? THOLENDERWIJS f BALK EN SPLINTER 1 Bewegelijke Merien den Engelsman bleef 40 jaar Hermanshoeve trouw Regeling voor woningaanpassing gehandicapten verbeterd Koninklijk zilver voor Sint-Philipslandse vakman informatierubriek van de gemeente tholen Vergadering algemeen bestuur kanaalschap De Eendracht Werkzaamheden op de Ten Ankerweg Herbestrating Wilhelminastraat Scherpenisse Sloop panden Groenedijk en Hogeweg Sint-Maartensdijk T Donderdag 23 juni 1977 EENDRACHTBODE door G. Fortius SPREEKUREN B. EN IV. MODEBRILLEN Streekmuseum De Meestoot Hogere onderscheiding Prestatie IJver zeer groot N Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel. 01 666-2955 Dinsdag 28 juni a.s. vergadert het algemeen bestuur van het kanaal schap De Eendracht om 20.00 uur in het stadhuis van Steenbergen. De agenda voor deze openbare vergadering luidt als volgt: 1Opening. 2. Vaststelling verslag vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededelingen: a. stand van zaken m.b.t. het jachthavenproject "Krabben- kreek" bij Sint-Philipsland. b. verzoek van het gemeentebestuur van Sint-Philipsland aan de deelnemende gemeenten tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling kanaalschap De Eendracht. 5. Vaststelling van de begroting. 6. Bespreking van de nota over de inrichting van speciedepots. 7. Rondvraag 8. Sluiting. Vandaag, donderdag 23 juni, is bij goede weersomstandigheden be gonnen met het aanbrengen van de laatste laag asfalt op de Ten Ankerweg. Het aanbrengen van deze toplaag zal zeker de gehele dag en misschien ook nog een deel van vrijdag 24 juni in beslag nemen, zodat het plaatselijk verkeer enige hinder zal ondervinden. Tijdens de werkzaamheden is de bushalte aan de Ten Ankerweg bij de Molen- vlietsedijk tijdelijk vervallen. Met het aanbrengen van deze laatste laag asfalt worden de reconstructiewerkzaamheden aan de Ten An kerweg definitief afgerond. Deze week is een begin gemaakt met de herbestrating van een ge deelte van de Wilhelminastraat te Scherpenisse. Het betreft een stuk van ongeveer 100 meter vanaf de Langeweg tot aan de Ooststraat. De werkzaamheden aan riolering en bestrating zullen waarschijnlijk en kele weken duren. Maandagmiddag 20 juni j.l. heeft de gemeenteraad besloten krediet beschikbaar te stellen voor de sloop van verschillende panden aan de Groenedijk (nummers 2, 4, 6, 18, 20, 22, 24, 28, 30, 32 en 34) alsmede van het pand Hogeweg 47 te Sint-Maartensdijk. Deze panden zullen moeten verdwijnen om het bestemmingsplan Achter 't Bos te kunnen realiseren. Dit bestemmingsplan voorziet in woningbouw op de plaats van de af te breken panden. Aangezien deze panden al geruime tijd een doorn in het oog van velen zijn, zal zo spoedig mogelijk begonnen worden met de sloopwerkzaamheden, die uitge voerd zullen worden door de firma J. A. Jeroense uit Sint-Annaland. ■■■I En daar is dus enkele dagen geleden een heftige vechtpartij geweest, omdat uw zoon Albert, ingelicht door de weggejaagde zuster van die Willenden, polshoogte ging nemen en zodoende in dat café kwam. Pogingen om haar daar weg te halen hadden tot resultaat, dat zowel de vrouw als enkele bezoekers zich er tegen verzetten en zo ontstond de vechtpartij. De verwondingen van uw zoon zijn zo ongeveer genezen - ik heb vanmorgen nog naar Am sterdam gebeld over deze zaak - en hij heeft zijn studies stopgezet, is naar Hoogeveen gereisd en heeft de vrouw overgehaald bij haar zwa ger weg te gaan; door zijn bemiddeling mocht de vrouw met haar kinderen weer terugkomen, maar uw zoon is met die vrouw, met Willemien Pronk dus, als het ware in het niet verzwolgen. Hij loopt niet meer college, is evenmin in zijn kosthuis in Amsterdam en in Hooge veen hebben ze ook niet meer een teken van leven vernomen. Geble ken is dat uw zoon Albert meerderjarig is, dus de politie heeft geen bevoegdheden hem op te sporen. Hij heeft het volste recht om te doem of te laten, wat hij wil. De Hoogeveense politie neemt aan, dat beiden - De mogelijkheden voor gehandicapten om in aanmerking te komen voor financiële steun bij het aanpassen van een woning worden ver ruimd. Er kómt nu één nieuwe regeling in de plaats van de vier die er tot nu toe waren. Deze nieuwe regeling zal met terugwerkende kracht ingaan op 1 oktober 1976. De nieuwe regeling die geldt voor alle soorten woningen (zowel huur- als koopwoningen) zorgt ervoor dat alle kosten van woningaanpassing die te maken hebben met de volkshuisvesting nu in principe voor rekening van het rijk komen. De nieuwe regeling is in het leven geroepen om de onoverzichtelijkheid van de vier bestaande regelingen te beëindigen, om meer duidelijkheid over de te volgen procedures te geven en om in te haken op de invoering van de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet (AAW) per 1 oktober 1976. Procedure. Er is nu één voor het gehele land geldende procedure die in grote lijnen het volgende inhoudt: Fase 1: Denkt een gehandicapte voor een tegemoetkoning in aan merking te kómen dan richt hij zich tot de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst (voor Tholen is dat de dienst gevestigd in Breda, Marken- saalseweg 78a). Gehandicapten die ambtenaar zijn moeten zich eerst wenden tot het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te Heerlen, Oude Lindestraat 70. Fase 2: De Gemeenschappelijke Medische Dienst gaat gegevens ver zamelen en pleegt overleg met de betrokken partijen (aanvrager, hui seigenaar, enz.). Er wordt een voorlopig advies en uiteindelijk een afgerond advies opgesteld. Fase 3: Het afgeronde advies wordt ter kennis gebracht van de aan vrager. Deze kan nu een architect inschakelen, een aannemer en eventueel andere adviseurs. Het afgeronde advies geeft aan waarbin nen men de aanpassing van de woning kan uitvoeren. Fase 4: Tenslotte kan bij de gemeente een aanvraag om financiële steun voor de aanpassing van de woning worden ingediend. Is die aanvrage volgens de gemeente in orde dan kan meestal met de werk zaamheden worden begonnen. Overgangsregeling Omdat de nieuwe regeling met terugwerkende kracht geldt vanaf 1 oktober 1 976 is er een overgangsregeling getroffen. Aanvragen die na 1 oktober 1976 zijn gedaan op grond van een der bestaande regelin gen kunnen op verzoek van de aanvrager worden omgezet in een aanvraag volgens de nieuwe regeling. Naast deze nieuwe regeling blijft de mogelijkheid bestaan voor een bijdrage ineens voor verhuis- en inrichtingskosten bij krotopruiming en woningverbetering. Inlich tingen hierover kunt u verkrijgen op het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk (tel. 01 666-2955). Burgemeester J. E. van Boeijen: maandag 27 juni a.s. van 1 1.00 tot 1 2.00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk en na afspraak. De wethouders C. JMoerland en A. JScherpenisse houden maandagmiddag 27 juni van 1 5.30 tot 1 6.30 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk en tevens na afspraak. Wethouder L. J. Koopman is de komende week afwezig en houdt daarom géén spreekuur in Sint-Maartensdijk en op het kantoor van de afdeling gemeente werken te Thplen. uw zoon en die juffrouw Pronk - teruggegaan zijn naar Amsterdam. Met welk doel... ik kan er geen antwoord op geven. Maar ik meen - en mijn collega in Hoogeveen is het in deze met mij eens - dat u nu van een en ander op de hoogte gesteld moet worden. Vandaar mijn bezoek aan u. Spijtig, dat ik met zulke nare berichten moet komen, maar zachte geneesheren maken stinkende wonden, dus...." Jannie zit ontzet te kijken. Haar oogappel, haar oudste, waar ze zo trots op was - mijn zoon is theologisch student; ja hij wil dominee worden - is plotseling in haar ogen van zijn voetstuk gevallen. Ze kan het nog niet helemaal begrijpen. Albert is hier immers een keer met zijn vriendin, die Willemien, een weekeind geweest en toen hebben ze geen ongun stige indruk van haar gekregen. Wat ter wereld bezielde de jongen om zijn toekomst te grabbel te gooien voor een prostitué? Een publieke vrouw? Is hij gek geworden. Het is Jan Boode, die op doffe toon vraagt: "Wat kunnen wij doen, dominee? Om Albert te vinden? Als hij opzettelijk met die vrouw is ondergedoken...." De bezoeker geeft toe: "Het is ellendig, lieve mensen, ik leef helemaal met jullie mee. Het was voor mij ook een Cannosus-gang, met derge lijke nare berichten over uw zoon hierheen te moeten konten. Maar het mocht niet langer verzwegen worden. Zonder kritiek te uiten, broeder en zuster Boode, vraag ik me af: hebt u wel de nodige controle uit geoefend op uw zoon? Op zijn doen en laten in Amsterdam? Zo'n stad kan een gevaar betekenen voor menige jonge man. Het zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen. Best mogelijk, dat uw zoon enkel humane, menslievende bedoelingen had met die prostitué, maar het is Na alle publiciteit zult u zich afvragen wat er nu met die kerncentrales op Tholen en Sint-Philipsland precies aan de hand is. Dit artikel pro beert u wat meer inzicht hierin te geven. Ten behoeve van de elektriciteitsvoorziening in Nederland wordt ge dacht aan de bouw van kerncentrales. Alvorens suggesties voor plaatsen te doen, zijn studies uitgevoerd door de Samenwerkende Elektriciteitsbedrijven, door de commissie Reactorveiligheid en door de Gezondheidsraad. Op grond van deze adviezen heeft het Aanvul lend Structuurschema Elektriciteitsvoorziening dat een aantal maan den geleden is gepubliceerd een aantal mogelijke vestigingsplaatsen voor kerncentrales aangewezen. Een ieder heeft momenteel de gelegenheid mee te denken over deze vestigingsplaatsen. Nadat op- en aanmerkingen van alle kanten bin nen zijn, gaat de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening aan de regering een advies uitbrengen. Vervolgens neemt de regering een beslissing, welke wordt voorgelegd aan de Tweede Kamer. Het aanvullend structuurschema elektriciteitsvoorziening (kortweg ASEV) gaat allereerst in op de verschillende energiesoorten. Er kunnen énergiecentrales worden gebouwd die op kolen worden gestookt, fnaar ook op olie of op gas. Een kerncentrale is ook mogelijk. Aardgas wordt volgens de regering zo schaars dat het niet meer voor de opwekking van elektriciteit gebruikt kan worden. Steenkool komt in de hele wereld voor, maar de huidige produktie in West-Europa is niet voldoende voor de behoefte die er is. Ook deze brandstof valt daarom af voor een nieuwe centrale. De aardolie die in Nederland gevonden wordt is gezien wat wij nodig hebben te weinig. Wij zijn daarom aangewezen op het Midden-Oosten, wat voor een constante energie voorziening niet aantrekkelijk is. Uranium, de brandstof voor kerncentrales, komt over de gehele wereld voor, echter weer te weinig in West-Europa. De grote leveranciers hiervan zijn andere dan die van de aardolie. Het ASEV concludeert daarom dat we van alle brandstoffen gebruik moeten maken om ervoor te zorgen dat we niet ineens zonder energie zitten als één van de leveranciers de kraan dichtdraait. Hierbij is dan wel belangrijk dat het verbruik van uranium in verhouding tot andere brandstoffen voordeli ger is. Bovendien kan hetgeen per jaar nodig is, makkelijk in voorraad gehouden worden. Op het gebied van de luchtverontreiniging is een kerncentrale aan trekkelijker. Kolen- en oliegestookte centrales vormen bij een groot scheeps gebruik een zware aantasting voor het milieu. Een kerncen trale geeft geen chemische verontreiniging in de lucht. Daar staat wel tegenover dat er een bepaalde hoeveelheid radioactieve afvalstoffen wordt geloosd. Welke plaatsen en waarom? Kerncentrales hebben 50% meer koelwater nodig dan een normale centrale. Om deze reden moet dus een behoorlijke waterhoeveelheid in de buurt zijn. Voorts worden met het koelwater geringe hoeveelhe den radio-actieve stoffen afgevoerd. Daarom wordt de voorkeur ge geven aan lozing op zeewater. Op de tweede plaats staat lozing in rivieren en zeearmen en op de laatste (minder aantrekkelijke) plaats komt lozing op stilstaand water. Geluidshinder en luchtverontreiniging spelen bij het zoeken van een vestigingsplaats niet mee, omdat die bij kerncentrales vrij gering zijn. De ruimte die een kerncentrale in moet nemen is verhoudingsgewijs kleiner dan die voor een gewone centrale. Er moet echter wel rekening gehouden worden met het eventuele stralingsgevaar dat een grotere ruimte in beslag zal nemen. Bij het zoeken van een plaats is voorts geen rekening gehouden met mogelijke overstromingen aangezien een kerncentrale zo gebouwd moet zijn dat de belangrijke en vitale onderdelen ervan geen schade oplopen bij overstromingen en andere waterrampen. Volgens de Gezondheidsraad loopt de volksgezondheid bij normaal gebruik van een centrale geen gevaar, omdat de straling die door een kerncentrale veroorzaakt wordt in verhouding tot de radio-actieve een enveloppe met geld aan, zodat dhr. Den Engelsman zelf een fiets kan kie zen. Voor mevr. den Engelsman was er een bloemetje. Zoon Ph. v.d. Hoek, de huidige bewoner van de Hermanshoeve, dankte voor de bijzonder plezierige elf jarige samenwerking. Hij hoopte nog heel lang op dezelfde prettige manier met Den Engelsman samen te werken, want het gehele gezin treedt hij plezierig tegemoet. Dat is zeker zo belangrijk als het werk. Je bent een huisvriend, zo be sloot dhr. v.d. Hoek. Zijn twee kinderen dankten voor die vriendschap door midddel van bloemen. niet te combineren met zijn studie; hij had andere instanties moeten inschakelen om die vrouw te reclasseren, bijvoorbeeld het Leger des Heils. Naar mijn bescheiden mening is hij te ver gegaan in zijn jeugdige overmoed. Waarschijnlijk heeft die vrouw een zekere invloed op hem, want waarom anders laat hij alles in de steek? Zijn studie, zijn kost huis?" I Er wordt nog enige tijd over gepraat. Dominee van Vierssen geeft het echtpaar de verzekering, dat er in Dopsbergen niets wereldkundig gemaakt zal worden. "Dit is een aangelegenheid, die zoveel mogelijk binnenskamers gehouden moet worden. Uw positie als leraar aan een christelijke middelbare school gedoogt niet, dat uw naam in een schandaal als het onderhavige gewikkeld wordt. Dat zou immers uw carrière kunnen kosten. Dus het blijft allemaal onder ons; zelfs de kerkeraad blijft onkundig. Sterkte... Als ik wat weet, laat ik het u meteen horen...." Als de predikant weer weggereden is en Jan terugkeert in de kamer, zit Jannie te huilen. En op dit moment komt Tanja thuis. Stom verbaasd, omdat haar moeder huilt. Dat heeft ze nog nooit meegemaakt. Ge schrokken vraagt ze: "Is er wat met moeder? Wat is er gebeurd?" Heel voorzichtig zegt Jan Boode tegen zijn dochter: "Albert is betrok ken geweest bij een vechtpartij en heeft verwondingen opgelopen. Hij heeft zich in een ziekenhuis moeten laten verbinden. Maar het is gelukkig meegevallen..." Tanja knielt bij haar moeder neer en probeert haar te troosten. "Nou, als het meegevallen is, moetje toch niet meer huilen. Hoe weten jullie het? Is hij soms thuis?" "Nee. Men heeft 't ons verteld. Enne... maak er alsjeblieft geen drama straling die wij dagelijks oplopen klein is (van nature staan wij al bloot aan radio-actieve straling, die uit de aarde komt waarop wij leven, uit de materialen die we voor de huizen gebruiken en uit de kosmos). Voorts heeft de gezondheidsraad een overzicht opgesteld dat de kans op verschillende ongevallen vergelijkt. Een zeer ernstige ramp door een reactorongeval in een kerncentrale met meer dan 100 doden binnen enkele dagen wordt geschat op 0,4 tot 4 per miljoen jaar. Een ramp door een reactorongeval met meer dan 100 doden binnen en kele dagen op 4 tot 40 per miljoen jaren. Een overstromingsramp na voltooiing van de Deltawerken wordt geschat op 100 tot 250 keer per miljoen jaar. De kans op meer dan 1 00 doden door het neerstorten van een vliegtuig op een mensenmassa is het grootst met 1 2 .000 keer per miljoen jaar. Bij het zoeken van een geschikte plaats is uitgegaan van een veilig- heidsgrens van 20 kilometer om de centrale, aangezien zelfs onder zeer ongunstige omstandigheden er geen doden te verwachten zijn buiten deze grens, aldus de regering. Bij het beoordelen van de vesti gingsplaatsen is daarom geen rekening gehouden met de bevolking buiten die veiligheidszone. Op basis van al deze overwegingen zijn na veel studie 1 2 vestigings plaatsen overgebleven, waarvan er vijf in Zeeland liggen: Tholen, Sint-Philipsland, Borssele, Ossenisse en Bath-Hoedekenskerke. Osse- nisse is echter nogal onzeker, omdat daar alleen een centrale kan komen als er een grote zeehaven in de buurt komt waardoor veel elektriciteit nodig is. Van de resterende vier Zeeuwse plaatsen heeft alleen Bath-Hoedekenskerke een waardering van 1 gekregen. Borssele heeft de waardering 1 2 gekregen, Tholen een 2 en Sint-Philipsland een 3. De gevolgen. Er zullen uiteindelijk 3 vestigingsplaatsen in Nederland gekozen moe ten worden. Is een plaats bekend, dan zal in een straal van 1,5 kilo meter het aantal inwoners onder de 1 000 moeten blijven. Er mogen in deze straal geen ziekenhuizen komen. Scholen, kantoren en fabrieken kunnen problemen met zich mee brengen. Een vliegveld of drukke vliegroute mag niet in de buurt van de centrale komen. Het rijk zorgt er bovendien voor dat de bestemmingsplannen van de gemeente voor het betrokken gebied beperkende maatregelen inhouden. In feite mag het gebied zich niet meer verder ontwikkelen. Volgens berekeningen van de Provinciale Planologische Dienst van Zeeland zou bij vestiging van een kerncentrale bij Tholen de stad Tholen niet verder mogen groeien, terwijl er ook gevolgen kunnen zijn voor de groei van het aantal inwoners in het gebied rond Bergen op Zoom en Roosendaal. Een centrale bij Sint-Philipsland zou het inwo nertal van die gemeente eveneens beïnvloeden en kan bovendien ook gevolgen hebben voor de eventuele vestiging van een tweede natio nale luchthaven bij Dinteloord. Wat nu verder? Het ASEV ligt op de gemeentehuizen en in de openbare bibliotheken ter visie tot 30 juni 1977. Een ieder kan tot 1 oktober 1977 een reactie inzenden. Op 22 juni is juist een voorlichtingsavond in Goes gehouden over het ASEV. Het gemeentebestuur van Tholen heeft echter, met steun van enkele buurgemeenten, verzocht om een extra voorlichtingsavond in de regio Tholen/Bergen op Zoom. Het ministerie van Economische Zaken heeft hierop nog niet geantwoord. De hoop is echter, gezien de betrokkenheid van zoveel mensen in deze regio bij de eventuele vesti ging van een kerncentrale, dat die voorlichtingsavond er na de zo mervakanties toch zal komen. Meer berichten hierover kunt u in deze rubriek lezen. Tot slot: een samenvatting van het ASEV is gratis verkrijgbaar op het gemeentehuis. Aangezien dit artikel niet alle facetten van het ASEV even duidelijk en grondig kan toelichten, wordt belangstellenden aangeraden even langs te lopen op het gemeentehuis of even te bellen. De samenvatting krijgt u dan toegezonden. van en praat er met niemand over... Albert is student en studenten halen wel eens stunten uit, die verkeerd uitvallen." Tanja kijkt van de een naar de ander. Hoofdschuddend zegt ze: "Jullie houden mij niet voor de gek. Er is meer voorgevallen, dan je me wil zeggen, anders zou mam niet huilen. Wat heeft Albert uitgehaald?" "Nou, eigenlijk niets, waarvoor hij zich moet schamen. We kunnen niet in bizonderheden treden, Tanja," zegt haar vader op moeilijke toon, "maar neem van mij aan, dat Albert alles gedaan heeft met goede bedoelingen. Het is enkel verkeerd uitgepakt." "Was-ie erg gewond? Hoe kwam-ie verzeild in een vechtpartij? Dat is niets voor Albert. Hij had op school al een hekel aan vechten." Jan zucht. "Laten we er maar over zwijgen, kind. En moeder moet het zich niet zo aantrekken; het zal allemaal best meevallen." "Waarom komt-ie dan niet thuis? Moeder kan hem immers het beste verzorgen, als hij verwondingen heeft opgelopen? Piet heeft een au tootje... als ik 't hem vraag, wil hij Albert best uit Amsterdam ophalen en hierheen rijden. Zal ik dat doen?" Het is ineens Jannie, die tussen haar tranen door zegt: "Dat is het juist... Albert is verdwenen... hij studeert niet meer en komt niet meer in zijn kosthuis... hij is er van door met die meid, die Willemien Pronk, waarmee öij hier een weekeind was... Dat smerige wijf... ze heeft hem ingepalmd en nu... en nu..." Jannie begint opnieuw te huilen. Haar dochter schudt niet begrijpend haar hoofd. Ze kijkt haar vader aan en vraagt: "Bedoelt moeder, dat hij zijn studie heeft opgegeven voor die Willemien? En dat hij met haar er van door is?" Jan Boode legt zijn hoofd in de schoot. "Zo ongeveer is het. We weten niet, waar we moeten zoeken. De stommeling, om zo zijn toekomst te vergooien...." Volgens zoontje Jan v.d. Hoek kan hij dan wel niet lassen - dat kunnen alleen de boeren, zegt hij - maar overigens is Me rien den Engelsman uit Sint-Philipsland een allround knecht. "Zeer vakbekwaam, alle werk ligt hem", zei de bewoner van de Hermanshoeve, dhr. Ph. van den Hoek, vrijdagavond ter gelegenheid van de uitreiking van koninklijk zilver aan de Fliplandse landbouwersknecht M. den Engelsman. De feestelijke bijeenkomst was met Ko ninginnedag uitgesteld in verband met het overlijden van de moeder van de jubilaris. Vrijdagavond waren de fami lies Den Engelsman en Van den Hoek echter present op de Hermanshoeve met het college van b en w en bestuursleden van de ZLM en de zeehengelclub de Makreel. Burgemeester G. van den Berg uitte zijn bewondering omdat dhr. den Engelsman de Hermanshoeve 40 jaar is trouw gebleven: vanaf 1937 bij de fam. De Ronde en vanaf 1966 bij de fam. Van den Hoek. De landbouw heeft in die tijd SSteenbergsestraaf - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM advertentie IM een geweldige ontwikkeling doorge maakt, van het paard naar de tractor. Ik heb er bewondering voor, dat mensen die hele omschakeling aankunnen. fU bent niet de eerste de beste vakman. U sleutelt aan allerlei machines. U bent ook erg bewegelijk en dynamisch, dat zit de Engelsman's in het bloed. De oorlog en de ramp waren bijzondere onderbre kingen, maar de oorlog had een plezie rige bijsmaak voor u: u hield er uw Het streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland ontving ook afgelopen week weer een tweetal groepjes, zodat zo vroeg in het seizoen het normale ge middelde van rond de 17 a 18 bezoekers per middag reeds benaderd wordt. Misschien dat het fraaie tentoonstel linkjes in het Holland Huis te Scherpe nisse bij velen de smaak naar meer heeft gewekt. Zij kunnen dan in het streek museum terecht. De Meestoof dankte voor bijdragen in natura van mevr. De Graaf te Goes, mevr. Van Gorsel te Sint-Maartensdijk, fam. v.d. Maas-Geuze en dhr. W.A. Ista te Poortvliet, mej. M. Blaas te Tholen, dhr. L. Janssens te Emmeloord en dhr. M.J. Kaashoek te Sint-Annaland. vrouw aan over, aldus de burgemeester. Hij wees er verder op, dat veertig jaar op één bedrijf een verdienste is in deze tijd van arbeidsonrust. Dat is een felicitatie waard, want het tekent de goede ver houdingen. Veertig jaar hebt u lief en 'leed gedeeld. U bent vergroeid met de Hermanshoeve, zei de burgemeester. Hij bracht naar voren, dat er bij de on derscheidingen nog rangen en standen bestaan. Zo hoort er bij 40 jaar land- bouwwerk een bepaald lintje. U krijgt echter een hogere onderscheiding omdat u ook in het verenigingsleven altijd hebt meegedaan. U deed iets voor de ge meenschap. U durfde verantwoording dragen en dat stel ik op prijs. Dat wordt ook gewaardeerd door de overheid en vandaar deze zilveren medaille verbon den aan de orde van Oranje Nassau, zo besloot burgemeester Van den Berg. ZLM-voorzitter A. A. Rijstenbil vond het plezierig op deze feestelijke bijeen komst zijn schoolkameraad te kunnen feliciteren met de koninklijke onder scheiding en het Vroeger hadden ze samen ontzettend veel kattekwaad uitgehaald. Nu noemde dhr. Rijstenbil het een prestatie dat Den Engelsman veerig jaar op hetzelfde be drijf werkzaam was. Dit komt niet veel meer voor, aldus dhr. Rijstenbil, die na mens de ZLM een getuigschrift aan bood. Voor mevr. den Engelsman was er een bloemetje. Ook voorzitter M. J. den Braber van de zeehengelclub de Ma kreel noemde het een prestatie dat ie mand op de dag van vandaag veertig jaar op hetzelfde bedrijf werkt. Als je haar vroeger kijkt, dan wordt er vandaag niet meer gewerkt. Ik ken Den Engels man van kindsaf aan en hij dient zijn baas volwaardig. Hij heeft het merakels naar z'n zin op de Hermanshoeve, ter wijl hij daarnaast al twaajf jaar - sinds de oprichting - onze visclub als secretaris dient. Vandaar dit cadeautje en bloe metje, aldus dhr. den Braber. Dhr. J. A. van den Hoek liet weten, dat zijn voorganger Klaas de Ronde in 1966 niet alleen de boerderij had aangepre zen, maar ook op een beste knecht had gewezen. Dat is Merien den Engelsman inderdaad, boer in hart en ziel. Soms maken we gretig gebruk van je vakken nis. Men zegt wel, veertig jaar is lang, maar als je ergens ambitieus werkt, dan gaat de tijd vlug. Je wilt altijd het werk klaar hebben, zodat je wel eens wat later thuiskomt. Altijd ben je helemaal voor de zaak geweest. Je ijver is zeer groot. Je kunt ook schilderen als Walpot. We kunnen het goed vinden. Nooit hebben we problemen of meningsverschillen gehad, aldus dhr. v.d. Hoek. Hij bood Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 5