tl "Hoed af voor Scherpenisse SGP betreurt verlening ontheffing sluitingsuur door burgemeester Grote fruitmand voor 65-jarig bruidspaar Kankeronderzoek en ehbo DEZE WEEK Thoolse burgemeester kreeg herbenoeming Cafe's in Scherpenisse kregen verlenging tot twee uur Bos van 40 ha bij Nieuw-Vossemeer V' Donderdag 23 juni 1977 33e Jaargang no. 31 Trompetten Lente Met een gilde-hoed Familiefeest Inconsequent Eendrachtbode, Postbus 5 Sint-Annaland Telefoon 01 665-275? - Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrek 12.44 07 Bankrek 30.30.05.556 Abonnement 11.50 per halfjaar, per post 14,50, losse nummers 0.55 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,25 btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden f 5,00 contant inclusief btw Op rekenmq 6.00 Hoofdredacteur G Heijboer Sprankelend herdenkingsfestijn met 650 belangstellenden in de Pluimpot De zaterdagse reünie van oud-inwoners - er valt daarover elders in dit nummer te lezen - kan zonder moeite een hoogtepunt worden genoemd in het feestprogramma 850 jaar Scherpenisse. Dan is evenwel ongetwijfeld het tweede hoogtepunt het officieel gebeuren op maan dagavond, een sprankelend festijn van zang, muziek en historie. De omlijning van dit gebeuren werd kleurrijk versierd door de aanwezigheid van de commissaris der koningin dr. C. Boertien met echtgenote en dochter. Hij onder streepte zijn felicitatie kernachtig met een wuivende hoed van een gildebroeder: hoed af voor Scherpenisse. Die avond was er ook de zo interessante historische terugblik door ir. M.A. Geuze uit Poortvliet, kamerheer van H.M. de Koningin in buitengewone dienst. Er was dat aantrekkelijk optreden van zangkoren uit Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Sint- Philipsland, er was een optreden van de blaaskapel uit Sint-Maartensdijk en tenslotte zelfs een collectief muzikaal besluit, maar er was ook de lente, er was ook de toekomst voor Scherpenisse via het jeugdkoor, dat bij herhaling de handen van die honderden op elkaar bracht. Tenslotte nog de officiële ontvangst van het Thools gemeentebestuur in het Holland Huis voor talrijke genodigden, huidige en voormalige inwoners van Scherpenisse met daarbij zelfs oud-burgemeester mr. H.H. Schuller en echtgenote, die onmiddellijk na de oorlogsjaren de bestuursscepter over de kleinste Thoolse kern zwaaide. Een genoeglijk contact temidden van een historische expositie. De duizend personen ruimte biedende feesttent in De Pluimpot was maandag avond een heel eind vol. Dat deed het feestcomité en daarmee ook voorzitter M.C. Hage veel genoegen. Hij richtte zich in gildekleren met een welkomst woord tot die zovelen. "Waar er mis schien twijfel zou kunnen zijn over 850 jaar, een vaststaand feit is wel, dat de kleinste woonkern op Tholen ook de oudste is", zo verzekerde de heer Hage zijn toeschouwers van hoog tot laag. "Wie denkt dat het enkel maar de be doeling is te feesten, hoe plezierig op zich dat ook kan zijn in een tijd van zoveel wat een domper op het dagelijks leven drukt, vergist zich toch, stelde deze gildebroeder. Het gaat er in Scherpenis se vooral om zich te presenteren als een leefbare gemeenschap en dat in een tijd, dat het voor kleine kernen uiterst moei lijk is zich te kunnen handhaven. Met alle stormen, die in 850 jaar letter lijk en figuurlijk moesten worden ge trotseerd, heeft Scherpenisse stand we ten te houden. Daarom willen we als Wethouder C. J. Moerland heeft maan dagmiddag op vragen van raadslid M. A. J. van der Linde (PvdA) meegedeeld, dat er via een circulaire en de Een drachtbode nog voorlichting gegeven wordt over het baarmoederhalskanke- ronderzoek. In de week van 5 t/m 9 september wordt hiervoor een derde deel van de vrouwen van 35-54 jaar op geroepen. In 1978 en 1979 volgt de tweede en derde groep. De Thoolse ge meenteraad stelde geld beschikbaar om de ehbo-verenigingen Sint-Annaland, Stavenisse en Sint-Maartensdijk twaalf ehbo-posten k 125 gulden te kunnen la ten inrichten. Raadslid J.L. van Gorsel (VVD) vond dat prima, maar kan dat ook niet in andere dorpen? De burge meester zei dat dit afhangt van de aan wezigheid van goed opgeleide mensen. Ook hij zou een grotere spreiding toe juichen. Daarom reageerde de burge meester ook positief op een verzoek van dhr. van Gorsel om via Tholenderwijs om ehbo'ers in de andere dorpen te vragen. inwoners ons dorp in het middelpunt van de belangstelling plaatsen. Dit zou nooit kunnen zonder een grote gemeen schapszin. We proberen te laten zien, dat een kleine kern nog groot kan zijn, maar tegelijkertijd dat er juist door ge meenschapszin volop leefbaarheid mo gelijk is, zo besloot de heer Hage zijn kort inleidend woord met de wens dat het voor velen een goede avond zou worden. Dat werd het ook, dank zij medewerking van verenigingen en van feestredenaars. Eerst was er na dat welkom een optre den van het Hervormd Koor uit Scher penisse onder leiding van de heer J. Westdorp. Dat koor bracht o.a. het lied uit Valerius Gedenckklanken "Ik hoor trompetten klinken, de vijand is nabij". Men kon er weerbaarheid van de inwoners uit be luisteren, in hun verzet om zich als klei ne kern kost wat kost te willen handha ven. Het hart van de velen ging wijd open door het optreden van het kinderkoor, weer onder bezielende leiding van Westdorp met hun 2 nummers: Vriend schap voor iedereen en een Lentelied. Men zag tegelijkertijd de lente van Scherpenisse op het podium en daarin ook de mogelijkheid dat Scherpenisse zich ook na deze 850 jaar nog zal pogen te handhaven. Het zeer verzorgde programma liep op de minuut. Niet omdat ir. M.A. Geuze uit Poortvliet onvoldoende stof had voor zijn historisch overzicht; maar wel om dat hij zich prompt aan de hem toege meten tijd hield. Aan de hand van wat kort geleden over de historie van Scher penisse via archivaris Zuurdeeg is gepu bliceerd wist de heer Geuze op de hem eigen wijze de grote zaal te boeien met zijn op zichzelf mogelijk zo "droge kos- t". Het werd een sappige boterham van ernst en luim uit de oudheid, de tijd van Simon Gieke en de tijd van de zoutzie- ders. De periode van meekrap en zelfs die van de herverkaveling. Het zou best kunnen zijn, dat Schoondorpe het oud ste en al duizend jarig Scherpenisse on derdeel is, veronderstelde de heer Geuze aan de hand van overlevering. Hij ci teerde de levenswijsheid van oud-vade ren dat het zonder zorgen zijn veel zor gen baart. Hij wist er tegelijkertijd de huidige Oosterscheldeproblematiek bij te betrekken, maar ook het inwijdings feest van Gildebroeders, die van Maria van Nassau 156 liter wijn kregen. Feiten werden niet vergeten, zoals de aanleg van de eerste klinkerweg op Tholen, de weg van Napoleon naar Gorishoek. Of toen Jacoba van Beieren met het kogge schip aanmeerde bij Gorishoek. Dat koggeschip is nu in het Thoolse wapen gesymboliseerd. Hij kwam er vanwege zijn kwartier niet meer toe nog uit te weiden over de drie molens, die Scher penisse rijk was en hij spekte zijn histo rische "preek" aktueel door te stellen, dat De Pluimpot in de oude tijden met water kampte, maar nog zo kortgeleden met vuur (brand timmerfabriek "De Pluumpot"). "Pantha rei", alles vloeit, zo citeerde de koninklijke kamerheer en herinnerde aan het boekwerk dat van de heer C. Jobse over Scherpenisse was verschenen, om zijn historische voor dracht te besluiten met: "Buig niet voor geld, of voor geweld. DT is er Eén voor wie je buuge mot ....da's God." Ook uit deze kleine samenvatting van het historisch praatje van ir. Geuze kan worden afgeleid, dat er grote aandacht was voor deze redenaar bij uitstek. De erkentelijkheid voor zijn bijdrage werd vervat in de toezegging, dat hem een foto-reportage van deze feestweek zal worden overhandigd. Het intermezzo werd een optreden van het zangkoor "VZOS" uit Sint-Philips land met een tweetal nummers, waar voor de aanwezigen opnieuw grote waardering toonden. Het was toch ook een hoogtepunt, toen de commissaris der koningin het po dium opstapte met een van een gilde broeder geleende hoed met pluim. On der ons gezegd: "Die kan er ook wat van". Het is niet zo eerbiedig, maar je zou hem een avondje als conferencier kunnen vragen. Zijn korte optreden zal in Scherpenisse niet licht worden verge ten. Ik kom in deze volgorde Scherpe nisse met zijn 850 jarig bestaan felicite ren, zo begon de heer Boertien: Namens mijn vrouw, namens mijn dochter, na mens het provinciaal bestuur. Is het echt waar dat Scherpenisse 850 jaar bestaat? De vorige spreker was een kamerheer van H.M. de Koningin in buitengewone dienst en ik ben maar een commissaris in gewone dienst. Zal ik dus gaan afdoen aan de feiten die de ka merheer noemde van een zeer oud his torisch Scherpenisse? Ook al baseert men die kennis op een potscherf, ik wil met grote vreugde het 850-jarig bestaan van Scherpenisse vieren. Want stel dat die potscherf geen 850 jaar is, dan is er toch in elk geval dat schriftelijk stuk uit 1203. Vanaf die tijd gerekend kan Scherpenisse dan doorgaan met feest vieren tot die 850 jaar er inderdaad is. Het thema kan dan zijn: van potscherf tot perkament. De waarheid ligt in het midden. Maak er toch geen drama van. Ik heb een hoed geleend van een gilde- Het echtpaar Moeliker-de Laater uit Tholen is maandag op de 65-jarige hu welijksdag verrast met een gelukstele gram van H.M. Koningin Juliana en dr. C. Boertien, commissaris der Koningin in Zeeland. Namens het gemeentebe stuur was er een grote fruitmand, terwijl mevr. van Boeijen-Katsburg persoonlijk de felicitaties overbracht. Verder was er een enorme hoeveelheid bloemen en kaarten. De kinderen had den voor de woning aan 't Stenen Kruis een erepoort gemaakt. Het was druk met bezoekers in huize Moeliker. Een erg leuke dag voor het 65-bruidspaar, dat hier in de nieuwe stoelen zit die men van de kinderen ca deau kreeg. 't Cloveniersgilde uit 1594 opende in Scherpenisse zaterdagmiddag de histori sche optocht ter gelegenheid van de vie ring van het 850-jarig bestaan. Met de paarden van de stallen Brooijmans voorop trok de grootste groep uit de op tocht grote belangstelling. broeder en dat met opzet, want ik zet die hoed nu op en, zo voegde de commissa ris de daad bij het woord: zet 'm met een zwaai af, want hoed af voor Scherpenis- Het applaus was daverend voor deze Zeeuwse Wim Kan. Hij kreeg voor zijn optreden het boek over Scherpenisse van C. Jobse: Zeeuws dorpsleven (Scherpenisse rond 1900). De culturele plaat op deze avond draai de verder, maar dan met het in levende lijve optreden van het Smalstads Man nenkoor onder leiding van Izak Riedijk. Een Duits en een Frans nummer kregen alle aandacht en tenslotte ook alle er kentelijkheid. Er volgde tenslotte een gezamenlijk op treden van Smalstads Blaaskapel en alle koren, geleid door de heer Westdorp. Een klankrijk besluit met als onderstre ping drie coupletten van het Zeeuws volkslied door alle aanwezigen meege zongen of voorzover de woorden niet bekend zijn (doen de scholen er nog wat aan?) meeneuriënd. Er was genoten in de Pluimpotfeesttent. Voor genodigden was er tenslotte nog het contact via een officiële ontvangst in het Holland Huis. Daar richtte burgemeester Van Boeijen zich met een welkomstwoord tot vele gasten, inzonderheid tot het gezin Boer tien. Hij bracht hulde aan de velen in Scherpenisse die een programma voor bereiden, dat nog zo veel meer streek- bewoners naar dit dorp bracht. Het leek hem thans al zo geslaagd, dat men zich geen zorgen meer hoefde te maken. Het is duidelijk een presentatie van een le vendige gemeenschap, die zich thans een goodwill kweekt van zoveel suppor ters, dat ze ook de toekomst optimistisch tegemoet mag gaan. Dinsdag ging het meer de richting uit van het familiefeest. Er waren kleuterschoolspelen - de jeugd zal wel moe zijn op het eind van deze week - er was vanaf 6 uur een leuke kinderoptocht en vervolgens bijzonder grote plaatselijke belangstelling op de Hoge Markt voor het wagenspel dar door kinderen werd opgevoerd. De mu ziekvereniging "Euterpe" had er ook volop zin in, toen van af die Hoge Markt met de jongeren en de ouderen achter de muziek naar De Pluimpot werd gemar cheerd. De jeugd zong volop mee met het populair genre van Euterpe. In de grote tent daarna een gezellig bingo-fa miliefeest. De hoofdprijs, een rijwiel, viel de heer L. Istha uit Oud-Vossemeer ten deel, want ook op deze, avond waren er inwoners uit alle Thoolse kernen. Scherpenisse zet het beste beentje voor, zij het dat de versiering voor zo'n feest te mager uitvalt. Er was gisteren braderie en wat er verder nog te doen valt, kan men wel elders in dit nummer tegenko men tot en met oude ambachten toe op a.s. zaterdag met dan ook de smid uit de oude tijd van de partij. Scherpenisse zet tijdig keel op 0 Sprankelend festijn in de Pluim pot Reuni van oud-inwoners hartver warmend Meest historische wagen, kwam van commissie Thoolse Dagen 0 Kandidaten dijkgraaf poetsen zich op 0 Half miljoen voor werkgelegen heid 0 Vrijspraak voor jagers 0 Herbenoeming Thoolse burge meester 0 Een 65 en een 60-jarig bruidspaar 0 Koninklijk zilver voor Fliplander den Engelsman 0 Thoolse Geref. Gemeente 75 jaar 0 Thoolse raad blij met eigen aan nemer gemeentehuis 0 SGP betreurt ontheffing slui tingsuur op zaterdagavond 0 Muller Franke mag drogerij ver bouwen 0 Rabobank Tholen spaarde 25 miljoen 0 Eerste Sint-Annalandse veiling met redelijk aardappelprijs 0 U VRIEND HEEFT EEN VRIEND EN DIE VRIEND, HEEFT WEER EEN VRIEND: "WEET TE ZWIJGEN." 0 Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's Bij Koninklijk Besluit is burgemeester J.E. van Boeijen herbenoemd voor een periode van zes jaar. Raadslid M.J. Geuze feliciteerde hem maandagmiddag namens de hele Thoolse gemeenteraad. "We hopen van harte dat u de tweede periode na de herindeling in gezondheid mag volein digen tot welzijn van de gemeente", zei dhr. Geuze. Voor mevr. Van Boeijen-Katsburg wa ren er bloemen. De burgemeester zei in een dankwoord dat hij z'n werk met overtuiging en ple zier doet. "Het heeft mij een bijzondere voldoening gegeven. Ik hoop op dezelf de uitermate plezierige voet verder te gaan met de raad, de wethouders en de ambtenaren. Ik zie vandaag gelukkig geen ander perspectief dat dit niet zou kunnen voortgaan", aldus burgemeester Van Boeijen. "Ik heb persoonlijk niet voldoende rede nen gevonden om ontheffing van het sluitingsuur voor de café's in Scherpe nisse te weigeren". Die woorden kwamen maandagmiddag in de Thoolse gemeen teraad uit de mond van burgemeester J.E. van Boeijen, die door SGP-raadslid M. Dijke tot een uitspraak werd ge dwongen. De volksvertegenwoordiger uit Scherpenisse zei het verlenen van de ontheffing te betreuren. Dhr. Dijke vond dat de overheid als God's dienaresse de zondag dient te heiligen. De SGP bracht het sluitipgsuur ter sprake bij het voorstel om 1500 gulden beschikbaar te stellen voor de histori sche tentoonstelling in het Holland Huis ter gelegenheid van het 850-jarig be staan van Scherpenisse. Dhr. Dijke liet weten, dat zijn fractie niet tegen de ten toonstelling is, maar aangezien het his torisch noch archeologisch vast staat dat Scherpenisse werkelijk 850 jaar bestaat, stemde de SGP tegen het voorstel. Verder maakte dhr. Dijke van de gele genheid gebruik om te herinneren aan een vroegere distussie over de feest week, waarbij de burgemeester zou hebben toegezegd het sluitingsuur op half twaalf te zetten in plaats van twaalf uur. In het programmaboekje van het comité 850 jaar Scherpenisse en Thoolse Dagen kwam dat tot uiting: 23.30 u op de zaterdagavond. De horeca mag ech ter doorgaan tot twee uur in plaats van kwart voor twaalf, aldus dhr Dijke na de eerste zaterdagavond van de feestweek te hebben meegemaakt. Het was de burgemeester bekend dat het feest in de tent om kwart voor twaalf was afgelopen, maar hij wilde voor dat as pect nog wel de aandacht yragen gezien de wensen van een deel van de bevol king van Scherpenisse. Vanavond, maandag, kan dat ter sprake komen. Het comité kan een schone ingang zijn voor de horeca, aldus de burgemeester. Raadslid Dijke wees er echter op, dat het comité zich aan de regels houdt. Het is echter de horeca die ontheffing heeft gekregen. ,De burgemeester kwam daarop tot zijn uitspraak dat hij persoonlijk niet vol doende redenen had gevonden om ont heffing te weigeren. Terug naar het eigenlijke voorstel, de 1500 gulden voor de door de beheers commissie georganiseerde tentoonstel ling. Raadslid J. Versluijs (CHU) verwon derde zich erover dat de meerderheid van b. en w. slechts voor was, evenals over het standpunt van dhr. Dijke. "Dit is inconsequent van de SGP. Fractie voorzitter Aarnoudse heeft bij eerdere tentoonstellingen in de Gasthuiskapel in Tholen niet tegengestemd en toen zelfs op spreiding over de andere kernen aangedrongen. Dit wordt evenals in de Gasthuiskapel door de beheerscommis sie gedaan. Bovendien is het een histo rische tentoonstelling", aldus het raads lid uit Scherpenisse, tevens lid van de beheerscommissie van het Holland Huis namens het gemeentebestuur. Dhr. Aarnoudse wees erop dat deze ex positie in het kader van 850 jaar Scher penisse wordt gehouden en daarom was hij nu tegen. Wethouder Koopman zei dat Scherpe nisse misschien nog maar 790 in plaats van 850 jaar bestaat. Hij had geen prin cipiële bezwaren tegen de tentoonstel ling, maar als de viering van het 850- jarig bestaan nu niet was geweest, had de expositie niet plaats gehad. Versluijs: Mag de beheerscommissie zelf een tijdstip uitzoeken voor een ten toonstelling waarop men het meeste be zoek verwacht? Van Damme (VVD): Ik ben het roerend met Versluijs eens. Het heeft geen con sequenties, maar het zou sneu zijn als de beheerscommissie in Tholen wel subsi die kreeg en in Scherpenisse niet. Van Schetsen (PvdA): Ik heb geen be hoefte aan een uitvoerige discussie. Het Kanaalschap De Eendacht wil op het opgespoten terrein 1. O het Schel- de-Rijnkanaal bij Nieuw-Vossemeer 40 ha bos inplanten. Daarbij komen ook recreatieve voorzieningeh zoals wandel paden, picknickplaatsen en uitkijkpos ten over het Schelde-Rijnkanaal. Het accent wordt gelegd op de dagrecreatie. Het gaat hier om het speciedepot "De Stelle". De Provinciale Planologische Diensten van Zeeland en Brabant hebben geen bezwaar tegen de plannen. De grond kan tegen een symbolische prijs in erf pacht van het rijk worden verkregen. Er zijn gunstige vooruitzichten voor subsi die. Met Staatsbosbeheer is overleg ge pleegd over de houtsoortenkeuze. Dinsdagavond om half acht behandelt het algemeen bestuur van het Kanaal schap dit plan. Na de vergadering in het gemeentehuis te Steenbergen wordt een bezoek gebracht aan "De Stelle", waar na de technisch adviseur van het Ka naalschap in het wagenhuis te Nieuw- Vossemeer tekst en uitleg geeft.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 1