Kandidaten voor dijkgraaf maken zich op voor de strijd Rabobank Tholen spaarde 25 miljoen Aanklacht tegen vier jagers was op zand gebouwd: vrijspraak Thoolse SGP steunt Sint-Philipslandse beslissing niet tot uittreding kanaalschap Doorlichting rioolstelsels ondanks hoge kosten toch goede (nood)zaak Liefhebbers kunnen zich aanmelden om H. van Gorsel op te volgen Fliplandse jachtpartij kreeg vervolg voor kantongerecht Tholen IVel eens met principiële achtergronden Donderdag 23 juni 1977 EENDRACHTBODE 11 Initiatieven Bestuurleden Muller-Franke mag drogerij verbouwen voor gemeentewerken Geen hoger geschot Geen concentratie Flipland buitendijks Passende belegging Gewoon jaar Verbetering wegen Overleg jachtzaken Nieuwe hoofingelande Schot gehoord Woedend weggelopen In 't Stinkgat geschoten? Geen keiharde feiten In verste verte geen bewijs Geen bouwvergunning Werkmap in servicewagen V 4 "Als er gegadigden zijn voor de functie van dijkgraaf van het waterschap Tholen, dienen ze dat voor september/oktober kenbaar te maken. Dan wordt namelijk een speciale vergadering gehouden waarin de algemene vergadering van het waterschap een voordracht opstelt voor de Kroon. Dat vergemakkelijkt de pro cedure". De per 1 januari a.s. aftredende dijkgraaf H. van Gorsel zei dat dinsdag avond in het dorpshuis te Stavenisse tij dens de algemene vergadering van het waterschap. De dijkgraaf deelde mee, dat het bestuur niet direct sollicitanten zal oproepen zoals op Zuid-Beveland en Flakkee is gebeurd. "We menen dat er hier capa bele mensen zijn die deze taak ambiëren en willen vervullen. We willen mensen uit eigen kring", zei dhr. van Gorsel. Hij meende dat die wens ook door de hoofdingelanden onderschreven werd, gezien een discussie bij het besloten on derzoek van de rekening 1976. Dhr. M. Verduit vond de door de dijkgraaf ge schetste procedure de beste oplossing. Daarentegen sprak dhr. L. J. Koopman van een vreemde gang van zaken. "Het bestuur zou het moeten aandurven om kandidaten die geschikt zijn naar voren te schuiven. Door met een voordracht van twee of drie personen te komen. Het is bedenkelijk als het op een wilde stemming tussen 10 of 12 kandidaten laat uitlopen", aldus dhr. Koopman. Dijkgraaf van Gorsel zei geen 10 tot 12 kandidaten te verwachten, maar 3 tot 4. "De algemene vergadering is capabel genoeg om iemand te kiezen. Ik ben niet zo ouderwets, maar het is altijd zo ge weest. Voor de vergadering waren de kandidaten al bekend, zodat het geen langdurige stemming werd. We moeten het nu doen zoals ik verteld heb of an ders officieel met sollicitaties", zei dhr. van Gorsel. Ir. M. A. Geuze noemde het democrati scher dat de hoofdingelanden, van on deraf dus, met kandidaten komen dan het bestuur - van bovenaf - kandidaten aanwijst, zoals dhr. Koopman wilde. Volgens ir. Geuze zullen er wel initia tieven komen. En daarbij dient men zo veel mogelijk handtekeningen te verga ren. Formeel is dat voor een dijkgraaf echter niet nodig, wel voor hoofdinge landen. Dhr. van Gorsel zei dat de alge mene vergadering de voordracht op maakt. "Ik ben ervan overtuigd dat er in ons midden mensen zijn die deze baan best kunnen waar maken. 't-Gaat erovey, doe 't graag, heb je 't er voor over, niet of je de ontwikkeling hebt. M'n opvolger zal wel een agrariër uit de streek zijn, dat is altijd nog de hoofdmoot in het water schap Tholen. 't Is misschien moderner om sollicitanten op te roepen, maar we zijn niet zo modern. Ik hoop dat het al lemaal goed verloopt", aldus dijkgraaf van Gorsel. Dhr. Koopman legde zich bij de zaak neer, maar vond 't toch een beetje vreemde zaak. Niet alleen de dijkgraaf is vanwege z'n leeftijd niet meer herkiesbaar. Ook de bestuursleden C. van Putte (district 1) en C. J. van Westen (district 3) uit respec tievelijk Stavenisse en "Poortvliet zijn niet herkiesbaar. Verder zijn de be stuursleden H. Timmers (district 5) uit Sint-Philipsland, C. J. Moerland (ge bouwd) uit Stavenisse en A. P. M. M. van Gurp (waterkwalitieit) periodiek aftredend. Zij zijn echter herkiesbaar. Bovendien treden alle hoofdingelanden Bouwbedrijf Muller-Franke b.v. uit Sint-Maartensdijk mag de gebouwen van de voormalige groenvoederdrogerij in Scherpenisse verbouwen voor huis vesting van de buitendienst gemeente werken Tholen. Wethouder L.J. Koop man zei dat maandagmiddag tijdens de Thoolse raadsvergadering, waarin bur gemeester J.E. van Boeijen melding maakte van de hulp aan de door brand gedupeerde timmerfabriek De Pluum- pot b.v. Maandag is De Pluumpot begonnen nadat een loods vorige week helemaal was schoongemaakt door personeel van de timmerfabriek met hulp van een spuitgast van gemeentewerken. Het overleg met de gebr. Muller is uitge mond in een huurovereenkomst waarbij de verbouw voor gemeentewerken zo weinig mogelijk vertraging mag oplo pen. De Pluumpot denkt de gebouwen van gemeentewerken 4-6 maanden nodig te hebben zodat het nieuwe bedrijfspand op het industrieterrein te Sint-Maar tensdijk klaar is. Volgens wethouder Koopman is de zaak tot beider tevredenheid opgelost. Het bouwbedrijf Muller-Franke mag de to tale verbouw uitvoeren en als dat niet mogelijk blijkt, worden er drie of vier andere aannemers uitgezocht. Dhr. Koopman hoopte dat de raad begrip voor de situatie had gezien het belang van de werkgelegenheid. SGP-raadslid M. van Dijke sprak zijn waardering uit voor de hulp aan deze industrie. De burgemeester noemde dat in deze precaire situatie een vanzelfs prekende zaak. "Ik ben blij dat de men sen de moed opgebracht hebben om verder te gaan in het belang van de werkgelegenheid voor veertig man", al dus de burgemeester. in de districten 2 en 4 af, alsmede alle hoofdingelanden die de waterkwaliteit (vervuilers) vertegenwoordigen. Zij zijn herkiesbaar. De kandidaatstelling voor de hoofdingelanden is op 23 augustus. Als dat bij enkele kandidaatstelling ge beurt, zonder tegen-kandidaten, is het per 30 september rond. Anders volgen er verkiezingen en dat is volgens de dijk graaf een heel karwei. "Ik hoop dat er maar niet al te veel behoefte is om ie mand van z'n plaats te werken. Overi gens vind ik verkiezingen niet erg bij vervulling van vacatures. We hopen het niet mee te maken dat zittende en her kiesbare leden van hun stoel gestoten worden, hoewel je het tegenwoordig niet weet", zei dhr. van Gorsel. Hij bracht nog naar voren, dat ook adspirant be stuursleden zich kunnen aanmelden, aangezien dat de stemprocedure verge makkelijkt. Om kandidaat-hoofdinge- lande te zijn, heeft men handtekeningen nodig die tien stemmen van ingelanden vertegenwoordigen In zijn openingswoord stond de dijk graaf stil bij het zeer goed batige saldo van de rekening 1976: 113.407,56 voor de zuiveringstaak en 42.365,59 voor de traditionele waterschaptaken. Daar naast is er nog. voor 267.000 gereser veerd. "Zonder bijzondere omstandig heden mag wel worden verwacht dat het geschot en de heffingen in de eerstvol gende jaren niet of weinig behoeven te stijgen. Achteraf moeten we eerlijk toe geven dat de verhoging niet nodig was geweest, maar er waren nu veel meeval lers. Ik maak me sterk dat de tarieven voor 1978 niet verhoogd worden en ik heb zelfs moed voor 1979", zei dhr. van Gorsel. De meevallers waren de minde re stijging van lonen en sociale lasten, hogere bijdragen in onderhoud en ver betering wegen (ongeveer het dubbele) en de waardevaste uitkering in de on derhoudskosten van de zeeweringen. Ook de voordelen van het tijdig mecha niseren worden steeds meer zichtbaar. Alles wordt praktisch in eigen beheer uitgevoerd, ook aan de zeeweringen. Volgens de dijkgraaf valt ook niet te onderschatten, de waarde en het voor deel van de grote betrokkenheid van medewerkers, ingelanden, hoofdinge landen en bestuur met het waterschaps- gebeuren. "Ons bestuur ziet geen enkel voordeel in een verdere concentratie van de water schappen. De afstand bestuurders-be stuurden wordt bij grotere lichamen al leen maar groter. Ook zal het kosten verhogend werken. Ons bestuur is ervan overtuigd, dat het bestaansrecht van het waterschap Tholen in zijn huidige vorm ten volle verantwoord is. Met onze drie traditionele taken en de zuiveringstaak, kunnen wij een deskundig beheersap- paraat in stand houden zodat alles op goede wijze kan functioneren. Wat de zuiveringstaak aangaat, moet er wellicht wat meer provinciale samenwerking komen tussen de waterschappen. Al was het alleen reeds op het gebied van meer gelijke heffingen", aldus dhr. van Gor sel. Wat de dijkversterkingen betreft, zullen de werken bij Tholen en de keersluis bij Stavenisse tijdig opgeleverd worden. Daarentegen is het te betreuren, dat dit jaar hoogst hoogstwaarschijnlijk niet meer werken in uitvoering zullen kun nen komen. Misschien nog wat aan de haven in Tholen. Met name de dichting van de twee coupures wordt door het bestuur zeer gewenst geacht. Voor de inwoners van Tholen zou het weer een grotere mate van veiligheid betekenen. Overigens bieden de aangepaste zeedij ken en de keersluis al wat meer veilig heid. De minister heeft besloten de ver sterkingen aan de zuidzijde van Sint- Philipsland over 8 km buitendijks te doen, behalve in de Willempolder. In voorbereiding zijn tevens de werken va naf de Razernijpolder tot aan de af sluitdijk van de Pluimpot, totaal ruim 11 km. Ons bestuur heeft goede moed, deze werken dit jaar nog gedeeltelijk te kun nen aanbesteden en volgend jaar geheel tot uitvoering te brengen. Als de rege ring haar toezegging om de werken in 1980 te voltooien, gestand wil doen, is dringende haast met de dijkverbetering jüèé* mm mi aêêuih^ ■H Voorzitter I. C. Hage heeft aan dri spaarders prijzen uitgereikt wegens het passeren van de 25 miljoen gulden aan spaargelden. Anneke Schot, Molensin gel 7 uit Tholen kreeg een fiets, mevr. J. van Vossen-van Dijke, Molenstraat 22 uit Oud-Vossemeer een elektrische fri- teuse en Arjan Kempeneers uit Sint- Philipsland een duikershorloge. Dit feestelijk gebeuren vond vrijdagavond in De Vossenkuil te Oud-Vossemeer plaats tijdens de algemene vergadering van de RABObank THolen. De mijlpaal was op 28 april bereikt, ter wijl er inmiddels al weer drie en een half miljoen is bijgekomen. In 1986 was het bedrag aan spaargeld nog 11.450.000 gulden, in 1970 13.9 miljoen, in 1972 17.9 miljoen, in 1974 19.830.000,-, in 1975 23.470.000,- en in 1976 24.175.000,-. Voorzitter Hage toonde zich in zijn openingswoord erg tevreden met een groei van 10-20%, buiten de in flatiecorrectie van 10%. Het deed hem genoegen dat vele spaarders rentebe- wust worden. Hoewel voor de bank niet voordelig, heeft het bestuur gemeend in voorkomende gevallen de klanten op de mogelijkheden te wijzen. Velen maak ten hiervan gebruik en openden een termijndeposito. In cijfers uitgedrukt: per 1 januarie 64.000 gulden termijns paargelden en per 31 december 4.2 mil joen. Dit had grote schommelingen in de spaarbank tot gevolg: 1 januari 1976 nog 23 miljoen, 28 april 25 miljoen en nu 28.5 miljoen gulden. Sparen en bewaren vond dhr. Hage twee nuttige eigenschappen, maar sparen op lange termijn en met grote bedragen is minder aantrekkelijk dan u denkt. De fiscus en de inflatie knagen zo hard aan uw spaargeld, dat uw bezit eerder af neemt dan toeneemt. Het is dan ook verstandiger om een passende belegging te zoeken. Mocht u dan onverwacht toch uw spaargeld nodig hebben, leen dan liever tijdelijk wat geld van de bank. We hebben vooral in de consumptieve sfeer tal van aantrekkelijke mogelijkheden, aldus voorzitter Hage. Om een waarde vaste belegging te krijgen, vinden wij aankoop van onroerend goed nog steeds de meest veilige weg. Geen ponder dus dat het eigen woningbezit hand over hand toeneemt. Ik weet dat ik me op glad ijs beweeg, maar ik waag het er toch op te beweren, dat het verstandig kan zijn belegging te zoeken door aankoop van land- en tuinbouwgronden. De fi nanciering van grond is toch wel zo ruim, dat dit in de praktijk geen moei lijkheden oplevert, zei voorzitter Hage. Hij noemde 1976 voor de RABObank Tholen een gewoon jaar met een toena me van toevertrouwde middelen van 20% of ruim 6.5 miljoen gulden, de uit zettingen namen 18% toe, het balansto taal met 21.7% of ruim 7 miljoen, de rekening-courant inclusief privéreke- ningen met ruim 35% of 30 miljoen en de omzet steeg met 37%: van 221.629.927,- in 1975 tot 304.622.854,- vorig jaar. Ondanks de goede uitkomsten in de agrarische sector steeg de debiteurenstand in vergelijking met 1975 met drie ton. De leningen ste gen met 2.733.665 gulen of 20%. De spaargelden namen praktisch niet toe, daar veel spaargeld is uitgezet als ter mijndeposito. Deze vloeien nu weer te rug. Sinds 1 januari is het spaargeld ge stegen met ruim 4 miljoen. Het tegoed in lopende rekening steeg met 1.450.000 gulden of ruim 36%. Het tegoed op de privérekeningen met ruim 9%. De ren tebaten namen met 317.200 gulden toe en de rentelasten met 208.200, hoofdza kelijk door de deposito's. De bedrijfs kosten stegen met 38% of met 0.04% van het gemiddelde balanstotaal. De ka- somzet beliep 47.280.000 tegen 37.730.000 in 1975. Het totaal aantal mutaties was 243.967. Totaal eigen ver mogen per 31 december 1976: 1.876.700 gulden. Daarnaast volgens voorzitter Hage voldoende reserveringen, onder houd en aanpassing van gebouwen en inventaris en tenslotte een redelijke winst van 54.647 gulden. Directeur Beurskens gaf een toelichting op de jaarstukken. In het bestuur werd dhr. J. M. Ligtendag herbenoemd en in de raad van toezicht dhr. H. Timmers, beiden uit Sint-Philipsland. De voorzitter kondig de aan dat in de toekomst de aftredende bestuursleden in hun eigen plaats zullen worden herkozen. Ter vaststelling van de voorlopige notulen werden de heren M. A. Schenk en Chr. de Wit aangewe zen. nodig omdat in ons waterschapsgebied nog ongeveer 40 km moet worden aan gepast. Het is dus kort dag, zei de dijk graaf. Hij deelde verder mee, dat door de Oosterschelde-beslissing van de re gering nu weer begonnen moet worden met de voorbereidingen voor een aan gepast gemaal in Poorvliet en Sint-Phi lipsland. Het definitief herstel van de dijkval te Scherpenisse is vorige week door de combinatie Zinwerken b.v. te Gorin- chem voltooid. Van Dijck-Petit uit Bergen op Zoom vordert momenteel goed aan de verbetering van 4628 meter quartaire weg: de Schoondorpse-, Brij- hoekse- en de Hartogweg. Deze wegen bouwmaatschappij brengt voor 175.000 gulden ook dek- en sluitlagen aan op de Kleine dijk, Weihoekweg, Sluisweg ge deeltelijk, Boneputteweg, Essendijkweg, Pelleweg, Langeweg, de Kalfdamseweg en wat uitritten van bedrijven en oprit ten, totaal 10 km. De 12 jaar oude delf- laadmachine en de 10 jaar oude rups machine J.C.B. werden vervangen door machines van hetzelfde merk met bij betaling van 222.000 gulden. Ook is er een giertank aangeschaft van 50001 voor vervoer van het slib van de zuiverings installaties. Dijkgraaf van Gorsel deed ook weer een beroep op iedereen om onze mooie eilanden schoon te houden. Het bestuur werd gemachtigd om 5256 m weg te verbreden. Het gaat om de dwarsverbinding door het eiland Tho len, die door de Krabbenkreekdam en de Vossemeerbrug tamelijk druk bere den wordt. De Provincie is om subsidie gevraagd voor deze verbreding van de Engelaarsdijk, Zwarteweg, Roolandse- dijk en Bartelmeetweg. Niet alleen door toeristisch verkeer maar ook voor het bietentransport naar Steenbergen en Roosendaal worden deze wegen steeds meer gebruikt. De voorstellen over verkoop van sloten, verhuur van mosselpercelen e.d. bleken hamerstukken te zijn. Alleen over de verhuur van jachtrecht aan dhr. H. van Westen uit Poortvliet ontstond nog wat discussie. Dhr, M. Verduit vond het prachtig dat de jachtakten goed aange past worden, 't Is maar een keer werk en het levert altijd voordeel voor het wa terschap op. Dhr. J. C. Kooijman wees erop dat volgens het voorstel de 2250 m lange Hollaereweg verhuurd wordt, niaar die valt in een ander jachtgebied. Hij pleitte voor overleg met het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging Tholen/Sint-Philipsland omdat er anders bij^p^SF YSrveJiende. situaties kunnen ontstaan.' Ir. M. A. Geuze was het daarmee ééns en sprak zelfs over levenslange vetes. Advies van het KNJV achtte hij voortaan gewenste. De dijkgraaf zei er rekening mee te houden. De overname van het rioolpersgemaal aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland le verde geen enkele discussie op. Aan het begin van de vergadering was dhr. L. Boudeling uit Anna Jacobapolder beë digd als nieuwe hoofdingelande. Hij volgt dhr. G. J. de Jager op, die tot dijk graaf in Zuid-Beveland is benoemd. Dhr. van GOrsel bracht hem dank voor 'zijn erg positieve inbreng. Van 63-69 in het voormalig waterschap Sint-Philips land en vanaf 1969 in het geconcen treerde waterschap Tholen. Als blijk van waardering kreeg dhr. de Jager de wa terschapstegel met oorkonde. Dhr. de Jager was er erg blij mee. Hij schaamde zich een beetje dat hij door drukke werkzaamheden niet meer aan het wa terschap Tholen heeft kunnen doen, maar hij had er toch nogal wat geleerd. "Het is boeiend werk, maar het eist bij tijd en wijle een strijdvaardige geest. Er zijn nogal wat fronten waarop we moe ten vechten", aldus de dijkgraaf van De Brede Watering van Zuid-Beveland. Bijna twee uur stonden drie directeuren en een groothandelaar uit Tilburg vrij dagmiddag voor het kantongerecht Tho len voordat ze werden vrijgesproken door mr. A. Veenhoven. Het bewijs was niet geleverd dat ze op 3 november vorig jaar op de schorren van F. den Braber en J.M. Faasse uit Sint-Philipsland in de Krab- benkreek op waterwild hadden gejaagd. Deze langste zaak in de historie van het Thoolse kantongerecht had nogal wat voeten in de aarde. Vier verdachten met hun twee advocaten stonden voor de ta fel met twee getuigen: jachtopziener W.A. Gaakeer uit Oud-Vossemeer en dhr. F. den Braber uit Sint-Philipsland. De ook als getuige opgeroepen J.M. Faasse was verhinderd wegens verblijf in het ziekenhuis. De Fliplandse schipper Geense had de vier jagers die woensdagmorgen 3 no vember met z'n motorboot naar de schorren gebracht, waar ze met twee bootjes de jacht op waterwild begonnen. Het schor van de Tilburgers lag aan de Sint-Annalandse kant van de Krabben- kreek met daarnaast het schor van Tak van Poortvliet, vervolgens het schor van de Ambachtsheerlijkheid en dan pas de schorren van Den Braber en Faasse. Volgens de dagvaarding zouden de Til burgers op de schorren aan de zuidzijde van de Krabbenkreek bij het Stinkgat eenden geschoten hebben. Het bewijs daarvoor werd echter met geleverd. Kaart lezen Het bleek uiterst moeilijk de situatie ter plaatse aan te geven omdat er geen goe de kaart voor handen was. Bij het pro ces-verbaal van de Thoolse politie zaten kaarten van 1971. Op verzoek van de kantonrechter leverde mej. Suurland uit het gemeente-archief een VVV-kaart en nog een andere plattegrond, maar ook daarmee kwam men niets verder. Be waker Quist werd toen naar het politie bureau gestuurd om een stafkaart te ha len. Toen dat stuk er eenmaal was, ont brak er nog een lineaal, maar dat was wel in het gemeentehuis aanwezig. Toen dat alles rond was, bleek echter getuige Den Braber heel slecht kaart te kunnen lezen. "Ik vind het wel beroerd, maar ik heb die kaart nog nooit gezien", aldus Den Braber. Hij pacht samen met Faas se dé schorretTal SffiBk 1945Van cfe Do- Volgens de getuige waren de Tilburgers al eens eerder in z'n jachtgebied ge weest. Dat had hij zelf met de kijker gezien. "Die eerste keer heb ik dat hele maal niet kwalijk genomen, maar toen het weer een keer gebeurde, hebben we maatregelen genomen. Ik vind het rot voor de heren, maar ze wilden niet naar rede luisteren. Toen dhr. Faasse ze erop attent maakte dat ze in ons gebied jaag den, zeiden ze, dat ze met hun papieren naar de politie geweest waren en dat ze tot en met de werkhaven mochten jage- n", aldus Den Braber. Die derde november hadden Faasse en Den Braber met het blote oog de Til burgers weer aan het werk gezien in de Krabbenkreek. Toen ze net aan de bin nenkant van de dijk waren, hoorden ze een schot. "Ik kan m'n vinger er niet voor naar boven steken, dat het schot uit het bootje van de Tilburgers kwam", zei Den Braber. Samen met Faasse was hij naar jach topziener W.A. Gaakeer gereden, die onder de Zeedijk vlakbij de Krabben kreekdam woont. Hij was veertien da gen eerder ook al door beide heren be naderd omdat er op hun terrein en dat "Wat de principiële achtergronden be treft, staat onze fractie daar volledig achter", zo verzekerde maandagmiddag in de Thoolse raadsvergadering de SGP woordvoerder Th. Aarnoudse, toen het voorstel van b en w werd behandeld om het verzoek van het Sint Philipslands gemeentebestuur tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling van het ka naalschap "De Eendracht" af te wijzen. Maar Sint Philipsland had op tijd een beslissing moeten nemen. Dan was de uittredingsmogelijkheid er geweest. Nu de gemeente dat verzuimde, voelen wij ons niet aangewezen die misstap goed te maken. Daar kwam het betoog van de SGP woordvoerder op neer. De SGP fractie bleek als enige behoefte te hebben om zich nader uit te laten over het b en w voorstel, dat een afwijzing van het Sint Philipslands verzoek be helsde. De heer Aarnoudse zei er het volgende over. Artikel 48 van de ge meenschappelijke regeling van het ka naalschap "De Eendracht" regelt de mogelijkheid van uittreding. Daar blijkt uit dat zulks alleen mogelijk is om de 10 jaar, zodat die kaüs er voor het eerst was op 1 januari 1978. Dan dient evenwel een jaar eerder een desbetreffende be slissing te worden genomen, die goed keuring vergt van de Kroon. Sint Phi lipsland heeft verzuimd dit tijdig te doen. Nu wil men wijziging van dat ar tikel 48 in die zin, dat men alsnog per 1 januari 1978 uit het kanaalschap kan. Zo'n wijziging moet dan echter door alle deelnemende gemeenten worden goed gekeurd en inmiddels heeft Nieuw-Vos- semeer daarop al afwijzend gereageerd. Daardoor is de mogelijkheid nu al niet meer aanwezig afgezien nog van onze beslissing. De gemeente Sint Philipsland motiveert haar verzoek zodanig, dat die in strijd is met een artikel van de zon- dagwet. Daarin wordt immers bepaald dat besluiten geen beletsel mogen in houden voor sportbeoefening of andere vormen van ontspanning op zondag. In strijd met autonomie De heer Aarnoudse stelde, dat dit artikel in strijd is met de autonomie van de ge meenten. Destijds is hierover is de Tweede Kamer ook veel verzet geweest en de Thoolse SG P-fractie is het met deze bepaling ook helemaal niet eens. Daarom ook staan we wat de principiële achtergronden betreft, volledig achter het verzoek van de gemeente Sint Phi lipsland. Ook de Thoolse SGP ziet in sportbeoefening en allerlei recreatieve aktiviteiten op zondag een ernstige ver storing, van de zondagsrust en ontheili ging van Gods dag. Sint Philipsland had het eerder kunnen doen. Het gemeentebestuur van Sint Philips land schrijft in zijn brief aan o.a. Tholen, aldus nog steeds de heer Aarnoudse, dat de uitspraak van G.S. van Noord-Bra bant en van Zeeland ervaren wordt als een schrijnende teleurstelling. De heer Aarnoudse vroeg zich af of er iets anders dan dit te verwachten viel. De gemeente Sint Philipsland had tijdens toetreding tot de gemeenschappelijke regeling van het kanaalschap een andere politieke verhouding in de raad, maar vanaf 1974 werd dat anders. Waarom dan pas in 1977 willen uittreden?, zo vroeg de Thoolse SGP-woord voerder zich af. De principiële moeilijkheden zijn toch niet van zo'n recente datum? Het spijt ons dat Sint Philipsland het op deze manier wil bereiken, hoewel nogmaals gezegd, we principiëel volledig aan hun zijde staan, zo verzekerde de heer Aarnoudse. Het is voor onze fraktie een tere zaak. Gezien echter het feit dat de gemeente Sint Philipsland tijdig om uittreding had kunnen vragen, gezien ook het feit dat er van gezaghebbende zijde nog tijdig op is geattendeerd, gezien tenslotte dat de principiële aspecten al lang genoeg meespelen om maatregelen te hebben kunnen nemen, heeft onze fractie geen vrijmoedigheid om aan het verzoek van het gemeentebestuur van Sint Philips land te voldoen en zullen dus uw voor stel steunen, zo besloot de SGP-woord- voerder in de Thoolse raad. De andere fracties hadden geen behoefte aan een nadere stemverklaring, zodat het b en w voorstel tot afwijzing van het Sint Phi lipslands verzoek unanieme instemming kreeg. van de Domeinen zou zijn gestroopt. Dhr. Gaakeer wees de heren erop, dat ze wel zeker van hun zaak dienden te zijn omdat ze dit eventueel voor de rechter onder ede konden bevestigen. De jach topziener reed met de heren mee en zag een boot varen langs de schorrand via de werkhaven naar de rand van Sint-Phi lipsland. Hij had een kijker bij zich. Schieten had dhr. Gaakeer niet gehoord. Bij de haven aangekomen waren de Til burgers net bezig de boot uit te laden: geweren (waarvan er 1 niet ingepakt was) en zeven eenden. Ze hadden een jachtvergunning. De verdachten zeiden eerst dat ze overal bevoegd waren om te jagen, maar volgens dhr. Gaakeer had den ze een regeltje te weinig gelezen: "voor zover niet verhuurd of verpacht". Verdachte N.W.J.M.H. bracht naar vo ren dat hij voor de derde keer in De Krabbenkreek kwam, C.M. van D. voor de tweede keer en H.A.M.S. en P.J.G.S. elk voor de eerste keer. "Ik heb zelf 10.000 ha jachtgebied, zodat ik geen terrein van een ander nodig heb. Voor de jachtwet heb ik nog nooit een over treding gehad. Ik heb 22 aktes. Ik weet goed waar ik mag jagen. Bewust heb ik daarvoor een kennis in Sint-Philipsland en de politie gebeld. Op de haven liet ik m'n papieren aan Faasse zien en die liep toen woedend weg. Hij zei: Hoe kan dat nu, meerderen op hetzelfde terrein ja gen? U moet wel goed ingelicht zijn om iemand van iets te betichten. In twijfel gevallen blijf ik al thuis. We wisten heel goed waar we mochten jagen", aldus verdachte H. De rechter zei dat de verdachten ten dele bevoegd waren om in een gedeelte van De Krabbenkreek te jagen. Schipper Geense verklaarde in het proces-verbaal dat de Tilburgers hadden gezegd, dat ze in de hele Krabbenkreek mochten ja gen. Hij vermoedde wel, dat men op schorren kwam, waar het eigenlijk niet mocht. Geense had zich niet met de zaak bemoeid omdat hij z'n geld kreeg voor de boottocht. Hij had wel verklaard, dat ze in het Stinkgat begonnen waren met schieten. Volgens de kantonrechter was de verklaring van Faasse in het proces verbaal ook positiever dan die van Den firrti ler.'Wtj wilde Faasse beslist horen, maar de officier van justitie mr. J. Kolkman en de advocaten mr. Adriaanse uit Middelburg en mr. v.d. Bilt uit Tilburg voelden daar niets voor. Ze hadden voldoende aan het proces verbaal en de officier meende dat Faasse niets aan de zaak zou kunnen toe of af doen. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir dat jachtzaken van uitermate veel belang zijn voor rechthebbenden. "Als indringers een jachtgebied van anderen bejagen, dan dienen de nodige maatre gelen getroffen te worden om de boos doeners te doen bestraffen. De toewij ding bij het opmaken van een behoorlijk proces-verbaal staat buiten kijf. De rechter kan alleen rekening houden met keiharde feiten. Jammer dat een koele, exacte, feitelijke observatie niet op deze zitting naar voren is gekomen. Wat heb ik te presenteren tegenover de duidelijke en koele ontkenning van de verdachten? Ze zijn in de Krabbenkreek geweest, dat staat vast. Ik heb respect voor de toe wijding waarmee Den Braber zijn eigen belangen heeft verdedigd, maar zijn oriëntatie ten opzichte van de topogra fische gegevens staat niet boven alle twijfel. Het schieten in 't Stinkgat is door getuige H. (deze verdachte trad ook als getuige op voor zijn collega's) ontkend. Hopelijk erkent hij de waarde van de eed. Alles bij elkaar is deze 1-1 stand geen erg comfortabele positie voor een lid van het Openbaar Ministerie die de ze zaak keihard moet maken. Er is spra ke van een opeenhoping van onderlinge tegenstrijdigheden over afstanden en feitelijkheden, zodat de aanklacht juri disch gezien op zand is gebouwd. Be wijsmiddelen zijn bepaald niet voorge bracht, zodat ik vrijspraak eis", aldus de officier van justitie, die toegaf dat hij in de plaats van de advocaten wel een pleidooi leek te houden voor de ver dachten. Advocaat mr. Adriaanse kon zich daar bij volledig aansluiten. Hij vond het al een tamelijk slordige aangelegenheid als de politie in het proces-verbaal een kaart van 1971 gebruikt en concludeerde dat alle aspecten uit de dagvaarding te licht bevonden zijn. Mr. Adriaanse bracht ter aanvulling nog naar voren, dat getuige Den Braber hardhorend is, wat niet bij draagt tot een goede waarneming. Hij twijfelde ook aan de scherpte van het gezichtsvermogen van de 78-jarige Faasse, zodat deze nooit geweren in de boot had kunnen zien liggen. Geense had volgens mr. Adriaanse maar 1 jaar lagere school, dus geen held in kaartle zen en geen getuige a charge par excel lence. Het bewijs is in de verste verte niet geleverd. Alle vier de verdachten zijn enthousiaste jagers, die niet met de jus titie in aanraking willen komen. De heren hebben nu al de nodige gevolgen gehad van de verdachtmakingen. Ze zijn o.a. hun geweren een tijd kwijt geweest", aldus mr. Adriaanse. Mr. v.d. Bilt voeg de er nog aan toe, dat zelfs al zou vast-j staan dat er geschoten is, nog bewezen zou moeten worden wie er geschoten heeft. De kantonrechter zei in zijn praktijk vaker met dit bijltje gehakt te hebben. Het bewijs is wel eens moeilijk. maar de verleiding om een schot te los sen is groot als men door andermans jachtgebied moet gaan om het eigen terrein te bereiken. Het bewijs is echter niet geleverd en daarom ga ik accoord met de eis van de officier: vrijspraak, aldus mr. Veenhoven. D.E. van D. uit Oud-Vossemeer had zonder vergunning zijn pand verbouwd. De zaak was intussen nog niet geregeld, want de tekening die zijn broer had ge maakt, was afgekeurd. De officier eiste 250 gulden boete. De verdachte zei daarmee geleerd te hebben. De kantonrechter deed er nog een schepje bovenop. Hij gaf 400 gulden boete waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dit om Van D. te noodzaken gang te zetten achter de procedure om alsnog een ver gunning te krijgen. D.J.B.K. uit Sint-Maartensdijk had zonder rijbewijs en zonder verzekering op een 50 cc motor gereden. Het voer tuig, waarvoor hij 400 gulden had be taald, was in november vorig jaar in be slag genomen. De officier eiste twee keer 150 gulden boete en teruggave van de motorfiets, welke eis de rechter volledig overnam. J.D. de G. uit Poortvliet stond terecht omdat een van zijn monteurs zonder werkmap in een servicewagen had gere den. De Halsterse politie hield hem aan en pas na veertien dagen hoorde hij van een boete omdat de politie zelf aan de zaak twijfelde. De G. had vijf instanties in Middelburg en Den Haag gebeld, waarbij duidelijk werd dat hij voor zijn bestelwagen van 1300 kg met een laad vermogen van 1100 kg geen werkmap nodig had. Een juffrouw uit Den Haag wist te vertellen, dat dit niet hoefde vol gens artikel 25 lid 1 van het Rijtijden besluit. Hoewel dat eigenlijk niet nodig was, had De G. inmiddels een vrijstel ling gekregen om verdere moeilijkheden te voorkomen. Hij wees er ook op, dat het invullen van de werkmappen ge woon niet kan. Zijn bedrijf heeft zes monteurs en dat bijhouden kost veel tijd, zo erkent ook de Bovag. De officier eiste niettemin 150 gulden boete, maar De G. bracht naar voren, dat twee maanden geleden voor het ontbreken van een werkmap op Tholen 25 gulden boete werd gevraagd. Hij zei niet ongenegen te zijn om te betalen, maar dit klopte volgens hem toch niet. De kantonrechter hield de zaak aan. De kracht waarmee de verdachte zich ver dedigde was voor hem aanleiding om dit geval verder uit te zoeken, want tenslotte kreeg De G. toch ook ontheffing. In september zal er duidelijkheid komen. "Het is een goede zaak om de riolering door te lichten. Het is duur, maar een noodzaak", zei wethouder L.J. Koopman maandagmiddag in de Thoolse gemeen teraad. Daar kwam nog eens 69.460 gul den op tafel voor herberekening van de rioolstelsels, maar de raad krijgt nu eerst alle kosten op papier voordat er nog meer geld uitgetrokken wordt. Het kost alle maal zoveel omdat gemeentewerken geen tijd heeft, zodat het technisch ad viesbureau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten het werk op uur basis met reiskostenvergoeding uitvoert. Raadslid Van Gorsel (VVD) vroeg zich af waarom de gemeente Tholen zo'n haast maakt, want Tholen is de eerste gemeente in Zeeland die zover is. Kan het werk ook niet aanbesteed worden? Is op dit gebied geen concurrentie? Heeft dit hoge bedrag ook geen gevolgen voor openbare werken?, aldus dhr. Van Gor sel. Wethouder Koopman erkende dat ge meentewerken aanzienlijk goedkoper werkt dan het adviesbureau, maar ge meentewerken heeft een gedeelte van het vele werk moeten afschuiven, o.a. in verband met de uitvoering van subsi- diewerken. De wethouder wist niet of gemeentewerken het net zo goed doen als het bureau. Hem was verder bekend, dat andere gemeenten ook met de her- berekening bezig zijn, maar het ene wa terschap is soepeler dan het andere. Wij hebben een kritisch waterschap, zei dhr. Koopman. Raadslid J. Versluijs (CHU) vroeg of de drukte bij gemeentewerken blijvend is, want dan kunnen er beter meer mensen ingezet worden. De gemeente heeft de gegevens over de riolering, dus is het altijd duurder als een extern bureau dat moet doen. De burgemeester wees er echter op, dat er heel veel rekenwerk aan te pas komt en dat gebeurt door computers. Wet houder Koopman vulde nog aan, dat er vanwege spoedgevallen (subsidiewer- ken) bij gemeentewerken 48.380 gulden voor het verzamelen van de benodigde gegevens naar het adviesbureau overge heveld moet worden. Raadslid J. de Bres (PvdA) vond datje elke topper moet uitbesteden. Alleen regelmatig terugkerend werk moet je zelf doen. De burgemeester was het daarmee eens: je kunt geen personeel op een inhaal programma aannemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 11