THOLEIM DERWIJS Beantwoording vragen kernbezoek Sint-Annaland Nederlandse Protestanten Bond Tholen viert 90-jarig bestaan Officiële publicaties Bestemmingsplan "Kom Oud-Vossemeer ter visie Mevrouw Deurloo inhakend op protest tegen onveiligheid Halsterseweg BALK EN SPLINTER r informatierubriek van de gemeente tholen Streekmuseum met nieuwe expositie PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 26 mei 1977 EENDRACHTBODE 5 Herinnering aangifte hondenbelasting SPREEKUREN B. EN W. Wijziging huisvuilophaaidienst Pinksterweek Waarom een N.P.B.? De oprichting - PR0TESTANTENB0ND MODEBRILLEN door G. Fortius J Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel. 01 666-2955 Enige tijd terug heeft in deze rubriek een publicatie gestaan over de aangifte voor de hondenbelasting. Houders van honden die een aan giftebiljet hebben ontvangen, dienden zo'n biljet binnen 14 dagen ingevuld en ondertekend op het gemeentehuis in te leveren. Degenen die geen aangiftebiljet hebben ontvangen, dienden alsnog een aan gifte doen en wel vóór 1 5 mei. De termijnen voor deze aangifte zijn inmiddels verstreken. Het blijkt echter dat een groot aantal hondebezitters nog niet heeft gereageerd. Men wordt daarom in de gelegenheid gesteld alsnog een aangifte te doen Dit kan gebeuren door invulling van een formulier dat op het gemeentehuis te Sint Maartensdijk en op de postkantoren verkrijgbaar is. Dit formulier kan ook weer op het gemeentehuis en op de postkan toren worden ingeleverd. Volgens artikel 69 van de Algemene Wet inzake Rijksbelastingen is men verplicht aangifte te doen. Als straf kan een geldboete worden opgelegd. Bestemmingsplan "Kom"(Oud Vossemeer) De burgemeester van Tholen maakt bekend dat met ingang van 27 mei 1 977 gedurende één maand ter gemeentesekretarie voor een ieder ter inzage zal liggen het ontwerp van het bes temmingsplan 'Kom'' (Oud-Vossemeer), voorheen aangeduid ate plan 'Kerkringmet voorschriften en toelichting. Gedu rende bovengenoemde termijn van één maand kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen dit ontwerpplan bij de gemeente raad indienen. Sint Maartensdijk, 26 mei 1 977 De burgemeester voornoemd, J E. van Boeijen In verband met pinksteren houden burgemeester J E. van Boeijen en de we thouders maandag 30 mei a s. geeOn spreekuur. Wethouder L.J. Koopman houdt slechts op dinsdag 31 mei van 14.00 tot 1 5.00 uur spreekuur in het kantoor van de afdeling gemeentewerken te Tho len. Het is wel mogelijk afspraken met de burgemeester en de wethouders te maken Vanaf vrijdag 27 mei ligt op het gemeentehuis te Sint Maartensdijk vooreen ieder het ontwerp-bestemmingsplan "Kom'' Oud-Vossemeer ter inzage. Dit plan, dat aanvankelijk als plan "Kerkring" door het leven ging, heeft als voornaamste doel het behoud van het historisch karakter van de kerkring. Dit behoud kan worden bevorderd door ervoor te zorgen dat de Ring goed toegankelijk is. Het ontwerp is in een eerder stadium met de bevolking op een hoorzitting besproken. Het plan is nu zodanig afgerond dat het de officiële procedure van vaststelling kan gaan volgen. De inhoud van het plan. De Kerkring is thans verkeerstechnisch een flessenhals; slecht toe gankelijk, onoverzichtelijk met te smalle straten. Het ontwerpplan gaat van de gedachte uit dat als aan deze situatie niets wordt veranderd, de Ring als het ware "gaat uitsterven". Het levendig karakter kan verbeterd worden door de toegankelijkheid voor de auto te verbeteren en door parkeervoorzieningen te treffen. Hier voor worden de Raadhuisstraat en de Vierwindenstraat verbreed. Drie panden in de Raadhuisstraat bij de Rooseveltstraat en twee panden in de Vierwindenstraat bij de Patrijzenweg zullen daarvoor gesloopt moeten worden. In de John F. Kennedystraat worden enkele parkeerplaatsen gepland. Voorts wordt nu de juridische basis gelegd om de achtererven van de panden aan de Ring, F.D. Rooseveltstraat en Raadhuisstraat te on tsluiten door een achterweg van circa 4 meter breed. Ook kunnen er te zijner tijd garages gebouwd worden. Het deel van de Zilverstraat aan de kant van de Ring wordt volgens het plan voetgangersgebied. Het oostelijk deel bij de Rooseveltstraat blijft toegankelijk voor de aldaar gevestigde bedrijven en voor parkeren, maar het wordt wel doodlopend. Voor het overige legt het ontwerp-bestemmingsplan de bestemming vast van de panden zoals die nu in gebruik zijn. Op beperkte schaal wordt het mogelijk dat woningen gecombineerd gebruikt worden voor detailhandel. Het ontwerp-bestemmingsplan "Kom" Oud Vossemeer ligt tot 26 juni a s. ter inzage. Tijdens deze periode kan een ieder bezwaren bij de gemeenteraad indienen. In de publicaties waarin de verschillende kernbezoeken van dit voor jaar werden aangekondigd is toegezegd dat het gemeentebestuur alle naar voren komende vragen zo goed mogelijk zal trachten te beant woorden, mondeling tijdens het kernbezoek of schriftelijk via deze rubriek "Tholenderwijs". Deze week worden de vragen beantwoord die tijdens het kernbezoek in Sint Annaland niet direct een antwoord kregen en door het ge meentebestuurals "huiswerk" zijn meegenomen. Allereerst wordt de desbetreffende vraag vermeld, met daaronder het antwoord vén het college van B. en W. van Tholen. 1Opgemerkt is dat het Schermerspad slecht verlicht is. Voorts is de bestrating nogal slecht. De noodzaak wordt momenteel bekeken om de bestrating en de verlichting te verbeteren. 2. Kan er verlichting worden aangebracht bij de schuren van de wo ningen in de Raiffeisenstraat en de Anna van Bourgondiëstraat? Verlichting van achterpaden is een onbetaalbare zaak. De nood zaak hiervoor is niet aanwezig, aangezien dan ook in feite alle achterpaden verlicht moeten worden. 3. Het pad achter de Bierensstraat en het Schermerspad lopen regel matig onder water. De oorzaak hiervan is de afwezigheid van gootjes aan de schuren. Er wordt nader bekeken of dit door middel van enkele te plaatsen straatkolken kan worden verholpen. 4. De suggestie is gedaan de woningbouw in de kern Tholen af te remmen door de nieuwe woningen in de andere kernen te bouwen. Dit onderwerp maakt deel uit van de problematiek van de nota bewoningspatroon, die 1 6 mei j.l. in de gemeenteraad is behan deld. In de pers hebt u hierover uitgebreide informatie kunnen lezen. 5. Het plan tot doortrekking van de Langeweg over het ijsclubterrein zou voor de ijsclub van groot nadeel zijn. 4 De Langeweg is een der belangrijkste toegangswegen van Sint Annaland. Hij wordt vooral gebruikt door reizigers uit Poortvliet, Scherpenisse en Sint Maartensdijk. Deze Langeweg is esthetisch niet zo fraai, voorts is de verkeerssituatie bij de T-kruising met de Hoenderweg niet overzichtelijk. Daarom is gekozen voor een ander tracé, dat is opgenomen in het bestemmingsplan Stoofweg. Het is In verband met Pinksteren is het schema voor het ophalen van huisvuil voor de komende week als volgt gewijzigd: Tholen ten zuiden van de Ten Ankerweg (de stadskern): dinsdag 31 mei (was maandag). Scherpenisse: dinsdag 31 mei (was maandag). Tholen ten noorden van de Ten Ankerweg (Dalempolder): woensdag 1 juni (was dinsdag). Oud Vossemeer: woensdag (ongewijzigd). Sint Annaland en Poortvliet: donderdag 2 juni (ongewijzigd). Stavenisse en Sint Maartensdijk: vrijdag 3 juni (ongewijzigd). Deze wijziging is eenmalig en geldt dus alleen tijdens de Pinksterweek. De stortplaats "Tuttelhoek" te Scherpenisse is op maandag 30 mei gesloten. De buitenroute die op 30 mei gereden zou worden, wordt nu op dinsdag 31 mei gedaan. 7. 8. de bedoeling van het gemeentebestuur dat bij de uitvoering van dit plan aandacht besteed zal worden aan de verkeersveiligheid in de nieuwe situatie, door eventueel te treffen verkeérsmaatregelen. In het kader van deze te treffen maatregelen is een geringe verlegging of verschuiving van het tracé nog mogelijk Het bestemmingsplan Stoofweg is inmiddels door de gemeenteraad ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten van Zeeland toegezonden. Gedeputeerde Staten hebben bovendien een bezwaarschrift tegen de geprojec teerde verlegging op grond van de verkeersveiligheid ontvangen. Op de provinciale weg nabij het huis van de heer Kooijman kan het bij ijzel vrij glad zijn. Kan er een bord "slipgevaar" worden ge plaatst? Deze opmerking is bij de beheerder van de weg - de provincie - onder de aandacht gebracht. Kunnen de stukken die op het gemeentehuis ter inzage liggen ook op de postkantoren in de kernen ter visie gelegd worden. Het ligt in het voornemen de postkantoren inderdaad meer te betrekken bij het verstrekken van informatie door de gemeente. De voorbereidingen hiervoor zijn momenteel gaande. Het tegelpad bij de bejaardenwoningen in de Tienhoven en de Bosstraat staat regelmatig blank. Deze overlast zal worden verholpen door een extra aan te leggen drainage. 9. Op de oude begraafplaats is erg veel wateroverlast. In natte perioden is de stand van het grondwater zodanig dat bij het maken van een grafkuil overlast van water voorkomt. De drainages zullen worden doorgespoten om dit te verhelpen. Aangezien deze begraafplaats bijna vol is zullen overigens geen extra maatregelen worden genomen. 10.De nieuwe begraafplaats is - vooral bij regen - slecht bereikbaar. Deze begraafplaats aan de F M. Boogaardweg kan volgens vraagsteller beter bereikbaar worden gemaakt door de stoeprand door te trekken. De noodzaak daarvoor ziet het gemeentebestuur echter niet in. 11 .Kan er een verhard wandelpad rondom het sportveld van WHS worden aangelegd? De verharding van dit pad is inmiddels voor het gedeelte dat het gemeentebestuur noodzakelijk achtte, uitgevoerd. 1 2.De bestrating bij het pand Molendijk 28 is verzakt. Dit is inmiddels hersteld. 13 De bewoners van de nieuwe woningen parkeren op hef parkeer terrein van de nieuwe begraafplaats, zodat er geen plaats meer is voor bezoekers van de begraafplaats. Momenteel levert dit geen problemen meer op, zodat maatregelen niet meer nodig zijn. 14.ls het mogelijk buitendijks een beveiligde zwemgelegenheid te creëren? Het aanbrengen van een beschermde gelegenheid om buitendijks te zwemmen is niet mogelijk met een getijdeverschil van plrri. 3 meter. Uit een oogpunt van veiligheid zou een dergelijke zwemge legenheid ernstig te kort schieten. 1 5.Kan er een bankje bij de bushalte worden geplaatst? Deze bank zal worden geplaatst. Tot zover de beantwoording van de overgebleven vragen uit Sint Annaland. Zit u nog met vraagtekens, belt u dan gerust even naar het gemeentehuis (de heer Lamers), zodat wij u mondelinge toelichting kunnen geven. VOLGENDE WEEK worden de vragen van het laatste kernbezoek in STAVENISSE beantwoord. Op 26 mei 1887 is de afdeling Tholen van de Nederlandse Protestanten Bond ope- richt. Ter gelegenheid van dit 90-jarig bestaan is er woensdagavond 1 juni om half acht een herdenkingsbijeenkomst in de zaal Oudelandestraat 11. Mevr. E. M. de Bruijn-Sepmeijer, voorzitter van het hoofdbestuur van de N.P.B., spreekt dan over het thema "Nederlandse Protestan ten Bond tussen gisteren en morgen". De Thoolse violist Pier van der Peijl ver leent muzikale medewerking. De N.P.B. Tholen bestaat nog steeds, ondanks de kleine groep. Het gods dienstonderwijs voor de kinderen is - onder meer door gebrek aan belangstel ling? - verleden tijd. De godsdienstoefe ningen onder leiding van vrijzinnige predikanten worden nog wel steeds ge houden - om de veertien dagen - maar gezien de vergrijzing vindt het bestuur de vraag gerechtvaardigd, of de afdeling de honderd jaar kan en zal halen. Het komt het bestuur (voorzitter P. A. Boot, secretaris J. Mabelis, leden mevr. M. E. Gelderblom-Bakker en penningmeester mevr. C. D. Kesteloo-Verburg) voor, dat de Thoolse NPB de honderd jaar moet halen omdat ze voor menigeen op het eiland Tholen nog steeds een plaats is voor religieuze oriëntatie als men deze in het dogmatisch Christemndom niet of niet meer kan vinden. Door deze groep mensen wordt nog meerdere malen een beroep op de NPB Tholen gedaan bij geestelijke nood, voor het dopen van een kind, het sluiten van een huwelijk of het begeleiden van een stervende. Een van de problemen zijn de financiën. Wil de NPB Tholen de honderd jaar halen, dan zal men de activiteiten moeten kunnen betalen. Daarom houdt het bestuur ter gelegenheid van de negentigste verjaar dag een actie om de jaarlijkse bijdrage te verhogen. Het motto is: met dit bedrag te betalen, help ik de afdeling Tholen van de Nederlandse Protestantse Bond de honderd jaar halen. In de jaren tachtig van de vorige eeuw was er nogal beroering in de Nederlands Hervormde Kerk in Tholen. Wij lezen daarover in het "Kort verslag der wijze waarop de Afdeling Tholen van den Nederlandschen Protestantenbond tot stand kwam", van 18 mei 1887 het vol gende: "Zoals algemeen bekend is, kre gen voor eenige jaren onze orthodoxe broeders en zusters in de Nederlands Hervormde Kerk ook hier de overhand. Hoe het tijdens hun optreden met Ds. C. C. Schot aan het hoofd is gegaan be hoeven wij niet te beschrijven, aange zien ieder onzer zulks weet. Genoeg zij het alleen aan te stippen, dat voor ons vrijrinnigen, van dien tijd af het kerkge- Het streekmuseumDe Meestoof in Sint Annaland zet zaterdag zijn deuren open voor de nieuwe tentoonstelling "Tot leering ende vermaeck". Ook tweede Pinksterdag is het streekmuseum 's middags van drie tot vijf uur geopend. De expositie is tot en met 3 september te zien, elke middag van 3 tot 5 uur behalve zondag en maandag. De grote tentoonstelling is in samen werking met de provinciale bibliotheek Van Zeeland opgezet. Te zin zijn meer dan 160 prenten van allerlei ouderdom en slag. Daarnaast heeft het streekmu seum weer zoveel nieuws, dat elke ware liefhebber van oudheden wederom dient te gaan kijken. THOLEN do. 2 juni 19.30 uur gemeentehuis, com missie bedrijfsleven, vr. 10 of 17 juni 20 uur ZVU Gasthuis kapel, Tuinconcert, Glymes Consort. OUD VOSSEMEER vr. 17 juni 19.30 uur, alg. verg. Rabo bank. SINT ANNALAND vr. 3 juni 19.30 uur, zaal H. Rijnberg, alg. verg. Rabobank. Poortvliet wo 15 juni 19 u Oriëntatierit Veilig Ver keer BERGEN OP ZOOM Roxy Sound of music a.l. do. t/m. wo. 19.30 u.. Jonathan Livingston Seagull a.l. vr. 23.00 u. Assepoester a.l., za. zo. 14 u., ma. 14 16 u., wo. 14 u. Luxor Battle of the bulge 14 j„ do., vr., za. 20 u. Bos der Begeerte 18 jr. za. 23.30 u. You can't win them a.l. 14 j., ma. 14 j. In Tirol gaat de ontucht nooit verloren 18 j. zo. 20 u„ ma. 16.30 20 u., di. wo. 20 u. bouw - in figuurlijke zin gesproken - gesloten werd. Maar wat nog meer zegt, het godsdienst onderwijs voor onze kin deren ophield. Dat in dezen ongelukki- gen toestand door sommigen onzer naar middelen werd omgezien om in eenen beteren te geraken, heeft de ondervin ding geleerd en dat die arbeid niet vruchteloos was evenzeer." Tot zover de eerste fragmenten welke een onbekende schrijver in dit verslag vastlegde. Ditzelfde verslag leert ons verder dat "eene Heer van Stapele de eer toekomt dat er voor deze groep een verandering ten goede kwam, omdat hij erin slaagde dat met behulp van Ds. Schuring des tijds predikant te Bergen op Zoom we kelijks kosteloos godsdienst onderwijs werd gegeven aan de kinderen." In dit voorrecht kon men zich echter maar kort verheugen, omdat "de Heer Schuring, naar elders beroepen, Bergen op Zoom metterwoon verlief'. Zo ver liepen er weer maanden waarbij geen godsdienst onderwijs in vrijzinnigen geest gegeven werd, en de schrijver constateert: "menig vader en moeder had daarmee geen vrede, daar zij be grepen dat dit godsdienst onerwijs voor de hunnen eene eerste behoefte is". Veel werd over dit gemis geprotesteerd en geklaagd, waardoor een zevental perso nen uit Tholen het besluit nemen om zich tot de Heeren predikanten Ds. Ha verkamp en Tersteeg te Bergen op Zoom wenden en hun hulp in te roepen." De zeven personen waren: P. Laban, M. Christiaanse, J. J. de Lange, K. G. Bal, L. K. van Dijk, A. Wagemaker en J. A. Sakko. Ds. Haverkamp verklaarde zich onmid- delijk bereid de kinderen godsdienst onderwijs te geven, mits aan één voor waarde werd voldaan, n.l. "dat te Tho len eene afdeling van den Nederland schen Protestantenbond zou worden opgericht". Daar bij de zeven genoemde vertegen woordigers der gemeente Tholen geen twijfel bestond of deze zaak zou bij een zeer groot deel van Tholens Hervorm den ipet bijval worden begroet, werd bepaald dat: "op 26 mei 1887 eene bi jeenkomst zou worden gehouden, waar bij zou worden genoodigd, alle protes tanten die voor hunne kinderen gods dienst onderwijs wenschten in vrijzinni gen geest en tevens mee willen werken aan het tot stand brengen van gods dienstoefeningen onder leiding van vrijzinnige predikanten". De vergade ring werd op 26 mei 1887 in de zaal van de Sociëteit "N n Semper" gehouden. Na een inleiding van Ds. Haverkamp over wat de Protestantenbond beoogt en hoe een afdeling tot stand komt" circu leerde na eene kleine pauze eene lijst, waarop elk zich als lid kon inschrijven, werd daarvan druk gebruik gemaakt en toen reeds telde de afdeling 69 leden, zowel mannelijke als vrouwelijke met eene contributie van f 139,-" De schrij- Het kerkgebouw van de Nederlandse Protestanten Bond aan de Oudelandses- traat 11 in Tholen. ver besluit dan: "Wat dus verlangd was geschiedde: de afdeling Tholen van den Nederlandschen Protestanten Bond kwam tot stand". Dat de ong geborene- levenslustig was blijkt uit het verslag van de eerste afdelings vergadering, welke negen dagen later op 3 juni 1887 werd gehouden en het ledental reeds was ge groeid tot 103, met een gezamelijke contributie van 180,50. Advertentie lM In de jongste raadsvergadering heeft mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven (KVP) ingehaakt op het protest van in woners van Bergen op Zoom en de Stichting Veilig Verkeer tegen de onvei ligheid van de Halsterseweg. Vrijdag voorafgaande aan de Thoolse raadsver gadering waren langs de Halsterseweg spandoeken en protestborden aange bracht, waarop de ongerustheid over de onveiligheid van inzonderheid de hon derden schoolkinderen, die naar Bergen op Zoom fietsen, tot uitdrukking werd gebracht. Daartoe behoren ook 300 scholieren uit Tholen en enkelen uit Sint Philipsland. Dagelijks gaan er zo'n 500jongeren naar Bergen op Zoom en een 300 daarvan maken in elk geval in de zomertijd ge bruik van de fiets. Vooral op grondge bied van Bergen op Zoom is het fietspad op sommige plaatsen maar 75 centime ter breed. Dat is met bijkomende brom mers en een intensief snelverkeer een uiterst gevaarlijke zaak. Vorig jaar al heeft de Stichting Veilig Verkeer Halsteren een brief gestuurd naar het gemeentebestuur te Bergen op Zoom en aangedrongen op verbetering van de situatie. Afschriften daarvan gingen ook naar het ministerie van Ver keer en Waterstaat, naar Rijkswaters taat, naar Provinciale Waterstaat en Provinciale Staten. Er kwam steun van de omliggende gemeenten, o.a. ook van het gemeentebestuur van Tholen. Burgemeester J.E. van Boeijen ant woordde daarom mevrouw Deurloo, dat de Thoolse zorgen in dit opzicht al eer der kenbaar zijn gemaakt, o.a, bij Rijkswaterstaat en dat over een nieuw tracé van het rijwielpad en rijbaancons tructie wordt onderhandeld. Dat kan echter allemaal nog lang aanlopen, want er zit ook enig verband met de Zoom weg aan vast. Hij begrijpt uit de woorden van mevrouw Deurloo en ook van de aktie van de Halsterse commissie dat er tus sentijds iets dient te gebeuren. B. en W. delen de zorgen en willen dat opnieuw aan het gemeentebestuur van Bergen op Zoom kenbaar maken. De raadsleden M.A.J. van der Linde (PvdA) en M. van Damme (VVD) zeggen zich volledig bij de suggestie van mevr. Deurloo te willen aansluiten en daarmee wordt dan ei- genlijk wel het algemeen gevoelen van de raad vertolkt. Een interim oplossing wordt gewenst geacht. De heer P. van Schetsen (PvdA) hoopt dat de borden snel kunnen verdwijnen, want die kun nen het gevaar nog verhogen door het afleiden van de aandacht op de weg. hoezeer hij de daarop tot uiting aange brachte protesten ook kan begrijpen. Op dit onderwerp werd ook ingehaakt tijdens de PvdA verkiezingsbijeenkomst in Hof van Holland. Statenlid H. Vene kamp heeft het voornemen hierover vragen te stellen aan G.S. van Zeeland. Ook op die vergadering werd erkend, dat de fietsveiligheid naar Bergen op Zoom zeer gering is met intensief ge bruik daarvan door vele Thoolse scho lieren. Hoog tijd dat minister Westerterp wat doet aan de Oostelijke Randweg Bergen op Zoom, meende dhr. Vene kamp. VSteenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM advertentie IM Zodoende is hij geprikkeld, als er weer enkele leerlingen het vertikken op te staan, als hij de klas betreedt. En deelt daarvoor kwistig straffen uit. En lucht in het koffiekwartiertje zijn hart uit. "Die Van Splunteren predikt gewoonweg de anarchie in de klassen. Orde is er bij hem niet meer. Bij hem mag iedereen gaan staan en gaan, wanneer en hoe hij wil. Praten met anderen, in een hoekje gaan staan leunen of wat dan ook. Die vent vindt het allemaal goed. Waar blijft op zo'n manier je prestige? Dat gooi je op deze wijze toch te grabbel?" Er zijn er nog altijd, die het helemaal met Jan Boode eens zijn. Onge merkt wordt hij nu de woordvoerder van de opstandelingen. Schoons- ma maakt er zich niet meer zo erg druk over; er is een grote kans, dat hij hier de laatste weken doorbrengt. Op een internaat zullen ze aan de leraren heus wel hogere eisen stellen dan hier. In elk geval geen lang- harigen in vieze, verschoten spijkertenues. Het begint Vrieze onderhand te vervelen. Hoewel in het begin tamelijk optimistisch: storm in een glas water, dat slijt binnen een paar weken helemaal weg... moet hij nu tot de conclusie komen, dat de tegenstel lingen zich verscherpen. En daarom zegt hij op een dinsdagmorgen tijdens de koffie tot het personeel: "Morgenmiddag blijven we na, want er zijn enkele zaken te behandelen. Mede ook met het oog op de komende rapporten. Ik verzoek u hier rekening mee te houden." Het is intussen de eerste week van november en de rapporten worden pas medio december uitgereikt. Men vindt het derhalve enigszins voorbarig, maar misschien doelt Vrieze op eventuele tussenrapporten? We zitten zo ongeveer midden in dit trimester. De volgende dag verdwijnen de leerlingen, als het laatste lesuur voorbij is. Het duurt nog enige minuten, dan komt men bijeen in de grote bestuurskamer, waar ook wel eens speciale lessrn worden gegeven. Behalve de gymnastiekzaal is er geen ander vertrek, waar alle leraren gemakkelijk kunnen zitten. Voordat Vrieze het woord neemt, zorgen de dames leraressen voor de koffie en er zijn voor deze bizondere gelegenheid broodjes georgani seerd. Men eet en drinkt en daarna steekt men een rokertje op. In afwachting van hetgeen ter tafel zal komen. E& zit met elkaar te praten. In groepjes. Duidelijk ziet Vrieze, dat de hardnekkige oppo santen bij elkaar zitten. Zoals dikwijls tijdens het koffieuurtje, zit Van Splunteren weer alleen; de stoel naast hem is onbezet. Het is Betsie Döff, die er tenslotte op neerzakt, een knipoogje gevend aan haar collega in spijkerpak.. En denkt: het lijkt me reuze gemakkelijk die dracht, maar op mijn leeftijd zal het me niet meer staan. Jammer. De koffie is gedronken. Vrieze komt overeind en bij gebreke aan een hamer, kucht hij een paar keer als waarschuwing. Het is vrijwel meteen stil. Dan begint hij te praten. Rustig en met een vooropgezet doel. Want hij loopt al enkele dagen met dit probleem. Er zijn klachten binnen gekomen van een paar ouders. Onder andere van mevrouw Van Suchtelen. Terwijl enkele leerlingen van vier-aa vorige week een ge sprek met hem hadden. Ook al over hetzelfde onderwerp. Vrieze spreekt heel voorzichtig over veranderde tijden. Over het feit, dat de mammoetwet niet bij iedereen in de onderwijswereld aanslaat of on verdeelde sympathie geniet, maar dat de onderwijsvernieuwing in zijn huidige vorm nu eenmaal doorgevoerd moet worden. "Daar staat het bestuur op", zegt hij op duidelijke toon. "Dat wil de inspectie eve- ,neens." Vrieze kijkt de mensen even aan, alvorens hij verder gaat. "Ik zei al: er zijn klachten van ouders. Die kan ik zo maar niet langs me neerleggen. Om maar met een enkel feit naar voren te komen - overigens het kardinale punt - binnen enkele dagen wordt het opstaan in de klassen, wanneer er een leerkracht binnenkomt, afgeschaft. Het past niet meer in het kader van deze tijd." Meteen is het roezemoezig. De een kijkt de ander verbaasd aan. Wat is dit nu voor onzin? Daar zit men even van te kijken. En onwillekeurig gaan de blikken naar Jaap van Splunteren, de revolutionair, die het in zijn lesuren van de eerste dag af al heeft afgeschaft. Radicaal. De man, aan wie zo ongeveer iedereen een hekel heeft. Vanwege zijn uiterlijk en ook om zijn in de ogen van de anderen abstracte ideeën. Het is Jan Boode, die op zijn bekende snijdende toon vraagt: "En dat gaat zo maar? Sinds wanneer wordt er met onze gevoelens geen reke ning meer gehouden? Ik protesteer ten scherpste tegen deze vervlak king voor wat betreft de meest elementaire begrippen van beleefdheid en respect!" Vrieze is er bepaald niet van ondersteboven. Dat er kwade reakties zouden komen, heeft hij verwacht, maar hij is niet van plan te capitu leren. Hij kijkt rond en vraagt: "Nog iemand bezwaren?" "Ja, wis en waarachtig." Het is de leraar Engels, Schoonsma, die er toch ook nog wat van wil zeggen. Ik ben het in dit opzicht met mijn collega Boode eens, want wat u nu wilt invoeren of afschaffen, zo u wilt, is alles behalve demokratisch. Er is, voorzover ik kan nagaan, één leraar, die het ermee eens zal zijn. Er dus een voorstander van is. Mogelijk, dat hij kan beschikken over één of twee overlopers, maar ik ben ervan over tuigd, dat de grote meerderheid van ons corps tegen deze afschaffing is." Vrieze bemerkt op kalme toon: "De definitie "overlopers" kan ik niet bepaald waarderen. Het klinkt denigrerend en als zodanig beledigend. Ik verzoek u dit woord terug te nemen." Schoonsma spreidt even zijn handen. "Goed. Volgelingen dan. Voor mijn part: discipelen..." Er gaat even een gegrinnik op. Schoonsma is de man met de droge humor. Men mag hem. Ook al omdat hij een fijne collega is, altijd tot helpen bereid, als het in zijn vermogen ligt. "Nog iemand anders bezwaren, voor ik de opponenten antwoordt?" "Ja... hoewel ik me er tot nog toe niet of nauwelijks mee heb bemoeid, wil ik er toch ditmaal wel wat van zeggeg." Het is Gert Waling, de andere leraar Nederlands, een beetje traag sprekende man, zeer zelf verzekerd, maar een uitstekende docent. Al is hij noch bij de leerlingen, noch bij de collega's bepaald geliefd. Hij gaat doorgaans zijn eigen weg, is op latere leeftijd getrouwd met een razend knappe brunette - roodharige, zegt Betsie, maar dat zal wel jaloezie zijn - die ook een kleine twintig jaar jonger is. Misschien heeft Waling een paar centen meer dan de anderen, hij rijdt tenminste in een dure wagen en zijn huis aan de rand van de stad mag ook gezien worden, dus dat zal voor Maartje Waling waarschijnlijk de doorslag gegeven hebben, want een knappe jongen kun je Gert Waling met z'n twee en vijftig jaren toch zeker niet noemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 5