Bibliothecaresse mej. Blaas niét in het vergeetboek lërhorst- Belangrijke Thoolse aansluitingen naar Flakkee en Zuid-Beveland Zorg ervoor Na 41 jaar bibliotheekwerk met pensioen KAA BEE Meer dan de helft SGP-stemmen bij verkiezingen op Chr. MAVO Havenarbeiders al met 63 jaar met pensioen MANTELMODE PvdA de grootste op de Oesterschelp Op ontwerp provinciaal wegenplan 1978: De NMB denkt met u mee. Dr. J. Goossens (gepromoveerd) vertrekt van Lievensberg naar Boston (V.S.) Donderdag 26 mei 1977 EENDRACHTBODE 11 23 sollicitanten VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Vele geschenken Kremerstraat 11-13 B.O. Zoom Pionierster Volop toewijding Bloemen op het bord Leesfeest Visitekaartje Van Thoien naar Flakkee Van Thoien naar Zuid-Beveland Met de 81/4% van het NMB Spaarwinstbiljet aan toonder kan dat. U betaalt er nu f 621,49 voor. Dat biljet laat u dan zes jaar rustig liggen. Daarna levert u het weer in. En u krijgt er prompt duizend gulden voor. Kontant. Aan toonder. Er zijn ook NMB Spaar- winstbiljetten die na twee jaar 7% opleveren. Dus: u hebt meerdere moge lijkheden om u -f van de huidige ^LW hoge rente te **,i verzekeren. Bij de NMB. Rondweg bij Poortvliet Als iemand veel - niet alles - van boeken afweet is het wel mej. M.W. Blaas uit Thoien. Daarom zal ze ook weten, dat er geen dikker boek is verschenen dan het vergeetboek. Dat vergeetboek is door mensen samengesteld. Niet zomaar is het spreekwoord ontstaan "uit het oog, uit het hart." Dat vergeetboek is het symbool van menselijke tekortkomingen. Opvolgende generaties moeten weer verder en weten nauwelijks meer iets van wat voorafging. Niemand die ze dat kwalijk kan nemen. Daardoor wordt dat vergeetboek ook alsmaar omvangrijker. Het geeft geen happy end. Het blijft eigenlijk een wat triest, maar altijd wel reëel verhaal. Toch zal na 41 jaar taakvervulling mej. M.W. Blaas niet zo snel in het Thoolse bibliotheek-vergeetboek terecht komen. De annalen zullen ook in de toekomst kun nen vertellen over een bibliothecaresse met hart voor de zaak. Die een ontwikkeling beleefde van 2 cent per boek naar een kwartje, maar ook naar rijkssubsidiëring die het ieder mogelijk maakt het gewenste boek in handen te krijgen. Al die facetten vallen niet voor iedereen te beleven. Maar Blaas zou er eenboek over kunnen schrijven. In haar bibliotheekfunctie zijn er twee datums die er uitspringen: 1 september 1936 benoeming bij de Nutsbibliotheek. 18 mei 1977 afscheid in "De Twee Sto ven". Daartussen ligt ruim 40 jaar bi- bliotheekbenoeiïng en bibliotheekwerk mej. M.W. Blaas. Daartussen ligt dan vooral bibliotheekwerk in Tholen-stad, maar ook in Bergen op Zoom en ook op het eiland Thoien. Voor wat die september 1936 betrof hoorden we woensdagmiddag in "De Twee Stoven" in de Stoofstraat de vi- ce-voorzitter van de afdeling Thoien van het Departement tot 't Nut van 't Alge meen oud-notaris E.D. van de Velde vertellen, hoe er destijds 23 personen solliciteerden naar de functie van bi- bliothecaris(esse). Animo dus voldoen de, want ook al werd toen maar een ge ringe vergoeding betaald, velen wilden graag de kleinigheid verdienen. 22 solli citanten vielen af. Mej. M.W. Blaas werd benoemd. Iedereen kende in die tijd nog iedereen in een gemeente als Thoien. De "kom-af' was een factor van betekenis. Ouders die hun kinderen plichtsbetrachting hadden bijgebracht, hadden in zo'n geval al een onbewuste plus op het sollicitatierapport. Mej. Blaas was opvolgster van de bekende Adriaan Hollestelle. De heer Var. de Velde vond dat het Departementsbes- tuur destijds een goede keuze had ge daan. Anders houdt iemand het geen 40 jaar vol. De geschiedenis van dit De partement is al oud. In nummer zes van de bibliocourant Zeeland schrijft mej. Blaas er zelf over, hoe die teruggaat tot ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Havenarbeiders die op 1 juli 1977 63 jaar zijn of die leeftijd bereiken in d£ periode 1 juli 1977 - 1 juli 1978 kunnen vervroegd met pensioen. Gezien het grote aantal Thoolse en Fliplandse ha venarbeiders in Rotterdam is deze rege ling ook voor onze streek van belang. Overigens is dit nog geen definitieve re geling. maar een experiment, waaraan werkgevers, werknemers en het minis terie van sociale zaken meewerken. Het experiment wordt al toegepast in het' onderwijs en in de bouw en per 1 juli behalve in de havens ook in de metaa lindustrie. Het geldt voor 63- en 64-jari- gen, maar in de havens is een reeds bij CAO geregelde non-activiteitsregeling voor 64-jarigen. Zij ontvangen 90% van hun vroegere loon wanneer ze zich vrij willig terugtrekken uit het arbeidspro ces. 1885. De zorg voor de bibliotheek, een onderdeel van de aktiviteiten van het Departement Thoien, werd opgedragen aan een bibliothecaris, die werd bijges taan door 3 commissarissen. De heer Van de Velde wist ook nog uit de annalen, hoe de uitlening plaatsvond op zaterdagmiddag in het gebouw van de Nutsspaarbank aan de Hoogstraat. Via de toegangsdeur kwam men in een open hal, daar bevond zich een loket en via het luikje kon men dan gebruik ma ken van de aanwezige catalogus. De nummers klopten niet allemaal, wist een vrolijke oud-notaris zich nog te herin neren, maar men gaf dan maar wat meer nummers op en kon dan toch weer een boek lenen. Het departement was in die tijd tot na de oorlog nog wel volop ak- tief. maar in wezen heeft daarna de Zeeuwse Volks Universiteit de gewenste aktiviteiten voor een groot deel overge nomen. Het departement bestaat nog wel met als bestuurders de heren Van de Velde en J. Blaas, woensdagmiddag beide in De Twee Stoven aanwezig en de scheidende bibliothecaresse zelf ook in dat bestuur. Enige tijd geleden overleed de voorzitter dokter P.J. Duinker. Het geeft geen zin om thans aanvulling in vakatures te plegen. De taken zijn over genomen en dat loopt ook best. Wel, zo verklaarde de heer Van de Vel de, is er nog een spaarboekje en zonder medeweten van bestuurslid nummer drie is daar nu een bedragje afgenomen. Immers, zo vond de vice-voorzitter van het Departement Thoien: "wie geeft wat hij heeft, is waard dat hij leeft". Die spreuk werd mej. Blaas aangeboden, maar in dezelfde envelop zat toch ook een cheque, die bij de Nuts(Bonds)spaarbank betaalbaar is en waarvoor de scheidende secretaresse zelf een gewenst aandenken kan kopen. Dat alles gebeurde onder dank aan mej. Blaas voor alles wat zij voor het Depar tement en inzonderheid voor het biblio theekwezen Thoien deed. Tijdens de receptie, die werd aangebo den door de gemeenschappelijke open bare bibliotheek stichting Thoien en Sint Philipsland kwamen er heel wat lieden uit het bibliotheekgebeuren naar De Twee Stoven om mej. Blaas de hand te drukken. Daaronder de wethouders C.J. Moerland (loco-burgemeester) en A.J. Scherpenisse (culturele zaken), daaronder ook de directeur van de pro vinciale bibliotheek in Zeeland, de heer mr. W.D. de Bruine en vele andere bij het Zeeuwse- of regionale bibliothee kwezen betrokkenen. Naast de officials echter ook vrienden en bekenden en lezers of lezeressen die zo vaak een boek-advies van mej. Blaas hebben gekregen. Een grote plant van het gemeentebestuur sierde de Twee Stoven, een pracht bloemstuk van het personeel der gezamenlijke bibliothe ken op Thoien, een theeservies van de Stichting gemeenschappelijke biblio theek Thoien en Sint-Philipsland, van de PPC te Middelburg een antieke ko peren melkzeef (een tieènne) met bloe men. daarnaast nog vele cadeautjes van particulieren. Wie er naast die vele an deren ook nog was op de receptie, was de bejaarde oud-directrice van de open bare bibliotheek te Bergen op Zoom, mevr. v.d. Houven-van Oordt: "iedere werkgever mocht willen zo iemand in dienst te krijgen." Advertentie IM Op twee Thoolse scholen voor voortge zet onderwijs is meegedaan aan de scho lierenverkiezingen met het oog op de verkiezingen voor de tweede kamer op 25 mei. Deze schaduwverkiezingen op de Nederlandse scholen zijn georganiseerd door Keesings onderwijsbladen. Hieraan deed alleen de huishoudschool de Oes terschelp mee, terwijl de Christelijke MAVO uit zichzelf scholierenverkiezin gen organiseerde. Op de Chr. MAVO vonden de verkiezin gen plaats in het kader van de lessen maatschappijleer. Wegens afwezigheid van de 4e (eindexamen) klas, werd be halve de 3e ook de 2e klas ingeschakeld om een behoorlijk aantal stemgerechtig den te krijgen: 148. Hiervan waren 147 stemmen geldig, 1 was er blanco. Van alle partijen waren er affiches of stickers. De SGP was met 59% de grootste partij op de Chr. MAVO. Van dat percentage was negentig procent afkomstig van tweede klassers. De uitslagen zijn: SGP 59%, CDA 13,5%, D'66 7,5%, VVD 6.1%, PvdA 4,7%, PPR, BP en RPF elk 2%m PSP en RKPN elk 1,5% en de CPN 1,4%. Op de huishoudschool de Oesterschelp brachten de 3e en 4e klassers 63 stem men uit: hier geen percentages maar ab solute aantallen: Pv<H 25 <sGP 14 CDA 5, VVD 8. BP en GPV elk 3, CPN 1 stem. De Oesterschelp stelde bovendien de vraag wie Minister-President moet wor den: den Uyl 22 stemmen, van Agt 17, Wiegel en Ir. H. van Rossum 2e op de SGP lijst) elk 7, Abma 2, Koekoek 1 en blanco 7 stemmen. VVD de grootste op rijksscholengemeenschap. Ook van de rijksscholen gemeenschap in Bergen op Zoom, waar veel leerlingen van Thoien en Sint-Philipsland zitten, bereikte ons een uitslag van de scholie renverkiezingen. Hier werden 478 stem men uitgebracht van derde klassers en hoger, wat een opkomstpercentage van 68 is. De VVD was de grootste met 180 stemmen, terwijl Wiegel door 114 scho lieren werd uitgekozen als Minister-Pre sident. De uitslag: VVD 180, D'66 76, CDA 62, PvdA 60, PSP 43. PPR 23, DS'70 17, BP 9, CPN 3, SGP 2, GPV 1, blanco 2. Minister-President: Wiegel 114, den Uj1 95, van Agt 48, Terlouw 42, van der Lek 11, Drees jr. 9, Zijlstra 7, Koekoek en Ria Beckers elk 5, de Gaay Fortman, Bakker, Biesheuvel, Aantjes, Schmelzer, Abma, v.d. Spek en Verbrugh elk 1 stem. In het al eerder genoemde nummer van de Bibliocourant Zeeland kxamen we nog wat feitelijke gegevens tegen van de periode M.W. Blaas. Hoe ze voor de oorlog het leesgeld van 2 cent op 3 cent per boek bracht, maar dat met bevend hart, hoe in november 1942 de biblio theek haar uitleningen een tijd moest staken wegens een besmettelijke ziekte in de gemeente en hoe er in 1943-'44 op last van de bezettende macht 200 uit het Engels en Amerikaans vertaalde boeken aan de circulatie moesten worden on ttrokken. In die jaren steeg het aantal uitleningen ten top, want wat was er in die tijd anders nog overgebleven dan de bibliotheek. In 1936 waren er zo onge veer 1500 boeken en 96 lezers, maar in die laatste bezettingsjaren steeg het aantal uitleningen tot ver boven de 10.000 per jaar. Vele jaren is gebruik gemaakt van de Vakbibliotheek te Amsterdam. Door verbouwingen moest mej. Blaas met haar boeken verhuizen naar o.a. een leegstaand winkelpand, naar de oude school aan de Doelweg en kwam ten slotte in "De Twee Stoven" als een uniek historisch onderkomen. Van overheidswege was men vroeger ook bepaald niet scheutig voor culturele aangelegenheden, omdat er ook zo heel zuinig met de centjes moest worden omgegaan. Het duurde tot 1963 eer de gemeente bereid was om 100,— per jaar toe te kennen. Moet u stfaks de bi bliotheekbegroting maar eens nagaan. Het was ook de Thoolse bibliothecaresse mej. Blaas, die zich in 1970 richtte tot de directeur van de provinciale biblio theekcentrale te Middelburg, de heer De Bruine om Thoien eens te bezoeken. De eerste stap die werd gezet naar de hui dige zo veelomvattende bibliotheek voorziening. Ieder kan de ontwikkeling via het jaarverslag Van de PPC volgen en er bovendien kennis van nemen via raadsverslagen. Mej. Blaas heeft zich niet tot het biblio theekwerk Thoien beperkt. In 1*947 was er voor haar de mogelijkheid zich breder kennis op dat gebied te vergaren in Ber gen op Zoom en daar werd ze tot assis tente benoemd. Mevr. v.d. Houven-van Oordt is nog vol enthousiasme over die periode. Op 1 april 1973 kwam mej. Blaas in dienst van de Prov. Bibl. cen trale te Middelburg en heeft daar nu wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid genomen. Ze is ook vele jaren lid gebleven van de bibliotheekraad van de Maatschappij tot 't Nut van 't Algemeen te Amster dam. Behalve de receptie in De Twee StoVen was er ook een afscheidsdinertje in de Stadsherberg te Sint Maartensdijk. Daar werd het woord gevoerd door de direc teur van de prov. bibliotheekcentrale, mr. De Bruine. Hij herinnerde aan het eerste contact via de al genoemde in 1970 ontvangen brief. De stootgever voor de latere stichting gemeenschap pelijke openbare bibliotheek Thoien en Sint Philipsland. Vol lof was de heer De Bruine over de toewijding voor haar werk. Dank zij inzet en ervaring kon de snelle groei van het bibliotheekwezen op Thoien door mej. Blaas nog sterk wor den bevorderd. Het al genoemde fraaie cadeau was het stoffelijk blijk van waardering van de Bibliotheek centrale. De oud-directrice van de openbare bi bliotheek te Bergen op Zoom was de volgende spreekster. "Je hebt je beroep zo van binnenuit beleefd en beoefend, datje daar niet van de ene op de andere dag "gedag" kunt zeggen met 't handje. Ik geloof dat er weinigen zijn, die gezien, gehoord en beleefd hebben, met hoeveel aandacht, toewijding, speurzin en en thousiasme je dit beroep uitoefende", zo meende mevrouw v.d. Houven-van Oordt. Dat was bovendien nog maar de buitenkant, echter ook wel het gezicht van de bibliotheek. Van evident belang is echter ook de binnenkant. De nauwgezetheid, orde lijkheid en toewijding maakte dat waar mej. Blaas werkte, alles rolde als een trein. Ik zou de jonge en komende bi bliotheekkrachten graag toewensen, iets van jouw interne arbeidsvreugde over te nemen. Dan zijn het in de toekomst ook geen druk-op-'t knopje-functionarissen, maar levende mensen. De door sommi gen hemelhoog geprezen periode van niet meer te hoeven werken, zal niet elke dag door jou geprezen worden... maar leg dan eens een bloem op je bord. Waarom? Hoe? Wat daaraan vast zit kun je in dit opschrift uitpluizen. Ik hoop er eens kennis mee te mogen ua- ken, zo besloot mevr. v.d. Houven-van Oordt haar toespraak en bood juffrouw Blaas een boek aan met als titel "Bloe men op het bord". Tenslotte werd het woord gevoerd door de voorzitter van de bibliotheekstichting op Thoien en Sint Philipsland, de heer R. Weijler uit Poortvliet. De voorzitter zei bij de voorbereiding van dit door mej. Blaas zo verdiende afscheidsfestijn te hebben gedacht aan het jubeljaar in Israël. Na 7 jaar mochten de armen oogsten wat op de akkers en wijngaar den groeide. De heer Weijler meende dat voor mej. Blaas in haar bibliothee kwerk elk jaar een leesfeest was. Vooral de kleintjes kregen extra zorg via het wekelijks leesuurtje. Zowel aan de hoogst- als aan de minst ontwikkelde werd uiterste zorg besteed. Zonder het misschien zelf te weten is er op die wijze veel bijgedragen tot de ontwikkeling van kinderen uit de milieus van de sociaal zwakkeren. De heer Weijler had ook wat reacties vergaard van lezers in Thoien en hun ervaringen met bibliothecaresse juffrouw Blaas. "Nooit iets te veel voor haar". "Alleen bij ziekte was ze niet present". "Je kunt de Twee Stoven be kijken, alles even precies-en-netjes". Ze wist bij te bestellen boeken direct waar voor je kwam. Ze had een warm contact met het publiek. Eigenlijk een stille werkster die enorm veel verzette. Ze ontzag zichzelf te weinig." De heer Weijler vond er wel mee te kunnen volstaan. Het zijn trouwens niet mijn woorden, zo vergoeilijkte hij deze lof trompet. maar die van uw eigen mensen. Het bestuur wil er zich overigens volop bij aansluiten. We kwamen misschien te weinig in De Twee Stoven, maar dat kwam omdat het bestuur er ook geen zorgen had. De heer Weijler besloot zijn speech met er aan te herinneren, hoe de gemeente van groot Thoien de fusie van biblio theken en het thans functioneren daar van in de gemeenschap wel eens haar visitekaartje wil noemen. Het biblio theek bestuur vond dat mej. Blaas het visitekaartje van alle bibliotöeken was. Daarom is deze huldiging dubbel en Mej. M.W. Blaas uit Thoien verkeerde als bibliothecaresse ruim veertig jaar tussen de boeken, waardoor ze vast en zeker niet in het vergeetboek zal komen. dwars verdiend, evenals het bloemrijk theeservies, dat de Thoolse stichting u aanbiedt, aldus de voorzitter. Hij maakte ook van de gelegenheid ge bruik om mevr. Meiboom uit Halsteren, die 17 jaar de trouwe hulp is geweest van juffrouw Blaas dank te brengen en haar een door de dames zelfgemaakt boeket aan te bieden. De aanwezigen zorgden ook nog voor een feestlied ter ere van de scheidende bibliotheekvrouwe. De tekst was van Thoolse bestuurders de dames Boelhouwers en Boxhoorn. Negen cou pletten groot. Halen we er de laatste drie hier even uit, nadat in de voorafgaande een stukje 40-jarige bieb-geschiedenis Blaas werd gereleveerd: Je kunt aldaar terecht met al je vragen voor Hooft en Vondel, Mulisch en Bur- nier want juffrouw Blaas zoekt desnoods he le dagen en zet het haarfijn voor je op papier Juffrouw, hebt u een boekje over Wie gel? Ik wil iets weten over Dries van Agt Juffrouw, is hier-misschien het Thoolse (je :bt bracht. Krantje ze hebben 't vleje week niet meege- U zet o op de bieb uw eigen stempel een vaasje met viooltjes op 't bureau en daarom is 't dat we nu straks gaan zeggen: o juffrouw Blaas, we missen u toch zo. Het refrein luidde: o bibliotheek, o bibliotheek je ziet met lede ogen aan dat juffrouw Blaas nu heen moet gaan o juffrouw Blaas, wat doe je ons aan o bibliotheek. Nu schamen we ons van de krant wat met de bibliotheekvoorzitter, juffrouw Blaas. Want u had nog zo op het hart gebonden, niet te veel capsones te willen maken, omdat u immers alleen maar uw best had willen doen. Dat is 't 'm nu juist, juffrouw Blaas. Wij zaten namelijk met dat vergeetboek, weet u wel, dat steeds maar dikker wordt. Vanwege de compartimentering van de Oosterschelde, staan er op het ontwerp secundair en tertiair wegenplan 1978 van de provincie Zeeland belangrijke on tsluitingen aangegeven voor Thoien en Sint-Philipsland naar respectievelijk Flakkee en Zuid-Beveland of naar de Grevelingendam en Rilland om het nader te preciseren. Het gaat om een traject van 20,4 kilometer Tholen-stad naar de Grevelingendam via de Phiiipsdam en om 12,5 kilometer ten westen van de kom Tholen-stad via de Oesterdam in zuide lijke richting eindigend ten noordoosten van de kom van Rilland. In hun toelichting op het ontwerp 1978 schrijven gedeputeerde staten hoe de compartimentering van de Oosterschel de in de vorm zoals dit eind 1975 door het kabinet is vastgesteld van groot be lang is voor de infrastructuur in Zee land. De compartimnenteringsdammen bieden de mogelijkheid om regionale verbindingen te creë3ren, die met name voor een betere ontsluiting van Thoien en Sint-Philipsland van groot belang zijn. Op het ontwerp staat als secundaire weg no5 de nieuwe verbinding van Thoien naar Flakkee aangegeven. Voor een deel betreft dit een bestaande wegverbin ding, namelijk het gedeelte vanaf de stad Tholen-Oud-Vossemeer en vervol gens de Krabbenkreekdam die aansluit enerzijds tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland en anderzijds op de Rijksweg bij Sint-Philipsland. Vanaf Sint-Philipsland komt in het verlengde van de Krabbenkreekdam een volko men nieuw aan te leggen wegvak naar de Grevelingendam. Dit weggedeelte voert via een aan te leggen comparti- menteringsdam, die als de Phiiipsdam staat aangegeven. Deze weg, zo schrij ven gedeputeerden verder, is van veel belang voor een betere ontsluiting van onze streek via deze Phiiipsdam ener zijds naar Schouwen-Duiveland en an- derszijds naar het zuidelijk deel van Zuid-Holland. De directe route loopt thans via het veer bij Zijpe. Vanwege het bovenregionale belang is deze nieuwe weg dan ook op het secundair wegen plan geplaatst. In pn door de commissie compartimentering Oosterschelde uit gebrachte nota wordt verwacht dat op deze weg in 1990 verkeersintensiteiten van 4000 k 5000 motorvoertuigen per etmaal zullen voorkomen. Gedeputeer de staten menen aan de hand van deze cijfers dat met een enkelbaansweg kan worden volstaan. Het liglrin het voorne men om het tracé voor het weggedeelte Sint-Philipsland - Grevelingendam nog voor het eind van 1977 in een gezamen lijke procedure van rijk en provincie vast te stellen. In het zelfde provinciaal ontwerp staat als secundaire weg no26 aangegeven de verbinding van Thoien naar Zuid-Beve land via de zogenaamde Oesterdam. Deze nieuwe weg geeft een aanzienlijke verkorting van de afstand tussen Thoien en de rest van Zeeland. De weg begint bij de Rijksweg no258 ten noordoosten van de kom van Rilland, loopt via de Oesterdam in noordelijke richting en eindigt ten westen van de kom van Thoien bij de secundaire weg no6 (rich ting Halsteren). Ook voor deze nieuwe verbinding geldt plaatsing op het se- NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Advertentie IM cundair wegenplan aangezien het om een weg gaat van meer dan regionale betekenis. De commissie compartimen tering Oosterschelde verwacht dat deze verbinding in 1985 een verkeersintensi teit zal hebben van 3000 tot 4000 mo torvoertuigen per etmaal, zodat ook hier met een enkelbaansweg kan worden volstaan. Om te benadrukken dat de weg zeker geen functie voor doorgaand verkeer over langere afstand dient te krijgen naast de Zeelandroute en dan een tweede noord-zuid ader van grote allure door de delta zou kunnen on tstaan, wordt deze weg niet rechtstreeks op Rijksweg 58 aangesloten, maar op de oude Rijksweg (258) bij Rilland. S Behalve de twee genoemde dammen- verbindingen staat er in het ontwerp wegenplan Zeeland 1978 ook nog een rondweg Poortvliet als nieuwigheid aangegeven. Hierbij gaat het om secun daire weg no6 die van Thoien tot Sint- Maartensdijk loopt, de wat we hier aan duiden en wat het ook is provinciale weg. Hierop komen thans verkeersin- tensiteitien voor van ongeveer 3000 tot 3500 motorvoerte dooruigen per etmaal, die dan ook all de Poortvlietse Stoofs- tratat over 'razen'. Aangenomen wordt dat zich ongeveer deze verkeersintensi teit komende jaren zal handhaven, waarbij wel aanpassingswerken uitge voerd zullen moeten worden. Gelet op de uitgangspunten van de beleidsnota wegenbouw in Zeeland 1974 is in de komende planperiode de aanleg van een rondweg rond Poortvliet voorzien. De planperiode loopt over 10 jaar wat niet betekent dat het ook nog 10 jaar zal du ren, eer de Poortvlietse weg er ligt. Er zijn dan tenslotte nog wat mutaties voorgesteld, namelijk afvoering van het tertiaire weggedeelte no 12 dat is het traject Stavenisse - Sint-Annaland en de tertiaire weg no 14 bij Scherpenisse. De ook aan velen in onze streek bekende dr. J. Goossens promoveerde dezer da gen in Rotterdam op een proefschrift over "ijzerstapeling" in het bloed. Zoals bekend is dr. Goossens als inter nist aan het ziekenhuis Lievensberg verbonden. Per 1 juli gaat hij echter naar het Amerikaanse Boston voor een ver der onderzoek op het gebied van ijzers tapeling en verdere studie van maag- en darmziekten. Hij verbond zich daartoe voor 2 jaar aan het Lomuel Shattuok Hospitaal in Boston. Dr. Goossens was bijna 8 jaar verbonden aan Lievensberg. IJzerstapeling is een erfelijke ziekte die in Nederland zeer zelden voorkomt. Volgens de statistieken gaat het maar om 2 gevallen per 100.000 opnamen. Bij ijzerstapeling kan de dunne darm de verwerking van ijzer niet voldoende aan In de lever wordt dan ijzer opgeslagen. wat weefselbeschadigingen kan veroor zaken. Een middel om de schade te be perken is o.a. aderlating. Daarmee wordt tegelijk ijzer aan de bedreigde plaatsen onttrokken. Bij het onderzoek van dr. Goossens wa ren 326 mensen betrokken van wie er enige ijzerstapeling bleken te hebben. In Bretagne (Fr) is de kwaal aanzienlijk meer verbreid dan in Nederrand waar 1500 gevallen op de 100.000 opnamen voorkomen. Het ijzergehalte van de wijn zou daarbij een erg belangrijke rol spe len. In Amerika is men op dit gebied met de onderzoekingen al verder gevorderd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 11