THOLEIM DERWIJS CARILLONBESPELING OP KONINGINNEDAG Beantwoording vragen kernbezoek Scherpenisse Goede centralisatie moet voordelen opleveren In 1976 gestage bibliotheekgroei op Tholen I BALK EN SPLINTER I I Officiële publicaties sI Modeshow Pleune informatierubriek van de gemeente tholen Stortplaats Tuttelhoek op 30-4 gesloten Aanplakken van verkiezingsbiljetten Wethouder Koopman over huisvesting gemeentewerken in Scherpenisse: Vormingsinstituut Anna Jacobapolder Donderdag 28 april 1977 EENDRACHTBODE 5 SPREEKUREN B. EN W. Bezuinigingen Doelmatigheid Twijfel aan voordeel Veel te veel rommel Personeel Uitleenposten Sint Philipsland door G. Fortius Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel. 01 666-2955 Ter gelegenheid van de viering van Koninginnedag zaterdag 30 april a.s. zal de gemeentebeiaardier Gerard de Waardt weer een bespeling verzorgen op de carillons van Tholen en Sint-Maartensdijk. In Sint-Maartensdijk zal worden gespeeld van 14.30 tot 15.30 uur en in Tholen van 1 6.00 tot 1 7.00 uur. Het programma van beide bespelingen is als volgt: 1Wilhelmus van Nassaue 2. Drie Nederlandse volksliederen a. Hollands vlag, je bent mijn glorie b. Vlaggelied. O, schitt'rende kleuren van Nederlands vlag c. In naam van Oranje, doe open de poort 3. Variaties over Willem van Nassau. (W A. Mozart) 4. Drie Valeriusliederen a. Merck toch hoe sterck b. Wilt heden nu treden c. 0, Nederland let op Uw zaak 5. Cecilia variaties. (Jef Denijn) 6. Zes volksliederen voor een nationale feestdag a. In een blauw geruite kiel b. Waar de blanke top der duinen c. De zilvervloot d. Wien Neerlands bloed e. Wij willen Holland houen f. Wij leven vrij, 7. Oud Hollandse Boerendansen. (W.F. Siep) 8. Drie volksliederen a. Een scheepje in de haven landt b. Holland ze zeggen c. Gelukkig is het land Burgemeester J.E. van Boeijen: maandag 2 mei a.s. van 11.00 tot 1 2 .00 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk en na afspraak. De wethouders houden allen maandagmiddag 2 mei van 1 5.30 tot 1 6.30 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk en tevens na afspraak. Wethouder L.J. Koopman houdt bovendien dinsdag 3 mei van 14.00 tot 1 5.00 uur spreekuur in het kantoor van de afdeling gemeentewerken te Tho len. Op Koninginnedag 30 april a.s. zal de gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" te Scherpenisse gesloten zijn (gewoonlijk is de stort plaats op zaterdagen van 8.00 tot 1 2.00 uur geopend). Het aanplakken van verkiezingsbiljetten op muren, schuttingen, wachthuisjes, verkeersborden, enz. is VERBODEN. Met name in de verkiezingstijd wordt aan dit verbod niet door iedereen gevolg gege ven. Daarom wordt er langs deze weg uitdrukkelijk op gewezen dat affiches alleen mogen worden geplakt op door de gemeente geplaatste borden. De politieke partijen krijgen nog een opgaaf waar deze borden geplaatst zullen worden. In de publicaties waarin de verschillende kernbezoeken van dit voor jaar werden aangekondigd, is toegezegd dat het gemeentebestuur alle naar voren komende vragen zo goed mogelijk zal trachten te beant woorden, mondeling tijdens het kernbezoek of schriftelijk via deze rubriek "Tholenderwijs". Deze week worden de vragen beantwoord die tijdens het kernbezoek in SCHERPENISSE niet direct een antwoord kregen. Allereerst wordt de desbetreffende vraag vermeld, met daaronder het antwoord van het college van B. en W. van Tholen. i Vragen en antwoorden. 1Kan het sportveld achter de Langeweg bij de voormalige kleuter school door de gehele bevolking van Scherpenisse gebruikt wor den? Hierover zal met de eigenaresse, de stichting Sportgemeenschap Volharding Scherpenisse, overlegd worden. 2. Kan de stinkende sloot achter de Westkerkseweg gedempt wor den? Besloten is de sloot te zijner tijd te dempen met grond die afkomt van het aangelegen te bebouwen stuk grond. Er ontstaat stank doordat de sloot geen stromend water heeft. De rommel die in de sloot ligt zal worden verwijderd. 3. De jeugdvereniging zoekt naar een eigen ruimte. Van de kant van de gemeente wordt medewerking verleend bij het vinden van een eigen ruimte. Binnenkort vindt hierover nog een gesprek plaats met het bestuur van de jeugdvereniging. 4. Na afloop van de Thoolse Dagen blijft er rommel op het terrein achter. In de vergunning voor Thoolse Dagen zal voortaan een voorwaarde omtrent deze rommel en het opruimen ervan opgenomen worden 5. Door aanleg van kabels zijn aan de Langeweg bomen verwijderd. Kunnen deze teruggeplant worden? Bezien zal worden of tijdens het volgende plantseizoen opnieuw bomen aan de Langeweg geplant kunnen worden. 6. Is het mogelijk de laatste bus van de T.A.D. in Bergen op Zoom te laten wachten op de aansluiting met de treinen uit Walcheren en Beveland? Beide busondernemingen menen dat de huidige wachttijden vol doende zijn. Indien de verschillende treinen vertraging hebben zullen de buschauffeurs trouwens enige tijd wachten. Overigens is het vrij moeilijk af te wijken van het dienstrooster. 7. Kan de kruising Langeweg-Kerkstraat voorrangskruising worden? Het aanwijzen van voorrangskruisingen heeft in de praktijk tot gevolg dat men harder over de kruising rijdt dan gebruikelijk. Het college van B. en W. is om deze reden niet van plan voorrang in de kernen te bevorderen. 8. Kan de sloot achter de school gedempt worden? Het college van B. en W. wil inderdaad deze sloot dempen. Er zijn echter meerdere eigenaren, waaronder het waterschap. Deze ei genaren zullen gevraagd worden om toestemming voor het dem pen van de sloot. Voorts zal als afrastering een wilde roosbeplan ting met prikkeldraad aangebracht worden. 9. Kan er een tweede bushalte in Scherpenisse komen? Als dat niet mogelijk is, kan de bushalte dan verplaatst worden naar de Spui- dam? Op een tweede bushalte hoeft niet gerekend te worden. Verplaat sing van de bushalte naar de Spuidam is pas mogelijk als het afgebrande café door de gemeente is aangekocht. De onderhan delingen hierover zijn tot op heden op niets uitgelopen. 10.De gymnastiekvereniging heeft gevraagd om verschillende toes tellen voor verenigingsgebruik. Het pakket materialen zal dit jaar aangevuld worden. 11 Kan de kerkput van afrastering worden voorzien? De afrastering is inmiddels hersteld. 12.Wanneer wordt het naambord voor de Oosterscheldeschool aan gebracht? Aan dit bord wordt thans gewerkt. Getracht wordt het spoedig aan te laten brengen. 13.De heer Poot kon niet bij zijn schapen bij het oude parkeerterrein aan de Gorishoeksedijk komen, om te voederen. De bereikbaarheid van dit terrein zal spoedig verbeterd worden. Tot zover de beantwoording van de overgebleven vragen uit Scherpe nisse. Zit u nu nog met vraagtekens, belt u dan even naar het ge meentehuis (de heer Lamers), zodat wij u mondelinge toelichting kunnen geven. Volgende week worden de vragen van het kernbezoek in Poortvliet beantwoord. Bouwplan Deestraat Poortvliet. Door D. Wulffelè, Deestraat 89 te Poortvliet is vergunning ge vraagd voor hgt uitbreiden van de woning op het perceel ka dastraal bekend Poortvliet, sektie M, nummer 469, plaatselijk gemerkt Deestraat 89. Dit bouwplan is niet in overeenstem ming met het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Wij zijn voornemens om met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening na verkregen toestemming van Gede puteerde Staten van Zeeland vergunning te verlenen voor ge noemd bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan stellen wij een ieder in de gele genheid om van 29 april t/m 1 2 mei 1 977 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons college. Bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter inzage ter gemeentesecretarie, afdeling gemeentelijke ontwikkeling. Sint-Maartensdijk, 28 april 1977 Burgemeester en wethouders van Tholen, de secretaris, T C. Benou de burgemeester, J.E. van Boeijen Aangifte voor hondenbelasting. Heden zijn de aangiftebiljetten voor de öondenbelasting ver zonden. Deze biljetten moeten binnen 14 dagen na de datum van verzending ingevuld en ondertekend op het gemeentehuis worden terugbezorgd. Houders van honden, die geen aangif tebiljet hebben ontvangen en degenen die hun hond voor 1 977 nog nie£ hebben aangegeven, zijn verplicht deze aangifte vóór 15 mei 1977 te doen. Deze aangifte kan geschieden door invulling van een formulier dat op het gemeenteöuis te Sint- Maartensdijk en op de postkantoren verkrijgbaar is. Dit formu lier kan ook weer op het gemeentehuis en op de postkantoren worden ingeleverd. Er wordt nadrukkelijk op gewezen dat voor honden, die niet tijdig zierboven is omschreven zijn aangegeven, een BOETE kan worden opgelegd. Sint-Maartensdijk, 28 april 1977 Burgemeester en wethouders van Tholen. "Als de centralisatie van de buitendienst gemeentewerken in Scherpenisse geen financiële voordelen oplevert, dan is de man die dat in handen heeft, niet be kwaam voor z'n taak. Op 17 verschillen de plaatsen loopt het nu niet. In m'n ei gen bedrijf hadden we zeven schuren en nu één, maar dat hadden we twintig jaar eerder moeten doen. Dat had duizenden guldens gescheeld. Een goede centrali satie met goede begeleiding moet voor delen opleveren, anders is de organisatie fout", aldus wethouder L.J. Koopman woensdagavond in de raadscommissie openbare werken. Na een eerdere vergadering en bezoe ken aan alle 17 bestaande gebouwen van gemeentewerken, moest de commissie nu een definitief advies aan b. en w. geven over de centralisatie van de bui tendienst gemeentewerken op het ter rein van de voormalige groenvoeder- drogerij in Scherpenisse. Het advies was positief, zij het dat raad slid P. van Schetsen niet stond te jui chen. Het plan kan nu aanbestedings- gereed gemaakt worden, waarbij Thoolse aannemers en bedrijven uit de regio die Thoolse werknemers in dienst hebben, in aanmerking komen voor de bouw. Twee stenen loodsen en de bestaande overkapping van de drogerij worden voor gemeentewerken benut, maar daarvoor is nog flink wat werk nodig om garages, werkplaatsen, een kantine, een ruimte voor de beheerder en parkeer voorzieningen te maken. De toegang komt naast de manege (dit terrein van 1100 m2 voor de Eendrachtruiters blijft gehandhaafd), zodat de huidige brede inrit naar de drogerij vervalt. Hier wil de gemeente 765 m2 grond verkopen voor de bouw van een woning, zodat de bui tendienst gemeentewerken vanaf de Langeweg zoveel mogelijk aan 't oog wordt onttrokken. De commissie vond de voorzieningen echter te duur en wilde versoberingen. Directeur gemeentewerken P.A. Boot had die gevonden in de bestrating (men laat beton zitten, wat 13.920 gulden voordeel oplevert) en in de gebouwen (het laten vervallen van drie deuren be tekent 13.402 gulden besparing). Verder wordt de beplanting langs de provincia- leweg nu uit de algemene middelen be taald, iwaardoor de totale bezuiniging 36.662 gulden is. Raadslid M. van Damme noemde die beplanting geen echte bezuiniging, want dat is overhe velen van de ene (gemeentewerken) naar de andere (algemene middelen) post. Wethouder Koopman zei dat ook wanneer op het drogerij-terrein wonin gen zouden zijn gebouwd, de groengor- del uit de algemene middelen zou zijn betaald. "Uit het oogpunt van doelmatige be drijfsvoering pleit alles voor centralisa tie", zei raadslid Van Damme. "Goed werken kan op 17 plaatsen nooit. Die vergen onderhoud en toezicht, wat ver schrikkelijk veel geld kost. Overigens is het met deze zaak wel een heel andere gang van zaken dan gebruikelijk, want eerst is het terrein met gebouwen ge kocht en later pas bestemd. Ik ben ook verschrikkelijk geschrokken van de eerste kosten. Wat de concentratie van de gladheidsbestrijding betreft, ben ik onder de indruk gekomen van de argu menten van dhr. Boot. In de praktijk levert de gladheidsbestrijding vanuit Scherpenisse praktisch geen tijdsver schil op", aldus raadslid Van Damme, r die met mevr. J.M. Deurloo-van Broek hoven nog informeerde naar het perso neel. Wethouder Koopman liet weten, dat de centralisatie niet doorgesproken is met het personeel. Wel is het zo, dat gemeentewerklieden die voor de herin deling al in dienst waren, een reiskos tenvergoeding krijgen. Dhr. Van Schetsen vond dat de com missie in werkelijkheid met de rug tegen de muur stond. De drogerij was gekocht en nu zat men ermee voor gemeente werken. Bij nieuwbouw zou er ten aan zien van de gebouwen zeker een andere opzet zijn geweest. Ik zie nu geen voor- en nadelen in de dienstverlening. Ik twijfel ook bijzonder aan financiële voordelen. Ik maak me daar geen illu sies over, want intern zal gemeentewer ken na concentratie nog meerdere voor zieningen vergen. Kijk maar naar de brandweer. Op z'n minst blijven de kos ten gelijk en daarom betwijfel ik of deze aankoop financieel wel zo'n aantrekke lijke zaak is geweest. Er is ook gevraagd om bezuinigingen in de opzet en daarom ben ik niet kapot van deze 4%. Het is ook een verkeerde bezuiniging als er nu deuren uitgaan, waardoor de auto's elke dag moeilijker moeten manoevreren. Het is best moge lijk dat we met die gebouwen geen kant meer uit kunnen. Als je op een plan van 3 'A ton een 13 mille kan bezuinigen, ben ik daarvan niet onder de indruk. Er zijn echter maar heel weinig mogelijkheden. We zitten aan het gebouw vast", aldus Van Schetsen. Ook de raadsleden mevr. Deurloo en dhr. M.P. van Dijke zeiden dat de bezuinigingen niet in de papieren lopen. "Als de commissieleden eens wisten hoe we die bezuinigingen besproken had den. Eerst hadden we maar 13.000 gul den, maar dat was een lachertje. Toen hebben we 40 a 50.000 gulden gepro beerd, maar de directeur blijft het plan tot en met verdedigen. De genoemde bezuinigingen zijn nog technisch ver antwoord. Het vervallen van deuren is een flinke bezuiniging, want deuren zullen onderhoud vergen en slijten ook. Er is nu misschien wel teveel ruimte, maar straks zal men gelukkig zeggen. Er was een snelle beslissing over de aan koop van de drogerij nodig. Alle auto's en machines zullen in Scherpenisse on dergebracht worden. Zo gauw de nieu we gebouwen zijn ingericht worden de oude ruimten verlaten, want op 17 plaatsen loopt het nu niet. Bij onze be zoeken hebben we geconstateerd dat er nu veel te veel rommel is dat niet ge bruikt wordt. Bij de centralisatie moet dat opgeruimd worden. De gebouwen en het terrein in Scherpenisse zijn ruim. We kunnen gerust een beetje groeien, dan zitten we nog niet klem", zei we thouder Koopman. De commissie sprak ook nog even over de manege die nu gratis aan de Een drachtruiters ter beschikking gesteld wordt. Persoonlijk wilde wethouder Koopman daar geen verandering in brengen, maar de commissie wees erop dat alle sportverenigingen huur voor hun accommodatie aan de gemeente betalen. Eventueel krijgt men dan daarvoor subsidie. advertentie IM De fa. W. Pleune en zoon uit Scherpe- nisse/Sint Annaland heeft woensdag avond in het Sint Annalandse Dorpshuis met succes, een modeshow gegeven. Ei gen mannequins toonden betaalbare kleding voor iedereen: kinder-, dames-, bad-, strand- en Lois jéanskleding. 't Was een bijzonder leuke avond in een sfeervolle ruimte. Pleune heeft namelijk behalve dekleding ook de complete wooninrichting in het assortiment en op het fraai aangeklede podium was dat voor de 160 bezoekers duidelijk zicht baar. Ook de plaatselijke bloemen- en plantenkwekerij B.M. Keur droeg in belangrijke mate bij tot de aantrekke lijke show. Mevr. Pleune-v.d. Hoek trad als lady speaker op. De belangstellenden kregen niet alleen kleding te zien, maar genoten ook van koffie en een aperitief. De fa. Pleune wil ter gelegenheid van het 850-jarig bestaan van Scherpenisse opnieuw een modeshow geven. Afgezien van de explosie op het moment dat de jeugd gratis kon gaan lezen, is er sinds de stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tholen/Sint Philipsland haar beslag kréég een vrij gestage groei waar te nemen. Die lijn blijkt ook uit de cijfers over de laatste drie jaar in het verslag 1976 van de Stichting Federatieve Bibliotheekcen trale Zeeland en alles wat daaraan vast zit. Lezers Boekenbezit Uitleningen 1974 1.274 26.010 79.957 1975 1.767 28.759 100.464 1976 2.215 30.431 116.678 Dit zijn dan de cijfers van de bibliotheken te Tholen, Sint Maartensdijk en Sint Annaland, eksklusief die van de uitleenposten in Scherpenisse, Poortvliet, Stavenisse en Oud Vossemeer. In feite steeg het aantal uitleningen sterker dan de toename van het boekenbezit. Het grootste cijfer komt op naam van Tholen-stad, maar in verhou ding tot het bevolkingstal was ook in 1976 Sint Annaland het meest leesgierig. Het gedetailleerd beeld over de kernen ziet er als volgt uit: Tholen-stad (4968 inwoners) had 345 geregistreerde vol wassenen en 657 jongeren. Het bezit van 10.640 boeken kreeg 43.708 uitleningen. Sint Annaland (2827 inwoners) had 250 volwassen leden en 412 jongeren. Met een boekenbezit van 9613 werden 40.823 uitleningen gepleegd. Sint Maar tensdijk (3219 inwoners) had 191 vol wassenen ingeschreven en 360 jongeren. Aan boekenbezit werd een getal van 10.188 aangegeven en aan uitleningen 32.147. In de uitleenpost te Scherpenisse vonden 8368 uitleningen plaats, in Sta venisse 15.064. In Oud Vossemeer 4539 via tijdelijke bibliobus en 10.464 in de uitleenpost. Het bestuur van de Stich ting Gemeenschappelijke Openbare Bi bliotheek Tholen en Sint Philipsland wordt gevormd door R. Weijler te Poortvliet, voorzitter; A. Boxhoorn-Ur- banus te Tholen, secretaresse; W.G. Robbe te Sint Maartensdijk, penning meester, de dames G. Boelhouwers- Stigter te Tholen, M. Boogaard-Bolier te Sint Annaland en de heer W.P. Goede- gebuure te Sint Annaland. Rayon-di rectrice is mevr. G.E. Aarssen-Larfkes- ter. Er waren in het verslagjaar nogal wat personeelsmutaties, die wat vertragend werkten bij de continuering van de uit voerende werkzaamheden. Het blijkt moeilijk te zijn op Tholen een gediplo meerd bibliotheekmedewerker gestatio neerd te krijgen. De huidige bibliothe caris kreeg wat al te veel "van het goede" en heeft zich inmiddels beperkt tot lei ding geving te Sint Annaland. Er was gedurende 6 weken een stagiaire uit Tilburg en 2 vakantiewerkers in tijde lijke dienst. Het motto bleef: houdt de bibliotheken voor het publiek toegan kelijk, breng de uitlening niet in gevaar, ook niet, toen de "Twee Stoven" te Tholen van een ziltkwaal moest worden verlost. Oud-Vossemeer kon geheel nieuw geïnventariseerd worden in De Vossenkuil. Scherpenisse daarentegen moet zich nog steeds ophouden in een lokaal van de oude lagere school. Res tauratie van het vml. gemeentehuis staat al op papier en dat wordt toekomstige bibliotheekbehuizing. Er werden voor de 7 bibliotheken c.q. uitleenposten 7 kaarten over het Zon nestelsel en de Noorder- en Zuiderster renhemel aangeschaft. Tijdens de kin derboekenweek waren er bijzondere aktiviteiten.In Oud Vossemeer, waar 80% van de lagere schooljeugd staat in geschreven werd een extra portie jeugd boeken aangekocht en uitleenklaar ge maakt. In Zeeland beperkt het aantal uitleen posten zich nog slechts tot Stavenisse, Scherpenisse, Oud Vossemeer, Poort vliet, Sint Philipsland en Rilland Bath. Op deze uitleenpost wordt nu van een achtergrondcollectie gebruik gemaakt inplaats van de eerdere wisselcollecties. De gesalarieerde medewerksters en me dewerkers op Tholen zijn mevr. W.S. Baan-Potter, admin. kracht te Sint Maartensdijk en mevr. J.M. Bakker- Kooijman, adm. kracht te Sint Maar tensdijk, mej. M.W. Blaas te Tholen, hulpassistente, W.J. van Diek, ass. bi- bliothekaris te Sint Annaland, H.J. den Engelsman-van As te Sint Annaland, onderhoudster, C.P. Hage-de Viet te Sint Maartensdijk, adm. kracht, H.M.A. Houtveen te Tholen, adm. kracht, mevr. P.M. Schot-Schuurbiers te Tholen, on derhoudster, J. v.d. Vlies-Ooms te Sint Annaland, adm. kracht. De discobus komt wekelijks te Tholen en Sint Maartensdijk, waar in 1976 re spectievelijk 18 en 12 gebruikers waren. Dat is dus niet om over te roepen, laat staan te roemen. Daarover vermeldt het jaarverslag, dat getracht zal worden de bestaande uit leenpost zo spoedig mogelijk in een op enbare bibliotheek om te zetten. Deze bibliotheek zal dan het eerste P.B.C.-fi liaal in de' zin van de wet worden. In het algemeen dreigen er moeilijkheden om dat de mogelijkheden wat worden be perkt (ministeriële bezuiniging). Er is als het ware een personeelsstop. De dependance Anna Jacobapolder van het reformatorisch vormingsinstituut Goes kan pas bij het begin van het nieuwe cursusjaar, maandag 15 augus tus/in gebruik genomen worden. De huidige 37 ingeschreven partieel leer plichtigen hebben daardoor een jaar extra "vakantie" omdat de geplande verbouwing begin deze maand pas is begonnen. De minister van onderwijs gaf mei vorig jaar toestemming voor de dependance. In oktober wilde het vormingsinstituut toen beginnen, maar dat lukte niet. Wel vonden er alvast kennismakingsge sprekken plaats met het merendeel van de leerlingen. De verwachting was, dat het december zou worden voordat de verbouwing klaar zou zijn, maar door allerlei tegenslagen werd dat steeds la ter. De verbouwing van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder gebeurt in opdracht van het gemeentebestuur van Sint Phi lipsland. Aannemer A. van der Reest zal waarschijnlijk eind mei of begin juni met het werk gereed komen. Het heeft dan volgens de schoolleiding geen zin meer de 37 cursisten te laten komen. In het nieuwe cursusjaar worden 45 leerlingen verwacht van Sint Philips land, Tholen, Schouwen-Duiveland en de westhoek van Noord Brabant. "Hallo!" zegt hij op vrolijke toon, "ik ben jullie nieuwe wiskundeleraar, maar dat hebben jullie natuurlijk al begrepen. Jaap van Splunteren. Zeg maar Jaap, want ik ben nog een groentje. Jullie hebben 't gehoord van de directeur? Ik kom zelf ook pas van school. Dus het maakt voor mij weinig verschil. Ik hoop, dat we goed met elkaar overweg kunnen. Wat jullie namen betreft.... ik zal in het begin nog wel eens qp een spiekbriefje moeten kijken, want ik heb wel een kop voor cijfers, maar niet voor namen. Zo. Nu ga ik jullie allemaal even langs om de hand te drukken en dan hoor ik jullie namen. Dit eerste uur maken we het wat gezellig en kunnen we rustig kennismaken...." Jaap van Splunteren, gekleed als vele van de dertien- en veertienjarige kinderen in deze klas, heeft in dit ene uur in ieder geval bij éénbee het pleit gewonnen. Om half elf is er een kwartier pauze. Het speelterrein gonst van de gesprekken over de "nieuwe". "Zeg maar Jaap". Dat is iets onvoorstelbaars op deze school. Niet voor de eerste klassers na tuurlijk want die zijn met de situatie zoals ze was vóór de vakantie niet op de hoogte. Maar de anderen. Bon van Rhijn, een vierde jaars, luistert belangstellend naar de commentaren van de "kuukens", zoals de eerste klassers worden genoemd. Hij grinnikt en zegt; "Ik zou Velenbergs gezicht wel eens willen zien, als we zeiden: Hallo, Peter..." Een gejoel gaat omhoog. Maar iedereen is van mening, dat de "nieu we" waarschijnlijk een vlotte vent is. Men schat hem op een jaar of dertig. Hoog uit. Als om kwart over vier de meeste kinderen vertrokken zijn, neemt Vrieze de wiskundeleraar even terzijde. "En? Viel het een beetje mee?" Van Splunteren knikt. "Waarom niet? Misschien stel ik me anders op dan mijn collega's, maar ik heb dan ook een andere opleiding gehad, nietwaar?" Vrieze lachte even. "Houden zo. Wat het overige betreft, dat slijt op de duur wel weg." Maar eenmaal thuis, knapt Jaap van Splunteren af. Ineke, die hem door en door kent, gaat bezorgd op de rand van zijn stoel zitten en strijkt hem door de haren. "Spitsroeden moeten lopen?" "Nee, dat niet. Ik heb in vijf klassen vandaag les gegeven. Nu ja... les geven... ik moet eerst kennismaken, nietwaar? Om kwart over één had ik de hoogste klas. Dames en heren, die al tamelijk beïnvloed zijn door de stijl van deze school en de houding van de leraren. Met andere woorden: wat kritischer ingesteld en dit had tot gevolg, dat men mij niet voetstoots accepteerde. Er was een zekere argwaan. Een kat uit de boom kijken. Met de jongeren zal ik vast geen problemen hebben, maar de senioren... Enfin, laten we het beste ervan hopen." "En de andere leraren? Hoe zijn die tegen jou?" "De directeur is prima. Staat voor honderd procent achter me. Zijn secondant. Velenbers. wat voorzichtiger ingesteld. De beide leraressen houden zich neutraal. De rest keert zich tot nog toe af. Tijdens de ochtendkoffie zat ik alleen tot Velenberg bij me kwam zitten. Je proeft een zekere animositeit." Ineke liefkoost haar man. "Kinderachtig; niks van aantrekken. Gaat vanzelf over. Neem een douche... fris je lekker op en dan ga je fijn relaxen. Dat heb je vandaag wel verdiend." Het is binnen enkele dagen op de hele school bekend: de nieuwe wiskundeleraar gaat met de kinderen om als gelijken. Ze mogen hem bij zijn voornaam noemen, wat in de laagste klassen vrijwel iedereen doet. In de beide vierde klassen staat men nog altijd een tikkeltje wantrouwend tegenover deze nieuwigheid: waarom laat-ie zich bij zijn voornaam noemen? Heeft-ie daar een speciale bedoeling mee? In dit opzicht valt-ie helemaal uit de toon ten opzichte van de andere leraren, Stel je voor, dat je "Jawel, Bets" antwoordt, als juffrouw Döff, de lerares Duits je wat zegt. Ik ben bang, dat ze zou ontploffen. Vrieze houdt bij dit alles de vinger op de pols. Hij weet, dat er op andere middelbare scholen veel meer vrijheden zijn toegestaan. Mis schien is Jaap van Splunteren in dit opzicht hier de pionier? Nu Bob Steynen uit protest tegen de komst van een langharige, in spijkerpak gestoken collega op staande voet ontslag heeft genomen, moet Joke Peilsma, de duizendpoot, zoals de collega's haar oneerbiedig noemen, muziekles geven. Haar gewone taken: biologie en maatschappijleer neemt Vrieze zolang waar. Dus komt hij in verschillende klassen. Hij is een scherpe toehoorder, ook buiten de klasse-uren en heeft geleerd tussen de woorden door te verstaan, wat men eigenlijk bedoelt. Dan is de commentaar, omtrent de vernieuwingen welke de wiskundeleraar in zijn uren doorvoert, niet ongunstig. Dit is aan één kant een pluspunt; aan de andere kant ontstaan er af en toe woordenschermutselingen met andere leraren, die van die nieuwe methode niet gediend zijn. Die tijdens hun uren alles bij het oude willen houden. Daardoor zijn al een paar conflicten ontstaan. Er is onenigheid geweest in het uur, dat Jan Boode in een der tweede klassen doceerde. Boode heeft altijd over wicht gehad; hij is streng, maar rechtvaardig. Duldt geen enkele in breuk op het altijd gehandhaafde decorum: opstaan, als de leraar de klas be(reedt. Het is een beleefdheidsvorm, die Jaap van Splunteren afgeschaft heeft. "Die flauwekul hoeft bij mij niet meer. Dat is mis schien nuttig voor een kleuterschool, maar deugt in deze tijd niet meer voor een Mavo," is zijn mening. En dat heeft gevolgen. Als Jan Boode op een middag de bewuste klas betreedt, blijven er drie leerlingen zitten, waaronder Marga van Suchtelen. Dochter van een ingenieur, die bij de Spoorwegen dienst doet. Hij weet dat ze hem - Joost mag weten waarom - niet mag. Ze is hoewel correct, uitermate kort en koel. De andere twee negerend, vraagt de leraar: "Moeilijkheden met je benen, Marga?" Het klinkt spottend. Gelijk maakt hij een beweging met zijn hand, waaruit de anderen kunnen opmaken, dat ze weer mogen gaan zitten. "Hoe raadt u het, meneer," zegt ze op sarcastische toon. "Daar heb ik vanmorgen, tijdens het vrije kwartier, maar weinig van gemerkt buiten." "Dat kan zo in één keer komen, he?" Ze kijkt hem tartend aan. Een van de stelregels van Jan Boode is: je in de klas nooit kwaad maken. Onder geen enkele omstandigheid. Hij doet het nu ook niet, en antwoordt op afgemeten toon: "Daar heb je gelijk in. Dat gebeurt mij ook wel eens. Daarom mag je voor mij de thema's vier- en vijf en twintig thuis vertalen. Aanstaande vrijdag inleveren. Misschien maakt ditje benen weer wat leniger." "Ouwe zeur," mompelt Marga, nijdig vanwege het extra werk. Ze is helemaal niet gek op Frans en nu dit nog.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 5