Minder groei in Tholen ten gunste van kleinere kernen Uitwerking Rijkssteun voor T.B.I. ligt nog niet op tafel [Koninginnedagj Veilinggebouwen Tholen verkocht Competitie van aannemers om bouw gemeentehuis Tholen bang voor weg Oester- naar Philipsdam Zaterdag winkels om 13.00 uur dicht Geen centrales bij Tholen Raadscommissie R.O.: Nota bewoningspatroon te strak keurslijf DEZE WEEK Uienveiling Realisering uitbreidingsplannen duurt nu al 1% jaar Verbetering wegen Donderdag 28 april 1977 I i, vo 33e Jaargang no. 23 Tandarts VAN TUYN Het pleidooi van de statenleden Venekamp en Elenbaas voor het overhevelen van een stuk groei van Tholen naar de kleinere kernen, heeft dinsdagavond in de Thoolse raadscommissie ruimtelijke ordening steun gekregen. De commissie acht hand having van de huidige scholen van het grootste belang, evenals voorzieningen als een huisarts en een kapper. Daarvoor wil men de kleine kernen laten groeien tot 1500 inwoners, maar het provinciaal bestuur is volgens de nota bewoningspatroon niet van het tempo van het Thoolse gemeentebestuur gediend. De commissie vond de nota een te strak keurslijf. Men wilde meer groei voor de plattelandsvrouwen en een maximalisatie voor de gehele gemeente, zodat de groei naar eigen beleid verdeeld kan worden. Grotere vrijheid Meer stimuleren Actief beleid Eigen karakter handhaven Draagvlak versterken Na moeizaam onderhandelen is een principieel accoord bereikt over steun van het rijk aan de Thoolse Beton Industrie b.v. te Sint-Maartensdijk, maar de uitwerking ügt nog niet op tafel. Op 25 maart hebben direkteur H.G.A. Rijnberg met burge meester J.E. van Boeijen een bespreking gevoerd op het minis terie van economische zaken. Toen "zou het in een paar dagen rond zijn". De heren Rijnberg en Van Boeijen vinden het te leurstellend dat het allemaal zo lang duurt. Sinds oktober sleept zich deze zaak al voort. Op 21 februari kreeg directeur Rijnberg te horen: 1 mei draait de nieuwe fabriek. Hoewel de installaties binnen vier weken overeind staan, wordt die datum in elk geval niet gehaald. "De voorbereidingen bij gemeentebestuur en waterschap zijn voortvarend verlopen, maar bij de grote over heid lukte dat niet", aldus dhr. Rijnberg. Herstructurering Onmogelijke opgave ÉËNORAC Eendrachtbode, Postbus 5 Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 - Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrek. 12.44.07 Bankrek 30.30.05.556 Abonnement 11,50 per halfjaar, per post 14,50, losse nummers 0,55 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f0,25.-fc_ btwpermm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 'contant inclusief btw. Op rekeninq 6,00. Hoofdredacteur G. Heijboer. "Onze koningin wordt oud", zegt de ge neratie van dezelfde leeftijd om zich zelf enerzijds wat te vergoelijken dat men ook niet meer zo vooraan kan staan in het gemeenschapsleven en om ander zijds de hoop te koesteren, dat men zelf nog wel even vooruit kan omdat juist die koningin zich zoveel meer heeft moeten inspannen. Onze koningin heeft er inderdaad al heel wat regeringsjaren opzitten. Dat zou men - om hoffelijk te blijven tege nover elke dame - haar nog niet aanzien. Ondanks toch het feit dat de tijden voor haar even woelig waren als voor haar volk. Op zijn "streeks" gezegd, gaat dat niet in de kouwe kleren zitten. Het is de vraag of het Oranjevaartuig al ooit eerder die stormen heeft moeten trotseren als in de periode dat H.M. ko ningin Juliana het roer hanteert. Ja, stormen in buitenwateren waren er al heftiger, bijvoorbeeld voor haar van wie het boek verscheen "Eenzaam, maar niet alleen". De oorlogsjaren hebben koningin Wilhelmina nauwelijks min der woelige baren opgeleverd. Maar het bleef als het ware "buitengaats". Men poogde als collectieve bemanning het hoofd boven water te houden. Als de binnenzee echter zo tekeer gaat als in de Juliana-periode plaatsvond, is het nog veel moeilijker zonder averij een haven te bereiken. Koningin Juliana heeft dat mogen presteren. Zonder weg te zijn van enquêtes, zeker niet exact van de resul taten, mogen er wel vaak algemene conclusies uit getrokken worden. Wel, onder een duizend vaderlanders werd door een weekblad een enquête gehouden over het vorstenhuis. De plu spunten voor onze vorstin waren niet gering. Het iS immers geen kleinigheid, wanneer 75% onze koningin vooral eer lijkheid toekent. Voor wie er niet van op de hoogte is. willen we wel meer cijfers noemen, al doet dat er in dit kader niet zoveel toe. 73% vindt onze koningin ge schikt voor haar ambt, 68% vindt dat ze dichtbij de gewone burger staat en 53% vindt ze lief. Bij alle positieve eigen schappen scoort koningin Juliana een hoger resultaat dan haar troonopvolgs ter prinses Beatrix. Dat is maar goed ook. want die is nog niet aan bod geko men. Wilt u nog wat meer Story-achtige mededelingen, dan zij vermeld, dat vol gens de enquête prinses Margriet de liefste dochter is van de koningin. Prins Bernhard en prins Claus krijgen waar deringscijfers van respectievelijk 49 en 42%. Om met nog een cijfer te besluiten: 59% is van oordeel dat koningin Juliana zelf maar moet bepalen wanneer ze wil af treden. Men zit in meerderheid dus ner gens op te wachten. Het zijn allemaal wat betrekkelijke cij fers, die evenmin of net zo serieus ge nomen mogen worden als de verkie zingsprognoses. Maar zeker is dat nie mand zich hoeft te schamen óver een oprecht vieren van Koninginnedag 1977. Onze vorstin gefeliciteerd. zal op Koninginnedag van r 10.00-10.30 uur in Sint-Maartensdijk (Groene Kruisgebouw) en van 11.00-11.30 uur in Tholen (Hoog straat 15) aanwezig zijn voor acute klachten. Op andere tijden bellen 01645-2388. Advertentie IM Notaris mr. W. Loof heeft dinsdagmid dag in een gezellig druk Hof van Hol land de gebouwen van de veilingvereni ging De Eendracht aan de Wattstraat en de Edisonweg verkocht. Het hoogste bod voor het totale complex van 3300 m2 kwam van makelaar C. Willemse uit Oostkapelle. Het bestuur van de vei lingvereniging heeft echter nog niet over de gunning beslist. De koop bestond uit vier onderdelen. Perceel A (kantoor, veilingzaal en par keerterrein ong. 400 m2) bracht 36.000 gulden op dankzij een bod van dhr. M. van Damme uit Sint-Maartensdijk. Per ceel B (groentehal ong. 600 m2) was eveneens voor dhr. Van Damme met een bod van 61.000 gulden. Perceel C (aar dappelhal met 4 cellen ong. 1050 m2) werd voor 130.000 gulden gekocht door dhr. Wijgers uit Rotterdam. Het hoogste bod op perceel D (koelhuizen met in stallaties ong. 1250 m2) kwam van de gebr. Van Houdt uit Scherpenisse met 150.000 gulden. Vervolgens werden de percelen A en B in combinatie verkocht. Het hoogste bod kwam van Rodelko B.V. uit Veere met 122.000 gulden. De combinatie van A, B en C (de veiling zonder koelhuizen) bracht 316.000 gulden op door een bod van dhr. Wijgers., De combinatie van A, B. C en D ten slotte leverde 467.000 gulden op dankzij het bod van dhr. Willemse. Het veilingbestuur heeft zich de gunning voorbehouden. De openbare verkoping gebeurde op afroep van bode De Boef. de problemen voor de landbouw. Primair voor de SGP is het leefbaar houden van de eigen kernen. Om de kleine kernen leefbaar te houden, zijn deze met natuurlijke groei alleen niet gebaat. Vandaar dat wij met Van Gorsel streven naar handhaving van een mini mum inwonertal van 1500. Deze norm kan dan wel arbitrair zijn, maar de praktijk leert toch dat de kleinste leef gemeenschappen in onze gemeente het meeste gevaar lopen. Wij hopen dat Tholen een eigen beleid zal kunnen voeren en dat het groeicijfer belangrijk meer zal bedragen dan in de nota is aangegeven, aldus raadslid Van Dijke. Dhr. J. Versluijs (CHU) stelde, dat de raad z'n streven om de kleine kernen te laten uitgroeien tot 1500 inwoners, de nek omdraait, als men met deze nota bewoningspatroon accoord zou gaan. 'Tk maak me de grootste zorgen als er gewerkt moet worden volgens deze nota. Dat is niet verantwoord ten opzichte van de scholen. Uit de ervaring met het niet regelmatig bouwen in alle kernen is ons dat duidelijk geworden. Daar waar twee scholen in stand gehouden moeten wor den, is een groei van 6 a 7 inwoners per jaar zoals voor de kleine kernen gep land is - te weinig. Ook de leeftijdsop bouw is namelijk erg belangrijk voor een kern. Een grotere vrijheid voor het ge meentebestuur is noodzakelijk en die wordt ons in deze nota ontnomen, vond het CHU-raadslid. Dhr. W.C. van Kempen (ARP) had er de meeste moeite mee dat er voor en over ons gezegd wordt wat er op Tholen moet gebeuren. "Ik wil niet alleen straatnamen geven, maar zelf sturen. Aan de inventiviteit en activiteit van onze gemeenschap wordt geweld gedaan. Het eigen initiatief wil je gewaardeerd zien", aldus Van Kempen. Hij onderschreef de zorg voor de kleinste kernen. "Je kunt mensen niet dwingen om daar te gaan wonen, maar we kunnen het wel aantrekkelijker ma ken. Bijvoorbeeld meer vrije sector of premiebouw als er niet elk jaar woning wetwoningen gebouwd kunnen worden. Het geboortecijfer daalt en er is vertrek, zodat dat ons al genoeg zorgen zal ge ven. Ik had wat moeite met de uitspraak van dhr. Van Gorsel over Tholen, maar als we wat van de groei kunnen door sturen naar de andere kernen, is mij dat wel zo lief', zei het ARP-raadslid. Raadslid P. van Schetsen (PvdA) bracht naar voren, dat de doelstelling otn 1500 inwoners in de kleine kernen te krijgen, nog niet geslaagd is. "De feiten wijzen het uit. Als we met name in de premie- en vrije sectorbouw meer gestimuleerd hadden, als het beleid gedragen wordt door het totale apparaat, dan zijn er wel bepaalde mogelijkheden geweest voor de kleine kernen. De laatste vijf jaar is Tholen echter met 23% gegroeid en de andere kernen totaal met 2%. Hadden we door een zekere remming van Tho len niet iets ten gunste van de kleine kernen kunnen doen? Hebben we in het verleden ondanks de wil om de kleine "De situatie op Tholen is niet van dien aard dat er zo het mes in gezet moet worden. Ik tart elke provinciale en rijk soverheid dat het op Tholen uit de hand gelopen is. Dat is volstrekt niet waar. We willen meer in de kleine kernen doen. In de nota is aangegeven, wat met hele ruime voorwaarden omgeven kan wor den", aldus burgemeester J.E. van Boeijen. Hij zag geen heil in het geheel afwijzen van de nota, maar wilde meer een tegenbod doen van een maximale groei voor de gehele gemeente. Volgens de nota is Tholen een kern met een aanvullende woonfunctie, Sint Maartensdijk een opvangkern en de overige vijf dorpen een plattelandskern. Raadslid J.L. van Gorsel (VVD) noem de het dirigisme van de nota bewoning spatroon veel te ver gaand. Hij voelde ook niet veel voor de stempeltjes die op de kernen gezet zijn. "Er moet een zwaarwegend motief zijn om de vrijheid van woonkeuze te beperken", aldus het liberale commissielid. Hij wees op de ontwikkelingen in West Idie van enorme invloed op Tholen kunnen zijn. Dhr. van Gorsel bestreed een te sterke uitbreiding van Tholen. "We hoeven de groei daar niet te activeren. We moeten de oüerloop van Bergen op Zoom op bescheiden schaal activeren elders te gaan wonen dan in Tholen, om de achteruitgang te stoppen in Poortvliet, Stavenisse en Scherpenisse. Daarvoor moeten we een actief beleid voeren met woningbouw en public relations om het wonen in die kleine kernen aantrekke lijker te maken. Een kleuterschool is een minimum voorziening in een kern, maar ook een huisarts en een kapper reken ik daartoe. Vooruitgang is leefbaarheid. Geen van de kernen is gediend met een forse groei, maar een lichte gemaximili- seerde groei voor de kernen moet er zijn. Het is ook de taak van het gemeente bestuur om die grenzen vast te stellen, aldus dhr. Van Gorsel, die Sint Anna- land en Oud Vossemeer als opvang- in plaats van plattelandskern wilde aan merken. Raadslid M.P. van Dijke (SGP) onder schreef de doelstellingen van de nota. "Vooral het handhaven van de bestaan de leefgemeenschappen met een eigen karakter spreekt ons bijzonder aan. Door een voor Thoolse begrippen te sterke groei kan het eigen karakter van de woonkernen verloren gaan. Dit zou er voor kunnen pleiten om die kernen die de laatste jaren het snelst gegroeid zijn, wat af te remmen ten gunste van de kleinste kernen. Waarschijnlijk zullen daardoor enkele huizen niet direct be woond worden, maar dit zou voor lief genomen moeten worden. Wanneer dat voor de woningstichting financieel niet haalbaar is, zou de gemeente een bij drage moeten verlenen. De particuliere bouw in de kleine kernen kan misschien ook wat aantrekkelijker gemaakt wor den door de grondprijs te drukken", zei dhr. Van Dijke. Hij deelde verder mee, dat zijn fractie een verdere uitbreiding van recreatie kritisch zal bezien gezien In de aannemerswereld is momenteel een competitie bezig met als inzet: de uit breiding van het Thoolse gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Twintig a dertig grote aannemers uit Nederland hebben b. en w. een brief gestuurd dat ze dit miljoenen project willen bouwen. Het architectenbureau Dingemans, De Vries, Heemskerk uit Utrecht heeft inmiddels een twaalftal andere aannemers aangeschreven om gege vens te verstrekken. De aanbesteding gebeurt onderhands, waarbij de gunning in handen is van de gemeenteraad. B. en w. zullen met de commissie openbare werken ongeveer zes aannemers in een wat grotere regio selecteren die mogen inschrijven. Wethouder L.J. Koopman zei in de commissie openbare werken, dat gemeente werken buiten het benaderen van aannemers staat zoals momenteel door de archi tect gebeurt. Raadslid P. van Schetsen vond dat onjuist. "Juist bij het selecteren van aannemers is de dienst gemeentewerken nodig, want anders laat je een stuk des kundigheid in het gemeentebestuur onbenut. De bankgarantie van de aannemers stelt niks voor, zodat het alleen om hun werk van de laatste tijd gaat. Dat kan gemeentewerken het beste beoordelen omdat het architektenbureau niet zoveel in deze regio zit". Wethouder Koopman meende dat de architect zelf wel informaties zal inwinnen bij gemeentewerken, maar dat is geen opdracht van b. en w. "Tot op dit moment is er nauw overleg tussen architect en gemeentewerken. Je moet een klein beetje vertrouwen hebben. De architect adviseert aan b. en w", aldus wethouder Koopman. Uit zijn betoog viel op te maken, dat het college de selectie aan de architect wil overlaten om eventuele partijdigheid van de zijde van het gemeentebestuur/ge meentewerken te voorkomen. Wethouder Koopman zei nog, "dat er uit deze regio maar één aannemer overblijft, pe andere heeft al bedankt. kernen op te voeren, niet wat aarzelin gen gehad? We worden nu dood gesla gen met cijfers en krijgen een broodje van eigen deeg. Iedere tijd heeft z'n ei gen mogelijkheden. Er is nu een grote vraag naar wat duurdere woningen tus sen de 120- en 140.000 gulden. Bekijk de mogelijkheden om 10 tot 15 bungalows in de kleine kernen te bouwen. Die mensen beschikken meestal over eigen vervoer en daarom is het gemakkelijker om die te begeleiden dieper in de ge meente te gaan wonen, zei dhr. Van Schetsen. De burgemeester vond dat het PvdA-raadslid wel een indringende vraag had gesteld over het beleid in de afgelopen jaren. Hij vond de periode te kort om nu al over realisering van de 1500 grens voor de kleine kernen te spreken. Bovendien waren er tegenwer kende omstandigheden zoals een scherp dalend geboortetal. De marge is vaak heel beperkt, maar we moeten alles eruit zien te halen wat er in zit", zei de bur gemeester. Hij liet weten dat b. en w. eerste premies geven in de kernen waar het minste ge bouwd wordt. Het zal niet zo moeilijk zijn om binnen de kortste keren de grond te verkopen. Er is nu al een toe nemende druk op Scherpenisse en Oud Vossemeer. Een levensgroot probleem is dat de nota bewoningspatroon er ligt en dat de provincie niet zo makkelijk nieu we bestemmingsplannen goedkeurt. Bovendien komen eigen inwoners te laat of op de tweede rang als we nu de grond aan mensen van buiten de gemeente verkopen. We willen bouwen voor eigen inwoners en inwoners die het draagvlak versterken. Dat evenwicht willen we niet verstoren. We moete<- erop aansturen dat de groei voor de Thoolse kernen niet tot de natuurlijke groei beperkt blijft", aldus de burgemeester. De commissie begreep niet wat de PPD nu bedoelde met de zin, dat Bergen op Zoom meer gebaat is bij de uitbreiding van Tholen dan van andere kernen op het eiland. Mevr. J.M. Deurloo- van Broekhoven (KVP) meende dat Tholen ten aanzien van z'n winkelvoorzieningen het slach toffer is van z'n ligging vlakbij Bergen op Zoom. De middenstand is daar niet schuldig aan, maar men gaat gewoon even op de fiets naar Bergen op Zoom, aldus mevr. Deurloo. De burgemeester wees er ten aanzien van de sterke groei van Tholen nog op, dat jonge mensen soms in de eigen kern woningen hebben afgeslagen. "We moeten niet blind zijn voor de jeugd die zich aan de oude kring wil onttrekken. Als we dat willen tegenwerken moeten we een woonschaarste in bepaalde ker nen scheppen", zei de burgemeester. Raadslid Van Schetsen vroeg zich nog af, of men ook wel gelukkig moet zijn met een opvangkern omdat dit ten koste gaat van de kleinere kernen. "Ik ben ars de dood zo benauwd voor een verbinding van de Philipsdam naar de Oesterdam. Zelfs in kleine zaken als bewegwijzering moeten we daarom be perkingen in acht nemen. We willen niet graag in toeristische routes opgenomen worden. Dan liever maar een werk- in plaats van een verkeersweg over de Oesterdam. We willen geen Halsterse- weg-situaties op de Thoolse wegen". Burgemeester J.E. van Boeijen zei dat dinsdagavond in de commissie ruimte lijke ordening, waar de nota verkeer en vervoer werd besproken. Het enige voor Tholen belangrijke punt daarin was de Zoomweg. Om de Halsterseweg te ont lasten, pleitte de commissie voor een snelle aanleg van de weg Dinteloord- Wouw. In dit verband zei VVD-raadslid J.L. van Gorsel niets te voelen voor een ver binding Philips/Oesterdam. PvdA-raadslid P. van Schetsen wees erop, dat de weg over de Krabben- kreekdam van Tholen en Sint-Philips- land nu ook al aan verbreding toe is. ARP-raadslid W.C. van Kempen wilde dan wel geen vierbaans autoweg, maar toch wel een weg over de Oesterdam van Tholen naar Zuid-Beveland. In de vaarnota kon de commissie voor Tholen geen belangrijke punten ontdekken. CHU-raadslid J. Versluijs pleitte alleen nog voor een calamiteitenregeling voor het Schelde-Rijnkanaal. Zaterdag 30 april Koninginnedag. Ko ningin Juliana wordt 68 jaar en ter gele genheid daarvan zijn er naast het défilé voor paleis Soestdijk ook op Tholen en Sint-Philipsland verschillende festivitei ten. Hopelijk blijft het droog, zodat de rommelmarkten en kinderspelen een succes worden. Ook de muzikanten zul len op Koninginnedag niet graag een nat pak halen. Niet schamen voor Koninginne dag Te strak keurslijf in nota bewo ningspatroon Thoolse Beton Industrie wacht uitwerking rijkssteun af Veiling Tholen verkocht Kritiek op Beter Wonen Geen centrale en geen weg van Oester- naar Philipsdam Groeiende belangstelling voor bi bliotheek Stemmen van lezers 850 jaar Scherpenisse Bezwaren tegen plan Buitenge bied Concentratie buitendienst ge meentewerken Actie Gast aan tafel Oranje-programma's op zaterdag Tholense Boys 3 kampioen WHS bekert naar le klasse ni veau BETER IS 'T TERUGGEDAAN, DAN EEN KWADE SPRONG GEDAAN. Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's. Op de Sint-Annalandse veiling zijn dinsdag 12 ton uien maat 40 opwaarts klasse 2 NL verkocht voor 65,80 per 100 kg. den, alternatieve voorstellen van de TBI liggen. Van een herstructurering van de Neder landse betonbranche is er inmiddels geen sprake meer, aangezien volgens dhr. Rijnberg de NEHEM zich uit deze sector teruggetrokken heeft vanwege de enorme vraag. Er zijn momenteel lange levertijden voor betonvloeren. De TBI-directeur schetst hoe de realise ring van de uitbreidingsplannen nu al anderhalf jaar op zich laat wachten. In oktober 1975 werd de grond gekocht achter het bestaande bedrijf aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. De bank verleende toestemming voor de uitbreiding en het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland (ETI) en de rijksnijverheidsdienst stelden een onderzoek in. Ze vonden de uitbreiding een grote stap die niet zonder proble men op te lossen zou zijn, maar als grootste probleem zagen ze het halen van de geplande omzet. Dhr. Rijnberg zei toen: dat is mijn zaak en dat is geen probleem gezien het produkt (beton vloeren) en de brede klantenkring. Ge zien besprekingen met enkele grotere bedrijven durfde de T.B.I. de uitbrei ding aan. In februari/maart 1976 ging directeur Rijnberg op stap om verscheidene grote orders te krijgen voor het tweede half jaar van 1976. De gedachte hier achter was: wanneer er straks een gfote fabriek staat, kan die direct draaien. In mei/juni werd de bank gevraagd hoe het stond met de financiële toestand met het oog op de uitbreiding. Het E.T.I. en de Rijksnijverheidsdienst werden nog maals ingeschakeld. Dhr. Rijnberg stel de beide instanties de vraag: ziet u pro blemen? Het antwoord was: wanneer we er geen gat in zagen, waren we hier niet geweest. Gezien de grootte van het bedrag klopte de bank bij de overheid aan voor een garantie. Het rijk schakelde de NEHEM (Nederlandse Herstructureringsmaat De nieuwe winkelsluitingswet geeft voor Koninginnedag een volledige winkelsluiting aan, maar die wet wordt pas 1 januari 1978 van kracht. Het bedrijfsleven besloot daarom voor deze Koninginnedag nog de gebruikelijke wijze te volgen en dat betekent dat zaterdagmiddag om 1 uur wordt gesloten. Het is goed daarmee tijdens eventuele vrijdag koopavond of zaterdagmorgen tijdig rekening te houden. schappij) in vanwege problemen in de nationale betonindustrie. In juli 1976 zei de NEHEM tot de TBI: met dit verzoek om overheidsgarantie voor uw uitbrei dingsplannen bent u drie maanden te laat. De herstructurering van de beton branche laat nu geen verdriedubbeling van de omzet van zes miljoen gulden toe. Als er bij de T.B.I. veertig mensen extra te werk gesteld zouden worden, zouden de activiteiten in andere beton- fabrieken teruglopen met ontslag voor personeel als gevolg; zo was de redene ring van de NEHEM. De T.B.I. zat toen met een grote order portefeuille en een te kleine produktie voor een onmogelijke opgave. Er is ge tracht met dag en nacht werken de vraag iets voor te houden en zelfs in de va kantie ging er een ploeg door. In september was het schip niet meer te houden. Om grotere claims te voorko men reisde dhr. Rijnberg door heel Ne derland om op zeven verschillende fa brieken vloeren te laten maken om de afnemers redelijk op tijd te kunnen hel pen. Enkele orders zijn afgekocht omdat ze niet gemaakt konden worden. Dat leidde tot een enorm verlies. Daardoor was voor de geplande uit breiding meer geld nodig, wat tot op heden niet is verwezenlijkt. Het minis terie is toen met een bepaald voorstel gekomen. Door het verlies, de uitbreiding van de debiteuren door de nog steeds uitbrei dende omzetcijfers, enz. levert de liqui diteit wat problemen op. Dhr. Rijnberg is verscheidene malen bij het ministerie van economische zaken geweest en heeft daar diverse bespre kingen gehad, maar tot op heden is er geen enkele definitieve beslissing geno men. Er is alleen een mondelinge toe zegging voor rijkssteun. Als we accoord gaan met het vormen van een stichting is het rond, aldus TBI-directeur Rijnberg. Over die uitwerking is men het echter nog niet eens, aangezien er naast de door het ministerie geopperde mogelijkhe- De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap heeft met teleurs telling kennis genomen van het stand punt van G.S. ten aanzien van de subsi- die-aanvraag van het waterschap Tho len voor verbetering van enkele wegen naar het recreatiegebied Gorishoek. Het landbouwschap besloot het door het waterschap verzonden herhaalde ver zoek om subsidie te steunen. Gesteund door de visie van het provin ciaal bestuur, heeft de Thoolse raad scommissie ruimtelijke ordening dins dagavond elektriciteitscentrales bij Tholen van de hand gewezen. Of het nu om kolen, olie, gas- of kerncentrales gaat, zo'n vestiging is in strijd met de gedachte van het groene hart in de open delta. De commissie vond concentratie van de elektriciteitscentrales in Borssele zeer gewenst. Iets anders was, dat ieder in eigen kring en huis alvast een begin kan maken met bezuinigingen. Wat dat betreft had mevr. Deurloo een tip voor de provincie. Ze had 's avonds laat op de veerboot over de Westerschelde 34 lampen in een lege kantine zien branden, terwijl de kachel veel te hard brandde. Raadslid Van Schetsen stak z'n hand in eigen boezem. Op de Markt in Sint- Maartensdijk komen nieuwe lantaarns die het dubbele van het vermogen van de vorige straatverlichting vergt en dat met een mindere lichtopbrengst. Wethouder Koopman heeft eerder al eens een bezuinigingstip voor het rijk gegeven: de zee van licht op de Thoolse brug. De voorlichtingsbijeenkomsten over het aanvullend structuurschema elektrici teitscentrales zijn uitgesteld tot juni. B. en w. hebben het ministerie van econo mische zaken nu gevraagd een voor lichtingsavond in onze regio te houden aangezien Goes wat ongelukkig ligt. B. en w. van Tholen hebben hiervoor de steun gevraagd van de gemeentebestu ren Sint-Philipsland, Nieuw-Vossemeer, Halsteren, Steenbergen en Bergen op Zoom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1977 | | pagina 1