College over onderhands en openbaar aanbesteden in Fliplandse gemeenteraad Kosten verbouw kelder De Wimpel verdubbeld Beter Wonen bouwt 81 woningwetwoningen op Tholen KAA BEE Gasthuiskapel Tholen geschikt voor kunst Meer dan 200 werklozen Vervolg plaatselijk nieuws Voor huisvesting bibliotheek Sint-Philipsland Met vier tegen drie stemmen voor onderhandse aanbesteding Hortus Musicus Religiosus geeft concert in B.O.Z. Statenlid Venekamp over afvalwater Oosterschelde Donderdag 30 december 1976 EENDRACHTBODE 7 Concurrentie Aannemers maken afspraken GEMEENTE SINT PHLIPSLAND Sint- Philipsland NIEUW JAARSRECEPTIE Opvoering extra kosten Mensen maken begrotingen Het eiland Tholen VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Parkeerruimte 't Slaak Vuilnisbelt Bedrijfsterrein Verdeling kernen Oplevering huizen Aanbesteding Markt De gemeenteraad van Sint Philipsland heeft in z'n laatste vergadering in 1976 uitvoerig gediscussieerd over het al of niet openbaar aanbesteden van openbare werken en bouwwerken. Aanleiding was een verzoek van het drainagebedrijf fa. CC Reijngoudt om voetpaden te mogen aan leggen. De meerderheid van b. en w. deed nu een voorstel om in het vervolg onder hands aan te besteden onder het plaat selijk bedrijfsleven met open begroting en het ondertekenen van een afstands verklaring. De SG P-fractie (4 leden) deelde die mening, de 3 andere raadsle den (PVAB en PCG) niet. In b. en w. vormde wethouder A.A, Rijstenbil de minderheid. Hij wees erop. dat twaalf jaar geleden tot openbare aanbesteding werd besloten en dat heeft ontzettend veel voordeel voor de gemeente opgele verd. De Fliplandse aannemers kunnen meedoen en lager inschrijven omdat ze geen vervoerskosten hebben en eigen mensen in Sint Philipsland. Het is een ongezonde zaak om dit meerderheids- voorstel te steunen, vond Rijstenbil. SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman dacht er anders over. Hij herinnerde eraan hoe drainagebedrijf Reijngoudt in september in moeilijkheden verkeerde en toen bij de gemeente om straatwerk vroeg. Den Engelsman vond niet dat onderhandse aanbesteding een vorm van slecht bestuur is. Dhr. G.J. de Jager noemde het geval Reijngoudt een duidelijke zaak. Als er bij zoiets mogelijkheden zijn, moet je het doen. maar of je nu in 't algemeen onderhands moet aanbesteden? Als raadsleden zijn we ingehuurd om de ge- ^modehuis nta bosstraat 27 bergen op zoom jj Advertentie IM meenschapsbelangen te dienen. Ge- meenschaps- en individuele belangen moeten we scheiden. Uitsluitend plaat selijke mensen een kans geven, is een verwerpelijke zaak. Een van de drijfve ren van deze maatschappij is de concur rentie. Dit wezenlijk element is er inge bakken. Dat kun je er niet straffeloos uithalen. Ook om financieel-economi- sche redenen kun je onderhandse aan besteding niet volhouden. Monopolie posities zijn een slechte zaak. In Flip- land is plaatselijke concurrentie nauwe lijks aanwezig, nu de aannemers zich in een vereniging hebben georganiseerd. In het verleden hebben de Fliplandse aannemers ook nauwelijks belangstel ling gehad voor sociale woningbouw. Je moet de plaatselijke mensen wel een kans geven, maar dan in open concur rentie met anderen. De Fliplandse aan nemers hebben dan altijd een voor sprong. meende het PCG-raadslid. Burgemeester G. van den Berg bracht naar voren dat b. en w. voor een dilem ma zaten. Bij de zaak Reijngoudt in september is een standpunt toegezegd en dat blijkt uit dit meerderheidsvoor- stel. Reijngoudt kreeg in september het straatwerk, waarbij b. en w. zich afvroe gen hoe hij voor zo'n lage prijs kon werken. Hij zat echter niet in de deal. Aannemers gaan bij elkaar zitten en maken afspraken, ook bij openbare aanbestedingen. Het is veel voordeliger om met open begroting onderhands aan te besteden. Dat zeggen ook verschil lende overheidsinstanties in Zeeland. De Gebr. Smits hebben de woningwet woningen in Flipland destijds ook op uitnodiging gebouwd. Volgende maand hopen we de nieuwe openbare school aan te besteden en daarom is dit besluit belangrijk. Deskundigen hebben ons verzekerd dat als je haast hebt met zo'n school, je een aannemer moet selecteren voor scholenbouw. Als dat plaatselijk kan tegen een redelijke prijs is dat leuk: een school gebouwd door eigen aanne- n\0UD- s S'HT- ivOSSEMttR^J POORTVLIET^ l;-,v MAARTENSDIJK yjy ANNA JACOBAPOLDER Het gemeentebestuur van Sint Philips land maakt bekend, dat, evenals vorig jaar, op zaterdag 1 januari 1977 van 19.30 uur tot 21.00 uur. Burgerlijke stand Geboorten: Abraham Anthonie Hen drik z.v. A.A. van Nieuwenhuijzen en. C.M. Vogelaar. Overlijden: A. Kempeneers 82 j. e.v. W. den Braber Huwelijken: Iwaarden F.M. Quist en J. van Gevonden: Een roeiboot, een baby vestje, rood-wit -blauwe sjaal, donkerbruine bril met brilkoker en 35,- aan bankbiljetten. Inlichtingen oo de gemeentesecretarie. UITSLAG WINKELWEEK Uitslag trekking winkelweek van 29 no vember tot en met 4 december in café *"t Hoekje". De eerste 10 prijzen waren voor: 1. A. Verstrate. Langeweg 35; Kamer breed tapijt. 2. L. H. N. Kosten, Oost-' dijk: Stofzuiger. 3. Mej. M. Mol, Henri Dunantstraat 4: Tienerkamer. 4. Voshol, Voorstraat 41; Dekenkist. 5. Van Oeve- ren. Zuiddijk 12; Frituurpan. 6. Mevr. N. Smits-Vermaas, Oostdijk 38; Casset terecorder. 7. De Jonge. Zijpestraat 20; Grilloven. 8. A. Verwijs, Mosselkreek- straat 5; Electr. Boormachine. 9. P. Hoek, Oostdijk 1; Vlees. 10. W. ten Ho ve. Langeweg 11; Draion deken. Activiteiten C.N.V. De Chr. besturenbond Tholen en Sint Philipsland van het C.N.V. heeft in de Druiventros nadere activiteiten uitge werkt. Voorzitter J. Uijl Mzn. las 1 Ti- motheus 6 en gir.g voor in gebed. Hij had een bijzonder woord van welkom tot de twee nieuwe bestuursleden uit Tholen, de heren Boogerd en De Regt. Propagandist Hage was afwezig vanwe ge andere werkzaamheden voor het CNV. De Fliplandse aanwezigen wilden liever nog geen bestuursfunctie aanne men omdat ze nog te kort bij de bestu renbond betrokken waren. Besloten werd in de week van 24 januari in De Druiventros een algemene vergadering te houden. Er zal een forum zijn met dhr. Zwijnenburg als spreker. Er zullen goede contacten worden gelegd met af delingsbesturen en hun leden. De fami lie-avond van het CNV wordt in fe bruari gehouden en de jaarvergadering in maart. De nieuwe leden werden in- zal worden gehouden in het gemeente huis van Sint Philipsland. Een ieder is daarbij van harte welkom. gelicht over het dagelijks bestuur. Se cretaris G. Heijboer eindigde met dank zegging. Gladheid Onder de vele weggebruikers die on dervinden dat de gladheid parten speelt, was in de kerstnacht ook dhr. A. v.d. Reest. Omstreeks een uur kwam hij met z'n echtgenote en nog twee inzittenden terug van de kerstnachtdienst in Steen bergen, toen hij bij de splitsing Lage- weg/ Langeweê slipte. De auto kwam in de sloot terecht. De inzittenden kwamen met de schrik vrij, maar de enkele maanden nieuwe auto liep schade op van rond de mille. Met behulp van een tractor van landbouwer P. Verwijs, die te hulp was geschoten, werd de auto uit de sloot gehaald. Parkeerverbod voor dui.en Ten behoeve van de postduivenvereni ging De Reisduif heeft de gemeenteraad besloten op donderdag- en vrijdagavond van 21.00 tot 23.00 uur een parkeerver bod in te stellen voor de Zuiddijk tussen de Voorstraat en het pand Zuiddijk 2. De vereniging heeft namelijk nogal wat problemen met het in- en uitladen van de manden op die avonden. Gezien de adviezen van de politie besloot de raad voor beide zijden een parkeerverbod in te stellen. De Reisduif wordt ontheffing verleend voor het parkeren van een vrachtauto. Nieuwe onderwijzeres Met algemene stemmen is mevr. Malis- Strawer uit Gouda door de gemeente raad benoemd als derde leerkracht aan de openbare Koningin Julianaschool. Zij heeft een hele tijd geleden al een woning in Sint Philipsland gekocht. Het bedrag per leerling 1977 werd vast gesteld op 334,18 zonder kosten van instandhouding en 434,18 met. Het gemiddeld aantal leerlingen op de o.l.s. is 61. Volgens b. en w. kan nu niet meer gesteld worden dat de o.l.s. in bijzondere omstandigheden verkeert, zodat het be drag per leerling eveneens geldt voor de bijzondere scholen. De Chr. school in Sint Philipsland krijgt een voorschot van 135 x 334,18 45.114,30. De Chr. school in Anna Jacobapolder een voor schot van 32 x 434,18 13.893,76. Het aantal uren vakonderwijs werd vastgesteld op 1.45 u. Op grond hiervan krijgt de Chr. school in Flipland een voorschot van 20.000 gulden voor 8.45 u. De Chr. school in Anna Jacobapolder krijgt 7.500 gulden voor 3.30 u vakon derwijs per week. De Prinses Marijke kleuterschool krijgt volgend jaar als voorschot 16.697.50 3- 'A lokalen x 3485 gulden en 80 leerlingen a 56,25. mers. Een punt is ook. dat ze een af standsverklaring moeten tekenen zodat het werk niet besmet is als de uitgeno digde aannemer het werk niet krijgt. Wat het werk van de fa. Reijngoudt be treft. tot mijn vreugde kan ik meedelen, dat tot nu toe goed werk is afgeleverd. Daar ben ik erg blij om, aldus de bur gemeester. Wethouder L. Walpot bracht naar voren hoe De Jager grote waarde aan de concurrentie had toegekend. Bij open bare aanbestedingen wordt er echter een bedrag aan de inschrijfsoms toegevoegd omdat het binnen een organisatie ge beurt. De aanbestedingen zijn allemaal inclusief verhoging. Met een open be groting heb je geen concurrentie, maar ook geen verhoging van de aannemer sorganisatie. Controle is goed mogelijk van de materialen met behulp van het gemiddelde prijspeil, van de winstmarge en de algemene kosten. Als dat boven de markt ligt, gaat 't niet door en doet de aannemer afstand. Pluspunten van on derhandse aanbesteding zijn, dat de plaatselijke aannemers altijd bij de hand zijn, ook na vijf uur. Je ontgaat alle extra kosten. Een opgevoerd bedrag komt nooit het werk ten goede, dus onder handse aanbesteding is ook kwalitatief een voordeel, zei wethouder Walpot. Geen sterk verhaal, vond De Jager. Als nu aanbesteding op uitnodiging zo'n goed systeem is, waarom lopen dan de inschrijvingssommen zo ver uit elkaar en waarom mogen er geen niet-FIi- plandse aannemers bij? Ik zet het licht op groen voor de plaatselijke aannemers dat de concurrerend bezig kunnen zijn. Ik ben tegen monopolievorming. Be grotingen zijn voor mij geen heilige koeien, want mensen maken begrotin gen volgens hun visie. Ik heb er niks mee te maken waarom het laag kan, daar moeten we -van profiteren, zei het PCG-raadslid. De burgemeester antwoordde dat zijn standpunt niet voor alle jaren is. Je moet de bouwmarkt aftasten. Van een onaf hankelijk instituut had de raadsvoorzit ter echter begrepen, dat er nu in het voordeel van de gemeente gewerkt kan worden door onderhandse aanbeste ding. Hij vertrouwde erop dat meerdere Fliplandse aannemers de school willen bouwen. Wethouder Walpot erkende dat de kring wat groter wordt als je ook niet Fli plandse aannemers inschakelt, maar kunnen doet het wel. Er zijn soms grote verschillen in inschrijvingssommen doordat bijvoorbeeld een aannemer zijn Stemmen Achter hoge sterke dijken die, naar wij hopen, nimmer wijken ligt het Thoolse polderland en in de polders zeven oor den als een octaaf muziek accoorden bespeeld door Gods beschermde hand. Tholen. Poortvliet. Scherpenisse, Sint Maartensdijk en Stavenisse Oud Vosse- meer. Sint Annaland elke kern is als een zegen in dit polderland gelegen als een geslepen diamant. En tussen die klassieke dorpen als door een losse hand geworpen zo hier en daar een boerderij verscholen achter groen en bomen alsof ze heerlijk liggen dromen maar werkzaam als een honingbij. En rond de boerderij, de wegen, waar aan de akkers zijn gelegen met in de zomer goudgeel graan en in de wei de bonte koeien waar in de boomgaard vruchten groeien en op het erf de trotse haan. Als dagjesmensen en toeristen voor hun vakantie toch eens wisten hoe goed en gaetvrij zij daar zijn. Hoe schoon de lucht, hoe blij de mensen hoe zij voldoen aan al hun wensen dan was dat eiland veel te klein. Zo is het mooie eiland Tholen het wordt u warm aanbevolen. Het is hier werk'lijk ideaal voor bewoners en passanten voor toeristen, recreanten een rustpunt voor ons allemaal. Wees verstandig Tholenaren weet uw eiland te bewaren geen industrie, die lucht verpest want met de komst van die fabrieken zal hier de sfeer totaal verzieken en vieze lucht vervuilt de rest. P.M. van Eekelen Bergen op Zoom ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM advertentie IM potentieel aan mensen en machines moet laten draaien en dan werkt men soms tegen kostprijs. Aannemers die hun hele kapitaal moe ten lenen, kunnen niet laag inschrijven, aldus wethouder Walpot. De burgemeester meende de zaak hier mee te kunnen afdoen. SGP-raadslid P.J. van der Reest sputterde wat tegen, waarmee hij de spanning over de toen gewenste stemming wat opvoerde. Hij viel echter niet uit de boot en stemde met zijn fractie voor onderhandse aan besteding: 4-3. In een vergadering van de Zeeuwse Culture Raad heeft dhr. H. Venekamp uit Tholen er de aandacht op gevestigd, dat de Gasthuiskapel als accommodatie geschikt is om de collectie Kunst uit Zeeland te tonen. In eerste instantie was alleen Middel burg aangewezen omdat een centrale plaats uit praktische/organisatorische redenen het beste zou zijn. Op verzoek van de raad wordt nu ook Goes nog overwogen, maar men moet wel binnen de begroting blijven. Dhr. H.W.A. Koch deelde nog mee. dat alle gemeentebesturen in de provincie van de collectie Kunst uit Zeeland op de hoogte zijn, evenals de bekende ten toonstellingsorganisatoren. In dezelfde vergadering werd ook over de Stichting Cultuurspreiding Zeeland gesproen. Dhr. Venekamp ging in op de proble men die de ZVU-werkgroep Tholen heeft gehad met de SCZ. Het betrof de bekendmaking van het programma aan nieuwe leden en de regeling van het programma. Gebleken is. dat de werk groep noodgedwongen werkzaamheden heeft moeten verrichten die tot de taak van de SCZ behoren. Directeur Koch zegde toe hiervoor de aandacht van de SCZ te zullen vragen. Hortus Musicus Religiosus geeft zondag 2 januari, 's avonds om kwart over acht een concert in de kerk van de H. Maagd aan de Grote Markt in Bergen op Zoom. Uitgevoerd worden werken van Hein- rich Schütz, die leefde van 1585 tot 1672. De vocale en instrumentale koren en solisten worden versterkt door het Ant werps barokbazuinkwartet en leden van Phalesiusconsort. Dirigent is Hans Smout. Het programma staat nog in het teken van Kerst. "Wat is de reden dat het allemaal zo lang moet duren?" vroeg SGP-fractievoorzit ter L. den Engelsman donderdagavond in de gemeenteraad van Sint-Philipsland. Nog steeds is er geen goede huisvesting om te trachten de bihliotheek van de grond te krijgen. Noch zijn er in de kel der van het dorpshuis De Wimpel tijde lijke. noch in een pand aan de Voorstraat definitieve voorzieningen voor de biblio theek getroffen. Burgemeester G. van den Berg deelde mee dat de opdracht voor verbouw van De Wimpel-kelder reeds aan een aan nemer was gegeven, maar er kwamen problemen met de prijs. De Wimpel is eigendom van de Stich ting Dorpsbelangen, maar de voorzitter was ook in de buurt om de moeilijkhe den verder uit te leggen. Wethouder A.A. Rijstenbil zei dat de kosten eerst op 13.000 gulden begroot waren, waarvoor een krediet van 15.000 gulden beschik baar was gesteld. Nu blijken de kosten echter 30.000 gulden te zijn en dat is het probleem. Het gemeentebestuur kan binnenkort een brief van de Stichting Dorpsbelangen verwachten om een ex tra bijdrage, aldus wethouder Rijstenbil. Raadslid G.J. de Jager: "Wie heeft dat werk begroot?" Wethouder L. Walpot: "Ondergeteken de, maar ik zal een nadere verklaring geven. Vanwege de brandpreventie had ik voor de kelder van De Wimpel een andere toegang/uitgang getekend. Sim pel, met een trap, deuren en een schei dingsmuur. Een architectenbureau werkte het plan uit. maar met stoffering, een tamelijk duur plafond en een heel andere materiaalkeuze. De hele kelder zal gesausd worden en verder komen er hardglazen deuren. Als je voor een jas weggaat en je koopt een jas en een broek, ja dan kom je dubbel uit", zei wethouder Walpot. Vijf bewoners van 't Slaak hadden zich na een gesprek met raadslid Den En gelsman tot de raad gewend. Er zou on voldoende parkeerruimte zijn en het aan te leggen verbindingspad tussen 't Slaak en 't Keeten zou een racebaan worden. Dit laatste onderschreven b. en w„ zodat zij de raad voorstelden halverwege de garage een verkeerssluis te plaatsen zo dat er nog met moeite een kinderwagen doorkan. Volgens het college is er echter voldoende parkeerruimte. Zes van de dertien huizen hebben een garage/oprit. Er is nog parkeerruimte voor zes auto's, zodat er 1 tekort is, maar langs het trot toir parkeren is zeer wel mogelijk. Er is dus geen onvoldoende parkeerruimte, tenzij een ieder zijn. auto voor de deur wil parkeren, aldus b. en w. Raadslid Den Engelsman vond dat sim pel voorgesteld. Hij behield zich het recht voor om bij een herbestrating van 't Slaak meer parkeerruimte te schep pen. Hij pleitte er ook voor, om de straat bij 't Slaak 6 te verbreden. De burgemeester antwoordde dat het oorspronkelijk bestemmingsplan verou derd was. waardoor er volgens artikel 19 van de Wet op de ruimtelijke ordening gebouwd is. Hij was blij dat de bewoners van 't Slaak de overlast zo moedig ge dragen hebben. De burgemeester zegde toe, dat ge meentewerken de smalle situatie zullen bekijken om zonder al te veel kosten in eigen beheer een verbetering aan te brengen. Op een vraag van Den Engels man deelde de raadsvoorzitter nog mee, Gedurende de maand november 1976 steeg de geregistreerde arbeidsreserve van mannen op Tholen en Sint Philipsland van 143 tot 209 mannen. Als oorzaken van deze toename van het aanbod zijn te vermelden: a. vermindering van de werkgelegenheid in de water - spoor - en wegenbouw; b. verminderde werkgelegenheid in de metaalindustrie: c. het aflopen van het seizoen in de landbouw en aanverwante bedrijven. De vraag naar mannen daalde van 25 tot 10 en richt zich op bouwvakkers en machinale houtbewerkers. De arbeidsmarktsituatie in het rayon Tholen blijft on gunstig. Er dient dan ook rekening te worden gehouden met een verdere stijging van de geregistreerde arbeidsreserve. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer in vergelijking met de overeen komstige perioden van het vorige jaar. Beroepsgroepen okt. 75 nov. 75 okt. 76 nov. 76 Bouwnijverheid 11 18 11 13 Grondwerken 13 23 20 58 Kleding 4 3 9 8 Metaal 13 17 25 30 Landbouw 3 5 5 14 Kantoor- en onderw. pers. 10 8 12 11 Los arbeiders 12 16 33 42 Pers. alg. dienst 9 8 9 11 Overige beroepsgroepen 25 34 19 22 Geregistreerde arbeidsreserve 100 132 143 209 Vraag 31 6 25 10 Bouwnijverheid De werkgelegenheid in de bouwnijverheid is bevredigend te noemen. Er is inciden teel nog vraag naar vaklieden. In verband met het seizoen nam de vraag iets af. Op eind november 1975 lag het aanbod iets hoger. Grondwerken Door de vermindering van de werkgelegenheid in de water-, spoor- en wegenbouw, zowel in eigen rayon als elders nam het aanbod van grondwerkers aanzienlijk toe. De dijkverzwaring te St. Maartensdijk kwam gereed. Metaalnijverheid De plaatsingsmogelijkheden bij de metaalbedrijven zijn gering. Het aanbod nam nog iets toe. In vergelijking met vorig jaar is het aanbod verdubbeld. De werkgele genheid in de scheepsbouw is dit jaar aanzienlijk verminderd. Landbouw en aanverwante bedrijven Door het aflopen van het seizoen bij landbouwers en loonwerkers nam het aanbod van tractorchauffeurs toe. Het aanbod ligt nu iets hoger dan op eind november 1975. Los arbeiders Door de verminderde bedrijvigheid in het bedrijfsleven blijvenvde plaatsingsmoge lijkheden voor deze werkzoekenden zeer gering. VROUWEN De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen daalde van 56 tot 52. Het aanbod bevindt zich hoofdzakelijk bij de sectoren handel en kantoor. Bij de overige be roepsgroepen blijft het aanbod van geringe omvang. De vraag naaryrouwen is gering en richt zich voornamelijk op modinettes. aldus de directeur van het Arbeidsbureau Tholen. dat er tussen de woningen en De Roze- boom een bosplantsoen komt. Raadslid Den Engelsman wees verder op een vuilnisbelt tussen de Zijpestraat en de Oostdijk. Waarom is hier niet di rect doorgegaan met bestrating tot achter de woning van Boudeling? Er moet daar toch een ventweg komen? De burgemeester antwoordde dat aan nemer Ligtendag drie bungalows tegen de Oostdijk bouwt. Als dat klaar is. wordt de ventweg aangelegd. Den Engelsman: Dan moet toch eerst de rommel opgeruimd worden. De burgemeester: Die is van aannemer Feleus. Ik zal contact opnemen. Den Engelsman: Nee. dat is geen vuil van de aannemer, maar van de bewo ners die dat uit hun tuintjes gehaald hebben. De burgemeester: Dan moeten ze een container huren of aan een landbouwer zien kwijt te raken voor verharding, maar niet zo. Den Engelsman bracht nog naar voren, dat stapels bouwstenen vlak naast of op de openbare weg direct gevaar voor voetgangers en spelende kinderen kun nen opleveren. De burgemeester zei dat er aannemers zijn die heel netjes werken en anderen weer niet. Met aannemer Plomp zullen we wat betreft de stenen in de Mosselkreekstraat overleg plegen. Aan de fa. C. Reijngoudt werd op het bedrijfsterrein grond verkocht tegen een prijs van tien gulden per m2. Dat is de laatste keer voor dit bedrag, want nu is het duurder. Het terrein wordt gebruikt voor opslag. Onlangs werd ook een per ceel bedrijfsterrein verkocht aan de fa. Van Dijke. De raad besloot verder een reconstruc tieverzekering af te sluiten voor 300.000 gulden. Enkele jaren geleden brandde in Hellevoetsluis het gebouw van de socia le dienst en de afdeling bevolking af. De reconstructie van de administratie bleek veelomvattend te zijn en buiten de ver zekering te vallen. Centraal beheer schadeverzekering in Apeldoorn wil de risico's voor 0.85 pro mille per jaar verzekeren. De kosten van reconstructie bedragen ongeveer 50.000 gulden per ambtenaar, terwijl volgens b. en w. rekening moet worden gehouden met zes ambtenaren. "Verzekeren, daar kunnen we niet buiten tegenwoordig, maar als je nu voor alles gaat verzeke ren. Dat kost veel geld. Ik zie het niet zo zitten", zei SGP-raadslid P. van Hekken. Niettemin ging ook hij accoord met het voorstel. De raad machtigde b. en w. om volgend jaar voor maximaal vier ton kasgeldleningen af te sluiten. De amb tenaren kregen over november en de cember zestig gulden bruto en de raad sleden met terugwerkende kracht tot 1 januari 1975 een bedrag van 1809 gul den plus 500 gulden onkostenvergoe ding. De commissieleden, geen raadslid zijnde, ontvangen 45 gulden. De raad mocht 20% naar beneden afwijken van deze bij koninklijk besluit vastgestelde bedragen, maar niemand zei er wat van. In deze laatste raadsvergadering in Sint-Philipsland in 1976. De stichting Beter Wonen kan volgend jaar pas beginnen met de bouw van 81 woningwetwoningen uit het contingent 1976. De bedoeling was dit jaar nog te starten, maar dat kon niet doorgaan vanwege het ontbreken van bouwrijpe grond. De aanleg van straten en riolering is nog niet klaar in Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeer. In Sint-Maartensdijk zijn de openbare werken vertraagd door een gewijzigd tracée, maar aannemingsbedrijf Gebr. Moerland uit Sint-Annaland is nu ge reed met de riolering. In plan Oost Oud-Vossemeer is het werk gegund aan aannemer Adr. Klippel uit Stavenisse, die in januari begint. Hier moesten nog grondaankopen plaatsvinden, wat ver tragend heeft gewerkt. Er moet overal bouwrijpe grond zijn omdat het heiwerk in één keer dient te gebeuren. De 81 woningwetwoningen van het contingent 1976 worden allemaal ge bouwd door Uijtdewilligen B.V. uit Oud-Vossemeer. Het is een meer tradi tionele woning (niet de klompekotjes van het contingent 1975), in alle kernen van hetzelfde type. De huur is geraamd op 330 gulden per maand. De 81 huizen zijn als volgt over de woonkernen verdeeld: 28 aan de Gar- nalenstraat in Tholen, 8 aan de Burge meester Baasstraat en 6 aan de Tienho ven in Sint-Annaland. 11 aan de Scal- disstraat in Scherpenisse, 16 aan de Bloemenlaan in Sint-Maartensdijk en 12 aan de Weelhoekstraat in Oud-Vosse- meer. Stavenisse en Poortvliet ontbreken. De reden hiervan is, dat in Stavenisse geen bouwrijpe grond aanwezig was op het moment dat over de verdeling beslist werd. In Poortvliet moet er eerst in de kern worden gebouwd. Hiervoor is een "extra" contingent van 21 huizen aan wezig, dat oorspronkelijk voor premie woningen bedoeld was. Dit is later ver anderd in woningwetwoningen. Hiervan komen er 9 rond de N.H. kerk in Poort vliet. Het plan geeft echter een huur van ruim 400 gulden aan en dat vindt Beter Wonen onaanvaardbaar. Het stichtings bestuur wil met een subsidie van rijk en gemeente de huur terugbrengen tot een 300 gulden per maand. Over het tijdstip van uitvoering is nog niets met zeker heid te zeggen. De rest van de "extra" toewijzing van 21 woningwetwoningen gaat naar Tholen. waar in de Venkelstraat 12 huizen wor den gebouwd. Dit is allemaal van het contingent 1976. De komende maanden komen er echter op Tholen nog vele nieuwe huizen ge reed van het contingent 1975. In de Garnalenstraat in Tholen zijn er 28 op geleverd en dat zijn de eerste en ook de laatste dit jaar. De rest van het contin gent 1975 wordt volgend jaar opgele verd. De volgorde van januari tot en met mei is: 10 Tholen, 10 Oud-Vossemeer, 10 Sint-Annaland, 13 Scherpenisse, 10 Poortvliet. 20 Sint-Maartensdijk en 8 Stavenisse. Intussen is ook het voorlopige bouw programma 1977 bekend geworden voor Noord-Oost Zeeland. Tholen, Sint-Phi lipsland en Reimerswaal zullen volgend jaar samen 110 woningwetwoningen. 130 premiekoopwoningen en 30 huizen in de vrije sector mogen bouwen. De drie gemeentebesturen moeten onder ling nog uitmaken hoeveel woningen men ieder krijgt. Op dinsdag 11 januari 1977 wordt de reconstructiie van de Markt in Sint- Maartensdijk aanbesteed. In het dan pas begonnen nieuwe jaar zal dat het klapstuk van de Thoolse open bare werken moeten worden, want overigens zijn het maar kleine werkjes die op stapel staan. In Dalempolder in Tholen legt aannemer Van Dijck-Petit uit Bergen op Zoom riolering eji in de Garnalenstraat zorgt Klippel uit Stave nisse voor herbestrating. Straatmakers- bedrijf Van Haaften uit Stavenisse zorgt aan de Weelhoekstraat in Oud-Vosse- meer voor herbestrating. Aan de Scal- disstraat in Scherpenisse gaat aannemer Joh. van Vossen uit Sint-Annaland daarmee in januari beginnen. Straat- makersbedrijf Adr. Goedegebuure uit Sint-Annaland zorgt volgend jaar voor herbestrating aan de Burgemeester Smithstraat in St. Annaland en aan de Noordstraat in Poortvliet. Het statenlid H. Venekamp (PvdA) uit Tholen heeft samen met zijn collega dr. A. Vaas-van Oven uit Yerseke vragen gesteld aan gedeputeerde staten van Zeeland over de lozing van afvalwater in de Oosterschelde door General Electric te Bergen op Zoom. Hangende de be roepsprocedure heeft minister Wester terp G.E. toestemming verleend gedeel telijk gezuiverd afvalwater rechtstreeks op de Oosterschelde te lozen. De twee PvdA-statenleden vinden dat een weinig consequent beleid. Enerzijds maakt de minister zich sterk voor het behoud van een goed milieu als de Oosterschelde docr een pijlerdam. terwijl hij anderzijds deze industriële vervuiling toestaat. Is het waar dat het effluent zo schadelijk is dat het waterschap ter plaatse lozing via de pijp naar Waarde weigert, omdat het vreest voor aantasting van de pompin- stallatie? Zijn g.s. bereid alles in het werk te stellen om alsnog te bereiken dat G.E. toch via de genoemde pijp mag lozen, via de overlegsituatie, die bestaat in verband met de te bouwen zuivering sinstallatie bij het Schelde-Rijnkanaal. Zijn g.s. bereid regelmatig watermon sters te laten nemen om de graad van vervuiling vast te stellen. Dit speciaal in verband met de oester- en mosselteelt en de visserij, aldus dhr. Venekamp en mevr. Vaas, die regelmatig op de hoogte gehouden willen worden. De vraag is of het programma vanwege sneeuw of vorst door kan gaan, maar voor 2 januari zijn er door de KNVB in elk geval competitiewedstrijden gep land. In de 4e klasse G ontvangt Vos meer thuis om half drie Oudemolen. Scheidsrechter is C.A. van Vliet. Dit is de enige voetbalwedstrijd in de streek, want op 8 januari gaat de competitie pas volledig draaien. Op Nieuwjaarsdag kan men wel trainen, want SPS houdt in Poortvliet een stra- tenloop. Start en finish bij de nieuwe kantine van SPS aan de Deestraat. 14 u. 8-12 j. twee ronden 14.30 u., 12-16 j. vier ronden 15.15 u. Vanaf 16 j. tien ronden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7