Raadslid de Jager zong zes jaar zoals hij gebekt was C. van Strien nieuw raadslid in Sint-Philipsland Thoolse bejaarden vierden kerstfeest Rehabilitatie Sint-Philipsland blijft in de details hangen lërhorst i Onze klanten zijn tevreden j BALK EN SPLINTER j Oudejaars- winkelsluiting Burgemeester: geweldige goeie bijdrage in Fliplandse raad PAK EVEN UW ZAKBOEKJE OPLOSSING PUZZELKOMBINATIE SEVERS MODE BOETIEKS Ambtenaren zien het soms zelf niet meer zitten ssJmr/ Postzegels ruilen Donderdag 30 december 1976 EENDRACHTBODE 5 Waterschap aparte wereld MODEBRILLEN Kra«uers Vrouw onmisbaar Politiek geïncasseerd Doet mens goed Meisjes- en tienerman tels en -coats voor ver rassende prijzen. door G. Fortius 8 Dhr. G.J. de Jager is donderdagavond bij zijn afscheid door de gemeenteraad van Sint-Philipsland volop lof toegezwaaid. Na ruim zes jaar raadswerk gaat hij als dijkgraaf van het Waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland in januari ander bestuurlijk werk doen. Als een waardevol en blijvend aandenken in zijn nieuwe woonplaats Wemeldinge, bood burgemeester G. van den Berg het schei dende raadslid de grote Van Dale aan. Voor mevr. De Jager was er een luchtfo to in kleur van de gemeente Sint-Phi lipsland met een bloemetje. De burgemeester zei er trots op te zijn dat De Jager dijkgraaf wordt van een niet klein waterschap. "U kent het ver gaderen als geen ander. Op een geheel eigen wijze hebt u de afgelopen zes jaar een inbreng geleverd in de gemeente raad van Sint-Philipsland. U was een uitstekend spreker: u had de gave van het woord. wist uw tegenstanders te prikkelen Om op niveau te discussiëren. Daardoor hadden we hele boeiende en levendige vergaderingen. Van u kwam een geweldig goeie bijdrage. U fungeer de de laatste jaren als het geweten van de raad. U probeerde door te dringen tot het hart. Er zijn pittige woorden geval len. waarmee we ons voordeel hebben kunnen doen. U kon snel analyseren en geweldig goed op de zaken inspelen. U had ook een brede blik. Altijd heb ik in u bewonderd, dat u ook als er landbouw belangen waren, toch het algemeen be lang diende. U keek nooit naar het be lang van 1 man, maar naar het algemeen agrarisch belang. U wist afstand van de achterban te nemen en dat is uw ver dienste", aldus de burgemeester. "U had het verschrikkelijk druk", ver volgde de burgemeester, "maar daarbij had u ook het raadslidmaatschap nog. Dit werk is toch zinvol geweest bij de nieuwe functie die u gaat ervaren. Er Steenbergséstraat - Tel. 34228 I Vu BERGEN OP ZOOM advertentieIMj POORTVLIET wo. 5 jan. Tolrust 19.30 u. ZLM-Poort- vliet di. 8 feb. Tolrust 19.30 u. Jaarvergade ring Ver. voor bedr.voorlichting Tho- len/Sint Philipsland. Onderwerp: Tech nische methoden bij suikerbieten teelt. SINT ANNALAND do. 30 dec. Afsluiting aktie orgelfonds vr. 14 jan. Jaarvergadering mannenver. Verenigingsgebouw wo. 26 jan. Kerkdienst voor mannenve- reniging. vr. 28 jan. 20 u. Dorpshuis. Jagersavond KNJV Tholen en Sint Philipsland BERGEN OP ZOOM Markiezenhof dag. van 14-17 u. en op werkdagen van 10-12 u. t/m 31 jan. Nieuwe figuratie. Tentoonstelling van schilderijen en grafieken van diverse kunstenaars. Stoelemat, vr. 14 jan. Concert Brabants orkest m.m.v. Vera Beths. Luxor, Gamma 20.15 u. do. 27 jan. Elou jij van mij of ik van jou? SINT MAARTENSDIJK di. 11 jan. Haestinge Studiedag. Teelt techniek bij de zaaiuienteelt, aanvang 's morgens 10.00 u. SINT ANNALAND za. 15 jan. 20.00 u. ZVU, Herv. kerk Nederlands Kamerkoor o.l.v. Huub Kerstens OUD VOSSEMEER za. 22 jan. Algemene ledenvergadering Amigos Sint Annaland za. 15 jan. Dorpshuis tafeltenniskam pioenschappen. Bergen op Zoom Roxy Goldfinger 14 j. do. 20 u., za. 18.45 21.15 u., zo. 16, 18.45, 21.15 u., ma, di, wo. 20 u. Peppi en Kokki a.l. za, zo, di, wo. 14 u. Luxor Frivole capriolen in Sekslekker- land 18 j. do, 20 u., za. 23.30 u.. zo. 20 u. Geen vuiltje aan de lucht 14 j. za. 20 u, zo. 16.30. di. 20 u. Tennessee Lawman 14 j. zo. 14 u. zijn veel raakvlakken tussen waterschap en gemeente. U kunt aanvoelen waar de problemen bij de gemeente zitten. Het waterschap is een hele aparte we reld. waar de landbouw duidelijk domi neert. Het waterschap is duidelijk aan een grote ontwikkeling toe. Het is een uitdaging om daaraan mee te werken, 't Wordt een hele boeiende tijd om leiding te geven aan die nieuwe vormen. Met de waterzuivering is de politiek al een beetje binnengehaald. Men zal zich wat anders moeten opstellen en dat is een uitdaging. Met uw ervaring, kennis en capaciteiten, zult u dat kunnen opvan gen. We hopen dat Zeeland van uw kennis, inventiviteit en bestuurservaring zal mogen profiteren. U zult uw partij ook wel volop mee willen blazen", zei de burgemeester. Hij wees er verder op, hoe raadslid De Jager een zeer zakelijke man was die altijd sprak over de kosten- en batena nalyse. "U miste een grote liefde voor de zachte sector, de cultuur, de verenigin gen e.d. Daarom kunnen we u gelukkig prijzen met uw vrouw, die naar ons ge voel onmisbaar was voor u. Zij verte genwoordigde u bij openingen en ver enigingsavonden en dat hebben we zeer gewaardeerd. Onze erkenning willen we uitdrukken met een bloemetje, waarbij we ook uitdrukking willen geven aan de vergankelijkheid en broosheid. Je sluit immers een periode van je leven af. U hebt een brok tijd opgeofferd voor de gemeenschap. Onze bijzondere dank voor uw inzet en vriendschap", zo be sloot de burgemeester. Als langst zittend raadslid bracht wet houder A.A. Rijstenbil naar voren, dat hij veel felle kritiek van dhr. De Jager had geïncasseerd. "Ik dank u voor de lovende woorden toen ik loco-burge meester was, maar in 1970 vond u mij totaal ongeschikt voor het wethouder schap. Vier jaar is het rustig geweest, maar waar is nu de rust gebleven? Wie is de schuld van alle publiciteit? Ondanks alle kritiek heb ik politiek geïncasseerd en zijn we steeds als vrienden uit eikaar- gegaan. Ik wens u een vruchtbare en goede tijd toe", aldus wethouder Rij stenbil. SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman dankte De Jager voor zijn werk voor de Fliplandse gemeenschap. "De menin gen botsten nogal eens, maar laten we bijzonder blij zijn dat we in dit land wonen, waar we mogen zeggen hoe we erover denken. Ik wens u de wijsheid van God en een gezegende tijd toe", zei Den Engelsman. In zijn dankwoord zei De Jager dat hij het raadslidmaatschap niet beschouwd had als iets dat hij tussen duim en vinger even meenam. "De ervaring vergemak kelijkte veel, maar als je aan de weg timmert, heb je veel bekijks en kritiek. Uw woorden en het cadeau heb ik erg gewaardeerd. Graag zou ik de handte keningen van de raad in het woorden- De 64-jarige landbouwer C. van Strien uit de Lageweg 9 in Anna Jacobapolder volgt de afgetreden G.J. de Jager op in de gemeenteraad van Sint-Philipsland. Hij staat als Anti-Revolutionair op de zesde plaats van de PCG-lijst, de Prote stants Christelijke Groepering. De heren A.W. Beürkens. M A. Stols, L.i. Bolier en L.C. Vroegop waren eerder kandi daat, maar ze lieten allemaal hun beurt voorbij gaan. Dhr. Van Strien stelde zich beschikbaar, want hij wilde de PCG-stoel in de Fliplandse raad niet leeg laten staan tot 1978. Tenslotte heeft 21 Vi% van de bevolking op de PCG gestemd, zodat die kiezers recht hebben op een PCG-geluid in dé gemeenteraad. Dankzij dhr. Van Strien houdt Anna Jacobapolder nu ook een raadslid. In De Polder zijn er diverse Kees van Strien's en ook de aanduiding Czn. zegt nog niet zoveel. Daarom wordt er dikwijls Van Strien-Knook gezegd, maar nog meer Kees Dordt. Zo kent iedereen uit Flip- land de rustige landbouwer uit De Pol der, die er helemaal nog niet naar uitziet dat hij volgend jaar met pensioen gaat. Dhr. Van Strien dankt de naam Kees Dordt aan het feit dat hij elf jaar in Dordrecht heeft gewoond, waar hij vanaf 1942 bedrijfsleider bij een graan handel was. In 1953 kwam hij terug naar Anna Jacobapolder. Eind januari nam hij het landbouwbedrijf van zijn vader over en de volgende dag stond z'n nieu we aanwinst onder water. Geen bemoe digende zaak als je pas begint, maar 't kwam allemaal weer goed. Dhr. Van Strien heeft drie kinderen, van wie er één opvolger wordt en de tweede zoon in Fijnaart landbouwer is. Zijn dochter is verpleegster. Het nieuwe raadslid is ou derling van de Gereformeerde Kerk ge weest, maar overigens heeft hij geen be stuursfuncties bekleed. In januari wordt hij beëdigd. stemde Van Strien. lacht er nu nog om. burgemeester Zijn geloofsbrieven werden donderdag avond door de Fliplandse raad goedge keurd. De onderzoekscommissie werd via een schriftelijke stemming aangewe zen: de heren L. den Engelsman (SGP), C. den Braber (PVAB) en G.J. de Jager (PCG) kregen elk 5 stemmen. Mer kwaardig was, dat het toekomstige raadslid ook 1 stem kreeg. De drie frac tievoorzitters hadden dus. bescheiden als ze zijn, niet op zichzelf gestemd, maar aangezien er zeven raadsleden zijn, was er beslist 1 raadslid in de bo nen. Die zag het in deze laatste raads vergadering van 1976 niet meer zitten en boek willen hebben. Het doet een mens goed op het eind van een loopbaan een stuk waardering te krijgen. De repre sentatie was inderdaad een van mijn zwakke plekken. Gelukkig deed m'n vrouw dat. In de raad heb ik ingegrepen als het be leid de verkeerde richting dreigde uit te gaan. We zijn echter steeds als mensen uit elkaar gegaan. Monsterverbonden kunnen bij tijd en wijle goed functione ren. Ik heb altijd gezongen zoals ik ge bekt was, een kat wordt nooit een kana rie. Ik heb nooit de publiciteit gezocht met negatieve bedoelingen. De naam van de gemeente heb ik altijd hoog ge houden. Een klein jaartje zullen we nog wel in Anna Jacobapolder blijven wonen, voordat we naar het mooie Wemeldinge gaan. Ik blijf de gemeenteraad volgen en zal graag nog eens op de publieke tri bune de discussie volgen, al kost het me dan misschien moeite om m'n mond te houden. Ik hoop dat u onder God's ze gen nog veel goeds voor Sint-Philipsland mag doen", zo besloot raadslid De Ja ger. STER PUZZEL: In een wereld vol van oorlog, is 't ver langen des te meer. ja, dat vraag ik - en ook u toch - Geef ons vrede weer! KLOK KRUISWOORD: HORIZONTAAL: 1 steen; 4. alp; 6. os; 7. kaarsen; 10. lente; 11. op; 13. kande laar; 15. as; 16. el; 17. st; 18. en; 10. zn.; 20. licht; 22. er; 23. re; 24. ree; 25. er; 27. vrede; 29. ego; 30. vete; 33. dén; 34. a.d.; 35. lee; 36. vriendschap; 40. lavet; 42. amp; 43. les; 44. net; 46. blij; 48 net; 50. mede; 53. neg; 55. gezicht; 58. roe; 59. idool; 60. NATO; 61. e.a.; 62 oss. VERTIKAAL: 1. spatel; 2. eis; 3. non; 4. Aken; 5. landen; 8. rel; 9. era; 10. las; 12. pit; 13. kan; 14. adie; 17. stro; 18. erva ren; 19. zeden; 20. leg; 21. heg; 23. rede; 26. de; 28. end; 29. Edam; 30. vlo; 31. ee; 32. telen; 34. aha; 36. v.v.; 37. item; 38. sol; 39. pp; 41. asen; 45. tegen; 46. bezit: 47. ijsco; 49. te; 51. de; 52. atlas; 54. gr.; 56. Ido; 57. hoes. HET RIJMPJE LUIDT: Kaarsen, kan delaar en licht, vrede, vriendschap, blij gezicht. KERSTBALLEN LETTER DOOL HOF: De uitspraak luidt: In de koude winter nacht schijnt het licht en licht de vrede. Spijkerbroeken Spijkerrokken Spijker-overalls Spijkerjurken Ruit-blouses Nappa jacks Zuivelstraat 17-21 Bergen op Zoom occcooocooccocoe •Alles van de "beste merken Ook op Tholen en Sint-Philipsland is er op vele plaatsen Kerstfeest gevierd. In de huiselijke kring, de vereniging, de kerk, de (zondag)school, het bejaardentehuis of in de soos zoals hier de foto van W. Cornelisse toont. Namens de Vrouwenraad sprak mej. L. Deurloo een welkomstwoord. Zij wenste de zieken een spoedig herstel toe en her dacht hen die het afgelopen jaar door de dood waren ontvallen. Zij werden met een ogenblik stilte herdacht. Mevr. Keg- ge-Bijl las het Kerstevangelie. De broodmaaltijd werd afgewisseld met sa menzang en liederen van het dameskoor Pius X. Mevr. Duijzer declameerde enige gedichten, terwijl het Kerstverhaal werd gelezen door mevr. Van der Peijl. Mevr. De Jong droeg een toepasselijk gedicht voor over het werk in de bejaardensoos aan de Brugstraat in Tholen. Ze bood de dames en de heren Jansen en Meerman een geschenk aan, wat zeer op prijs werd gesteld. Dhr. Meerman sloot de Kerst maaltijd af en dankte allen die meege werkt hadden aan het welslagen van deze mooie Kerstviering. Alles was uitste- keü..d verzorgd. Hij hoopte dat de vele aanwezigen volgend jaar ook de soos- middag zouden bezoeken. Op 10 januari begint de soos weer. De dames van het koor kregen tenslotte nog een geschenk, waarna staande "Ere zij God" werd ge zongen. "Er kan gebeuren wat er gebeurt, maar persoonlijk is het de laatste keer dat ik dit pand help verhuren", zei SGP-frac- tievoorzitter L. den Engelsman donder dagavond in de Fliplandse raad bij de verhuur van de woning Prins Hendrik straat 15 aan dhr. G.H. van Belle uit Zwitserland. "Inderdaad. We moeten er echt mee stoppen, want dit is een vluch- thuis in plaats van een modelwoning voor de rehabilitatie", zei wethouder A.A. Rijstenbil. De gemeenteraad van Sint-Philipsland pakte het onderwerp rehabilitatie aan naar aanleiding van een technische be grotingswijziging van 60.000 gulden voor de aankoop van rehabilitatie-pan den. Den Engelsman wilde wel eens weten hoe het met de rehabilitatie stond, want in juli 1975 is er tot rehabilitatie van Anna Jacobapolder en een deel van Sint-Philipsland besloten. Zijn we in die 1 16 jaar al verder?, vroeg de SGP-frac- tievoorzitter. Burgemeester G. van den Berg noemde de rehabilitatie op zich een uitermate moeilijke zaak. De ambtenaren zelf zeggen, dat ze het soms niet meer zien zitten. Er komt voorschrift op voor- We bieden ze ook wet wat: de beroemde Alno-aanbouw- keuken, het grootste merk in heel Europa uitvoerig advies 'n komplete planning onmiddellijke service, ook na de aankoop aa nbouwkeukens m, Theodorushaven, Bergen op Zoom tel.:01640-36910 advertentie IM schrift en vaak blijf je in details hangen. Toch is er wat op gang gekomen. In de Prins Hendrikstraat zijn nu twee panden aangekocht door een aannemer voor re habilitatie. Dat biedt goede perspectie ven en ik adviseer de aannemers dan ook dat meer te doen, aldus de burge meester. Achterhaald, terugslag De voorzitter van de rehabilitatiecom missie, wethouder L. Walpot, vulde aan, dat de rehabilitatie een hele moeilijke materie is. Een complexe zaak met vele facetten. Als de ambtenaren een beetje ingewerkt zijn, is het weer achterhaald en krijg je een terugslag. Een pand in de Schoolstraat is nu klaar en twee panden aan de Oostdijk. Daar naast zijn er nog elf gevallen in behan deling, van particulieren en de gemeen te. 1. Particulier pand, geen rehabilitatie, maar normaal onderhoud, waarvoor een andere subsidieregeling is; 2. Particulier pand aan de Zuiddijk hetzelfde; 3. Pand aan de Oostdijk; 4. Emmastraat, aan vraag goedgekeurd; 5. Noordweg, aan vraag ligt al in Middelburg; 6. Pand Langeweg 15, tekening klaar, begroting in de maak; 7. Gemeentepand Voor straat 25, een doorn in het oog, hard nekkig geval, ten dele ongeschikt voor behoud, nieuwbouw mogelijk in wo ningwetsfeer, niet helemaal duidelijk of het overpad heeft naar Oostdijk, zal toch aan rehabilitatie moeten geloven, des noods met kunstgrepen; 8. Pand aan Voorstraat besteksklaar; 9. Gemeente- pand Voorstraat 7, schetsplan klaar; 10. Prins Hendrikstraat 15, modelwoning, eerste tekening afgewezen, aan nieuw schetsplan wordt gewerkt; 11. Particu lier pand Stationsstraat, tekening klaar. Daarnaast zijn er nog diverse gevallen die niet goed te preciseren zijn, aldus wethouder Walpot. Hij wees er verder op, dat de aankleding van de Voorstraat in de rehabilitatiecommissie diverse ke ren aan de orde is geweest. Door het verenigingsgebouw van de Oud Geref. Gem. is het parkeren toegenomen, zodat een flinke aanplant van bomen nu on mogelijk is in de Voorstraat. Er is ge dacht aan een doorbraak in de straat- wand, maar voorshands is er nog niet veel resultaat, zo besloot wethouder Walpot. Op de hoogte houden De burgemeester zei dat de rehabilita tiecommissie nog geen secretaris heeft, maar nu het ambtenarenkorps op peil is, moet dat gebeuren. De raad moet regel matig op de hoogte gehouden worden van de besprekingen in de rehabilita- tieocommissie. Het ontbreken van in formatie is nu inderdaad een grote han dicap, vond de raadsvoorzitter. Dhr. De Jager noemde deze ingewik kelde materie zeer belangrijk voor de gemeente. Hij vond dat de behandeling van dit soort vraagstukken niet op deze manier behoorde te gebeuren. Het valt nu helemaal vreemd op tafel. De raad heeft recht op een rapport en aan de hand daarvan kunnen we discussiëren, zei het PCG-raadslid. Den Engelsman zei de rehabilitatie bewust aangesneden te hebben, want er moest eens wat los geweekt worden. Je hoorde er helemaal niks van. Net als bij het open bejaar- denwerk is regelmatig een verslag nodig, aldus de SGP-fractievoorzitter. Wet houder Rijstenbil merkte op, dat zijn collega Den Braber de teleurstelling met de rehabilitatie bij de begrotingsbehan deling al aan de orde gesteld had. De woning Prins Hendrikstraat 15 werd verhuurd aan dhr. G.H. van Belle uit Zwitserland, de nieuwe bedrijfsleider van fruitteler fa. Vogelaar. Dit is een tijdelijke zaak. De gemeente zal de wo ning eerst nog wat opknappen, want 't ziet er nu een klein beetje schandalig uit. Vanavond - donderdag 30 december - zijn volgens een landelijke regeling de winkels tot 21.00 uur geopend voor de jaarwisseling-inkopen. Vrijdag - Ou dejaarsdag - sluiten de winkels uiterlijk 6 uur nm„ al doet men er verstandig aan in te calculeren, dat er winkels al eerder gesloten zullen zijn. LADY FOUNDATIONS LINGERIF 0ADMODE TOONAANGEVEND IN WEST-BRABANT WOUWSESTRAAT 20 - BERGEN OP ZOOM DE ZAAK MET DE RODE PUI ADV.I.M. De filatelistenvereniging Delta Oost houdt op dinsdag 4 januari 1977 om half acht de maandelijkse postzegelruil- avond in hotel Mulders aan de Ant werpsestraatweg in Bergen op Zoom. Ook postzegelliefhebbers van Tholen en Sint-Philipsland zijn hier van harte wej- kom. aldus secretaris J.L. Bogers. Kremerstraat 11 - 13 Bergen op Zoom advertentie IM Eigenlijk zou het verstandiger geweest zijn, nu er een gerede aanleiding was, de verhouding met Bram want daar kwam het immers op neer - radikaal te verbreken. Een duurzame verbinding, zo ze die al wenste met Bram was onder de gegeven omstandigheden immers onmogelijk! Onwillekeurig had ze zich een beeld gevormd van mevrouw Varssen, aan de hand van uitlatingen van Bram Zelf: waarschijnlijk een bazige vrouw.... een manwijf. Dan krijg je vanzelf geen gunstig beeld van de betrokkene. Over een scheiding was nog nooit met één woord gespro ken tussen haarzelf en Bram. Gelukkig hadden ze er thuis geen weet van. Vader zou het helemaal niet leuk vinden, integendeel. Erbij kwam voorts nog, dat Bram nergens aan geloofde: godsdienst? Flauwekul; zoethouwertje van semi-fanatici; kom me alsjeblieft met dergelijke onzin niet aan boord, wil je? Over haar broer, die voor predikant studeerde, heeft ze hem nooit verteld. OVer de staat van het gezin Boode heeft ze enkel gezegd dat ze thuis nog twee zussen had en een broer. En dat haar vader leraar Frans aan een Mavo was. Bram had verder geen vragen gesteld; hij wist dat ze in de Kwartellaan woonde en dat zo ongeveer alles, wat ze hem over thuis had verteld. Ze keek nog eens naar de brief voor haar op het tafeltje. Bram stelt voor volgende week, als ze twee vrije dagen heeft, er vandoor te gaan. Naar de zee of naar het buitenland. "Als je tenminste een pas hebt. Maken we er samen twee fijne dagen van. In een gerenommeerd hotel Eefje Boode denkt er over na. Ze begrijpt meteen welke consequenties er voor haar aan vast zitten. En daar ziet ze nog altijd met schrik tegenop. Bram heeft al eerder toespelingen op gemaakt: Ik zorg er wel voor, dat het geen gevolgen kan hebben, dus daarover hoef je je beslist geen zorgen te maken...Logisch Bram is arts, dus dat zal voor hem vast geen probleem vormen. Het is misschien toch verstandiger er een einde aan te maken. Het is heerlijk, als hij me kust en liefkoost en lieve woordjes in m'n oor fluistert. Of met met zijn zachte handen beroert. Ik ben ervan overtuigd, dat hij een geweldige minnaar zal zijn, als we alle remmen losgooien, maar ik ben toch bang. dat ik er een nare nasmaak zal van overhouden. De kater na teveel drinken. Dat spijt en schaamte het uiteindelijke resultaat zal zijn. En dan zwijg ik er nog maar over. dat alles uitzichtloos is: het feit, dat hij getrouwd is; buitenkerkelijk en last but not least ook nog jaren ouder. Ik zie me al thuiskomen met Bram, zoals Albert het afgelopen weekeind met zijn vriendin: Mag ik u voorstellen? Bram Varssen. arts. Hij is nog wel getrouwd, maar hij ligt in scheiding... we kunnen geweldig goed met elkaar overweg...ja, we gaan natuurlijk al een poos met elkaar naar bed...hoe oud? O. we schelen elkander net veertien jaar,... welke kerk? Nee, Bram is buiten- kerkeli jk Wat zou dat ineens een consternatie veroorzaken! Geen idee hoe vader zou reageren; tenslbtte ben ik zo'n beetje zijn lieveling, omdat ik de oudste van de drie dochters ben. Tanja zou met stomme verbazing naar ons kijken en bij zichzelf denken: hoe durft ze; Liset zou gniffelen en het een goeie mop vinden. En Albert? Hij zou het niet metz oveel woorden zeggen, maar entre nous absoluut op vaste toon zijn afkeuring er over uitspreken. Wat moet hij anders? Mijn zuster...houdt het met een getrouwde arts en slaapt er ook al mee.. Om te gillen! Ik denk. dat vader me wel aan het verstand zou brengen, dat ik er maar voortaan beter aan zou doen in het zusterhuis te blijven en niet meer thuis te komen, zolang de verhouding met Bram duurt. Ja, zo ongeveer zou vader reageren en ik kan hem werkelijk geen ongelijk geven. Op dit ogenblik schaamt Eefje Boode zich. Wat ben ik voor een eige naardige vrouw, dat ik me zo laat gaan? Ik moet er definitief een streep onder zetten. Eerst rustig een nacht over slapen, wat ik hem zal zeggen, want zo kan het toch niet doorgaan. Op een gegeven ogenblik zien kennissen van ons of collega's van vader ons en dan is de boot helemaal aan. Nee. het kan echt zo niet doorgaan. Maar zuster Boode heeft een onrustige nacht, waarin ze met andere zusters vecht om de gunsten van Bram Varssen. Tenslotte wint hoofd zuster Prinselaar het en gaat met hem weg. de anderen een triomfan telijke blik toewerpend. Zij is winnares. De hele bend probeert het tweetal nog tegen te houden, maar ze krijgt een duw van de hoofdzu ster, geeft een gil en valt.... Dan wordt Eefje Boode wakker, want de gil heeft ze echt geslaakt en ze ligt op dit moment op de vloer, naast haar bed. Ze is er gewoon uitgevallen. HOOFDSTUK 3: Geen belangstelling voor Sneek In de week, nadat Albert met zijn vlam het weekeind thuis was. stopt er een auto voor huize Boode. Tanja is een dag uit met haar vriendje; Liset is naar haar nieuwe vriendin Erna. Het is hoogzomer en de meisjes hebben vakantie, dus laat ze genieten. Zo is Jan enkel met zijn vrouw thuis. Hij kijkt verbaasd naar buiten. Het gebeurt niet vaak. dat er een auto voor de deur stopt. Zeer sporadisch wipt wel eens een collega aan, maar die komt doorgaans wandelend of op de fiets. Daarom kijkt Jan een beetje nieuwsgierig naar de rode wagen, waaruit een jongeman stapt, naar het huis loopt en op de bel drukt. Jan Boode is meteen overeind. "Ik ga wel!" roept hij in de gang naar de keuken, want hij ziet zijn vrouw in de deuropening, haar handen afvegend aan het bonte schortje, dat ze altijd om heeft, als ze in de keuken aan het werk is. De man loopt naar de deur en opent die. De jongeman op de stoep lacht, steekt even zijn hand op. "Hallo, oom Jan! Hoe gaat het?" Jan Boode knippert met zijn ogen. Oom Jan, zegt deze jongeman; het is een mop of het is een neef. Maar wie? De man op de stoep raadt waarschijnlijk de gedachtengang van de ander en voegt er aan toe, zijn hand nu uitstekend naar voren: "Ik ben Theo Kamphuizen. Uit Sneek. Kent u me nog?" Automatisch maakt Jan Boode een uitnodigende beweging en doet gelijk een pas achteruit. "Kom binnen," prevelt hij, de hand drukkend, nog niet helemaal bekomen van de verrassing. Ondertussen tast hij in zijn geheugen: Theo Kamphuizen... o jé. dat moet dan een zoon van Jannie's jongste zuster zijn. Met wie ze min of meer gebrouilleerd zijn. Al vele jaren. Maar hij laat niets merken en zegt op kalme toon: "Theo.... we hebben elkaar, geloof ik, al eens ontmoet, nietwaar?" Hij sluit de deur achter de bezoeker en maakt nog eens een uitnodigende beweging: "Kom verder." En naar de keuken, waarin Jannie zich ijlings heeft teruggetrokken: "Jannie.... neef Theo is er! Uit Sneek!" Jannie Boode, geboren Bloksma, weet meteen wie deze Theo is. Ja, dat moet de zoon van Jeltje zijn. Die tegen de wil van heit en mem en van feitelijk de hele familie op achttienjarige leeftijd trouwde met een schipper, die nergens aan geloofde dan enkel, dat vlees beter is dan de benen. Maar ze doet toch gauw haar schort qf en loopt naar de kamer, waar ze de jongeman kritisch opneemt, alvorens zijn uitgestoken hand te drukken. Weliswaar wat aarzelend. De jongeman zegt op luchtige toon: "Ik was toch in deze omgevingen wist uw adres, dus ik dacht: laat ik eens aanwippen. Tenslotte bent u mijn oom en tante, nietwaar?"

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5