wico Jan Overeenkam.. ,op de drempel van het schrikkeljaar 1976 |jos van eck| OUD I OUZO NA HET SCHEIDEN VAN HET OUDEJAAR DE BESTE WENSEN VOOR 1977 DEZE WEEK Donderdag 30 december 1976 33e jaargang no. 6 Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uit zijn! Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen maandag gesloten voor prima gebruikte meubelen E. v. Tuyn Tandarts HJ> WW Het enige nieuwsblad voor de streek Thoien en Sint-Phillpsland, waarin op genomen de Thooise Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665,2752 Postgiro 12.44.07. Rabobank 3030.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprys 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver- tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Het hoeft niet zo nodig om uitgerekend tegen of met oudejaarsavond te gaan mijmeren. Dat kan ook op andere dagen nuttig zijn. want het mijmeren ligt niet zo ver van bezinnen. Wel leent een af scheid zich tot mijmering en tot bezin ning. Van het schrikkeljaar 1976 wordt dra afscheid genomen. Uitluiden klinkt dan wat vrolijker dan het jaar begraven. Het klokgelui is tot afscheid van het ou de en tot blijde begroeting van het nieuwe jaar. Bij het afscheid van 1976 staan we mo gelijk vooral stil bij het afscheid dat we dit jaar moesten nemen. Vaak abrupt, veelal volkomen onverwacht. Hoog- en laaggeplaatste prominente- en simpele mensen, invloedrijke en vergeten figuren, 1976 plukte alle soor ten. Wat is hoog, laag, prominent, sim pel, wie heeft invloed en wie doet ver geten? Een eenvoudig mens kan soms wijze lessen geven en achterlaten. Lessen, toepasselijk op het oude en goed voor het nieuwe jaar. In het simpele ligt immers vaau het gro te. Een treffend woordt uit de Bijbel houdt ons voor dat we onze dagen h.ebben te tellen. Een merkwaardige bezigheid misschien. We weten immers toch wel hoe oud we zijn in jaren. Moeten we het nu ook nog in dagen weten? Dan moet er - potlood en papier bijkomen of in onze tijd van electronica, een zakrekenauto- maat. Dagen tellen is toch een nuttige bezigheid. Juist omdat ze ons ontglip pen, vooral omdat ze gevuld plegen te zijn met allerlei zaken en beslommerin gen die beslag op ons leggen. Dagen tellen kunnen we immers ook vertalen met dagen besteden. Leer ons onze da gen op de juiste manier besteden. Afscheid van 1976 is een afscheid van wel en wee, want ook dat brengt elk jaar. Voor menigeen zal bij dit afscheid het verdriet verhevigen, want afscheid van dierbaren kan op momenten in alle he vigheid herleven. Echter - en het is noch een hard noch een hol woord - ook de treurenden moeten verder om de leven den. Als we het hiervoor hadden over soms wijze lessen van eenvoudige men sen, denken we ook aan die eenvoudige grafdelver, die zei: het leed ligt niet on der, maar is op de aarde. Afscheid van 1976 kan ook mijmeren zijn over het wél van dat jaar. Welzijn geeft reden tot dankbaarheid. Dat was er voor menigeen onder onze lezers en dat was er ook voor ons. In krantenlicht bekeken reden tot dankbaarheid van een toch meer stabilisatie van het prijs peil en een daardoor groter economisch evenwicht. Reden tot dankbaarheid ook vanwege de trouw van de lezers en de uitbreiding van het aantal, óók van hen, die zich kortgeleden hier vestigden. Afscheid van 1976 betekent dat de steen al besteld is. Een nieuw jaar is immers nauwelijks begonnen of de steen op het oude is al geplaatst. 1976 is in een mum van tijd weer een historisch monument. Zelfs al hebben we de dagen geteld. Zelfs al zouden we die dagen van 1976 op de juiste manier hebben besteed. NIEUW De levenden hebben ons nodig, werd hierboven opgemerkt. Het aandeel van hen, die 1977 mogen betreden, wordt alleen dankbaar geaccepteerd, maar ook voor het opbouwen van dat nieuwe jaar gevraagd. Naar vermogen, met liefde en begrip. Zo wil deze krant, uw krant, een schakel in het gemeenschapsleven, 1977 beginnen en de jaargang volgen. Zonder u zou dat niet gaan. Daarom met z'n allen. Gezonde en dat zijn dan veelal toch ook goede dagen toegewenst voor 1977. Het Oudejaarsnummer 1976 met de drempel 0 Jan Overeenkam's overzicht van het Schrikkeljaar 0 75 jaar geledenZuid-Afrika 0 50 jaar geledenVolkeren bond 0 25 jaar geledenAlleen nog koffie op de bon 0 Nieuwjaarswens van de Nieuws bladman 0 Ook een foto-overzicht 1976 0 En de Nieuwjaarswensen 0 Aanbestedingen in Fliplandse raad 0 Afscheid raadslid De Jager 0 Arbeidsmarkt ongunstig 0 Woningbouw van Beter Wonen Een vloed van Kerstfeestvieringen Sint-Annalandse oud-burgemee ster begraven 0 Thooise raad bekeek sporthal C.D.A. Thoien aan 't werk 0 C. van Strien nieuw raadslid in Sint-Philipsland 0 Voor 1977: Wie goed doet, goed ontmoet 0 Dit nummer bestaat uit 22 pagi na's Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk lel. 01114-1373 advertehtie IM Exclusieve herenkleding 0 COSTUUMS "SMOKINGS •COMBINATIES "WINTERJASSEN Zorg dat u er de a.s. feestda gen eens piekfijn uitziet Nu ook in St.Josephstr. 14-16, Bergen op Zoom Al 17 jaar 'n begrip in Roo- 'sendaal. Advertentie IM zal op 1 januari van 16.00-16.30 uur te THOLEN Hoogstraat 15 zijn voor het behandelen van acute klachten. Indien u op andere tijden klach ten heeft belt u 01645-2388 en geeft naam. adres en telefoon nummer op aan het opnameap paraat. Advertentie LM. We naderen weer het eindstation. Wat is 't nog kort geleden, Dat wij met nieuwe moed bezield. Dit jaar zijn ingetreden. 't Ging werkelijk met een sneltreinvaart. Dat gaat het trouwens nog. Geen tijd om achterom te zien- Maar evenmoet dat toch. Het is of 'k niet verouderd ben, zo kort volgt het op elkaar, maar veel gebeuren kan er wel, zo in dat ene jaar. Het loon ging toch nog wat omhoog, Omhoog ook de inflatie. De zomerzon scheen fel op u en op de hele natie. De landerijen waren droog, als zelden wordt gezien en toch nog vruchten, weet u wel een wonder, beste liên. In 't wereldje weer veel rumoer, zoals voorgaande jaren. In d'U.S.A. moest Ford retour. Jim Carter kwam aan varen. Een oliedruk van OPEC landen Tanks in de Libanon En Mao dood, nu 't roer in handen Van Hoea! Ook niet dom. Int 't wereldje apartheid nog En eenheid ver te zoeken In Ierland en in Mozambique Was het wenen of vervloeken. In 't ei^cii landje, ook veel zorgen Naast vele zonneschijn. AI kon de oogst dan goed geborgen 't Ging mis, op 't politiek terrein Denk maar aan Lockheed-affaire, Aan abortus, enzo-voort Er kwam zelfs een Prins-misère, Veel geluk wordt soms vermoord. Fraudes lopen in miljoenen. Bankenroof en sexen-kliek De moed zaktoorhs tot in de schoenen De samenleving lijkt wel ziek. Er is geest'lijke vervuiling Naast veel vuil door industrie Veelal gaat het om de centen Zoals ik het althans zie. Oorlogswonden blijven schrijnen Dat duurt generaties lang Nog zovelen, die wegkwijnen Door dat leed, het maakt je bang. Nu weer Looyen, Pieter Menten Veel beroering weer gebracht Zelfs tot in de Tweede Kamer Met Hans Knoop en met Van Agt. Somberheid? Veel werkelozen, Velen dus in de wéé-wéé. Weinigen maakt dat gelukkig En Den Uyl zit er maar mee. Ook nu wist hij te laveren Al stormde 't soms bij vader Staat Ja, 't stormde in de Tweede Kamer. Het stormde ook in de Senaat. Zuid-Afrika, reactor-vaten Een hele strijd wordt ook de VA D Intussen gaan de kamerleden Al weer op het verkiezingspad. Volgend jaar gaan we weer stemmen Voor de Staten-Generaal De kiezers zal men weer verwennen Met leuzen en een mooi verhaal. Wiegel zal 't wel 't beste weten, Of ook de Pé-van-de-Aa. Koekoek laat zich niet vergeten. Er is nu ook een C.D.A. Kom, laat het leven niet verzuren. Al is er dan veel narigheid. Democratie kan veel verduren Dit jaar bracht ook gezelligheid. Gevorderd was de winter pas Toen kwam de schaats uit 't vet. Sinds jaren, had de jeugd plezier, De IJsclub-kas.... gered. Gesproken werd ook vroeg in 't jaar Van engergie-centrale. Maar hier is energie genoeg. Je komt nog maar wat hale. Een minister kreeg een telegram: "Sluit nu die Oosterschelde. U weet, het wordt een pijlerdam Dus eb en vloed blijft gelde. Men 'sprak van een bewoon-patroon, Van groei- en geen groei-kernen. De nota 's vlogen af en aan, en branden in de bermen. Gezelligheid voor de toerist Aan 't strand en in het bos Met hengel werd er druk gevist Men reisd'er op los. De horeca, met open fles.... Wou 't sluitingsuur verlengen. "Nee", zei de raad, nou geen geklets De nacht moet ruste brengen. Het Groene Kruis vergt ook meer geld. - en minder wijkverpleegsters Dat rijmt nu helemaal niet meer alleen op dorre heesters. Die kwamen in de zomertijd De zon brandde zó fel. De vroege "piepers waren duur maar dat weet u nog wel. Zelfs sportterreinen moesten dicht, dus minder gele kaarten. Het najaar kwam toen al in 't zicht met bisam-ratten-staarten. Bestemmingsplannen gehalveerd. Zo vond de P.P.D. Maar zo zijn we toch niet getrouwd Misschien valt toch nog mee. De dijken werden opgehoogd In Noord en bij 't Gemaal en velen trimmen op de fiets. Vanwege SPORT REAL. Eens kijken wat in elke kern In onze streek gebeurde Wellicht zegt u dan dat dit "Lied, tenslotte nog opfleurde. Een heffing op onroerend goed Dat kan nog even duren, maar vergt wel weer belastingbloed Dan 't liefst maar bij de buren. Beheerscommissies zijn benoemd Maar dat is u om het even Of het voor het dorpshuis was of voor hét bedrijfsleven. Een ambtsketen geheel in 't nieuw in alle Thooise glorie Zelfs een vóórlichtingsambtenaar Wat wil je meer, verdorie. De huurders kregen voor hun broek Nu 't onderhoud betalen. Zij wilden alle kosten maar op d'overheid verhalen. De Korte zei: ik stop er mee Dat wordt mij al te zwaar. De bibliotheek kost al te vee Zei d'SGP, 7 is waar. Een burgemeester, groen van nijd Zal de P. P. D. wel leren, A l ging hij zelf tenslotte nog In 't koper... jubileren. Een foutje bij de grondverkoop Kost toch maar achttien mille, want opa Thoien is toch rijk Dat weet elkarme ziel. De sport vergt telkens maar meer geld De ambulance moet blijven Het overdekte zwembad komt Ja, waar zal dat verrijzen? De zetel vergt maar zes miljoen Dat is een peuleschil, want trouwen doe je maar één keer. 't Zij met of zónder pil. Nu ga ik echt van kern tot karn In 't kort een reisje maken. Dat kan wel met de "ziekenbus" Want die moet nimmer staken. A l kost dat de gemeenschap poen Dat is echt voor de naaste. Dat geld blijft altijd goed besteed. Dat schrap je pas als 't laatste. De begrotingspot is ruim genoeg, heeft zelfs de raad gezongen Geen overlast liefst van een kroeg Per kern nu echt begonnen. In THOLEN-STAD was er vaak brand, ook damclub-kampioenen. Straks gaan in de Gasthuiskapel De paartjes samen zoenen. De lente was er in het land Vier schaapjes bij Van Baale En Thooise Boys werd kampioen 'k Zal nog wat meer verhale: Van nieuwe Rabobank Van weg de Veste-stank Van weg de Visfabriek Van een hele week muziek Van de Ten A nkerweg Van de Reuver, die ging weg Van 'n boomplantdag, alweer Van brandweer en geweer De komst van dominee Mouw En van een vissersvrouw Van een gouden druk kersfeest Maar nu is 't mooi gewekt. POORTVLIET... dat krijgt ook een beurt Daar werd een keer gestolen Door "artsen bij een oude man Ook dat gebeurt op Thoien Er is een zilv'ren ambtenaar 't Is Jacob van der Maas Hij doet heel wal voor 't rode kruis Speelt soms voor sinterklaas. Daar woont een hondenkampioen En SPS geeft van katoen De Boe., een Zeeuwse CDA Kom A bma ook maar niet te na Laat Poortvliet nu maar in z'n wezen Al kom j't "centrum"daar niet tegen. Een rijwielpad is aangelegd Daarmee is alles dan gezegd. SCHERPENISSE en Tuttelhoekje Vormen samen 't afval-doekje. Een vindingrijke Gerrie Quaak Kreeg een prijs van duizend knaak. Een jubileum van Thooise Dagen Waar we Cock en Peppi zagen. Daar vestigt zich gemeentewerken Dat zal de burger dan wel merken De stank van de Groen-drogerij Maakt plaats voor Boot z 'n rijstebrij Van de regen in de drop SCHERPENISSE.... kop maar op. De SM A LSTAD kan je niks meer make. Daar deed men dit jaar grote zake. De LTS in 't middelpunt Heeft zelfs een blindehond gegund. Ja, Belgo Dutch ging daar failliet Maar de TBI breidt uit, is 't niet? In elk geval, dat was ook mooi Won d'LTS 't voetbaltournooi Het kreeg een gymnastieklokaal fn NA KS wil ook een grote zaal. De Markt wordt straks wel omgedregd Een Trimbaan is er aangelegd. De Rabobank gaat er verbouwen Je komt er straks ook voor het trouwen. Thijs en Keetie domineerde En wat de herindeling leerde Is dat het wel een heel slecht land Is, waar geen enkele goede kant van overblijft, dan moet je jokken, al zitten anderen met de brokken. STA VENISSE, storm en vloed 3 januari wat 't niet goed. Maar nu komt er een havendam AI legt die 't vaarverkeer weer lam Het is voor de beveiliging Da's buiten twijfel een goed ding. Er is een best H. B. O. Maar verder is het maar zo-zo. Je ligt in de vergeten hoek Daardoor krijg je flink voor je broek. We doen we! net of medelij, behoort bij Thooise burgerij, maar verder, nee, je moet niet schrikken We laten STA VENISSE SINT ANNALAND.... bouwgrondtekort Geniet nog van de voetbalsport Een streekmuseum met verbouwplannen De veiling valt niet weg te bannen. AccelerandoW.H.S. Noteerden volop meer dan zes. 'n Gouden IJsclub jubileerde Wat men aan steun dan toch ontbeerde Dat zal, hetgeen 't verleden leerde Men zelf wel doen, da's de reactie Kijk ook maar naar de orgelaktie. OUD-VOSSEMEER, pastoor van Osta Zei trim maar raak, maar voor mij basta. En Lia Duine is ook van hier Die zwom medaljes vol plezier. Het heeft nu ook De Vossenkuil Het kreeg een postkantoor in ruil.... A migos werd hier kampioen En Thonis IIage met pensioen Er waren, nee, da 's niet vergeten Tragedies, die de tranen vreten. Door ongeval was hier veel leed Geen Tholenaar die dat vergeet. SINTPHILIPSLAND en schuttevaer Werkt daar al vijf en zestig jaer. Bij vriend Stouten werd gestolen Men bouwt er straks ook nieuwe scholen Daar kwam ook de.... koningin! AI ging 't dan niet naar ieders zin Bijvoorbeeld met de recreatie, maar, zo blijft er variatie. Ook De Jager gaat vertrekken A Is dijkgraaf steekt hij nieuwe stekken Boerden en vrouw ook op bezoek Er werd een recreatieboek Door Leendert Walpot volgeschreven Dat is 't Kanaalschap bijgebleven. A l ging dan alles niet naar wens Een raadslid is ook maar een mens Men heeft er nóg zelfstandigheid En daarmee is al veel gezeid. A ardgas in Jacobapolder Ligt nog lang niet op de zolder De PZEM was daar ambtenaar En die molens malen zwaar. Hoe gaat het met het plan De Luister? Het merendeel zit nog in 't duister Met rehabilitatiezaken kan men niet op streek geraken Dat was 't dan weer van 't ouwe jaar We blijven burgers met elkaar. Na alle wederwaardigheden Staat er een punt achter 't verleden. Ik heb u al genoeg verveeld Wat al te lang gepraat Zo'n overzicht is uitgebreid U weet wel hoe dal gaat. Voor elk een stukje van de vis maakt een hele kabeljouw en daarom eindig ik dan nu met hetgeen ik wensen wou. Gezondheid en het daag'lijks brood Meer werk als 'l kan dan nu AI geldt dat niet voor iedereen Misschien ook niet voor u De dagen lengen straks alweer Weer hoger komt de zon En daarmee ben ik eigenlijk weer Waarmee ik eerst begon. Proost bij de laatste slag van 't jaar En veel geluk in 't nieuwe jaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1