Tarieven dorpshuizen en andere gem. verenigingsruimten 7% duurder Bergs Mollerlyceum 60 jaar Maten sluizen onvoordelig en oneconomisch Schuttevaer Tholen/Flipland deed z'n zegje over Philips/Oesterdam KAA BEE PRIVACY THOOLSE BURGERS WORDT BETER GEWAARBORGD Stratenloop op Nieuwjaarsdag BALK EN SPLINTER Thoolse scholieren en de gevaarlijke Halsterse weg Nieuwe weg Tholen- Steenbergen geopend Kamerlid Roels stelt vragen aan Ministers Vrede zij met U PAK EVEN UW ZAKBOEKJE EENDRACHTBODE Donderdag 23 december 1976 Zorg om gevaar Halsterse weg Thoolse Dagen kreeg tekort-bijdrage Moller VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Veilige route Philipsdam Opzet van hogerhand doo G. Fortius 7 De laatste raadsagenda 1976 bracht de Thoolse gemeenteraad nogal wat varia tie. Daaronder was ook het optrekken van de tarieven van de gemeentelijke verenigingsgebouwen. Die verhoging be perkte zich tot 7% (inflatie). Daarnaast werd ook een uurtarief voorgesteld bij niet-commercieel gebruik om het o.a. voor het geven van cursussen wat voor deliger te maken. Wie er mee van doen heeft, doet er goed aan inzage van de gehele verordening te vragen, want er zit nogal wat variatie in de tarieven door de verschillen in dorps huizen. of andere verenigingsruimten. De raad kon zich met de voorgestelde tariefsverhoging wel verenigen, maar de heer Th. Aarnoudse (SGP) bleef wat moeite houden met tarieven voor cur sussen en de heer J. de Bres (PvdA) vroeg zich af of er wel medewerking gegeven moet worden aan verkopingen, waarmee vrijwel niemand is gediend en vaak on juiste concurrentie is voor het eigen be drijfsleven. Voor wat dit laatste betreft vond de heer De Bres namelijk, dat het veelal bedrij ven of organisaties zijn, die dan naar hier komen voor een verkoopmiddag of avond, daarvoor geen investeringen be hoeven te doen en slechts zo'n dorpshuis behoeven te huren. Hij kon niet inzien dat de inwoners daar nu mee gediend zijn en voor het eigen bedrijfsleven is het alleen maar schadelijk. De voorzitter antwoordde dat dit voor de herindeling ook in dorpshuizen gebeurde en daar aan heeft men na de herindeling niet willen tornen. Het kan misschien een attraktie zijn voor de consument, maar van mijn kant is er geen bezwaar tegen om daarover nog eens van gedachten te wisselen. De heer Aarnoudse vreesde dat de ver- I dere tariefsstijging dorpshuizen enz. het bijvoorbeeld hen die naaicursussen or ganiseren nog nauwelijks meer mogelijk maken van de gemeentelijke ruimten gebruik te maken. Wethouder C.J. Moerland wees er op. dat juist voor dat soort dingen een uurtarief is ingesteld. De raad had daar ook geen moeite mee. maar de heer J. Versluijs ontdekte wel. dat in het voorstel nog de fout stond voor categorie C. wat gebruik is van 9-13.00 uur voor niet commerciële per sonen of instellingen van 10,50 per uur, wal J" 5.50 moet zijn. 'Wethouder Moerland constateerde dat dhr. Versluijs gelijk had. De wethouder vond het wel een bezwaar voor cursus sen weer een apart tarief te moeten gaan vaststellen. Er is toch al zo'n variatie en dan kan op den duur niemand er nog een touw aan vastknopen. Ondertussen erkende de wethouder wel. dat het voor cursussen niet altijd gemakkelijk ligt. met name een cursus zoals door de heer Aarnoudse werd genoemd. Het valt echter evenmin onder de culturele ta rieven te brengen. Overigens kon de raad zich met het voorstel verenigen. Van de Stichting Veilig Verkeer Halste ren/Lepelstraat was een schrijven ont vangen. waarin werd gewezen op een onvoldoende verkeerssituatie in die ge meente en omgeving vanwege de ac commodatie verbindingswegen Bergen op Zoom - Dinteloord. B. en w. van Tholen bleken bereid een brief te doen uitgaan, waarin bezorgdheid wordt geuit over met name de scholieren die naar Bergen op Zoom moeten en die brief dan te richten aan de daartoe be voegde instanties. De "raad kon dat volledig onderschrij ven. De heer Van Kempen wees er op. dat het vooral gaat om de wegverbete- ring Halsteren - Bergen op Zoom en de daar gewenste bredere fietspaden. Er gaan ook vanuit Tholen. zeker in zo mertijd horden fietsers naar Bergen op Zoom en dan begint de ellende in Bra bant. Vaak zien automobilisten hoe bromfietsers de rijbaan opkomen om de fietsers te passeren en dat alles brengt gevaarlijke situaties, met name dan voor die scholieren. De heer M. Deijke vond dat men dan tegelijkertijd maar iets moest doen aan dat stukje voorrangsweg, dat naar de voormalige oude Thoolse brugrichting nu doodloopt, maar nog altijd als voor rangsweg wordt aangemerkt. Ook dat is levensgevaarlijk. De heer Van Damme informeerde of de deze week gepleegde oplevering van de nieuwe rijbaan Tholen-Halsteren in dit opzicht nog soulaas biedt, maar dat is niet zo. Dat moet ieder van een recon structie bij Vogelensang vandaan ko men meende de voorzitter, die ook vond dat de fietsers te veel kruisingen moeten nemen. Gedeputeerde Staten, zo bleek uit de ingekomen stukkenlijst hadden eerst een beslissing van de 65ste begrotings wijziging 1976 verdaagd. Daarbij gaat het om exploitatiebijdragen van het in dustrieterrein te Sint Maartensdijk. De wijziging is inmiddels echter wel goedgekeurd, zoals dhr. Van Kempen van de voorzitter te horen kreeg, nadat wat over en weer is geschreven. Hierbij was de uitbreiding T.B.I. ook betrokken. Het voorstel van b. en w. om in het ex ploitatietekort te voorzien over 1976 van de commissie Thoolse Dagen kreeg geen unanieme instemming. De heer M. Dij- ke vertolkte het SGP standpunt en zei dat zijn fractie geen steun aan dit voor stel zal geven, omdat uit de stukken blijkt, dat het tekort is veroorzaakt door het amusementsgedeelte, dat bovendien nogal wat overlast voor omwonenden bracht. De heer M.A.J. van der Linden (PvdA) informeerde of andere verenigingen bij bepaalde aktiviteiten ook garantie voor een mogelijk tekort krijgen. Of is dit een nieuwe gedragsregel? Zal de gemeente anderszijds bij een batig saldo een op eerder jaar betaald nadelig saldo terug krijgen? Zijn fractiegenoot J. de Bres constateer de dat het om een eenmalige bijdrage gaat. zodat men niet behoeft vast te leg gen dat het nooit meer zal gebeuren zo min er al bij voorbaat toezegging is dat telkens tekorten gedekt zullen worden. De heer J. Versluijs (CHU) meende dat in deze zaak al een principe besluit door de raad was genomen met de toezegging dat men zich als gemeentebestuur bij een tekort zou beraden. De heer Th. Aarnoudse (SGP) erkende dat ook. maar wees er op. dat de SGP wel de restrictie maakte te zullen bezien, waardoor een eventueel tekort was ont staan. Het blijkt nu dat de oorzaak in het zaterdagavond-amusement ligt. De heer M. van Damme (VVD) meende dat er ook nog een subsidie aan de Thoolse Dagen wordt verstrekt, maar dat bleek meer een prijzenbeker te zijn. Weth. Koopman verkiaarde in de b. en w. vergadering in principe wel voor een bijdrage te hebben gestemd bij een eventueel tekort, maar dan toch vooral met het oog op een tekort van fokveedag e.d. en niet op het amusementsgedeelte. Dat moet zich maar bedruipen. Wethouder Moerland kon de gedachte van dhr. Versluijs bevestigen, dat in deze inderdaad al eerder een principe besluit was genomen. Er was dus van de raad een toezegging bij een mogelijk exploi tatietekort. De meerderheid van b. en w. wil daarom het tekort aanzuiveren, want ze acht het een goede zaak dat dit ge beuren voor de streek wordt behouden. Nu ging het bovendien om het 20-jarig bestaan. De voorzitter verzekerde de opposanten dat verzoeken om bijdragen geval voor geval bekeken worden. Hier was evenwel reeds de toezegging dat bij een eventueel tekort zou worden beke ken. wat men kon doen. Met de aante kening dat de SGP-fractie tegen was, werd het voorstel aangenomen en krijgt de commissie Thoolse Dagen de 1071,-exploitatietekort 1976. Het Mollerlyceum te Bergen op Zoom bestaat 60 jaar. Ter gelegenheid hiervan heeft de scholengemeenschap voor Gymnasium, Atheneum en Havo een feestprogramma georganiseerd. Het Moller aan het Bolwerk is uitgegroeid van 20 leerlingen en 8 docenten in 1916 tot 1055 leerlingen, 62 docenten en 18 niet onderwijzende personeelsleden nu. Hel Mollerlyceum is de oudste O.M.O.school. Ons middelbaar onder wijs in Noord Brabant is voortgekomen uit groeperingen die hel katholiek intel lectueel leven wilden verheffen en on derwijs wilden geven aan de R.K. mid denstand. Zij waren aangespoord door paus Leo XIII die in zijn encycliek Re- rum Novarum zowel het socialisme als het liberalisme had veroordeeld. De ka tholieke emancipatie in het "arme bra- bant" kwam o.a. in 1918 tot uiting in de naam ons middelbaar onderwijs. In Bergen op Zoom werd op 7 mei 1914 de vereniging Ons Handelsonderwijs voor Bergen op Zoom en omstreken opge richt. Het bestuur besloot per 1 septem ber 1916 een middelbare handelsdag school met vierjarige cursus te openen. In het bestuur zaten o.a. W. Asselberghs voorzitter, ir. A.J.L. Luten secretaris. C. Bevin penningmeester, en geestelijk ad viseur kapelaan jhr. Aug. van Sasse van IJsselt. Meneer Willen bleef voorzitter tot 1954. De eerste directeur was TH. de Jager. Het Mollerlyceum in Bergen op Zoom dankt zijn naam aan dr. Hendrik Wil lem Evert Moller, die leefde van 1869 tot 1940. Hij was zoon van een bekeerling en studeerde bij de Jezuieten voor prie ster. In Leiden studeerde hij letteren en in 1901 verliet Hendrik de orde om te trouwen met Alice van Bourgonjon. Uit dit huwelijk kwamen 5 dochters en 2 zonen voort. Hij promoveerde in 1907 op "de heerlijkheid der kereke van Joost van den Vondel", het eerste proefschrift van een katholiek over Vondel. Van 1912 tot 1920 was hij rector van de ka tholieke leergangen om het VHMO van leraren te voorzien. In 1913 kwam Mol ler naar Brabant, waar hij spoedig voor zitter werd van "Ons Handelsonder wijs". Van 1916 tot 1940 was hij voor zitter van O.M.O. Het Moller begon op 5 september 1916 in de "Vetpan" in de Sint-Josephstraat waar nu C A staat. In 1928 werd het huidige gebouw aan het Bolwerk be trokken. In de beginperiode had men problemen met de onderwijsinspectie en de financien, maar de moeilijkheden waren overwonnen. Een in 1920 opge richte HBS voor meisjes met driejarige cursus wordt in 1925 opgeheven. In 1945 wordt de R.K. HBS A en B voor jongens omgezet in een lyceum. In 1951 worden meisjes toegelaten en in 1952 wordt de afdeling MMS opgericht, die in 1957 zelfstandig wordt onder directeur J.Pe- droli. In 1961 is er een exodus van de MMS naar Roncalli. De mammoetwet betekent in 1968 een scholengemeen schap. Uniek is de situatie een atheneum met of zonder latijn naar keuze. Het Mollerlyceum heeft een /.eer nauwe sa menwerking met de Mavo H. Geest Ju venaat. De cursus 1965-1966 bracht 537 jongens en 177 meisjes. Dat is nu 570 jongens en 485 meisjes. Duidelijk blijkt hieruit de aantrekkingskracht voor het Havo, nu MMS en HBS A verdwenen zijn. In de afgelopen zestig jaar verlieten 2628 ge slaagde eindexamenkandidaten de school. Tot en met 1966 waren dat er 1501. De huidige rector is drs. J.L.J. van Aalzum, die in 1975 als zesde Mol- ler-directeur drs. S.P. Groen opvolgde. Voorzitter van het schoolbestuur is A.L.W. Mevis, secretaris G.A.M. Daare. Sinds september heeft het Moller een dependance in de voormalige Juliana- school. De afstand Tholen-Rotterdam is voor de westkant van het eiland Tholen weer verder bekort door de openstelling van een nieuwe 4 km lange weg. Voor het werkverkeer is dat een behoorlijke ver betering. aangezien de pendelbusjes her kruispunt Steenbergseweg/Halsterse- weg bij Vogelenzang nu kunnen mijden. Ook de Tholenseweg en de bochten naar de Thoolse brug laat men nu links lig gen. De nieuwe weg loopt van de Thoolse brug naar de Provincialeweg Halsteren- Steenbergen, waardoor men Halsteren volledig mijdt. Een volgende stap is de reconstructie van het kruispunt Vogelenzang, waar de Halsterseweg zich splitst in de richting Tholen/Halsteren/Steenbergen. Het Thoolse verkeer naar Bergen op Zoom en Zeeland zal van de Tholense- en Halsterseweg gebruik moeten blijven maken. ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM advertentie IM Het P.v.d.A.-kamerlid P.A. Roels uit Sint-Maartensdijk heeft de minister van verkeer en waterstaat vragen gesteld over problemen bij de grondverwerving voor dijkversterkingen. De moeilijkhe den werden vorige week in SintMaar- tensdijk aangestipt door het hoofd van het bureau dijkversterkingen Ooster- schelde bij de oplevering van 5800 m dijk in de Muye-. Noord- en Oudeland- polder. Deelt de minister de mening dat de problemen rond de grondverwerving, met name de recente ontwikkeling van de grondprijzen en de geringere bereid heid grond te verkopen, de uitvoering van de werkzaamheden aan de Ooster- scheldedijken dreigen te vertragen? Welke middelen staan de bewindsman ter beschikking om deze dreigende ver traging te voorkomen? Welke initiatie ven denkt de minister te nemen teneinde de zogenaamde partiële dijkversterkin gen tijdig gereed te doen zijn?, aldus kamerlid Roels aan minister Westerterp. Het Thoolse parlementslid heeft verder aan minister Van der Stee vragen gesteld over de garnalenvisserij: Is de minister van mening, dat mede gezien het artikel van dr. R. Boddeke in "Visserij", de concurrentiepositie van de Nederlandse garnalenvisserij ten opzichte van de Duitse en Deense garnalenvisserij is verslechterd? Zo ja, acht de bewindsman het mogelijk deze concurrentiepositie te herstellen? Welke maatregelen denkt de minister te nemen om dit te realiseren? Denkt hij daarbij aan maatregelen die het de garnalenvissers gemakkelijker zouden maken een mechanische tran sport-installatie aan de aan boord aan wezige spoel-sorteermachine toe te voe gen? Volgens dr. Boddeke betekent dat een grotq verbetering op tal van punten voor de garnalenvisserij. Niet alleen worden de arbeidsomstandigheden aan boord opzienbarend verbeterd, maar ook wordt de economische positie van de opvarenden sterker door een ver hoogde aanvoer en een betere kwaliteit van de consumptie-garnalen. Tenslotte word m door mechanisch transport on dermaatse platvis en ondermaatse gar nalen optimaal beschermd, nadat de spoelsortcermachine al een grote verbe tering heeft gebracht. Afdelingen van de schippersvereniging Schuttevaer rond het Oosterscheldege- bied hebhen maandagmorgen met de Deltadienst van Rijkswaterstaat in Bergen op Zoom. van gedachten gewis seld over de Oester- en Philipsdam. Daarbij waren ook de afdelingen Sint- Philipsland en Stavenisse aanwezig. Dhr. Boomsluiter uit Stavenisse noemde de maten van de geplande sluizen in de Oe- sterdam absoluut de onvoordeligste en oneconomische die men kon bedenken, gezien de afmetingen van de schepen die van deze sluizen gebruik zullen maken. Van Schuttevaer was ook tweede voor zitter Ravenstein present en enige leden van het hoofdbestuur. Van de Delta dienst waren ir. v.d. Meer en ir. Huis in 't Veld aanwezig, die beiden ook op de voorlichtingsbijeenkomst over de Phi lipsdam in Sint-Philipsland het woord voerden. Dhr. Ravenstein maakte'melding van de grote ongerustheid bij de binnen- scheepvaart over de geplande Oester- dam. De schutsluizen zijn veel te klein en ook te oneconomisch. De tweede voorzitter wees in dit verband op een telling van het scheepvaartverkeer dat vanuit het Kanaal door Zuid-Beveland 1 afbuigt naar het Schelde-Rijnkanaal. Men verkiest deze veilige vaarroute bo- i ven de oude route over de Oosterschel- de. De afdeling Schouwen-Duiveland liet een scherp protest horen tegen grotere sluizen. De mosselvissers van Bruinisse hebben in de directe omgeving van de aan te leggen Oesterdam "pakhuizen" voor het verwateren en bewaren van i mossels. Als er nu grotere schutsluizen komen, was men bang dat de grotere hoeveelheid zoet water die telkens bij een schutting in de zoute Oosterschelde stroomt, de mossels zou doden. Niettemin hield dhr. Ravenstein vast aan zijn bezwaren. Hij wilde meer aan dacht voor de scheepvaartbelangen op de veilige route door het Schelde-Rijn kanaal. Bij veel te kleine sluizen en lan ge wachttijden zullen de schippers ged wongen worden de oude route over de Oosterschelde weer te nemen. Ir. Huis in 't Veld poogde de Schutte- vaer-afgevaardigden wat meer begrip te geven van de waterhuishouding in dit gedeelte van Nederland. Hij legde zeer uitvoerig uit waarom de Oesterdam niet meer westelijk gelegd kan worden. Het hoofdpunt hierbij is planologisch be lang. Om die reden is destijds ook het Waarde-plan afgekeurd. Scheepvaart kundig zou het ook veiliger zijn om twee voorname routes naast elkaar te heb ben: Oosterschelde via Philipsdam en het Schelde-Rijnkanaal. Ook gezien het optreden van enige calamiteiten zou het gunstiger zijn een tweede vaarweg be schikbaar te hebben, aldus ir. Huis in 't Veld. Ir. v.d. Meer verduidelijkte nog het waarom van de Oester- en Philipsdam als gevolg van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Ook gaf hij een uiteen zetting over de inrichting van de Delta dienst en Rijkswaterstaat. Verder kwam de Philipsdam aan bod. In de sluizen worden geen hefdeuren ge plaatst, maar roldeuren. Schuttevaer wees erop, dat de bij de Kreekraksluizen geplaatste palen voor de wachtende schippers te ver uit elkaar staan: 40 m is voor de lengte van een spits te ver. Men zou ze bij de nieuwe sluizen liever 25 30 m uit elkaar hebben. Ook wil Schut tevaer zo mogelijk een gelegenheid "Vrede zij met U", zo klonk in de stede van Bethlehem de zegewens, omdat was geboren de Zaligmaker, die zou verlossen de verdrukte mens. Die mens. die verkeerde in nood en el lende, die mens, die moest leven ver van zijn land, die mens ook. die zich zelf niet meer kende. maar toch vrij zou worden van elke band. "Vrede zij met U", zo heeft het geklon ken, haast twintig eeuwen, de wereld rond. Maar zie nu om U henen en hoor naar de mensen. Dan is 't of die bede geen weerklank vond. Want de. vrede is verre, zo tussen de volken als tussen de mensen onderling. Ze kunnen 't niet laten om elkaar te be stoken. 't Lijkt of in die eeuwen de vrede ver ging- Toch, "Vrede zij met U". Weer zal het klinken in deze Kersttijd en nog lang daarna, want de mens blijft geloven in vrede op aarde. hoopt, ondanks zijn oorlog, toch steeds op gena. En boven de mensen en diep in hun harten daar, wees er zeker van. is steeds de gloed van de Vrede, die het tenslotte zal win nen. Dus: zij Vrede met U en de mensheid voorgoed! Het geven van inlichtingen uit het be volkingsregister wordt verder aan ban den gelegd. Verhuizingen mogen volgend jaar niet meer worden gepubliceerd. Dit heeft o.a. tot gevolg dat vanaf januari in de maandelijkse rubriek hiirgelijkc stand onder het plaatselijk nieuws niet meer mag worden gepubliceerd wie er naar el ders vertrokken is en wie zich als nieuwe inwoner heeft gevestigd. Inlichtingen uit het bevolkingsregister en de burgelijke stand kwamen ter sprake tijdens het voorstel over verho ging van de leges met 7%. Het ging hier om een waslijst van tarieven: van een ventvergunning tot aan een bouwver gunning. Het bejaardenpaspoort werd gratis (was 6.50) en daar was de Thoolse gemeenteraad in de laatste ver gadering van 1976 natuurlijk blij mee. VVD-fractievoorzitter M. van Damme noemde het een griezelige zaak om te pas en te onpas persoonlijke inlichtingen uit het bevolkingsregister te geven. Hij vond dat de privacy van de burger zo veel mogelijk gewaarborgd dient te worden. PvdA-raadslid M.A.J. van der Begin het nieuwe jaar door uw goede voornemens direct in daden om te zet ten: meedoen aan de stratenloop in Poortvliet. Initiatiefnemer is de Sport vereniging Poortvliet Scherpenisse, die op Nieuwjaarsdag, zaterdag 1 januari, 's middags voor drie categorien een stra tenloop organiseert. Om twee uur starten bij de kantine van SPS de 8-12 jarigen voor twee ronden op het parcours Deestraat, Julijmastraat, Bernhardstraat. Philips de Goedestraat. Om half drie komen de 12-16 jarigen aan bod voor vier ronden. Tenslotte om kwart over drie deelnemers vanaf 16 jaar voor een stratenloop over tien ronden. Linde wilde dat graag ondersteunen. Wethouder C.J. Moerland verklaarde dat er nu al weinig inlichtingen worden gegeven. Alleen het Groene Kruis krijgt ze. De burgemeester vulde aan, dat b. en w. uiterst zorgvuldig zijn met de privacy en dat zal het college ook blijven. Het gemeentebestuur van Tholen volgt de circulaire van het ministerie, waaruit blijkt, dat mededelingen over verhui zingen niet meer mogen worden gege- Leges cafésluiting Voor ontheffing van het sluitingsuur dienen caféhouders te betalen: voor 1 uur 4,50, voor 2 uur 5,50, voor 3 uur 6,50 en voor meer dan 3 uur 9,-. PvdA-raadslid J. de Bres wilde de leges hetzelfde bedrag laten zijn, of nu 1 of 3 uur ontheffing werd verleend. Hij opperde ook de mogelijkheid van het geven van een kennisgeving in plaats van het aanvragen van een vergunning. Na afloop van vergaderingen wordt er nogal eens nagepraat en dan is een ken nisgeving gemakkelijker. De burgemeester antwoordde dat er een oplopend tarief is voor de ontheffingen om dat te vermijden. Het geven van kennisgevingen is moeilijk. Er is geen adres dat 's avonds bereikbaar is. Het groepsbureau van de rijkspolitie is 's avonds niet bezet en je moet ook niet denken aan een telefoonwacht voor b. en w. Anders zou je een antwoordappa raat moeten hebben. Bouwleges Van de Linde bracht verder naar voren, dat de leges voor bouwvergunningen in sterke mate afwijken van de tarieven el ders in Nederland, met name bij duur dere bouw. CHU-raadslid J. Versluijs merkte op. dat de hoogste bouwleges toch met 25% is verhoogd. Gemiddeld komt men toch aan het maximum van 7% doordat de goedkopere bouw tot ongeveer 30.000 gulden (veelal verbou wingen e.d.) niet in leges verhoogd wordt. Wethouder Moerland kondigde aan, dat de tarieven voor bouwvergun ningen verhoogd zullen worden, zodra het maximum van 7% voorbij is. hebben om de auto, die vele binnen schippers aan boord hebben, aan de wal te rijden. Ook in verband met ziekte of ongeval moeten de wachtsteigers zeker per auto bereikbaar zijn. Dhr. Boom sluiter vroeg of het niet mogelijk was in de geplande sluis voor de pleziervaart de meerbolders in de sluizen met het water mee beweegbaar te maken. Tevens ver zocht hij de Deltadienst bij PTT een verzoek in te dienen voor plaatsing van telefooncellen op beide sluishoofden. Anders kan de wandeling naar 1 cel wel eens meer dan een kwartier duren en dat kan met een schutting juist van belang zijn. Verder werd gevraagd, of in de toekomst met het Zoommeer de sluizen in de Volkerakdam niet overbodig zullen worden. Ir. v.d. Meer antwoordde dat in verband met de waterhuishouding in Brabant deze sluizen moeten blijven. Het waterpeil tussen het Volkerak en het Hollands Diep zal altijd ongeveer 50 cm verschillen. Zou men dit waterpeil ook in het Zoommeer krijgen, dan ioopt men de kans, dat tot aan reda het land onder water loopt. Ook werd nog ingegaan op de verbete ring van het Kanaal door Zuid-Beve land, vooral ten opzichte van de uitvaart op de Westerschelde. De eindconclusie van deze bespreking is, dat men volgens de heren v.d. Meer en Huis in 't Veld niet zo gauw van de geplande sluizen zal afwijken. Van ho gerhand wil men eigenlijk door de klei ne sluizen en de daardoor optredende wachttijden de binnenscheepvaart als het ware enigszins dwingen ook van de - zij het dan wat onveiliger - Oosterschel- deroute gebruik te maken. Dhr. Ravenstein dankte voor de zee. verhelderende uiteenzettingen en de gastvrijheid, maar zei desondanks te blijven protesteren tegen de Oesterdam met zijn te kleine sluizen. Volgens Schuttevaer zijn er alternatieven die de belangen van de binnenscheepvaart be ter dienen en daarbij andere - zeker niet mindere - belangen niet uit het oog ver liezen. SINT-MAARTENSDIJK Do 23 dec. Sint Maartenshof Kerstvie ring NCVB SINT-ANNALAND vr 24 dec. Kerstzang Chr Gem Koor VZOS di 28 dec. Kerstfeest zondagschool wo 19 dec. Onstpanningsdag Jeugdve renigingen do 30 dec. Afsluiting aktie orgelfonds vr. 28 jan. Dorpshuis, 20u Jagersavond KNJV Tholert/ Sint-Philipsland OUD-VOSSEMEER do 23 dec. 19.30u Volkskerstzangdienst in de Vossenkuil. wo 29 dec. 19.30 u Rederijkerskamer Eendracht. Hartjes aan 't spit. BERGEN OP ZOOM Markiezenhof dag van 14-17u en op werkdagen van 10.12u t/m 31 jan Nieu we Figuratie. Tentoonstelling van schil derijen en grafieken van diverse kunste naars. Hofzaal do 23 dec. 20.15u Kerstconcert Gly mesconcert Stoelmat vr 14 jan 20.15u Concert Bra bants orkest mmv Vera Beths Luxor gamma 20.15u do 27 jan. Hou jij van mij of ik van jou? POORTVLIET wo 5 jan. Tolrust 19.30u Z.L.M.Poort vliet. Bergen op Zoom Roxy Jesus Christ Superstar a.I. do. za. 20 u., zo. 16 20 u.. ma., di.. wo. 20 u. Peppi en Kokki a.l. zo., ma., di.. wo. 14 u. Luxor Achter het bloot loert de dood 18 j. do. za. 20 u., zo. 16.30 20 u.. di. wo. 20 u. The Yakuza 14 j. zo. 14 u. Sint Maartensdijk vr. 24 dec. 19.30 u. L.T.S. Kerstzang ko ren. Oud-Vossemeer do. 30 dec. interkekelijke Kerstzang- dienst. 1 Maandagsmorgens reizen Albert en Willemien weer af. nagewuifd door de meisjes en het echtpaar Boode. Tanja helpt haar moeder; Eefje is boven bezig met de bedden. Ze is van mening, dat Liset ook wel eens een handje kan meehelpen; ze is veertien jaar en een stevige meid. Al is het vakantie, ze mag ook wel eens wat doen in huis. Maar Liset is al weg. Vrijwel gelijk met haar broer en zijn meisje zag ze kans ongemerkt te verdwijnen. Naar Erna, haar nieuwe vriendin. Die zoveel durft In de voorkamer zit Jan Boode met het ochtendblad in zijn hand. maar de krant staat maandagsmirgens vol met allerlei soorten sport en dat interesseert hem nauwelijks. In werkelijkheid piekert hij, want vakan tie zit er dit jaar weer niet aan voor hem en Jannie. De kinderen vermaken zich wel ieder op zijn eigen manier. Tanja zal misschien een poos uitgaan met haar vriend. Tenslotte is ze zeventien en in deze moderne tijd kun je dat niet meer tegenhouden. Overigens, alle meiden zijn groot voor hun leeftijd; Tanja ziet er al uit als een volwassen vrouw. Nee, wat de kinderen betreft, ihaakt hij iich geen zörgert. Maarzelfu, Vóór de winter hioet er een nieuw bankstel zijn, want je schaamt je gewoon, als er visite komt. De slijtplekken zijn nu duidelijk te zien; ze moeten al op de een of andere wijze gecamoufleerd worden. Met een paar kussens. Daarom moet ook dit jaar weer het geld, dat aanvanke lijk voor de zoveelste keer bestemd was voor een eenvoudige vakantie, voor een ander, noodzakelijker doel gebruikt worden. Het zij zo. We kunnen fietstochten maken in de omgeving, want het is hier in wijde omtrek mooi. Wat dat betreft, wonen we hier geweldig, dat wel. Een der zeer weinige lichtpunten. Eefje onderbreekt zijn gepeins, als ze binnenkomt en vraagt; "Nog nieuws in de krant?" Hij wil haar het ochtendblad overreiken, maar ze weert het af. "Mis schien straks. Eerst even uitblazen. Het wordt weer warm vandaag." "Geluk, datje een lang weekeind hebt. Alles overigens naar wens in het ziekenhuis?" De jonge vrouw knikt rustig. "Zo goed als ik maar wensen kan. Ons dienstrooster is wat gunstiger geworden sinds de indeling in groepen. Weliswaar zijn er nog dagen in van elf uur dienst, maar daar staat tegenover, dat je nu vaker een lang weekeind hebt zoals nu. Ik ga morgen in de vroege dienst tien dagen, maar dan heb ik midden volgende week weer twee volle vrije dagen. We zijn ermee tevreden." "En dat is het belangrijkste," meende vader Boode. 's Avonds, na het diner, keert Eefje Boode terug naar het zusterhuis, dat vlak naast het ziekenhuiscomplex is gelegen en waar ze een apparte ment heeft. Er ligt post voor haar. Aan het handschrift ziet ze onmid dellijk van wie de brief komt. Ze scheurt de envelop open en leest. Daarna gaat ze zitten om na te denken. In het ziekenhuis doen ze net weer als vroeger: vormelijk en het is vorige week al een keer gebeurd, dat hij haar een kat gaf. Ze werd er rood van, maar begreep, dat dit een onderdeel was van de cdihöuflagepoglng. Nee, in het Ziekenhuis of in de onmiddellijke omgeving niet meer met eikdal- praten. De oude afstand tussen de arts en de zuster is er weer. Haar coilega's hebben verwonderd gekeken, toen bekend werd. dat dokter Varssen haar een standje had gegeven. Terwijl iedereen dacht, dat ze samen een ver houding hadden. Eigenaardig, je zou er haast op zweren. De romance, die ze enige tijd heeft met een arts, die heel wat jaren ouder is en die af en toe in het ziekenhuis invalt voor collega's die met vakantie zijn in die weken, begon in het oog te lopen. Ze heeft al zeer bedekt een waarschuwing gekregen van hoofdzuster Prinselaar,. Nee. ze heeft zijn naam niet genoemd, zelfs niet gezinsspeeld op Bram Varssen. Maar op zeer diplomatieke wijze heeft ze naar voren ge bracht, dat in dergelijkè gevallen de vrouw altijd de verliezende partij is.Maar wat kan ze er aan doen? Ze is gek op Bram en weet: hij op haar. Nu vraagt ze zich af; heb ik me helemaal laten inpalmen? Maar ik wilde het toch zelf? of niet? Ik weet 't niet meer. Kwam het door zijn overwicht? Haar aangeboren respect voor alles, wat arts of dokter of chirurg is, deed haar opzien naar de knappe Bram. Die in de stad ook een praktijk heeft. Samen met zijn vrouw, want hij is enkele jaren geleden getrouwd met een vrouwelijk collega, die in hoofdzaak jeug dige patientjes helpt. Samen hebben ze 's morgens spreekuur, ieder in zijn of haar eigen kamer, maar met een verbindingsdeur. Soms vragen ze elkaar wel eens advies; je komt tenslotte altijd voor zekere proble men te staan en twee artsen weten meer dan één. Voor het oog van de wereld is het een ideaal huwelijk, maar Eefje weet wel beter. In huize Varssen is de vrouw heerseres.. Bram vond het aanvankelijk amusant, toen een beetje irriterend en daarna ontstonden de ruzies. Greet Vars sen bepaalde de dienstverlening in de weekeinden, besliste over even tuele uitjes, waarheen ze zouden gaan in de vakanties en wanneer... kortom: Greet domineerde in ieder opzicht. Ook op sexueel gebied, want sexuele omgang vond ze een noodzakelijk kwaad. Iets wat de warmbloedige Bram in het geheel niet kon onderschrijven, laat staan waarderen. Instinctmatig zocht hij een uit\Veg en meende die gevonden te hebben bij zuster Boode. De eerste keer. dat ze samen efgehs heelt gittgeli ill zijn grote wagen, luisterde ze en begreep intuitief dat deze man ergens iets tekort kwam. BOvendien voelde ze zich gevleid, omdat de knappe dokter Varssen uit al de zusters, waarbij heel wat, die een stuk knapper waren dan Eefje Boode, toch haar had uitgezocht. "Je hebt iets in je, dat me intrigeert" zei hij op een keer. "Net of er een onzichtbaar kontakt tussen ons bestaat. Ik word als het ware naar je toegetrokken." Ik heb dat eveneens, ervoer de in dit opzicht totaal onervaren Eefje. En liet zich kussen, als ze geheel entre nous waren. Ergens een eind buiten de stad in zijn auto. Of als ze over eenzame paadjes hand in hand wandelden. Als ze in zijn armen lag en hij haar voorzichtig beroerde en kuste, voelde ze zich gelukkig en wenste wel. dat er geen eind aan zou komen. Of als ze samen dansten en ze dicht tegen hem aan lag.met haar hoofd aan zijn schouder. Of in de bioscoop, als ze zijn hand op haar knie voelde of zijn arm om haar schouders. Dat dansen... ze was er helemaal niet bedreven in. want wat ze geleerd had op het terrein van de danskunst, had ze met collega's geoefend in de vrije uren. Vader was als leraar aan een christelijke middelbare school, helemaal geen voor stander van dansen, hoewel... hij zal het nu niet meer categorisch veroordelen. Tanja houdt er nauwelijks van, maar Liset kan het ook al aardig. Goed, die bioscoop en het dansen en de ritjes in zijn wagen waren allemaal heerlijke perioden in haar leven. Al voorvoelde ze. dat hij op den duur waarschijnlijk meer zou eisen. Zijn zoekende handen spraken in dat opzicht boekdelen. En daarvoor deinsde ze nog terug. Tenslotte is hij een getrouwde man. Het kon niet anders, of in het ziekenhuis begonnen er geruchten rond te gaan, dat zuster Boode een verhouding heeft aangeknoopt met dokter Varssen, de invaller. Zodat hoofdzuster Prinselaar zich geroe pen gevoelde op zeer diplomatieke wijze de zuster te waarschuwen. Dat gaf Eefje door, toen ze op een avond wat rondreden. "We doen weer net als vroeger: Jij bent de dokter, ik de zuster. Geef me maar eens een uitbrander... dan gaat het misschien over. En als je dan een af spraak wilt maken, moetje me voortaan schrijven. Niet naar huls natuurlijk.fnaaf tiaar mijn kaftlet in het zusterhuis. Zonder afzehder te vermelden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7