Thools bedrijfsleven wordt zwaarder belast door onroerend-goedbelasting Oud-Burgemeester F.M. Boogaard (88) uit Sint-Annaland overleden DEZE WEEK |jos van eek HET TEKEN Schoolvoorbeeld van huwelijk De best denkbare sleutel om belastingschroef aan te draaien Mffl#i9.ijnï)9S,F6^ou4se- f# xm df E. v. Tuvn - Tandarts zal op 25 december van 16-16.30 u. te THOLEN, Hoogstraat 15 zijn voor het behan delen van acute klachten. Indien u op andere tijden klachten heeft belt u 01645-2388 en geeft naam, adres en telefoon nummer op aan het op nameapparaat. Donderdag 23 december 1976 33e jaargang no. 5 Laatste veilingen "En dit zal U een teken zijn - gij zult het kind vinden in doeken gewonden en liggend in een kribbe". We kennen de engelenboodschap uit ons hoofd en we horen die merkwaardige woorden niet meer, die spreken van een teken. De engel zegt niet alleen maar dat de Zaligmaker geboren is en dat Hij in doeken gewonden ligt in een kribbe. Hij zegt erbij, dat dit een "teken" is. Dat teken brengt verwarring. Met de herders wachtte heel het volk der Jo den op de Zaligmaker, de Messias. Men had daar zo zijn eigen gedachten over, die door geslachten van theolo gen waren gevormd. De Zaligmaker, de Messias, dat zou de zoon van David zijn. En David was de schier legendarische grondvester van het rijk, de veldheer, die de hei denen ten onder bracht. De Messias, Davids Zoon, zou dat rijk weer her stellen tot "een koninkrijk van alle eeuwen", zijn heerschappij zou zijn "van geslacht tot geslacht" en alle heidenen zou hij onder zijn voeten vertreden. De Joden behoefden naar die heidenen niet ver te zoeken, de Romeinen beheersten het Heilige Land en vanuit hun burcht Antonia de Heilige Stad. Ze wachtten maar tot Hij komen zou, die het Koninkrijk Gods zou vestigen. Wanneer dit kind in de kribbe een man geworden is, zal hij zeggen: "Het Koninkrijk Gods is binnen in U". Het is aan dovemansdeur geklopt. Her haaldelijk proberen de Joden Hem koning te maken, hun toekomstver wachting is aards. Mijn kracht wordt in zwakheid vol bracht". zegt Hij, die eens als kind in doeken in de kribbe lag. Maar het is orakeltaal voor hen die wachten op de man die het zwaard zal trekken tegen de Romeinen. Het kind in doe ken in de kribbeeen teken. Een teken, dat wijst naar het woord van de profeet Jesaja: "Mijn gedachten zijn hoger dan Uw gedachten, spreekt de Heer". Met dat teken hebben wij het ook in deze tijd en voor onszelf maar al te veel te kwaad. Zoals de Joden hun eigen Messiasverwachting hadden en het teken niet herkenden, zo hebben wij onze eigen verwachtingen van God, ons eigen beeld van God. Wan neer wij tot God gaan, weten wij al van te voren wat wij nodig hebben en hoe ons gebed verhoort dient te wor den. God is een goede God, wanneer Hij ons onze zin geeft. En we noemen dat met een vroom woord gebedsver horing. God laat ons in de steek, wanneer Hij ons niet onze zin geeft, wanneer Hij onbegrijpelijk handelt en dan klagen wij dat God niet ant woordt. Dan gaan we ons afvragen of Hij er wel is. Wij zoeken een God en gaan tot een God van ons eigen maaksel, volgens onze eigen concep ties. Precies zoals de Joden zaten te wachten op een Verlosser naar eigen plan. Zelfs hun leidende theologen, die er alles van wisten, roeren zich niet wanneer de Wijzen uit het Oosten komen vragen naar de Koning der Joden. Het klopt niet met hun theo logie en niet met hun nationalisme. Dit Kind is een teken van het werken Gods in de wereld. Niet volgens onze verwachtingen. Niet naar onze plannen. Misschien bekruipt ons aanvankelijk een gevoel van diepe teleurstelling, wanneer we ons afvragen: "Is dat al les?" En alleen wie ootmoedig, in geloof als de herders, komt en ziet, zat aanbid den. "Met begrijpen zal 't niet gaan; Grijp het onbegrepen aan De inwoners van de gemeente Tholen krijgen in 1978 met de onroerend-goed belasting te maken. De grond-, persone le-, straat- en rioolbelasting komen dan te vervallen. Voor de nieuwe belasting worden alle onroerende goederen geta xeerd, want de economische waarde is de grondslag voor het tarief, dat voorlopig bepaald is op 4,80 per volle 3000 gul den waarde voor de gebruikers/huurders en 6 gulden per volle 3000 gulden waarde voor de eigenaren. Wanneer een huis bijvoorbeeld geta xeerd is op 99.000 gulden, betaalt men als huurder 33 x 4.80 en als eigenaar 33 x 6.00. De Thoolse gemeenteraad ging in z'n laatste vergadering van 1976 met de nieuwe belastingverordening accoord. Over de grondslag economische waarde was iedereen het eens, PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde had in de com missie financiën de grondslag opper vlakte nog ter sprake gebracht, maar hij zei nu de mening van.de overige raad sleden te delen, dat dit een te ingewik keld systeem is. Voor iedereen is er wel een redelijke belasting, maar je krijgt een waslijst met correctiefactoren en dat komt de duidelijkheid niet ten goede. De grondslag economische waarde is doorzichtig. Het nadeel is. dat onrede lijke heffingen moeilijk te corrigeren zijn, aldus Van der Linde. Verdubbeling van lasten CHU-raadslid J. Versluijs onderstreepte de keus economische waarde vanwege de duidelijkheid en inspraakmogelijk heid. Belangrijk vond hij het weglaten van cultuurgrond: hiervan wordt geen onroerend-goedbelasting geheven. An ders zou de landbouw onevenredig zwaar belast worden. Nu is er wel de onbillijkheid dat men buiten de be bouwde kom rioolafvoerrecht moet gaan betalen. De onroerend-goedbelasting is een vrij ingewikkelde materie. De verhouding gebruiker/eigenaar willen we qua lasten zo weinig mogelijk verstoren. Binnen de bebouwde kom is dat 54/65 en in het buitengebied 44/50. Voor een bepaalde groep dreigt een ernstige belastingverzwaring: industrie- en bedrijfspanden. Dat komt neer op een bijna verdubbeling van lasten en in de praktijk blijkt het nog hoger te zijn door de schattingen. Het belastingkli maat voor bedrijfsvestiging dreigt hierdoor ongunstiger te worden; want amdere faciliteiten kunnen we niet bie den. Laten we de taxaties afwachten en de mogelijkheid tot wijziging van de 3000 gulden waarde. Het voorlopig ta rief van 4.80 en 6.00 moet ook ver Op de vrije woensdagmiddag traden Evert Tange en Anna Johanna van Beveren in Tholen in het huwelijk. De leerlingen van beide scholen hadden voor dit feest dan wel geen extra vrij. maar de School met de Bijvel uit Sint Annaland en de Christelijk Nationale school uit Tholen was toch paraat met erebogen. Bij het gemeentehuis eerden deSint Annalandse scholieren hun meester Tange, Voordat ambtenaar van de burgemeester en schoolvoorzitter J. I.eune het huwelijk voltrok. Bij de Gereformeerde Kerk vormden leerlingen van de C.N.S. een erehaag voor juf Van Beveren. laagd en verhoogd kunnen'worden. Win hierover ook het advies van de commis sie bedrijfsleven in. adviseerde Versluijs. Vrees niet misplaatst VVD-fractievoorzitter M. van Damme noemde de onroerend-goedbelasting de best denkbare sleutel om de belasting- schroef aan te draaien. Gezien de door b. en w. in het voorstel genoemde, nog beschikbare extra belastingcapaciteit van 1.4 miljoen gulden, is onze vrees niet misplaatst, meende Van Damme. Daarom te meer achtte hij een goede taxatie nodig met een beroepsmogelijk heid. De grondslag economische waarde is de meest juiste. Dat doet recht aan de grote panden van de middenstand en het aantal klachten zal lager zijn dan bij de grondslag oppervlakte. Er is een eer lijke verdeling van de lasten tussen dat het rioolafvoerrecht gehandhaafd blijft, verdeeld over eigenaar/gebruiker. Een meer evenredige belastingverhouding buitengebied/bebouwde kom is nodig. Het tarief van 4.80 en 6.00 is voor lopig. dat wordt later pas definitief. Het geheel laat een billijke lastenverdeling zien. met uitzondering van de industrie- en bedrijfspanden. Wij vertrouwen erop dat de invoering van de onroe rend-goedbelasting zo geruisloos moge lijk verloopt. De plooien moeten we glad strijken, aldus het VVD-raadslid. Duidelijkheid Ook SGP-raadslid M. Dijke ging ak koord met de grondslag economische waarde. Dit komt de rechtszekerheid en duidelijkheid ten goede. Voor de eige naar/gebruiker betekent de onroe rend-goedbelasting wel een zwaardere htitd goed da éandbaHmrayalnets dal rvrnt- lichting. De verhouding 4 5 gebruiker en eigenaar is redelijk. Een verminde ring van het tarief voor bedrijven, zal de burger moeten betalen. Vallen sta-cara- vans en tweede woningen nu ook onder de onroerend-goedbelasting?. infor meerde Dijke. PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen had gelezen dat veel taxateurs beneden de waarde 'gaan zitten om een groot aantal beroepschriften te voorkomen. Als dat het geval is, moet dat wel over de hele linie gebeuren. Hoe kan de burger beoordelen of hij goed zit?, vroeg Van Schetsen. Laten we afwachten Wethouder van financiën C.J. Moerland antwoordde, dat gestreefd is naar een zo weinig mogelijke verstoring van de be lastingverhoudingen. Misschien is er in derdaad wel een verzwaring voor de in dustrie. maar we kunnen er nog weinig van zeggen. Of de f 4.80 en 63)0 ruim is. weten we niet. In het college zijn er mensen die zeggen dat het te laag is. Misschien is er voor sommige groepen sprake van een onredelijke belasting verzwaring. maar 'laten we afwachten totdat er meer bekend is. We liopeh niet op een schokeffect; Als de industrie echter een vermindering krijgt, moet de rest over de burgers verdeeld worden. We hopen dat er goed getaxeerd wordt. Wat het bekend worden van de taxaties betreft, de een moet het van de ander (buurman) horen zeggen. Het is niet de bedoeling om over taxaties verder in lichtingen te geven. In de wet is een be roepsmogelijkheid geschapen. Vrijstel ling van landbouwgrond is ook een wettelijke zaak; aldus wethouder Moer land. advertentie IM SGP-raadslid J.C. Bevelander meende nog een nieuw belastinggebied te kun nen aanboren. Hij wees erop. dat cul tuurgrond wel vrijgesteld is van onroe rend-goedbelasting. maar volgens hem alleen bij bedrijfsmatige bewerking. Als het voor hobby-doeleinden wordt ge bruikt. bijvoorbeeld het weiden van po ny's zou er wel onr. goedbel. kunnen worden geheven. De burgemeester: we zullen dat ernstig overwegen. Eén taxatiebureau Ten aanzien van de taxaties pleitte Van Damme ervoor om de mogelijkheid te onderzoeken twee bureaus in te schake len: één voor de gewone panden en één voor de bedrijfspanden. De burgemee ster voelde meer voor 1 bureau dat ver schillende specialisten heeft. Wethouder Moerland: We gaan de mist in als ver schillende bureaus verschillende taxa ties gaan doen. De burgemeester wilde van de ervaringen in andere gemeenten profiteren, want de keuze van een taxa tiebureau vond hij erg belangrijk. Van Schetsen wees erop. dat de gewone bur ger niet in staat is om te weten of hij juist aangeslagen is. De burgemeester ant woordde dat het verschaffen van inlich tingen niet mogelijk is /onder in de pri vacy van de burgers te treden. De ketize Gistermorgen is in de Jacquelineflat te Bergen op Zoom op 88-jarige leeftijd dhr. F.M. Boogaard overleden, oud-bur gemeester van Sint Annaland. De op 25 april 1888 geboren Sint Annalander heeft in zijn geboorteplaats het overgrote deel van zijn lange leven gewerkt en doorgebracht. Hij bleef ook daarom tot het laatst van zijn leven de plattelander in hart en nieren met een intense be langstelling voor het wel en wee van zijn geboorteplaats en streek. Na het lager onderwijs volgde de jonge Boogaard gedurende vier jaar de zoge naamde normaallessen in Tholen. In juli 1915 kwam hij als volontair op de se cretarie, die toen werd geleid door dhr. J. Polderman. Op 1 januari 1916 werd hij ambtenaar en vanaf 1 juli 1920 ge meentesecretaris. Met ingang van 16 december 1945, dus in het bevrijdings jaar. werd hij benoemd tot burgemeester van zijn geboorteplaats, waarmee hij bijzonder was ingenomen. Vanaf de be vrijding was notaris A.J. Bierens waar nemend burgemeester geweest. Burge- meesterBoogaard eindigde zijn installa tierede met het volgende citaat uit een gedichtenbundel: "Werk allen mee in onzer dagen strijd, maar met uw leven, wandel, werk. O zeg niet wat uw mond beleijdt. Zo zeg niet van wat naam of kerk. maar toon van welke geest gij zijt". Vanaf de bevrijding in oktober 1944 was dhr. Boogaard al waarnemend burge- meeste van Stavenisse geweest tot zijn benoeming als eerste burger van Sint Annaland volgde. Een functie die ver vuld werd tot aan zijn pensionering op 1 mei 1953 met het verzoek door de toen malige commissaris der Koningin om nog tijdelijk aan te blijven tot de nieuwe burgemeester was benoemd. Aan die wens is niet geheel voldaan, want tegen dat burgemeester J. van den Bos in de cember werd geïnstalleerd, had dhr. Boogaard dat werkzame onderdeel al neergelegd. Een hoogtepunt kwam tijdens een diep tepunt in zijn ambtsperiode, namelijk de ramp van 1953 en Het bezoek van toen nog H.K.H. prinses Juliana, die per he licopter op het schoolplein landde. Het was voor burgemeester Boogaard echter ook een periode van diepgang door de grote materiële schade die zijn geboor teplaats door de ramp opliep met ook zoveel beslommeringen, dat het hem in dat restje van zijn ambtsperiode te veel werd. Behalve het jarenlange secretaris en burgemeester-secretarisschap, was de thans overledene ook vele jaren ontvan ger-griffier van het Waterschap Sint Annaland en de Calamiteuze Polder Moggershil. Vrijwel elke plaatselijke vereniging had zijn steun en tot aan zijn dood bleef hij beschermheer van de Koninklijke Fanfare Accelerando en erelid van de ijsclub Sint Annaland, waarvan hij vele jaren commissaris was. De begrafenis zal maandagmiddag 27. december om twee uur plaatsvinden op de oude begraafplaats te Sint Annaland. van een taxatiebureau wordt in de com missie financiën besproken. Van der Linde informeerde naar de correctie mogelijkheden na de taxaties. De bur gemeester antwoordde dat de zaak dan geschud is. want als je dan te hooi en te gras gaat wijzigen, krijg je Ongelijkhe den. Dijke merkte op dat een naburige gemeente geen prettige ervaring had met twee taxatiebureaus: veel bezwaar- bureau. Handhaving bestaande druk Versluijs merkte nog op. dat niet alleen het bedrijfsleven maar ook een andere groep belastingplichtigen te zwaar be last kan worden door de onroe rend-goedbelasting. In mijn betoog was er geen sprake van verlegging van de lasten van de industrie naar de burger, maar van handhaving van de bestaande druk. Kunnen we de toezegging krijgen, dat onredelijke, onevenredig zware be lastingen herzien kunnen worden door een wijziging van de verordening? Kun nen we geen uitzondering maken door de industrie alleen als eigenaar te bela sten en niet als gebruiker? Dat is conti nuering van de bestaande situatie, aldus het CHU-raadslid. Wethouder Moerland antwoordde dat een onrechtvaardigheid reeds bij de ta xatie ontdekt moet worden. De burge meester betwijfelde of de door Versluijs voorgestelde uitzondering, haalbare kaart is bij de Kroon. De marge is heel duidelijk beperkt. We moeten kijken naar andere gemeenten in de provincie en als je daar sterk van afwijkt, krijg je moeilijkheden. Overigens vind ik dat Versluijs de concurrentie-invloed door het manipuleren met de onroe rend-goedbelasting overtrekt. De rij- en verbindingsafstanden spelen bij indu strievestiging een veel grotere rol. meende de burgemeester. SGP-raadslid C.A. Rijnberg vohd het onrechtvaardig als sta-caravans niet on- Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 Sint Annaland Telefoon 01665,2752 Postgiro 12.44,07. Rabobank 30J0.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprys 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver- tentleprljs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 incl. btw. Hoofikedacteur - uitgever G. Heljboer. Met mensen geen écht Kerstfeest 0 Toch weer een Kerst-bruidspaar 0 Tal van sfeervolle Kerstbijeen- komsten vooral met jong en oud 0 Toch vast w rekening houden met de onroerend-goedbelasting (1978) 0 Een pony voor de kantonrechter 0 De vuilniszak kost niet alleen in dividueel, maar ook collectief geld 0 Sint Annalandse jachthaven zou verdubbeld nog bemand zijn 0 Vestiging en vertrek niet meer in de krant 0 Ook voor Tholen wordt 1977 een CDA-voorbereiding 0 De nieuwe weg Tholen-Steenber- gen 0 Thoolse raad was op sporthal-ex cursie 0 Zestig jaar Bergs Mollerlvceum 0 De finale van een orgelactie 0 Tholen heeft ook een platenindu strie 0 Er valt verder nog zoveel te lezen in het Kerstnummer, zoals in vele voorafgaande nummers van 1976 en ook in het allerlaatste op 30 december 0 Doe het voor de rest van het jaar maar kalmpjes aan 0 WIE DOOR DE HEMEL WORDT OPGERICHT, WORDT DOOR DE AARDE NIET TEN VAL GEBRACHT (Russisch spreekwoord) 0 Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's Exclusieve herenkleding 0 COSTUUMS "SMOKINGS "COMBINATIES "WINTERJASSEN Zorg dat u er de a.s. feestda gen eens piekfijn uitziet Nu ook in St.Josephstr. 14-16. Bergen op Zoom Al 17 jaar 'n begrip in Roo sendaal. Advertentie IM De laatste uienveiling in Sint-Annaland leverde op donderdag 16 december een prijs van 80,90 op per 100 kg uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl. Er was 23 ton. De zeven ton drielingen maat 30-40 brachten 61,50 op. In Sint-Maartensdijk werd dinsdag 21 december het veilingjaar 1976 afgeslo ten met een uienprijs van 80.61. De drielingen brachten 60.20 op. Aan voer 75 ton. der de onroerend-goedbelasting zouden vallen. Wethouder Moerland zei dat det wet heel duidelijk spreekt van onroe- Baatbelasting Scherpenisse De opcenten op de personele belasting worden per 1 juni 1977 verhoogd van 358 naar 383. Dat betekent volgend jaar een meeropbrengst van 12.800 gulden. Het Was de laatste keer dat de raad dit kon doen. want in 1978 vervalt de per sonele belasting vanwege de invoering van de onroerend-goedbelasting. De afschaffing van de precariorechten in Tholen. Stavenisse en Oud-Vosse- meer was ook geen punt. Raadslid Th. Aarnoudse (SGP) vroeg wanneer de baatbelasting in Scherpenisse nu afge schaft wordt. "Dat kan eigenlijk niet", antwoordde de burgemeester. Dit is een overeenkomst waarbij men betaalt voor de aanleg van openbare werken. Men kan het afkopen, maar de betrokkenen voelden er niet voor. Nieuwe baatbela stingen komen niet voor. aangezien de aanleg van openbare werken nu in de grondprijs verwerkt wordt. Het maximum-krediet in rekening-cou rant bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, stelde de Thoolse gemeen teraad voor 1977 vast op 4 V2 miljoen gulden. Nu is het 4 miljoen. Ëvenals voor dit jaar mogen b. en w. volgend jaar voor maximum 5 miljoen gulden kasgeldleningen afsluiten In het eerste halfjaar 1976 heeft de gemeente hierdoor een aanmerkelijk bedrag aan rente gespaard. Men hoopt er ook vol gend jaar van te kunnen profiteren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1