Uitbreiding gemeentehuis nodig voor betere werksfeer ambtenaren SGP en VVD zetten PvdA in de hoek P.V.D.A. NIET TE OVERTUIGEN VAN TOEGEZEGDE BEZUINIGINGEN 't Geld is er voor en doe 't in één keer goed Aleen PvdA vindt plan te duur en wil drastische bezuinigingen DANSLES TE OUD-VOSSEMEER ,ED PD Van Schetsen: Praktijk wijst wel eens tegendeel uit GROENE KRUIS SINT-PHILIPSLAND Donderdag 16 december 1976 EENDRACHTBODE 11 in de zaal van Wim en Marja, voor beginners, bij voldoende deelname zowel voor jongeren als ver loofden en gehuwden paren. Jongeren om 7 uur, verloofden en gehuwden 9.15 uur. 1ste les op dinsdag 11 jan. a.s. Opgave en inlichtingen tel. 01667-649, 01670-3526 of per soonlijk aanmelden op dinsdag 28 dec. a.s. 7.30 uur. Danscentrum Theo van Meer Wie is het meest kritisch? Wie heeft het langst wakker gelegen? Bibliotheek Samen reëel bezuinigen Ontzettend moeilijk Gemeenschapsvoorziening Gastvrijheid Hij wees er verder op, dat Van Schetsen dingen naar voren had gebracht die ook bij de burgers le ven. De ene gemeenschapsvoorziening spreekt meer aan dan de andere. Het gemeentehuis wordt teveel onderschat. In Frankrijk komt dat beter naar voren, daar spreekt men over l'hotel de ville en daaraan verwant is i hospitalite., wat gastvrijheid betekent". Veel zelfkritiek MODEBRILLEN De Thoolse gemeenteraad heeft zich donderdagavond in een extra vergadering achter de plannen van b. en w. geschaard om achter het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk een kantoorvleugel te bouwen. Met drie stemmen van de P.v.d.A.-fractie tegen, werd besloten 350.000 gulden beschikbaar te stellen voor de volledige uitwerking van de bouwplannen tot de aanbesteding. De meerderheid van de raad verbond daaraan wel de voorwaarde dat er voor 4 4 ton bezuinigd wordt, zodat de kosten beslist niet boven de 6.1 miljoen gulden uitkomen. Bovendien werd ervoor gepleit om het bestaande gebouw beter te benutten door o.a. in pand Markt 1 de fractiekamers te laten vervallen en daar de stichting Beter Wonen apart te huisvesten. De raadscommissie bestuurlijke aangelegenheden (de zes fractievoorzitters) zal het plan verder begelei den en de bezuinigingen bespreken. Het streven is om in het derde kwartaal van 1977 met de bouw te beginnen. SGP-fractievoorzitter Th. Aarnoudse noemde dit voorstel een rechtstreeks gevolg van de gemeentelijke herinde ling, waarom zijn partij niet had ge vraagd. "Sinds de herindeling werken onze 73 ambtenaren vaak in ruimten die wat betreft oppervlakte en inrichting het werktempo beslist niet bevorderen. In de tijd die wij thans beleven, is het toch wel zo, dat ieder gezond bedrijf zorgt voor goede ruimte en zo mogelijk voor een prettige sfeer voor het administra tieve personeel. Waarom zou de ge meente Tholen achter moeten blijven. Onze fractie hoopt dat door deze uit breiding spoedig èen einde komt aan die vervelende werksituatie voor het perso neel", zei dhr. Aarnoudse. Goed plan "Wat het advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) be treft, zouden we kunnen stellen: nu we ten we zeker, dat het plan op zich goed is. De VNG heeft geen echte kritiek en in het plan zitten geen principiële fou ten. Ik vind die opmerkingen zonder meer een pluspunt voor het architecten bureau, de ambtelijke voorbereiding scommissie en het college. Graag zouden wij zien dat de verwijs- functie van de twee ingangen (Markt en Ds. de Bresstraat) zou worden gecombi neerd met andere functies. Hoewel het ons aanspreekt om praktisch alles af te doen via spreekkamers, pleiten wij er voor om zaken die zich er voor lenen, achter de balie af te handelen. .Op het technische vlak zullen wij nu niet verder ingaan. Er is naar onze mening door zeer deskundige mensen aan gewerkt en wie zijn wij dan. dat wij dat zouden bekriti seren? Ziet het college na het rapport van de VNG nog mogelijkheden kostenbespa rende wijzigingen aan te brengen? Alle financiële gegevens op een rijtje gezet, kunnen wij concluderen: als we ooit het gemeentehuis kunnen uitbreiden, dan is het nu. Onze fractie is overtuigd van de noodzaak der uitbreiding. Wij vinden de bouwkosten hoog, maar we zien niet hoe en waar zodanig versoberd kan worden, dat het in belangrijke mate goedkoper wordt. Wij zullen dan ook uw voorstel steunen", aldus SG P-fractievoorzitter Aarnoudse. Versobering nodig P.v.d.A.-fractievoorzitter P. van Schet sen stelde dat de raad moet zorgen voor goede huisvesting van de ambtenaren. In grote lijnen wilde hij het programma van eisen hanteren, maar zijn fractie kwam dan wel tot andere conclusies. "Toen de raad op 17 februari 1975 een eerste krediet verleende, dachten we aan een heel ander gebouw en heel andere kosten dan nu voor ons liggen. Als we toen hadden gesproken over 6 a 7 mil joen gulden, hadden we een heel andere discussie gehad, misschien niet met een ander resultaat. De SGP en VVD zeiden toen, dat ze uitsluitend vanwege de kosten voor uitbreiding van het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk stem den. Ik houd nog steeds staande, dat praktisch in iedere kern de bouw van eenzelfde kantoorruimte mogelijk is. In een schriftelijke vraag spraken de CHU, KVP en ARP over 1 Oa2 miljoen gul den bouwkosten. Wat nu op tafel ligt, is duidelijk iets anders, dan waar we toen van droomden. Daarom moeten we alle mogelijkheden voor een stukje beleid en versobering terdege onderzoeken", vond Van Schet sen. Duur gebouw "Stap voor stap zijn we gegroeid naar wat nu op tafel ligt; van 1 l/i naar 6 miljoen gulden en met de van de bouw kosten zitten we aan 7 miljoen. In opzet is het geen sober, maar een duur ge bouw. Ik heb waardering voor de archi tectuur, maar de vele inhammen, uit sprongen, verdiepingen, schuine gevels, maken het geheel tot een dure opzet. In het voorstel staat dat 74% van de ruimten in het nieuwe gemeentehuis primair zijn, maar wij komen niet verder dan 61%. Daarvan is 51% werkruimte en 10% spreekkamer. Wat gaan we met de vele honderden m2 zolder in de kan toorvleugel doen met een werkhoogte van 2.60 m.? Versobering door weglating van ver warming en verlichting op de zolders is mogelijk. Het plat dak van de kantoor vleugel kan opgetrokken worden tot een tweede verdieping of laat anders de zol ders helemaal vervallen. In het oude gebouw krijgt de P.v.d.A. een fractiekamer van 46 m2. Verder zijn er twee koffiekamers en een ontvangst kamer (de huidige burgemeesterska mer) die misschien 1 of 2 keer per jaar gebruikt zal worden. De ruimte in het oude gebouw moeten we beter besteden. Denk aan een stukje beleid in de toe komst: de verzelfstandiging van Beter Wonen. Ik heb er geen bezwaar tegen als er in de Gouden Leeuw fractiekamers moeten komen in plaats van in pand Markt 1. En zou het nu ook verschrikkelijk zijn als we hier in Tholen blijven vergaderen en trouwen? Als er zowel in Tholen als in Sint-Maartensdijk getrouwd kan worden, dan is het te verwachten dat er ook van de andere katit van het eiland vragen komen. Kan er geen functioneel gebruik aan het geweldige aantal spreekkamers gegeven worden? Ik heb er m'n twijfels over, of het nieuwe gebouw dezelfde exploita: tiekosten heeft als de huidige gebou wen", zo besloot de P.v.d.A.-fractie voorzitter. Nu onvoldoende ruimte "De huidige gemeentesecretarie is ten enenmale onvoldoende", vond VVD-fractievoorzitter M. van Damme. "Op zolderkamers waar een aantal ambtenaren "samenhokken" bereikt men nooit de sfeer die leidt tot optimale produktiviteit. Is het enerzijds de pro- duktiviteit die lijdt onder het gebrek aan ruimte, anderzijds is het de burger die moeite heeft zijn persoonlijke belangen aan de desbetreffende ambtenaar voor te leggen. Ook de discretie, toch vooral belangrijk in de relatie burger-ambte naar, lijkt voor de betrokken burger ver te zoeken. Gezien de kostenontwikkeling van de laatste jaren, valt het te betreuren, dat de aanwijzing van het bestuurscentrum zo laat is gekomen. Het totaalbedrag ligt ons bijzonder zwaar op de maag. Van Schetsen heeft er al een bloemlezing van gegeven: als we indertijd hadden gewe ten, dat het plan zoveel zou kosten, zou het misschien anders gegaan zijn. Maar als je het representatieve gedeelte in Tholen zou willen benutten, zou je de hele Kerkstraat en Hoogstraat moeten slopen en onteigenen voor de bouw van een secretarie. Rapport VNG ruggesteun Twee jaar geleden dachten we, dat de lasten twee ton per jaar zouden zijn, maar dat is nu verdubbeld. Het is uitge komen dat de cijfers van b. en w. te laag zijn geweest. Was een andere opzet niet noodzakelijk geweest. De uitstulpingen, de gaanderij, wat zijn daarvan de extra kosten? Hoewel er vanaf het begin in spraak was van de raadscommissie be stuurlijke aangelegenheden, is ons in ziens onvoldoende onderzocht of een andere vormgeving van grote invloed zou zijn op de bouwkosten. Keuzemo gelijkheden zijn er niet geweest. Het is voor ons moeilijk te beoordelen of het programma van eisen juist is. Wij zijn dan ook blij met het rapport van de VNG, die het principe overwegend juist beoordeelt. Dat is een ruggesteun voor ons. Zonder veel pijn Het is een investering voor de toekomst en particulieren, o.a. banken, bouwen vaak te klein. Als er gebouwd wordt en de financiële middelen laten het toe, dan moeten we goed bouwen. De ruimte is aan de grote kant, maar om nog eens te gaan heroverwegen om gemeentewer ken in Scherpenisse te huisvesten bij de buitendienst, dat kost alleen maar geld. Alles moet onder één dak komen. Elke maand uitstel kost 60.000 gulden. De fi nanciële positie laat op het ogenblik een last van vier ton toe. Dat is nog niet 1% van de totale uitgaven v£n de gemeente. Dat is heel weinig. We moeten dan wel de Ram v. Hagcdoornstraat 9, Steenbergen, tel. 01670-3526. de reserveringen nog verhogen, maar zonder al te veel pijn zou dit plan kun nen doorgaan. Graag besparingen Efficiency, een doelmatige werkwijze, is een van de hoofdredenen om dit plan uit te voeren. Volgens de landelijke trend neemt het aantal ambtenaren elk jaar met 1 'A% toe en de helft van die kosten zouden we op jaarbasis terugverdienen met een produktiviteitsvermeerdering van 5%. We willen graag besparingen. In de commissie B.A. is erover gesproken om de voormalige bakkerij van Bent- schap Knook voor een ton minder te restaureren. Ook op vloerbedekking zijn er besparingen mogelijk, totaal tot een bedrag van 470.000 gulden. We zouden heel graag zien, dat we ergens de ver wachte stijging van de bouwkosten in terugverdienen. We moeten misschien een maximum bedrag vaststellen, want nog 1 miljoen erbij is 125.000 gulden op jaarbasis en dat is teveel", vond Van Damme. Verre van efficiënt CHU-fractievoorzitter J. Versluijs was overtuigd van de noodzaak tot uitbrei ding van het gemeentehuis, want de huidige situatie vond hij verre van effi ciënt. "Om in het gemeentelijk bedrijf een maximale arbeidsproduktie te halen en de dienstverlening zo goed mogelijk te laten verlopen, moet de huisvesting aan bepaalde eisen voldoen. Gemeen tewerken in Tholen en ruimtelijke or dening in Sint-Maartensdijk is een sprekend voorbeeld dat de huidige si tuatie veel te wensen overlaat. Naast de directe kosten- en tijdsbesparing moet een voordeel voor de inwoners bereikt worden in de vorm van een meer effi ciënte dienstverlening die zich moeilijk in geld laat uitdrukken. In de uitbrei ding dient dok een stukje toekomstige ontwikkeling ingecalculeerd te worden. Mede gezien het VNG-rapport, komt het ons voor, dat er rijkelijk veel spreekkamers zijn: 15. De wethouders zouden hun spreekuur op hun eigen ka mer kunnen houden, terwijl een van de spreekkamers wachtruimte kan worden. Fractiekamers overbodig We ons bezonnen op een zinniger be steding van de panden Markt 1 en 2, maar hebben die vooralsnog niet ge vonden. Een totale bestemming als fractie- en vergaderkamers vinden we echter overbodig. Ons voorstel is, om die niet als zodanig te bestemmen, maar hier wat anders in te huisvesten. Dat het contact met de burger via het loket of balie niet alleen tot de afdeling bevol king beperkt hoeft te blijven, is iets waar rekening mee gehouden dient te wor den. De bouwkosten zijn tot een zeer hoog bedrag gestegen. Op grond van infor matie van b. en w„ zijn er besparingen mogelijk die de bruikbaarheid van het gebouw geen of weinig afbreuk doen: geen algehele restauratie van de voor malige bakkerij Bentschap Knook, geen kunstvoorwerp en mogelijk achterwege laten van zolderisolatie. Dit blijkt toch een aanzienlijk bedrag in te houden, waar wellicht dan de kostenstijgingen geheel of vrijwel geheel mee opgevan gen zouden kunnen worden. Als de bouwkosten dan tot de begrote kosten beperkt blijven en we stellen ons êen limiet van 6 miljoen gulden, dan zijn de jaarlijkse lasten geen 4 ton, maar 321.000 gulden. Deze 20% is een aan trekkelijke lastenverlichting en daar moeten we naar toe. Tot slot de vraag: wil het college de Thoolse bedrijven zoveel mogelijk de kans geven bij een zo kapitaal- en ar beidsintensief werk binnen de gemeente te worden betrokken", aldus Versluijs. Fabelachtig bedrag "Er zijn normen voor werkomstandig heden en die worden momenteel op geen stukken na gehaald", zei mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven (KVP). "Met de uitvoering van dit plan is een fabelachtig hoog bedrag gemoeid. De behoefte aan betere huisvesting is zeer duidelijk aanwezig. Het is een prettige bijkomstigheid dat we de geld middelen hebben om deze uitbreiding te kunnen realiseren. We hoeven er geen andere nodige dingen voor te laten. Ik ondersteun de bezuinigingen die Ver sluijs heeft genoemd. Raadsleden moe ten te spreken zijn als daar behoefte aan is en ik zal dan ook nooit een beroep doen op ruimten in de secretarie. Wat de bestemming van de panden Markt 1 en 2 aangaat, denk ik sterk aan de woning stichting. Die heeft dan duidelijk een eigen adres, maar prettig dichtbij om van hand- en spandiensten gebruik te kunnen maken. Ik zou het redelijk vin den als het ministerie van Binnenlandse Zaken vanwege de herindeling voor een forse subsidie voor dit bouwplan zou zorgen. Laten b. en w. alsnog een beroep op dat ministerie doen", zei mevr. Deurloo. Bestemming voor Gouden Leeuw ARP-raadslid W.C. van Kempen pleitte voor centralisatie van de gemeentelijke diensten, geen plukje hier en daar. Hij had evenals Van Damme waardering voor het werk van de voorbereiding scommissie en de architect. Van Kem pen vond dat er in de panden Markt 1 en 2 een stuk ruimte over is die een andere bestemming moet krijgen dan fractie kamers. "Gesuggereerd is al een bureau voor de rijkspolitie of de woningstich ting. Ook voor de Gouden Leeuw (Markt 58) in Sint-Maartensdijk en het stadhuis in Tholen moet er een bestem ming komen. Al zijn er dan maar gerin ge jaarlijkse lasten, het komt toch slecht over, wanneer je geen redelijke bestem ming kunt aangeven voor niet meer in gebruik zijnde gebouwen. We dienen ook een goede benutting van het be staande gebouw te bekijken. De repre sentatieve kant is meer dan royaal be deeld. In Markt 1 en 2 is er ook niet veel behoefte aan fractiekamers. Raadsleden zijn thuis 24 uur bereikbaar. De hele bouw is niet te krap bemeten, we moeten het ook in een keer goed doen", vond het ARP-raadslid. Drastische beperking Laatste spreker in eerste instantie was P.v.d.A.-raadslid J. de Bres. Na de wat hij noemde, uitstekende en puntige op merkingen van zijn fractievoorzitter, herinnerde hij eraan dat de raad er niet voor voelde om in de kernen bepaalde contactpunten te houden. "Een plaats als Tholen met 5000 inwoners zou een dergelijk gemeentelijk contactpunt moeten hebben, maar ik wil het alleen constateren en er verder niet meer over praten. Het college zit op rozen, gezien de weinige kritiek op dit plan in de raad. Het is ondoenbaar en buitengewoon moeilijk om nog wat te veranderen zoals in het VNG-rapport is aangegeven. Het schetsplan is aantrekkelijk, maar aan trekkelijkheid kost geld. Ik zou het hele bestuurlijke element met de bestaande burgemeesterskamer in het oude ge deelte willen houden. De buitengewoon mooie representatieve ruimte kunnen we dan benutten. Het is niet verant woord om zoveel geld uit te trekken voor nieuwbouw. B. en w. stellen dat de ex ploitatie stellig niet hoger zou zijn dan nu. maar dat is niet gebaseerd op de realiteit. Gebruik van mogelijkheden, ook be stemming van de Gouden Leeuw en het stadhuis in Tholen voor andere doelein den, kost geld. Een heel merkwaardig geval is het Welzijnsorgaan. Niet zo lang geleden schreven b. en w. een brief naar het Welzijnsorgaan om naar een andere ruimte uit te kijken en nu ze gaan fuse ren met de Schouwse stichting mogen ze in het stadhuis blijven. Je moet voor de bestaande gebouwen een redelijke be stemming hebben, voordat je je in een miljoenenproject steekt. Een drastische beperking van de kosten moeten we ernstig bezien. Wanneer men dat niet doet, zal het bijzonder moeilijk zijn om andere voorzieningen (denk aan het rapport van de Zeeuwse Sportraad met een zwembad en sportzaal) te realise ren", zo besloot De Bres de inbreng van de raadsfracties in eerste instantie. Daarna volgde er een schorsing van ruim een half uur, waarin b. en w. ver schillende ambtenaren raadpleegde evenals de architect en een medewerker. SGP en VVD hebben de PvdA-fractie in de Thoolse gemeenteraad donderdag avond tijdens de debatten over de uit breiding van het gemeentehuis in de hoek gezet. Dit werd uitgelokt door PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen, die reageerde op het betoog van SGP-fractievoorzitter Th. Aarnoudse. Deze had in eerste instantie al zijn on voorwaardelijke steun toegezegd aan het voorstel van b. en w. "Er is door zeer deskundige mensen aan het plan gewerkt en wie zijn wij dan, dat wij dat zouden bekritiseren", zei Aarnoudse. Van Schetsen haakte daar op in: "U zult be grijpen dat wij er wat kritischer tegeno ver staan, want hoe gemakkelijk gaat Aarnoudse met deze zaak akkoord. Ik zou dolgraag willen dat de SGP over an dere voorstellen ook zo dacht", aldus de PvdA-fractievoorzitter. PvdA-raadslid J. de Bres had die kritische houding van zijn fractie later nog eens benadrukt en in tweede instantie ging Aarnoudse dan ook in de aanval. "We zouden te ge makkelijk over de financiën gestapt zijn. We hebben wel weinig woorden ge bruikt, maar dat ontken ik ten stelligste. In de raadscommissie bestuurlijke aan gelegenheden (B.A.) hebben wij de be zuinigingen gesteund. Het spijt me dat Van Schetsen die opmerking maakt, zeer jammer, want dat steekt me gewel dig. Met die andere voorstellen bedoelt hij natuurlijk sport, recreatie, cult4ur en dat treft ons principe. Ik had er al reke ning mee gehouden, maar nu moet ik er toch op wijzen, dat vanaf 1972 tot 1976 voor de sport 3 'A miljoen gulden is uit gegeven. Van de PvdA heb ik daar zeer weinig kritiek op gehoord, terwijl het maar voor een deel van de bevolking is. Dit gemeentehuis is voor alle burgers. We staan achter een limiet van 6 miljoen gulden en b. en w. proberen het nog te drukken, anders wordt het verder een puur onhaalbare kaart", aldus Aarn- houdse. Van Schetsen: "We zijn van de SGP ge- Advertentie IM NK - !i ri l-! ;Ml Li T Ui (IJ «B2V15BAS MA115KT •flo£S4MD BUS BtttLBJSSTBBAAT TIJINttBSVBSB., IMMHSSNB2DH3 A-A Q3VB2B, BBBjAirWSTBiAAT "We moeten deze uitbreiding van het gemeentehuis voor honderd procent nuchter en zakelijk bekijken en dan moet er drastisch bezuinigd worden". Met die opmerking in de tweede ronde van het raadsdebat over de uitbreiding van het gemeentehuis in Sint Maartensdijk, haalde PvdA-fractievoorzitter P. van 5chetsen zich de woede van wethouder L J. Koopman op de hals. Koopman fel: "U moet die bezuinigingen eens aanwij zen, dan bent u een flinke vent". Van Schetsen wees erop dat volgens b. en w. 74% van de ruimten in het nieuwe ge meentehuis primair zijn, maar dat per centage is maar 61%. Dat zit hem in enorme optelfouten. De hele opzet moeten we eens kritisch, nauwkeurig, deskundig en ernstig gaan bekijken, dan zijn er bezuinigingen mogelijk. Daarom pleit onze fractie ervoor, om dit voorstel aan te houden, aldus de PvdA-woord- voerder. De burgemeester zei benieuwd te zijn naar de bezuinigingsvoorstellen van de PvdA-fractie, die hij in de eerst volgende vergadering van de commissie bestuurlijke aangelegenheden ver wachtte, voor het besteksklaar maken van de plannen. Van Schetsen bracht naar voren hoe b. en w. deze donder dagavond het voorrecht hadden een schorsing (van ruim een half uur) te vragen om deskundigen (de architect was ook aanwezig) en ambtenaren te raadplegen. Die mogelijkheid heeft de raad niet. De burgemeester: "We willen als college de toezegging doen om samen reëel te bezuinigen. B. en w. zien het plan ook liever een miljoen gulden goedkoper. We zijn er niet op uit om het werk duurder te maken dan nodig is. Het hoeft niet op 7 miljoen uit te draaien. Het kan voor 6 miljoen en we vertrou wen erop dat we die uitspraak kunnen nakomen", zei de raadsvoorzitter. Van Schetsen: "Daar vertrouw ik op, maar de praktijk wijst wel eens het te gendeel uit. We hebben in de commissie B.A. hoogstens drie keer over dit plan gesproken. Je valt van de ene verbazing in de andere". De burgemeester: "Er is steeds de grootste terughoudendheid in het noe men van cijfers geweest. Dat was natte vinger werk. Ik ben geprest tot het noe men van cijfers, maar ik heb het altijd ontweken. Van Schetsen: "Het is ontzettend moei lijk om ja te zeggen, ondanks al uw goed bedoelde toezeggingen. Over de kubie ke meter prijs van deze bouw heb ik duidelijk m'n twijfels. Ik verwacht daar nu ook geen duidelijk antwoord op, maar is het echt niet mogelijk met des kundigen aan tafel te gaan zitten en de bezuinigingen door te praten? Als we nu akkoord gaan, dan kunnen we draaien en keren zoals we willen, maar veran deren doen we er geen steek meer aan". Bevelander: "Als je het uitstelt, gaat het net als met de brandweerkazerne, een ton erbij". De burgemeester: "Gezien de goede voorbereiding is een verantwoorde be slissing vanavond mogelijk". Van Damme: "Akkoord, zoek voor de vier fractiekamers in pand Markt 1 een andere bestemming en doe uw best om bezuinigingen te vinden. Stel ons daarvan in de commissie B.A. op de hoogte". Versluijs: "De voorzitter heeft volmon dig toegegeven dat Beter Wonen in pand Markt 1 kan. In plaats daarvan is er dan vergaderruimte in de b. en w. kamer en de ontvangstkamer. De lasten van de nieuwbouw zijn geen vier ton. maar 320.000 gulden bij een rente van 10%". Mevr. Deurloo: "Huisvest Beter Wonen apart in pand Markt 1, zodat ze nog on der de paraplu zitten". Van Kempen: "Goedkoop kan duur koop zijn, dus dit plan uitvoeren. Wel heb ik er moeite mee als vrijkomende gebouwen (de Gouden Leeuw en deel stadhuis Tholen) lang leeg staan. De beschikbare ruimte moeten we benut ten. De Bres: "Op grond van ervaringen met nieuwbouw trek ik in twijfel of de ex ploitatie straks gelijk blijft met de hui dige gemeentelijke gebouwen. We zou den het verificatiebureau van de VNG moeten inschakelen voor een vergelij king". In antwoord op de replieken van de raad wees de burgemeester erop. dat er deze donderdagavond wel degelijk een keuze gemaakt moest worden. Hij benadrukte nog eens. dat het gemeentehuis een ge meenschapsvoorziening is, die het breedste hout snijdt. B. en w. gaan de hele rij van onderdelen in dit bouwplan langs en bekijken welke aspecten goedkoper kunnen. Daarma- ken we vraagpunten van in de commis sie B.A. als pand Markt 1 naar Beter Wonen gaat. betekent het missen van vijf kamers wel wat. De praktijk wijst uit. dat er behoefte bestaat aan een aantal vergaderruimten, zei de raads voorzitter. Van Schetsen zei met alle goede bedoe lingen van b. en w. toch niet aan 6 mil joen gulden te komen. De burgemeester: "Of u twijfelt aan onze deskundigen of aan de toezeggin gen van het college". De Bres: "Onze fractie heeft suggesties gedaan waarvan het college zegt: dat doen we niet. Als we die bezuinigingen nu niet stellen, kunnen we ze niet meer stellen". De burgemeester: "Aan uw verlangen kan grotendeels tegemoet gekomen worden na deze beslissing vanavond". Na drie uur praten en een schorsing van ruim een half uur viel de beslissing: het voorstel van b. en w. werd aangenomen met de drie stemmen van de PvdA-raadsleden P. van Schetsen, J. de Bres en M.A.J. van der Linde tegen. Voor de verdere uitwerking van de bouwplannen kregen b. en w. 350.000 gulden van de raad. wend dat u kritisch bent ten aanzien van de financiën. De bibliotheek bijvoor beeld is er voor alle inwoners, maar de SGP is tegen vanwege de kosten. Dan valt er te bezuinigen. Ik heb echter niet op sportvoorzieningen gedoeld". Aar noudse: "De Bres sprak toch over sportvoorzieningen die in het gedrang zouden kunnen komen". Van Schetsen: "Ik denk aan voorzie ningen in onze historische kernen. Ver betering kost veel geld, terwijl de verfij ningsuitkering van het Rijk hiervoor helemaal voor de uitbreiding van het gemeentehuis gebruikt wordt". Vervolgens ging VVD-fractievoorzitter M. van Damme in het offensief: "Als een raadslid zegt dat hij kritisch is, lijkt het of de anderen niet kritisch zijn. Ik heb nachten van deze zaak wakker ge legen en die zijn er meer hier in de raad", aldus Van Damme. Van Kempen: op het Franse platteland spreekt men niet over -'hotel de ville, maar over le mairie. Van Damme zijn betoog vervolgend: "In de streek denkt men heel anders over dit voorstel, maar als raad staan we nu voor een bestuurlijke keuze. We hebben te weinig keuzemogelijkheden gehad, maar met een gerust geweten kunnen we nu een besluit nemen. Het CDA zit hier in de raad zonder wethou der en geeft carte blanche, terwijl de PvdA met een wethouder in het college geen vertrouwen heeft in de toezegging van b. en w. dat er bezuinigd wordt", aldus Van Damme. CHU-fractievoorzitter J. Versluijs ont kende dat hij een carte blanche had ge geven. Hij had ook niet van deze zaak wakker gelegen, maar Versluijs zei zich toch bijzonder serieus in deze materie te hebben verdiept. De Bres bracht nog naar voren, dat zijn fractie positief kritisch was en concrete suggesties had gedaan. Wethouder C.J. Moerland wilde er ook nog wel wat van zeggen: "Het is nu al de tweede keer dat de VVD-fractie de PvdA verwijt geen vertrouwen in het college van b. en w. te hebben. Het zou bekend moeten zijn, dat de PvdA veel aan zelfkritiek doet. In de fractieverga deringen slaan we wel eens met de vuist op tafel, maar in de regel kunnen we het goed vinden. We belijden 1 richting. Over dit voorstel heb ik meerdere nach ten wakker gelegen, want je moet van ijzer zijn wil je zo'n bedrag uitgeven", zei wethouder Moerland. SGP-raadslid J.C. Bevelander had toch nog z'n bedenkingen in de opstellingen van de PvdA-fractie, maar wethouder Moerland verzekerde hem dat hij niet ongerust hoefde te zijn. Van Schetsen onderschreef de woorden van Moerland: "Misschien dringt er van onze fractie een kritische noot in b. en w. door", aldus de PvdA-voorzitter, die Van Damme uitnodigde voor de bin nenkort te houden openbare fractiever gaderingen. De burgemeester: "U zult dan blij zijn met de grote ruimte in het gemeente huis". Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM advertentie IMj G.S: van Zeeland hebben de statenle den G. van den Berg (SGP) uit Sint- Philipsland. L.A.M. Elenbaas (VVD) uit Scherpenisse, P. de Jonge (Boeren partij) uit Hoek en R. Meyering (GPV) uit Middelburg antwoord gegeven op hun schriftelijke vraag over het kruis werk ten plattelande. G.S; wijzen erop dat de per 1 januari 1976 in werking getreden interium-sub- sidieregeling voor het kruiswerk een voorlopig karakter heeft. Dit is bedoeld voor de periode waarin het kruiswerk wordt geherstructureerd en nog geen integrale financiering in het kader van een volksverzekering is tot stand geko men. Het aantal wijkverpleegkundigen wordt niet langer gerelateerd aan hetaantal le den der verenigingen doch aan het aan tal inwoners van het verzorgingsgebied. Dit in het kader van de regionalisatie van de gezondheidszorg. De nu vastge stelde norm wordt voorshands gehan teerd als praktisch uitgangspunt, doch is voor bijstelling vatbaar. Het is immers, duidelijk dat rekening moet worden ge houden met lokale omstandigheden, zoals een van het landelijk gemiddelde afwijkende leeftijdsopbouw, bevol kingsdichtheid en dergelijke. Door de rijksoverheid is toegezegd, dat een ver fijningsnota zal worden opgesteld. In de in Sint-Philipsland -bestaande vacature van wijkverpleegkundige zal overigens normaal kunnen worden voorzien, aan gezien besloten is, daar daar een wijk verpleegkundige dient te worden gesta tioneerd. Dit na afweging van alle fac toren. aldus G.S. van Zeeland, in ant woord op de vraag van vier statenleden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 11