TROUWEN IN DE GASTHUISKAPEL wfco \2lh jaar burgemeester J.E. van Boeijen Jachthaven Flipland blijft nog van papier VANAVOND RAADSDEBAT UITBREIDING GEMEENTEHUIS I A Grondverwerving dijkversterking baart zorgen DEZE WEEK Gift Anjerfonds voor Accelerando, fotoclub 't Eiland en Haestinge Welzijnsorgaan Tholen neemt huidige trouwzaal in gebruik 11 no Donderdag 9 december 1976 33e jaargang no. 3 JjÊgM Verlenging sluitingsuur Brandweerkazerne Tholen Gebruikte meubelen als nieuw Wilt U goedkoper uit zijn Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN voor prima gebruikte meubelen Geen waterwagen Binnen een jaar 5800 m nieuwe dijk klaar voor 1.7 miljoen gulden per km Dankbaar voor compromis De Thoolse gemeenteraad beslist vanavond om half acht tijdens een speciale vergade ring in het gemeentehuis in Tholen over de uitbreiding van het raadshuis in Sint- Maartensdijk. Nog heel wat feestjes Voorbeeld voor anderen Gedegen voorbereiding Vervolg op pag. 7 éëNÜRAC Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin op genomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Eendrachtbode Postbus 5 - Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Postgh-o 12.44.07. Rabobank 30.30.05.556. Verschijnt elke donderdag. Abonnementsprijs 11,- per halfjaar. Per post 13,50. Losse nummers 0,50. Sluitingsdatum advertenties dinsdagmiddag 16.00 uur. Adver tentieprijs 0,24 per mm btw. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,00 incl. btw. contant, op rekening 5,75 Incl. btw. Hoofdredacteur - uitgever G. Heijboer. Thoolse bruidsparen zullen volgend jaar in twee gebouwen kunnen trouwen: in de gerestaureerde Gasthuiskapel in de Kerkstraat of in de voorzaal op de verdieping van het stadhuis in Tholen. De aanwijzing van de Gasthuiskapel als trouwzaal dient volgens B en W tijdelijk te zijn totdat de uitbreiding van hef gemeentehuis in Sint- Maartensdijk klaar is, eind 1978. De gemeenteraad neemt hierover maandagavond 13 december oni half acht een heslissing. maar een probleem lijkt het niet te zijn. want de raadscommissie bestuur lijke aangelegenheden (de zes fractievoorzitters) is accoord. Overigens dient de Thoolse raad dan wel vanavond om half acht het sein op groen te zetten voor de nieuw bouw plannen in Sint-Maartensdijk. Door de steeds uitbreidende taak en personeelsbezetting van het Welzijnsor gaan is de huidige huisvesting dermate onvoldoende geworden dat van een on werkbare situatie gesproken moet wor den. Voor enkele jaren zou men in vol doende mate geholpen zijn. als men de beschikking krijgt over de trouwzaal in het Thoolse stadshuis. Na het gereedko men van de uitbreiding van het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk, zou den er door het vrijkomen van andere ruimten in het stadhuis voldoende ver trekken voor het Welzijnsorgaan zijn. Het werk van het Welzijnsorgaan vin den B en W voor de Thoolse gemeen schap van dermate groot belang, dat de ongestoorde voortgang van dit werk be vorderd dient te worden Voor het slui ten vart huwelijken wordt dan gelegen heid gegeven in de voorzaal op de ver dieping van het stadhuis en in de Gas thuiskapel. Het college heeft overwogen dat een dergelijke gang van zaken min der acceptabel zou zijn. indien deze niet een duidelijk tijdelijk karakter zou heb ben. Daarvan is echter wel sprake, nu de plannen voor nieuwbouw in Sint-Maar tensdijk in een definitief stadium verke ren. B en W stellen voor, een verzoek van de vereniging Horeca Tholen om het slui tingsuur met twee uur te verlengen (van 23.45 tot Ö.45 uur) voor kennisgeving aan te nemen. Naar aanleiding van be sprekingen in de raadscommissie be stuurlijke aangelegenheden (de zes fractievoorzitters) op 14 januari 1975 en 21 juni 1976 hadden B en W al eerder besloten geen voorstel tot wijziging van de Algemenee Politieverordening aan de gemeenteraad voor te leggen. Als reden voor verlenging van het slui tingsuur voert Horeca Tholen aan: 1. Het uitgaanspatroon van de bevolking is gewijzigd, men gaat pas uit nadat de T.V. uitzendingen beëindigd zijn.; 2. Men wordt in de omzet gedupeerd door de toenemende concurrentie van de kantines van de sportverenigingen die uit zouden groeien tot volledige ho recabedrijven. De horeca-ondernemers hebben volgens B en W reeds nu de mogelijkheid om gedurende het vakantieseizoen (juni, juli en augustus) ontheffing van het sluitingsuur te krijgen, zodat aan hun belangen voor een belangrijk deel tege moet gekomen wordt. Volgens de rijk spolitie veroorzaakt verlenging van het sluitingsuur veel overlast aan de bewo ners van de straten waarin de horecabe drijven gevestigd zijn. Het rumoer van het vertrek van de cafebezoekers wordt hierdoor verplaatst naar een later tijd stip. In diverse gemeenten is men daarom overgegaan tot het afschaffen van het sluitingsuur, waardoor het ver laten van de cafe's druppelsgewijs ge schiedt. Deze maatregel zal echter de geluidsoverlast niet geheel voorkomen, aldus B en W. Horeca Tholen verzoekt verder toezicht uit te oefenen op de verkoop van alco holhoudende dranken door niet erkende slijters. De gemeente heeft volgens B en W echter in deze geen taak. Het toezicht hierop wordt uitgeoefend door de daar toe bevoegde opsporingsambtenaren zoals rijkspolitie en de economische controledienst. De politie heeft toegezegd hierop voor de komende feestdagen extra toezicht uit te zullen oefenen. De bouw van een nieuwe brandweerka zerne in Tholen krijgt maandagavond ook weer een vervolg. Problemen blij- Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel. 01114-1373 ven er echter, want nu zijn B en W het weer niet eens met een advies van de meerderheid van de commissie openba re werken om plan V te kiezen voor een brandweerkazerne aan de Ten Anker- weg. Hoewel dat plan voldoet aan de minimaal te stellen eisen van welstand, vinden B en W dit plan gelet op de si tuering bij de entree van Tholen. tegen de achtergrond van een historische stadskern ongewenst. Plan VII voldoet volgens het college zowel uit een oog punt van welstand als uit een oogpunt van functionaliteit wel aan de eisen. B en W benadrukken dat zij het als taak van de gemeente beschouwen bij het bouwen van gemeentelijke bouwwerken een bepaald architectonisch niveau aan te geven. Ook uit dat oogpunt wijkt het college af van het advies van de meer derheid van de commissie o.w. In plan VII is geen garage opgenomen voor de stalling van een waterwagen voor de brandweerregio Bergen op Zoom. In eerste instantie was hiervan sprake, maar inmiddels is komen vast te staan dat de regionale brandweer de in vestering vooralsnog niet verantwoord vindt. Als de behoefte aan een water wagen op Tholen urgent zou worden, kan alsnog worden gezocht naar een passende stallirtgsr «wte waarbij in principe de keuze niet tot Tholen-stad beperkt behoeft te blijven. Het door de meerder heid van de commissie o.w. ge kozen plan V is zodanig van opzet, dat de staliingsruimte voor de waterwagen niet weggelaten kan worden, zonder dat er uit een oogpunt van welstand een volkomen onaanvaardbaar geheel ont staat. .De meerderheid van de raad koos destijds voor de Ten Ankerweg waarom B en W het niet zinvol achten hierover opnieuw de zienswijze van het college te vermelden. Twee leden van het college blijven echter voorkeur hou den voor plan VI Minneputtestraat. mede omdat dit verreweg het goed koopste plan is. De overige leden heb ben zich beperkt tot de Ten Ankerweg omdat hiernaar de voorkeur van de raad bleek uit te gaan. Ook de regio naal-commandant en de brandweerin specteur kunnen met deze plaats in stemmen. VVD-raadslid J.L. van Gorsel heeft bij de behandeling van de be zwaarschriften tegen plan Stadskern Oost voorgesteld om het busstation in plaats van in de Kruittoren op de plaats van de brandweerkazerne aan de Ten Ankerweg te maken en de brandweer kazerne dan toch aan de Minneputte straat. B en W willen hier niet nog eens op terugkomen. Voorgesteld wordt, om geld beschikbaar te stellen voor plan VII Ten Ankerweg. Advertentie IM COMMISSARIS B0ERTIEN WENST THOLEN GELUK MET VEILIGHEID De Commissaris der Koningin in Zee land. dr. C. Boertien. heeft dinsdag de bevolking van Tholen geluk gewen<t met het gereedkomen van 5800 m. dijk tussen Sint Maartensdijk en Stavenisse. waardoor de veiligheid op Tholen wordt verhoogd. Hij legde in de Noordpolderde laatste hand aan de dijk door onder vier krachtig wapperende vlaggen een afslui thek op z'n plaats te brengen. Het karwei werd dinsdag om half twaalf onder gun stige weersomstandigheden geklaard, zoals ook aannemers- en handelsbedrijf Van Oord Werkendam b.v. mede dankzij de droge zomer en een goede planning de bijna 6 km. dijk in record tijd kon afwer ken. "Er is duidelijk een stunt uitge haald;. De 40 km. dijk die nu nog op Tholen en Sint Philipsland verbeterd moet worden, is een klusje dat we voor 1978 kunnen regelen", zei Van Oord-medewerker Ir. S.A. van den Hout. Hij wees erop dat sommigen nog het beeld van een aannemer hebben van mannen met dikke sigaren, maar in een modern bedrijf als Van Oord is er een degelijke planning met behulp van een computer waardoor een dijkwerk als bij Sint Maartensdijk in februari kan star ten en in november opgeleverd kan worden. In een seizoen bijna 6 km. ge reed. daar durfde men vroger niet van dromen. Een film van het Smerdiekse dijkwerk toonde de genodigden bij deze feestelijke oplevering hoe met behulp van machines meerdere betonblokken gelijk gelegd worden en paaltjes gesla gen worden. In de topperiode van dit werk waren er direct 87 mensen en 55 machines bij de aanleg van de dijk be trokken. Elk personeelslid had 115 PK tot zijn beschikking. Commissaris Boertien - hij moest eigen lijk een bijeenkomst met Spaanse Chri sten-Democraten bijwonen, ze grinnik ten in Den Haag toen ze hoorden dat hij naar een dijkversterking moest - blikte tijdens een ontvangst in de Stadsherberg terug naar het tijdperk van de kruiwa gen en de schop. Zelfs naar 1753, toen de historicus Isaac Tirion sprak over Tho len als het vermakelijkste eiland van alle Zeeuwse, eilanden. "U zult mij niet in het openbaar horen beweren dat Tholen het vermakelijkste eiland is. Ik wil me tenslotte nog elders kunnen vertonen" aldus de commissaris, die nader inging op het gereedkomen van de brede dijk bij de smalle stad Sint-Maartensdijk. Hij herinnerde veröer aan de periode van onderschatting van de situatie als een aantal ongunstige factoren in het stormseizoen zou samenwerken. "Laten we dankbaar zijn na zoveel spanning dat dit Oosterscheldecompromis uit de bus gekomen is met'veiligheid en een uniek milieu. Voldoening en dankbaarheid heb ik voor de Oosterschelde-water- schappen, die een oplossing waaraan ze zelf niet de voorkeur gaven, zo goed hebben geaccepteerd. Wanneer op de soms moeilijke en lange weg een mijl paal als vandaag wordt bereikt, is een feestelijke qplevering op z'n plaats", al dus dr. Boeftien. "Houdt u maar stijf, er zullen nog heel wat feestjes georganiseerd moeten wor den" zei dijkgraaf H. van Gorsel van het waterschap Tholen. Wat hem betreft blijft het geld vlot stromen van Den Haag naar Zeeland. Hij hoopte dat de stuurgroep dijkversterkingen Ooster- schelde niet al te zuinig zal zijn en zeer snelle beslissingen neemt. "Wees zo royaal mogelijk. Dan hopen we dat rijkswaterstaat de mankracht krijgt om het werk uit te voeren. Deze 5800m dijk Een hele drukte was het woensdagmid dag in het Thoolse stadhuis tijdens de receptie voor het 12 4 jarig ambtsjubi leum van burgemeester J.F., van Boeijen. De burgemeester en zijn echtgenote wa ren er beduusd van. zoveel mensen gaven blijk van hun waardering via felicitaties en geschenken. Een verslag van de ge zellige ontvangst vindt u op pagina 7. Hier alvast een beeld van de warme hul de. waarbij drie medewerksters van de afdeling Interne Zaken van de gemeen tesecretarie hun felicitaties overbrengen aan het Thoolse burgemeestersechtpaar. is nu klaar en wc zijn blij dat de haven bij Stavenisse is afgesloten. De veilig heid is daarmee al een stuk verbeterd. Voor de oud H.I.D. in Zeeland Ir. J. Zuurdeeg moet dat een belevenis zijn.Toen hij veertien jaar geleden naar Zeeland kwam. wilde hij de haven van Stavenisse afsluiten. We lagen direct in de clinch, maar nu heeft hij toch z'n zin gekregen.", zei de dijkgraaf. Hij hoopte dat de dijkversterkingen op Tholen en Sint-Philipsland nu in versneld tempo opgeleverd kunnen worden. "We heb ben nu met twee gemeentebesturen te maken, maar het zou nog makkelijker zijn als je er maar een had. Overigens is de samenwerking met beide goed", al dus dhr. van Gorsel. Hij stelde het bijzonder op prijs dat de commissaris op deze feestelijke dag de laatste hand wilde leggen aan zo'n groot werk. De grote dank van de Thoolse dijkgraaf ging uit naar de werkers van aannemer van Oord voor de manier waarop en de snelheid waarmee de dijk aangelegd is. "Van Oord heeft dit werk voor een Tuttel bedrag aangenomen, maar de uitvoe ring is buitengewoon goed geweest. Precies op tijd klaar, ondanks de tegen slag van een paar verzakkingen, maar daar was nog wat aan te verdienen. De dijk ligt er prachtig bij. We hopen dat deze waterkering z'n functie mag ver vullen. De veiligheid is hiermee een stukje in de goede richting gegaan. Wij staan er achter om in 1979 alles rond te "We merken van week tot week dat de grondverwerving stroever loopt. Dit baart ons zorgen. De taxateurs zitten met de handen in 't haar." dat zei het hoofd van het bureau dijkversterkingen Oosterschelde, ir. P.H. van der Weele dinsdag bij de oplevering van 5800 m zeedijk bij Sint-Maartensdijk. Hij wees erop dat bij dit werk door het waterschap Tholen bij de betrokkenen de bereidheid was gevonden om mede werking te verlenen. Ook bij de aanko pen voor het herstel van de afschuivin gen. liep het allemaal vlot. Dijkgraaf H. van Gorsel gaf de betrokkenen daarvoor tijdens de laatste algemene vergadering nog een pluimpje. Ir. v.d. Weele stipte aan. dat er o.a. van de landbouw nu meer weerstand ontmoet wordt bij de grondverwerving. Dit wordt veroorzaakt door de explosieve prijsontwikkeling. Het bureau dijkversterkingen begon met 2.50 per m2 en een kleine premie, maar nu er pas in Rilland Bath 53.000 gulden per ha geboden is bij een ver koping. is de bereidheid miniem. Als dit niet tot rust komt. zal het tempo niet gehandhaafd kunnen worden, aldus ir. v.d. Weele. De commissaris der konin- ging onderstreepte dit probleem nog eens in zijn toespraak. Het nieuwe 5800 m lange dijkvak in de Muve-, Noord- en Oudelandpolder bij Sint-Maartensdijk. Rechtsonder is het strandje zichtbaar bij camping De Pluimpot en naar boven gaande, ligt camping De Muye. In de bocht, landin waarts, legde de commissaris van de ko ningin in Zeeland de laatste hand aan de nieuwe zeedijk. krijgen. Dan slapen de mensen op Tho len en Flipland wat rustiger" aldus dhr. van Gorsel. Aan de hand van kaarten gaf het hoofd van het bureau dijkversterkingen ir. P.H. v.d. Weele in de Stadsherberg nog een nadere toelichting aan het grote ge zelschap autoriteiten. Hij sprak van een boeiende samenwerking tussen de ver schillende instanties. Het waterschap zorgt voor de lokale know how. Aanne mer van Oord voor een gedegen voor bereiding, zodat na de aanbesteding op 20 augustus en de gunning op 15 sep tember 1975 begin dit jaar gestart kan worden. We hebben moeite met de kortheid van het seizoen voor dit soort werken, waarvan ook de bouwvakantie nog af gaat. Maar tien procent van de werktijd is beschikbaar. Dankzij het goede weer en een goede planning heeft het altijd goed geklopt. Ons bureau is begin 1975 met de dijk versterkingen begonnen en nu is de eer ste grote dijk van 5800 m in de Muye-, Noord- en Oudelandpolder bij Sint- Maartensdijk klaar. In het werk zitten ruim 122.000 manuren exclusief transport en toelevering. Er is twee miljoen liter olie gebruikt. Het De (van) (N)oorddijk is hoog 0 Trouwen in de Gasthuiskapel I) Voorlopig nog papieren Flipland- se jachthaven II Ook Thools C.D.A. van start II Drie Anjerfonds-bijdragen voor Thoolse verenigingen II Een drukke receptie voor de bur gemeester Niet eens over subsidie godsdien stonderwijs I) Luxe trouwboekjes voor Thoolse bruidsparen Romeinse nederzettingen in het Thoolse land 0 Een verse MABA-kip 0 Onroerend-goedbelasting 0 Waarschijnlijk op basis van eco nomische waarde 0 Thoolse drukkerij in het goud 0 Naar de aquarellen van Paul Blom 0 VVD'ers uitblinkers in bestuur ders-volley 0 WEES TEVREDEN OVER AN DEREN. NIET OVER UZELF. 0 Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's. Het Anjerfonds Zeeland heeft drie bij dragen verleend aan Thoolse Vereni gingen. De Koninklijke Fanfare Acce lerando uit Sint-Annaland kreeg 5500 gulden, waarvan 3000 gulden voor de aanschaf van instrumenten. Acceleran do wil o.a. een ringbas aanschaffen. Een 2500 gulden is bestemd voor uniformen. De Sint-Annalandse muziekvereniging moet zestien leerlingen "aankleden". Ook kan de bijdrage gebruikt worden voor afbetaling van de reeds aange schafte uniformen. Accelerando heeft nu al voor de vijfde keer een bijdrage uit het Anjerfonds ontvangen, laatst in het voorjaar van 1975 nog 3000 gulden voor instrumenten. Het Anjerfonds verraste de fotoclub 't Eiland in Sint-Maartensdijk met een gift van 1400 gulden. De actieve vereniging heeft dankzij enkele successen bij foto wedstrijden al een aantal keren van zich laten horen. Men heeft nu plannen voor het ontwikkelen en afdrukken van kleurenfoto's en daarom komt de 1400 gulden reuze van pas. De fotoclub heeft een donkere kamer in de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnen- straat. Tenslotte was er een bijdrage van 1000 gulden voor de Stichting Gemeenschap Sint-Maartensdijk, die een geluidsin stallatie voor Haestinge kan financieren. Het Anjerfonds gaf dit jaar al 2000 gul den voor de aanschaf van een piano in het dorpshuis De Vossenkuil in Oud- Vossemeer. Het jachthavenplan van het Kanaal schap De Eendracht in de Krabben- kreek bij Sint Philipsland blijft voorlo pig nog een papieren zaak. Er worden veel woorden over gewisseld en veel ki lometers voor gereden, maar de realise ring komt geen stap dichterbij. Het wachten is op een beslissing van G.S. van Noord Brabant naar aanleiding van het bezwaarschrift van de gemeenteraad van Sint Philipsland. Flipland weigert het bestemmingsplan te wijzigen voor aanleg van de jachthaven in de werkha- ven aan de Krabbenkreekdam. uit vrees voor zondagontheiliging en verstoring van de zondagsrust. Woensdagmiddag I december spraken b. en w. van Flipland een uurtje met de Brabantse gedepu teerde N. v.d. Werf (VVD-recreatie) en Sytman (CDA - ruimtelijke ordening). Beide partijen zetten hun standpunten tot in tweede instantie uiteen, waarbij de pro's en contra's werden gehoord. "Het college van G.S. van Noord Brabant zal in december een beslissing nemen, waarbij alle partijen zoveel mogelijk recht wordt gedaan", zo werd ons me degedeeld. In verband met de begro tingsbehandeling zou dit tot januari kunnen uitlopen. Het dagelijks bestuur van het Kanaalschap heeft een bespre king gehad met de Commissaris der Koningin in Zeeland dr. C. Boertien en recreatie-gedeputeerde A.L. van Gees- bergen. Ook de griffiemedewerkers Vos en De Jonge waren daarbij aanwezig. De hele gang van zaken rond het jach thavenplan werd uiteengezet, zonder dat er nieuwe feiten naar voren kwa men. Eerder hadden b. en w. van Flip land al een bespreking met G.S. van Zeeland gehad. Kanaalschap-voorzitter A.G.O.A. Re- mery (burgemeester van Nieuw Vosse- meer) deelde verder mee. dat het Ka naalschap een brief heeft ontvangen van Rijkswaterstaat waarin gewezen wordt op de mogelijkheden voor een jachtha ven bij Tholen. Het- Kanaalschap wacht het standpunt van de gemeente Tholen af. aangezien hier nogal problemen aan vastzitten met het Schelde-Rijnkanaal en de toekomstige Oesterdam.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 1