Dijkversterkingen onverbrekelijk onderdeel van Oosterschelde-pijlerdam pc delta "1 I I Provincie zet Tholen krap met bestemmingsplannen 129 BIJ WELKE WATERSTAND GAAT DOORLAATBARE DAM DICHT? Drie weken gevangenisstraf voor Thoolse autokaper S Gaan en komen hoofd technische dienst das latverllietfWS! Veel autoriteiten bij dijkfeest in de Noord dol tei CDA Statenleden dagje in de streek Geen recreatie-compromis van Sint Philipslands raadsmeerderheid 6 EENDRACHTBODE Donderdag 2 december 1976 Volgend jaar 19 kilometer dijkverbetering Niet tijdelijk Verbetering wegen Waterschapsconcentratie reinigt goedkoop zie maar kostuum4,*75 mantel4,75 pantalon 2,35 rok2,35 japoq3,15 en nog goed ook probeer maar Tholen Stoofstraat 12 Motie Zelfstandigheid bestendigen Flinke boete voor aardappelteler en -handelaar Niet bij Tholen Geen compromis in recreatie-problemen Bibliotheek Anna Jacobapolder vers aeperst sinaasappelsap pak mee tijdelijk van 149 voor Ruimte Werkgelegenheid Wie zou menen dat door afsluiten van de Oosterschelde met een overigens door laatbare pijlerdam de al uitgevoerde of geplande dijkversterkingen overbodig zijn, zal de dijkgraaf van het Waterschap Tholen niet achter zich hebben. De harde noodzaak werd duidelijk in het openingswoord van de heer Hvan Gorsel uit Tholen tijdens de algemene vergadering van het waterschap, waarvan we u vorige week de voornaamste punten brachten. Er rezen bij het Waterschapsbestuur ook vragen hoe in de toekomst die dam wordt gesloten bij een voorkomende eztreme hoogwaterstand. De heer van Gorsel stond er in zijn op eningswoord uitvoerig bij stil, toen hij meedeelde, wat in dit opzicht al is ge beurd en wat er volgend jaar in dit kader te doen valt. Zo is het werk aan de zee dijken van de polders Muije, Oudeland en Noord in het kader van de partiële dijkversterkingen op 15 november op geleverd en dat was binnen de geplande tijd. niettegenstaande de tegenslag die aannemingsbedrijf van Oord te Wer kendam ondervond door een binnen waartse dijkafschuiving. De Dijkgraaf verwachtte dat de getroffen maatregelen voor herstel van het laatstgenoemde af doende zullen zijn en zich geen herha lingen zullen voordoen. Hij dankte iedereen die daartoe had meegewerkt, ook de eigenaren en gebruikers van gronden en dijken voor het beschik baarstellen daarvan. Zonder die mede werking zou de voortgang zijn belem merd. De dijkversterking aan de stadswallen en de zeedijk te Tholen is in verband met het winterseizoen zo goed als stil gelegd. De bedoeling is dit werk in 1977 klaar te maken. Een extra stapje in de richting van veiligheid is de afsluiting van de havenmond te Stavenisse. Nog voor de winter zal een damwand worden aangebracht in de al gestorte aarden dam. In de daardoor ontstane bouwput wordt volgend jaar een keersluis ge bouwd. Voor 1977 zal worden aanbesteed en zo mogelijk ook uitgevoerd de werken aan de zuidzijde van Sint-Philipsland vanaf het dorp tot de haven Anna Jacobapol- der over ongeveer 8 km lengte. Voorbe reidingen zijn er eveneens voor verster king van de dijkvakken gelegen tussen depunt van de Razernijpolder tot aan de afsluitdijk van de Pluimpot op Tholen over een lengte van bijna 11 kilometer. Om alle werken in 1980 klaar te krijgen is deze termijnvoltooiing dringend noodzakelijk, want dank ligt er nog-ruim Dinsdagmorgen wordt feest gevierd bij de oplevering van de nieuwe dijk in de Noordpolder tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Om half twaalf legt de commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, de laatste hand aan de dijk die in het kader van de dijkverster kingen Oosterschelde is aangelegd. De organisatie is in handen van het water schap Tholen en Aannemers- en Han delsbedrijf Van Oord-Werkendam B.V., een onderdeel van de Hollandse Beton Groep. Teroren geeft ir. P.H. van der Weele, hoofd bureau dijkversterkingen Ooster schelde, in De Stadsherberg een korte toelichting. Het gezelschap gaat per bus naar het werk. Na de feestelijke opleve ring volgt in de Stadsherberg een aperi tief met buffet. Bij dit dijkfeest zijn een groot aantal autoriteiten uitgenodigd zoals het com plete college van g.s. van Zeeland, het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen, de stuurgroep dijkversterkingen Oosterschelde, rijkswaterstaat bureau dijkversterkingen Oosterschelde, de hoofddirectie van het ministerie van verkeer en waterstaat onder wie de di recteur-generaal ir. J.W. Tops, de ge meentebesturen van Tholen en Sint- Philipsland, de Provinciale Waterstaat van Zeeland, en de staf van aannemer Van Oord. OVERZICHT TE HEFFEN GE- SCHOT DIVERSE WATERSCHAP PEN Waterschap Schouwen- Duiveland Vrije van Sluis Walcheren Hulster Ambach Brede Watering v.Z.B. Tholen 1976 1977 f 102,— f 108- f 127,- f 135- ders f 98- f 104- r 136- f' 146- r 98- f 104- r 72- f 72- 94,50 99- f 96- f 99 j 105,- 105,- 40 km. aan aanpassingswerken voor de boeg. Pas na volledige voltooiing van al die werken zal de tussentijdse veiligheid worden bereikt met een kans van 1 op 500. De heer van Gorsel benadrukte dat deze dijkversterkingen geen tijdelijke functie hebben maar onlosmakelijk zijn ver bonden met de geplande doorlaatbare dam. Over die pijlerdam had hij trou wens ook nog wel vragen, zoals hoe het werk in de toekomst zal worden be heerd. Bij welke waterstand de door laatbare pijlerdam wordt gesloten. Ge beurt dat bijvoorbeeld bij een "Volle" Oosterschelde of bij een halve vloeds tand? De heer Van Gorsel waarschuwde dat het bij al de techni&he bekwaam heden en deskundigheid die er aan te pas komen een kunstwerk blijft, waar aan van alles kan haperen. Daarom zouden zonder die dijkversterkingen maar halve maatregelen zijn genomen. Een goede beslissing van regering en volksvertegenwoordiging. Spoedig kan tot aanbesteding worden overgegaan van de volgende wegverbe- teringen: de Schoondorpseweg onder Poortvliet, de Brijhoekseweg en Har- togsweg te Scherpenisse, totaal 4600 meter. Door een nieuwe verdeelsleutel van de subsidieregeling kan de verbete ring mogelijk in nog wat sneller tempo doorgaan. Dat is ook nodig om het toe nemend verkeer te kunnen bijhouden. De huidige verhardingsbreedte van de tertiaire wegen is onvoldoende. Bermen en zijkanten gaan stuk. De betalingen van de heffingen verloopt vrij goed. Het dagelijks bestuur hoopt dat allé heffings- en geschotplichtigen op tijd zullen betalen. Op 12 november installeerde de com missaris der koningin een tweetal stu diecommissies. die zich bezig moeten houden met het vraagstuk van een ver dere waterschapsconcentratie. Een van die commissies voor middenen noord- Zeeland. Daarin wordt het waterschap Tholen door de heer van Gorsel verte genwoordigd met de heer H. Timmers uit Sint-Philipsland.als plaatsvervanger. Opnieuw deed de dijkgraaf een beroep op iedereen om waterkeringen, dijken, wegen en sloten milieuschoon te hou den. Dat geldt ook voor de recreanten. Medewerking betekent kosten beper ken. Onachtzaamheid werkt kostenver hogend. Maakt vooral de wegen schoon na verontreiniging, een dringende plicht verkeersveiligheid. Aan het begin van de vergadering was de overleden hoofdingelande A. Hage uit Scherpenisse herdacht. De dijkgraaf herinnerde aan een volijverig en vrien delijk waterschapsman en verzocht eni ge ogenblikken stilte in acht te willen nemen. In zijn plaats werd beëdigd de heer A. Duijnhouwer uit Scherpenisse. Voor het bestuur was het uiteraard ple zierig te kunnen wijzen op de sluitende begroting, op het niet verhogen van de dry clfjni' advertentie IM ZUIVERINGSHEFFING Naam Provincie Groningen Zuiveringschap Veluwe Uitwaterende Sluizen Rivierland Regge en Dinkel Rijnland Delfland Do Aa De Dommel Limburg West Overijssel Prov. Utrecht Prov. Friesland Vrije van Sluis Schouwen-Duiveland Noord-Beveland Hulster Ambacht Brede Waterring van Zuid-Beveland Axeler Ambacht Waterschap Walcheren Waterschap Tholen 1976 1977 19.50 per i.e. 25,- i.e. 24,— per i.e. 28,80 i.e. 27,— per i.e. 38,30 i.e. 26,80 per i.e. 31,— i.e. 19,44 per i.e. 23,04 i.e. 23,50 per i.e. 27 - i.e. 19,50 per i.e. ?7,50 i.e. 17.04 per i.e. 22,32 i.e. 18,— per i.e. 23,04 i.e. 20,50 per i.e. 27 - i.e. 25.44 per i.e. r 30.72 i.e. 27,— per i.e. 31- i.e. 18,— per i.e. 19,20 i.e. 39,— per i.e. j 39 - i.e. 28,— per i.e. 38,- i.e. 39,— per i.e. i.e. 10.— per i.e. x 12,50 i.e. 34,— per i.e. i.e. 15,— per i.e. j 15 - i.e. 22,— per i.e. j 28 - i.e. 36,— per i.e. 37 - i.e. geschotten en de beperkte stijging van de zuiveringsheffing voor 1977 met 1,— per i.e.. Voor de dijkgraaf was het een genoegen de algemene vergadering te kunnen houden in het prachtige dorpshuis van zijn geboorteplaats met een zeer grote opkomst van 40 stemgerechtigden. De Heer A.C. Breure informeerde of het waterschap de verzakking dijk Noord moet voor-financieren en bleek te zijn geschrokken van deze calamiteiten in een zo moderne tijd. De heer Van Gor sel antwoordde dat het rijk integraal de dijkverzakking vergoedt. Hij verwachtte dat ook niet zo gauw meer, al kan nie mand op die punten ooit garantie geven. Er is in elk geval lering uitgetrokken, zoals bijvoorbeeld voor Schakerloo. Bij vaststelling van het heffingsbedrag voor afvalwaterzuivering zei de hoofd ingelande M. Verduit uit Tholen de verhoging, als is het dan maar een gul den, niet nodig te vinden, gezien de ruimte die er nog is. Hij, zou ook een andere norm willen hanteren, waardoor beter gesitueerden een andere (hogere) zouden krijgen, dan de minder bedeel den. De voorzitter lichtte toe, dat die gulden verhoging wel nodig is, want de ervaring 1975/76 leerde dat er snel een tekort ontstaat en dat laat de wet niet toe. De heffing voor particulieren is met uitzondering van alleenstaanden, gelijk. Met een gezin van 2 of van 10 personen en de laatste dus met meer waterge bruik. wordt evenhoge heffing betaald. De bedrijfsheffingen liggen anders Hoofdingelande J. Versluijs uit Scher penisse kon begrijpen en ook wel billij ken dat bedrijven meer moeten betalen dan particulieren. Toch is er voor de in gelanden nogal wat onduidelijk geble ven inzake norm en verdeling aanslag. Hoe het precies is, weten ook de hoofd ingelanden niet. Hij vond dat voorlich ting daaromtrent op zijn plaats zou zijn. Een andere vraag van deze hoofdinge lande was of die normen in Zeeland uniform zijn. Als dat zo is, dan blijken er in de uitvoering toch verschillen te zijn. Daartegen maakte de heer Versluijs ernstig bezwaar. Het was voor hem en zijn andere districtsvertegenwoordigers zelfs aanleiding een motie in te dienen van de volgende inhoud. De algemene vergadering van het waterschap Tholen en SintPhilipsland gezien het belang van het uniform hanteren van normen bij het opleggen van bedrijfsaanslagen in zake de wet verontreiniging oppervlak tewateren; van mening dat afspraken hieromtrent tot nog toe in Zeeland niet of onvoldoende zijn nageleefd; dringt aan op het instellen van uniforme nor men voor de waterschappen in Zeeland en op strikte naleving daarvan; en gaat over tot de orde van de dag De dijkgraaf gaf die motie in bespre king. Persoonlijk had hij tegen de in houd overwegend bezwaar, maar wees. er op, dat er in principe geen verschil is bij alle waterschappen. Voor het be drijfsleven dubbele aanslagem De uit werking daarvan kan inderdaad ver schillen ondanks dê gemaakte afspraak dat men dat niet. zou doen. Maar elk waterschap is autonoom. OVervgens was hij wel overtuigd van de billijkheid van de normen, want het ligt voor de hand dat een (landbouw)bedrijf meer water nodig heeft dus ook moet afvoe ren dan een particulier. Winkeliers bin nen de kom krijgen ook een dubbele aanslag, want alle bedrijven vallen on der één noemer. Daarin zal ook wel wa tergebruik en afvoer verschil zitten, maar dat is niet uit te zoeken noch te controleren. Dat zou het nog veel duur der maken. We hebben ons in dit op zicht toch wat meer praktisch dan theo retisch ingesteld. Er bleken onder de aanwezige hoofdin gelanden te zijn, die de motie Versluijs volmondig konden steunen, anderen hadden bedenkingen, vooral op het ge bied van de autonomie en het niet aan dringen. Wel kon men het betreuren dat een gemaakte afspraak niet volledig wordt nagekomen. De dijkgraaf vulde nog aan, dat er op ander terrein ook wel verschillen zijn, zoals kostenvergoeding delfwerk. An deren vreesden de bal teruggekaatst te krijgen. Belangrijk achtte men wel, dat niet van het principe wordt afgeweken particulieren en bedrijven). De heer Versluijs won in zoverre deze race, dat bij het federatief bestuur wel op de ver schillen zal worden gewezen, maar zijn motie werd met 13 voor en 27 tegen verworpen. Overigens had noch de zuiveringshef fing noch het dijkgeschot 1977 en de begroting verder aanleiding gegeven tot commentaar. In de financiële commissie werden uit district II aangewezen de hoofdingelan den A.C. Breure te Sint-Maartensdijk en J. Versluijs te Scherpenisse. De begro ting 1977 was onderzocht door de heren J.C. Kooijman te Sint-Annaland, A.C. Breure te Sint-Maartensdijk J.N. v.d. Slikke te Poortvliet, J.L. van Gorsel te Oud-Vossemeer, N.L. de Oude te Sint- Philipsland, mr. W. Loof te Tholen en mevr. M. Dijkslag-Jansen te Tholen. Deze commissie was van oordeel, dat het dagelijks bestuur alles moet doen om van Rijkswege in de hoge zuiveringslas- ten subsidie te krijgen. Bij de bouw van nieuwe zuiveringsinstallaties zal het Rijk in belangrijke mate moeten bijspri ngen. Dat valt niet door de ingelanden te dragen. Hoofdingelande Breure bleek te zijn geschrokken van de gedachten aan wa terschapsconcentraties die zich vanuit landelijk naar gewestelijk niveau voort zetten. Hij concludeert uit de berichten, dat ook het Thoolse waterschap aan een zijden draad komt te hangen. In 1980 zou een verdere concentratie een feit moeten zijn. De hoofdingelande wilde niet ontkennen, dat er voordelen aan verbonden zijn, maar zou vooral graag de mening van het bestuur horen. Zijn standpunt is dat het Thoolse Water schap vooral door de geografische af ronding Sint-Philipsland Tholen gecon solideerd zou kunnen blijven. Dijkgraaf van Gorsel zei dat vraag en conclusie van deze hoofdingelande en hetzelfde zal bij het merendeel leven, zoals ook bij het bestuur, uit zijn hart was gegrepen Ons gebied is voldoende voor een goede uitvoering van de taken. Hoe groter iets wordt, hoe groter de af stand tussen betrokkenen of zoals dat algemeen wordt genoemd bestuur-bes- tuurder. Het onderzoek door de studie commissie is iets wat van bovenaf is op gelegd. Dit maakt wel een groot Bij ons waterschap is sfeer en samenwerking uitstekend. Dat vertroebel je door gro tere eenheden. Het kan zijn dat elders in den lande te kleine poldertjes zijn. maar voor Zeeland zie ik een verdere concen tratie niet zitten. Het is buitengewoon belangrijk ook voor de ingelande, dat dit waterschap zijn zelfstandigheid zou kunnen handhaven. Uit dit geheel is er slechts het ene pluspunt dat van bovenaf is erkend, dat de waterschappen moeten blijven bestaan. De vraag is nu maar of in ons gewest de huidige; situatie bew aard kan blijven, zonder een onderlinge samenwerking uit te sluiten, hetgeen trouwens al plaatsvindt. De heer Verduit wees er nog op. hoe de wegen kapot zijn gegaan door het mate- rialenvervoer voor dijkversterking en of die voor rekening van de aannemer worden hersteld. De voorzitter ant woordde dat dit al was gebeurd en in het voorjaar nog van een slijtlaag worden voorzien. Met betrekking tot de afsluit- ting haven Stavenisse werd nog gesteld dat de situatie thans reeds op 3.70 N.A.P. staat. Tenslotte bracht de dijkgraaf iedereen dank voor de medewerking dit jaar en vond het ook plezierig dat deze verga dering was bijgewoond door een aantal oud-hoofdingelanden en voormalige ambtenaren of medewerkers. De Middelburgse politierechter heeft K.J.D. uit Tholen bij verstek tot drie weken onvoorwaardelijke gevangeniss traf veroordeeld. Hij had twee automo bilisten onder bedreiging met een lucht drukpistool tot stoppen gedwongen om hem en zijn kinderen naar Enschede te brengen. Dat gebeurde 's avonds, waar bij een eerste poging in Tholen mislukte. Op de Grindweg ging de autokaping door, waarna D. in Bergen op Zoom dit nog een keer toepaste om richting Roo sendaal te komen. De economische politierechter in Mid delburg behandelde voor het eerst zaken in verband met de nieuwe aardappel ziekte phoma. een schimmelziekte met een gevaarlijk karakter voor de teelt van aardappelen. Een besmette knol zou al voldoende zijn om een hele partij af te keuren. Overigens leveren deze piepers voor de consumptie geen gevaar op. G.D.K. uit Sint Maartensdijk werd bij verstek veroordeeld tot een boete van duizend gulden wegens een groot areaal door phoma besmette aardappelen. De fa. W. en Co. uit Sint Annaland kreeg een boete van 2000 gulden waarvan 1000 gulden voorwaardelijk omdat men een grote partij aardappelen, waarvan een groot deel was aangetast, voor con sumptie had verkocht. In Poortvliet was in juli een' zak uien gestolen. Verdachte C.K. uit Sint Wille- brord ontkende, maar twee getuigen waren zeker van hun zaak. De politie rechter vond de diefstal wettig en over tuigend bewezen en gaf K. een boete van 100 gulden. Er waren tijdens de waterschaps- Hip tiid nrettie te hebben aewerkt van deze stemmine 100% waar te tijdens de waterschaps vergadering ook een paar agen dapunten van zeer menselijke aard. Het eerste betrof het voor stel van het dagelijks bestuur om aan het hoofd van de technische dienst, de heer J.D.Jagt uit Sint- Annaland op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen per 31 januari 1977 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De dijkgraaf hoopte er later bij een afscheidsbijeenkomst nog wat uitvoeriger bij stil te staan, maar wilde toch vast wel kwijt, dat de heer Jagt vanaf 1944-1959 hoofd was van dienst van het wa terschap Sint-Annaland en vanaf de concentratie hoofd technische dienst waterschap Tholen. Ieder bij het waterschap betrokkene kent de heer Jagt en kan zich daarom indenken dat het ons enerzijds spijt dat hij het ontslag- verzoek moest doen, maar an derzijds is het verheugend dat hij op deze wijze het eind van een periode mag bereiken waarvan ook ieder weet dat het met volle inzet gebeurde. Laten we thans volstaan met hem op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen. Dat kreeg algemene instemming van de vergadering. In een kort woord verklaarde de heer Jagt al die tijd prettig te hebben gewerkt en hoe er zeer vriendelijke con tacten tot stand zijn gekomen. Het tweede zeer menselijk agen dapunt was de benoeming van zijn opvolger. Voor het dagelijks bestuur al geen punt meer, want op de agenda stond de voordracht van de heer M.J. Giljam uit Scherpenisse. Voor het algemeen bestuur bleek het oog geen punt van twijfel te zijn. want de heer Giljam kreeg alle 40 stemmen van de gezworenen en hoofdin gelanden. Na dat hiervoor ge noemde eervolle ontslag werd het voor de opvolger een even eer volle benoeming. Het was de "oudgediende" die zijn opvolger de zaal binnenleidde, waar de dijkgraaf het voor betrokkene vreugdevol bericht meedeelde. De voordracht toonde al het grote vertrouwen, vond de heer van Gorsel. de uitslag van deze stem ming heeft dat nog eens extra onderstreept. Er wordt dus veel van u verwacht, zo richtte de dijkgraaf zich tot de heer Giljam. Begrijpelijk, omdat u al een hele. tijd in ons waterschap meedraait en we eigenlijk al weten wat we aan u hebben. Het zal voor u ook een uitdaging van deze stemming 100% waar te maken. Ik hoop dat u dat een reeks van jaren in gezondheid zult mogen doen, zo besloot de hhér Van Gorsel zijn felicitatie. In antwoord daarop zei de nieuw benoemde hoofdambtenaar, dat er een niet geringe hoop op deze benoeming was na de voordracht van het dagelijks bestuur, maar op zo'n dag zitje toch nog wat in spanning. Het doet je toch wel wat. Terugblikkend deel ik al een 24 jaar het wel en wee van het waterschapsbestel met daartus sendoor nog enige tijd verkave- lingswerk. Ik hoop het vertrou wen waar te maken. Naast theo retische kennis, die er eerst moet zijn. is de praktijk onmisbaar vond de heer Giljam en die praktijk mocht ik in niet geringe mate beleven onder leiding van de altijd zo rustige hoofdambte naar Jagt. De benoeming van daag lijkt me een diploma met een gouden randje, de periode Jagt zal ik echter evenmin kun nen vergeten. De heer Giljam eindigde met iedereen dank te brengen die in hem dit vertrou wen stelde. Dat was ook iedereen I iging zijn om de 100% op deze algemene vergadering. Het provinciaal bestuur zet Tholen wat krap ten aanzien van bestemmingsplannen. Sanering alleen kan de leefbaarheid niet opvangen. We moeten kunnen bouwen om de jongeren zoveel als maar kan te houden. Deze opmerking en wens kregen de CDA statenleden o.m. te horen van het gemeen tebestuur van Tholen tijdens het werkbezoek dat deze provinciaal bestuurders vorige week vrijdag aan de streek hebben gebracht. In Sint Philipsland werd o.a. medewerking gevraagd voor realisering van een dorps bibliotheek, waaraan de behoefte groot is. Maar heel wenig CDA statenleden moesten verstek laten gaan voor dit werkbezoek. Ook alle leden van gede puteerde staten de heren J. van den Bos, A.L. van Geesbergen en A.J. Kaland waren present. Na het werkbezoek gaf de CDA fractievoorzitter drs. H. Evers- dijk een persconferentie in het stadhuis van Tholen. Er was eerst in Sint Phi lipsland met het gemeentebestuur van dat dorp gesproken. Naast het voltallig college waren ook daar een aantal raad sleden aanwezig. Ter sprake kwam het initiatief van het gemeentebestuur en wat ook sinds kort tot uitvoering kwam met betrekking tot het woningbeleid. Het gaat daarbij om de verwerving van bestaande, leegkomende woningen, die niet voor rehabilitatie in aanmerking komen, maar nodig opgeknapt moeten. Om die in de zgn. woningwetsfeer te brengen en daardoor in aanmerking te komen voor een rijksbijdrage zou de gemeente tot aankoop kunnen over gaan, opknappen en vervolgens weer verhuren. Een noviteit in den lande. Door de CDA statenleden werd verder de vraag aan de orde gesteld of er in Sint Philipsland al eens was gedacht over een herindeling met Tholen. Het antwoord was duidelijk: er is helemaal niet over gedacht, het is ook helemaal niet nodig, bovendien bestaat er noch bij burger noch bij gemeentebestuur behoefte aan. Het was vooral wethouder L. Walpot die dit benadrukte en aanvulde dat er eer der behoefte is aan een grotere autono mie van de gemeenten dan afbrokkeling daarvan. De. CDA-fractie stelde vervolgens dat velen niet zo gelukkig zijn met de pu bliciteit rond en de beslissing van de raad met betrekking tot recreatieve ont wikkelingen. Het ging hier vanzelfspre kend om de moeilijkheden rond de jachthavenplannen van het kanaalschap "De Eendracht". Is het niet mogelijk, zo was de vraag van de CDA statenleden om in deze tot een compromis te komen, opdat er ten aanzien hiervan rust wordt gebracht. Drs. Eversdijk zei op de persconferentie, dat het CDA het wel spijtig vond, maar uit het antwoord van de SGP raadsleden was volstrekt duidelijk geworden, dat er in de standpunten geen enkele beweging zit. We hebben zelfs met klem aange drongen op een wat soepelér houding, maar de kans op een eventueel compro mis lijkt ons vrijwel nihil te zijn. Het gaat bij de SGP om het punt zondagsheili ging- Het gemeentebestuur van Sint Philips land onderstreepte dat men ondanks de goede nabuur, zoveel mogelijk op overig Zeeland wil richten en het hoopt dat de nog komende verbindingen (dammen) daartoe kunnen bijdragen. Zeeuw blij ven onder de Zeeuwen, zo stelde o.a. wethouder A.A. Rijstenbil, die ook ten aanzien van Tholen meer contacten wel zou kunnen waarderen en waar moge lijk, zo ook met overig Zeeland vormen van samenwerking. Het gemeentebestuur bepleitte bij de statenleden voorts medewerking voor het tot stand komen van een bibliotheek, waarbij men wel als voorwaarde wil een eigen bibliotheek (dus geen aansluiting bij het provinciaal bibliotheekwezen) met een eigen gebouw. Zoals de lezers bekend zal zijn, bestaan plannen voor een gebouw op de Voorstraat (vml. per ceel Vermeulen). Aan de orde kwam voorts de leefbaar heid van Anna Jacobapolder en het streven van het gemeentebestuur de woningbouw en bewoning te stimuleren om er toch minimale voorzieningen te kunnen handhaven (onderwijs). Het vin menken-landbouw Zoals alle produkten van menken -landbouw uit de beste grondstoffen gemaakt. In dit geval uit de allerfijnste, in de zon gerijpte sinaasappe len. Geen suiker toegevoegd, dus goed voor de slanke lijn. zo'n literpak verse gezondheid nft. JjoA. mufsvxr Advertentie IM gaat niet om grote hoeveelheden wo ningen, maar toch wel om enige groei tot stand te brengen. De rehabilitatie, zo werd meegedeeld is zowel in de Polder als in het dorp, op de goede weg, al zitten ook daar nogal wat problemen aan vast en duurt het voor gegadigden soms erg lang. Bij die rehabilitatie kwam men niet in aanmerking voor een gesubsidieerd (door het rijk) projectleider, maar men was in Sint Philipsland zo vindingrijk, aldus drs. Eversdijk, dat er een commis sie is gevormd, die als het ware hetzelfde doet als een projectleider. Het zit er nu bovendien in dat men ook nog subsidie krijgt. De staten vonden dit goed werk, maar hoorden ook wel de klacht van de reha bilitatie van de omvangrijke ambtelijke rompslomp. Men kreeg in Sint Philips land ook iets te horen omtrent het open bejaardenwerk, waarmee werd gestart en wat al aardig loopt. In het Thoolse stadhuis werd o.a. de ze ven kernen problematiek besproken en in die bespreking werd betrokken hoe welk van die kernen aan zijn trekken kap komen. Burgemeester Van Boeijen verklaarde dat voor de herindeling in die kleine kernen niet zo veel gebouwd werd als daarna is gebeurd. Het ge meentebestuur blijft er naar streven om in alle kernen voldoende woningen te bouwen. De staten wilden de bevolking wel hulde brengen voor het feit, dat 90 procent van het woningbezit in handen van particulieren is, dat wil zeggen het eigen huis. Als oudere mensen na hard werken dat eigen woningbezit hebben verkregen en de behoeften minder wor den, voelen ze er niet meer voor om nog aan grote verbeteringen te gaan doen, die duur zijn. De CDA statenleden vonden de veror dening tweede woning een uitstekende oplossing, dat bovendien in Tholen pri ma werkte en helemaal niet heeft geleid tot grote leegstand. Als woongebied blijft Tholen zeer be langrijk voor het Brabantse achterland. Jammer daarom dat de provincie Tho len krap zet voor wat de bestemming splannen betreft. De statenleden waren wel met de ge meentebestuurders eens, dat er bij de planning voor een gemeente met 7 ker nen toch wel enige vrijheid mag zijn, wat ruimte in het nauwe keurslijf van voor schriften. De nota bewoningspatroon werd in de staten voor kennisgeving aangenomen, maar op de onderdelen is men alert. De bij die portefeuille be trokken gedeputeerde verklaarde dat het de bedoeling van het provinciaal bestuur is de nota bewoningspatroon niet negatief te benaderen. De realiteit moet wat beter worden ingevuld. Daarom ook is de halvering van de bes temmingsplannen te Poortvliet en te Sint Annaland ook niet gelijkertijd een afsnijding van volgende mogelijkheden. In dat opzicht heeft het gemeentebes tuur als het ware een optie op het tweede deel van het bestemmingsplan. Het kan pas een breekpunt zijn als het in de sta ten komt. .Uiteraard kwam ook de werkgelegen heid ter sprake. Bij werken in Bergen op Zoom wordt al lang niet meer van pen delen gesproken. Dan gaat het om groter afstanden zoals naar Rotterdam. Voor wat Tholen betreft richtte de aandacht van de CDA zich vooral op de uitge groeide ambachtelijke bedrijven. Daarvoor kan het moeilijk zijn om de schaalvergroting op te vangen. Kritiek is er dan ook van die zijde op de lange procedures die gemoeid zijn met het in willigen van verzoeken om bijstand van rijkswege, o.a. in het kader van de werkgelegenheid. Soms ligt het ook wel aan de bedrijven zelf die te laat inspelen op de mogelijkheden. Drs. Eversdijk adviseerde dan ook tot een blijvend contact met E.T.I. en bedrijfseconoom. Na de besprekingen op het stadhuis werden de bezoekers een koude lunch aangeboden in de Gasthuiskapel met uitstekende verzorging door de heer Boxse In een korte tijd heeft de streek nu aan een vijftal statenfracties de problemen kunnen voorleggen, in de hoop dat er t.z.t. in Middelburg wat aan kan worden gedaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 6