X lërhorst Ik hoop dat de afstand bestuur- bestuurder kleiner wordt s5 ssiir/'a 3éc/iéoaeé "Bevolking en burgemeester hebben het recht eens opnieuw te beginnen" BALK EN SPLINTER j Heriers Jenniskens Een praatje, een plaatje, een commentaartje, een prognose, een terugblik, een visie, hoogte en dieptepunten van, met en over een 12% jarig burgemeesterschap: J. E. VAN BOEIJEN ff Donderdag 2 december 1976 EENDRACHTBODE Hoogte- en dieptepunten Inzet om de pet te lichten Gezin LADY Nieuwe modellen Naar Middelburg Laatste vraag Weekaanbieding Diolen Heren Regenjas met uitritsbare Borg- Wintervoering van 159.50 voor 139.50 De sfeer met en onder u, met de wethouders en het personeel, met de verenigingen en de burgers is zodanig dat niemand van mijn gezin verlangt om hier weg te gaan. Als ik hier dan ook zou vertrekken, gebeurde dat met veel pijn. Anderzijds moetje oppassen voor verslaving door gewenning. Menselijk Een of zeven doo G. Fortius 3 J I 1975: In Stavenfsse kreeg dhr. van Boeijen met de minder prettige kanten van het burgemeesterambt te maken toen er sprake was van de komst van Surinamers. 1976: In Scherpentsse werd de geres taureerde molen de Korenbloem offi cieel in gebruik genomen. 1973: In Sint-Maartensdijk de op eningszet bij provinciale damwedstrij- den in Haestinge. i o Ie kleedaccomodatie van de voetbalvere niging met links naast wethouder AJ. Scherpenisse zoon Hendrik van Boeijen, ere-junior van WHS. toen het massaal moest worden ingele verd. De eigen woonkern steeg eveneens tot gigantische afmetingen op econo misch cultureel, onderwijs, vereni- gings- en initiatief-gebied. Een "vent" die dat kon verbeteren. Wie moest die "vent" dan zijn? Van Boeijen? Een on der-onsje tussen de grootste kernen. Die hielden elkaar wel zoet. Maar verder? Eén op zeven! We geven^het te doen om dat vijfjaar, juist vijf van die eerste her indelingsjaren vredelievend vol te hou den. Dan kan een burgemèestersschap inderdaad een hondenleven worden. Een hondenleven? Helemaal niet! Maar burgemeester, er waren toch wel hoogte en dieptepunten in 12,5 jaar Tholen? "Hoogtepunten...moeilijk te omschrij ven. hoogtepunten zijn er altijd op het moment van beleving. Bij de honderd jarige, het bezoek van prinses Beatrix. De opening van een school. De sleutel van die kleuter. Het diploma. De on derscheiding. De prijsoverhandiging. Terugkeer uit het ziekenhuis. Weer te kunnen gaan werken. Hoogtepunten. Dat maken omstandighed. dat maken je burgers. n/ diamanten Zeshonderd jaar stad, vijonderd jaar dorp. De brui loft. De boomplantdag. De restauratie. Een wereldkampioene, een top-muziek- korps. De jubilerende vereniging. De concours-winnaar. Een raadsbeslissing ten bate van het algemeen. En....des noods Sinterklaas-intocht met glunde rende kinderen. Dieptepunten? Een verkeersongeval van een van je burgers. Het moeten weigeren van een vergunning. Een..." ja maar het ergste dieptepunt?" "In die 12,5 jaar was er bij mijn vrouw en mij het grootste verdriet over het ge beuren in Stavenisse rond de Surina mers. Verdriet vooral over burgers, die in de grond van hun hart geen vlieg kwaad willen doen. maar nu plotseling als het ware om het in hun termen uit te drukken, van de duivel bezeten bleken te zijn. Hoe dat kon weten we eigenlijk nog niet. Het kan zijn dat we het ver keerd hebben aangepakt. Maar niet moedwillig. Moedwillig kan het eigen lijk ook niet van hun kant zijn geweest. Daarom sans rancune.... vergeven zón der dat het naar beide kanten moet worden vergeten. Een mens is nooit te oud om te leren.v We zitten nog steeds in De Schaapskooi, maar hebben nog geen enkel punt weten te scoren. Dan desnoods maar in het strafschopgebied onderuit halen. Burgemeester, u zit met 7 woonkernen, die met z'n allen om het hardst proberen te trekken om leefbaar te blijven en u hebt toch een dag per week nodig voor uw functie als voorzitter van de stichting Vrederust? Die burger is niet gek. Die weet dat een burgemeestór-saluris van dezt? omvang zó rond "o^zeSig-zeven- tigduizend kan draaien irfclusief auto- kostenvergoeding, die telt er dan nog groene rugjes bij voor dat voorzitter schap en concludeert: een hondenleven? Je kan me nog meer wijsmaken. Dat gaat dan toch maar ten koste van... Ja, van wat? De burgemeester komt nu niet eens aan het (ant)woord. We hebben hem immers zelf gestoord op deze avond temidden van gemeentelijke papera ssen. Hoeveel ik als burger normaal wil werken? Een veertig tot pak weg (met over-uurbetaling) 50 uur. Hopelijk pakt burgemeester van Boeijen zijn agenda niet. want het blijft deze avond toch ge woon 1-0 (voor Feyenoord). In hoge ernst is dat de enige kritiek, burgemeester van Boeijen. die de 1969: Een koninklijke onderscheiding (brons) voor dhr. C.A. Steijns bij zijn veertigjarig dienstverband op de boer derij van de gebr. Stoutjesdijk. Thoolse burger niet heeft en weet ook niet kan hebben. De inzet. Wel belang rijk voor de Thoolse burger, die de naam heeft van werken te weten. Inzet dwingt bij hem alle respect af. Ja, bij die burger. Een tien met een griffel. In ernst. 12.5 jaarlang. Nou ja. zeker die laatste 5 jaar. Ga zonder wroeging die Alpentop maar beklimmen. Er is niet alleen een burgemeester, niet alleen een burgemeestersvrouw. Er zijn ook kinderen. Hartverwarmend. Hou FOUNDATIONS - LINGERIE - BADMODE TOONAANGEVEND IN WEST-BRABANT WOUWSESTRAAT 20 - BERGEN OP ZOOM „DE ZAAK MET DE RODE PUI Advertentie IM van beroemde merken. Ook in de super nauw keurige Quartz horloges bieden wij U een topkollektie ËËiE JUWELIERS ftjpp DIAMANTAIRS Grote Markt 5 - Tel. 35514 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM den M. v.d. Sande en J.M. Berrevoets, die koninklijk werden onderscheiden. dat er nu in vredesnaam buiten. Je zou dan immers wel eens op grotere achter stand dan dat ene doelpunt kunnen ra ken. Burgemeester? Kunnen uw kinde ren toch vrij en onbevangen jeugd bele ven? "Glukkkig wel,"! Een enthousiast antwoord van het echtpaar van Boeijen. De kinderen kunnen ongestoord kleu ter- en lagere school beleven. Gewoon, et als andere Thoolse kinderen. "Je zou ze wat aandoen, als we zouden weg gaan." Gelukkig, we kunnen ons als Thoolse burgers dan toch weer op de borst kloppen. Een tussendoortje zo maar. Hoe is ei genlijk de verhouding naar het gewest? JCort en bondig: Elke provincie mocht hopen dat het was zoals in Zeeland. Je kan als het ware in Middelburg met de deur in huis vallen. Het wordt laat. Zo'n gesprek al laat be gonnen - met tussendoortjes - ja, die burgemeester is soms ook langdradig op die raadsvergaderingen. Dan wil hij het al te duidelijk maken voor zijn me de-bestuurders. Mevrouw van Boeijen vindt het eigenlijk welletjes. Al blijft ze ijverig doende. Breiwerk. Maar de oog wimpers worden toch wat trager. Alleen zit uw waarde lezers - verslagge ver er mee, dat het nog altijd 1-0 voor Feyenoord is gebleven. Vooruit, laatste vraag: wat is de wens van de burgemeester? Tholens zwembad overdekt. Sint Maartensdijks gemeente huis een lust voor het oog. Vossemeerse verenigingen bloeiend als ooit te voren, Scherpenisse's raadhuis gerestaureerd. Poortvliet dorpskom gerehabiliteerd, Sint-Annalands muziekkorsps nog ho ger, Stavenisse's beveiliging verzekerd? De burgemeester: werk voor iedereen die wil. leefbaarheid voor alle kernen, vooral de afstand bestuurbestuurder verkleinen. Dag Schaapskooi, wat ons betreft... we komen er graag terug bij een zilveren jubi leum. Want weet u, burgemeester (we zijn al op weg naar het eigen thuis)..weet u wat een Tholenaar zegt: "Je weet wat je hebt. maar weet nooit wat je krijgt". Bevolking en burgemeester hebben het recht eens opnieuw te beginnen. Het bleef 1-0 (voor Feijenoord) Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom Advertentie IM 1967: Handdruk van de burgemeester voor ridder in de orde van Oranje Nas sau M.Berrevoets. 1964: Dhr. J.E. van Boeijen en mevr. van BoeijenKatsburg doen hun intrede als burgemeestersechtpaar van Tholen. 1965: De burgemeester stelt de eerste verkeerslichten op Tholen in werking op de kruising Ten Ankerweg/ Molen- vlietsestraat. 1966: Feest: 600 jaar Tholen-stad. De burgemeester met een cadeau van de toen nog zelfstandige, zes Thoolse ge meenten. Links de toenmalige commis saris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. komstwoord en de eer voor de vereniging in de krant dat hij of zij er toch maar bij was. Flauwe kul in 1976? Dat dacht je maar. Je krijgt het gevoel en de gedachte zo tijdens die eerste minuten in De Schaapskooi, dat je eigenlijk best eens een avondje ontspannen zou willen leu teren. Dan niet over bestuur en bestuur de. maar eens echt menselijk van ge dachten wisselen. Misschien is er die gedachte omdat je zo goed weet. dat zo dra die burgemeester de deur opent en de straat opgaat of de eerste burger beste burger tegenkomt hij onmiddelijk ook de burgemeester is. En zijn vrouw de burge meestersvrouw. Een hondenleven? "He lemaal niet". Het lijkt of mevrouw Van Boeijen de gedachten leest. Ja. dat heet intuïtie. "Ik kom best graag bij de men sen. maar zal de laatste zijn mij op te dringen. Ik zou ook beslist niet elke avond weggaan. Als mijn man dat moet doen, is hij daarvoor burgemeester ge worden. Die consequentie heb ik, hebben ook de kinderen moeten aanvaarden." Een hondenleven! Dat zijn opnieuw onze gedachten, al zit je dan zelf ook elke avond, nacht soms. achter een schrijf machine. Het burgemeesterschap? Mij niet gezien.Natuurlijk, dat bijzonder welkomstwoord....slechts een inleiding tot kritiek. Van de voorzitter, van de krant, van de burger, van...."Je zou je op een hoge Alpentop wensen zo heel vroeg in de morgen. Dan gaat daar de zon op, de lucht wordt kobalt. Je voelt je als een pasgeborene". We gaan zaken doen. Een verslaggever kan niet blijven "razen". A vermenigvul digen zich gedachten in de Schaapskooi. Warm. gezellig, een drankje, een hapje, rustig eigenlijk....menselijk! Ja, daar heb je het dan toch te pakken. Een burgemeester en een burgemees tersvrouw. het is ook maar een mens. Met verlangens het goed te doen, met verdriet om terleurstelling, met per soonlijke eer, met ijdelheid, met ge griefd zijn om onrechtvaardigheid, met warmte om leed, met vreugde om blijd schap. Verdorie, zakendoen! "Wilt u hier weg burgemeester?" Die vraag is hierboven al beantwoord voor de lezers. Volgende vraag: "Waarom was er dat onaanvaardbaar van B en W in de raadsvergadering over de recons tructie markt Sint-Maartensdijk?" Goeie vraag zeg! Als ik nou die burge meester niet in de tang heb. De lezers gnuiven al. Hoe zal hij zich daar weer uit weten te redden? "Een onaanvaardbaar van B en W, is dat nog niet voor de raad. Als de raad wil doorzetten, oke. Maar eerst ja, moet ja blijven. Juist in die vergadering werd het een spel, dat me niet kon bekoren. Dan moet je het naar beide kanten hard en open kunnen zeggen." Hoe was het ook weer met Feijenoord? O ja, 1-0. Uw verslaggever wist nog steeds geen puij- ten te scoren. Het gesprek wordt weer wat zachtaardi ger. Vanzelfsprekend is het heel anders om burgemeester te zijn van één woon kern van 17.000 inwoners of van 7 ker nen met totaal 17.000. Wordt dat in Den Haag eigenlijk wel voldoende beseft? Niet zozeer voor de burgemeester, maar voor een bestuur, een beleid als geheel? Je zou het niet zeggen. Het maakt mo reel en financieel in een papiere"n- Den-haag helemaal geen verschil. Heel vaak maakt zelfs stad en platteland geen verschil. In Den Haag althans niet. Op het platteland wel. Algemene wetten, maar je zit dan of in de stad, maar meestal op het platteland, in de boot. Of het nu om rehabilitatie gaat of om een bewoningspatroon. Op Tholen gingen de 5 "magere" herin delingsjaren voorbij. Mager? Ja, maar dan in zoverre dat evenals bij de herka veling - weet u het nog grondbezitter en grondgebruiker? - het eigen - ik was van oordeel dat zijn eigen grond en dus ook zijn eigen woonkern altijd het beste had geboerd. De grond steeg in eigen-eigen- domsogen tot een ongekende waarde. Ik geloof dat mr. Geertsma gelijk heeft, toen hij als voorzitter van de vereniging van burgemeesters eens heeft gezegd, dat zowel bevolking als de burgemeester het recht hebben eens opnieuw te beginnen. Na bijvoorbeeld enkele ambtsperioden (van 6 jaar). Dan moet het niet altijd om promotie gaan, want een oudere burge meester zal liever wat .rustiger aan pro beren te doen en voor een jongere hoeft het evenmin zonodig een grotere ge meente te worden. Een frisse wind kan echter zuiveren. Ik zit er niet op te wachten. Al zijn 2 ambtsperioden op Tholen voorbij, al zit de eerste na de herindeling er al bijna op. Het is hier goed wonen en werken. Maar...afijn, dat zei ik al, beide partijen behoeven er niet minder op te worden als er eens opnieuw wordt begonnen." Ook heel laat op een avond kan een ver slaggever nog in de burgemeesterswo ning worden toegelaten. Een dan nog bezige burgemeestersvrouw, een dan eveneens nog beladen tafel met stukken, die bij deze komst worden vergaard en even naar de studeerkamer worden ge bracht. Tegelijk is aandacht aan journaal en weerbericht geschonken. "Feyenoord won met 1-0. hoor ik net via de berich ten" zegt ons de heer van Boeijen. Geen van ons heeft de televisie-reportage ge volgd. De burgemeester niet omdat hij ander werk had. de verslaggever niet omdat hij zelfs bij een Fevenoord-cup- wedstrijd een vergadering moest bijwo nen. Mevrouw van Boeijen interessert het niet. Gezellig is het toch wel in de Schaapskooi, zo 's avonds laat met een gastvrouw, waarvan de indruk er al me teen was: die voelt zich hier best thuis. Zou zich eigenlijk veel meer moeten la ten zien bij de vrouwenbonden, de ver enigingen, de vergaderingen. Ja. hoe kan dat eigenlijk? In 7 kernen tegelijks soms? Met een gezin, dat je als moeder zeker niet helemaal wil verwaarlozen, of liever helemaal niet wil verwaarlozen.Ja, dat zijn dan onze gedachten, maar mevrouw van Boeijen zegt: "Ik zie maar zelden een uitnodiging voor mijl Wij denken: ge lukkig maar. anders zitten die kinderen elke avond.... Nou ja, een burgemeestersvrouw, is een burgemeestersvrouw. Toch ook een moeder! Of niet soms? Ja toch missen sommige kernen wel aan hun eigen bur gemeestersvrouw. Zeker, waar vereni gingen kadersteun behoeven. Ook. om dat de aanwezigheid van die eerste bur gers cachet heeft aan zo'n bijeenkomst. Het maakt wel duidelijk wat uit of een burgemeester of een burgemeesters vrouw aanwezig is. Een bijzonder wel- 1968: De burgemeester verricht de offi ciële opening van de Nutsspaarbank in de Hoogstraat, links voorzitter dr. P.J. Duinker. 1971: Opening van de nieuwe Thoolse brug over het Schelde-Rijnkanaal. eiland Tholen met nog meer vergade ringen en na de herindeling kennisma kingsbezoeken in alle woonkernen, zoals hier in Oud-Vossemeer. Van de border is nooit iets terecht gekomen, omdat die telkens instortte. Van metselen heb ik geen verstand; kennissen, die het wel kunnn, hebben we nu eenmaal niet en om het te laten doen, daarvoor ontbraken al gauw de geldmiddelen, want er stond in het begin een flinke hypotheek op het huis, waarvoor rente betaald moest worden en ook nog een bedrag afgelost. De waterpartij is eveneens mislukt, omdat het water binnen enkele uren in de grond was verdwenen. Ja, toen begreep hij, dat er een soort vijverkom gemetseld zou moeten worden, dus ook dit werd een mislukking. Bleven over de bloemen, maar die werden evenmin een succes. Na enkele jaren experimenteren ben ik terug gevallen op de methode van mijn voorganger en beperkte ik me tot gazons, die eenmaal in de week zwetend met moeite netjes gehou den worden. Maar bomen groeien doorgaans vanzelf! Hij had er toen meteen wat moeten planten, er elk jaar bij kopen en opnieuw planten. Dan zou hij nu al een aardig geheel gehad hebben. Ja, dat is een groot verzuim geweest, maar ik heb zoveel fouten gemaakt in mijn leven... Jan Boode fietst kalm en kijkt. Hier is alles mooi en prachtig onder houden. Daar moetje wel verstand van hebben en ook dat heb ik nu eenmaaf niet. Hoewel ik in de loop der jaren wel het een en ander vertimmerd heb in huis en daarbuiten, ging het altijd met veel proble men, moest het verschillende keren afgebroken en opnieuw gezet worden, omdat er iets was vergeten of een fout in de berekening was gemaakt. En schilderen... Een keer ben ik vol goede moed begonnen, in de voorjaarsvakantie. Met de bedoeling het hele huis van buiteTi te schil deren. Het ging aanvankelikjk uitstekend; ik was die eerste dag immers werkelijk trots op het bereikte resTiltaat en Jannie ook. Maar zoals met alles heb ik toen ook weer één feit over het hoofd gezien: Een gevel heeft een onderzijde, maar ook een bovenkant en de nok van het huis is zeker zes en een halve meter hoog. Hij had toen wel een ladder, maar daarmee kwam hij nauwelijks vier meter. Lenen van buren was iets, wat hij onder geen beding wilde doen, want dat schiep verplichtingen en ik wil in ieder opzicht onafhankelijk blijven Hij knikt. De volgende morgen onderkende ik dit probleem. Dus moest de schilder er toch aan te pas komen, die met een zekere minachting het resultaat van mijn amateuristische werk bekeek en er met zijn knecht nog een keer fiks overheen ging. Zo ook het tuinierwerk. Ik heb er niet de minste notie van. In menig opzicht ben ik een mislukkeling. Jan Boode fietst mistroostig verder. De kinderen.... Albert kun je niet rekenen, die is nu tweede jaars op de Universir teit en zelfs in de vakantie studeert hij of is hij bij zijn meisje in Hoogeveen. Overigens. Albert is op het gebied van tuinen al net zo'n analfabeet als ikzelf. En de meiden., die trekken er hun neus voor op: dat is toch geen vrouwenwerk zeggen ze. Had ik maar.eén flinke jongen, die er kijk op had en het als een eer beschouwde dat ook wij een mooie tuin rond en achter 't huis hadden... Dan konden we het samen wel fiksen. Als je eenmaal de slag beet hebt, moet het toch gemakke lijker gaan* Of niet soms* Jan Boóde kijkt naar een prachtig aangelegde tuin met randgazons en veel bloemen en vaste planten, hier en daar een kleine tuinkabouter en in het midden een vijver met een fonteintje. Hij herinnert zich, dat ze er eens op een avond langs kwamen en de fontein toen in floodlight stond en spoot. Het was een fantastische gezicht. Tja, hoe leg je nu zoiets aan* Terwijl de man verder fietst, denkt hij:"Mijn hele levenslied was doorgaans in mineur.zoveel teleurstellingen te verwerken gehad... Word je dan op een bepaald moment immuum* Kan het je niks meer schelen* Of toch wel* Ik ben drie keer gepasseerd voor de functie van directeur, omdat er andere, waarschijnlijk bekwamere krachten waren met meer capaci teiten en mogelijk populairder. De verstandhouding met mijn colleg's is altijd goed geweest, maar zodra er min of meer belangrijke mutaties op handen zijn. bekijken we elkaar met een zekere argwaan, beloert de een de ander of hij niet probeert een wit voetje te krijgen bij de directeur of het bestuur van de school. Acht jaar geleden was het zeker mijn beurt om plaatsvervanger van de directeur te worden. Iedereen was er eigenlijk al mee vertrouwd ge raakt. met deze gedachte. Als zijnde in anciënniteit de meest voor de. hand liggende kandidaat. Maar ter elfder ure besliste het schoolbes tuur. dat Velenbert adjunct zou worden. De duvel... Zijn vrouw had'pas de erfenisbuit binnen en prompt hadden ze hun huurhuis in het cen trum verwisseld voor een eigen woning aan de Larixlaan. Als je niks hebt. word je nooit wat. maar sommige mensen loopt alles mee. Nu ja. Velenberg heeft de capaciteiten, dat moet erkend worden, maar heb ik die dan niet* Mag ik ook weten, waarom ik gepasseerd ben* Ik had mijn zegje klaar, maar de directeur liet me niet eens aan het woord. Hij zei: "Wend je tot het bestuur. Jan, ik kan er niets aan doen. Het komt door het nieuwe bestuurslid, Van Elkendaal. Het was zijn voorstel en het had vijf stemmen voor, vier tegen.... spijtig voor jou, maar het is tenslotte een demokratische beslissing, waar we ons bij neer moeten leggen." En daar kun je het dan mee doen. Een van de redenen, dat hij Van Elkendaal, de schoenhandelaar met nog twéé filialen in omlig gende dorpen niet mag. Jan Boode fietst verder. Door de "rijke" buurt, zoals men de bomen- villawijk wel eens noemt. De Larix-, Populier- en Tanarindelaan: dat zijn de drie belangrijkste. Aan het eind van deze wijk krijg je een klein bosje, dat bij het oude kasteeltje behoort. Van de weg af enkel in de winter enigszins te zien. omdat dan de bomen kaal zijn. Maar het is al enige jaren onbewoond. Niemand wil het kopen. De gemeente heeft geprobeerö het op de monumentenlijst te krijgen, maar daar is het niet oud genoeg voor. De erfgenaam, een dertigjarige nazaat van de baro nes - waarschijnlijk een kleinzoon - heeft het al enkele malen te koop aangeboden, maar er zijn waarschijnlijk nooit serieuze gegadigden op gekomen of men bood mogelijk te weinig. Ja. en na dat bosje draai je weer terug in de richting van hét centrum. En krijg je de zogenaamde vogelenbuurt: gegoede middenstand, ten minste zo was het elf jaar geleden. Maar er zijn in de loop der jaren al heel wat mindere goden gekomen: handelsreizigers en zelfs fabrieks bazen. En nu deze langhaar met zijn vrouw en hondje... De Kwartel laan is wel aan het devalueren. Terug in huis zit Jannie zijn vrouw voor de teevee te luisteren naar het nieuws van twee uur. Als dat afgelopen is, vraagt de man: "Nog bijzonderheden daar*" Hij maakt met zijn hoofd een beweging in de richting van de nieuwe buren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5