Welzijnsorgaan Tholen besloot tot federatief samenwerkingsverband met Schouwse stichting Extra verhoging E.T.I. subsidie ging niet door Behoeftepeiling in een wat verwarde sfeer Raadsvergadering van half uur in Sint-Philipsland Rijk geeft 760.000 gulden voor plan kom Poortvliet Cebeco tevreden met een miljoen winst 0, die mannen van de Thoolse brandweer Naar de cliënt toe geen verandering Hoorzitting gemeenschapshuis Tholen t Donderdag 2 december 1976 EENDRACHTBODE 13 Hoe hulpverlening ontwikkelde Stemmen run lezers Twee staffunctionarssen Bestuursmutaties Maaltijdverstrekking Telefooncel A.J.P. Zeeuws Studiefonds Voor aankoop saneringspanden li Het was de lezer reeds bekend, wat het voornaamste agendapunt zou zijn van het algemeen bestuur der stichting Welzijnsorgaan Tholen. die vorige week woensdag avond in de eigen huisvesting (stadhuis Tholen) vergaderde. Een voorstel van het dagelijks bestuur tot een federatief samenwerkingsverband met de interkerkelijke stichting voor maatschappelijke dienstverlening op Schouwen Duiveland en Sint- Philipsand. Met één stem onthouding werd dit voorstel aangehouden. Het betekent enige verandering op bestuurs- en medewerkers niveau.Naar de zijpie van de cliënt toe zal er niets van te merken zijn. Het voornaamste voordeel is de mogelijkheid tot benoeming van een tweetal staf functionarissen zowel voor maatschappelijk werk als voor gezinsverzorging met subsidies van CRM. Dit ministerie berichtte in principe akkoord te gaan. Uiteraard moet hierover ook de andere partner (Schouwen Duiveland) nog beslissen. Dat zal 9 december het geval zijn. Bij een ook daar positieve uitslag zou het federatief verband reeds met ingang van het nieuwe jaar gaan draaien. Het mag eerlijk worden toegegeven en dat kwam er ook uit tijdens de algemene vergadering, dat die noodzaak voor Tholen het grootst was. Deze agglome ratie is te klein om de toch gewenste deskundigheid te kunnen aantrekken voor een goed functioneren van zowel maatschappelijk werk als gezinsverzor- gen. Te klein dan in zoverre om er die gewenste staffunctionarissen te benoe men met instemming van de rijksover heid, want zonder die steun zou een stichting er financieel zelf voor moeten opdraaien, wat in wezen een onmoge lijkheid is of men zou afhankelijk zijn van gemeentelijke steun en ook dat zou moeilijk gaarkoken. De leden van het algemeen bestuur hadden tevoren al een eindrapport ont vangen over deze materie van de werk groep samenwerkingsverband. Daarin was een evenredige vertegenwoordiging van de stichtingsbesturen, directie en medewerkers van zowel Schouwen als Tholen. De Thoolse delegatie bestond uit mevr. B. Mullié-Eilander uit Poort vliet de heer A. v.d.Hoek uit Scherpe- nisse en de heer C. Meyer te Sint-Maar tensdijk allen zitting hebbend in het da gelijks bestuur van het welzijnsorg^gn Tholen. Voorts de maatschappelijk werker van deze stichting de heer J.P. Verburgh tot 1 augustus 1976 en daarna zijn collega de heer P. Paans. Van de Schouwse (en Sint-Philipslandse) stich ting o.a. de streekbewoner A. Verbree uit Sint-Philipsland en voor beide orga nen de directeur J.H. Stoutjesdijk. Onafhankelijk voorzitter en leidingge vend op persoonlijke titel was drs H.W. Hietkamp, hoofd bureau Zeeland CRM. Voorts de medewerker van dit bureau drs A.M. van Hoepen. Het algemeen bestuur kwam niet alleen van de vorderingen van de werkgroep op de hoogte via interimen eindrapport, maar woensdagavond bovendien via een heldere toelichting door drs. Hiet kamp. De CRM functionaris ging daar toe ver terug in de geschiedenis. Hij wees er om te beginnen op, hoe het werken aan leuke struktuurtjes, het blokkendo zen formeren de twintigste eeuwse mens in het bloed schijnt te zitten, maar het is ook een belangrijke zaak. De snelle evoluatie maakt dat nu eenmaal nodig. Sinds het mensdom bestaat is er onder linge hulpverlening geweest. Dat zal er gelukkig ook wel blijven, maar de wijze waarop het gebeurt is niet gelijk. Fami lie- en burenhulp kan men als de oudste "gezinsverzorging" aanmerken en het blijft altijd een goede zaak dat dit ook nu en in de toekomst het geval zal zijn. Maar de mogelijkheden worden beperkt naarmate zoveel anders de persoon op eist. Met de machinale ontwikkeling een eeuw geleden werd ook het fundament gelegd tot een welvaartsstaat. Dat nam grote contrasten van armoede en rijk dom niet weg. Wel een vermeerdering van de noodzaak tot hulp. Spreker her innerde aan de Armenwet 1854 met het principe alleen steunen als het niet an ders meer kan. Gesproken wordt hierbij van het Kerkelijk/Particulier/Initiatief (K.P.I.) Men kon in die tijd niet meer doen dan vertwijfeling bij de behoefte MILJOENENNOTA 5,9 miljoen voor bouw en verbouwing voor een gemeentehuis, dat is nog al wat. Als ze het voor heel het eiland Tholen zouden bieden zou ik zeggen: "pak mee. weg met dat spul". Nu is het net eender waar men trouwt want het is toch de laatste kwajongensstreek die men doet, maar St. Maartensdijk is voor parkeer gelegenheid veel beter dan Tholen. Zo heeft men ook al kunnen lezen 5 'A mil joen voor een zuiveringsinstallatie. Ja, het zijn de eisen des tijds maar daar zal men straks ook een poot mee uitge draaid worden. En het zal niet zo lang meer duren of men krijgt ook nog luchtverontreiniging te betalen. Maar ja, al die miljoenen betekenen niets meer. Als men het vroeger over een duizend poot had, dan waren dat verschrikkelijk veel poten en dat is nu ook maar ge woon. Maar ondanks dit alles draait de winkelweek weer op volle toeren. Er zijn mooie prijzen te winnen maar men gaat weer van de gewoonte af voor het goede doel. Ik dacht dat de meeste mensen het mooier vonden een zeker bedrag daarvan voor een goed doel te besteden voor een van de kruisverenigingen of zo of gehandicapten. Het lijkt mij nu meer op de toto of lotto. Met dank voor plaatsing, K. Suurland, Julianastr. 10, Scherpenis- se. voorkomen. Iets anders was er echter niet dat aan hulp-verlening deed. Drs Hietkamp maakte hierna een sprong naar de crisisjaren (dertiger). De hoog gestemde welvaartsverwachtingen wa ren in elkaar geduikeld. Het bleef nog een voortborduren op oude lijnen van hulpverlening (K.P.I.) met wel het doel het scheppen van nieuwe kansen. Een verdere sprong tot voorbij de tweede wereldoorlog leerde dat men wat min der materialistisch ging denken. De ge zondheidszorg kreessg veel sterker aan dacht. Er kwamen de diaconeen en de gezinsverzorging werd geboren. Men had een eeuw nodig voor die ontwikke ling. We kregen sociaal werksters, de welzijnsgedachte groeide en men kwam tot uitbouw van dit werk. Nu niet alleen meer onder K.P.I. maar ook via staats bemoeienis. De sterke groei van de meer recente periode bracht ook weer frus traties mee. We zijn nu zover dat de materiele hulpverlening een zaak is van de rijksoverheid, d.e immateriële nog al tijd bij de K.P.I. Er kwam de bijstands wet, er kwam ook een ongekende groei op het gebied van maatschappelijk werk en gezinsverzorging. Er moest zelfs worden ingegrepen, opdat de subsidie ring de pan niet zou uitrijzen. M.W. en g.v. is nu een 100 procents rijksfinancie ring. We zitten aan een noodwendige kostenbewaking, aan normeringsfase, een toenemende verzorgingsfunctie en ook dienstverleningsfunctie van de in stelling, ook meer gemeentelijke (bes tuurs) invloed. Van het vrijwilligerswerk kwam het tot een beroepskader. Maar in een beperkt gebied zijn daartoe bij het al zovele goede toch ook weer beperkte mogelijkheden. Om toch optimaal te kunnen functioneren moet dan naar groter samenwerkingsverband worden gezocht,zoals dat ook voor velen nood zakelijk is in het economisch bestel (in dustrieën, banken, enz). Zo kwam erook in deze beide stichtingen de noodzaak van uitbouw en daardoor een onderzoek naar samenwerkingsmogelijkheid. Een werkgroep ging aan de slag met ook de grondgedachte, dat een federatie even als zelfstadige stichting een dienend or gaan moet zijn. In dit geval dienstbaar aan beide stichtingen. Er was, zo verze kerde drs Hietkamp in die werkgroep een grote openheid, uitstekend begrip voor de doelstelling en de wetenschap van te moeten geven om te kunnen ne men. Een voornaam punt was ook. dat het contact met de achterban moest blijven. Een keuze tussen uitgroeien naar nieuwe vormen of het op oude voet blijven doorgaan en dus beperken. Een samenwerking is ook mogelijk in een heid en verscheidenheid. Dat kwam er in deze opzet ook uit. Drs Hietkamp kon de verheugende me dedeling doen, dat CRM in principe akkoord gaat met de uitbreidingsmoge lijkheid van 2 staffunctionarissen en dit dus ondanks de nog bestaande perso neelsstop. De vergadering bleek de uitvoerige toe lichting zeer op prijs te stellen en er ontstodnd nog een korte vragenwisse- ling Voor bestuurslid mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven bleek een derde werksoort voor de stichting Tho len, de samenlevingsopbouw een zeer belangrijke zaak en ze meende dat déze door dit federatief verband opnieuw naar de achtergrond zou worden ge drongen. Geantwoord werd dat elke stichting afzonderlijk kon besluiten tot nieuwe werksoorten of als dat verlangen in beide stichtingen aanwezig is, zo'n nieuwe werksoort dan ook in federatief verband op te nemen. Van de zijde der medewerkers(sters) waren er via een schriftelijk ingediende conclusie ook wat vragen, waarbij men overigens wel unaniem in principe voorstander van het samenwerkingsverband bleek te zijn. Tenslotte volgde bij handopsteken de beslissing tot de bedoelde federatie met één stem onthouding. Als ook de Schouwse beslissing positief uitvalt zullen federatieve statuten en huishoudelijk reglement worden vast gesteld, waarvoor de werkgroep over igens ook reeds concept was overgelegd. Eer het belangrijkste punt van deze agende aan de orde was. had de voor zitter van de Thoolse stichting, de heer (wethouder) A.J. Scherpenisse in zijn openingswoord herinnerd aan de bezui nigingsmaatregelen van de rijksover heid. ook die van CRM met een vaka- turestop voor maatschappelijk werk en een urenstop voor de gezinszorg. Het gevolg is dat niet of minder dan tevoren aan wensen van hulp kan worden vol daan. Selectiever benadering van aan vragen werd noodzakelijk. Het kortge leden ingevoerde nieuwe indicatie- en registratiesysteem vergde eveneens aan passing en extra werk (bij de gezinsver zorging) Het dagelijks bestuur kon niet toekomen aan een vergader-urenstop. grapte de voorzitter hiertussen door. In tegendeel. met wat huisvestingsmoei- lijkheden. samenlevingsopbouw-peri- kelen, samenwerkingsverband en inter ne structuurverbetering was er een volle probfeem-emmer voor de bestuurders. Gelukkig dat ondanks dat alles de hulpverlening optimaal kon worden ge regeld met een door in 1975 stafuitbrei ding zelfs betere begeleiding voor de medewerksters. De heer Scherpenisse memoreerde voorts de aktiviteiten van de sectie samenlevingsopbouw, o.a. ook door standpuntbepaling op een hoorzit ting in Poortvliet. De voorzitter besloot zijn openingswoord dat ook alle toe komstige besluitvorming het wezenlijke Het enige voorstel dat de Thoolse ge meenteraad naar aanleiding van de be groting 1977 ter tafel bracht, was een subsidieverhoging voor het Economisch Technologisch Instituut Zeeland. P.v.d.A.-raadslid J. de Bres vond dat gezien het karakter en het belang van dit instituut in het kader van bedrijfsvesti ging en de gevraagde 20 cent per inwo ner wel op z'n plaats is. De commissie van financiën vond dat te pittig en had B. en W. geadviseerd de huidige 12 cent ter verhogen naar 15 cent. Wethouder van Financiën C. J. Moer land vond het E.T.I.-belang ook wel 20 cent per inwoner waard, maar hij wees erop dat Tholen al aan de hoge kant zit. Niet iedere gemeente subsidieert en wanneer andere gemeenten nalaten om een bijdrage aan het E.T.I. te geven, moeten wij daar voor opdraaien. Daarom hebben we gezegd 15 cent, al dus wethouder Moerland. Raadslid de Bres vond het jammer, maar legde zich bij de argumentatie neer. Hij zei verder nog dat er op de investe ringslijst geen beslist onaanvaardbare werken staan. Wel zullen de sportinves- teringen bekeken moeten worden na verschijnen van het rapport van de Zeeuwse Sportraad. Daar was burge meester J. E. van Boeijen het volledig mee eens. S.G.P.-fractie tegen. Zoals gebruikelijk somde S.G.P.-frac tievoorzitter Th. Aarnoudse aan het eind van de begrotingsbehandeling weer een aantal posten op, waarbij de S.G.P.-fractie de aantekening "tegen" kreeg: Het ging voornamelijk om sport en cul tuur waartegen de S.G.P.-fractie princi piële bezwaren heeft vanwege o.a. zon dagontheiliging: Contributie Europese beweging in Ne derland 20 gulden, staangelden kermis Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeer 6.000 gulden, (inkomsten), zwembaden Haestinge en de Spetter 357.685,54, vormingscentrum Hedenesse 450 gul den. Zeeuwse Volksuniversiteit 8.800 gulden, Jeugdcomité Wielerbelangen Zeeland 30 gulden. Stichting Gemeen schap Sint-Maartensdijk (tekort Haes tinge) 35.000 gulden. Stichting Ge meenschappelijke Openbare Bibliot heek 186.275 gulden, kosten sportvelden die op zondag gebruikt worden, streek V.V.V. Tholen 2610 gulden, lidmaat schap Nederlands-Belgische Vereniging 25 gulden. doel van de welzijnsstichting niet tekort zal doen. nl. hulp verlenen waar nodig is en voorzover dat (financieel en deskun dig) mogelijk is. Een hamerstuk werd vervolgens de jaarrekening 1975, waar bij het overigens gaat om bedragen als 1.428.102. 60. Het batig saldo was goed 37 mille. Van dit gigantisch bedrag voor hulpverlening neemt gezinsverzor ging met 1.206.573.10 het leeuwe naandeel voor haar rekening. Het leeu wenaandeel bij de ontvangsten staat op naam van de rijksoverheid met l.ll 7.340.27 gemeente 157.772.55 en de kerken ruim elf duizend gulden. Overigens zijn ook aan retributies ont vangen - betaald dus door hen die ge zinsverzorging kregen 152.063.91. De bedragen maken duidelijk dat er ook in de administratiesector van dit "bedrijf' nogal wat werk zit.' Na een in dit opzicht vrij rustig jaar. waren er op deze jaarvergadering ook nogal wat bestuursmutaties. In het alge meen bestuur vertrek van ds. Samso en van de heer Baaijense. In het dagelis bestuur van de heren C.G. Meyer en A.F.Verhees. Bovendien lag ter verga dering een bedankbrief van de heer J. Mabelis te Tholen. Behalve in de laatste vakature werd in de anderen voorzien door benoeming van ds. G.H. Abma te Poortvliet. J.E.M. de Kerf te Sint-Maar tensdijk en A. Hommel te Oud-Vosse- meer. De aftredende en herkiesbare bestuurders J.W. Kloet te Tholen en G. Heijboer te Sint-Annaland werden her kozen. In het dageljks bestuur werden in de 2 ontstane vakatures benoemd de heren De Kerf en Hommel voornoemd. De voorzitter bracht dank aan de niet meer aanwezige aftredende algemeen bestuurders en inzonderheid aan de twee dagelijkse bestuurders Meyer en. Verhees, waarvan de eerste in een moeilijke periode (na vertrek van direc teur v.d. Stel) tijdelijk voorzitter was. Ze kregen als sympathiek gebaar een boe- kenbon voor hun gedurende enkele ja ren belangeloze inzet. Het besluit viel aan het gemeentebes tuur van Tholen te berichten dat er mo menteel moet worden afgezien om in te gaan op het verzoek het opbouwwerk onder te brengen in deze stichting. De deur bleef wel open door de suggestie te willen participeren in een studiecom missie om behoefte en wenselijkheid nader te peilen. Een bijschaving van de redactie van het antwoord aan B en W vond plaats via suggesties'van het aanwezige lid uit de sectie samenlevingsopbou de heer E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvla. Het dagelijks bestuu'n werd verder machtiging verleend "de interne bes tuursstructuur te reorganiseren met als voornaamste ingrijpen het eventueel opheffen van de secties. Bij de rondvraag kwam vanuit Oud- Vossemeer de noodkreet dat maaltijd verstrekking aan een 13-tal gezinnen op Tholen. waartoe reeds een achttal jaren geleden in die plaats het initiatief werd genomen, in het slop dreigt te raken. Het gaat nog om een dertiental gezinnen c.q. alleenstaanden die dan zwaar in de zor gen komen te zitten. Het gaat hier ook werkelijk om "nood" waar bestendiging van de hulpverlening gewenst is. De maaltijden werden in het bejaardencen trum "De Schutse" de Sint-Annaland gehaald en van daaruit per auto in een drietal woonkernen bezorgd bij de be- hoeftigen. Kosten autovervoer betaalt de gemeente. Verder is het vrijwilligers werk. maar dat dreigt door tekort aan man/vrouw kracht ten onder te gaan. Besloten werd te, overleggen met de Vrouwenraad om tot een oplossing te komen. Het zal bovendien een voornaam punt uitmaken van de komende DB vergade ring van het Welzijnsorgaan. Weliswaar geen bijzondere grote opkomst, maar een aantal verenigingsbestuurders, een viertal raadsleden, als gasten drs. E.W.H. Broekhuis van de Stichting Zeeland en medewerker van bureau Zeeland van CRM de heer A. M. van Hoepen completeerden met de beheerscommissie voor de Gasthuiskapel inclusief voorlichtingsambtenaar J.Earners het gezelschap, dat zich donderdagavond 25 november boog over een poging tot eventuele stichting van een gemeenschapshuis. De sfeer was ietwat verward, omdat genodigden van oordeel waren, dat het meteen al ging over de grootte en waar dat gemeenschapshuis moet komen en niet meer over de behoefte, terwijl men voorts op de aanwezigheid van B en W van de gemeente Tholen had gerekend. Tenslotte kwant men er toch wel uit. al zag niet iedereen het "zitten". De verwachting van wat meer spijkers met koppen en daardoor aanwezigheid van een afvaardiging uit het gemeente lijk college was mogelijk gewekt via de zo'n 150 uitnodigingen die aan vereni gingen. instellingen en andere organisa ties waren gezonden en door de publi catie per advertentie, waarin stond ver meld. dat "De beheerscommissie voor de Gasthuiskapel in samenwerking met het college van B en W deze hoorzitting organiseerde. Zowel de voorzitter van de beheerscommissie, de heer J. van der Reydt als drs Broekhuis probeerden de zaken recht te In trekken en tot de juiste proporties terug te brengen. 1969 was er immers ook al een behoefte peiling on der verenigingen verricht om te weten, wie er mogelijk gegadigden zouden zijn voor gebruik van een toekomstig ge meenschapshuis. Plotseling kwam er echter temidden van die voorbereiding splannen subsidie los voor de Gasthuis kapel en daarmee kan men vandaag de dag nog blij zijn, meende drs. Broekhuis. Echter, deze verenigingsmogelijkheid is - niet wat men kan noemen multi-func- tioneel. Met het voorbijgaan van een zestal jaren is dus wel een nieuwe be hoeftepeiling nodig. Er zijn verenigin gen. die inmiddels met de Gasthuiskapel kunnen volstaan, anderen hebben mo gelijk elders een definitief onderkomen gevonden en daarom is het noodzakelijk opnieuw na te gaan, wie gebruikers-ge gadigden zouden zijn van een eventueel te bouwen gemeenschapshuis. Na te gaan ook of er subsidiemogelijkheden bestaan, te kijken tenslotte hoe groot dat gebouw moet worden en dan in later stadium waar het moet komen te staan. Uit die gegevens is het mogelijk een globale schets te maken en eerste rap portage te gaan doen. Zijn alle reacties" binnen, dan kan ook worden gedacht over het aantrekken van een architect. Het moet voldoende ruimtd worden om de multi-functionele doelstelling te kunnen ontplooiien, zo vond drs. Broekhuis. Behoefte bij damclub Er bleek al meteen een bestuurder van de beheerscommissie te zijn, die de be hoefte aan een gemeenschapshuis naar voren wilde brengen. Het was de voor zitter van de Thoolse damclub de heer W.A. Boogerd. Hij meende dat thans die behoeftepeiling gedaan moest worden, maar deels zal het pas blijken als dat gemeenschapshuis er eenmaal staat. Zo gaat dat immers altijd, merkte de heer Boogerd terecht o£. Hij wilde die be hoefte in het algemeen en voor zijn ei gen vereniging wel aantonen. Het zal voor velen moeilijk te verteren zijn ver- -onderstelde de damclubvoorzitter dat men als grootste kern van deze gemeen te voor een gebeuren, die wat meer ruimte vraagt naar elders moet uitwij ken. Hij dacht aan ouderavonden o.l.school, een damclub ook die Zeeuw se wedstrijden organiseert. Mogelijk gaat men dan ook nog eens over schaken denken. De huidige accomodatie is voor de damclub povertjes en gewoon te klein voor een gewestelijk damgebeuren. De damclub staat daarom een ruimte voor ogen. die zeker 2x zo groot is als de hui dige in gebruik zijndq accomodatie. Een ruimte overigens die de ene tijd voor vergaderingen kan worden gebruikt, een andere keer weer voor iets anders. Voor damsport is bijvoorbeeld stilte van groot belang. De heer Boogerd hoopte dat er een uitvoerbaar plan of tafel zou komen. Het is onmacht wanneer de plannen klaar liggen en het geld ontbreekt, maar het zou bedroevend zijn als er geld was, maar geen plan, zo vond de heer Boo gerd. De gemeenteraad van Sint-Philipsland heeft woensdagavond voor de kleine agenda maar een half uur nodig gehad. Burgemeester G. van den Berg bracht aan het begin de hartelijke felicitaties over van het gemeentebestuur aan raad slid G.J. de Jager, die tot dijkgraaf van het Waterschap Zuid-Beveland is be noemd. Hij was er trots op dat onze streek een dijkgraaf geleverd heeft. Dhr. de Jager dankte voor het prachtige bloemstuk dat hij van de raad had gekregen. "De waardering en gelukwensen hebben mij goed gedaan, ondanks alle verschillen die er zullen blijven", aldus raadslid de Jager. In de december-vergadering zal hij afscheid nemen. Raadslid L. den Engelsman (SGP) in formeerde .waarom de brief van vier be woners van 't Slaak niet op de agenda stond. Men zou aan de raad geschreven hebben over de straat en de trottoirs. De burgemeester bevestigde dat, maar de situatie moest eerst bekeken worden door gemeentewerken. Dat is inmiddels gebeurd en ook b en w hebben de zaak besproken. In de december-vergadering komt de brief in de raad ter sprake. Den Engelsman stelde verder vragen aan b en w over de onroerend goed be lasting. Een deel van de inwoners zou de aanslagen nog maar ontvangen hebben terwijl er bovendien verschillende fou ten zouden zijn. De burgemeester antwoordde dat verzonden is. De belastingdienst zal de rest binnen een week versturen. Er kwamen inderdaad nogal wat telefoont jes en mensen op het gemeentehuis met vragen over de onroerend goed belas ting. Veel oude mensen en meestal bleek men niet goed gelezen te hebben. De fouten vallen echt mee. Bij de aanslag was ter toelichting nog een brief van het gemeentebestuur gevoegd. Het is ook pas de eerste keer dat de aanslagen voor deze nieuwe belasting de deur uitgaan. Raadslid de Jager was van zijn aanslag wel geschrokken, want die zat er funda menteel naast. De burgemeester merkte nog op, dat in slechts enkele gevallen een heel erge fout was gemaakt. De Fliplandse raad was enthousiast over het voorstel om in Anna Jacobapolder een telefooncel te plaatsen. De gemeen te staat garant voor vijftig procent of maximaal 2350 gulden per jaar. Den Engelsman vond dat dit voorstel past in de hele ontwikkeling van de Polder. Er zijn nu prachtige straten, plan Steintjes- kreek is goedgekeurd en het gas zit er aan te komen. Bovendien is er aan Ons Dorpshuis een aanplakbord gekomen, waardoor de inwoners evenals in Sint- Philipsland van de gemeentelijke me dedelingen op de hoogte worden ge bracht. Alles bij elkaar knapt het lekker op, vond de SGP-fractievoorzitter. P. J. van de Reest informeerde of er in het postkantoor te Sint-Philipsland ook een garantiecel is. De plaats voor de cel in de Polder, in de omgeving van Ons Dorpshuis, vond hij wat excentriek. V.d. Reest zag de telefooncel liever tussen het huis van wijlen gebr. Everaers en v.d. Velde. Ook de Jager zag de cel liever op de hoek Noordweg/Langeweg. Hij on derschreef de woorden van den Engels man. Aangezien het aantal telefoo naansluitingen in de Polder de laatste jaren is toegenom'en. had het PCG-raadslid geen zicht op het gebruik van de nieuwe cel. De burgemeester sprak van een brok leefbaarheidsverbetering. Dag en nacht is de telefooncel bereikbaar. B en W zullen de meest centrale plaats opzoe ken. Daarover wordt de raad nog inge licht. In Flipland is het geen garantiepel, maar daar zal de PTT er wel uitspringen. V.d. Reest wees erop dat volgens de voorwaarden van een garantiecel de PTT voor regelmatig onderhoud zorgt. In Flipland is het blad in het telefoon boek met nummers van Sint-Philipsland er al een jaar uit. De burgemeester zegde toe daarop de aandacht te zullen vesti gen. Hij deelde ook mee dat wethouder Rijstenbil binnenkort in de Ptt Kamer voor Zeeland wordt benoemd. De subsidie voor het Zeeuws Studie fonds werd op verzoek van het stich tingsbestuur verhoogd van 15 naar 20 cent per inwoner. De burgemeester sprak van een goede zaak. Den Engels man stond er ook achter, maar hij vond het jammer dat er enkele Zeeuwse ge meenten zijn die te weinig betalen. Hij wist niet welke, maar stel je voor dat dit grote gemeenten zijn als Vlissingen e.d., dan draait de rest er voor op. De kleine gemeenten moeten dan des te meer bij dragen. De burgemeester had geen ge gevens welke gemeenten minder dan 20 en zelfs 10 cent subsidie aan het Zeeuws Studiefonds betalen. De raad garandeerde de geldlening van dhr. H. Schults uit Bruinisse voor de aankoop van de woning Julianastraat 22. Aan de fa. J. van Dijke werd op het industrieterrein grond verkocht a 10.— per m2 vooreen bollenspoelplaats. Mevr. W.E. Neele- de Jonge kreeg aan de Zijpestraat voor 23.000 gulden het laatste stukje bungalowgrond. Andere verenigingsbestuurders, zoals de heren Van standsvereniging waren van oordeel dat over de behoefte op zich niet meer gepraat behoefde te worden. Die is er al vele jaren in een gemeente die groeit naar een 5000 inwoners. Het achterland met veel kleiner woonkernen kennen dat genot al menig jaar. Over behoefte behoefde men dan ook hun inziens niet meer te praten. De heer van den Heuvel mede partij blazend namens de gymnastiekvereniging sprak over 320 leden. Een vertegenwoordigster van de cabaretgroep Capritholen had ook wel wensen voor een zaal, waarin enkele honderden bezoekers een plaats kunnen vinden met vanzelfsprekend toneel- en kleedaccomodatie. De Z.V.U. had bij monde van de heer Venekamp soortgelijke gedachten en ging naar de richting van een zaal ter grootte van minstens 250 personen. De middenstandsvereniging organiseert jaarlijks een Sinterklaasfestijn, waarbij ruim 500 kinderen ónder dak gebracht moeten worden. De gymnastiekvere niging had wensen met betrekking tot de vloersoort. Zowel de heer Venekamp ais mevrouw Deurloo-van Broekhoven' (raadslid) dachten aan combinaties met bijvoorbeeld gymzaal of een onderwijs- gemeenschapsruimte. Ook een snellere realisering door middel van horeca-o- verleg. bijvoorbeeld verbouw en uit breiding van de zaal Hof van Holland. Ook daarover ontwikkelde zich discus sie. Drs. Broekhuis beklemtoonde dat gemeenschapshuizen geen eenheids koepel zijn in ons land en ook niet moeten worden, dat ze in elk geval ef fectief voor de samenleving moeten zijn. Uiteraard kwam ook het financieel aspect ter sprake, waarbij de CRM ver tegenwoordiger aangaf, dat combinatie vormen altijd meer mogelijkheden bie den of rijksbijdragen dan in de huidige situatie een dorpshuis zonder meer. Als besluitvorming was er wel de nieuwe behoefteenquete want men was het er over eens dat met de cijfers 1969 niet exact meer te werken viel en een onder zoek naar wat er kan zitten in verbouw en uitbreiding Hof van Holland. Drs. Broekhuis had er ook al eerder op gewezen hoe de betrokkenheid van de mensen hierbij een belangrijke zaak is en dat openheid nodiq is voor een ge meenschapshuis als een vrije ontmoe ting van de samenleving. Burgemeester Van Boeijen had bericht van verhindering gezonden en wethou der A.J.Scherpenisse had bij vaststelling van de datum tegen de voorlichting sambtenaar gezegd dat hij die avond een bijeenkomst van de L.T.S. moest bijwo nen. Zo waren er bij de finale van deze bi jeenkomst toch nog heel wat misvers tanden opgeruimd, waarvoor met name de beheerscommissievoorzitter dank baar was. Staatssecretaris J.L.N. Schaefer heeft aan de gemeente Tholen een rijksbijdra ge van 760.000 gulden toegekend voor de uitvoering van het saneringsplan kom Poortvliet. Daarmee haalde Tholen de voorpagina van de staatscourant. Over igens is dit sinds de herindeling al de vijfde rijksbijdrage voor saneringsplan nen op Tholen 1 Achter 't Bos en 3 fasen van plan kom SintMaartensdijk. Er lopen nu nog aanvragen voor plan stadskern oost Tholen en plan gedempte haven Sint-Annaland. Op dit laatste ver zoek wordt binnenkort een positief ant woord verwacht. De rijksbijdrage is bestemd voor taxa tie-,aankoop- en notariskosten die ge moeid zijn met de verwerving van de saneringspanden. Het rijk betaalt 80 procent van de goedgekeurde taxaties tot een maximum van 760.000 gulden. Voor de gemeente betekent dat geen voorfinanciering, wat een besparing op levert aan rente. Het plan kom Poort vliet is reeds door de gemeenteraad vastgesteld, maar er lopen nog beroep schriften bij G.S. van Zeeland. B en W laten deze panden voorlopig buiten beschouwing, maar voor de an- De winst van Cebeco-zuidwest is van 797.000 in het boekjaar 1974-1975 ges tegen tot 1.008.000 gulden in het boek jaar 1 juli 1975-30 juni 1976. De leden vergadering beslist vrijdagmiddag 10 december in "De Ark" te Renesse over de bestemming van dit voordelig saldo van ruim 1 miljoen gulden, voor belas- ting. Het bestuur wil vier ton aan de partici patiereserve geven, twee ton aan de al gemene reserve en aan de pensioenen, 198.000 aan de reserve algemene voor zieningen (belasting) en 10.000 gulden aan de aardappelafzet. Tot de elf leden-verenigingen van Ce beco-zuidwest behoren o.a. de /öopera- tieve aan- en verkoopvereniging eiland aan en Tholen G.Sa (cvetho) te Sint- Annaland en de Coöp. verkoopvereni ging west Noord-Brabant G.Sa te Fij naart. Bij deze laatste coöperatie zijn Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder betrokken. Cebeco-zuidwest streeft naar een rechtsteeks lidmaatschap met beperking van de aansprakelijkheid en een gelde lijke beloning voor ledentrouw. Cebeco zuidwest werkt nu vijf jaar. In die pe riode werd o.a. het bedrijf van molenaar L.A. Verhage uit Poortvliet overgeno men. In het bestuur zit uit onze streek J.C. Kooijman uit Sint-Annaland, die ook lid van de districtsraad van Cebeco han- delsraad is. J. Versluijs uit Scherpenisse is lid van de raad van toezicht. In de directie zit o.a. J. de Boer uit Sint-An naland voor de afdeling vloeibare brandstoffen en voor het rayon Tholen, Sirjt Philipsland West, Noord-Brabant. Medewerker A.M. den Haan uit Sint- Annaland ontving de gouden Cebe- co-speld wegens z'n 25-jarig dienstver band. Inmiddels is hij met pensioen. Het bestuur van de Cavetho bestaat uit voorzitter J.C.Kooijman uit Sint-Anna land. Vice-voorzitter M.M.Punt te Oud- Vossemeer. secretaris J.P. van Dalen te Poortvliet. A.L. Hage te Sint-Maartens dijk en M.C. Friderichs te OudVosse- meer. In de raad van toezicht zitten J. Versluijs uit Scherpenisse, N.F.P. Brooijmans uit Sint-Annaland en M.Suurland uit Stavenisse. In de coöperatieve West Noord-Brabant zit o.a. A.A. van Nieuwenhuijzen uit Anna Jacobapolder in het bestuur en Ph. v.d. Hoek uit Sint-Philipsland in de raad van toezicht. dere is het college druk bezig met aan koop, o.a. in de Rozemarijnstraat en Noordstraat. Karakter bewaren Het saneringsgebied omvat de dorps kom rond de N.H.Kerk. De aanvraag heeft betrekking op een ontwerpbes- temmingsplan, dat als doel heeft het karakter en de structuur van Poortvliet zoveel mogelijk te bewaren e'n de kwa litatief redelijke bebouwing door middel van rehabilitatie in een goede staat te brengen. Een aantal huizen, ?boerderi- jen, schuren en een gmnastieklokaal zullen worden gesloopt. Verder vinden enkele aanpassingen van de verkeerss- tructuur plaats, waarbij onder meer de oorspronkelijke onderbroken ring in het bestemmingsplan tot een volledige ring wordt gecompleteerd. De Langestraat, de oudste straat in het dorp, zal tot voetgangersgebied worden gemaakt. De nieuw geprojecteerde bebouwing is van dezelfde schaal (twee lagen met kap) als de bestaande. Dit is vooral in de directe omgeving van de N.H.Kerk van belang om het bestaande silhouet niet te verstoren. Verder zullen verschillende nu onbe bouwde stukken grond achter bestaande bebouwing worden opgevuld met wo ningbouw wat tegemoet komt aan de gewenste verdichting van de kern. Voor deze nieuwbouwwoningen zullen enkele nieuwe straten ter ontsluiting worden aangelegd. "O, die mannen" was de klucht die de toneelvereniging A.I.O.S. uit Sint- Maartensdijk de Thoolse brandweer vrijdagavond voorschotelde tijdens de jaarlijkse feestavond in het dorpshuis te Sint-Annaland. Gemeentelijk commandant P.A.C. Lindhout herinnerde in zijn openings woord aan de vele branden tijdens de afgelopen, droge zomer. Burgemeester J.E. van Boeijen reikte een onderschei ding uit wegens 12,5 jarige dienst aan brandwacht 2e klas Adriaan C. Bakker uit Tholen. Ook kon hij 28 brandweer lieden blij maken met een diploma. De burgemeester wees erop, dat de op leiding veel geld kost voor de gemeente, maar het volgen van cursussen is nuttig en noodzakelijk voor een doelmatige brandbestrijding. Het diploma brandwacht 2e klas kregen J. Contant en C.J. v.d.Berge uit Tholen, B.W. Schot uit Sint-Maartensdijk, J. Dorst, C. Lemson, J.M.Moerland, W.M.Moerland, C.J.Priem em M.J. Hoek uit Stavenisse, C.J. Hage en G.de Jonge uit Sint-Annaland. Diploma brandwacht le klas: S.Jansen uit Tholen. N.M.van Gorsel en M.N. de Viet uit sint-Maartensdijk, D.J. Letzer en M.Moerland uit Stavenisse, A.M. v.d. Reest. P.C. Burgers en A. van Iwaarden uit Sint-Annaland. Diploma persluchtmasker: A. Aar noudse en H.K. Laban uit Tholen, J.J. Hage, P.M. Nuijten en R.J. Weggemans uit Sint-Maartensdijk. P. den Engels man uit Stavenisse, J.J. Bruijnzeel. J.J. Burgers en M.A. Hage uit sint-Anna- land. Ook werd er nog afscheid genomen van verschillende leden van de vier brand weerkorpsen in de gemeente Tholen. Na het toneelstuk volgde nog een gezel lig samenzijn met Dora and The Hearts.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 13