I O VOSMEER KWAM OPNIEUW IN GEDEELDE LEIDERSPOSITIE Geen snelweg over Tholen via Philips naar Oesterdam Tarieven huisvuilzak en Tuttelhoekje gaan omhoog Als je 'n bijna nieuwe auto kunt overnemen van een goeie kennis, is 't handig om een geldvoorraadje te hebbenl Met 'n NMB Service-krediet.* Vervolg plaatselijk nieuws KAA BEE ATLETIEK. V.N.G. vindt uitbreiding raadhuis Sint-Maartensdijk zeer positief EVERS MODE BOETIEK^ Opening winkels PAK EVEN UW ZAKBOEKJE CDA-statenfractie discussieerde in Poortvliet met achterban Donderdag 2 december 1976 EENDRACHTBODE 11 Sint- Philipsland Vervolg van pag. 9 Stavenisse 3 scoorde niet Nog niet zo'n slecht resultaat van WHS 4 Vosmeer 4 haalde het niet tegen beweeglijk FC Bergen 4 Onmacht SPS 2 MODEBRILLEN VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Vervolg van pag. 1 ?Ü!LcMEER JÊf POOBmicrr^^.ciHlAHHwW. Maaorr..— 31)0* ff% r-^sTA S,lvr- VOSStMttR gg. POORTVLIET; W*** ^-,y MAARTENSDIJK 3z\ ANNA JACOBAPOLDER Ligtendag - Notemb - Notenboom 14-21, 14-21 v.d. Graaf - Hectors 21-11. 21-7 Snoep - Moerkens 22-24, 21-10, 21-18 Ligtendag - Hectors 21-23, 21-10. 21-11 Snoep - Notenboom 21-18, 7-21, 12-21 v.d. Graaf - Moerkens 19-21, 20-22 Eindstand van de competitie: Markiezaat 10 8 0 2 16 70-30 Veritas 10 7 2 1 16 67-33 Back Hands 10 6 13 13 61-39 Deso 105 1 4 11 53-47 Tanaka 10208 4 34-66 V.versa '51 10 0 0 10 0 15-85 Schroef meegenomen In het haventje van Strijenham is een schroef van een vissersbootje gehaald. Enkele dagen na het gebeuren werd dat ontdekt, maar de politie kon nog geen dader(s) vinden. In de wei Het was niet de bedoeling van autobes tuurder v.d. M. uit Utrecht om zater dagavond kwart over tien in de Bram Groenewegeweg met zijn voertuig in het weiland te belanden. Bij het slippen kwam hij echter in de berm en schoot over de sloot het weiland in. Dat ge beurde met een snelheid van ongeveer 80 km. Geen verwondingen, maar zelfs ook slechts geringe autoschade. Het blijft daar altijd gevaarlijk. Gymuitvoering De gymnastiekvereniging Excelsior heeft vrijdagavond in de gymzaal o.l.v. mevr. Smulders uit Oud-Vossemeer een openbare les gegeven. Kleuters, jongens, meisjes, dames en huisvrouwen toonden hun turnprestaties. Hiervoor was goede belangstelling. In de pauze werd een verloting gehouden. De Wigchelaar De jeugdsociëteit De Wigchelaar zet z'n activiteiten ook deze winter voort, maar men heeft wel gebrek aan mankracht. Er zijn twee kandidaten voor het bestuur nodig en twee discjockeys. In de redactie kon de vacature Peter v.d. Sterren ge lukkig worden vervuld door Jacob Jan sen. Op de ledenvergadering in januari zal men hopelijk nieuwe krachten kun nen benoemen. Na de vakantie werden er activiteiten ontplooid als kringspelen. handenar beid, gezelschapsspelen en een dropping met 45 deelnemers. Na vijf km lopen wachtte een kop warme tomatensoep in 't Ouwe Raed'uus. Op 5 november werd de dorpsfilm vertoond en door voorzits ter Adrie Goedegebuure aangeboden aan voorzitter M. Geuze van de bejaar- densoos. De film wordt bewaard in het streekmuseum De Meestoof in Sint-An- naland. Op 19 november volgde in sa menwerking met Veilig Verkeer nog een filmavond. De film van Poortvliet is ge kocht met medewerking van enkele particulieren en de gezamenlijke vrou wenverenigingen uit de opbrengst van de Zeeuwse collecte. De-Wigchelaar or ganiseerde verder de collecte voor Jantje Beton: er kwam 260 gulden binnen te genover 170 vorig jaar. Het programma voor december ziet er als volgt uit: 3 december Sint Nicolaasavond, 10 de cember gezelschapsspelen, 17 december kerststukjes en versieringen maken 24 december Kerstmaaltijd met filmvoors telling. (rabbi Jacob). De Wigchelaar tipt Money, Money, Money van Abba als de beste plaat voor de komende weken met de onzichtbare André (van Duin) op nummer twee en The Price of Love van Brian Ferry op nummer 13. De Wigchelaar, die deze maand zijn tweede verjaardag viert, is bezig over de aankoop van een muzie kinstallatie. Voorlopig moet men het nog stellen met een geleend,e platenspe ler. Aanbesteding Philipsdam De Amsterdamse Ballast en Grond B.V. te Amstelveen wil voor 26.280.000 gul den het werkeiland aanleggen voor de twee duwvaartsluizen en een jachten- sluis in de toekomstige Philipsdam. Dit bedrijf was de laagste van veertien inschrijvers, waarbij twee Belgische aannemingsbedrijven waren. E. Blok B.V. uit Rotterdam was de hoogste met 33.139.000 gulden. Er zijn nog zestien alternatieve bestekken uitgewerkt met toepassing van andere materialen. Rijkswaterstaat beslist binnen dertig dagen over de gunning. Judokampioen De elfjarige Jan Hendrik Meulemeester heeft bij clubkampioenschappen judo in Bergen op Zoom de eerste prijs gewon nen in zijn gewichtsklasse. Winkelactie Maandag is de winkelweek gestart die nu weer al sinds 1956 traditiegetruouw in de week voor Sinterklaas wordt ge houden. Achttien winkeliers uit Sint- Philipsland en Anna Jacobapolder doen aan de actie mee. Deze week zijn de winkels volgens de landelijke regeling tot negen uur geopend, waarvan men vanavond en morgenavond nog kan profiteren. Zes dagen worden er telkens zeventien prijzen uitgeloot. Dinsdag avond worden in cafetaria *t Hoekje de 23 hoofdprijzen getrokken met als eerste prijs een kamertapijt van zevenhonderd gulden. Een plezierige orientatierit In samenwerking met de voetbalvereni ging "NOAD" en de dansclub "Quicks tep" organiseerde de M.A.C. "Sint-Phi- lipsland" een orientatierit waarvoor rust wist DVO de voorsprong tot 3-0 uit te breiden en toen zat Smerdiek 4 wel goed in de zorgen. De thee werd benut om het middenveld bij de blauwen ge heel te wijzigen en ook de rollen op het veld bleken omgedraaid te zijn. Het was nu Smerdiek dat het heft in handen had. Toen uit een vrije trap van links de DVO doelman het leer wegstompte kwam de bal voor de voeten van Kees de Jonge en die bracht na het passeren van een te genstander de stand op 3-1. Het werd vervolgens snel 3-2 door Eddo Post. Een eerste inzet was slecht weggewerkt en toen schoot Post in de linkerkruising. Vijf minuten voor tijd kreeg Smerdiek een hoekschop te nemen op rechts en Ad Jeroense kopte in: 3-3. Dat is een pluimpje waard na met 3-0 te hebben achtergestaan. Er was door Smerdiek 4 dan ook zeer hard voor gewerkt. In de thuiswedstrijd van Stavenisse 3 tegen Tholense Boys 4 wist de formatie van Joppe niet te scoren. Wel kon men het lang blank houden, want de eerste 45 minuten kwamen er geen doelpunten. In de tweede helft kwamen er betere kan sen voor 'de thuisclub, maar gescoord werd aan de andere zijde. Tien minuten voor het einde werd het uit een straf schop 0-1 en even later was de Thoolse overwinning binnen: 0-2. Van Tholense Boys 5 bereikte ons slechts het bericht, dat van Dinteloord 4 met 2-0 was verlo ren. Een in mankracht ook danig gehavend WHS 4. dat in theorie eigenlijk over 19 spelers zou moeten beschikken, maar nog leentje buur moest spelen om tegen WC 4 elf man op de been te brengen, heeft het er eigenlijk nog niet eens zo slecht afgebracht. Wim van Vossen Mzn. was bereid een halve wedstrijd het doel te verdedigen en kon dus bekwaam de nog steeds zieke Ko Geuze vervan gen. In de tweede helft kiepte Jan den Engelsman. Vervelend was nog wel dat zich nog een ongevalletje voordeed, toen een speler van WC op een of andere wijze onzacht met de WHS doelman in aanraking kwam en dokter van der EJst te hulp werd geroepen. Hij adviseerde in Lievensberg te controleren en daar bleek dan in elk geval dat het staart- beentje niet was gebroken, maar wel ietwat gekneusd op de foto zichtbaar kwam. Ondertussen werd gevoetbald en werden de punten gedeeld. Dit lijkt ons dan nog eerder een verdienste van WHS dan van WC, dat zich op de tweede plaats van de ranglijst heeft genesteld. In de thuiswedstrijden blijkt het Halsterse elftal zich niet zo gemakkelijk de wil te laten opleggen. Nu kwamen er ook wel meer kansen voor de gasten, maar de WHS keepers weerden zich goed. Na een 0-1 achterstand maakte de deze competitie debuterende Wim Slager de gelijkmaker. Hij kreeg daartoe de bal wat onverwacht en vrij voor de punt van de schoen en het was raak: 1-1. Na rust kwam men via Koos Westdorp op 2-1, maar in een wat ongelukkig doelpunt althans voor WHS kwam WC toch op gelijke hoogte. Een inzet kwam tegen de hak van laatste man W lm Mosselman en het leer zocht het net: 2-2. FC Bergen 4 toonde zich in de thuis wedstrijd tegen Vosmeer 4 sneller dan de gasten en maakten daarom verdiend aanspraak op de volle winst. Die kwam er ook uit, want na een half uur spelen was het al 3-0. Piet Etienne kon tegens- coren: 3-1. Na rust liep de thuisclub eerst uit tot 4-1 en toen kwam het laatste Vosmeerse doelpunt uit de schoen van Van Meer Alle Zeeuwse kruit was ver schoten en de Bergse formatie bepaalde de eindstand op 6-2. SPS 2 leed bij WC 3 een verdiende 2-1 nederlaag door het niet benutten van een strafschop en een afgekeurd doel punt. Niettemin begon SPS Sterk, wat in de vijfde minuut resulteerde in een doel punt van Joop van Dijke, die doorliep en de bal maar voor het inleggen had toen de VVC-doelman het leder liet stuiten. In de twaalfde minuut ving een van de Halsterse verdedigers bij een ogen schijnlijk ongevaarlijke aanval de bal met z'n hand op. Keeper Annemaet schoot de strafschop via zijn Halsterse collega in, maar scheidsrechter Malipaard liet de penalty overnemen wegens te vroeg inlopen van VVC'ers. Nu echter richtte Annemaet precies op de keeper. Toen enkele mi nuten later nog een treffer van Jan Ou- desluijs werd afgekeurd, kreeg SPS een slag. De thuisclub kreeg daarentegen vleugels en nam voor rust nog een 2-1 voorsprong. SPS verdedigde ongecon centreerd en viel te gehaast aan. Na rust werd WC onder druk gezet, maar het lukte niet meer. mede door vreemde beslissingen van de arbiter. Dhr. Malip aard floot slecht. Zo liet hij. terwijl hij er vlak bij stond, een SPS-doelschop ne men maar ook weer overnemen omdat de bal te ver lag. Niettemin toch een verdiende SPS-nederlaag door eigen onmacht. uitstekende belangstelling bestond en die volgens de deelnemers een bijzonder plezierig verloop had. Na afloop was er bovendien muziek in de Wimpel wat de aanwezigen langer deed vertoeven dan alleen maar tot en met de prijsuitreiking. Die vond overigens plaats in de Wimpel en de uitslag van deze rit door de ge meente over 17 kilometer luidt als volgt, althans voor wat de eerste tien betreft. 1. L.Neele Sint-Maartensdijk: 2. A. La- tien Steenbergen; 3. R. Tichem - Sint- Philipsland; 4. J. Elsevier te Steenbergen en de hieronder genoemde SintPhilip- slanders als 5. E.J. de Kok; 6. P. Geluk 7. A.S. den Braber; 8. L. Vroegop: 9. J.A. Stoel Stols en 10. A. Wagemaker. D.S.V.F. In de huishoudelijke competitie zijn in de afgelopen weken zeer spannende partijen gespeeld. Zo won A. Verwijs sr. ternauwernood van P. v.d. Est, terwijl J. Suurland een prachtige winstcombinatie over het hoofd zag en verloor van J. Joppe. Voor de beker boekte J. Noort- hoek een fraaie overwinning op W. ten Hove, terwijl L. v.d. Velde daarvoor een verlenging nodig had tegen L. ten Hove. Junior A. Noorthoek hield lang stand tegen A. Verwijs sr.. doch moest ten slotte toch het onderspit delven. A-senioren: J. Joppe - J. Suurland 2-0; L. v.d. Velde - J. den Braber 1-1; J. den Braber - A. Verwijs jr. 1-1J, v.d. Velde - J. Suurland 2-0. B-senioren: A. Verwijs sr. - P. v.d. Est 2-0; C. v.d. Berg - J. Noorthoek 0-2; P. v.d. Est - W. ten Hove 0-2; C. v.d. Berg - P. v.d. Est 0-2. Junio ren: R. Vermaas - M. Wallet 2-0; A. Blok - A. Kosten 0-2; A. Noorthoek - A. Kosten 2-0; M. Wallet - J.Fr. Wallet 0-2; J. Breeman - R. Vermaas 0-2; A. Noort hoek - J.Fr. Wallet 2-0; A. Kosten - M. Wallet 2-0; J. Breeman - M. Blok 2-0. Beker: L. ten Hove - L. v.d. Velde 0-2 na verf; J. v.d. Velde - P. Reijngoudt 2-0; A. Verwijs sr. - A. Noorthoek 2-0; M. Fonteijne - R. Vermaas 2-0; W. ten Ho ve - J. Noorthoek 0-2. IOOOOCOOOOOCOOCCO Alles van de beste merken Spijkerbroeken - 0 Spijkerrokken Spijker-overalls Spijkerjurken Ruit-blouses Nappa jacks Zuivelstraat 17-21 Bergen op Zoom IM Voor de Sinterklaasinkopen kan men volgens de landelijke regeling deze week nog twee avonden terecht: Vanavond en vrijdag tot 21.00 uur. Zaterdag geldt overal de normale winkelsluiting. Sint Maartensdijk do 16 dec. Café van Houdt 19.30 u. Le denvergadering Z.L.M.-afdeling Sint Annaland di 21 dec. Kerstviering School met de Bijbel di 28 dec. Ontspanningsdag jeugdvere nigingen do 30 dec. Afsluiting aktie orgelfonds Bergen op Zoom Markiezenhof dag. van 14-17 u. en op werkdagen van 10-12 u. 11 dec. t/m 31 jan. Nieuwe figuratie. Tentoonstelling van schilderijen en gra fieken van diverse kunstenaars. Hofzaal do 9 dec. 20 u Concert door Robert en Anja Lint, Ned. volksliedjes do 16 dec. 20 u Kerstconcert Madri gaalkoor o.l.v. Elsa Hernady-van Bue- ren. do 23 dec. 20.15 u Kerstconcert Gly- mesconsort Luxor, Gamma: 20.15 u. Doos vol krui mels Bergen op Zoom Roxy Blue Movie 18 j dagelijks 20 u. Fantastic Planet 14 j vr 22.30 u. Laat het maar aan ons over a.l. wo 14 u. Luxor Losse zeden in Zweden 18 j. do, vr, za, zo 20 u. Tour de sex de France 18 j. za 23.30 u. Vernietigings Commando Kamikaze di wo 20 u. Oud Vossemeer wo. 8 dec. Adventsavond N.K.V. Vrou wenbond za. 11 dec. 20 u. De Vossenkuil drive-in show 't Viehiekeltje Sint Annaland za. 4 dec. 14 u. kantine WHS jeugdbazar Sint Philipsland za. 4 dec. 15 u. 't Hoekje Rad van Avontuur De Makreel Je hebt evenmin als aan het Schelde- Rijnkanaal geen bal aan een snelweg van de Oester- naar de Philipsdam over Tholen. Alleen maar lawaai, stank en hinder. We moeten een gewone, goede verbinding hebben voor het forensenver keer" Ir. M.A. Geuze zei dat vrijdag avond in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet op een openbare bijeenkomst van de CDA-statenfraktie, die 's middags een werkbezoek had gebracht aan de ge meentebesturen van Sint-Philipsland en Tholen. Ir Geuze noemde het een verstandige keuze van gemeentebestuur, waterschap en landbouwschap om de aansluiting van de Oesterdam op Tholen bij de Veerweg te maken. "De Oesterdam is een verbe tering. We hoeven naar overig Zeeland niet meer over de Halsterseweg en dat betekent voor ons minder kilometers en de bewoners van Halsteren worden ont last", aldus Ir. Geuze. Dhr. A.L.G. van Doorn uit Scherpenisse vond dat er bij het maken van verbindin gen vooral aan de Westkant van Tholen gedacht moet worden. ARP-statenlid C. Balkenende zei dat de gemeenten deze ontwikkeling niet op zich moeten laten afkomen. Men dient alert te zijn en actief te studeren op de wegenstructuur. De Oesterdam geeft een verbinding met de arbeidsmarkt in Mid den-Zeeland waardoor er op Tholen meer mogelijkheden komen voor het wonen. Niet onbelangrijk is ook dat bij een vaste oeververbinding over de Wes- terschelde het verkeer naar het Helle gatsplein over de Oester- en Philipsdam zal gaan. Enorme ontsluiting Gedeputeerde A.J. Kaland had ten aanzien van de verbinding Oester/Phi- lipsdam een wat andere mening. Hij wees op de toenemende vergrijzing en de stagnerende werkgelegenheid op Tholen. Een weg van de Oester- naar de Philipsdam zou een enorme ontsluiting voor Tholen betekenen en waarschijn lijk een oplosssing voor de economische problemen kunnen betekenen. Ik zou hier heel serieus aandacht aan willen besteden, zonder me nu voor of tegen zo'n weg uit te spreken", aldus gedepu teerde Kaland ARP-statenlid G.J. de Jager uit Anna- Jacobapolder meende dat je de streek verschrikkelijk zou benadelen met een autoweg. De ontsluiting van Tholen kan op een wat voorzichtiger wijze. Ik ben verheugd dat er over de aansluiting van de Oesterdam op Tholen een gemeen schappelijk, standpunt van gemeente bestuur, waterschap en landbouwschap is. De noodzaak om dwars over Tholen een verbinding te maken vervalt als de Zoomweg er komt. Daarom zou ik met klem op aanleg van de Zoomweg willen aandringen, aldus Dhr. de Jager. Wegen en waterschap Ir. Geuze vond dat de provincie zich over dit soort verbindingen dient te ont fermen omdat er toch al zoveel wegen op de schouders van de inwoners druk ken. Historisch is het gegroeid dat er hier veel waterschapswegen zijn. KVP-statenlid Ventevogel dacht zelfs aan een Rijksweg, maar gedeputeerde A.L. van Geesbergen waarschuwde daarvoor. "Als je een rijksweg krijgt, wordt het een doorgaande, drukke ver binding. Wanneer je Tholen rustgebied wilt houden, moetje geen rijksweg heb ben". De wegen kwamen nog eens in discussie naar aanleiding van een vraag van CHU-raadslid J. Versluijs over de con centratie van waterschappen. Hij wees erop dat Tholen en Sint-Philipslamd daar niet om zitten te springen. Dhr. Balkenende achtte toch een herij king van taken nodig omdat het water schap volgens hem nu oneigenlijke ta ken heeft die tot het algemeen bestuur behoren. In negen van de elf provincies is het waterschap geen eigenaar meer van de wegen. Het woon-, werk- en re- creatieverkeer op de wegen neeemt toe. Steenbergsestraat - Tel. 34228 BERGEN OP ZOOM advertentie IM waarcjoor het landbouwverkeer wat meer op de achtergrond komt. De lasten komen echter nu wel ten laste van de ingelanden en gaan vooral te zwaar drukken op het ongebouwd. Ik ben er van overtuigd dat het niet allemaal zo kan blijven, zodat aan het begin van de tachtiger jaren een reorganisatie van het waterschapsbestel nodig is. aldus sta tenlid Balkenende. Rampenplan KVP-raadslid mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven vroeg aandacht voor een rampenplan voor het Schelde-Rijnka- naaal. Gedeputeerde Kaland deelde mee dat er een inventarisatie is gemaakt van het aantal schepen dat het Schelde- Rijnkanaal passeert en van de inhoud. Gebleken is. dat er nogal wat gevaarlijk spul passeert, zoals ook het geval is op de Rijksweg 58. Nu schijnt het verschrik kelijk moeilijk te zijn om afdoende maatregelen te treffen. Het heeft alle aandacht en ook voor de Westerschelde is men al jaren aan 't studeren maar 't is een hele gecompliceerde zaak, aldus ge deputeerde Kaland. Ir. Geuze vond dat men dit niet als een vanzelfsprekendheid moet aanvaarden. Dr. Balkenende zei dat de gemeeente Tholen bij de aanschaf van nieuw brandweermateriaal apparatuur dient aan te schaffen die voor calamiteiten op het Schelde-Rijnkanaal geschikt is. Vliegveld Dhr. van Doorn vroeg aandacht voor de tweede nationale luchthaven bij Dinte loord. Die is wel wat op de achtergrond geraakt, maar we moeten ons niet te ne gatief opstellen. Als mijn huis voor het vliegveld zou moeten wijken zou ik ont zettend protesteren, maar we moeten ons niet uitsluitend laten leiden door ei gen en regionale belangen. Macro-eco nomisch bezien, kan dit vliegveld nodig zijn. Er moet brood op de plank komen en in Nederland zijn we aangewezen op specialisatie en hoog gekwalificeerd werk. Kijk eens wat de Nieuwe Water weg voor werkgelegenheid biedt, aldus dhr. van Doorn. Mevr. Deurloo vroeg nog aandacht van de statenfractie voor het opbouwwerk, dat op Tholen zo moeilijk van de grond komt het functioneren van de vorming sinstituten en het probleem van een vraag naar bouwvakkers tegenover een groot aantal ingeschrevenen hij de ar beidsbureaus. Enthousiasme voor CDA De door totaal dertig belangstellenden bijgewoonde vergadering werd geopend dooor CHU-statenlid E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet met het lezen van enkele verzen uit Galaten 5. Hij zei goede hoop te hebben dat op 7 december in Poort vliet een CDA Tholen gevormd kan worden. Niet omdat het niet anders kan. maar omdat er bij velen enthousiasme leeft over deze zaak. aldus Nieuwkerk. Hij bracht naar voren dat je als Thools Statenlid een 70 tot 90 keer per jaar naar "Middelburg" gaat. Tholen en Sint- Philipsland hebben dan ook wel degelijk met het provinciaal bestuur te maken. In Zeeuws verband gezien zijn het kleine zaken, maar voor de betrokkenen is het een grote zaak als er bijvoorbeeld subsi dies voor kerkrestauraties gegeven wor den of er een fietspad wordt aangelegd. Ook hebben we in de staten gepleit voor een tweede kerncentrale bij Borssele in plaats van bij Tholen, zoals in het struc tuurschema van de regering was gep land. Dankzij ons ernergiebeleid zijn we van het hoogste tarief in Nederland met de PZEM nu terecht gekomen in een zeer acceptabele midden positie. Het CDA besteedt ook erg veel aandacht aan de kleine kernen. Het herstel van dorpskommen is waardevol en ik felici teer het gemeentebestuur van Tholen dan ook met de subsidie voor de kom van Poortvliet. In de CDA-fractie is deskundigheid aanwezig, aldus dhr. Nieuwkerk. Eigen weg C.D.A. Statenlid Balkenende riep de aanwezi gen op, om ook op Tholen en Sint-Phi lipsland het ChristenDemocratisch Ap pel gestalte te geven. Hij wees erop, dat het CDA een realiteit is. We zullen dit moeten waarmaken en blijven streven naar een goede vertaling van onze uit gangspunten. De principiële plaatsbe paling moet voorop staan. Een goede erfenis van de oude partijen ARP. CHU en KVP is het evangelie van Jezus Christus. Christendemocratische poli tiek vanwege z'n inhoud maatschappij- De commissie financien van de Thoolse gemeenteraad heeft b en w woensdag middag geadviseerd de prijs voor een pak van twintig plastic huisvuilzakken vol gend jaar te verhogen van 15 naar 16 gulden. De regering heeft het maximum voor tariefsverhogingen in 1977 bepaald op 1%. Ook de tarieven voor het storten van afval op de vuilnisstortplaats het Tuttel hoekje bij Scherpenisse gaan met zeven procent omhoog, afgerond naar boven. Zes gulden wordt 6.50, elf gulden 12.— en 22 gulden wordt 23.50. Een nieuw tarief komt er voor containers, die de gemeente in haar dienstenpakket gaat opnemen. Het recht voor het ledi gen van een container kost per jaar 350 gulden. De container moet men wel kopen (voor zo'n 800 gulden). Huren kan niet. De commissie vroeg zich af, of het Tuttelhoekje-tarief voor vrachtau to's van 23,50 wel een goede verhou ding is ten opzichte van de andere tarie ven. Men had de indruk dat er van el ders vrachtauto's naar het Tuttelhoekje komen omdat het hier zo goedkoop is. De commissie adviseerde bij het storten direct de rekening mee te geven, want als die zoals nu later van bonnen op het gemeentehuis getypt moet worden, schiet er bij een bedrag als 6,50 niets over. De verhoging van de reinigingsrechten levert totaal 15.700 gulden op. De enige belasting waarbij de gemeente Tholen altijd de rijksnorm heeft aangehouden is de personele belasting en dan met name de opcenten. Voor 1977/1978 gaan die omhoog van 358 naar 383, wat 12.800 gulden meer oplevert. Hierdoor wordt de post onvoorzien groter. De commissie ging met de verhoging accoord omdat altijd de rijksnorm is gevolgd en bij de invoering van de onroerend goedbelas- ting de opcenten vervallen. Dit zal dus de laatste verhoging zijn. Toch vond raadslid M. van Damme (VVD) de per sonele belasting en de opcenten onsym pathiek omdat naast de inkomstenbe lasting en de btw dan ook het bezit nog eens belast wordt. CHU-raadslid J. Versluijs was voor het eerst in de commissie financien present als opvolger van J.D. de Korte. Dhr. van Damme werd secretaris van de commis sie in plaats van dhr. de Korte. kritisch en hervormingsgezind. Ik heb wat moeite met de term ethisch reveil, maar hel gaat wel om een nieuw elan. Het CDA gaat een eigen weg. We ver werpen een tweedeling in de Neder landse politiek en wensen ons niet voor een kar te laten spannen. Ook in de Zeeuwse politiek vormen we een eigen richting een derde van de Zeeuwen staat achter ons. We willen ook blijven streven naar een afspiegelingsc ollege van G.S. aldus dhr Balkenende. In antwoord op vragen zei hij nog. het afleggen van intentieverklaringen (met P.V.D.A. of met de VVD in de regering) niet zo best te vinden omdat dit toch niet tot verduidelijking leidt. Op grond van het programma zijn we bereid te onder handelen over de vorming van een re gering aldus het ARP-statenlid. Ten aanzien van de mini-provincies en gewestvorming was hij blij dat de plan nen in de ijskast zijn gezet. In de ont werpen waren er voor de gemeenten maar bitter weinig taken meer overge-- bleven. De zeer indringende bemoeienis van de overheid zou een duidelijke be tutteling tot in details geven, aldus het ARP-Statenlid vrijdagavond in Poort vliet. ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Marien van Prooijen weerde zich voort reffelijk in de internationaal sterk be zette 10 km. Waranda cross in Tilburg. In een veld van 400 atleten behaalde hij een 15e plaats, waarbij Van Prooijen o.a. Wassenaar, Vos, Verheul, Verbeek en de gebr. Keyne achter zich liet. Zijn tijd was slechts een minuut langzamer dan win naar Gerard Verbrokke die 30.15.8 af drukte. Ko v.d. Griek werd bij een militaire cross in Gilze Rijen tweede in 18.37 min. over de 5 km. Harrie Pattist won in 17.37. Rinus Jeroense werd 16e in 20.05. Rien Hommel liep tijdens een cooper test van Spado Bergen op Zoom 3880 m. in 12 min. De honderd deelnemers moesten in die tijd een zo groot moge lijke afstand lopen. van de spreekkamers aan het "Steegje" verder naar het westen te verplaatsen krijgt men vertrekken die voor meerdere funties geschikt zijn (niet alleen als spreekkamer). Trouwzaal Het programma bevat veel vergader- en spreekruimte. De oorzaak daarvan ligt vooral in de bestaande gebouwen, waarvan de ruimten door hun ligging en bereikbaarheid moeilijk een andere functie kunnen krijgen. Een nader on derzoek naar een grotere variatie in de omvang van de vergaderruimten en naar mogelijkheden om door middel van deuren of schuifwanden naar be hoefte ruimten samen te kunnen voegen of scheiden, lijkt ir. Smoolenaars zinvol. Door bijvoorbeeld in de scheidingsmuur van de trouwzaal met de ontvangsthal meerdere openingen (deuren) te maken, kan men de twee ruimten tot een grote samenvoegen ten gunste van bijvoor beeld de ontvangst van grotere gezel schappen. Een aantal ruimten zijn te ruim genomen (archief, gemeentelijke ontwikkeling, algemene zaken, bevol king, typekamer, financiën, computer kamer). Andere ruimten zijn te klein (raadszaal en huisdrukkerij). Het archief NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK •Jf 'n Servicekrediet betekent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. U spreekt één keer 'n bedrag af en 'n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u 't nodig hebt. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geldvoorraadje opnemen, evenals het reeds afgeloste bedrag. Advertentie IM zou 37 m2 te groot zijn. de raadszaal 24 m2 te klein. Kosten 7 ton hoger Volgens de VNG-deskundige is in het gebouw onvoldoende magazijn- of bergruimte aanwezig voor keukenvoor- raden, papier, schoonmaakartikelen, vuilnis en oud papier. Verder zijn het gebruik van de kantine en de mogelijkheden onvoldoende on derzocht. Hoeveel mensen maken er ge bruik van tijdens raadsvergaderingen? Welke keuken-faciliteiten rpoeten er aan de overblijvers geboden worden? Hoeveel zijn er dat? Ir. Smoolenaars acht de geraamde kosten van 5.9 miljoen gulden reëel. In de berekening is echter geen rekening gehouden met de bouws- tijging voor 1977 en 1978. Ervan uit gaande dat medio 1977 met de bouw begonnen wordt en deze eind 1978 ge reed is, raamt de VNG de kostenstijging op basis van de huidige trend van 10% per jaar op 700.000 gulden. De totaalindruk van ir. Smoolenaars is, dat het uitbreidingsplan voor het ge meentehuis een bijzonder fraai ontwerp is waarop hij eigenlijk geen echte kritiek heeft. De opmerkingen zijn bijslijpin gen, bedoeld om het fraaie ontwerp nog mooier te laten schitteren, aldus het rapport dat aan de raad is gestuurd. Aanbesteding B. en w. stellen de gemeenteraad, die donderdagavond 9 december om half acht een extra vergadering houdt in het gemeentehuis te Tholen, voor om het uitbreidinsplan aanbestedingsgereed te maken. Voor de volledige verdere uit werking van de bouwplannen wordt 350.000 gulden geraamd. Te zijner tijd zullen de raad voorstellen bereiken die nodig zijn om de plannen tot uitvoering te brengen. B. en w. vinden dat de tot nu toe gevolgde werkwijze in de betrekke lijk lange voorbereidingsperiode zeer goed heeft voldaan. Door intensieve sa menwerking en nauw onderling overleg is een totaalplan ontstaan, dat naar de overtuiging van b. en w. voldoet aan de hoge eisen die daaraan gesteld kunnen worden. Het plan voldoet geheel aan het pro gramma van eisen, zoals dat is opgesteld en na zorgvuldige bestudering en afwe ging is aangepast. Wij hebben de volle dige verzekering dat het nu ontwikkeld voorontwerp een alleszins verantwoord en passend plan is. dat beantwoordt aan alle redelijkerwijs te stellen eisen, terwijl anderzijds toch door een sobere opzet en toepassing van verantwoorde beperkin gen. binnen een aanvaardbaar kosten niveau is gebleven. Ook in stedebouw kundig opzicht en welstandshalve beoordeeld is het plan geheel aanvaard baar. terwijl eveneens overeenstemming is bereikt met de Rijksdienst voor Mo numentenzorg, aldus b. en w„ die me nen dat de stukken een volledig inzicht in de hele materie verschaffen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 11