Zo mooi hebben we ze nog niet gehad VAN DER KREEK yoghurt met ÏZ111 Burgemeester J.E. van Boeijen opende nieuwe gymzaal l.t.s. Nog 143 mannen en 56 vrouwen zonder werk tttyH--- echt lozebottelsap 110 KAA BEE f BALK EN SPLINTER 169,- 99.95 W. VAN DER KREEK PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Commissie R. 0. Tholen 1 Donderdag 18 november 1976 EENDRACHTBODE Pico Bello Dependance Scherpenisse weg KOFFERSCHRIJF MACHINES vanaf Uit 't vuur gespleept De pioniers Keetie Haage kreeg geen gym Enorme aanwinst Stemmen van lezers 20 delige grote Winkler Prins encyclopedie met GRATIS culinaire encycl. Compleet uit voorraad leverbaar 1850, termijnbetaling mogelijk verder leverbaar 14 delige W.P.- 2 delige W.P. 1 delige W.P. medische - dieren - technische - geschiedenis W.P. encyclopedien BERGEN OP ZOOM Lievevrouwestraat 12-14- 16 Tel. 01640-34500 of 37176 tijdelijk van VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD I do G. Fortius 2 S "De L.T.S. bewijst zijn bestaansrecht heel duidelijk en zal ook een goede toe komst blijven behouden voor de beroep sopleiding van toekomstige generaties". Burgemeester J.E. van Boeijen zei dat woensdagmiddag bij de officiële inge bruikneming van het nieuwe gymnas- tiekgebouw en het verbouwde stelokaal van de burgemeester Bouwenschool voor Lager Technisch Onderwijs te Sint- Maartensdijk Oudercommissie, personeel, leerlingen (uit elke klas twëe), gemeentebestuur en hoofden van lagere scholen, mavo en huishoudschool waren op deze bijzon der feestelijke dag in de oude gymzaal bijeen, die nu als kantine'dienst doet. De voorzitter van de oudercommissie, dhr. Hommel uit Oud-Vossemeer. toonde zich verheugd over de aanwe zigheid van oud-burgemeester D.C. Bouwense met zijn echtgenote, die toch wel grote voldoening moesten hebben dat hun petekind zich zo ontwikkeld heeft. Inspecteur Moerlands van het la ger beroepsonderwijs was op het laatste moment verhinderd de opening bij te wonen. Na het korte openingswoord gingen de genodigden naar buiten om te zien hoe de Thoolsé burgemeester de sleutel van de toegangsdeur naar het nieuwe gym lokaal omdraaide nadat hij een bal aan -een van de leerlingen had gegeven voor de openings-gymdemonstratie. De hele zaal was vol activiteit, terwijl de belang stellenden de prachtige accommodatie bezichtigden. Een gymzaal van 12x21x5,5m met een twee kleedlokalen met elk acht douches en toiletten, en- ruimte met douche en toilet en een royale toesteldocent berging. Het lokaal ziet er pico bello uit, vond de burgemeester. Sinds de vorige bouw- stroom van gymzalen in Scherpenisse en Stavenisse is deze zaal weer heel duide lijk beter en luxer uitgevallen. Daar zijn we dankbaar voor. Er wordt wel eens gezegd, als het voor onze kinderen is, kan het niet goed genoeg zijn, maar het moet ook betaald worden. In januari 1972 zijn we met de voorbereidingen begonnen en in een kleine vjf jaar is de gymzaal verwezenlijkt. We zijn verwonderd dat dit gebouw met zijn voortreffelijke inrichting na de oliecrisis tot stand gekomen is. Met de financiën van het Rijk is het namelijk niet zo best gesteld tegenwoordig. We moeten op onze tellen passen. Er is wel een zeker verschil merkbaar tussen wat de minister van financiën ons voorhoudt en dat wat de wethouder van financiën beleeft. We mogen ons als gemeentebe stuur verheugen in financiële omstan- d gheden die het mogelijk maken nog het een en ander te doen, aldus de Thoolse burgemeester. Hij wees erop, dat de gemeente wel be voegd bestuur is van de L.T.S. maar toch weinig direct te maken heeft met de Electronische rekenmachines alle prijzen Speciaal aanbevolen: Texas TI 30 (kan alles) prijs Lieve vrouwestraat 12 - 14 - 16 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen op Tholen en Sint Philipsland daalde tijdens de maand oktober 1976 van 158 tot 143. Van het totaal ingeschrevenen is een 10-tal mannen werkzaam in a.w. en w.s.w. verband. Tot de geregistreerde arbeids reserve behoort een 10-tal jeugdigen. De vermindering van de geregistreerde ar beidsreserve is een gevolg van een iets ruimere werkgelegenheid in de sectoren grondwerken, landbouw en'voedingsen genotmiddelenindustrie, m.n. buiten eigen rayon. In vergelijking met de geregistreerde arbeidsreserve van eind oktober 1975 nam het aanbod toe van 100 tot 143. Nu is er meer aanbod geregistreerd bij de sectoren grondwerken, kleding, metaal en bij de los arbeiders. De vraag van arbeidskrachten steeg van 22 tot 25 en richt zich o.m. op bouwvakkers, machinale houtbewerkers en metaalbewerkers. Eind oktober 1975 lag de vraag naar bouwvakkers nog iets hoger. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer in vergelijking met de overeen komstige data van het vorig jaar: Beroepsgroepen sept.75 okt.75 sept.76 okt.76 Bouwnijverheid 7 11 10 11 Grondwerken 18 13 24 20 Kleding 4 4 10 9 Metaal 13 13 25 25 Landbouw 3 8 5 Handel 3 3 4 4 Niet varend verk. pers. 6 6 2 1 Kantoor- en onderw. pers. 14 10 14 12 Los arbeiders 12 12 40 33 Overige beroepsgroepen 20 25 21 23 Geregistreerde arbeidsreserve 97 100 158 143 Vraag 47 31 22 25 Bouwnijverheid De arbeidsmarktsituatie op de bouwmarkt blijft bevredigend te noemen. Het aan bod onderging weinig verandering. Er bleef vraag naar metselaars en timmerlieden bestaan. In vergelijking met het aanbod op eind oktober 1975 is het aantal ingesch revenen gelijk gebleven. De vraag naar bouwvakkers lag vorig jaar iets hoger. Grondwerken De arbeidsmarktsituatie in deze sector blijft onbevredigend, hoewel het aanbod iets afnam. De vraag naar grondvan vorig werkers is in eigen rayon nihil. Ook ten opzichte jaar ligt het aanbod nu hoger. Het ligt in de verwachting dat het aanbod in de komende maand een stijging te zien zal geven. Metaalnijverheid Het aanbod van metaalbewerkers bleef in vergelijking met de vorige maand in aantal onveranderd. Nu ligt het aanbod aanzienlijk hoger dan een jaar geleden. De werkgelegenheid in de metaalnijverheid is m.n. buiten eigen rayon verminderd. Landbouw- en aanverwante bedrijven Het seizoen duurt nog voort. Het aanbod bleef derhalve van geringe omvang. Kantoor- en onderwijzend personeel Het aanbod nam iets af. De vraag is steeds van zeer geringe omvang. Los arbeiders Dit aanbod nam iets af, omdat verscheidene personen als sorteerder geplaatst kon den worden. In vergelijking met het aanbod van een jaar geleden valt te concluderen dat de plaatsingsmogelijkheden verminderd zijn. VROUWEN De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen steeg van 53 tpt 56. Van dit aanbod behoort een 18-tal vrouwen tot de jeugdigen. De vraag naar vrouwen daalde van 15 tot 11. In vergelijking met het aanbodcijfer van oktober 1975 steeg de geregistreerde arbeidsreserve van 30 tot 56. De vraag naar vrouwen bedroe' /oeg op eind oktober 1975 een aantal van 16. Het huidige aanbod van vrouwen bevindt zich bij de sectoren: handel, kantoor, sociale en geneeskundige zorg en bij de los arbeidsters, aldus de directeur van het Arbeidsbureau Tholen, J.P.M. van der Male. In de geregistreerde arbeidsreserve van de mannen en vrouwen zijn 7 mannen en 1 vrouw van de gemeente St. Philipsland inbegrepen. school omdat het personeel de zaak zo goed runt. Op voortreffelijke wijze doen ze ons steeds verslag van hun resultaten. Met ruim 270 leerlingen gaat het goed op de L.T.S., mede dankzij de overgang van drie naar vier leerjaren. Behalve de gymzaal kreeg u met de verbouwde stelloods ook een fantastische praktij kruimte. iatheek Er zijn verdere plannen om naast de kantine een med voor de leraren in te voeren. De nieuwe afdeling motorvoertuigentechniek betekent vol gend jaar een verdere uitbouw. Te eni ger tijd willen we ook af van de depen dance in de voormalige landbouwschool Sassegrave. We gunnen Scherpenisse graag activiteiten van de L.T.S; maar de scheiding werkt belastend. Op langere termijn dient alles in Sint-Maartens dijk geconcentreerd te worden, zei dhr. van Boeijen. School voor de streek Vandaag zijn we een stapje dichterbij de bewerktuiging van een school gekomen die voor onze streek van bijzonder groot belang is. De kinderen hechten aan deze L.T.S; We zijn ook blij dat de inspecteur voor het Lager beroepsonderwijs Dhr. Moelands zo meeleeft. We vragen en krijgen veel aandacht. Jammer dat hij vandaag persoonlijk de dank niet in ontvangst kan nemen, maar we zijn erg verguld met dit stuk voortreffelijk werk. Achter de gymzaal kwam er ook een nieuwe rijwielstalling, waarvoor geen geld meer was. Het werd een fijn stukje praktijkwerk o.l.v. Dhr. Zwikker met een prima resultaat, vond de burge meester. Dhr. van Boeijen bracht tenslo tte naar voren hoe oud-burgemeester Bouwense zich destijds bijzonder heeft ingespan nen om de L.T.S. in Sint-Maartensdijk te krijgen in een tijd dat het heel moei lijk was. De school is uit 't vuur gesleept. Als ge meenschappen moeten we daar dhr. Bouwense altijd dankbaar voor zijn. We kunnen nu een bloeiende school laten zien en gaan een nieuw tijdperk in met een gymzaal en volgend jaar de afdeling motorvoertuigentechniek. Ik hoop dat het personeel met evenveel vreugde blijft werken om onze jonge mensen goed toegerust te kunnen afleveren aan het bedrijfsleven en organisaties, zo be sloot burgemeester van Boeijen zijn toespraak. Oud-burgemeester Bouwense bracht in herinnering hoe het de L.T.S. vergaan is van houten keet tot nu een fraai geheel. Er waren heel wat mensen voor nodig Tholen vr. 26 nov. Hof van Holland, 20u Ca- pritholen premiere "13 in een dozijn" Poortvliet za 20 nov ZVU Dorpshuis: Kabaret Tekstpierement met "Wacht U voor de hond" vr 26 nov 19.30u C.D.A. 't Ouwe Raed'uus Stavenisse za 27 nov Bazar Maranatha, voor N.H. Kerkedak Sint-Annaland 29 en 30 nov School met de Bijbel, con tactavond Bergen Op Zoom Markiezenhof dag van 14-17u en op werkdagen van 10-12u t/m 29 nov. Grafiek uit het Frans Masereelcentrum te Kasterlee. Tentoonstelling grafische kunstenaars uit België. Hofzaal 21 nov 12u Koffieconcert orkest J. Obrecht o.l.v. Yves de Groot 26 nov 20u Concert door Herman Krebbers en Daniale Dechenne. Luxor Gamma ma 22 nov 20.15u Niet bereikbaar ma 13 dec 20.15u Doos vol kruimels Sint-Philipsland De Wimpel vr 19 nov 20 u Z.L.M.Ge- zinsavond. Oud-Vossemeer Za 20 nov. 14.30 u Dorpshuis jeugdfilm Stavenisse Wo. 24 nov. 20 u foto-avond reisclub cafetaria Nooy. Bergen op Zoom Do. 25 nov. 20 u Geref. Kerk C.N.V. J. Lanser,. Roxy: Max Havelaar 14j. dagelijks 20 u, vr. 19 u, zo. 16 en 20 u. Sherlock Holmes slimmere broer vr. 22.30 u. Benji a.l. za. zo, wo 14 u. Luxor: Pikante avonturen van de wilde boeren dochter do, za, zo 20 u. De rech ter- en linkerhand v.d. duivel zo 16.30, di, wo. 20 u. Zullen we het nog een keertje overdoen za 23.30 u. Africa ex press zo 14 u. om de bevoegde autoriteiten ervan te overtuigen dat een L.T.S. in Sint- Maartensdijk gerechtvaardigd was. In 1952 waren de plannen rond, maar toen kwam de ramp in februari 1953. Daarna .lukte het toch nog met medewerking van o.a. drs. M.C. Verburg van het Econo mische Technologisch Instituut voor Zeeland, dhr. Everaers en niet te verge ten onze concierge dhr. de Viet. Behalve bij de opening in 1958 door de toenma lige commissaris der koningin jhr. mr. de Casembroot zijn we niet zo gek veel feesten dag en ik gewend aan deze school. Van daag is het een blijde hoop dat directeur Meijer zijn krachten nog lang aan deze school mag geven, aldus dhr. Bouwense. Het hoofd van de Chr. Blo de Toets steen, dhr. A.Huigens bracht de felicita ties over als naaste buur en namens de hoofden van het chr. onderwijs op Tho len. Hij was en dankbaar met deze ope ning. Dhr. Huigens vertelde blij hoe hij wereldkampioene wielrennen Keetie Hage in het T.V. programma superstars had gezien, waarbij ze op het onderdeel gymnastiek als laatste uit de bus kwam. Om je dood te schamen. Als reden gaf ze op, dat ze nog nooit van haar leven op een school had gezeten waar gymnas tiekonderwijs was. Dat kan nu niet meer voorkomen. Op het eiland Tholen zijn er nu prima gymnastieklokalen, zei Dr. Huigens. De voorzitter van de oudercommissie dhr. Hommel onderstreepte nog eens de streekfunctie van de L.T.S. waardoor de school van groot belang is. De samen werking tussen oudercommissie en di rectie noemde hij zeer goed. Als laatste spreker toonde directeur C.G. Meijer zich zeer verheugd dat de huisvesting van de L.T.S; in drie jaar zo verbeterd is. De stelloods en de gymzaal betekeneneen enorme aanwinst binnen het schoolgebeuren. Dit kon bereikt worden door het slagvaardig beleid van het gemeentebestuur en de medewer king van de inspecteur. We krijgen vol gend jaar de afdeling motorvoertuigen techniek erbij. Daarvoor mogen we ons gelukkig prijzen dat het lokaal in Scher penisse er is, want nieuwbouw is voor lopig niet mogelijk. De 56 m2 achter Sassegrave is wel te klein, maar dat kan vergroot worden. We hebben ook nog plannen voor een lerarenkamer (me diatheek) een aangepaste kantine en een nieuwe keuken. Dankzij de medewer king van gemeentewerken hangen de tekeningen al aan de muur. We zijn las tig en eigenwijs, dat is onderwijskrach ten aangeboren, maar de burgemeester was ons een slag voor met de medede ling dat het gemeentebestuur streeft naar concentratie van de L.T.S. in Sint- Maartensdijk. Als blijk van erkentelijk heid en als middel om de staatsschatkist zover te openen dat onze plannen ver wezenlijkt kunnen worden en om on- Burgemeester J. E. van Boeijen zet de tanden op elkaar om de nieuwe gymzaal van de LTS officeel in gebruik te nemen, terwijl uit elke klas twee leerlingen de verrichtingen belangstellend volgen. derwijsproblemen op te lossen, bied ik de burgemeester deze grote sleutel aan. zo besloot directeur Meijer. Leerlingen van de huishoudschool de Oesterschelp uit Tholen zorgden ver volgens voor een drankje en een hapje, waarmee de toekomstige samenwerking tussen beide scholen voor lager beroep sonderwijs werd bevestigd. De burgemeester wees daar nog terloops op in zijn toespraak, waarbij hij het probleem van de gescheiden vestigingen aanstipte. Kerkplein gedegradeerd tot hondentoilet tot ergernis van tuinman, koster en ge meenteleden. Wie een praatje maakt met de koster te Sint-Annaland of tuinman van de kerk over het mooie plein rond het her vormde kerkgebouw komt al spoedig tot de ontdekking dat dit 's mans ergernis dusdanig opwekt, dat hij zich laat ont vallen: "Het kan mij gestolen worden". Moet U eens zien wat een smeerlapperij. Hem niet helemaal begrijpend neemt hij ons mee naar binnen. Daar zien we in de kerk en het verenigingsgebouw voet stappen, die zichtbaar zijn gebleven doordat de schoenen waren besmeurd met hondendrek dat op vele plaatsen rond de kerk te vinden is. Deze smeer boel moet iedere week worden opge ruimd door iemand die geen eigenaar van deze honden is. Een gesprek met de tuinman laat ons weten dat hij na het maaien van het ga zon van top tot teen onder de honden drek zit en zich onpasselijk voelt. Na afloop moet de machine van onder tot boven gereinigd worden met de water straal. En dat allemaal omdat honden liefhebbers - gelukkig niet allemaal - Advertentie I.M. Zuivere, magere yoghurt met echt rozebottelsap, da's twee maal gezondheid in één en erg lekker. Gauw een paar halve liter bekers gezondheid in huis halen, want het is nü heel voordelig Er is een grote variatie in smulsmaken bij menken.landbouw: magere yoghurt met aardbeien, abrikozen/ perziken, ananas, banaan, kersen en rum/rozijnen MENKEN*LANDBOUW menken.landbouw melk lekkere melk bewust hun hond hun uitwerpselen daar laten deponeren. Laat iedere honden liefhebber die zich hieraan schuldig maakt ook zijn - of haar naaste liefheb ben. Dan zullen ze hun eigen tuin voor deze noodzakelijke dingen gebruiken of zullen er mee buiten de gemeente gaan. We doen dan ook een beroep op hen met ingang van heden met deze slechte gewoonte te breken. Wanneer dit na vandaag toch gewoon doorgaat dan noodzaakt U ons de hulp van de politie in te roepen, hoe ongaarne we dit ook zouden doen. Laat Uw stel regel zijn: "Laat ik met mijn liefhebbe rijen het een ander niet lastig maken. Enkele jaren geleden was de gemeente verheugd - en wij met hen - toen het hekwerk rond de kerk werd gesloopt. Moet er vanwege het vorengenoemde nu weer een afrastering omheen komen? We hopen dat U allemaal het mooie kerkplein die waardering zal geven die het toekomt en dat U in 't vervolg Uw medemens geen overlast zult bezorgen. We hebben dan geen politie nodig en ieder heeft de lust en de last van zijn of haar liefhebberij en daardoor de hele gemeente van het plein rond de kerk. de kerkvoogdij van de hervormde gemeente Sint-Annaland Naschrift redactie: Behalve deze kerkvoogdij-klacht berei ken ons de laatste tijd veel verzoeken van particulieren zowel uit Sint Anna- land als van andere Thoolse kernen en van Sint Philipsland eens de aandacht te vestigen op dezelfde overlast als hier voor wordt gesignaleerd op en rond de bezittingen van particulieren. Natuur lijk moet de hond er dagelijks eens uit, maar niet om te doen. waarvoor meni geen die «itlaat benut. Dat kan op eigen terrein gebeuren, zoals er gelukkig nog talrijke wel goede voorbeelden zijn. Het tegendeel gaat echter de spuigaten uit- lopen. De commissie ruimtelijke ordening van de Thoolse gemeenteraad houdt dins dagavond om half acht een openbare vergadering in het gemeentehuis in de Hoogstraat te Tholen. Besproken worden o.a. de alternatieve dijkvërbredingsplannen aan de rede van Tholen. Ir. P.C. van Goor van het bu reau dijkversterking van rijkswaterstaat uit Goes zal een toelichting geven bij de verschillende mogelijkheden. Verder worden het ontwerp- bestemmingsplan Buitengebied en het ontwerp-bestemmingsplan Buitenge bied en het ontwerp-bestemmingsplan Stadskern Oost Tholen behandeld. Tenslotte wordt een verzoek besproken van dhr. M.L. van Ast uit Tholen die een schadevergoeding heeft ingediend vol gens artikel 49 van de Wet op de Ruim telijke Ordening in verband met hinder van het woonwagenkamp. ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM Tegen lunchtijd kwam Jan Boode thuis. Hij was op de fiets naar het centrum geweest en had daar een collega ontmoet met wie hij een babbeltje had gemaakt. Maar bij zijn thuiskomst was hem onmiddelijk opgevallen, dat er nieuwe buren waren. Zijn vrouw gaf in het kort ijuitleg van de veranderde situatie, daarbij een beschr ving gevende van het tweetal. En tijdens de lunch, daaraan ook de jongste dochter, Liset deelnam - nieuwe buren, he? Is 't wat?" - herhaalde mevrouw Boode: "Zo op het eerste oog kun je de nieuwe niet bepaald een aanwinst noemen voor onze buurt. Ik zou wel eens willen weten hoe de andere buren er over denken." Tanja mengde zich in het gesprek. "De Van Dorens? Zijn al met vakantie; ik heb ze gistermorgen vroeg zien wegrijden. Bepakt en bezakt." Er kwam een stroeve lach op het gezicht van de man "Net iets voor Jet van Dooren anders. Ze is immers zo modern?" "Ze doet alsof," meende zijn vfouw te moeten vaststellen. "Of ze inderdaad bij hun terugkeer erg gecharmeerd zullen zijn met nieuwe buurman Langhaar..." v Na de lunch zei de man: "Ik ga nog even een eindje rondfietsen. Iemand zin om mee te gaan? Profiteren van het mooie weer?" "Dat hebben we elke dag," zei Tanja. "Ik ga in de tuin zitten lezen." Liset hielp haar moeder afruimen. Deze zei:"Ik heb nog 't een en ander te doen." Zonder verder te antwoorden liep de man naar buiten, waar zijn fiets tegen de schuur stond en stapte op. Hij grinnikte, toen hij wegreed. Natuurlijk gaat ze niet mee ze is veel te nieuwsgierig te zien, wat de nieuwe buren uitvoeren, dat ligt voor de hand. Rustig trappend reed hij de stille laan uit. Het is heerlijk weer, dacht hij. Niet te warm. Een genot om een uurtje te fietsen. En het komt mijn conditie ten goede. Onderweg kwam Boode een paar jongens te^en, die hem groetten. De een joviaal, devander wat beleefder:"Hai, meneer Boode!" Of: Dag, meneer." De man op de fiets beantwoordde elke groet op vriendelijke wijze. En voelde zich prettig. Van dit stadje met zijn mensen in allerlei schakeringen houd ik. Hier is mijn leven. AL heeft het me ook teleur stellingen gegeven. Al ben je inwendig wel eens opstandig, naar buiten moetje nooit iets laten merken. En ook proberen het voor de kinderen verborgen te houden, want die hebben hun eigen levensritme. Nee, het gaat geen mens wat aan, dat ik tot op zekere hoogte in mijn carriere ben mislukt. Uiteindelijk ga je in je lot berusten. Omdat je weet, dat er geen mogelijkheden meer zijn er bovenuit te komen. Die tijd is voorbij: want ik ben te oud geworden. Jongere collega's met meer capaciteiten passeren je: het zij zo. Maar als je aan alles terugdenkt geeft het toch een onbevredigend gevoel. Jan Boode passeert de sociëteit. Gevestigd in een oud gebouw, dat indertijd een statig herenhuis was, maar niemand kan in deze tijd meer eën dergelijk kapitale woning onderhouden. Wat kost het tegenwoor dig om enkel je huis van buiten te laten schilderen? Daar schrik je van. Na de dood van de oude mevrouw, die het 't laatst bewoonde, werd het huis te koop aangeboden. Aanvankelijk had niemand er belangstelling voor, want het was knap verwaarloosd. Er was in jaren niets meer aan gedaan. De prijs zal bovendien ook wel te hoog geweest zijn. Ineens was het verkocht. Wellicht tot verbazing van vele ingezetenen, omdat de meesten van oordeel waren, datje het huis beter kon slopen om een nieuwe, moderne woning ervoor in de plaats te bouwen. Vrij dags las men in de krant: aangekocht door een aantal vooraanstaande ingezetenen, die er een soort sociëteit willen van maken. Enkele dagen daarna ontving Jan Boode een rondschrijven waarin hij uitgenodigd werd toe te treden als lid van een op te richten ontspan- nings- en gezelligheidsclub, die binnen afzienbare tijd gevestigd zou worden in het voormalige herenhuis aan de Pernassussingel. Al be greep hij dat deze circulaire ongtwijfeld aan heel wat andere plaats genoten verzonden zou zijn, voelde hij zich in eerste instantie gevleid, omdat men ook hem uitnodigde lid te worden, maar toen hij verder las, bleek, dat het niet zozeer om Jan Boode zelf ging, maar meer om geld. Er werd klaar en duidelijk uiteengezet, dat koopsom en restauratie van het grote huis rond een ton vergde. Van iedereen, die door het voorlo pig comité uitgenodigd werd lid te worden werd veëwacht. dat hij één of meer renteloze aandelen van duizend gulden zou kopen. En toen wist Jan Boode meteen dat hij nooit lid zou kunnen worden van deze nieuwe sociëteit, om de zeer meer eenvoudige reden, dat het gezin Boode altijd min of in geldnood zat en dus nooit irf staat zou zijn een bedrag van duizend gulden te fourneren. Natuurlijk was het benodigde geld binnen één maand bijeen. Een geselecteerd aantal ingezetenen had voor de honderdduizend gulden gëzorgd. En nog wat meer. Er kwamen timmerlieden, metselaars. schilders, tuinlieden en een vakbekwame opzichter, die in vereniging het oude huis moderniseerden en zodoende helemaal een gedaante verwisseling deden ondergaan tot een alleszins acceptabel geheel. Na een maand of drie was de gehele restauratie een feit. De burgemeester in eigen persoon opende het etablissement, prees de offergave van haar leden en voorspelde, dat niemand ooit spijt zou krijgen van zijn me dewerking om te komen tot een gebouw waarin men zich rustig zou kunnen terugtrekken om een krant of boek te lezen, een kaartje te leggen of een partijtje biljart te spelen of gewoon een borreltje te drinken en een babbeltje te maken. Na de opening was de toegang enkel voorbehouden aan de leden, die uiteraard tevens aandeelhouders waren. Het reglement bepaalde, dat eventueel nieuwe kandidaatleden geballoteerd zouden worden, terwijl een vrij hoog entreegeld zou worden geheven. Het bleef zodoende een exclusieve gelegenheid en dat was van de aanvang af altijd de bedoe ling geweest van de organisatoren. Jan Boode wist. dat er éénleraar van de school lid was geworden, maar dat verwonderde hem nauwelijks. Velenberg. leraar Nederlands, was getrouwd met een vrouw, wier vader een groot bedrijf had in een der provinciesteden. Ze was bovendien enig kind. Toen deze man onver wacht stierf werd in overleg met de weduwe het bedrijf verkocht en van het geld. dat de verkoop opleverde, kreeg Velenbergs vrouw zoveel, dat men kort daarna een nieuw huis kocht in een betere buurt, want geld speelde nu geen rol meer in het gezin Velenberg. Zodoende betekende het kopen van een paar aandelen in de op te richten sociëteit voor Velenberg nauwelijks iets. Terwijl hij zodoende ook nog gepromo veerd was tot een der notabelen der gemeente.Hij had al eens op de candidatenlijst gestaan voor de gemeenteraadsverkiezingen maar nog niet op een verkiesbare plaats. Missehien een volgende keer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 5