Eerste informatie-avond voor psoriasis-patienten Uit de oude Thoolse almanak van 1858 (13) Van mensen, dingen en gebeurtenissen in vroeger dagen D. ROOZEMOND SPORTOPLEIDINGEN ZEELAND STA VENISSEI 1 MUZIEKHANDEL :;C. J. Dey Playmobil G. HEIJB0ER een grote kollektie orgels, piano's en gitaren BEROEPSZAAK ZUIVERINGSLASTEN BRUNING v/h BESLING iPft 4 Een serie historische schetsen door: fer Donderdag 11 november 1976 EENDRACHTBODE 13 WEEKEND-REKLAME Vrijdag en Zaterdag: o BANKETSTA AF, gevuld met heerlijke banketspijs voor slechts 2,98 Uw echte Warme Bakker EEN SERIE OVER STAVENISSE WEDVLUCHTEN WERKSTER INDIAANTJE VERPLEGER SOLDAAT COWBOY per stuk Voor MERK- SPEELGOED naar De" nog jonge Psoriasis- Patiëntenvereniging Brabant-Zeeland organiseert op maandag 15 november a.s. haar eerste informatie-avond in Zeeland in Hotel De Brasserie, Lange Delft 10 (bij de markt) te Middelburg. De aanvané is om 20,00 uur. Behalve aktuele medische informatie over de psoriasis-ziekte, vaak ook "schubvlecht" genoemd, zal ook de nieuwste ontwikkeling op het gebied van solariums aan de orde komen. De belangrijkste medische aspekten zullen besproken worden door de be kende dermatoloog Dr. J. Overbeke van de Universiteitskliniek voor Dermato logie te Amsterdam, die bovendien lid is van de landelijke Psoriasis Stichting. Op het programma staat ook een alge mene voorlichting op het gebied van huidverzorging van de psoriasis-patiënt. Psoriasis is een hardnekkige huidziekte, waarvan de meeste mensen pas voor het eerst iets gehoord hebben via de TV- uitzending "Een groot uur U" in 1974. Men spreekt ook wel van de ziekte van de duisternis, omdat de patiënten er zelf liever over zwijgen. Schaamte speelt een grote rol en vooral juist in het kontakt met medemensen ontstaan door deze huidziekte vaak frustraties. Toch lijdt naar schatting van deskundigen onge veer 4% van de bevolking aan deze zeer hinderlijke, soms ernstige vormen aan nemende kwaal, die niet besmettelijk is maar erfelijk. Sinds Koos Postuma deze psoriasis- ziekte met alle is een landelijke Psoriasis Stichting en een tiental patiëntenvere nigingen opgericht. Om de patiënten mentale, sociale en maatschappelijke hulp te bieden en om beter te informe ren over behandelingsmethoden. Maar zeker ook om de ziekte meer uit de taboe-sfeer te halen, want zo raken de medemensen die aan psoriasis lijden op den duur minder qeremd (campings, zwembad, kapper etc.). Een afdoende genezing is er voor deze ziekte helaas SCHUTTE nog niet bekend, al zijn de jongste ont wikkelingen. waarover op deze avond gesproken wordt, bepaald hoopgevend. De Psoriasisverëniging Brabant- Zeeland biedt vanzelfsprekend ook bui ten deze avond alle gewenste informa tie: Mackayhof 7, Rijen NB. telef 01612-4507:' De le kamer voor geschillen van het college van gedeputeerde staten heeft maandag in Middelburg een aantal be zwaarschriften behandeld tegen de zui veringsheffing van de waterschappen. De enige zaak uit ons gebied was het beroepsschrift van dhr. L.M. Niemants- verdriet uit Poortvliet, die bezwaar heeft gemaakt tegen de bedrijfsaanslag van 2x91 gulden over 1975. Als veehouder heeft hij namelijk voorzieningen getrof fen zoals een gierput. Dhr Niemants- verdriet was zelf niet aanwezig op de zitting, terwijl van de kant van het wa terschap Tholen dijkgraaf Hvan Gorsel het probleem toelichtte. Voorzitter van de kamer was gedepu teerde J. van den Bos uit Tholen, terwijl verder de gedeputeerden Mr. Schlinge- mann en Mr. Boersma deel uitmaakten van de kamer. Ze werden geassisteerd door griffier dr. v.d. Wel en een ambte naar van de Provinciale Griffie. De uit spraak volgt later. Eerder werd het beroepsschrift van dhr. Kloet uit Sint-Maartensdijk behandeld. G.S. verklaarden dat ongegrond, maar dhr. Kloet is nu in beroep gegaan bij de Kroon. Drogisterij - Parfumerie Optiek Steeds de laatste fV' M BRILLENMODE W#1 Fortuinstraat 12 - tel. 33467 Bergen op Zoom Hoogstraat 25 THOLEN Tel. 2434 Geschiedkundige herinneringen 1 juli 1706: De geleerde Michael van Middelhoven, geboren te Tholen, overlijdt als predikant van de herv. gemeente Zaamslag te Axel. 2 juli 1837: Ds. Jacobus Burger- houdt neemt als emer. predikant afscheid van de gemeente Stave- nisse. 3 juli 1761: Sterfdag van de heer Mr. Dionysius Pieter Recstoot, die aan de herv. gemeente te Vossemeer een zilveren doop bekken heeft nagelaten. *3 juli 1665: Baljuw en schepenen van Poortvliet worden naar Mid delburg ontboden wegens de ontwilligheid der ingezetenen tot het betalen van de inpost op het gemaal en het bier. 5 juli 1458: Voorlopig contract gesloten over de grensscheiding tussen Vossemeer en Bergen op Zoom. 6 juli' 1675: Livinus van Vrij- berghe wordt lid der gecomit- teerde Raden Van Zeeland, we gens de stad Tholen 7 juli 1637 Coetus of kerkverga dering, gehouden te Tholen. 7 juli 1855 Prov. Staten van Zeeland verlenen een 4renteloos voorschot van 3431,40 aan de polders van Oud-Vossemeer tot wegverbetering. 11 juli 1767: Eerste steen gelegd van het Raadhuis te Oud- Vossemeer. 11 juli 1826: Inwijding enere nieuw opgerichte nieuw opge richte openbare armschool te Tholen. 12 juli 1852: Z.K.H. Prins van Oranje, de stad Tholen bezoe kende, vereert de koninklijke handboogschutterij Non Semper met zijne tegenwoordigheid. 13 juli 1825: Ds. Alb. van Raalte tot pred. bij de herv gemeente te Scherpenisse beroepen. 16 juli 1843: Bij Z.M. besluit wordt de herv gemeente te Sint- Philipsland een rijkssubsidie toe gestaan van 1200 tot vernieu wing van haar kerkgebouw. 17 juli 1433: Gillis van Wissen- kerke doet uitgifte ter bedijking van de gorse van Oud- en Nieuw-VosMsemeer. 17 juli 1604: Doodvonnis te Poortvliet aan zekeren landloper volbracht, die zijn stiefvader ver moord had. 18 juli 1557: Een ingezetene van Poortvliet om het geloof verban nen. 20 juli 1440: De Edellieden Pie ter, Alsten en Jan van Botland verkopen aan de Abt van St Mic- hiels te Antwerpen een uitgors van het eiland Tholen. 25 juli 1786: Prins Willem V, zijn gemalin en drie vorstelijke telgen bezoeken op hun reis door Zee land, het eiland Tholen. 25 juli 1668: De Staten van Zee land stellen orde op het herstel van het fort Nassau aan de mond der Eendragt. 25 juli 1852: De koninklijke handboogschutterij Non Semper te Tholen behaalt bij het con cours aan de Halsterse Molen de gouden medaille. 26 juli 1843: De alg. Synode der Ned. Herv. Kerk zegt aan de ge meente te Sint Philipsland 1200 toe uit het fonds voor nood lijdende kerken. 27 juli 1828: Ds Alb. Van Raalte neemt afscheid als pred. van de herv. gemeente te Scherpenisse. 28 juli 1856: De gemeenteraad van Tholen arresteert een veror dening tot voorkoming en blus sing van brand. 29 juli 1670: De ingelanden van de polders Broeken Rooland ver zoeken aan de Staten voor 10 ja ren een vrijdom van grondlasten tot herstel der waterlozing. 29 juli 1856: Aanbesteding te Oud-Vossemeer van het leggen van een grindweg tussen dit dorp en de stad Tholen. 30 juli 1455: Lodewijk van Blois verkoopt een poldertje van het eiland Tholen, grenzende aan de 1500 gemeten. 31 juli 1772 Ds. Balduinus Hancke tot pred. bij de herv. ge meente Oud-Vossemeer beroe pen. Wordt vervolgd. Eerdere afleveringen geplaatst in de nummers van 15 en 29 april, 3, 10 en 17 juni, 22 en 29 juli, 12 en 26 augustus, 9 sept, 7 en 28 okto ber. -A- Het provinciaal Centrum voor Sporto- pleidingen verzorgt op verschillende plaatsen in Zeeland korte cursussen die de deelnemers kennis over de sport bij kunnen brengen. Eind november wordt weer gestart met de ALGEMENE BASIS OPLEIDING. Deze opleiding heeft tot doel de deel nemers een algemene voorbereiding te geveh voor het volgen van een cursus voor b.v. trainer, jeugdtrainer, jeugdlei der, jeugdsportleider en recreatiesportleider-A. Naast het leiding geven in sport en spel krijgen de cursis ten tevens les in de bouw en functie van het menselijk lichaam en in de E.H.B.O. voorzover dat in het kader van de sportbeoefening noodzakelijk is. De cursus duurt 30 lesuren, verdeeld over 12 bijeenkomsten van 2 16 uur. Enige toelatingseis voor de cursus is de mini mum leeftijd van 16 jaar. Aan het eind van de cursus wordt een examen afge nomen. Bij slagen daarvoor krijgt men het bewijs "Algemene Basis Opleiding" uitgereikt. De kosten voor de cursus be dragen f 25,- lesgeld per deelnemer en 11,50 voor een studieboek. Bij vol doende belangstelling zal de cursus op een nader te bepalen plaats op Tholen worden gehouden. Heeft u geen belangstelling voor een opleiding meer gericht op de sport, en wilt u wel kennis opdoen in het besturen van een sportvereniging, dan kunt u deelnemen aan de cursus OPLEIDING BESTUURSKADER. Deze cursus om vat 5 gespreksavonden van 2 !6 uur. Na afloop van de cursus wordt geen examen afgenomen, doch men krijgt wel een certificaat uitgereikt. Kosten per deel nemer bedragen 12,50. Voor beide cursussen kunt u zich aan melden tot uiterlijk 20 november a.s. bij de heer P. van der Vlies, die bereikbaar is op het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-4, Sint-Maartensdijk (tel. 01666-2955). DOOR DEELNAME HELPT U UW SPORT LEVEND TE HOUDEN. Verse worstjes of saucijsjes worden ge maakt van vrij vet varkensgehakt en kruiden. Iedere slager heeft hiervoor een eigen recept. PACHTSCHULDEN Steeds weer is het een boeiend gezicht om op een mooie, heldere dag het zonovergoten landschap te aanschouwen, in welk jaargetij dit ook is. En bij dat gegezicht klimmen onwil lekeurig gedachten op, zoals, zouden de boer derijen oud zijn? Wie woonden er vroeger, wie waren de eigenaren? Hoe waren de levensom standigheden? Als je dan genegen bent, om met veel geduld en moeite, oude vergeelde boeken door te zoeken en schier onleesbaar verbleekt schrift te ontcijferen, dan mag het soms gelukken om een tipje van de sluier van 't verleden op te tillen. In dit artikel iets over pachtschulden. DE EERSTE BOERDERIJEN De bedijkers van de polder, hun bloedverwan ten of degenen die tot dezelfde kapitaalkrach tige klasse behoorden, blijken de bouwers van de boerderijen in de nieuwe polders te zijn. De boerderijen werden dan verpacht, maar het op tijd betalen van de pachtpenningen liet nogal eens te wensen over. HET PACHTCONTRACT In diverse streken van ons land, kwam het no gal eens voor, dat er geen pachtcontract was opgemaakt. Op Stavenisse vonden we echter al vroeg een pachtovereenkomst in het Sche- penaktenboek. Op 9 augustus 1628 ver pachtte mr. Thijmen van Slingerlant 24 ge meten 169 roeden land in de 1e cavel van Zuidmoer met huis en schuur voor 7 jaren aan Jan Adrijaenssen Houttene ook wel Jan Kegge genaamd voor 200 karolus guldens vanaf baemisse 1628. Bovendien was hij verplicht elk jaar twee koppels kapoenen te geven. De betaling diende elk jaar op baemisse (1 okto ber) te geschieden, terwijl de pachter het huis en de schuur op zijn kosten moest onderhou den. Als uiterste betalingstermijn werd Sint Maarten (1 1 november) genoemd. DE BETALING De betaling van de pachtpenningen verliep niet altijd even gemakkelijk. Verschillende oorzaken waren daar dikwijls voor aan te wij zen. De omstandigheden waren vaak van dien Het is plezierig iedereen, die zich voor de historie interesseert en voor ditmaal inzonderheid de abonnees in Stavenisse of allen die zich daarbij betrokken weten, te kunnen meedelen, dat gestart wordt met een nieuwe histori sche serie. Ditmaal weer van de ge boortig Stavenissenaar D. Roosemond, nu wonend te Gorinchem. Al eerder kwam er van zijn hand een interessante serie over zijn geboorteplaats. De nieuwe serie is daaraan ook voorname lijk gewijd, maar verder wordt er toch ook algemene Thoolse geschiedenis in gevlochten. Hopelijk zullen daarom vele lezers deze medewerking van de heer Roozemond aan de Eendrachtbode we ten te waarderen. ,,'t Was immer hard ploeteren om 't hoofd boven water te houden aard, dat de oogsten mislukten of slechts ge deeltelijk opleverden, hetgeen nodig was voor een redelijk bestaan. Oorlog, overstromingen, ziekte, ongunstige weersomstandigheden, langdurige koude in het voorjaar zoals bijvoor beeld in 1 658 toen tot in mei vorst voorkwam, overvloedige regen zoals in 1648 en 1650 toen midden in de zomer vele landen onder water stonden en de vruchten verrotten, bran dend hete zomers met grote droogte zoals in 1649, toen alles haast verschroeide op de vel den. Behalve genoemde zaken, drukten vaak allerlei belastingen op de bewoners, zodat men gewoon niet in staat was om op tijd de pacht te betalen. Slechts zelden was het het gevolg van wanbeheer. Ook door diefstal werd de land man vaak beroofd van zijn met grote zorg ver zamelde weinige gelden. Gezien de diverse placaten van de Staten van Zeeland tegen rondzwervende bedelaars en allerlei volk van twijfelachtige reputatie, is het begrijpelijk dat in de 1 7e eeuw op het Zeeuwse platteland geen huis was of er was ingebroken, vaak met groot geweld. Geen wonder dus, dat er me nigmaal pachtschuld was. WELKE MAATREGELEN? Ja en wat deed de eigenaar als zijn pachter niet betaalde? We nemen aan, dat hij mondeling ge informeerd zal hebben waar zijn centen bleven. Evenals heden, bestond er ook vroeger een mogelijkheid tot gerechtelijke invordering. Dat geschiedde dan via de schout of baljuw en de schepenen En dan rijst de vraag op? Gebeurde zoiets vaak? Het is ons opgevallen, dat met de wanbetalers in wezen in vele gevallen veel ge duld is geoefend. We nemen direct aan dat het onvermogen tot betalen vrijwel altijd uit over macht is voortgevloeid, zodat er ongetwijfeld begrip voor opgebracht is. Als het echter al te lang ging duren, kwam de wet er aan te pas Zo vonden we, dat Marinus van der Jagt pacht schuldig was aan ds. Josua van Iperen over de jaren 1 752, 1 753, 1 754, 1 755 en 1 756 tot een totaal bedrag van 505:7:6. De hofstede die verpacht werd - de Kevie op 't Scheld - was 74 gemeten en 299 roeden groot. Adriaan de Snier was over de jaren 1748 t/m. 1756 pacht schuldig aan de Heren Witte van Eiker zee De rentmeester van wijlen Cornells van der Goes eist pacht op over de jaren 1715 t/m. 1 721 over 1 8 gemeten 83 roeden grond, gepacht door de weduwe Jan Lukasse. Dit zelfde speelde ook reeds over de jaren 1 709 t/m. 1713. Jacobus Izakse Uijl, pachter van een hofstede groot 77 gemeten en 1 00 roeden van mr. Pieter Bernard de Beaufort, had over de jaren 1751 t/m. 1757 "710:11:4 pacht schuld! We deden zo maar een greep. Mogelijk voert iemand aan, dat wellicht enkel de grote pachters de hand boven het hoofd werd ge houden. Doch ook van kleine pachters zijn er voorbeelden aan te voeren: Pieter van Deuren pachtte 3 gemeten van 1 96 roeden land van Dirk Vleugels en was pacht schuldig over de jaren 1714 t/m. 1719. Cornelis Dorst was over 1 gemet 231 roeden pacht schuldig over de jaren 1709 t/m. 1713. Uit het voren staande blijkt dus duidelijk, dat de eigenaars in de 1 8e eeuw echt wel geduld hadden als hun pachters niet op tijd konden betalen. Bronnen: 1De processtukken en gerechtsrol van Sta venisse. 2. M.J. Boerendonk: Historische stu die over den Zeeuwschen landbouw. 3. Jaco bus Fruytier: Gerichtshandelingen van den Al- lerhoogsten God met Zijn volk van Nederland 4. A. Geschiere: Het leven van den Walchersen boer gedurende de laatste twee eeuwen. Saucijsjes smaken goed bij alle soorten kool en bij jonge zomergroente als tuin- boontjes, sperziebonen, snijbonen en bloemkool. Saucijsjes moet men eerst 5 minuten in goed heet water leggen om te voorko men dat het vel barst bij het braden, de sappen eruit lopen en de inhoud droog wordt. Om diezelfde reden mag men nooit in de worst prikken. Rode saucijsjes 500 gr. saucijsjes 50 gr. boter 1 Vi dl. rode wijn maizena teentje knoflook theelepel rozemarijn eetlepel gehakte peterselie Witte saucijsjes 500 gr. saucijsjes 50 gr. boter VA dl. witte wijn bloem gesnipperd uitje eetlepel tomaten-puree theelepel thijm Voor beide recepten geldt dezelfde be reidingswijze; alleen de ingrediënten verschillen. Saucijsjes 5 minuten wellen in goed heet water. Afdrogen en door het paneermeel of beschuitkruim halen. In de boter aanbraden en gedurende 15 minuten op een zacht vuur laten braden met het deksel schuin op de pan. Doe daarna de rest van de ingrediënten (op de bloem en maizena na) erbij en laat het geheel een kwartiertje stoven. Indien nodig een schuitje water toevoegen. Haal dan de saucijsjes uit de pan en bind de saus met aangemaakte maizena of bloem tot een niet te dikke saus, terwijl u de saucijsjes warm houdt. Serveren met gekookte aardappelen of aardappelpu ree. De Reisduif Scherpenisse, kampioen schappen 1976. Vitesse Hok. 1. J. Moerland 775 pt. 2. A. Moerland 756 ?t. 3. A. Riedijk 713 pt. Mid Fond Hok. 1. J. Moerland 1612 pt. 2. A. Scherpenisse 1588 pt. 3. A. Moer land 1560 pt. Fond Hok. 1. P. Potappel 359 Dt. 2. A. Moerland 353 pt. 3. J. Moerland 345 pt. J.D. Hok. 1. C. 'v. Belle 1500 pt. 2» A. Scherpenisse 1427 pt. 3. A. Moeriand 1374 pt. Generaal 1976: 1. A. Moerland 4043 pt. 2. A. Scherpenisse 3936 pt. 3. P. Potap pel 3894 pt. N.V1. Hok 1. J. Moerland 751 pt. 2. A. Riedijk 718 pt. 3. H. Smits 715 pt. Vi tesse duif 1. J. Moerland 388 pt. 2. A. Moerland 384 pt. 3. A. Moerland 3Ö7 pt. Mid Fond duif 1. A. Riedijk 689 pt. 2. A. Scherpenisse 663 pt. 3. A. Riedijk 655 pt. Fond duif. 1. A. Moerland 274 pt. 2. P. Potappel 270 pt. 3. J. Moerland 240 pt. J.D. duif 1. A. Moerland 622 pt. 2. C. v. Belle 506 pt. 3. A. Moerland 488 pt. N.V1. duif 1. A. Moerland 333 pt. 2. C. v. Belle 316 pt. 3. A. Riedijk 264 pt. u O 50 Boek- en Kantoorboekhandel Ring 66 SINT-ANNALAND

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 13