Onbehagen over machtsoverwicht SGP SGP houdt geen rekening met die 662 andere Sint-Philipslandse kiezers Sint-Philipslandse SGP wil snel betere accommodatie voor thuisvarende schippers P VA B-fractie: Blij maken met een dood musje Torera Donderdag 28 oktober 1976 EENDRACHTBODE 9 De Jager wil besluit verhuur Ons Dorpshuis aan Reformatorische Vormingsinstituut ter vernietiging voordragen aan de Kroon Plan de Krabbenkreek In zijn laatste algemene beschouwing over een Fliplandse gemeentebegroting (hij staat eerste op de voordracht voor dijkgraaf van het waterschap "De Brede Watering van Zuid-Beveland" en zal daardoor vrijwel zeker per 1 januari a.s. vertrekken) heeft raadslid G.J. de Jager (PCG) opgeroepen tot herbezinning. "Het verslechteren van de verhoudingen in de raad is nimmer in het belang van de gemeente. Nu gaan de zaken scheef groeien. Nodig is dat we elkaar aanvullen in plaats van aanvallen. Met grotere eensgezindheid en meer lust om standpunten te verzoenen. Dat wens ik deze ge meente en de raad toe in het komende zittingsjaar", zo besloot dhr. de Jager. Daarvoor had het PCG-raadslid echter scherpe kritiek uitgeoefend op de SGP en met name op de exponent van die fractie, wethouder L. Walpot. "Om met Tyl Uylenspiegel te spreken, de heren hebben het er naar gemaakt", zei de Ja ger. Hij gaf z'n beschouwing onder de titel "arrogantie van de macht". Toch had het PCG-raadslid eraan getwijfeld of hij wel zou spreken. Ten eerste van wege het machtsoverwicht dat de SGP, met name bij monde van zijn wethouder Walpot zo overtuigend pleegt te de monstreren. Ten tweede wegens het zig- zag-beleid, het overwegen en herover wegen, het besluiten nemen en weer in trekken. Dit is een uiterst inconsequent beleid, dat voor de volle honderd pro cent op rekening van de SGP te boeken is. Zowel in het college van b en w als in de raad beschikken zij over de meerder heid. Het ligt voor de hand dat de meerderheid z'n stempel drukt op het beleid. Dat is ook geoorloofd, maar zonder minderheden helemaal terug te willen drukken. Wanneer het echter een benutten van de macht wordt ter bevor dering van een bepaalde overtuiging, dan wordt de democratie verkracht. Volgens een Amerikaans schrijver heeft de macht de neiging om zich met de deugd te vereenzelvigen. De SGP keert het om en zegt, wij hebben de deugd en om die uit te oefenen, zullen wij onze macht gebruiken om Flipland te her scheppen naar ons beeld en onze gelij kenis. Daarmee vergeet men de eed dat men de gemeentebelangen moet dienen en niet uitsluitend de partijpolitiek. Dat geldt niet alleen voor de raadsleden, maar ook voor de raadsvoorzitter, aldus de Jager. Hovaardij Ik heb grote bezwaren tegen de ho vaardij die minderheden veracht. In de laatste raadsvergadering was wethouder Walpot (over de verbouw van Ons Dorpshuis A.J.P. voor het reformatori sch vormingsinstituut) al bezig de huid te verkopen, voordat de beer zelfs maar in het raadsvizier was. Het was kennelijk voldoende dat hij in het SGP-vizier lag. Ik heb nog grotere bezwaren dat men deze politiek bedrijft vanuit Bijbelse uitgangspunten. Als er één ding is dat uit de Bijbel duidelijk wordt, is het wel dat je macht nimmer ten eigen bate mag gebruiken. De geschiedenis leert zeer duidelijk waar dat toe kan leiden. Christelijke politiek is dienst aan de naaste, rekening houden met de zwak ken, de minderheden. Dat is een andere benadering dan het recht van de sterk ste. De plicht van de sterke is, op te ko men voor het recht van de zwakke. In de derde plaats zou enige bescheidenheid ook de SGP sieren. Men heeft geen meederheid van de bevolking, wel in de raad. Het gaat om de tegenstelling behoud en ontwikkeling. Onmiskenbaar is die te genstelling verscherpt. Van de SGP heeft ze de gevoelswaarde gekregen van deugd en zonde. Als de SGP zelf denkt dat ze gedwongen wordt (jachthaven Kanaalschap de Eendracht), wordt de dwang tot zonde gedegradeerd, maar indien men zelf het recht van de sterkste hanteert, wordt dwang een deugd. Ons Dorpshuis Een voorbeeld van de arrogantie van de macht is de geschiedenis van Ons Dorpshuis. Door 20 jaar gemeenschaps huis voor de bewoners van de Polder wordt een forse streep gehaald. Een be- jaardensoos die met veel enthousiasme is opgezet, sterft een ontijdige dood. Een overeenkomst, notarieel vastgelegd, met het bestuur van de stichting Ons Dorps huis, waarin duidelijk wordt gesteld, dat het karakter van het dorpshuis bewaard moet blijven, wordt met voeten getre den. Er moet een reformatorisch vor mingscentrum komen. Een volkomen negeren van een stuk historie. Het is rechtstreeks contractbreuk. Ik overweeg aan ook de Kroon schorsing en vernie tiging te vragen van dit besluit tot ver huur van Ons Dorpshuis aan het Refor matorisch vormingsinstituut, als zijnde in strijd met de gemaakte overeenkomst. Verbod kindercrèche Geref. Kerk De druppel die de emmer deed overlo pen is het verbod van de beheerscom missie van Ons Dorpshuis om de kin dercrèche van de Geref. Kerk op zon dagmorgen te verbieden. Nota bene, ar rogantie van de macht in optima forma. Wethouder Walpot heeft 'als voorzitter van de beheerscommissie zelfs met zijn portefeuille gerammeld voor het geval de commissie het wel goed zou keuren. Een kerkelijke activiteit hebben we ech ter in de raadsdiscussies heel duidelijk toegestaan. Trouwens, moet dhr. Wal pot uitmaken hoe, wanneer en op welke tijd leden van een andere kerkgenoot schap dan het zijne, ter kerke willen. Moet nu waarachtig daar ook al de SGP zijn stempel op trachten te drukken. Zonder problemen heeft dit gebouw 20 jaar dienst bewezen aan de bevolking. Nauwelijks is meneer Walpot aan het bewind of de kat zit in de gordijnen. Is hij trouwens vergeten hoeveel jaren de zangvereniging zondagsavonds op een gepaste wijze gebruik gemaakt heeft van dit gebouw? Ik protesteer ten sterkste tegen dit machtsmisbruik, want dit gaat zo verkeerd. Ik eis dat de bevoegdheden van de beheerscommissie opnieuw in de raad ter discussie gesteld worden. Wal pot moet niet zeggen: het is de commis sie die beslist heeft. Zijn standpunt was mij al bekend, voordat de commissie een uitspraak gedaan had. Al meer in deze raad is zijn machtswoord beslissend ge bleken. Het is doffe ellende, indoctrina tie. Ingrijpen in zaken van de kerk en de kerkgang in de Polder. Daar moet zelfs meneer Walpot afblijven. Ik neem dit bijzonder hoog op", zei PCG-raadslid de Jager. ONBEHAGEN OVER MACHT SGP Weinig constructief Wethouder L. Walpot vond de alge mene beschouwingen van de heren den Braber en de Jager weinig constructief. 'Den Engelsman heeft over alle facetten van de begroting kritische en stimule rende opmerkingen gemaakt. Daar sprak zorg uit over de hele gemeente lijke huishouding. De beschouwingen van de Jager en den Braber stonden in het teken van groot onbehagen. Je zou een post op de begroting moeten hebben voor bestrijding van het onbehagen om wat macht te kopen'. Interruptie de Ja- ger:'dat is niet met geld goed te maken'. Wethouder Walpot vervolgde dat op grond van de verkiezingen de huidige raadssamenstelling bestaat. Als er on behagen is, is dat voor rekening van de genen die dat hebben en dat uitdragen. Dorpshuis nodig was voor een of ander doel. Er is toen een collecte onder de bevolking van Anna Jacobapolder ge houden en daaruit kwam 1600 gulden (voor elk jaar) om de zaak overeind te houden. De aanval is uiteindelijk afge slagen met medewerking van raadslid den Engelsman. Nu hebben we de tweede aanval op ons Dorpshuis. Omdat het gebruik in strijd met de gemaakte afspraken gebeurt, zal ik de Kroon vra gen het raadsbesluit te vernietigen. Er is inderdaad sprake van honderd procent onbehaqen, maar geen frustratie na zo'n bestuurservaring. De wethouder heeft uitermate slecht geluisterd. Het is een arrogante opmerking als Walpot zegt dat hij voorzitter van de beheerscom missie geworden is om de mensen in die commissie mondig te maken. Het gaat erom, de SGP beginselen bij te brengen. Ten aanzien van de recreatie trekt Wal pot het kleed van de moderne boete profeet aan, maar een muis wordt direct geen mammoet. Dat heeft de raad in eigen hand. Een claim van Kavero bij het niet-doorgaan van plan zomerhui zen terrein de Krabbenkreek, zou voor het budget van de gemeente een ont zaggelijk zware belasting betekenen, al dus PCGraadslid de Jager. 'Hoe kan dat nou', zei wethouder Wal pot nog, 'de inwoners van de Polder met SGP-beginselen indoctrineren. Ik wil de beheerscommissie van ons Dorpshuis alleen een status geven met bevoegdhe den. Als er bijvoorbeeld een deur kapot is, moet men dat niet eerst aan b en w vragen, maar qelijk opdracht geven voor herstel', zo besloot wethouder Walpot. In zijn algemene begrotingsbeschouwing zei de heer C. den Braber als woordvoer der van de tweemansfractie Partij voor Algemene Belangen dat b. en w. omtrent verschillende toekomstplannen bij de in woners te grote verwachtingen wekken, die menigeen teleurstelt. Voorts verweet hij de SGP-fractie geen enkele rekening te houden met in feite nog het merendeel van de kiezers (662), al komt dat niet in de zetelverdeling tot uitdrukking. Er was ditmaal nogal felle kritiek van de PVAB fractie op het beleid van b. en w„ waarbij de bedenkingen zich vooral toespitsten tot de hierboven genoemde hoofdzaken. zei de SGPwethouder. Wat het plan zomerhuizenterrein de Krabbenkreek van Kavero b.v. betreft, zei j hr. Walpot dat, als het plan gerea liseerd wordt, Sint-Philipsland met overlast en kosten van bovenwijkse voorzieningen zit. Als dat niet zo is, staan onze collega's in Westerschouwen te bazelen. Als er statenleden op bezoek komen, uiten ze hun financiële zorgen. De politie laat de zaken soms op z'n beloop omdat het niet meer in de,hand te houden is. Als er van Kavero een claim komt (nu de SGP-meerderheid het bestemmingsplan heeft ingetrokken) waar je juridisch niet onderuit kunt ko men, dan weet ik nog niet waar je beter mee bent: 1 keer een claim of kosten en overlast. Recreatie wijzen we niet af, maar we accepteren het niet tot elke prijs en het moet toch tot op de bodem. De zondag is een dag met een zeer bepaald karakter, ontleend aan de schepping. Met een snel verval vaq allerlei ncirmen heeft de zondag voor anderen vrijwel geen betekenis meer. Dan zal het in een totale chaos terecht komen, zonder God, in de rampzalige'staat. De zondag heeft bij ons dermate betekenis dat we het gebod houden. We kunnen pertinent niet meegaan met allerlei ontwikkelin gen, aldus wethouder Walpot. Modderstroom Hij vond dat er aan de andere kant van de (halfronde) tafel (waar de heren de Jager en den Braber zitten) geen milde stemming was. De boventoon is onbe hagen en als je gefrustreerd bent, ga je vërvelende dingen zeggen. Er is veel op de persoon gespeeld: ik ben het zwarte schaap. Er is volop kritiek, tot op het onoirbare af. Het is af en toe een mod derstroom en als je dan pas gedouched hebt. voelt dat niet prettig, zei Walpot. Hij had in een kranteninterview gelezen dat Flipland geterroriseerd wordt en de SGP-wethouder nam aan dat dit uit de zelfde koker kwam als het onbehagen. Hij vond ook niet dat zijn fractie dwang aangewreven kan worden: er zijn geen concrete voorbeelden van machtsover wicht genoemd. Net als bij een gezin gaat het in de raad om 'de meeste stem men gelden'. Maar dat mag de SGP niet. Dat zijn toch blijkbaar zulke stomme lingen. Zo mag de een meer dan de an der, maar ik zal me er niet aan ergeren. Ik heb me voorgenomen om het alle maal eenvoudig en rustig naar voren te brengen. Creche Ons Dorpshuis Wat ons Dorpshuis in Anna Jacoba polder betreft, ik ben voorzitter van de beheerscommissie geworden om die commissie mondig te maken. Ik wilde geen betutteling, maar een commissie met bevoegdheden. Als er echter een voorstel komt die mij in m'n levenso vertuiging raakt als de zondag aan de orde komt, dan ga ik nooit over die drempel heen. Als ons Dorpshuis op zondag gebruikt zou worden, dan is m'n gemoedsrust aangetast en zou ik geen voorzitter van de beheerscommissie blijven, aldus wethouder Walpot. Hij begreep niet waar hij alle kritiek aan verdiend had, want voor de verbouw van de kelder van het dorpshuis de Wimpel had hij ondanks alle drukte in zijn weinige vrije tijd 's avonds een te kening gemaakt. Burgemeester G. van den Berg vond. dat de Jager de vrijheid heeft om bij de Kroon in beroep te gaan tegen de overdracht van ons Dorpshuis aan de gemeente. Hij bleef echter van mening dat de functie van het Dorpshuis volledig gehandhaafd kan blijven en zelfs nog kan worden uitgebreid. Het wordt een multi-functioneel gebouw. Er hoefde niet persé een reformatorisch vormingsinstituut in. Als er wat anders was geweest, hadden we daarvoor ons Dorpshuis wellicht ook graag afgestaan, zei de raadsvoorzitter. Eerste aanval afgeslagen In tweede instantie bracht de Jager naar voren, dat de functie van ons Dorpshuis onmogelijk kan blijven bestaan als het vormingsinstituut erin komt. Onder burgemeester van Velzen is er al eens een discussie ontstaan omdat ons De gemeenteraad van Sint-Philipsland v.l.n.r. G.J. de Jager (P.C.G,), C. den Braber (PVAB), staande secretaris A. Verbree, wethouder A.A. Rijstenbil (PVAB), burgemeester G. van den Berg, wethouder L. Walpot (SGP), L. den En gelsman (SGP). P. J. van der Reest (SGP) en P. van Hekken (SGP). De heer Den Braber begon al met er op te wijzen, dat er van de zogenaamde prioriteitenlijst maar weinig terecht komt, zoals hem vorig jaar is gebleken. Alleen dank zij een extra rijkssubsidie in het kader van de werkgelegenheid kon een nieuwe brandweerauto worden bes teld en een speelterrein worden aange legd. De rest van de plannen is vrijwel in de mist geraakt. Er staan nu weer posten op, die vraagtekens oproepen, zoals de 175.000,- voor een bibliotheek. Ge zien de jaarlijks hoge lasten kan de PVAB fractie daarin nauwelijks gelo ven, zoals ook de ton voor aanleg par keerterrein grote vrachtwagens een vraagteken voor ons is. Bedenkingen waren er bij deze fractie omtrent aan koop van vrijkomende panden buiten het rehabilitiegebied. Verbouw daarvan wordt meestal te duur. Wat die rehabi litatie betreft zijn zowel in Sint Philips- land als Anna Jacoba Polder grote ver wachtingen gewekt. Slechts 1 pand werd gerealiseerd. De inwoners zijn teleur gesteld door het niet in aanmerking ko men of veel te lang te moeten wachten. Denk alleen maar aan de voorbeeldwo ning in de Pr. Hendrikstraat. Geen loze kreten B en w. moeten maar eens voorzichtig worden, vond de heer Den Braber, met allerlei mooie voorspiegelingen, die toch niet of pas veel later gerealiseerd wor den. Het Karreveld zou met spoed her bouwd worden. De nieuwe openbare lagere school zou er binnen een jaar staan. Het aardgas in de Polder leek voor het grijpen, maar nu zitten de mensen daar nog in de kou. Blaas niet te hard van de toren over dingen, die nog maar in het beginstadium zijn, zo waar schuwde de heer Den Braber. De heer Den Braber wenste voorts dat de projecten die men in een jaar wil uit voeren ook in begrotingsposten zijn verwerkt en niet telkens via begrotings wijzigingen tot stand komen. Twee mille voor kindercrèche De PVAB woordvoerder bepleitte ver volgens een subsidiebedrag van 2.000,- voor de in september van dit jaar gestarte kindercrèche. De verwachtin gen daarvan zijn immers ver overtrof fen. De kinderen spelen met leeftijdsge- Met een overigens vrij tamme begrotingsbeschouwing kwam de SGP-fractie bij monde van L. den Engelsman vrijdagavond in de Sint Philipslandse raad nog wel tot behandeling van enkele beleidsonderdelen. Hij bepelitte met name een al te lang aan Oosterschelde-afsluiting opgehangen verbetering van de havenaccommodatie voor de thuisvarende schippers. De SGP-fractie wilde zelfs wel laten nagaan of de voormalige werkhaven (van Rijkswaterstaat) daarvoor geschikt te maken zou zijn. Er is in elk geval voldoende diepte en met wat verlichting en waterleiding zou men al een eind aan de wensen kunnen voldoen, vond woordvoerder Den Engelsman. De kritische noot op de begrotingsbrief van b. en w. bleef overigens beperkt. De fractie constateerde dat de woningbouw dit jaar gestaag voortgang kreeg, wat resulteerde in een lichte groei van de bevolking in tegenstelling met voor gaande jaren. De heer Den Engelsman kon het met b. en w. eens zijn, dat er in financieel opzicht heel wat onzekerhe den zijn en vooral een gemeente met een zo grote pendel als Sint Philipsland heeft, zeer kwestbaar is. Dat inclusief een mooie onvoorziene post de begro ting sluitend kan worden aangebonden, vond de SGP woordvoerder verheu gend. Onderwijs De fractie hoopt dat de raad spoedig de nieuwbouwplannen van de openbare school voorgelegd krijgt, uiteraard wel kostendekkende plannen. Dan ook moet de verbouw aan de chr. school spoedig zijn beslag krijgen. Het voortbestaan van de school in de A.J. Polder baart de fractie zorg. Daarom acht de SGP reali sering van plan Steintjeskreek van groot belang en misschien ook nog voor de middenstand. De 5GP zou voorts graag zien, dat, nu er nogal verschillen blijken te zijn voor hetgeen voor rehabilitatie in aanmerking komt en wat als achterstal lig onderhoud van een woning wordt beschouwd, de aanvragers zo vlug mo gelijk uitsluitsel krijgen. Kopen van wo ningen door de gemeente in de oude kern mag van de SGP, maar het opk nappen moet niet zo duur worden, dat men evengoed een nieuwe woning kan huren. Dan is het voor jonge gezinnen ook niet aantrekkelijk. Evenmin moeten huizen jaren leeg blijven staan. De SGP is bekend, dat zich in het Karreveld (bestemmingsplan) wat problemen voordoen. Is daarvoor al een oplossing gevonden? De heer Den Engelsman las in het b. en w. stuk. dat het college Steintjeskreek graag met jonge gezinnen wil bevolken. Een nobel streven, maar ouderen die naar hun geboorteplaats terugwillen moet men toch evenmin iets in de weg leggen. Philipsdam Een andere vraag van de SGP woord voerder was of er inmiddels al meer duidelijkheid bestaat over het defini tieve tracé van de Philipsdam. Wordt het een aansluiting op de Lageweg? Waar zal de dam precies onze gemeentegrond bereiken? Welzijn De heer Den Engelsman wilde voorts weten, wat er bedoeld wordt met een brievenbusfunktie, waarover in de be grotingsbrief wordt gesproken met be trekking tot maatschappelijk werk. Wordt nu ook al aan maaltijdverstrek king bejaarden gedaan en waarom wor den met Schouwen-Duiveland bespre kingen gevoerd over een gemeenschap pelijke sociale dienst? De SGP vindt dat de lijst van investe ringen wat kunstmatig lang is, want er staan objecten op, waarover al eerder besluiten zijn gevallen, bijvoorbeeld scholenbouw. Een post van 40 mille voor uitbreiding personeel gemeente werken riep bij de SGP ook vraagtekens op. ook In tegenstelling met een ge maakte afspraak ontbreekt nu weer een bestratingsplan. De SGP wil in 1977 in elk geval een opknapbeurt geven aan het gedeelte Deldensestraat tussen Achter- en Wilhelminastraat, aan de Commando- en Stationsstraat en een gedeelte Gladiolenstraat inclusief par- keerstroken. In de Polder zijn Lange- en Noordweg eveneens toe aan herbestra ting. Het rioleringsnet Drie jaar geleden, zo vervolgde de heer Den Engelsman zijn algemene begro tingsbeschouwing, is er een beoordeling gegeven op het rioleringsplan van de gemeente door het technisch adviesbu reau van de ver. voor Ned. Gemeenten. Daarin wordt geconcludeerd dat bij realisering bestemmingsplannen en zui vering van afvalwater het rioleringsnet onder de loep moet komen. Het waterschap wil in 1980 een zuive ringsgemaal bouwen in de Pr. Hendrik polder. Moet voor die tijd het gehele rioleringsnet van de gemeente geen goede beurt krijgen. Als er een flinke bui is staat bijvoorbeeld de Mosselkreek- straat blank. Menselijk blind voor de toekomst, zou het de gemeente tot'zegen kunnen zijn, als men oog wil hebben voor het gebod des Heeren, zo besloot de SGP woordvoerder zijn betoog. Integratieschool? Burgemeester G. van den Berg kwam in zijn beantwoording na de eerste ronde maar zeer beperkt tegemoet aan de vraag van de SGP woordvoerder met betrekking tot verbetering van de have- naccomodatie. Laten we de suggestie maar meenemen naar de eerstvolgende b. en w. vergadering, zei de raadsvoor zitter en daarmee moet de SGP het voorlopig maar doen. Wel had de raadsvoorzitter al tevoren gesteld, dat men voor wat plan Krabbenkreek en het Kanaalschap betreft zal moeten af wachten welke beslissing gedeputeerde staten van Zeeland, resp. Brabant gaan nemen. Met betrekking tot de financiële mogelijkheden in het algemeen zei de voorzitter dat het er maar om gaat, wat men er als gemeentebestuur mee wil doen. In onderling overleg kan daartoe wel een urgentielijst worden gemaakt. Dat geldt dan ook voor het bestrating splan. Er is in elk geval 30 mille voor uitgetrokken. De burgemeester kon meedelen als ge volg van de opmerking van dhr. Den Engelsman over de woningbouw, dat het aantal inwoners thans boven de 2100 ligt. Zonder die extra bouwaktiviteiten zou het nu waarschijnlijk beneden de 2000 hebben gezeten. Voor wat nieuwbouw van de openbare school betreft is er toch wel het pro bleem of je er nu een integratieschool van moet gaan maken. In overleg met verschillende instanties zijn er al schet- splannen gemaakt. Moet je een school gaan bouwen voor de toekomst (inte gratie) We zitten nog wel altijd met 2 inspecties. Zo'n totaal plan is geen ge makkelijke zaak. Maar het streven blijft om de nieuwe school voor de zomerva kantie klaar te krijgen. Ook b. en w. hebben zorgen over het voortbestaan van de school in Anna Jacobapolder. Een kwaliteits-onderzoek gaf geen beste uitslag. Daarom willen we toch blijven streven naar het vooral onderbrengen in de Polder-uitbreiding van jonge gezin nen. Bij integratie moetje toch wel een 45 a50 leerlingen hebben. Als we daarom nu gaan zeggen, dat in de nieuwbouw kan komen wonen wie wil. doe je de Polder geen dienst. Wel met jonge gezinnen. De voorzitter gaf toe. dat er met de rea lisering van het plan Karreveld proble men waren ontstaan, die vertragend werken. Wel werd een goede oplossing^ gevonden voor de mensen, die er nog weg moeten, maar men kwam wel in de exploitatieperikelen, nu het verplaatsen van een PZEM gebouwtje zo'n tien mille zou vergen. Maatschappelijk werk Wat de rehabilitatie betreft zijn er overal in den lande wel moeilijkheden. Maar via de ingestelde commissie is wel de structuur aanwezig om hiermee door te gaan. Voor wat woningverbetering in de oude kern buiten het rehabilitatieplan betreft, liggen er toch ook wel mogelijk heden, zo wist burgemeester Van den Berg. De voorzitter wilde ook wel antwoord geven op de vraag van dhr. Den En gelsman wat een brievenbusfunctie so ciale inhoudt en waarom voor een ge meenschappelijke dienst besprekingen gaande zijn met Schouwen-Duiveland. In de eerste plaats wie de Stichting maatschappelijk werk en gezinszorg Schouwen-Sint Philipsland komen tot een vast spreekuur in Sint Philipsland. Dat kan op het gemeentehuis gebeuren, waar ieder in en uit kan lopen en men niet aan de neus kan zien of men daar voor maatschappelijke problemen aan klopt of voor gemeentelijke aangele genheden. Via dat spreekuur zijn er mogelijkheden te verwijzen naar gespe cialiseerd maatschappelijk werk. Voor zo'n dienst denkt CRM toch wel aan een bevolkingsagglomeraat van een 30.000. Daarom is er dan ook contact met Schouwen. Wat verbetering van de riolering betreft erkende de raadsvoorzitter, dat men in Sint Philipsland zit met twee buizen formaten, die geen optimale afvoer be werkstelligen. Van de oorspronkelijke planning om het gezuiverde afvalwater op het ScheldeRijnkanaal te lozen schijnt men terug te moeten komen, zo dat de zuivering wellicht in de Oude Polder zal komen. Verbetering van het gemeentelijk riool stelsel zou een enorme ingreep zijn, die zonder rijkssubsidie zeker niet te reali seren is. Ook voor De Wimpel gemeentelijke bijdrage Voor de tweede ronde had de SGP. fractie niet veel meer op de lever. De heer Den Engelsman kreeg antwoord op zijn vraag wie en wat wordt bedoeld in de begrotingsbrief. wanneer daarin staat dat enkele leden opmerkingen maakten en op een andere plaats weer dat de commissie opmerkte. De voorzitter zei dat in het eerste geval duidelijk sprake is van de begrotingscommissieleden Den Braber en De Jager en het tweede geval gaat het over de gehele commissie. Bij het artikelsgewijze behandelen at tendeerde de heer Den Engelsman erop. dat men in Sint Philipsland niet moet veronderstellen, dat alleen Ons Dorps huis in Anna Jacobapolder tekorten zou hebben in de exploitatie. Niet omdat het volgens de SGP erg is, dat aan dergelijke gemeenschapsvoorzieningen wordt bij gedragen uit de algemene pot. maar ook De Wimpel komt zo'n 46.000,- per jaar tekort als de gemeente dat niet zou bijpassen. Overigens voorziet dat in een grote öeöoefte, dus xil de heer Den Hngeiaman met deze opmerking alleen maar aantonen, dat de gemeente voor beide dorpshuizen inspringt. Wethouder A.A. Rijstenbil antwoordde hierop, dat het gemeentebestuur is uit gegaan van een jaarlijks tekort van 55.000,-. Dat is niet nodig geweest, want in 1974 was het dik 45 mille en in 1975 51 mille. Dit jaar zou dat echter wel eens meer in de papieren kunnen lopen, want het is schrikbarend met de vernie lingen, die worden aangebracht. Bovendien moet men niet vergeten, dat er inmiddels in de gemeente al een derde verenigingsgebouw is bijgeko men, wat ook schadelijk kan zijn voor de Wimpel-exDloitatie. De heer Rijstenbil voorspelde in elk geval voor de toekomst een groter exploitatietekort dan tot dus ver. De heer Den Engelsman ergert zich met de wethouder aan de vernielingen die moedwillig worden aangebracht. Wat dat betreft zou er nog maar een echte dorpsveldwachter moeten zijn. Wet houder Rijstenbil: misschien zou het nog goedkoper uitkomen, dan de kosten voor dat ongelimiteerd vernielen. Ui teraard had de SGP fractie op zichzelf geen enkel bezwaar tegen goedkeuring van de begroting 1977. nootjes en worden zo al voorbereid op de kleuterschool. Het komt zelfs voor dat kinderen worden geplaatst op advies van de arts. Integratie De heer Den Braber wilde de doelstel ling van b. en w. graag onderschrijven om naast goede leerkrachten en vol doende middelen de onderwijshuisves- ting aan te passen. Hij bepleitte aan ko mende integratieeisen te voldoen. Hét was dit raadslid voorts opgevallen dat het leerlingenaantal op de openbare school flink stijgende is, maar voor de oudercommissie blijft er op de nieuwe begroting toch maar een post van 120,- opstaan. Dit bedrag dient toch ook te worden aangepast, vond de heer Den Braber. Meer verdraagzaam zijn Met een weliswaar thans nog gezonde financiële basis, zag het PVAB raadslid de toekomst met grote zorg tegemoet. Eerstens vanwege het raadsbesluit tot verbouw van Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder tot vormingscentrum, waarmee ruim anderhalve ton is ge moeid, vervolgens het onverstandig be sluit van de raadsmeerderheid tot in trekking van het recreatieplan "Krab benkreek" wat tienduizenden kan gaan kosten, want een schadeclaim staat als een paal boven water. De tegenwerking door de raad van de plannen van het kanaalschap "De Eendracht" zal ook zijn financiële gevolgen niet missen. De heer Den Braber was van oordeel, dat bij de vorige raadssamenstelling meer verdraagzaamheid werd gevonden en meer rekening werd gehouden met an dersdenkenden. Hier raast de wind met hccq cpstekende stormen uit de SGP hoek en met 662 andere kiezers wordt geen rekening gehouden. Men tracht de situatie terug te draaien naar die van 8 a 9 jaar geleden en tracht de minderheid in de raad op dood spoor te zetten. Zijn fractie blijft tegen uitvoering van het plan "De Luister", zeker na de van SGP fractie ontvangen brief over het vesti gingsbeleid. De SGP voorwaarden schrikken ons af. We proeven er alleen de bedoeling uit om zoveel mogelijk mensen binnen te halen die tot de SGP behoren of een bejaardentehuis te bou wen met een 100 procent SGP signatuur, zo veronderstelde de PVAB woordvoer der. Alle drie fractie-woordvoerders hadden aan het begin van hun betoog herinnerd aan het zo plotseling overlij den van ambtenaar Geense en daardoor ook op de secretarie ontstane gemis. Chreche-bijdrage voorstel verworpen De voorzitter beantwoordde alle drie de frakties in een ruk en kon daardoor aan heel wat details voorbijgaan. Hij con stateerde dat de heer Den Braber de uit te voeren werken meteen in de basis begroting opgenomen wil zien. maar dat is niet altijd mogelijk omdat er nog on derhandelingen gaande zijn of overleg met goedkeurende instanties. Uiteraard krijgt de raad zo'n eventueel object toch voorgeschoteld. Waarom een aantal op vorige begroting staande kapitaalwer- ken niet zijn uitgevoerd, kan ook de heer Den Braber bekend zijn. Met name weet hij de moeilijkheden rond de aardgast- racees. Wethouder Rijstenbil steunt zijn fractiegenoot in elk geval voor wat zijn kritiek betreft op het wekken van grote verwachtingen bij de inwoners. We moeten het niet te optimistisch voor doen. Dat bezorgt de inwoners alleen maar teleurstellingen. Hij betreurt voorts eveneens de polarisatie en citeert een passage uit een artikel in het Eilan- dennieuws om aan te tonen, dat dit thans de SGP eigen schijnt te zijn. Dat vindt de wethouder een betreurens waardige zaak. Waarom steeds tegen elkaar ingaan en niet gezamenlijk en constructief werken? De heer Den Engelsman zegt wel eens te willen horen, hoe groot de soepelheid van andere zijde dan wel is geweest tij dens andere raadssamenstellingen. Aan een voorbeeld zou hij al genoeg hebben. Het antwoord komt echter niet. In een tweede ronde zegt de heer Den Braber het te betreuren, dat de ouder commissie niet is gehoord wat de scho lenbouw betreft. Het SGP raadslid P.J. van der Reest informeert tijdens de ar tikelsgewijze behandeling naar aanlei ding van een opmerking door de heer Den Braber of bij uitbreiding van het leerlingenaantal ook de post voor de oudercommissie omhoog moet. Uw verslaggever heeft niet gehoord dat er een antwoord op kwam. Tenslotte blijft dan toch het voorstel Den Braber over om de kindercrèche met 2000.- te steunen als een jaar lijkse bijdrage. De heer Den Braber krijgt steun van het PCG raadslid De Jager, die opmerkt daarover de eerste keer al te hebben gesproken. De heer Den Engelsman erkent dat de creche gelukkig goed loopt. Een vorig maal is er echter afgesproken dat men een jaar zou proefdraaien. Laten we dan ook die proeftijd afwachten. Het blijkt dan weer een bekeken zaak te zijn. Het voorstel Den Braber wordt met 3 voor en 4 (SGP) stemmen tegen verworpen. De begroting zelf wordt met algemene instemming aanvaard. LADY FOUNDATIONS - LINGERIE - BADMODE TOONAANGEVEND IN WEST-BRABANT WOUWSESTRAAT 20 - BERGEN OP ZOOM DE ZAAK MET DE RODE PUI Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 9