Niet te veel nieuwkomers in Flipland Spreekuren voor maatschappelijk werk, gezinsverzorging en bejaardenhulp te Sint-Philipsland per 1 november -jsA-4- Geen explosieve ontwikkeling in Steintjeskreek Anna Jacobapolder y\oor mij waren al die spaarrentepercentages één pot nat 'Totdat ze me bij de NMB wegwijs maakten' KAA BEE BERNARD JANSSEN BREIDDE UIT De NMB denkt met u mee. Probeer 't. Nota SGP-fractie over ontwikkeling uitbreidingsplan De Luijster EVERS MODE BOETIEK^ Y PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 28 oktober 1976 EENDRACHTBODE 7 Uitsluitend voor inwoners Concrete voorwaarden Vestigingsbeleid Vreemde gedachtenkronkels VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD BRIEVENBUS-FUNCTIE SGP-enclave Niet te snelle groei Socialistisch standpunt ^CH^V Theodorushaven, Bergen op Zoom tel.:01640-36910 Besloten zitting over verhuur woningwetwoning J ALS MAAR DOORGAAN VERHUUR WONINGWETWONING Op 'n dag, toen ik wat geld van m'n privérekening opnam, begon de man van de NMB over spaarrente. Hij had gezien dat er vaak aardig wat geld op mijn rekening bleef staan. Volgens hem kon ik over dat geld meer rente krijgen wanneer ik elke maand een bedrag van mijn privérekening naar een spaarrekening liet over schrijven. Met een NMB Spaarautomaat gaat zoiets Zelfs automatisch. En hoe langer je je geld laat staan, hoe hoger de rente wordt die je kunt krijgen. Omdat ik op dat moment nog niet wist hoe lang ik mijn geld kon missen, maakte die NMB-man me ook nog attent op andere spaarvormen, zoals de Bonusspaarrekening.Dat heeft-ie me allemaal goed duidelijk verteld. Mijn dochter van vijftien bijvoorbeeld gaat nu Zilvervloot sparen bij de NMB. Dan krijgt ze later van de overheid een extra premie van 10% over het gespaarde bedrag plus de rente. Sinds die man van de NMB me wegwijs heeft gemaakt, zal niemand mij meer horen zeggen dat alle spaarrentepercentages NEDERLANDSCHE één pot nat zijn. MIDDENSTANDSBANK MODEBRILLEN j^fojgr(Rg-|fomuUter VEILINGBERICHTEN De SGP-fractie in de gemeenteraad van SintPhilipsland heeft vrijdagavond het al verschillende keren toegezegde stuk over het ontwerp-bestemmingsplan de Luij ster aangeboden. Het ging echter niet om een voorstel, zoals eerder was be loofd. maar om een nota die alleen be doeld was om discussie uit te lokken, zo zei wethouder L. Walpot. De burge meester had z'n ogen uitgewreven toen hij de brief las. de Jager wees de won derlijke en verwrongen gedachtencon- structie vierkant af en den Braber had geproefd, dat het de bedoeling is, zoveel mogelijk mensen binnen te halen die tot de SGP behoren. Het ontwerp-bestemmingsplan de Luij ster is dit jaar ter visie geleqd en daarna door b en w in de gemeenteraad ge bracht otn dit plan vast te stellen. Het college was echter zeer verdeeld. Alleen de burgemeester was con amore voor, Rijstenbil was tegen omdat die liever het hart (zoals het Karreveld e.d.) wil ver beteren dan een nieuwe uitbreiding splan maken en Walpot wilde waarbor gen om het plan niet te snel vol te laten bouwen. De SGP-fractie verwees in de nota aan de raad naar deze voorgeschiedenis: "Het plan de Luijster is niet vastgesteld omdat naar het ge voelen van een meerderheid binnen de raad, niet voldoende waarborgen aan wezig waren om een te snelle realisering van het plan. waardoor weer spoedig gebrek aan bouwgrond zou ontstaan, te voorkomen." Doelstelling van onze fractie is in de behoefte aan bouwgrond te kunnen voorzien voor het eventueel bouwen van woningwetwoningen en eigenbouw, uit sluitend voor inwoners, oud-inwoners welke geruime tijd in de gemeente heb ben gewoond, -economisch aan de ge meente gebondenen zijn en voor even tueel bijzondere doeleinden. Tevens dient naar het oordeel van onze fractie te worden uitgesloten dat anderen dan de gemeente gronden binnen het bestem mingsplan bouwrijp maken, bebouwen en exploiteren of verkopen. Teneinde deze doelstellingen te verwe zenlijken wordt in onze fractie gedacht aan het invoeren van een richtlijn of verordening waarbij de grondverkoop wordt geregeld, het opstellen van de fa sering binnen het plan op grond van prognoses met als uitgangspunt het op peil blijven van het aantal inwoners in samenhang met het huidige woningbe stand. Het ontwerp-plan moet, voor het kan worden vastgesteld, opnieuw ter vj- sie worden gelegd in verband met ter mijnoverschrijding. Wij stellen u voor in principe te beslui ten: 1. bij uitgifte van grond in de toekomst concrete voorwaarden te stellen met het verbod de daarop geetëchte cpstallen te vervreeaden te verhvren of in gebruik te geven, an ders dan aan inwoners van de gemeente, oud-inwoners van de gemeente en eco nomisch gebondenen, alsmede voor bij zondere doeleinden. 2. uitsluitend grond uit te geven aan in woners van de gemeente, oud-inwoners en economisch gebondenen, alsmede voor bijzondere doeleinden. 3. het college van b en w te verzoeken: a. de te stellen voorwaarden nader uit te werken met begripsomschrijvingen voor inwoners en oud-inwoners en economi sch gebondenen enz. b. na te gaan of de grond binnen de bestemmingsplannen daadwerkelijk door de gemeente in eigendom kan worden verkregen. c. na te gaan of in verband met de doel stelling een nadere dasering van het plan gewenst is d. over het gestelde onder a t/m c de raad te informeren". Tot zover de nota van de SGP-fractie, die zoals het bovenstaande aangeeft, uitmondt in een principe-besluit. In het hele rumoer van de begrotingsbehande ling is hier vrijdagavond echter niets van terecht gekomen. Er is niets besloten. De SGP-fractie had zich al laten infor meren over mogelijkheden voor een vestigingsbeleid, zo bleek uit een brief van gemeentesecretaris A. Verbree aan de heer L. Walpot. De twee kantjes van de secretaris mondden uit in het advies bij de verkoop van bouwgrond een voorwaarde op te nemen die luidt als volgt: koper is verplicht de op het per ceel te stichten woning gedurende ten minste tien achtereenvolgende jaren na gereedkoming van de woning, te bewo nen. Het is verboden deze woning ge durende die termijn aan derden te ver vreemden. in gebruik te geven of te ver huren, anders dan aan inwoners van deze gemeente of aan hen die daar hun volledige werkkring hebben. Mocht koper, om welke reden dan ook, uitgezonderd ongedwongen verhuizing binnen de gemeente, de woning moeten vervreemden, verhuren of in gebruik geven aan derden en hiervoor meldt zich geen gegadigde aan die inwoner is of binnen de gemeente zijn volledige werkkring heeft, dan biedt hij de woning te koop aan aan de gemeente. Dat tegen een prijs, vast te stellen door twee taxa teurs, waarvan een te benoemen door de gemeente en een door koper, beiden op kosten van de gemeente. Mochten beide taxateurs niet tot overeenstemming ko men, dan benoemen zij beiden een derde met arbitraire bevoegdheden. Maakt de gemeente van het aanbod geen gebruik, dan is koper vrij de wo ning te vervreemden, in gebruik te geven of te verhuren aan derden, aldus de se cretaris in zijn brief aan de heer L. Wal pot. Raadslid G.J. de Jager (PCG) ging in zijn algemene beschouwing over de be groting 1977 in op de nota van de SGP- fractie over plan de Luijster. Hij noemde het een slechte gewoonte, dat op het allerlaatste moment voor een raadsvergadering de meest vreemde ge- ALLE SOORTEN Bosstraat 40 - Tel. 3 43 68 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Met ingang van maandag 1 november a.s. start de Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening op Schouwen-Duiveland en Sint Philips- land met wekelijkse spreekuren in het gemeentehuis te Sint Philipsland. Mevr. S. v.d. Salm, leister bejaardenhulp, houdt iedere maandagmiddag van hafl 2 tot half 3 spreekuur in het Fliplandse gemeentehuis. Maatschappelijk werker B.J.S. Hoek houdt iedere maandagmiddag van half 3 tot half 4 spreekuur in het gemeentehuis te Sint Philipsland. ledereen die met vragen zit die betrek king hebben op gezinsverzorging, be jaardenhulp en/of maatschappelijk werk is maandagmiddag van harte wel kom. Overigens blijft het bureau van de Stichting, Nieuwe Bogerdstraat 56 te Zierikzee, ook buiten de spreekuren op werkdagen telefonisch bereikbaar onder nr. 01110-3351. Met het instellen van een wekelijks spreekuur beoogt de Stichting mede meer bekendheid te ge ven aan het maatschappelijk werk. Uit ervaring weet men dat het voor veel mensen niet zo gemakkelijk is om een maatschappelijk werker in te schakelen terwijl men toch met vragen en proble men zit die om een oplossing vragen. Wellicht weet men niet of niet vol doende dat maatschappelijk werkers juist mensen zijn die willen samenwer ken met mensen die met moeilijkheden zitten: thuis, op het werk of zo maar. Iedereen kan bij een maatschappelijk werker binnenlopen, tijdens het spree kuur staat de deur altijd open. De Stichting heeft goede contacten met allerlei instellingen in de provincie die zich bezighouden met het meer gespe cialiseerde werk zoals de begeleiding en zorg voor geestelijk gehandicapten, öet bureau voor alcohol en drugs, de reclas sering, de Stichting voor ongehuwde moeders en het medisch opvoedkundig bureau. Eventueel kan de maatschap pelijk werker de hulp van deze instel lingen inroepen wanneer dit door de mensen die hulp nodig hebben noodza kelijk wordt geacht. Omdat al die instellingen vaak wat ver der van de bevolking afstaan, kan de Bernard Janssen b.v. uit Oudenbosch heeft in Zevenbergen een nieuw filiaal geopend, waarmee het totaal aantal vestigingen op zes werd gebracht. Vrij dag vond de feestelijke opening plaats, waarbij de extra aanbiegen in radio's, t.v.'s, huishoudelijke apparaten e.d. niet ontbraken. Ook in de andere filialen zoals aan de Parade in Bergen op Zoom en de Markt in Roosendaal kon men van de voordelige openingsattracties profi teren. maatschappelijk' werker optreden als een soort "brievenbus". Dat wil zeggen dat men met ieder probleem naar het spreekuur kan gaan. De maatschappe lijk werker kan dan eventueel zelf pro beren om samen met de mensen het probleem op te lossen, maar hij kan het ook doorgeven aan mensen die daar meer in thuis zijn. Met het instellen van deze spreekuren hoopt de Stichting een verdere stap te hebben gezet met het streven om de dienstverlening nog dichter bij de be volking van Sint Philipsland te brengen. dachtenkronkels in de vorm van voor stellen op tafel komen. "Over arrogantie gesproken. Overigens, veel tijd heb ik niet nodig voor deze nota. Deze won derlijke en verwrongen gedachtencon- structie wijs ik vierkant af. Waarom doet de SGP-fractie zo ingewikkeld als het eenvoudig gezegd kan worden. Waarom zegt de SGP niet klaar: we moeten niet te veel nieuwkomers, want die tasten de zeden en leefgewoonten in onze ge meente aan. En als het gaat om bijzon dere doeleinden, vul dan een reforma torisch vornmingsinstituut en een SGP- bejaardentehuis (waarvan geruchten circuleren) in. Dan is men tenminste eerlijk. Deze opvattingen staan haaks op mijn vrijheidsbegrip en op de ruimte in leven en denken die ik anderen wil toekennen. Als de SGP deze gedachtenspinsels om zet in een beleid - en dat zal wel - dan kunt u - en nu citeer ik wethouder Rij stenbil - niet alleen 's zondags, maar elke dag de brug wel afsluiten. Bedenkt ech ter wel, dat er dan aan de andere kant een bord kan v;erschijnen waarop staat: 'dit is Sint-Philipsland, al wie hier bin nentreedt, laat alle hope varen'. Dan wordt het een SGP-enclave, maar tege lijk een getto", aldus raadslid de Jager. Wethouder Walpot antwoordde dat de SGPfractie geen bestemmingsplannen wil maken voor makelaars. Prominen ten waarschuwen er in de nota bewo- ningspatroon van het provinciaal be stuur voor, dat twee gevaren de kleine kernen bedreigen: bevolkingsterugloop en te snelle groei. Dat eerste is tot staan gebracht en dat tweede willen we voor komen, zie dhr. Walpot. De Jager vroeg zich af, op welke wijze de eigendomsrechten van inwoners aange tast zouden kunnen worden. De nota bewoningspatroon wordt vaak mis bruikt. Het zijn alleen nog maar uit gangspunten, en die krijgen veel kritiek. We hebben hier in Sint-Philipsland he lemaal geen verschil van mening dat de groei niet te snel moet gaan. aldus het PCG-raadslid. Wethouder Walpot: als we arrogant zouden zijn, zou het voorstel in stem ming worden gebracht, maar dat is nou juist de bedoeling niet. Het is een dis cussiestuk. De Jager heeft het al over eigendomsrecht, maar dat is de huid verkopen voordat de beer geschoten is. De vooringenomenheid en het onbeha gen is de baarmoeder van dit soort op merkingen, zei Walpot. Hij deelde nog mee dat met bijzondere doeleinden in plan de Luijster o.a. een trafohuisje van de PZEM bedoeld wordt. De burgemeester had"z'n ogen uitge wreven toen hij de brief van de SGP- fractie had gelezen. Hij stond er vreemd tegenover en wilde er maar over zwij gen. De raadsvoorzitter zag de nota niet als een voorstel en wilde het stuk maar aan de fractie terugspelen. Wethouder Rijstenbil beschouwde de strekking van de nota als een socialistisch standpunt om beperkingen aan te brengen. Voor u er erg in heeft, staat uw nieuwe Alno-aan- bouwkeuken. Kies bij ons uw droomkeuken. Wij adviseren, plannen en monteren in 'n wip, kom pleet met alle aansluitingen. aanbouwkeutons Advertentie IM Voor de behandeling van de begroting 1977 in de gemeenteraad van Sint Phi lipsland werden de andere voorstellen in vlot tempo behandeld. Geen discussie was er over de aansluiting bij de regio nale brandweerkring Roosendaal, het bevolkingsonderzoek baarmoederhals kanker en het bezwaarschrift van Kavero tegen de intrekking van het bestem mingsplan Zomerhuizenterrein de Krab- benkreek. Het bezwaarschrift van Kavero werd niet ontvankelijk verklaard, terwijl het bezwaarschrift van dhr. J.A. Wisse tegen plan Steintjeskreek ongegrond werd verklaard. Over dit uitbreidingsplan voor Anna Jacobapolder was nog wel wat discussie. Wethouder L. Walpot wees erop dat er, gezien de afgaande lijn in het bevol kingsaantal van de polder, wat gedaan moest worden. Jaren is ervoor gepleit en ooooccooooccccccoooo Spijkerbroeken Spijkerrokken S Spijker-qveralls Alles van de 8 Spijkerjurken beste merken 8 Ruit-blouses Q Nappa jacks Zuivelstraat 17 - 21 Bergen op Zoom Ssooccooooooooooscooooooo IM nu is het dan zover gekomen: een be scheiden bestemmingsplan voor Anna Jacobapolder. Om misverstanden te voorkomen, ver klaar ik, dat er geen explosieve ontwik keling moet komen. Het plan Steintjes kreek moet niet in korte tijd volgebouwd worden. Dat zou een schokeffect geven en dat is onverantwoord, zei wethouder Walpot. Wethouder A.A. Rijstenbil was erg ge lukkig met plan Steintjeskreek. Er is een mooie bestrating en een goede riolering, dus doorgaan, als maar doorgaan, vond Rijstenbil. Raadslid De Jager meende dat het nau welijks mogelijk is dat plan Steintjes kreek vlug volgebouwd wordt. De nota bewoningspatroon ligt er en de ontwik keling zal geleidelijk gaan, hoewel dit allemaal van de vraag en de mogelijk heden afhangt. Hij wilde echter een groei niet bij voorbaat uitsluiten. Nie mand had tenslotte bezwaar tegen vast stelling van dit plan Steintjeskreek. De stampvolle publieke tribune liep tijdens de raadsvergadering voor een kwartiertje leeg in verband met een be sloten zitting. Dat gebeurde tijdens het voorstel verhuur woningwetwoningen. Dhr. L.H.M. Quist zoude woning 't Slaak 9 krijgen, dhr. C.M. de Bruijn 't Slaak 7 en mevr. Borgo-Kaashoek Bea- trixstraat 2. De woning 't Slaak 7 was eerst verhuurd aan dhr. P. van den Berg. "Gezien het feit dat de heer Van den Berg tot nu toe geen huur betaald heeft voor deze woning en dat het pand niet op het gas- en electriciteitsnet is aange sloten i.v.m. achterstallige betalingen van de heer Van den Berg, stellen wij u voor uw eerdergenoemd besluit tot ver huur van de woning 't Slaak 7 in te trekken", zo luidde het voorstel van b. en w. SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman vond dat de situatie een beetje hard en pijnlijk in het voorstel staat. Is dat de gewoonte? Ook raadslid De Jager vond dat je uit sociale overwegingen voor zichtig moet wezen met het geven van achtergronden. Het gaat om huur en een rekening van de PZEM, weet u heel ze ker dat dit nog niet betaald is? Ik stel voor dit punt aan te houden tot de vol gende vergadering, aldus De Jager. De burgemeester antwoordde dat de in houd van het voorstel overeenkomstig de feiten is. Toen het voorstel gemaakt werd, was de schuld nog niet betaald. De raadsvoorzitter begreep dat de leden een besloten zitting wilden, wat gebeurde. Na de hervatting deelde de burgemees ter mee, dat voorgesteld werd alleen de woning 't Slaak 9 aan dhr. Quist te ver huren en de rest een maand aan te hou den. Iedereen ging daarmee akkoord. Bij de vele belangstellenden op de pu blieke tribune waren vrijdagavond in de Fliplandse raadszaal ook de Thoolse wethouder L.J. Koopman en A.J. Scherpenisse. "We nemen aan dat het goede vriendschapsbanden zijn", zei burgemeester Van den Berg. advertentie IM, Sint-Annaland, 26 oktober 1976 uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl 81,- per 100 kg.. Drielingen maat 30-40 70,-, aanvoer 12 ton. aardappelen Bintje 58,00, Eigenheimer 45,00, aanvoer 5 ton. THOLEN vr. 29 okt. Z.V.U. Gasthuiskapel 20 u. Caro van Eyck ma. 8 nov. De Kroon, 20 u. Financieel beleid door Tweedekamerleden Joekes (VVD) en Dolman (PvdA). ma. 1 nov. Kringvergadering rapport doorwerking F.N.V. POORTVLIET za. 20 nov. 20 u. Z.V.U. Dorpshuis, Ka- baret Tekstpierement met "Wacht u voor de hond". OUD VOSSEMEER za. 30 okt. cantine 14.30 u. bijzondere vergadering VV Vosmeer vr. 29 okt. clublokaal 19.30 u. ledenver gadering de Vogelvrienden za. 30 okt. Rik- en wipconcours VV Vosmeer cantine 19.30 u. 12 13 nov. tentoonstelling Vogel vrienden BERGEN OP ZOOM Markiezenhof dag. van 14-17 u. en op werkdagen van 10-12 u. van 30 okt. t/m. 29 nov. Grafiek uit het Frans Masereel centrum te Kasterlee, tentoonstelling grafische kunstenaars uit België. zo. 31 okt. 12.00 u. Hofzaal Koffiecon cert Stoelemat 6 nov. Het Brabants orkest o.l.v. Hein Jordans Luxor Gamma 20.15 u. Rients Gratama Roxy The poseidon adventure 14 j. da gelijks 20 u.. za. 18.45 en 21.15 u.. zo. 16. 18.45.21.15 u. Monty Python vr. 22.30 u. Hugo de Hippo a.!., za.. zo., wo. 14 u. Luxor Black Emanuelle do., vr.. za. 20 u. De Maagden zijn rijp 18 j. za. 23.30 u. Morgan de piraat 14 j. zo. 14 u. Syfiaers zo. 16.30 4- 20 u.. ma., di.. wo. 20 U, 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1976 | | pagina 7